Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Petr a Pavel.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 4, článků celkem: 16173, komentáře < 7 dní: 263, komentářů celkem: 395847, adminů: 60, uživatelů: 5073  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 240 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
108452023
přístupů od 17. 10. 2001

Aktivity a kampaně: Prohlášení eparchiální rady pražské pravoslavné eparchie ze dne 5. 12. 2013
Vloženo Pátek, 13. prosinec 2013 @ 12:17:49 CET Vložil: Olda

Z našich církví poslal Nepřihlášený

Prohlášení eparchiální rady pražské pravoslavné eparchie
1) Průběh eparchiálního shromáždění

Eparchiální rada se důrazně ohrazuje proti zasahování do průběhu eparchiálního shromáždění ze strany metropolitního správce, vysokopřeosvíceného arcibiskupa olomoucko – brněnského Simeona, a delegáta cařihradské církve,  vladyky Emanuela. Ačkoli věří, že jejich jednání bylo vedeno upřímnou snahou o dobro pražské eparchie, přesto je nucena je odmítnout jako nekanonické a v důsledku narušující svébytnost naší eparchie.

Eparchiální rada konstatuje, že tuto skutečnost si uvědomovalo i eparchiální shromáždění, když názory obou vladyků vyslechlo s úctou jejich úřadu náležející, nicméně se jimi v posledku neřídilo a přikročilo k volbě arcibiskupa pražského podle původního programu. Eparchiální rada za tento jasný postoj účastníkům eparchiálního shromáždění děkuje a vidí v něm záruku zachování samostatnosti naší místní církve.

Zároveň si je eparchiální rada vědoma místy nedůstojného průběhu eparchiálního shromáždění. Vyjadřuje lítost nad chováním některých účastníků, které nemělo nic společného s křesťanskou láskou a pokorou. Naše lítost je o to větší, že někteří z těchto lidí jsou duchovními naší církve.

Eparchiální rada rovněž nepovažuje za dobré, že se na eparchiálním shromáždění objevily tendence prosadit volbu pražského biskupa za každou cenu, což mohlo být členy eparchiálního shromáždění vnímáno jako nátlak. Něco takového, byť by to i bylo vedeno sebelepší snahou, by se nemělo na příštím eparchiálním shromáždění opakovat.


2) Zasahování Cařihradu – žádost k Posvátnému synodu

Vzhledem k tomu, že při volbě biskupa pražské eparchie se snažil do jejího průběhu zasahovat delegát cařihradské církve, eparchiální rada žádá Posvátný synod, aby se jasně ohradil proti tomuto jednání Cařihradu a hájil autokefalitu naší místní církve. Eparchiální rada konstatuje, že zásahy jakékoli jiné pravoslavné církve do volby eparchiálních a vikárních biskupů Pravoslavné církve v Českých zemích a na Slovensku nemají oporu nejen v církevní ústavě, ale jsou v naprostém rozporu i s Tomosem, vydaným pro naši církev cařihradským patriarchátem. Zároveň je třeba poukázat na to, že zásahy cařihradského vyslance nesou známky jednostrannosti, nenabízejí žádné řešení, už vůbec nelze říci, že by vnášely klid do eparchie a církve.

3) Duchovní dohled – žádost k Posvátnému synodu

Po odstoupení vl. Kryštofa převzal duchovní dohled nad pražskou eparchií Posvátný synod jako celek. Dnes je ale na jedné straně činnost Posvátného synodu paralysována, neboť není navzdory žádostem jeho členů svoláván a na druhé straně se opakují pokusy olomoucko-brněnského arcibiskupa, vl. Simeona, osobovat si práva pražského eparchiáního biskupa. Proto eparchiální rada žádá Posvátný synod, aby pověřil jednoho ze svých členů duchovním dohledem nad pražskou eparchií.

Dovolujeme si pokorně poprosit Posvátný synod, aby byl tímto obtížným úkolem pověřen biskup hodonínský, vl. Jáchym. Pokud se ale otcům arcipastýřům bude jevit jako vhodnější jiný z biskupů, jejich rozhodnutí samozřejmě přijmeme.

4) Kandidát, nová volba


Eparchiální rada si uvědomuje obtížnou situaci pražské eparchie. Situaci ztěžuje skutečnost, že je velmi složité najít vhodného kandidáta na stolec pražského arcibiskupa, k jehož zvolení jsou nutné 2/3 hlasů. Nemalým problémem je tzv. blokační menšina, která ačkoliv je ve výrazné menšině, blokuje volbu jakéhokoliv a tedy i vhodného a důstojného kandidáta. Z tohoto důvodu nepovažuje eparchiální rada za šťastné svolávat další volební eparchiální shromáždění do té doby, dokud nebude dostatek volitelných kandidátů a vůle zvolit.

Eparchiální rada má za to, že z ústavy naší místní církve nevyplývá jakýkoli termín svolání dalšího eparchiálního shromáždění. Termín 30 dní je určen pouze pro první eparchiální shromáždění po uprázdnění pražského a prešovského stolce. Situaci, kdy napoprvé není eparchiálním shromážděním zvolen biskup, ústava neřeší.

Rovněž máme za to, že brzké konání dalších eparchiálních shromáždění s již jednou odmítnutými či nevolitelnými kandidáty by mohla část delegátů vnímat jako nátlak, a dále se po zkušenostech z posledního ES domníváme, že by jejich konání nepřispělo k míru v církvi. Nelze zapomínat ani na finanční náročnost opakovaného konání eparchiálního shromáždění. Další volební eparchiální shromáždění by však nemělo být odsouváno na neurčito a v ideálním případě by měla proběhnout do poloviny roku 2014.

5) Reportáž v ČT

Eparchiální rada je hluboce pobouřena pořadem „Satan mezi pravoslavnými“ vysílaným v ČT. Způsob, jakým v něm byl podán spor v naší místní církvi i celkové vyznění byly vysoce neobjektivní a tendenční. Eparchiální rada žádá úřad eparchiální rady, úřad metropolitní rady i posvátný synod, aby podnikly patřičné kroky, směřující ke zjednání nápravy a vysvětlení situace v naší církvi veřejnosti. Na prvním místě by mělo být podání stížnosti Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.

Eparchiální rada je zarmoucena tím, že někteří duchovní přikročili k tomu, že před veřejností a dokonce v nejvlivnějším hromadném sdělovacím prostředku odhalují nejbolestivější věci církve a nad to velmi zaujatým a neobjektivním způsobem. Jsme přesvědčeni, že tyto záležitosti by měly být vyřešeny v míru a pokoji uvnitř církve – jejich prezentace na veřejnosti v očích mnoha lidí církev poškozuje způsobem, který může mít nedozírné následky. Eparchiální rada proto žádá úřad eparchiální rady a správce eparchie, aby zjistili, za jakých okolností se na vzniku pořadu podíleli zaměstnanci pražské eparchie, zejména vl. Kryštof a o. Ján Novák, a vyvodili z toho příslušné závěry.

Z téhož důvodu eparchiální rada žádá Posvátný synod, aby posoudil, zda vystupování vl. Kryštofa ve zmíněném pořadu není v rozporu se slovy jeho abdikačního dokumentu, v němž prohlásil, že odstupuje pro zachování pokoje a jednoty v církvi. Eparchiální rada se domnívá, že svým vystoupením církvi velmi uškodil a uvrhl ji do ještě větších zmatků, uvědomuje si však, že jediným, kdo může kanonicky posuzovat záležitosti biskupů, je Posvátného synodu.

Zdroj: http://www.pravoslavnacirkev.cz

"Prohlášení eparchiální rady pražské pravoslavné eparchie ze dne 5. 12. 2013" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.15 sekundy