Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Kazimír.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 5, článků celkem: 16620, komentáře < 7 dní: 204, komentářů celkem: 428021, adminů: 60, uživatelů: 5244  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 63 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

gregorios777
Frantisek100

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116193430
přístupů od 17. 10. 2001

Grano Salis: Studijní materiály

Search on This Topic:   
[ Go to Home | Select a New Topic ]

Z internetu: Sedmý anděl
Studijní materiály

poslal Nepřihlášený

Sedmý anděl vylil svou nádobu do ovzduší a z chrámu od trůnu zazněl mocný hlas: „Stalo se!“

A rozpoutaly se blesky, hřmění a burácení, a nastalo hrozné zemětřesení, jaké nebylo, co je člověk na zemi; tak silné bylo to zemětřesení.
A to veliké město se roztrhlo na tři části a města národů se zřítila. Bůh se rozpomenul na veliký Babylón a dal mu pít z poháru vína svého trestajícího hněvu.
Všechny ostrovy zmizely, po horách nezůstalo stopy, na lidi padaly z nebe kroupy těžké jako cent; a lidé proklínali Boha za pohromu krupobití, protože ta pohroma byla strašná.

Vložil: Tomas v Čtvrtek, 01. září 2022 @ 10:22:55 CEST (376 čtenářů)
Více... | 2320 bytů | 4 komentáře | Z internetu | Skóre: 0Z internetu: Jistota spasení pro věřící lidi
Studijní materiály

poslal houslicky1

Zde si můžete stáhnout spis o jistotě spasení pro věřící lidi:

Vložil: Tomas v Pátek, 03. prosinec 2021 @ 00:25:49 CET (1426 čtenářů)
Více... | 84 komentáře | Z internetu | Skóre: 0Kontrasty: Touha lidí po bipolárním dualismu
Studijní materiály

poslal Nepřihlášený

Tom Brož
Před 59 minutami
"Státní vyznamenání od Zemana nemůže slušný člověk přijmout. Kdo přijme vyznamenání od Zemana, je morální troska." 


Tak toto jsem si přečetl pod článkem na novinkách o tom, že letos zřejmě nebude ceremoniál udělování vyznamenání při příležitosti státního svátku. Politický fanatismus má velmi blízko k fanatismu náboženskému. Náboženský a politický fanatismus má stejnou příčinu. Dualistické vidění světa. A někteří lidé mu zcela podléhají. Když vidím veřejná vystoupení Markéty Pekarové Adamové, tak mi to silně připomíná náboženský fanatismus. Někomu to připomíná fanatismus komunistický. 

V tom je zakopaný pes. V nepochopení demokracie, v odmítání plurality. Všechny ideologie, které jsem zatím četl, vyzdvihovaly sebe samy za nejsprávnější nebo dokonce jedinou možnou cestu. A já se ptám, co to v těch lidech je? Kde se bere ta pýcha? Křesťanství bohužel je ze stejného ranku. Já, Ježíš, jsem ta cesta, pravda, život. Co jsem řekl já, to je svaté. Co řekli ostatní, jsou nesmysly. Jen já Ježíš, mám patent na pravdu. Ostatní náboženské cesty jsou špatné. Já jsem dobro, oni jsou fuj. Všichni slouží ďáblovi. Jen já sloužím Bohovi. A jsem napůl taky Bůh. A když budete vyznávat nějaké cizí fuj, nebo fuj z cizí kultury, budu vás posmrtně navěky mučit. Opovažte se vyznávat něco jiného, než co si myslím já. Pravda je jen to, co si myslím já. Pluralita je zlo, demokracie je zlo. Diverzita je zlo. Všichni se unifikujte podle mě. Ráj a nebe znamená, že budeme všichni stejní. Jeden jako druhý. Nemyslete si, že jsem přišel na zem uvést pokoj; nepřišel jsem uvést pokoj, ale meč. Neboť jsem přišel postavit syna proti jeho otci, dceru proti matce, snachu proti tchyni.

Ale víte, o takové bohy nemám zájem. Sorry. Tohleto nekonečné rozdělování poslouchám celý život. Rozdělování na lepšoidy a horšoidy. Nadlidi a podlidi. Rozdělování na ovce a kozly. Patricijci versus plebejci. Árijská rasa versus podřadní lidi. Nebo rozdělování podle třídního původu. Nebo geografické rozdělování na dobrý západ a špatný východ. (Před rokem 1989 to bylo naopak.) 

Všechny ideologie jsou tak nevědecké a hloupé. Všichni jsme jen příslušníci rodu homo sapiens. Jakmile se nějaký příslušník tohoto rodu začne naparovat, povyšovat, tak mi bliká kontrolka, že je mimo realitu. 

Zkuste vymyslet Boha, který netrpí touto malostí a tímto nekonečným bipolárním ideologickým dualismem. Už ta samotná koncepce nadpřirozena, že tam to mají taky tak, že jsou rozděleni na dobré duchy sloužící hebrejskému bohovi a špatné duchy sloužící bývalému muzikantovi luciferovi, vždyť je to jen přenášení nějaké lidské politiky a lidské malosti do světa nadpřirozena. Nechápete, jak je to politické? Přitom na cizích planetách tento bipolární dualismus vůbec nemusejí mít. Ani některé přírodní kmeny v žádném dualismu nežijí. Ani v Antice to tak nebylo. Dokonce ti jejich bohové byli různí a pestří, pluralitní. Obávám se, že veškerý dualismus má nakonec původ v poušti na blízkém jihovýchodě.  
Vložil: Tomas v Čtvrtek, 21. říjen 2021 @ 13:53:15 CEST (278 čtenářů)
Více... | 7 komentáře | Kontrasty | Skóre: 0Život víry: Křest a jeho význam pro život
Studijní materiály

poslal oko

 Když se řekne slovo křest, každému člověku se ihned vybaví křesťanská církev. Slovo křesťan není však odvozeno od slova křest, ale od slova Kristus.

(Zajímají mě vaše názory na křest a na tento článek od nekatolického autora).

http://www.ks-sch.cz/files/Casopis_Idea_65_web.pdf
Vložil: Tomas v Pondělí, 16. srpen 2021 @ 10:54:21 CEST (1873 čtenářů)
Více... | 21421 bytů | 289 komentáře | Život víry | Skóre: 0Recenze: Nemít strach z Antikrista: netradiční recenze
Studijní materiály

poslal Nepřihlášený

Když jsem psal recenzi na knihu Sergeje Miháľa Vytržení, nazval jsem ji netradiční recenzí. Nejinak tomu bude i nyní, kdy recenzuji knihu, která uvádí pravý opak. Zatímco Vytržení považuji spíše za astrologické sci-fi, v tomto případě se s obsahem knihy Nemít strach z Antikrista ztotožňuji. Přesto si dovolím začít zeširoka.

Vložil: Tomas v Sobota, 03. červenec 2021 @ 01:41:26 CEST (392 čtenářů)
Více... | 14604 bytů | komentáře? | Recenze | Skóre: 0Život víry: Co je přirozené?
Studijní materiály

poslal Nepřihlášený

Mnozí zde psali, že je člověku přirozené věřit. Tito lidé se mýlí. To slyšeli od faráře nebo jiných pobožných. To vám nakukali, že přirozené je věřit. Je to naopak. Přirozené je vědět. Věřit je důsledek kulturního tlaku. Mám praxi 30 let ve školství, tak vím, co je přirozené a nepřirozené a jak se to vyvíjí. Právě na dětech je krásně vidět, co je přirozené. Děcka jsou přirozeně zvědavá. A chtějí znát pravdu a jak to je, nebo bylo doopravdy. I dítě, pokud má možnost volby, tak přirozeně tíhne k možnosti zjistit fakta, realitu. To je automaticky první volba. Víra v něco, tajemný předpoklad - to jsou všechno až druhotné, náhradní postupy, když nevyjde první možnost. A často je to až následek výchovy v rodině apod. Znovu říkám, viděl jsem za svůj život stovky, spíše tisíce žáků, dětí v různých situacích a vím, co je primární a co sek.undární. Co je přirozené, a co až vliv okolí. Přirozená je zvědavost a rozebírání reality na součástky. Jak se věci mají. Jak co funguje a zda to funguje a poznávací aha efekt. Veškerá esoterika, pověrčivost, náboženství atd. jsou balast, který tomu děcku naservírovali dospělí. Dospělí k.u.r.v.í děti. Děti by to samy o sobě nikdy nehledaly. Bohužel většina dospělých k.u.r.v.í  ta děcka velmi úspěšně, takže v nich budují různé strachy, víry v tajemno a nadpřirozeno. Takové dítě je pak snáze manipulovatelné. Možná to tak celé vzniklo (esoterika i náboženství). Jako účelová věc k manipulacím různého druhu. 

Vložil: Tomas v Sobota, 15. květen 2021 @ 12:00:06 CEST (476 čtenářů)
Více... | 22 komentáře | Život víry | Skóre: 0Nabídky: Nový zákon s poznámkami - přeložil Petr Pavlíček
Studijní materiály

poslal houslicky1

Zdravím vás!

Aktualizovali jsme stránku eshopu, kde jsme uvedli ukázku z Nového zákona a předmluvu k NZ a k poznámkovému sešitu, aby bylo každému jasné, že se jedná o zcela seriózní překlad. Akorát překlad je natolik čerstvý, že ještě nikdo na něj nestihl napsat recenzi. Děkuji za pozornost!

https://www.bookla.cz/zbozi/10000380
Vložil: Tomas v Úterý, 15. prosinec 2020 @ 00:14:03 CET (1022 čtenářů)
Více... | 938 bytů | 29 komentáře | Nabídky | Skóre: 0S úsměvem: Nebezpečná učení : Mezinárodní kriminalita v českém pojetí
Studijní materiály

poslal Nepřihlášený

  

     Urychlování generační výměny
  Ďábel naplánoval, aby starší generace byla znevažována a odstraněna ze společnosti, a to ve zrychleném tempu. Zatímco mladí lidé mají čím dál více práv, politické moci a privilegií, starší lidé ztrácejí svou pozici autority a prestiže, čímž se urychluje rozchod lidstva s tradicemi.Je velmi důležité vědět o existenci hi-tech elektronických zbraní a dalšího vybavení na porušování soukromí. Existují a lze je použít téměř všude; jakýkoliv druh „zranění“ může být příčinou – bolesti hlavy, popáleniny, srdeční infarkt, ničí DNA, stimuluje rakovinu a nádory; ovládání mysli (manipulace) a čtení mysli (minreading); mučení a vraždění na dálku a skrze zdi. Elektronické zbraně a jejich účinky Používání různých druhů programů 
  1. el. proudu (bolesti hlavy, řízená arytmie srdce, oči slzí, tlačí)
  2. HPEM – výkonový elektromagnetismus (radiotelefony, mobilní telefonní přístroje blízko hlavy - (40 cm) – šedý zákal, bolest v oblasti ucha, poruchy růstu a nervové činnosti, možné např. i svlékání ponožek z nohy (vyprávění  oběti))
  3. rádiové vlny – vysoké frekvence mikrovln (2,45 GHz) - otevře se za určitý čas zasažená pokožka a zaleje se krví. Po krátkém čase zaschne (stroupky, strupy, modřiny, fleky), spáleniny, mírná prohlubeň na hlavě oběti za 1,5 roku (2013). Na oči – dlouhodobý, téměř neviditelný stroupek a oči tlačí nebo slzí. Tlak v očích, úporné bolesti hlavy, duhové vlnění vzrůstající v čase několika minut – postupující ničení zraku zeleným zákalem. Tlak v očích, úporné bolesti u kořene nosu, divná mlha v očích a při únavě i vidění pravidelné mřížky signalizuje budoucí oslepnutí.  Šedý zákal – mikrovlnný atak – zvýšení tlaku v oku bodovým ohřevem mikrovlnou zbraní. Efekt Big Eye (efekt z oblasti chemicko-psychotronických zbraní) – oko nabobtnává a vylézá z očního důlku ve velikosti vlašského ořechu. Na povrhu mokvající. Jindy oteče celá polovina tváře. Problémy trvají podle síly mikrovlnného ataku od pěti minut do několika hodin. Atak veden na spánkovou část, či zadní část (malého mozku). Pociťujeme tupou bolest a následují deprese. Mikrovlnné ataky mohou navodit srdeční problémy až infarkt, brnění, bolestivé pocity. Mění chemickou strukturu amalgámových zubních výplní (únava, špatná krátkodobá paměť, bolesti hlavy), nekróza – odumření lidských tkání.
  4. ultra vysoká frekvence EM zbraní (činnost svalů)
  5. infra zvuková (15 Hz)- poškození buněk těla (rozprašování ledvinových kamenů s neviditelnými zvukovými vlnami) – odřeniny
  6. ELF zbraně (extrémně nízká frekvence 3-3O Hz)- mozek člověka (paralyzuje nervový systém, působí na emoční stabilitu))ELF zbraně + jiné frekvence (bolest hlavy v zadní části mozku, oči – bolest na zadní části, programy přímo do očí, ztráta vědomí (frekvence 116 MHz, Lida – frekvence 40 MHz))
  7. LRAD akustické zařízení s dlouhým dosahem – tóny kolem 150 dB - smrtící světlo i zvuk, sonická zbraň 155-180 dB o kmitočtu 2,5 KHz na vzdálenost 300 m v úhlu 15 – 30 stupňů. Práh poškození plic a jater zvukem 184 dB, ultrazvukový paprsek je schopen zkapalnit živé tkáně.Tzv. Zasíťování prostoru – například: Pokoj se přeměří a na to se rozmístí programy s elektrickým proudem (pokryje se celý prostor určitým napětím, zaměřeným např. na poškozování očí; na jednotlivé části těla atd.); v domě je „zasíťován“ průjezd, použilo se světlo v průjezdu, nad kterým je umístěna v pokoji postel a výkon programu elektrického proudu se projeví uprostřed kraje postele, atd. Lze použít kdekoliv (v dopravním prostředku, parku…)
  Princip činnosti elektromagnetických zbraní
  Typickým představitelem elektromagnetických (EMC) zbraní jsou tzv. zbraně
  DEW – Directed Energy Weapons (zbraně s řízenou energií, které emitují (vyzařují, vypouští, vysílají) energii cíleným směrem bez účasti munice v klasickém pojetí). Využívají technologie
  HPM – High Power Microwave  (mikrovlny vysokého výkonu). Tyto jsou představiteli vysoce moderních technologií 21. století. Působí prostřednictvím elektromagnetického pole a ohrožují činnost veškerých zařízení vybavených elektronickými obvody. Mikrovlnné snímání obrazu a stálého monitoringu – rejdění bikonické antény mikrovlnné zbraně v sousedním bytu. Mají silné fyzikální a psychologické účinky.
  DEW se obvykle skládají z impulsního zdroje energie, zdroje mikrovlnného záření a antény.  Impulsní zdroj transformuje naakumulovanou energii na vysoko výkonový elektrický puls v délce trvání v  jednotkách nanose*****. Akumulovaná energie 110 může dosahovat hodnot kilo-Joule s výkonem v rozsahu giga watt. Tento impuls pak ve zdroji mikrovlnného záření působí na diodu a vytváří se paprsek elektronů s energií – cca 400 kV, 10-60 kA. Tato energie je poté vyzářena směrovou anténou.
  Širokopásmové (EMC) zbraně vysílají záření v širokém frekvenčním pásmu, ale s nízkou hustotou energie.
  Úzkopásmové (EMC) zbraně vysílají pulsy na jednotlivých frekvencích s velmi vysokým výkonem. Působení na cíl je pak velmi efektivní, neboť impuls rezonuje se známou frekvencí napadeného zařízení.

  Ochrana
  Uzemněná kovová krabice, Faradayova klec, Kovová folie MU-Metall-Folie ze speciální slitiny, odstíní magnetické pole.
  Měřit hodnoty neionizujícího záření – výskyt a intenzitu elektromagnetického pole tam, kde pobýváte většinu času.
  Příklad:
  U stolu 5Hz – 48Hz kolísavé do 80V/m
  U postele                  kolísavé do 60V/m
  U stolu 50Hz fáze-vodiče do 60V/m do 1 m
  U postele                              do 50V/m do 15cm od lampy u postele
  U stolu 55Hz – 1MHz     kolísavé do 40V/m
  U postele                           kolísavé do 20V/m
  Magnetická složka 1mG
  VF pole vysílačů 0,05 V/m
  Vysokofrekvenční záření (vysílače, wifi) do 0,6, ideálně 0,1 V/m
  Nízkofrekvenční pole elektrické (fáze)    do 5 V/m, ideálně 3V/m
                                                 Magnetické        1mG=100 nT, ideálně 0,5 mG=50nT
   
  16-30 Hz nejnižší fáze – zvláštní napájení u vlaků (do 1mG=100nT)Dalším měřením mohou kolísat např. od 2,… do 9,…, 29,.., 33,.., 164,., 196,. V/mPokračujícím měřením kolísají od 13…, 24…, 58…, 115…, 164…, po 1.412, 6…, 9… V/m
  50Hz fáze  –  za 10-15 let při hodnotě 2,5mG poškodí DNA (do 1mG=100nT)
  30Hz – 1000Hz nejširší, vyšší harmonické frekvence strojů (do 1mG=100nT)Dalším měřením mohou kolísat od 36,.., do 81,.., 1,… (10,..)V/m, 373,., 628,., 0,876 V/mPokračujícím měřením od 29 Hz/m, od dubna 2019 kolísalo od 56.., 153… po 498…, 628…, 0,876,  0,994V/m  
  1KHz - 2KHz telekomunikační sítě, servisy atd., širší stupnice (do 1mG=100nT)                                                                                                                                                                            
  2KHz-1MHz        vyšší pásmo, radiové frekvence (do 1mG=100nT)
  16Hz-1KHz        nízké frekvence (do 1mG=100nT)
  1KHz-10KHz       atmosférické jevy a poruchy ELF (do 1mG=100nT)
  10KHz-100KHz   VLF atmosférické poruchy a jevy, krátkovlnné vysílačky (zákonný limit do 61V/m, ideálně 0,1V/m)
  100KHz-1MHz     střední pásmo, vysílače, radary (do 61V/m, ideálně 0,1V/m)Od 9,… do 11,.., 49,.., 71,.., 0,622, 0,944 V/m, od 11… V/m
    1KHz-100MHz   VHF vysílače, radary, radiolokátory (do 61V/m, ideálně 0,1V/m)
  Frekvence 18,0 Hz, 22,2 Hz, 23,7 Hz    fáze (do 1mG=100nT)
  128KHz operátor (havárie)
   16Hz troleje
  2,4 GH wifi, mobily (GSM 900 a 1800)
  5 G       zařízení komunikují mezi sebou, proto nastane mnohonásobné zahuštění prostředí mikrovlnami 

  pokračování
           
          

                   
      
                     

    
          
                        
           
                    
          
          
         

       
      
      
    


   
   
Vložil: Tomas v Středa, 15. leden 2020 @ 13:01:44 CET (1052 čtenářů)
Více... | 8 komentáře | S úsměvem | Skóre: 0Z internetu: Boži trojice
Studijní materiály

poslal Nepřihlášený

Boží trojice 1-4:Vložil: Tomas v Čtvrtek, 02. leden 2020 @ 10:44:01 CET (710 čtenářů)
Více... | 14 komentáře | Z internetu | Skóre: 0Teologie: Glossa ordinaria potvrzuje závěry mého článku
Studijní materiály

poslal karels

Glosa je ve středověké literatuře a v exegezi poznámka na okraji nebo uvnitř textu, jejímž úkolem je blíže objasnit nebo upřesnit význam nesnadno pochopitelné pasáže či slova. Glosované rukopisy Bible existovaly již od dob Karla Velikého, ale první opravdu systematickou úplnou glosu vytvořil Anselm z Laonu (+ 1117) a jeho bratr Radulf (+ 1131/1133). Jejich dílo se nazývá obvykle Glossa ordinaria a mělo velký vliv na veškerou pozdější exegezi Bible. Velmi často byla tato glosa tištěna spolu s Vulgátou (latinskou Biblí).

Vložil: Tomas v Čtvrtek, 21. listopad 2019 @ 00:08:40 CET (517 čtenářů)
Více... | 4597 bytů | komentáře? | Teologie | Skóre: 0Teologie: Byl Ezdráš jedním z redaktorů při utváření Bible?
Studijní materiály

poslal karels

Ezdráš byl židovský kněz a písař, vysoký úředník na perském dvoře, pověřený organizovat návrat Židů do Jeruzaléma kolem roku 458 př. Kr. S jeho jménem je spojena biblická Kniha Ezdráš.

Vložil: Tomas v Středa, 23. říjen 2019 @ 12:47:52 CEST (1177 čtenářů)
Více... | 3600 bytů | 47 komentáře | Teologie | Skóre: 0Z internetu: Veroničina rouška
Studijní materiály

poslal MilanH

Zajímavý dokument...  už nikde jinde nenalezen.. ale vysílala ho svého času Prima (Prima Zoom) a dlouho ho měla v archivu.


"pirátská kopie", ale snad legální pro studijní účely a u některých snad i osobní potřebu:
https://www.ulozto.sk/file/0HEgr9sF5dDb/lovci-zahad-16-veronicin-zavoj-dokumentarni-14-dvbt-romin-avi

PS: "množství badatelského vzrušení menší než malé !!" . Puristé a "Lekaví pro Pána" - zanechte prosím své nádoby s duchovním benzínem před prostorami tohoto "multikina" :-) Totéž platí pro palné zbraně různých myslivců či pytláků ..
Vložil: Tomas v Sobota, 24. srpen 2019 @ 11:51:24 CEST (1081 čtenářů)
Více... | 13 komentáře | Z internetu | Skóre: 0Historie: Biblické texty Starého zákona z pohledu archeologie
Studijní materiály

poslal karels

Kniha „Archeologie, dějiny a utváření identity starověkého Izraele“ popisuje vznik starověkého Izraele ze tří hlav­ních úhlů pohledu, respektive zdrojů, které se snaží metodologicky držet v rovnováze a pouštět do roz­hovoru vzhledem k jejich výpovědním možnostem. Prvním je hmotná nepísemná kultura (archeologie), druhým písemné doklady nebiblické provenience (zvl. asyrské texty) a třetím biblické texty. 

Důraz je kladen na představení základních existujících teorií a jejich kritické zhodnocení vzhledem k tomu, jak pra­cují či naopak nepracují s uvedenými zdroji. Autorův pohled na vznik Izraele je kritický k některým tvrzením o raných počátcích Izraele stejně jako k potvrzování téhož na základě biblických textů. Za zásadní považuje rozpoznání a zohlednění konceptů paměti a identity, které hrají při utváření dějinného vědomí klíčovou roli. 
Vložil: Tomas v Středa, 24. duben 2019 @ 11:11:09 CEST (1199 čtenářů)
Více... | 3365 bytů | 30 komentáře | Historie | Skóre: 0Historie: Teorie vzniku Pentateuchu II.
Studijní materiály

poslal karels

Pentateuch byl podle tradičního pojetí napsán Mojžíšem. O tom svědčí již např. Josef Flavius a tento názor zastává celá antická a středověká židovská i křesťanská obec. V textu se však objevuje příliš mnoho rozporů.
Vložil: Tomas v Pondělí, 15. duben 2019 @ 10:05:29 CEST (533 čtenářů)
Více... | 13968 bytů | komentáře? | Historie | Skóre: 0Historie: Teorie vzniku Pentateuchu
Studijní materiály

poslal karels

Pentateuch byl podle tradičního pojetí napsán Mojžíšem. O tom svědčí již např. Josef Flavius a tento názor zastává celá antická a středověká židovská i křesťanská obec. V textu se však objevuje příliš mnoho rozporů, které ukazují na to, že text nemá jednoho jediného autora ani nebyl napsán v jedné době. Mezi tyto jevy patří například:
Vložil: Tomas v Pondělí, 15. duben 2019 @ 10:04:34 CEST (586 čtenářů)
Více... | 8677 bytů | komentáře? | Historie | Skóre: 0Život víry: Jan Heller – Význam smlouvy ve Starém zákoně
Studijní materiály

poslal karels

Hebrejsky smlouva je berít. O etmylogii a původním významu tohoto výrazu vedou odborníci už řadu let rozhovory. Zdá se, že nejpravděpodobnější je výklad, který slůvko berít odvozuje od akkadského birítu = pouto.
Vložil: Tomas v Středa, 10. duben 2019 @ 03:18:44 CEST (825 čtenářů)
Více... | 19655 bytů | 1 komentář | Život víry | Skóre: 0Teologie: Literární postavy jako narativní kategorie v biblickém textu Ex 2,1–22
Studijní materiály

poslal karels

Literární postavu v textu vytváří povahové rysy, kterými je charakteristická, a ty jsou roztroušeny v celém příběhu. Povahové rysy se mohou v textu objevit jen jednou (popis zevnějšku postavy), nebo se opakují (jméno postavy).
Vložil: Tomas v Úterý, 02. duben 2019 @ 11:53:40 CEST (595 čtenářů)
Více... | 15505 bytů | 2 komentáře | Teologie | Skóre: 0Teologie: Narativní kategorie času v biblickém textu Ex 2,1–22
Studijní materiály

poslal karels

Čas v literárním díle nabývá různých podob. Rozlišuje se čas vypravování (čas vypravěče), který je dán volbou a použitím kompozičních prostředků, a čas vyprávěný (někdy označován jako čas syžetový nebo čas fabulární).
Vložil: Tomas v Úterý, 02. duben 2019 @ 11:47:45 CEST (884 čtenářů)
Více... | 16639 bytů | 2 komentáře | Teologie | Skóre: 0Americký novo-kalvinismus – „druhý život“ Jana Kalvína?
Studijní materiály

poslal Nepřihlášený

Novo-kalvinismem označujeme teologickou pozici a s ní spojené hnutí, které zhruba v posledním desetiletí rozčeřilo hladinu teologického diskursu v části církví evangelikální provenience v USA a jemuž se dostalo i vydatné mediální pozornosti. [1] Nejproblematičtějším prvkem tohoto oživení či oživnutí post-reformačního kalvinismu (zda je to přímo aktualizace ženevského reformátora z hlediska základního náboje či ústředních myšlenek jeho teologického díla, by museli potvrdit znalci) je její soteriologie, její tvrzení či soudy o lidské spáse, resp. o tom, kdo je nebo může být spasen. 
-----------------------------------------------------------
[1] Tento trend nesmíme zaměňovat s holandským neokalvinismem, protimodernistickým, ale zároveň proti-pietistickým teologickým hnutím z konce 19. století, jehož nejznámějším představitelem byl teolog, novinář a posléze i státník Abraham Kuyper. Asi bychom tu jakési tematické spojitosti našli, ale svým základním zájmem (Boží obnova všeho stvoření) a mnohými svými důrazy (milost se týká celého kosmu, nejen určitých lidí, a Boží prozřetelnost pečuje i o padlého člověka) je holandský neokalvinismus spíš antitezí novo-kalvinismu americké ražby. 
-----------------------------------------------------------

Vložil: Tomas v Neděle, 10. březen 2019 @ 22:06:15 CET (502 čtenářů)
Více... | 38841 bytů | 4 komentáře | Skóre: 0Teologie: Výklad veršů vybraného biblického oddílu textu: Exodus 2,1–22
Studijní materiály

poslal karels

Kniha Exodus označovaná někdy též jako 2. kniha Mojžíšova, je druhá kniha Tóry neboli Pentateuchu a zároveň i Starého zákona. Kniha vypráví o odchodu Izraelitů z Egypta pod vedením Mojžíše a jejich putování pouští.

Vložil: Tomas v Čtvrtek, 28. únor 2019 @ 09:07:54 CET (1352 čtenářů)
Více... | 19554 bytů | 36 komentáře | Teologie | Skóre: 0
Stránka vygenerována za: 0.93 sekundy