Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Arnošt.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 15, článků celkem: 16386, komentáře < 7 dní: 487, komentářů celkem: 411922, adminů: 60, uživatelů: 5160  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 338 návštěvník(ů)
a 6 uživatel(ů) online:

ivanp
Milka
Mikim
martino
cizinec
oko

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
112219558
přístupů od 17. 10. 2001

Z internetu: Vědci vytvořili zárodek z člověka a zvířete
Vloženo Pátek, 04. duben 2008 @ 15:34:56 CEST Vložil: Olda

Společnost poslal nula

Britští vědci vytvořili embryo spojením lidské buňky a zvířecího vajíčka. Jejich cílem je získat takto speciální buňky pro léčení lidských nemocí.

Výzkumníci z Univerzity v Newcastlu to oznámili na odborné konferenci v Tel Avivu. Zatím ovšem svou práci nepublikovali v žádném odborném časopise, který by ji ověřil. Vzhledem k výsledkům, které v tomto oboru univerzita už dosáhla, se však dá její prohlášení považovat za věrohodné.
Podstatou několikaletého úsilí tamních výzkumníků je využití metody klonování tak, aby vznikl zčásti lidský a zčásti zvířecí zárodek.

Podle dostupných informací vědci vzali lidskou kožní buňku a vyňali z jejího jádra DNA. Tu pak vnesli do samičího vajíčka krávy. Z vajíčka ovšem předtím DNA z jeho vlastního jádra odsáli. Vzniklé "člověko-zvířecí" vajíčko se začalo vyvíjet a vzniklo embryo, které má zhruba 99,9 procenta lidské DNA. Ze zvířecího vajíčka získal zárodek pouze malou část DNA, která není v jádru buňky, ale v buněčném "obalu" (cytoplazmě).

"Opravářské" buňky

Vědci však nechtějí zkoumat, co by se z embrya narodilo. Zárodek nechali vyvíjet v živném roztoku jen tři dny. V tu chvíli má podobu shluku buněk menšího než špendlíková hlavička.

Mikroskopický snímek kmenových buněk z lidského embrya, jejichž využití slibuje převrat v medicíně. Kolonie těchto buněk tvoří okrouhlé útvary. Ploché protáhlé buňky mezi buněčnými koloniemi jsou pojiva (fibroblasty), které fungují jako výživná vrstva, v níž kmenové buňky rostou. Autor: University of Wisconsin-Madison

Badatelé doufají, že z takovéhoto zárodku odeberou vyrostlé lidské buňky, jimž se říká kmenové. Ty mají fascinující schopnost měnit se v jakékoli jiné buňky těla: nervové, svalové, kostní, kožní... Lékaři předpokládají, že právě kmenovými buňkami budou schopni opravovat narušenou míchu ochrnutých osob, srdce poškozené infarktem, nefunkční játra či slinivku břišní u cukrovkářů. A možná také mozkové tkáně lidí trpících Parkinsonovou a snad i Alzheimerovou chorobou.

Pokusy na zvířatech ukazují, že kmenové buňky ze zárodku se zapojují do práce v poškozených částech cizího organismu a opravují je.

Badatelé však musí zjistit, zda totéž může probíhat i v lidském těle. Potřebují proto kmenové buňky z lidských zárodků. Těch mají málo. Berou je zpravidla z embryí, která jako nepotřebná zůstala na klinikách pro umělé oplození a jež by lékaři stejně zničili.

Klonování v lidském vajíčku už povoleno

V minulých letech už britské úřady vydaly několika týmům povolení klonovat lidské zárodky pro léčebné účely. Také v tomto případě mají být klonováním vytvořeny lidské zárodky, a to z ženského vajíčka, do něhož bude vloženo jádro buňky konkrétního lidského pacienta. V embryu by pak měly vyrůst kmenové buňky, které by se přesně hodily pro léčení právě tohoto nemocného.

Brity však předběhla malá kalifornská výzkumná společnost, která letos v lednu oznámila, že klonováním zcela běžných buněk z lidského těla vytvořila pět lidských embryí. Měla by být zdrojem "léčivých" buněk připravovaných přesně na míru pro nemocné lidi.

Odebrání ženských vajíček pomocí laparoskopické operace z vaječníku je však nepříjemný zákrok, a získá se jím pouze několik těchto pohlavních buněk.

Zato savčí vajíčka ze zvířat jsou dostupná. Proto nyní vědci v Newcastlu zkoušejí v jejich "obalu" nechat vyvíjet lidské buňky.

O něco podobného usilují i čínští vědci, ale jejich výsledky nejsou zatím známy. Ti chtějí přesně takto vytvořit lidská embrya v "obalu" z kravských a králičích vajíček.

V Česku by to možné nebylo

Živočichovi, který má ve svém těle buňky ze dvou či více živočichů, se odborně říká chiméra. Název pochází z řecké mytologie, kde označoval obludu sršící oheň se lví hlavou, kozím tělem a hadím ocasem.
V Česku platí od června 2006 zákon o výzkumu na lidských embryonálních kmenových buňkách, který podobné postupy výslovně zakazuje. Čeští vědci však o nich neuvažují už proto, že na ně nemají dost sil.

Ovce s lidskými buňkami

Lidské chiméry, čili zvířata s lidskými buňkami v těle, využívají další vědci při jiném typu experimentů. Nepoužívají však klonování.Světoznámý fyzik Stephen Hawking je ochrnutý, protože v jeho míše zanikají buňky. I při této chorobě snad časem půjde míchu "opravit" kmenovými buňkami.

Zdroj: Reuters

Například tým, který vedl Esmail Zanjani z Nevadské univerzity v Renu, už před čtyřmi lety zveřejnil zprávu o tom, že vnášejí lidské kmenové buňky do rostoucích zárodků ovcí, které pak nechají normálně narodit.
Zanjani a jeho kolegové zjistili, že se lidské buňky ve zvířecím těle rozptýlí. Například v játrech tvoří sedm až patnáct procent jejich objemu.

Nevadští vědci takto chtějí získat lidské buňky z konkrétních orgánů, které by mohli použít pro transplantaci lidským pacientům. Zatím se jim však nedaří oddělit je od zvířecích.
 


"Vědci vytvořili zárodek z člověka a zvířete" | Přihlásit/Vytvořit účet | 6 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Vědci vytvořili zárodek z člověka a zvířete (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Pátek, 04. duben 2008 @ 18:39:36 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
hnus, já s tímhle - ale přesně s tímhle nesouhlasím a jsem pro to, aby se podobné výzkumy dělaly pod hlavičkou státu, a stát je tak mohl kontrolovat...

kdoví, jakou zrůdu lidi ještě geneticky nevytvoří...Re: Vědci vytvořili zárodek z člověka a zvířete (Skóre: 1)
Vložil: Hyperion v Pátek, 04. duben 2008 @ 20:19:11 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
No, já si počkám, až to vyjde v nějakém renomovaném časopise. V článku je sice jako zdroj uvedena agentura Reuters, ale kdo ví. A snad ještě máme v paměti převratné objevy korejského guru klonování U Sok-hwanga.Stránka vygenerována za: 0.20 sekundy