Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Ivan.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16684, komentáře < 7 dní: 645, komentářů celkem: 432985, adminů: 60, uživatelů: 5256  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 426 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

Tolstoj

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
119082006
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Biblicizmus
Vloženo Neděle, 29. květen 2011 @ 19:41:04 CEST Vložil: Stepan

Zamyšlení poslal jeden

Biblicizmus sa snaží urobiť z čítania Svätého písma alebo z jeho výkladu jediné východisko pravdivosti. Tak sa stáva že sa slovo Božie stotožňuje len so Svätým písmom, no Sväté podanie a Sväté písmo tvoria jediný posvätný  poklad Božieho slova, ktorý je zverený Cirkvi. Najvyššie pravidlo viery pochádza z jednoty, ktorú Duch Svätý ustálil medzi: Svätým písmom a posvätným podaním, Svätým písmom a učiteľským úradom cirkvi v takej vzájomnosti, že tieto tri skutočnosti nemôžu existovať nezávisle. Mt 16, 17-19, Ježiš dáva Šimonovi nové meno – Peter = Skala. Tvrdí, že na ňom postaví svoju Cirkev a dáva Petrovi kľúče od nebeského kráľovstva. Ježiš okolo seba zhromaždil Dvanástich, medzi nich patril Kéfas = Skala, ktorý mal vodcovské postavenie. Občianske meno Kéfy =Skalného muža bolo Šimon syn Jonášov, napriek tomu nie je nazývaný týmto menom, ale titulom vodcu, ktorý mu v spoločenstve Dvanástich patril.                                                                      .    „ ... zavolaj si Šimona s prímením Peter, on ti povie slová, ktoré prinesú spásu tebe a celej tvojej rodine.“ Sk 11,13-14 „Po dlhej debate vstal Peter a povedal: Bratia, viete, že Boh si ma od prvých dní vyvolil spomedzi vás,...“ Sk 15,7  „Duch Svätý a my sme sa rozhodli ...“ Sk 15,28 "...ani jedno proroctvo Písma nepripúšťa samovoľný výklad ... ale Duchom Svätým vedení hovorili ľudia Boží. " 2Pt 1,20-21
„ ... po troch rokoch som šiel do Jeruzalema navštíviť Petra a ... potom po štrnástich rokoch som znova šiel do Jeruzalema ... Išiel som ta pohnutý zjavením a predložil som im evanjelium, ktoré hlásam medzi pohanmi ... z obavy, či nebežím alebo či som nebežal nadarmo.“ Porovnaj Gal 1, 18 a Gal 2, 1-2


Podobná témata

Zamyšlení

"Biblicizmus" | Přihlásit/Vytvořit účet | 76 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Biblicizmus (Skóre: 1)
Vložil: Fera v Neděle, 29. květen 2011 @ 20:02:15 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Izajáš 44,8  Nestrachujte se! Nebuďte zmateni. Což je Bůh kromě mne? Jiné skály není, já o žádné nevím.“

Až si v tom uděláš jasno, tak piš, zatím přispívej do humoristických časopisů, modláři.1Kor 10:4 (Skóre: 1)
Vložil: lydia7 v Neděle, 29. květen 2011 @ 21:40:00 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Nie je skala ako skala...Re: Biblicizmus (Skóre: 1)
Vložil: ssns v Neděle, 29. květen 2011 @ 21:40:56 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Máš pravdu jen částečně. Historickým faktem je, že nejprve byla Církev, následně tradice a až pak Písmo. Je to Církev, která je určujícím faktorem. Její tradice (předpokládám, že slovenské podanie je synonymum jako v češtině slovo podání) pak určovala chod všeho, a to včetně sestavení (rozpoznání) Písma. Církev a její tradice existovala před sepsáním prvního spisu NZ. Křesťanství nemůžeš existovat bez Církve a její tradice, ale existovalo bez Písma.

Písmo je specificky vybraná nejzávažnější součást tradice. Nemá smysl oddělovat Písmo od tradice, i když to katolíci i pravoslavní dělají. Samotný kánon Písma je přece výhradně součást tradice, ne?Gal 2:7-9 (Skóre: 1)
Vložil: lydia7 v Neděle, 29. květen 2011 @ 21:51:44 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pokračovanie zamlčaného svedectva apoštola Pavla:

"...vidiac, že som poverený evanjeliom u neobriezky ako Peter u obriezky, lebo Ten, ktorý pôsobil Petrom čo do apoštolstva medzi obriezkou, pôsobil aj mnou čo do pohanov, a poznajúc milosť, ktorá mi je daná; Jakob, Kefas a Ján, ktorí sú považovaní za stĺpy, podali mne i Barnabášovi pravice spoločenstva, aby sme my pracovali medzi pohanmi a oni medzi ľudom obriezky..."

Vďaka za jasné Slovo Božie, Pane Ježiši!Re: Biblicizmus (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Neděle, 29. květen 2011 @ 22:01:48 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
O co v článku jde?Re: Biblicizmus (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Neděle, 29. květen 2011 @ 23:58:00 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/


  Písmo svaté bylo svěřeno církvi a dodnes je jejím pokladem. Malá část písma svatého také v církvi vznikla.

  Když přišel na svět Ježíš, jeho život byl písmo: Podle písma byl oznámen jeho příchod, podle písma byl počat, podle písma se narodil, podle písma povstal Jan aby mu připravil cestu. Ježíš podle písma začal sloužit, písmo vyučoval a byl toho názoru, že lidé bloudí, protože neznají písmo ani Boží moc. Ježíš také věděl, že se písmo naplní: Podle písma byl pak Ježíš odsouzen, podle písma zemřel, podle písma byl pohřben.

  Podle písma se stalo také to další: Podle písma ho smrt neudržela a byl vzkříšen, po vzkříšení pak byl se svými učedníky a vysvětloval jim písmo: od Mojžíše a od všech proroků a vysvětlil jim ve všech Písmech to, co o něm bylo napsáno. Podle písma později seslal svého ducha. Mezi tím jedenáct apoštolů podle písma vybralo dalšího apoštola. Ježíš sám byl slovem, které se stalo tělem: On byl naplněním několika set proroctví, která byla zapsána, on byl realita toho slova, které si lidé před tím mohli jen číst a těšit se na jejich zaslíbení.

  Seslání svatého Ducha vysvětluje Petr podle písma, stejně jako podle písma vysvětluje v prvním kázání Ježíšovu smrt a vzkříšení, Pavel mluví a vyučuje o Kristu na základě písem, ve shodě s písmem také rozhoduje Jakub spor v církvi. Podle písma byli ospravedlněni první pohané na základě víry v Ježíše a podle písma byl na ně vilit Duch svatý.

  Listy apoštolů jsou prošpikované písmem, apoštol je přesvědčen, že veškeré písmo je vdechnuté Bohem, užitečné k tomu, aby byl člověk dokonalý. Někteří první křesťané znali od dětství svatá písma.
 


  A pak občas přijde nějaký exot zcela vytržený z kontextu Boží církve, Božího lidu a začně rozhlašovat svoji "jedinou správnou pravdu": První církev přece neměla žádné písmo, ale jen Svatou Lidovou Tradici. Ano. To asi měla. Ta jeho první církev ze čtvrtého století. Proto taky tihle lidé z takové "církve" můžou psát takové nesmysly mimo realitu.


  Proto, milovaní, očekáváte–li tyto věci, vynasnažte se, abyste jím byli nalezeni v pokoji, bez poskvrny a bez úhony. A trpělivost našeho Pána považujte za záchranu, jak vám to napsal i náš milovaný bratr Pavel podle moudrosti, která mu byla dána, a jak to napsal i ve všech dalších listech, v nichž o tom mluví. Jsou v nich některé těžko srozumitelné věci, které neučení a neupevnění lidé překrucují, jako i ostatní Písma, ke své vlastní záhubě. Ale vy, milovaní, protože to víte předem, chraňte se, abyste nebyli svedeni bludem bezuzdných lidí a neodpadli od vlastního pevného základu. Rosťte v milosti a poznání našeho Pána a Zachránce Ježíše Krista.

  Jemu
buď sláva i nyní a až do dne věčnosti.

  Amen.
Re: Biblicizmus (Skóre: 1)
Vložil: Nematemne (kotozor@seznam.cz) v Pondělí, 30. květen 2011 @ 20:14:59 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
    Nějak mi to je podobné argumentaci Svědku Jehovových o věrném a rozvážném otroku, jenž jediný má pravomoc vykládat Písmo. Jo, je to všude stejné, získat moc. Ne každý však, díky Bohu, skočí na špek. Připomíná mi to jak stal Petr a Jan před veleradou a pravili: "Posuďte, zda je před Bohem správné, abychom poslouchali vás více než Boha." A pak ještě řeknou: "Neboť my nemůžeme nemluvit o tom, co jsme viděli a slyšeli." Díky Bohu za jejích svědectví, za měřítko. Posuďme sami, koho posloucháme, komu důvěřujeme.Stránka vygenerována za: 0.56 sekundy