Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Vratislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 5, článků celkem: 16275, komentáře < 7 dní: 540, komentářů celkem: 404586, adminů: 60, uživatelů: 5119  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 153 návštěvník(ů)
a 6 uživatel(ů) online:

Akuzativ
Frantisek100
Willy
rosmano
martino
ivanp

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
110286090
přístupů od 17. 10. 2001

Povzbuzení: Člověk zamýšlí, Pán Bůh koná
Vloženo Neděle, 03. prosinec 2006 @ 14:00:26 CET Vložil: Bolek

Etika poslal Karels


Člověk zamýšlí, Pán Bůh koná Člověk spřádá své plány, výsledek je věcí Nebes
Oběma způsoby můžeme přeložit uvedené čínské přísloví. Možná se vám to také stalo. Měli jste nějaký plán, například jste si naplánovali návštěvu do divadla, už jste měli koupené lístky, ale co se nestalo. Vaše nejmladší dcera spadla ze schodů a zlomila si ruku. A vy máte najednou o starost navíc a o divadelním představení si můžete nechat jenom zdát.

Tento katastrofický scénář samozřejmě neodpovídá obsahu, vysvětlení čínského přísloví. V přísloví je řeč o tom, že člověk něco zamýšlí, ale je nakonec na Bohu, zda ten plán člověk uskuteční, nebo ne. V jiném přísloví, tentokrát v biblickém přísloví je nám řečeno: „Někdy se člověku zdá cesta přímá, ale nakonec přivede k smrti.“ (Přísloví 14:12) Ano, někdy má člověk plány, velkolepé plány, ale přesto ho nakonec přivedou ke smrti. Takový člověk neuzří život, věčný život. Vzpomeňme jenom na jeden příběh, biblický příběh. Je to příběh o Ananiáši a Safiře. Jak je to v biblickém textu řečeno? Oba dva prodali svůj pozemek a po vzájemné dohodě obou si část peněz ponechali a část přinesli apoštolům, respektive to byl Ananiáš, který přinesl peníze. Petr odhalil Ananiášovo neupřímné jednání. Trest na sebe nenechal dlouho čekat. Trest byl viditelný – Ananiáš zemřel v té chvíli, kdy apoštol Petr vyřkl ortel. Ananiášova manželka byla potrestaná zrovna tak, zemřela jenom o něco později, než její manžel. Ostatně celý příběh si můžete přečíst v biblické knize Skutků v páté kapitole. Jak hrozný trest, který oba dva křesťany potkal. Jak je to možné, možná si pomyslíte. Ananiáš a Safira zalhali Bohu, to je ten důvod, který zjistíme po pročtení biblického příběhu. Nezdá se vám, vážení čtenáři, ten trest trošku krutý? Nechci soudit samotného Boha, ale za lež je trest smrti? Měli bychom si uvědomit, že to nebyla ledajaká lež, ale oni lhali apoštolům a samotnému živému Bohu! Navíc v příběhu není lež pouze tím hlavním důvodem jejich hrozného konce. Ananiáš a Safira se dopustili modlářství. Náš milý bratr apoštol Pavel varuje: „Dobře si pamatujte, že žádný smilník, prostopášník ani lakomec, jehož bohem jsou peníze, nemá podíl v království Kristovu a Božím.“ (Efezským 5:5); „lakomec, jehož bohem jsou peníze, nemá podíl v království Kristovu a Božím.“ Zřejmě se Ananiáš a Safira „vešli“ do takové kategorie lakomců, jinak si to nedovedu vysvětlit. Náš Bůh je Bohem spravedlivým, a tak nepochybujeme o jeho rozhodnutích a činech. Přesto přeze všechno je pro mne příběh o Ananiášovi a Safiře a jejich trestu smrti jedním z „nejtemnějších“ příběhů Svatých textů Bible. „Někdy se člověku zdá cesta přímá, ale nakonec přivede k smrti.“ (Přísloví 14:12) Ananiáš a Safira zřejmě plánovali jak využijí uschovanou část peněz. Ačkoliv měli naplánovanou budoucnost, v které počítali i s Bohem, stejně jako to, že se stanou součástí právě vznikající komunity křesťanů, jejich konec byla jejich smrt. „Člověk spřádá své plány, výsledek je věcí Nebes.“ Tato čínská moudrost se bezezbytku naplnila v životech Ananiáše a Safiry. V příběhu o Ananiášovi a jeho ženě Safiře vidím nejméně dvě poučení.
Za prvé nelžete Bohu, nevyplácí se to. Náš Bůh stejně všechno ví. Myslím tím naše modlitby, buďme k našemu Bohu na modlitbách upřímní. Za druhé lhát lidem, našim sourozencům je téměř závažný přečin jako lhát Bohu. Kdo Ananiáši a Safiře klad otázky? Byl to Bůh? Byl to náš bratr apoštol Petr! Komu tedy lhali Ananiáš a Safira? Lhali nejprve Petrovi a Petr poté jejich odpovědí soudí jako lež samotnému živému Bohu! Naše řeč s bližním by měla upřímná a pravdomluvná. S největší pravděpodobností se nedostaneme do podobné situace v jaké se ocitl apoštol Petr, Ananiáš a Safira, přesto buďme pravdomluvní.

Biblický příběh má pro nás cenné poselství, biblický příběh nás nabádá k pravdomluvnosti v našich mezilidských vztazích uvnitř křesťanského společenství. Karels


"Člověk zamýšlí, Pán Bůh koná" | Přihlásit/Vytvořit účet | 10 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Člověk zamýšlí, Pán Bůh koná (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Neděle, 03. prosinec 2006 @ 15:19:24 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Těch ponaučení v tom příběhu o Ananiáši a Safiře bude mnohem víc.

KarelsAnaniáš a Safira (Skóre: 1)
Vložil: nula v Neděle, 03. prosinec 2006 @ 19:19:10 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
ať čtu jak čtu Ananiášovu lež tam nikde nevidím,nevím jak jste na to přišel? Ananiáš dokonce jednal tak jak mu Petr doporučoval ve své první otázce.


Také nějaký muž, jménem Ananiáš, a jeho manželka Safira prodali svůj pozemek. Ananiáš si však s vědomím své ženy dal nějaké peníze stranou, zbytek přinesl a položil apoštolům k nohám. Ale Petr mu řekl: "Ananiáši, proč satan ovládl tvé srdce, že jsi lhal Duchu svatému a dal stranou část peněz za to pole? Bylo tvé a mohl sis je přece ponechat; a když jsi je prodal, mohl jsi s penězi naložit podle svého.

Komentář: Vždyť to také přesně tak udělal!! -část si ponechal, část se rozhodl věnovat církvi. Co vlastně tedy ten Petr chce?

Jak ses mohl odhodlat k tomuto činu?

(Komentář:Myslí snad Petr k daru části peněz z prodeje polí pro společenství?)

Nelhal jsi lidem, ale Bohu!" Když to Ananiáš uslyšel, skácel se a byl mrtev; a na všechny, kteří to slyšeli, padla velká bázeň.

(Komentář:není divu, taky bych se potom bál cokoli apoštolům dát)

Mladší z bratří ho přikryli, vynesli a pohřbili. Asi po třech hodinách vstoupila jeho žena, netušíc, co se stalo. Petr se na ni obrátil: "Pověz mi, prodali jste to pole opravdu jen za tolik peněz?" (Dobrá návodná otázka, tady se můžeme ptát zda bůh Safiře nezatvrdil srdce podobně jako např. faranónovi a následně ho trestal)

Ona řekla: "Ano, za tolik." Petr jí řekl: Proč jste se smluvili a tak pokoušeli Ducha Páně?

Komentář: Ano lhala,ale Petr vypadá jako lakomec,který chtěl od těch lidí všechny peníze za jejich pole pro církev,část mu evidentně nestačila.

Hle, za dveřmi je slyšet kroky těch, co pochovali tvého muže; ti odnesou i tebe." A hned se skácela u jeho nohou a zemřela. Když ti mládenci vstoupili dovnitř, našli ji mrtvou. Vynesli ji a pohřbili k jejímu muži. A velká bázeň padla na celou církev i na všechny, kteří o tom slyšeli.
(ano strach je vždy účinný prostředek k ovládání lidí)

Pounačení je jasné- buď nedávejte apoštolům nic ze svého majetku nebo jim dejte všechno.

nulaRe: Člověk zamýšlí, Pán Bůh koná (Skóre: 1)
Vložil: Gregorios777 v Neděle, 03. prosinec 2006 @ 21:51:57 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Milý Karelsi, napsal jsi: ///Takový člověk neuzří život, věčný život./// Chceš tím naznačit, že Ananiáš a Zafira ztratili věčný život a budou zatraceni?spoludiskutujícím (Skóre: 1)
Vložil: nula v Pondělí, 04. prosinec 2006 @ 07:54:25 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
--Milá nulo, ty ten text asi neznáš, viď?—

Právě,že ho dobře znám

--Je to tam totiž jasně napsáno.—

Je tam napsáno především to, že Ananiáš se v praxi zachoval tak jak mu Petr doporučoval,z textu není nikde patrné,že by skutečně lhal.


---Nulo, Dopouštíš se stejné věci jako Ananiáš se Safirou a to v tom smyslu, že neříkáš celou pravdu a tím překrucuješ význam textu a v důsledku se dopouštíš lži.---

Viz. níže uvidíme u koho ta lež nakonec zůstane

--Pokud by tvoje srdce bylo čisté, tak by sis přečetl celý text pořádně, včetně veršů předcházejících, tak by ses dozvěděl, že lidé o kterých je řeč, dobrovolně tvořili komunitu, kde byla určitá pravidla.—

Tak to ještě jednou zopakuji i Vám –nikde není napsané,že by dotyční museli prodat své pole a všechny peníze za ně dát společenství- Vy to snad někde vidíte? ale někteří tak dobrovolně činili viz Skutky 4 sám ap. Petr vede k tomu,aby se dotyčný svobodně rozhodl jak s penězi naloží a sám uzná za vhodné viz slova „Bylo tvé a mohl sis je přece ponechat; a když jsi je prodal, mohl jsi s penězi naložit podle svého.“ Když to však Ananiáš v praxi tak udělal tak byl za to potrestán

--Mimochodem - tvoje poučení - dávat apoštolům buď všechno nebo nic - jak ses rozhodl?—

Zbytečná otázka,protože apoštolové už dneska nejsou


--V jejich případě šlo o satanův plán jak vnést mezi ně rozkol na principu majetku a tím i rozdílu mezi jednotlivými členy.—

Aha,takže když je ve SZ podporováno např. otroctví tak je to satanova práce?

nulaEdPilgrim (Skóre: 1)
Vložil: nula v Pondělí, 04. prosinec 2006 @ 08:37:54 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Michodem když vidím Vaše tvrzení

V jejich případě šlo o satanův plán jak vnést mezi ně rozkol na principu majetku a tím i rozdílu mezi jednotlivými členy

například u takové babylónské věže můžeme napsat

V jejich případě šlo o Hospodinův plán jak vnést mezi ně rozkol na principu řeči a tím i rozdílu mezi jednotlivými členy

nulaRe: Člověk zamýšlí, Pán Bůh koná (Skóre: 1)
Vložil: jdu v Pondělí, 04. prosinec 2006 @ 17:40:37 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ahoj Karlsi,
článek je dobrý, oslovil mne.

Pouze bych napsal, že to byl Duch Svatý, který zjevil tyto věci Petrovi, takže to byl především DS, kdo takto jednal.

Pán Ti žehnej
jduStránka vygenerována za: 0.19 sekundy