Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Michal.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 9, článků celkem: 16224, komentáře < 7 dní: 392, komentářů celkem: 399134, adminů: 60, uživatelů: 5084  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 25 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
109591916
přístupů od 17. 10. 2001

Teologie: Stvořil Bůh zlo?
Vloženo Úterý, 04. říjen 2005 @ 16:26:02 CEST Vložil: Bolek

Zamyšlení poslal oskar

Zlo a špatnost spočívá ve zlém a špatném konání tvorů, které Bůh stvořil. Není to něco, co by vznikalo doprovodně ke stvoření a jednání Božích tvorů a existovalo samo o sobě. I když Bible používá slovo "tvoří zlo" (Izajáš 45,7), pak ho Bůh tvoří leda tak, že ho nechává s určitým výchovným záměrem působit. Sám Bůh zle nejedná.

Bůh stvořil všechno "dobré", jak čteme v Genesis. Na počátku svému inteligentnímu stvoření předložil smysl a obsah života a poučil ho, že smyslem všeho je být při Bohu, užívat dobrých věcí a za to Boha velebit. Zároveň Bůh své tvory vybavil svobodnou vůlí, aby z toho vůbec mohl mít radost, že ho budou sami od sebe chválit a velebit a budou "chtít" být s ním. Kdo chce, může to vidět například v obraze stvoření lidí, kdy jim Bůh říká, že se mohou živit ovocem stromů v zahradě Eden, tj. sytit se ovocem poznávání a činností v různých oborech. Nebo v obraze zvířat, které Bůh vodil k člověku, aby jim dal jméno, totiž aby zkoumal různé věci, nejen zvířata, a vytvářel si o nich úsudek a dával svému myšlení výraz.

Bůh tedy stvořil vše dobré. A nebyl by to všemohoucí Bůh, kdyby nevěděl předem, co se může stát, pokud se ho stvoření nebude držet a půjde si svou cestou, obrazně řečeno když pojí ze stromu "zakázaného" poznání dobrého a zlého. Pro případ selhání má Bůh vždy alternativní plán. Jinými slovy, Bůh zná u všeho dobrou i špatnou cestu, přičemž nevidí rád, když si jeho stvoření vybere tu špatnou. Ale když už si vybere tu špatnou, využije toho k výchově svých tvorů. Nejinak tomu je i v případě lidského selhání a výchovného trestu, kterým je smrt a utrpení, respektive život ve stínu smrti naplněný utrpením a marnými tužbami a snahami. V případě selhání Satanova, které předcházelo selhání člověka, se Satanova budoucí záhuba stane ještě exemplárnějším a ještě výstražnějším příkladem pro všechny Boží syny.

A je to právě tento alternativní Boží plán, který se realizuje od vyhnání člověka ze zahrady Eden až po současnost, a dojde dovršení v událostech popisovaných všemi proroky až po Janovo Zjevení. Bible byla napsána ex post po pádu Satana i člověka a pojednává z větší části o tom, jak Bůh přivede stvoření opět do pořádku, a sice na kvalitativně nové úrovni, a využije k tomu právě zmíněného lidského pádu.

Kdyby nedošlo k selhání prvních lidí, nepřemýšleli bychom dnes nad tím, co je zlo. Původem zla se zabývá mnoho filozofů, myslitelů a teologů a názory na to jsou zmatené, jako když v Babyloně mluví každý jiným jazykem. Světlo do problematiky vnáší pouze Boží Duch poznání. Vznik a rozšíření zla není tak obtížný teologický problém, jaký se z toho dělá. Kdo má uši, ten chápe.


"Stvořil Bůh zlo?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 11 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Stvořil Bůh zlo? (Skóre: 1)
Vložil: reformovany v Úterý, 04. říjen 2005 @ 16:51:14 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ahoj Oskare,

Souhlasim s Tebou, ze Buh sam zle nejedna.

Nesouhlasim ale s vyrokem

"... kdyby nevěděl předem, co se může stát, pokud se ho stvoření nebude držet a půjde si svou cestou....."

a take s Tvym nazorem, ze mel Buh "alternativni plan".

Buh totiz predem vedel, co se stane a vedel, ze k padu cloveka dojde. Kdyby to nevedel, nebyl by vsevedouci. A z Bible vyplyva, ze vsevedocnost zahrnuje, ze Buh zna cely prubeh historie.

Jak se nekdy rika history is His Story.

Predstavuju si tedy, ze zlo je tvoreno skrze satana, ktery je pod naprostou Bozi kontrolou a hraje jistou roli v Bozim planu - viz Job.Jak tvori Buh zlo? (Skóre: 1)
Vložil: reformovany v Úterý, 04. říjen 2005 @ 17:10:51 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jediny Buh muze existovat sam o sobe. Jeho existence nezavisi na nicem. Naopak satan, nebo jine padle bytosti jsou i ve svem pretrvavani zavisle naprosto na Bohu.

Tak muze byt tvoreno zlo tak, ze Pan Buh napriklad udrzuje satana, ktery kona zlo.


Uvedu trochu vulgarni podobenstvi.

Je to jako kdybyste vy osobne nikoho nezastrelili, ale na strese vaseho domu by sedel ostrelovac, kteremu byste nosili jidlo, piti a naboje.

Samozrejme musime vzit v uvahu, ze byste meli i moc urcit koho zastreli - a ten by to beztak jako padla bytost zasluhoval etc.

To podobenstvi, ktere jsem uvedl bude vypadat desne odporne a zrudne, pokud si neuvedomime, ze jakozto lidicky jsme padla stvoreni podobne jako dabel a demoni.

Tak doufam, ze nebudu spatne pochopen, protoze tohle tema je trochu vybusne.

Znovu tedy opakuji, ze verim, ze Buh je dobry a blaze kazdemu, kdo se k Nemu utika.Z pohledu nás lidí v dnešní době - korekce ve vyjádřování (Skóre: 1)
Vložil: Sany v Úterý, 04. říjen 2005 @ 21:00:08 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Myslím že existuje zlo samo o sobě a to je satan a jeho démoni a stejně tak věřím že existuje dobro samo o sobě, to jest Bůh. Nejsou to jenom kategorie ale ztělesnění. Nebuďmě ateisty, nepopírejme neviditelný ale existující duchovní svět.

Ke svobodě:
ďábel není nástrojem pána Boha na špinavou práci. On dělá zle rád, ochotně a svobodně. Nedovede a ani nechce konat dobro.

Bůh je dobro samo a tak zlo je někdy jen absence dobra, někdy ale také duchovní přitomnost Zla.

Teď se mnou budete asi nesouhlasit:
Nevěřím, že nevěřící člověk má svobodnou vůli konat dobro či zlo. Clověk má svobodu volby, to ano, ale ne svobodnou vůli. Cožpak jsme všichni nebyli otroky hříchu a ten nad námi nepanoval ?Re: Stvořil Bůh zlo? (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Středa, 05. říjen 2005 @ 08:56:55 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pokud se k tomuto tématu vyjádřím, potom jsem slyšel vysvětlení, že ne.

Zajímavé a zvláštní - רע רעע [ra, raa], že foneticky zlo odpovídá v Egyptské mythologii slunečnímu božstvu - Ra!!

Už mě taky někdo na tohle upozornění namítl, že je to jenom lidová etymologie (můj nápad), ale já osobně možnou souvislost nevylučuju.

K samotné otázce, jestli je Bůh strůjcem zla? Je to velice těžká otázka, ale já myslím, že není, Bůh není činitelem zla. Zlo je tady jako důsledek hříchu, zlo je důsledkem naší porušenosti.

S pozdravem Karels
Re: Stvořil Bůh zlo? (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Středa, 05. říjen 2005 @ 09:04:20 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
A vysvětlení?

Bůh nechtěl, aby si židé odnesli něco z Egypta. Nějaké dědictví z modloslužebnictví. Proto "zasadil" nadčasově terminus technikus - ra, raa do hebrejské terminologie. Tahle se nemohli židé klanět egyptskému božstvu Ra a zároveň vyznávat, že ra je zlo!

S pozdravem Karels
Re: Stvořil Bůh zlo? (Skóre: 1)
Vložil: Weet v Čtvrtek, 06. říjen 2005 @ 04:26:18 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ahoj všem,
otázka zla a theodicei ("Boží vina") je přítomna v křesťanském myšlení asi od počátku. Mně osobně se líbí myšlena sv. Augustina, který k tomuto řekl, že "zlo je nepřítomnost dobra". Na první pohled jednoduchá, ale geniální myšlenka. Zlo tedy není nějaká entita samostaně existující, jaksi "poletující" mezi námi. Je to čistě nepřítomnost dobra, stejně jako tma není samostatně existující energie, ale čistě nepřítomnost jiné energie - světla. Pokud tedy do svého života nepustíme světlo - Boha, žijeme ve tmě - zle. Zdá se mi to lepší vysvětlení, než de facto vstupovat na půdu dualismu tím, že realitu rozdělíme mezi Dobro - Boha a Zlo - Satana (přiznejme si - nehážeme my křesťané na Satana i to špatné v nás?). Na druhou stranu se takto dualisticky chová např. evang. Janovo viz označení Satana bohem tohoto světa. Takže to není zase tak jednoduché a je na každém, jak si zlo na základě Bible pochopí.Re: Stvořil Bůh zlo? (Skóre: 1)
Vložil: Nemesis v Čtvrtek, 06. říjen 2005 @ 11:33:46 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Myslím si, že se tak nějak zhruba všichni shodujeme. Ještě, taková malá myšlenka.: Bůh tvoří svobodné bytosti. Svobodné znamená, že jsou potenciálně dobré i špatné - Jejich životní styl a rozhodování směřuje k životu, nebo ke smrti. To je podmínka svobody. Bůh samozřejmě nechce zlo - cestu vedoucí ke smrti (samozničení), protože to je On kdo tvoří, ovšem zakázat tuto možnost (a to jde) znamená ztrátu svobody. Docela je zde zajímavá myšlenka (viz výše), že hřešící, přestává být svobodný a jeho jediná svoboda, v nejhorším "stádiu" je chtít být svobodný (a někdy snad zajde tak daleko, že už ani to nechce).Stránka vygenerována za: 0.23 sekundy