Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Kvido.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 13, článků celkem: 16386, komentáře < 7 dní: 501, komentářů celkem: 411978, adminů: 60, uživatelů: 5161  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 51 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

Frantisek100
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
112231448
přístupů od 17. 10. 2001

Aktivity a kampaně: Cirkev patrí Kristovi
Vloženo Úterý, 17. červenec 2007 @ 19:50:02 CEST Vložil: bolek

Ekumenismus poslal Olda

Stanovisko predsedníctva Ekumenickej rady cirkví v SR
k dokumentu pápežskej Kongregácie pre náuku viery „Odpovede na otázky týkajúce sa niektorých aspektov učenia o cirkvi“.

Predsedníctvo Ekumenickej rady cirkví v SR je hlboko znepokojené obsahom najnovšieho dokumentu Vatikánu k učeniu o cirkvi. Toto znepokojenie nemôžu zmierniť ani tvrdenia predstaviteľov rímskokatolíckej cirkvi o tom, že dokument je objasnením pozícií a pozvaním k dialógu. Predstaviteľom cirkví združených v Ekumenickej rade cirkví v SR je známe  rímskokatolícke učenie o cirkvi a rovnako známe sú aj ekumenické dialógy na rôznych úrovniach zaoberajúce sa otázkou učenia o cirkvi. Preto otázky, na ktoré najnovší dokument Vatikánu odpovedá, nie sú našimi otázkami, nekladieme ich a ani sa necítime byť adresátmi uvedených odpovedí.

Predsedníctvo Ekumenickej rady cirkví v SR totiž so znepokojením sleduje ako najnovší dokument Vatikánu vedie skôr k podnecovaniu neznášanlivosti, duchovnej pýchy a vášní ako medzi veriacimi rímskokatolíckej cirkvi tak aj medzi veriacimi ostatných cirkví. Svedčia o tom prvé reakcie na úrovni predstaviteľov cirkví ale aj medzi veriacimi ľuďmi. Tvrdenia o exkluzivite, nech už sú motivované akokoľvek, neprinášajú pokoj a porozumenie. Preto ovocím najnovšieho dokumentu Kongregácie pre náuku viery budú s najväčšou pravdepodobnosťou len ďalšie nedorozumenia a napätia. Takýto signál nás znepokojuje aj preto, lebo kresťania v Európe sa pripravujú na 3. Európske ekumenické zhromaždenie, ktoré bude v septembri 2007 v rumunskom Sibiu.

Zároveň je však zrejmé, že vzťahy medzi veriacimi rímskokatolíckej cirkvi a iných cirkví sú v mnohých častiach sveta úprimné a otvorené. Schádzajú sa k spoločným modlitbám, k spoločnému štúdiu Slova Božieho a na mnohých miestach aj napriek zákazu rímskokatolíckej cirkvi spoločne prijímajú sviatosti. Hoci to podľa rímskokatolíckeho cirkevného práva a učenia nie je možné, de fatco takto už dnes dochádza k uznaniu iných cirkví ako pravých a plnohodnotných cirkví zo strany mnohých rímskokatolíckych veriacich a kňazov. Predsedníctvo Ekumenickej rady cirkví v SR neupiera Vatikánu právo poučiť týchto svojich veriacich, že zachádzajú za hranicu oficiálneho učenia. Nazdávame sa však, že zodpovednejšie by bolo, keby sme spoločne v poslušnosti Božiemu Slovu hľadali jednotu a vzájomné uznanie našej príslušnosti k všeobecnej cirkvi, ktorú založil Pán Ježiš Kristus. Kontinuita medzi cirkvou, ktorú založil Kristus a cirkvou, v ktorej vyznávame vieru v neho dnes, je predovšetkým v zachovávaní apoštolskej viery a nie v poslušnosti ľuďom a ľudským poriadkom. Cirkev patrí Kristovi a nik z ľudí nie je jej vlastníkom ani jej výhradným správcom.
Jednota cirkvi je dielo Ducha Svätého, ktoré nemožno zastaviť. Preto ani žiaden dokument postavený na ľudskej autorite nemôže zastaviť ľudí, ktorí v poslušnosti Duchu Svätému chcú byť nástrojmi jednoty cirkvi.
Predsedníctvo Ekumenickej rady cirkví v SR
V Bratislave, 13. júla 2007

Zdroj: http://www.ekumena.sk/

Podobná témata

Ekumenismus

"Cirkev patrí Kristovi" | Přihlásit/Vytvořit účet | 5 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Cirkev patrí Kristovi (Skóre: 1)
Vložil: Pastýř v Úterý, 17. červenec 2007 @ 22:37:36 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Přátelé, ale vždyť ti katolíci mají pravdu, oni opravdu netvrdí nic jiného než to, co tvrdili od doby Tridentského koncilu, ve kterém prokleli protestanty a ve kterém má své kořeny i současný platný katechismus. Protestanti se dnes dají utáhnout na vařené nudli, nazývají Husovy vrahy lidmi, kteří ctili lidský život stejně jako on (Husinecká výzva) nebo se zavazují k praxi římskokatolické eucharistie (Charta Oecumenica). Katolíci sice dnes dovedou žonglovat se slovy a tvrdí, že „anathema sit“ („proklet buď“– čímž neomylně častují ty, kteří věří v dostatečnost Kristvovy oběti) znamená vlastně „buďte požehnáni milovaní bratři“, případně jejich ambasadoři v řadách protestantů všemožně tvrdí, že na učení vůbec nezáleží a že jejich dokmenty nelze brát vážně, protože jsme přece všichni bratři...

Nicméně pepež je inteligentní a mnohem chytřejší než jeho předchůdce a ctitel démonických kultů, který vzbuzoval roztomilou sympatii, když tancoval s katolickou mládeží kolo kolo mlýnský na Svatém kopečku... Současný papež dobře ví, že bude-li k protestantům dostatečně tvrdý, tím více mu budou nadbíhat a tím více se budou snažit veřejnosti dokázat, že oni jsou přece také církví! Někteří protestanti dnes nesnesou nést posměch a kříž a udělají vše, aby si udrželi domnělou společenskou důležitost. Milují být foceni v novinách, vyjadřovat se ke kdečemu a účastnit se různých nesmyslných událostí. Pod tímto tlakem se budou ještě více snažit blížit katolickému učení. Protože jeho podstata je v eucharistii a hierarchii, protestanti budou říkat: „podívejte, my přece také máme pyramidu a také věříme v reálnou přítomnost Krista v chlebu a vínu.“

Co tedy bude následovat? Možná ještě dojde k nějakému prohlášení, možná k nějakému bezzubému článku typu: „i vy naši jedni drazí a milovaní bratři, to jsme si od vás ale nezasloužili...“ a pak nastane snaha katolíkům nadbíhat, přijímat jejich učení a říkat: „Jen se podívejte, vždyť i my jsme církví.“ Vývoj bude podobný, jako když velký a sebevědomý kluk řekne menšímu: „ty jsi pěkná baba, ty nejsi správný chlap“ a malý capart se naštve, zavzteká se, ale pak se bude snažit dělat v očích toho kluka vše, aby si zasloužil jeho přízeň a aby mohl být taky považován za chlapa. Možná si zapálí cigaretu, řekně pár drsných slov a po očku bude pokukovat, jestli už je akceptován... Vždyť papež jedním dechem říká, „nejste církev“, ale zároveň „můžete se jí stát, naše náruč je široce oevřená a ochotná ústupků...“

A tak, drazí přátelé, nenechte se mýlit. Katolíci dobře vědí, že podobnými prohlášeními docílí toho, co chtějí, a to, že se nekatolíci začnou sami a dobrovolně katolíkům přibližovat a dělat přesně to, co oni chtějí. Chtělo by se mi až říci: nepomine toto pokolení, než se protestanti vrátí do lůna organizace, kterou jejich otcové nazvali nevěstkou. Proto ignorujte podobná vyjádření, každý máme přece právo na svůj názor, tato vyjádření nejsou ničím novým, zkuste si přečíst katechismus, vážně... Já koneckonců také nepovažuji řkc za Kristovu církev a co má být?

Pastýř
Stránka vygenerována za: 0.17 sekundy