Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Světlana.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 12, článků celkem: 16368, komentáře < 7 dní: 418, komentářů celkem: 411365, adminů: 60, uživatelů: 5153  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 274 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

Frantisek100

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
111997937
přístupů od 17. 10. 2001

Duchovní poradna: Rozumný a logický bůh
Vloženo Sobota, 15. duben 2017 @ 01:40:31 CEST Vložil: Tomas

Dotazy čtenářů poslal NepřihlášenýUživatel wollek psal, , že vyzdvihuje evidenci a poznání, rozum a logiku, proto je pobožný. Předpokládal jsem, že dokáže svého boha popsat tou evidencí, poznáním, logikou, rozumem. Ale nedokázal to. Nevadí, třeba to dokáží jiní pobožní. Dokázali by tedy křesťané /nebo uživatelé jiné víry popsat předmět nebo objekt své víry? A zapojit do toho rozum, logiku, evidenci a poznání. Jakou mají křesťané evidenci boha, satana, andělů, démonů a dalších postav, nebo objektů? Křesťané věří na lokality jako je nebe, peklo, očistec, atd. Prý to je všechno zkoumatelné, prokazatelné. Dá se to evidovat a poznat. Jak?


"Rozumný a logický bůh" | Přihlásit/Vytvořit účet | 64 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Rozumný a logický bůh (Skóre: 1)
Vložil: Nemesis v Sobota, 15. duben 2017 @ 03:14:07 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Má li mít tento článek smysl, musíme se shodnout, že nebudeme vyvracet cokoli až do absurdity. Tím myslím, že vyvrátit se dá úplně cokoli, dokonce se dá tvrdit že okolní svět neexistuje a je to pouhá iluze. Jediné, co se dá 100℅ tvrdit, je to, že jsem. Vše ostatní můžeme vyvrátit. A právě takové demagogii bych se chtěl vyhnout. Můžeme souhlasit tedy s tím, že příspěvky, které zde budou, budou brány s určitou váhou i když nebudou 100℅ nevyvratitelné?Re: Rozumný a logický bůh (Skóre: 1)
Vložil: Karels v Sobota, 15. duben 2017 @ 07:03:59 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Tomáš Akvinský nabízí pět ontologických důkazů existence živého Boha:

1. Z pohybu a změny: cokoli se pohybuje, pohybuje se proto, že jím něco pohybuje. Proto musí být něco (někdo), co je příčinou pohybu – Bůh.
2. Původně Avicennův důkaz z první příčiny: všechno, co jest, musí mít nějakou příčinu, a protože řetězec příčin nemůže být nekonečný, musí existovat první příčina – tedy Bůh.
3. Z nahodilosti: věci mohou být i nebýt a někdy tudíž muselo nastat, že nebyla žádná z nich; proto musí existovat něco, co nutně jest – a tedy vždycky bylo – tedy Bůh.
4. Ze stupňů: kdykoli užíváme slov „více“ a „méně“, předpokládáme nějaké absolutní „nejvíce“ a „nejméně“ – na nejvyšším stupni je Bůh.
5. Z účelnosti: věci v přírodě směřují k nějakým cílům, často k nejlepšímu, ačkoli samy nemají žádné poznání. Musí být tedy vedeny někým, kdo poznává – tedy Bohem.

Vystudoval jsem Základy společenských věd, tohle je obsah látky, která se vyučuje na střední škole. (a tak jsme to tam probírali) Neměl by sis doplnit středoškolské vzdělání, člověče? Re: Rozumný a logický bůh (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Sobota, 15. duben 2017 @ 10:35:49 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/

  Samozřejmě. Bez problémů.

  Předmětem mé víry je slovo. Když někomu něco věřím, je to jeho slovo. Slovo, které někdo říká, které někdo napsal.

  Když někomu věřím jeho slovo, přijde mi to logické. Věřit někomu boty, hlavu, krásné oči nebo oblečení by mi přišlo nelogické.

  Když někomu věřím slovo, zapojuju do toho logiku, evidenci a poznání: Slovo, si samozřejmě ověřuji, než ho věřím. Speciálně u smluv, které s někým uzavírám si ověřuji, zda je protistrana a její slovo důvěryhodné, zda se dá věřit jejímu slovu, zda je možné předpokládat, že protistrana své slovo dodrží, zda je vůbec schopna slovo dodržet.

  Cizinec.
Re: Rozumný a logický bůh (Skóre: 1)
Vložil: tele v Sobota, 15. duben 2017 @ 11:56:13 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Je otcem před tím, jemuž uvěřil, před Bohem, který oživuje mrtvé (co povolává k životu to, co zemřelo a už nežije) a povolává (k bytí v existenci) to, co není, jako by bylo (už dávno v existenci).

Bez víry však není možné se mu zalíbit, protože ten, kdo přichází k Bohu, musí (u)věřit, že Bůh je a že odplácí těm, kdo ho usilovně hledají. 


Tato slova jsou 'z té knížky', co jí pohrdáš.

Jsou docela zajímavá. Na straně jedné mluví o tom, že kdo chce přistoupit k B-hu, musí věřit, že B-h existuje, na straně druhé lze k B-hu přistoupit jen tehdy, pakli ho člověk usilovně hledá. Jakoby tedy  člověk hledal toho, který je nedokazatelný v existenci, ale jedná, jako by někde existoval. Tedy jde o přesvědčení o tom, že to co je nedokazatelné v existenci, bude jednou prokázáno v existenci.

Co je tedy předmětem víry? To, co není vidět. To v co doufáme, že někde přeci je a bude to zjeveno. Víra je tak sama důkazem i moudrostí jednání pro toho, kdo nejen něco vyznává, ač to nevidí, ale také podle svého vyznání jedná, přesvědčen o tom, že se stane, co není a to i když vše zjevné svědčí o opaku, proti tomu, co vidí.

Lidé takto jednají docela běžně, že jednají podle toho, čemu věří, to je věrnost (činná víra), ale také i běžně vyznávají i to, čemu nejsou ve svém jednání věrni (jalová víra). Důkazem existence toho, co ještě není vidět, je pak to, že co není dokazatelné, bude jasně projeveno (zjeveno).

Inu 'bláznoství' pro mudrlanty.Re: Rozumný a logický bůh (Skóre: 1)
Vložil: wollek v Sobota, 15. duben 2017 @ 12:55:33 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Je rozumné, moudré, a řekl bych i logické věřit v to, že Bůh existuje. Toto ovšem nijak neimplikuje splnitelnost požadavku Boha dokázat. Psal jsem to vícekrát a ani jsem nebyl tím, kdo nějaké důkazy chtěl. 

Nevím, kdo tvrdil, že nebe, peklo, nebo dokonce smyšlený očistec, jsou zkoumatelné, ale wollek, kterého jediného zmiňuješ v tom tzv. článku, toto nikdy určitě netvrdil, ani si to nemyslel - ostatně celé je to napsané velmi zavádějícím způsobem.

Takže na tu slepeninu, co tu Nepřihlášený poslal, vlastně ani moc reagovat nejde. Je to tak vágně napsané, že vždy bude mít možnost kam uhnout.

-----------------------------------------------------------------------------------

Položme si na stůl pět mobilních telefonů. Nějaké klasické reprezentanty přístrojů z konce 90. let, pak modely cca 2002, 2006, 2010 a 2015. Zajisté při pohledu na ně uvidíme zřejmý vývoj. A když budeme přemýšlet, asi nás napadnou určité věci. Zeptal bych se, co by mělo být důkazem toho, že alespoň jeden z nich byl vyrobený lidskýma rukama? Osobně znám principy dokazování především z matematiky, a to tady rozhodně uplatnit nejde. Pak máme důkazy používané v přírodních vědách, fyzice, chemii... Jiné důkazy se používají třeba u soudu, atd. Jaký důkaz by to tedy měl být?

Co by při pohledu na ty telefony měli teoreticky usoudit představitelé evolučních teorií při zachování svých vlastních kritérií, je snad zřejmé - jenže tady by nesmyslnost jejich víry vynikla mnohem více najevo, resp. v tomto případě by raději dali přednost vlastní zkušenosti a pozorování. V případě vzniku a vývoje života, se jim to už tolik nedaří :-(. A vše vysvětlit rozmnožovací soustavou, variabilitou a přírodním výběrem? Třeba se nám i trh s mobilními telefony po miliónech let vývoje člověkem dostane až do fáze, že se budou samy množit a vylepšovat. Ovšem to stejně neřeší původní problém, ani původní otázku. Když nemůže vzniknout jednodušší systém, tak jej nahradíme předpokladem samovolného vzniku systému podstatně složitějšího... toto je wollekova velmi zjednodušená odpověď, kterou sice považuje za logickou, ale nikoliv za důkaz, Je to prostě wollekova celoživotní zkušenost, jak hodnotit události kolem sebe a dělat si z nich vlastní, nikoliv převzaté úsudky - jak to má v oblibě autor článku (už samotný argument, že většina vědců něčemu věří, ukazuje na způsob myšlení onoho autora). A wollek je rád konzistentní, tedy nebude si nastavovat měřítka a kritéria podle toho, jak se mu to hodí - tedy mohl by, ale těžko by pak mohl počítat s tím, že se bude přibližovat poznání pravdy. Té skutečné, nikoliv té pravdy, kterou máme každý sám v sobě.Re: Rozumný a logický bůh (Skóre: 1)
Vložil: Karels v Sobota, 15. duben 2017 @ 16:42:37 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ale tohle určitě vysvětlit nedokážeš...:
Re: Rozumný a logický bůh (Skóre: 1)
Vložil: unshaken (unshaken@outlook.cz) v Sobota, 15. duben 2017 @ 19:57:07 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Neznalost nepřihlášeného je až děsivá. Kdyby si alespoň přečetl něco o filozofiích a jich vývoji, tak by poznal, že jak platonismus byl založen na víře v božstva, tak i představitelé francouzské revoluce, kteří zbožštili rozum se bez božstev neobešli a navrhovali bohoslužby bez Boha. I přes Kantem prokázaný subjektivismus se řada dalších filozofů shoduje v tom, že vláda rozumu je žádoucí. A protože je křesťanství založeno na rozumu, je jediným vhodným náboženstvím, které dokáže rozum ponechat v mezích tak, aby se sám nezničil. A o tom sebezničení rozumu bez křesťanství svědčí celá historie revolucí založená na zbožštění rozumu - od francouzské počínaje, přes socialistické až po sebestředný kapitalismus, zbožšťující zisk a nastolující vládu peněz.Re: Rozumný a logický bůh (Skóre: 1)
Vložil: Nemesis v Sobota, 15. duben 2017 @ 21:03:54 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Bůh musí být dokazatelný, jinak bychom mohli věřit opravdu i na tu Sněhurku. Tedy víra musí mít nějaké základy a dalšíma zkušenostma, se poté více upevňuje a rozvíjí.
Napíši několik bodů, které považuji za zajímavé a i když vím, že nejsou ad absurdum nevyvratitelné, přesto je předkládám pro inspiraci.

1. Silná proroctví
V knize Daniel v 9 kap., v době Napíši prokazatelně před Ježíšem se píše, že Izraelcům jako národu bylo dáno ještě 70 sedmiletí (490 let) od vydání dekretu o navrácení národa zpět do vlasti z Babylona. Píše se, že k mesiáši to bude trvat 7+62=69 sedmiletí tedy 483 let. Dále se píše, že bude po této době zabit a jemu to nic neublíží a k tomu konkrétně se píše, že v polovině posledního týdne zruší obětní systém. Pokud se podíváme do historie zjistíme že bylo vydáno několik dekretů o navrácení (celkem 3 po sobě), ten nejhlavnější z nich byl vydán r 457 p.n.l. K mesiáši skutečně uběhlo 483 let,do roku 27 nl., kdy Ježíš oficiálně začal působit a skutečně po 3,5 letech byl ukřižován a tím pro Izrael zrušil obětní systém, který měl celou historii ukazovat na tuto skutečnost. Zrušení též potvrdil roztržením chrámové opony - místa obětování. Toto nikdo nemohl vědět dopředu.

V knize Zachariáš Bůh mluví též několik set let před ukřiżováním o Izraeli kdy předpovídá budoucnost - budou plakat nademnou, kterého probodli.

Prorok Izajáš datován historiky téměř 100 let před naplněním svého proroctví je dokonce tak přesný, když jmenuje krále který zničí Babylón - Kýra, že jej museli naklonovat na dva až tři Izajáše, jinak by museli uznat, že je to proroctví, což nikdy nepřiznají protože to zkrátka není možné a jako záminku si berou to, že v určitých částech občas používá jiná slovíčka než v jiných částech - což je pro mne slabý argument.

Věřím, že bych v této kategorii našel ještě další příklady.

2. Vyvratitelná, přesto podle mne pravděpodobně pravá proroctví
Izajáš - proroctví o 70 letech zajetí v babylon
Proroctví dané Abrahamovi o 400 let otroctví v egyptě
Danielovo proroctví o 4 po sobě světových velmocí působících v daném regionu.
Narážky na Ježíše ve starém zákoně - 30 stříbrných, losování o oděv
Zjevení Jana o nastupující náboženské mocnosti místo Říma (papežský systém) aj.

3. Nepřímý důkaz - ukazující se historicita Bible
Toto přímo Boha nedokazuje ale o něčem to také vypovídá. Před 80 lety byl národ Chetitů brán jen jako legenda Bible, poté byly o nich zmínky nalezeny ve vykopávkách. Existence několika starověkých měst byla také popírána dokud se opět nevykopala. Král Babylonu Belsasar se bral jako mýtická postava dokud se opravdu nezjistilo, že je vnukem Nabukadnesara slavného krále Babylonu. Nedávný objev Josefova sarkofágu a jiné ukazují, že Bible není jen výmysl.

4. Důkaz přírodní
Dle fyziky funguje všude přírodní zákon entropie - který říká, že vše samovolně postupuje k menší míře uspořádanosti, tedy k úpadku a chaosu. Jinými slovy dům se samočinně rozpadá nikoli staví. Evoluce sama o sobě se ukazuje jen jako filozofická konstrukce, která není v souladu s přírodními - fyzikálními zákony. (Poznámka - nemluvím zde o mikroevoluci v rámci druhu).
Tudíž platí, že jen něco s vyšší mírou komplexnosti dokáže vytvořit něco s menší mírou komplexnosti, tedy někdo vyšší a složitější než je člověk - Bůh.
Pokud zahrneme i informatiky a matematiky zjistíme že dle teorie informace a s ní související program v DNA není možné naprogramovat pomocí náhodných mutací - to prostě není matematicky možné. A to nemluvím o zákonu nezjednodušitelné složitosti (fuj to je ale slovo :) ), který říká, že existuje systém např. bakteriální bičík, který se nemůže postupně vyvýjet, protože bez perfektní kondice všech svých částí by byl nefunkční a tudíž dle evoluce by byl dávno odhozen a však stále tu je.
Toto všechno a jiné ukazuje na nutnost stvořitele.

5. Nadpřirozené úkazy Boží moci
I když je ve světě 1000 podvodníků dějí se ve světě i úkazy spojené s Boží moci. Protože vím, že kdybych zde něco uvedl z toho, co jsem slyšel, nebo četl bude to bráno jako výmysl autorů, řeknu to co se stalo lidem, které znám osobně léta a vím že si nevymíšlí. Před jistým časem se jim narodil syn a i když byl zdráv tak se v jeho několika letech zjistilo, že má nádor na mozku a protože se to zjistilo pozdě byl velký jako zhruba vlašský oříšek. Situace byla zoufalá a lékaři doporučovali rychlou operaci s tím, že šance nejsou velké. Tenkrát se za něj modlil celý sbor s vkládání rukou a pomazáním. Nic se nedělo, tak kluk nastoupil na operaci. Před zákrokem ještě udělaly snímkování ale náhle zjistili, že nádor  během několika dnů bezestopy zmizel. Existují na to lékařské záznamy před a po.  Podle mne je to působení Boží moci.

Další můj známý dříve jezdil do Bangladéše jako dobrovolný lékař, je to obyčejný člověk a žádné zázraky nedělá. jednou se stalo, že nedaleko vesnice kde působil si hráli kluci v řece. Po čase se vrátili ale už bez jednoho. Za několik desítek minut z nich že strachu vypadlo, že se jeden z nich v té řece utopil. Když na to musí dorazili vesničané našli jeho tělo ležet v kořenech pod vodou, podle odhadů tam musel ležet nejméně 30 minut. Když ho donesly položili jeho tělo a můj zoufalý známý nevěda co čekat sklonil se nad ním a modlil se k Bohu o pomoc. Když ukončil modlitbu náhle se tělo chlapce zatřásla a on se zhluboka nadechl. Dnes studuje na střední škole bez následků i když by z lékařského hlediska měl být jeho mozek dávno zničen.

Nebo jednou kolem 11:30 v noci jsem se modlil a poslouchal křesťanské písně. Náhle mne přepadl neodbytný pocit, že musím napsat SMS. Nevěděl jsem co, ani komu, ale vzal jsem do ruky mobil a napsal co mi zrovna přišlo na mysl. Byli to něco povzbudivého o Ježíši. Když jsem dosáhl text nevěděl jsem co dál, ale něco ve mně mi říkalo pošli to.... Ale komu? Projížděl jsem seznam a narazil na jedno číslo kluka se kterým jsem se nedávno seznámil a poslal aniž bych se podepsal.
Asi za 2 týdny jsme se potkali a on mi povídá. Neuvěříš, co se mi stalo před 2 týdny. Měl jsem deprese a v mém životě jsem došel na své dno. Šel jsem kolem mostu nad řekou přišel jsem k zábradlí a díval se dolů do té vody a říkal jsem si že to skončím. A v tu chvíli mi přišla SMS která byla natolik povzbuzující, že jsem se pocítil lépe a následně na to mi volal ještě jiný kamarád, že nemůže spát a cítí, že by měl se mnou mluvit a tak mi volal. A potom mi tu mou  SMS ukázal a řekl nevíš kdo mi to asi mohl poslat? On totiž moje číslo neměl jen já jsem měl to jeho... Já nikdy nikomu takto běžně nepíšu a věřím že to zařídil Bůh. Dva lidé ve stejnou chvíli uprostřed noci zasáhnou v situaci kdy třetí uvažuje o sebevraždě. To zřejmě nebude náhoda.

6. Nadpřirozené působení moci Satana
Babička rodiny, kterou znám od malička využila paní na dálku ze Slovenska, kdy pomocí virgule určila na mapě uprostřed lesa na samotě Česko saského Švýcarska, místo kam se zabehli dva dalmatini. Ta rodina šla na to místo a tam u stromu uprostřed ničeho seděli dva psi. Tato paní se kromě hledání na dálku zabývala také okultismem a také léčitelstvím. Babička ji jednou bez vědomí dcery požádala o uzdravení nemocného vnuka. Ta paní ji dala instrukce, kam mají jít v určitou dobu a ona že začne působit na dálku. Doma si matka toho Syna zatím myslela že jde malý s babičkou jen tak na procházku. Dala se do úklidu celého domu a v tom ji přepadla myšlenka - mohli se za svého syna. Říkala si nejsem blázen teď uklízím, možná později. Ale ta myšlenka byla tak silná, že toho po chvilce nechala a tam jak byla se začala modlit.
Mezitím venku za paní začala působit na syna ale po nějaké chvíli usilování řekla: není náhodou někdo ve vaší rodině silně věřící? Můj duch nemůže proniknout k němu protože mi brání ještě silnější síla...
Existují též případy posedlosti kdy posedlí dělají fyzikálně nemožné věci, nejen deformace těla, ale také plyvání různých předmětů které nikdy u sebe neměli, levitace, teleportace, či informace o kterých nemohli vědět. Kdo hledá najde....

7. Subjektivní přesto existující pocit

Osobní setkání se s duchem svatým projevující se silným vědomím, že nejsi sám, téměř hmatatelně cítíš Boží přítomnost. Zakázek tě pocit odpuštění s hluboké Boží lásky. Vím že toto se dá označit jen jako neprukazny "pocit" , přesto si myslím, že i toto patří k projevu Ježíše Krista.

Tolik z mé strany jako snaha o odpověď na tvou otázku z tvého příspěvku.

Nemesis
Stránka vygenerována za: 1.06 sekundy