Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Ferdinand.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 5, článků celkem: 16456, komentáře < 7 dní: 288, komentářů celkem: 416533, adminů: 60, uživatelů: 5181  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 169 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
113032293
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Těžko pochopit
Vloženo Pondělí, 21. prosinec 2009 @ 10:44:03 CET Vložil: Olda

Zamyšlení poslal Kojot

Rozjímám o víře. Rozjímám o věcech, které mi prostě nejdou na rozum. O věcech, které vnitřně nedokážu pochopit...

Tak například křesťanství. Stoupenci tohoto náboženství věří, že existuje bytost obdařená absolutními atributy, tedy všemohoucností, vševědoucností a tak dále, bytost, která mimo jiné stvořila vesmír; říkejme této bytosti tradičně, tedy Bůh s velkým B. No a představte si, že tihle křesťané věří, že se tento Bůh (který má kromě jiného mužské atributy, což v jejich víře ovšem neimplikuje jakoukoli nedokonalost!) stal otcem sebe sama a narodil se jako člověk, jehož údělem bylo hlásat jakési občas poněkud zmatené poselství a poté být popraven jako zločinec a následně vstát z mrtvých, a to všechno proto, aby lidem, kteří tomuhle uvěří byly odpuštěny hříchy a umožněn takzvaný věčný život, ať už to znamená cokoli...


No, a když jim nějaký ateista sdělí, že takovým báchorkám nevěří a ani věřit nemůže, protože má všech pět pohromadě, tito křesťané odvětí, že jeho nevíra v Boha je také jen víra, takže je to vlastně víra proti víře, tvrzení proti tvrzení, jakoby byly obě víry jakýmsi způsobem srovnatelné. Srovnejme tedy výše uvedenou víru křesťanů a víru, že svět vznikl přirozeně, že není žádný Bůh, že když lidé zemřou, jsou mrtví, a že bychom měli věřit především v sebe. No řekněte – opravdu vám obě tvrzení připadají stejně smysluplná? Jestli ano, pak mi vysvětlete, jakým způsobem jste k takovému názoru dospěli, protože mně tedy druhé tvrzení připadá neskonale smysluplnější a pravděpodobnější, než křesťanské vyznání víry.

Nezlobte se, já to vážně nechápu. Pokud něčemu takovému věříte, vysvětlete mi to! Vysvětlete mi, jak je něčemu takovému možné věřit! Řekněte mi prosím, jak to děláte.

Nutno dodat, že nepochybuji o existenci mystických zážitků, prožitků setkání s něčím, co člověka převyšuje. Možná to “něco“ skutečně existuje, možná je to jen oblast v mozku, která se občas aktivuje, a jak by řekl Kant – nemůžeme “to“ poznat. Takže tomu nemůžeme připisovat ani nějaké objektivně platné atributy. Jediné, co říci můžeme, je to, jaké je “to“ pro nás. Jak my to cítíme. Pro mne je “to“ život sám, příroda, evoluce. A když chci být iracionální, stýkám se s “tím“ jako s bohy, ale současně vím, že tito bohové jsou jen mým způsobem, jak “to“ uchopit – jsou to symboly závislé na mém vědomí. Nemají žádnou objektivní, na mně nezávislou, existenci. Dobrá, řeknete, a pro křesťana je takovým symbolem Kristus. “Výborně!“ odvětím. “V takovém případě je vše v pořádku. Proč se však snaží zrovna ten svůj způsob uchopení transcendentna vnucovat druhým na úkor způsobů jiných?“ Navíc křesťan obvykle věří, že jeho víra je založena na skutečných historických událostech a že Bůh tak, jak si jej představuje, existuje objektivně a nikoli jako produkt jeho vlastní tvůrčí imaginace. Mluvím zde o křesťanech, ale totéž samozřejmě platí i pro věřící jiných náboženství. Jenže žijeme v jedenadvacátém století. Nevěříme, že Země je plochá ani v to, že je středem vesmíru. Víme, že Slunce není bůh cestující na ohnivém voze, ale žhavá koule, gigantický termonukleární reaktor, v němž se vodík mění v helium. Víme, že naše planeta je stará 4,5 miliardy let a víme, že život tu je už skoro 4 miliardy let. A všechno to dává smysl. Jak máme za těchto okolností věřit starým mýtům a náboženským vyprávěním jako objektivně platným danostem?

A přesto tomu lidé věří. Dokonce i já jsem tomu jistou dobu věřil. Jen si nedokáži rozpomenout, jak jsem to vlastně dělal. Co zvláštního se to dělo s mým rozumem, že podlehl mýtu jako objektivní danosti?
Pokud bychom, stejně jako jeden věřící, jehož znám, pojímali různá náboženství jako způsoby, jak se vztahovat k “tomu“, jak “to“ učinit pro nás uchopitelným a dokonce jak vztah s “tím“ pěstovat, bylo by všechno v naprostém pořádku. Mýtus, dogma, věrouka... to všechno by bylo takříkajíc záležitostí vkusu a osobního založení a kupříkladu takové náboženské násilí by bylo nemyslitelné. Takto utopicky by vypadal svět, v němž by žili pouze spirituální lidé. Ve skutečném světě však převažují lidé religiózní. Lidé, kteří často nejsou schopni tolerance, lidé, kteří věří, že disponují objektivním poznáním Pravdy, lidé, kteří jsou ochotni za určitých společenských podmínek jít a ve jménu svého Boha, svého dogmatu a své víry zabíjet jiné lidské bytosti. Zde mimochodem vzniká jisté nedorozumění, a nímž se setkávám, kritizuji-li náboženství obecně a křesťanství a islám, coby nejagresivnější náboženské formy, zvláště. Onou námitkou je tvrzení typu: “Znám několik křesťanů a ti jsou tolerantní, chápaví, nic mi nevnucují a respektují mě...“ – ano, nepochybuji o tom, že takoví křesťané existují. Jistě existují i takoví muslimové. Ale domnívám se, a jsem si téměř jist, že právem, že tento typ věřících patří ke spirituální menšině a nikoli k religiózní většině. Proto se nyní veřejně omlouvám všem tolerantním spirituálním lidem všech náboženství: Vás se má kritika netýká a nikdy netýkala.

Co říci závěrem? Jak se mi občas stává, otevřel jsem zde hned několik témat a mé úvahy mne zanesly jinam, než jsem zpočátku plánoval. Budiž tomu tak. Jádrem mého sdělení je skutečnost, že věřím v možnost setkání člověka s něčím, co jej převyšuje, nicméně jsem přesvědčen, že o tomto “něčem“ nemůžeme pronášet žádné objektivně platné soudy. Dále pak jsem se snažil pochopit, jak je možné, že i jinak inteligentní lidé věří v křesťanské (islámské, židovské, párské atd. atd.) dogma jako v objektivní, na člověku nezávislou, danost (o víře v doslovnou pravdu posvátných textů ani nemluvě). Ovšemže znám spoustu různých teorií, jež se to snaží vysvětlit, mně však jde o to představit si, prožít si, jak taková religiózní mysl vlastně funguje. A proč mne to vlastně zajímá (zeptala se moje žena, když si přečetla první verzi tohoto článku)? Proč se zajímám o religiozitu a ne o spiritualitu? Inu proto, odpovídám, že spiritualitu si představit dokáži (dokonce ji občas i prožívám), ale chci také opravdu porozumět myšlení lidí, kteří by mě v jiném čase bez výčitek svědomí nechali pro mé názory přivázat ke kůlu, obložit roštím a upálit...


"Těžko pochopit" | Přihlásit/Vytvořit účet | 71 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Těžko pochopit (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pondělí, 21. prosinec 2009 @ 11:10:23 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Materialistická víra vypadá logicky dokud se držíte v obecné rovině. Jakmile zabrousíte do hloubky a zkoušíte vysvětlit konkrétní věci tak nastává problém. Na praktickou demonstraci se dá použít prastará otázka. Co bylo dřív-vejce nebo slepice ? (Jestli chcete můžete použít klidně dinosaura ale ne brontosaura. To byl vědecký omyl sestavený z několika živočichů který se potichu a bez omluvy vytratil.) Podle mne stvořil první slepici Bůh spolu s domácími zvířaty dle Genesis a ta potom snesla vejce. Rád bych věděl z čeho se vylíhla ta Vaše. Legračně působí i teorie vývoje mléčných žláz. Představte si že byste se narodil a vzápětí začal olizovat nějakou část těla svojí matky dokud by příroda nedodala na to místo během milionu let prsa. Myslíte že byste to vydržel tak dlouho ? Nebo že by panu Newtonovi narostla na hlavě dědičná přilba z rohoviny kdyby seděl pod jabloní ještě dneska a za milion let a pořád na něj padala jablka ?
Věříte že Babičku napsala paní Němcová, že jste měl nějakého pradědečka z 10.kolena nebo že existuje Antarktida ? Přestože jste je neviděl a nebyl tam nebo někde jinde ? Věříte že 1+1 jsou 2 ? To je také axiom neboli dogma a nikdo ho zatím vědecky nedokázal.
Poslední otázka je proč nám vyčítáte to co zrovna děláte sám. Proč chodíte vykládat svá moudra jiným. Teoreticky byste měl být šťastný jako blecha a to doslova. Podle materialistů je člověk jen zvíře které žije naplno a nemyslí na zítřek. Měl byste vítězně šířit své dominantní geny a být otcem nesčetného potomstva. Jestli vidíte v ateimu nějakou výhodu a zdroj štěstí nebo radosti tak proč si ho nenecháte pro sebe ? V přírodě se to tak dělá. Humanismus je jen pokus nahradit Boha člověkem a zatím to vždycky skončili předobrazem Pekla namísto Ráje.Re: Těžko pochopit (Skóre: 1)
Vložil: garwin (garwin@seznam.cz) v Pondělí, 21. prosinec 2009 @ 12:15:38 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Kojote, tak jen stručně. Mrzí mě, že jsi nabyl negativní zkušenosti s církví Kristovou. Věřím, že před Bohem je člověk odpovědný sám za sebe, ne za to, jak akceptoval pojetí druhých lidí v církvi. Tedy za to, jak reagoval na Boží oslovení(to má mnoho forem, základní je Písmo, z jehož slyšení je víra). Já sám jsem uvěřil "postupně" před 11 - 12 lety, kdy jsem se zajímal o tajemno, astrologii, spiritismus, záhady a různá náboženství. Svědectví o víře mi víceméně předala matka, která se řadí k tradiční evangelické církvi, nicméně to nebylo učení Písma svatého, ale jen takové všeobecné řeči o Bohu. Věřím, že mě vedl Pán Bůh sám. Poznal jsem nějaké filmy s náboženskou tematikou(Exorcista) a odtud jsem byl oslím můstkem veden k poznávání, kterážeto moc je tam v podání neúspěšných kněží prezentována. Pochopil jsem, že Bůh je neuchopitelný, víc, než dokáži definovat. I přes to s lidmi mluvil a mluví. Jeho sebepopis, slova nám, jak věřím, uchoval skrze inspirované autory v Bibli. Nevím přesně, kdy jsem uvěřil. Po nějaké době z různých příčin jsem nabyl dojmu, že je vše kolem mé víry balast, souhrn kdejakých knížek a povídání různých lidí o něčem, co sám neznám a co se jeví dost pohádkové, středověké a zastaralé z pohledu moderní doby a nároků života. Takže jsem přestal chodit do shromáždění, číst knížky, mluvit o Bohu. Myslel jsem, že jsem nevěřící. Nebyla to pravda. Stále mi něco chybělo k opravdovosti. Pak jsem si uvědomil, že prostě věřím v Boha a to ať chci nebo nechci. Nejde mi nevěřit, nejde to ani když si čtu důmyslné argumenty známého ateisty Richarda Dawkinse, nejde mi nevěřit ani když vidím zdánlivé množství zla všude kolem ve světě. Nevím proč, ale nejde to. Skutečný boj spočívá v tom, zůstat před Bohem pravdivý, nestát se hlásnou troubou cizích názorů a pochopení, svědčit o tom, co jsem sám přijal jako pravdu a prožívám ji tak. Děkuji Pánu Bohu za dar víry, protože vím, že víru si nejde nějak naočkovat, ale jen uchopit tento dar daný Bohem. A pak tak žít....
Re: Těžko pochopit (Skóre: 1)
Vložil: Petro v Pondělí, 21. prosinec 2009 @ 12:39:32 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ja  i v  jedenadvacatem stoleti verim, ze zeme  je stredem vesmiru, ikdyz chapu ze hodne zalezi na uhlu pohledu.
Re: Těžko pochopit (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pondělí, 21. prosinec 2009 @ 14:29:37 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
No řekněte – opravdu vám obě tvrzení připadají stejně smysluplná?

  Popravdě - nepřipadají.

  Věřit, že svět vzniknul "z ničeho" "sám od sebe" a "život vzniknul postupně zamrzlým vývojem" mi připadá tak nesmyslné, nerozumné a nepochopitelné, že absolutně nechápu, jak se tahle bláznivá víra vůbec na světě vzala a jak jí mohl někdo "sednout na lep".

  Ale každému co jeho jest. Jsem rád, že máme alespoň částečnou svobodu vyznání a náboženství a že i když materialisté náboženstvím a ideologií kompletně ovládli školství a média v našich krajích a jiné víry netolerují, tak alespoň v soukromí je tolerováno věřit, že nás stvořil Bůh.

  Taktika obsadit školství a hromadné sdělovací prostředky a jiné názory potlačit je stejná u všech náboženství všech věků, takže na tom evolučním není nijak nic vyjímečného, chová se naprosto normálně konkurenčně a pokud má příležitost, využije monopolu a jeho zákonů na potlačení ostatních. Pokud má té moci dostatek (komunismus a pod.) likviduje ostatní náboženství i silou. Tedy žádná novinka.Re: Těžko pochopit (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pondělí, 21. prosinec 2009 @ 16:41:00 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Ahoj.

  Měl jsem jen trochu času, tak jsem odpověděl krátce k podstatě - že náboženství, které vyznáváš, se chová docela stejně, jako ta, která "kritizuješ" či jim "nerozumíš". Jen to ve své jednostrannosti a soustředěnosti na "jediné pravé vědecko evoluční náboženství" nejsi schopen přiznat - ale to mají podobné všichni zastánci jakéhokoliv náboženství, kteří si připadají nadřazení na druhé svým poznáním. Chceš-li porozumět jiným náboženstvím, jednoduše se podívej na to svoje, zjisti proč takové iracionalitě věříš a tím poznáš nejlépe, proč jiní věří svým iracionalitám.


Jestli ano, pak mi vysvětlete, jakým způsobem jste k takovému názoru dospěli, protože mně tedy druhé tvrzení připadá neskonale smysluplnější a pravděpodobnější, než křesťanské vyznání víry.


  To je dobrá otázka. Už jsem ti psal, že u mne je to naopak. Rozumím tvému náboženství a rozumím křesťanství, chápu, proč věci bereš jak bereš ale přesto mi připadá křesťanství "pravdě-podobnější" a "smyslu-plnější". Popíšu ti proč.

  Od malička, co si jen pomatuju, jsem měl v srdci jeden sen - žít hezký život, ve kterém bych žil pro druhé lidi, pomáhal jim, staral se o ně a na konci života se ohlédnout a mít z ohlédnutí radost a vědět, že za mnou něco dobrého zůstalo.

  A tak jen jsem rozum pobral, snažil jsem se ze všech svých sil tohle volání srdce naplnit. Zapojoval jsem se do všeho, co trochu zavánělo dobrem, snažil se potlačovat svoje špatné stránky a bojovat s nimi, dělal jsem dobré skutky a litoval špatných, tak jak mě to učili. Pobíhal po různých duchovních cvičeních, zapojoval se do kde-čeho co vypadalo, že by mi mohlo pomoci a "dobíjelo energii" na to abych ten běh vydržel.

  No a po pár letech takového cíleného snažení jsem mohl vidět jeho výsledky. V té době se ke mě také dostala zpráva o Ježíši Kristu a taky jsem pobral trochu víc rozumu. A když jsem se ohlédnul zpátky, dal si pět a pět dohromady a aproximoval si těch sedm let dozadu na nějakých padesát let dopředu, řekl jsem si: "proboha, jestli to takhle půjde dál, tak jak to skončí"? Stručně řečeno: Výsledek mého snažení a následného hodnocení nebyl plus nebo nula nula, ale nepěkný mínus. Místo, abych byl druhým k užitku, byl jsem jim spíš na obtíž a nakonec nejvíc sám sobě. V té době jsem měl jasné vědomí toho, že takto žitý život nemá smysl, byť se budu snažit sebevíc.

  Tak jsem ten život prodal Ježíši, když už si ho teda koupil.

  Priority pro mne zůstaly stejné: radši budu žít život, který je užitečný pro druhé, kde můžu někomu pomoci a který má v tomhle smysl a až se ohlídnu, bydu se moci zaradovat. A tak žiju svůj život pro Ježíše, který za mne zemřel a těch nějakých skoro 20 let mi to dává smysl.


.... Víme, že naše planeta je stará 4,5 miliardy let a víme, že život tu je už skoro 4 miliardy let. A všechno to dává smysl. ...

  To by mne fakt zajímalo, protože tohle u toho tvého náboženství neznám. Jaký smysl to dává? Má ve tvém systémů vůbec smysl slovo "smysl"?Re: Těžko pochopit (Skóre: 1)
Vložil: Jaela v Pondělí, 21. prosinec 2009 @ 17:10:01 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Kojot
Jádrem mého sdělení je skutečnost, že věřím v možnost setkání člověka s něčím, co jej převyšuje, nicméně jsem přesvědčen, že o tomto “něčem“ nemůžeme pronášet žádné objektivně platné soudy.

Přemýšlela jsem nad touto větou, kterou jsi napsal. Setkat se s něčím, někým, co mě převyšuje - přesahuje, kdo je Mocný, nesmrtelný, nekonečný, věčný, stvořitel všeho co jest, milosrdný atd. - Bůh s velkým B. Co to pro mě znamená. Setkat se s ním, ne se s ním minout.

Myslím si, že pokud nemůžeš uvěřit, je vždy možné obrátit se na Mocného Boha s prosbou, protože On není hluchý a říci mu v prosbě, aby ti dal paprsek poznání a pochopil jsi něco z toho, co tě přesahuje a čemu nerozumíš. Vždy je možné Hospodina prosit, ať se ti dá poznat ve své Moci - ať se s ním setkáš v Jeho Moci. Můžeš mu nabídnout to, že s ním chceš vytvořit vztah. Vztah roste setkáváním. Můžeš s Hospodinem mluvit, můžeš si číst Bibli. Bůh tě povede, když si sním budeš chtít vytvořit vztah. Řekni mu to, že si s ním chceš vytvořit vztah. Stačí jednou větou promlouvat k Hospodinu a prosit Ho, o vytvoření vztahu a o dar víry.

Víra je o vztahu. Když budeš mít s Hospodinem vztah, pak tě dlouho nic nebude zajímat a až pak následně začneš studovat dogmata a tradici  a různé spirituality - a nebo také mýty a historii. ale to již budeš studovat v Přítomnosti Hospodina a On tě povede a ke studiu ti dá Ducha svatého.

Myslím si, že lidé se nechali právě pro ten vztah s Hospodinem přivázat ke kůlu, obložit roštím a upálit. Uměli s ním komunikovat a důvěřovali mu.Re: Těžko pochopit (Skóre: 1)
Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Úterý, 22. prosinec 2009 @ 05:58:06 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Milý Kojote,

též jsem tomuto, co zde popisuješ, nemohla dlouho uvěřit a pochopit to.

Pak přišly přímé Boží doteky v mém životě a s nimi i má víra v Toho, který přesahuje.

Jsme na cestě - a kdo přemýšlí a hledá , ten najde.

Brusle7Díky za debatu, ukončíme to. (Skóre: 1)
Vložil: Kojot v Úterý, 22. prosinec 2009 @ 09:51:00 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://kojot.name
Jednou za čas (s odstupem cca půl roku) mě to popadne a dostanu chuť popovídat si s věřícími. Vlastně jste pro mě pořád záhadou, navzdory tomu, že umím vysvětlit, co se asi děje, nejsem si jist tím, co se ve vás odehrává uvnitř. Ani tentokrát jsem na to nepřišel, ale některá svědectví o cestě k víře pro mne byla poučná.
Co mě zaujalo, tak jistá změna klimatu. Diskuse pod mým textem běží paralelně na ChristNetu a tentokrát shledávám ChristNet daleko ostřejším než GS, dříve to bývalo spíše obráceně.
Všem, kteří se mnou hovořili bez zášti, přeji krásné svátky.Re: Těžko pochopit (Skóre: 1)
Vložil: oko v Úterý, 22. prosinec 2009 @ 19:12:59 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Bůh se nedá rozumem uchopit, ale je rozumem poznatelný ve svém díle.

Vem si naši matičku Zemi.
Kdyby byla o 5% blíž ke Slunci, všechna voda na jejím povrchu by se vypařila. Kdyby byla o pohé 3% dál, všechna voda by zmrzla. Ani v jednom případě by zde nebyl možný život.
Ale ona je přesně tam, kde má být, abychom si to tu krásně užívali. Dalším nutným předpokladem je tedy i kruhová oběžná dráha - taky není samozřejmostí.
I Slunce není ani veliké, ani malé, ale má správnou velikost. Měsíc je neobvykle velký a neobvykle blízko u Země (oproti jiným známým planetám). Je to proto, aby stabilizoval Zemi, aby se nepřevracela jako brambor. navíc příliv a odliv podporuje podmořský život.
Země by taky nemusela mít žhavotekuté magnetické jádro - účinnou ochranu proti slunečnímu dešti a stabilizátor teploty na povrchu. Pokud by jí scházela tenounká ozónová vrstva, veškerý život by zničilo rentgenové záření z kosmu.
Samozřejmostí není ani ideální složení vzduchu, který dýcháme.
Ani ideální sklon zemské osy není samozřejmostí. Umožňuje střídání ročních období.

Ve správné vzdálenosti je umístněn i náš ochranný štít proti většině velkých asteroidů - obrovský Jupiter.

Takovýchto věcí, naprosto nezbytných podmínek pro život, známe už přes dvacet. Pokud bychom chtěli spočítat pravděpodobnost, aby se tyto "náhody" setkaly dohromady, vyjde nám číslo větší, než kolik známe hvězd na nebi. Seriózní vědci (i ateisté) tedy mluví ne přímo o Bohu, ale o "inteligentním designu".

Nevidět totiž za tímto vším úmysl - inteligenci - na to je potřeba více víry, než si přiznat, že svět stvořil inteligentní Bůh.

Pokud vezmeš do ruky knížku (cokoli, třeba matematické tabulky), ani tě nenapadne spekulovat o tom, že se ta čísla a písmena uspořádala náhodně. Víš, že má autora, že informace jsou uspořádány logicky správně, že nejsou věcí náhody.

Lidská spirála DNA je taky takovou knihou - obsahuje dva bilióny logických informací!  Je opravdu možné, aby se taková kniha napsala sama?


Pro člověka, který miluje, není možné nevěřit v Boha. Lásku nevysvětlíš, ani vnímání krásy nevysvětlíš. Když člověk položí život za jiné, na to svět bez Boha nezná odpověď.Re: Těžko pochopit (Skóre: 1)
Vložil: rastan (rastan@quick.cz) v Úterý, 22. prosinec 2009 @ 21:23:08 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Drahý Kojote tvoje argumentace je stejně zavádějící jako ta křesťanská. Víme oba dobře, evoluční teorie, jak sám název napovídá je pohou teorii. Důkazy i přez pokrok vědy jsou nepřesvědčivé, v tom lepším případě, v tom horším se někteří zastánci uchylují k podvodům. Toto funguje na obou stranách, to také víme oba. Jedno je však jisté, každý člověk potřebuje věřit, ty v sebe sama, někdo jiný v kolečko salámu, někdo nalezl svého boha v břichu, autě, manželce, dětech, mám pokračovat?
Ten křesťanský má jednu přednost, je férový, řekl dopředu co bude, když budeš věřit Jemu (ne v Něho, což si plete většina křesťanů) a co bude, když odmítneš. Jak vidíš není to o nucení, znásilňování atd. Ježíš Kristus to řekl jasně "pojď za mnou" a ty chceš nebo ne. To je další přednost křesťanského Boha - máš svobodnou vůli si vybrat jaký život prožiješ, můžeš i klidně na Něho nadávat, smát se Mu, posílat někam, ale jednu věc nezměníš, že je, a že tomu nevěříš? To je o té svobodné vůli.
Mému bratru v Kristu byla jedním filosofem položená otázka, zda by Bůh stvořil kámen, který by neuzvedl. On mu odpověděl, dokaž mi, že se nejmenuješ Josef Novák, když se tak jmenuješ. Já myslím, že to vystihuje a postihuje tvoji otázku, proč někdo věří těm křesťanským "báchorkám" a někteří mají potřebu to řešit.
rastanRe: Těžko pochopit (Skóre: 1)
Vložil: lewis v Středa, 23. prosinec 2009 @ 14:27:59 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Rozjímám o Kojotovi. Není to první článek, který jsem od něho četl, díval jsem se na jeho web, zajímá mě. V úvodu článku má zamyšlení: "Srovnejme tedy výše uvedenou víru křesťanů a víru, že svět vznikl přirozeně, že není žádný Bůh, že když lidé zemřou, jsou mrtví, a že bychom měli věřit především v sebe. No řekněte – opravdu vám obě tvrzení připadají stejně smysluplná? Jestli ano, pak mi vysvětlete, jakým způsobem jste k takovému názoru dospěli, protože mně tedy druhé tvrzení připadá neskonale smysluplnější a pravděpodobnější, než křesťanské vyznání víry. "
Přemýšlím nad tím, jak jsme k takovému názoru dospěli. Soudím, že zkušeností. I když jsme možná k "teorii" přišli výchovou, uvažováním o světě, či jinak, rozhodující pro naši víru se stala zkušenost s Bohem. Ze svého postoje člověka stojícího na materialistických základech má tu nevýhodu, že většina věřících na nich stojí taky. Místo toho, abychom vytvořili prostor pro jeho setkání s Bohem, snažíme obhájit svou víru DŮKAZEM Boha. Ať už jakýmisi vědeckýmy závěry, nebo tím, jací významní vědci byli také věřící. Copak jsme se obrátili kvůli tomu, že jsou i vědci věřící (mimochodem jich je daleko více nevěřící, tak jaký to je argument) - nebo kvůli své zkušenosti s Bohem? O ní vyprávějme, na Něj ukazujme.Re: Těžko pochopit (Skóre: 1)
Vložil: nula v Středa, 23. prosinec 2009 @ 15:23:56 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
S rozumem to nemá příliš společného Citace:
Církev a řády žijí jen ze strachu a jen ze hříchu. Přitom žádný strach ani hřích neexistuje, protože neexistuje ani žádná svatost. Je to jen prima strategie zisku a ztrát. Největší dílo pekel... uvěznění lidské mysli. Ani peníze a zlato nejsou tak mocné. Peníze a zlato jsou jen prostředky... ale strach je mocný... obávat se trestu, žít ve vydírání... Zlato nenosíš pořád sebou... ale svou mysl hříchu... 24 hodin denně. Proto je církev nejbohatší institucí na světě. Protože využila strachu... všichni vládci využívají strachu a všichni slibují že to s lidmi myslí dobře... až se lidé přestanou bát, pak poznají pravdu, pak to bude šrumec... největší revoluce... revoluce výsměchu. Neboť veškeré oběti se přinášejí jen strachu. Ego je kříž. TRe: Těžko pochopit (Skóre: 1)
Vložil: nula v Středa, 23. prosinec 2009 @ 15:27:05 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Vem si naši matičku Zemi.
Kdyby byla o 5% blíž ke Slunci, všechna voda na jejím povrchu by se vypařila. Kdyby byla o pohé 3% dál, všechna voda by zmrzla. Ani v jednom případě by zde nebyl možný život....--Proč je vesmír takový jaký je? Kdyby byl jiný, nebyl by v něm nikdo, kdo by mohl podobné otázky klást.

S. HawkingRe: Těžko pochopit (Skóre: 1)
Vložil: Vacant v Středa, 30. prosinec 2009 @ 15:54:52 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Kdybych chtěl spoléhat jen na sebe tak bych si určitě neříkal Kojot ale zvolil bych nějaký vyšší článek potravního řetězce. Třeba lva nebo tygra a ani ti se na něm neudrží dlouho. Určtě ne tak dlouho jako ty nebo já v civilizaci která vychází z křesťanství.  Podívej se třeba na pohanské vikingy. Ti také spoléhali na sebe a díky tomu nikdy nevěděli jestli se ráno probudí a jestli budou mít svou ženu, loď nebo dobytek. Nebo budou hořet ve vlastním domě spolu se svými lidmi. Dost ubohá existence. Podívej se na ateistické diktátory a jejich režimy. Ani tam by tvůj život neměl žádnou cenu.Stránka vygenerována za: 0.45 sekundy