poslal Benjamin
Mechanismy korupce v církevní politice
Obecně je korupce (z lat. corrumpere = kazit, oslabit, znetvořit, podplatit) zneužití postavení, funkce, k osobnímu prospěchu - v politice, veřejné správě, hospodářství. Je opakem integrity.
Korupce pak může být jak drobná tak obrovská, jak neorganizovaná tak organizovaná. Vyznačuje se podplácením, úplatky, vydíráním, zastrašováním. Dále privilegii, neoprávněnými příjmy a jejich vyžadováním, udělováním přízně, protežováním.
V církevním prostředí se setkáváme většinou s rozrostlou institucionální účelovou korupcí.
Institucionální korupce není pouze jakýsi nešvar, který v církvi, v denominaci či v církevních (nebo v kongregačních) strukturách nemá co pohledávat.
Není to pouze nepříjemný jev, který by sice neměl mezi křesťany existovat, ale když už se objeví, tak má být trpěn, jako nutné zlo, které je menší, než zlo osobní korupce do vlastní kapsy, často spojené s defraudací, podvody a jinými trestnými činy.
Politická účelová korupce v církevních strukturách je především plodem pokušení moci.
Zejména v demokratických církevních strukturách, kterých v čisté formě příliš mnoho není, je prosazování zájmů, cílů a vizí zájmových skupin nebo silných vůdců vždy spojeno s potřebou získání většinové podpory sborů nebo jejich delegátů.
Podmínky podporující korupci v církvích - koncentrace politické moci a rozhodování v církvích, opravdu nedemokratické režimy, ať jsou centralistické, totalitní nebo se vyznačují vládou mocenských klanů
- apatická, nezajímající se, nebo „poddanská“, tomu či onomu „vůdci“ lehce podléhající církevní veřejnost, která se nezajímá o církevní politiku - veřejné věci - nebo na ni nemá dostatečný vliv
- slabé církevní právo, řády a jejich vymahatelnost, nebo sloužící jen mocným a vlivným k prosazování jejich zájmů - nedostatečná „vláda práva“, anglicky rule of law
- tajení informací, rozhodování, procesů a závislostí, nedostatek otevřenosti, transparentnosti pro církevní veřejnost, členy sborů a církví, jejich kontrolu, uzavřené mocenské a politické kliky
- velké a nekontrolované částky financování ať církevních, nebo naddenominačních projektů
Výchozí situace pro korupční pokušení
Existuje několik situací, které pokušení politické korupce přinášejí:
1. Zájmová skupina v církvi nebo v kongregaci má proti sobě šedou zónu (politicky neprofilovanou masu), ve které potřebuje získat hlasy potřebné k získání rozhodovací většiny
2. Zájmová skupina v církvi nebo v kongregaci má proti sobě jednu nebo více frakcí a malou šedou zónu, ve které potřebuje získat hlasy potřebné k získání rozhodovací většiny
3. Zájmová skupina v církvi nebo v kongregaci má proti sobě jednu nebo více frakcí, ve které potřebuje získat hlasy potřebné k získání rozhodovací většiny
První situace je pro zkorumpování potřebných hlasů nejpříznivější, naopak v posledně jmenované situaci je zkorumpování nejobtížnější, neboť členové frakcí se korumpují obtížně a zkorumpování šedé zóny nemusí stačit k získání rozhodující většiny.
Účelová církevní korupce
Zájmová skupina, která drží rozhodovací funkce v církvi, mívá zároveň velké či menší pravomoci v nakládání s finančními toky v církvi.
Jedním z nejvýznamnějších nástrojů bývá stavební fond - finanční prostředky, shromážděné sbory církve na finanční výpomoc (půjčky) sborům, které mají stavební akce, na které zcela samy nestačí. Pokud do značné míry záleží na rozhodnutí zájmové skupiny, která finanční toky ovládá, kam budou finanční toky směřovat, pak je zkorumpování sborů velmi jednoduché.
Zájmová skupina si lehce spočítá rozložení sil v rozhodovacím orgánu (sněm, sjezd delegátů, rada apod.) a sílu vlastní pozice. Po zjištění počtu chybějících hlasů do rozhodující většiny může vytipovat sbory, které potřebují finanční pomoc na stavební akce a jejichž poměrné zastoupení v rozhodovacím orgánu vydá potřebný počet hlasů.
Poté stačí uvolnit mimořádné finanční prostředky pro jejich stavební akce. Dotované sbory se cítí za tuto pomoc velmi zavázány a svoji vděčnost poté projevují posílením loajálnosti k zájmové skupině, která jim finanční pomoc zajistila. A nejde jen o vděčnost za uskutečněnou pomoc, ale i třeba za nevyslovený příslib další štědré pomoci v budoucnu. A to za pakatel: za podporu při hlasování o projektu zájmové skupiny nebo za hlasy pro lídry zájmové skupiny při volbách do rozhodovacího orgánu.
Etický rozměr účelové korupce
Zkorumpované sbory a jejich vedení (či zástupci) si vlastní zkorumpovanost ani nemusí nijak bytostně nebo negativně uvědomovat. Naopak, mohou mít dobrý pocit férové oplátky za poskytnutou pomoc, upřímné vděčnosti a věci vlastní cti nezůstat dlužni.
Často si ani neuvědomují, že finanční prostředky stavebního fondu, kterým zájmová skupina vládne, nepatří zájmové skupině, ale celé církvi a na jejich vytváření se podílely podle svých možností různým způsobem všechny sbory v církvi nebo kongregaci. Vděčnost by tedy měla být směřována k těmto sborům a jednotlivým dárcům, nikoliv k funkcionářům, kteří finanční prostředky pouze přerozdělili. Podporou zájmů těchto funkcionářů mohou působit zkorumpované sbory naopak i proti zájmům dárců - sborů, které nemusí stát na straně zájmové skupiny. A z druhé strany: zájmová skupina korumpuje sbory za cizí peníze, na cizí účet a proti vůli dárců.
Důsledky církevní korupce
- oslabení správy církevních věcí, církevní politiky, vedoucí až k rozpadu církve (kongregace)
- oslabení hospodářských výsledků církví, ekonomiky církví, vedoucí až k hospodářskému bankrotu
- rostoucí příspěvky sborů do církevní pokladny a zároveň bobtnání výdajů církve (kongregace)
- rostoucí nedůvěra v církevní politiku, ekonomiku, a k schopnostem církevních funkcionářů, rezignace na změny
- odchod členů z církve (kongregace) - anglicky voting with one's feet, brain drain
Důsledky účelové církevní korupce jsou fatální. Proto je třeba systémově vytvářet v církvích a denominacích takové právní a etické povědomí, aby se podmínky pro bujení korupce zhoršovaly a postupně zcela vymizely. Je třeba případnou stávající účelovou korupci odhalovat, veřejně na ni upozorňovat a pranýřovat ji, aby korumpující funkcionáři ztráceli odvahu a sbory se nenechávali kupovat za pověstných "třicet stříbrných".
Pokud si zkorumpované sbory uvědomí, že korupce je neetická a nemorální, pak bude mít církev (kongregace) dostatek sil, zvrátit vývoj a korumpující funkcionáře z jejich funkcí odvolat.
Autor: Jiří Fiala
Zdroj: Notabene