Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Martina.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 13, článků celkem: 16716, komentáře < 7 dní: 822, komentářů celkem: 435107, adminů: 60, uživatelů: 5259  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 344 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

Danny42
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
119399185
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Církev a rozptyl
Dotazy čtenářů

poslal Nepřihlášený

Je rozptyl ideálním způsobem pohřbu z hlediska církevního? Nebo je v něčem závadný? V této problematice nemám orientaci a přijde mi fajn se zeptat zde. Ale dle selské logiky na tom nic špatného nevidím. I když to jde zřejmě proti křesťanské historii obecně. Naopak dojde k „většímu uvolnění“ a snažší cestě duše k poslednímu soudu? Zároveň pro nás po smrti tento svět už není důležitý a není důvod se k němu nějakým způsobem dále vázat (na mysli mám samozřejmě pevné umístění v urně nebo rakvi).

Vložil: Tomas v Pondělí, 15. červenec 2024 @ 20:42:45 CEST (114 čtenářů)
Více... | 5 komentáře | Skóre: 0Hledání: Kdo je prorok?
Charismatici

poslal gregorios777


Jsou ti, kteří prorokují a jsou také ti, kteří jsou ve službě proroka. 
Vložil: Tomas v Čtvrtek, 25. leden 2024 @ 10:04:55 CET (548 čtenářů)
Více... | 1342 bytů | 37 komentáře | Skóre: 0Hledání: Jak jednat dle Evangelií s psychicky nemocnými lidmi?
Sebeobrana

poslal brusle7

Toto téma je málo diskutované (i zde na GS), ale přesto velmi aktuální. Asi všichni se v nějaké míře v našich životech setkáváme s lidmi psychicky nevyrovnanými, s lidmi s různými typy psychických poruch, s psychopaty (neškodnými i velmi nebezpečnými), s lidmi s diagnostikovanými vážnými duševními nemocemi třeba i v invalidních důchodech od mládí apod...


Zajímala by mne svědectví křesťanů a uživatelů GS, jak vám daří či nedaří jednat a vycházet s těmito nemocnými lidmi, z nichž si valná většina svou psychickou nemoc nepřiznává, ale její okolí tím velmi ovlivňuje (často velmi negativně)? Například tyranstvím, šikanou, jinými vážnými negativními vlivy?

Jako jeden z takových příkladů považuji třeba i situaci kolem střelce na FF UK v Praze v prosinci 2023, kde mohlo jít s velkou pravděpodobností o vážnou psychickou poruchu či nemoc střelce, ale nikdo ji zřejmě nikdy nediagnostikoval a neléčil (ad platný zbrojní průkaz apod.). A pokud nejbližší okolí (například v rodině) o "podivínství" mladíka možná snad i vědělo či tušilo, tak jak mohlo předem zasáhnout, když ten mladík byl vzorný student a navenek "tichý, hodný  a zcela normální"?  A kdyby třeba rodiče šli řešit situaci syna u psychologů či psychiatrů (ale dospělý syn by nechtěl, naopak by to možná vzal od rodičů či sourozenců jako útok na jeho čest a "zničení" jeho pověsti apod.), tak co dál?

Já osobně zůstávám v tomto tématu dost skeptická a bezradná. I psychopatů a různě duševně nemocných lidí je ve světě (a i v mém okolí) plno, ale zpravidla za svou diagnózu (kterou si neuvědomují a nechtějí o ni slyšet) ani nemohou. A jít nahlásit psychopatické sklony nějakého člověka k lékaři nebo na policii bez důkazů a bez souhlasu dotyčného, znamená jen rozčílení dotyčného psychopata a nebezpečí útoku proti oznamovateli (ochrana osobnosti).

Tak předem díky za vaše sdílení k tématu a za vaše svědectví, zkušenosti.

Brusle7 


Vložil: Tomas v Čtvrtek, 04. leden 2024 @ 10:41:18 CET (1722 čtenářů)
Více... | 131 komentáře | Skóre: 0Hledání: Doktrína o Trojici
Kritika bludů

poslal rosmano


Nikde v Novém zákoně není... text se slovem “Bůh”, které by nesporně označovalo Trojjediného Boha jako celku, existujícího ve třech Osobách.”   -   Karl Rahner 


Tato kniha se zabývá jedinou otázkou. Učí bible, že Bůh je jednou unikátní osobou, která stvořila vesmír, a nebo se Bůh skládá ze dvou nebo ze tří vzájemně si rovných partnerů? 

Vložil: Tomas v Čtvrtek, 28. prosinec 2023 @ 10:36:05 CET (1207 čtenářů)
Více... | 118 komentáře | Skóre: 0Hledání: Postupný odchod duše z našeho světa
Dotazy čtenářů

poslal Nemohouci1

Naší duši většinou bereme hlavně jako vědomí, protože podvědomé rozhodování či rozhodování retardovaného člověka - nebereme za úplně svobodné. Spíš za instinktivní jako u zvířat. To vědomé bereme jako svobodné (i když je to spíš iluze - ale o tom jindy)

Důležité je, že tedy vědomí u lidí často odchází ve stáří postupně. Takže třeba odchází IQ a vědomosti a vzpomínky nějakou rychlostí. CCA si vymysleme příklad, u člověka s nastávající demencí, že odchází 10% vědomí a vzpomínek a vědomostí ročně.

Takže tedy než je z člověka nehybná retardovaná mašina, uslintaná - co nepoznává už ani příbuzné a děti, tak tedy - odchází duše do nebe a pekla podle křesťanů postupně?

Třeba 3% duše ročně do nebe? Nebo 10%? A zbytek je ještě tady na zemi? Jak u koho je ta rychlost...

Nebo ta lepší část z nás, třeba 17% altruismu jde do nebe a zbytek - 83% jde do pekla? Když byl někdo hodně špatný křesťan či spíš zlej "pohan"?

Nebo jak to je?
Vložil: Tomas v Pondělí, 13. listopad 2023 @ 10:17:57 CET (1032 čtenářů)
Více... | 65 komentáře | Skóre: 0Hledání: Hledám společenství křesťanů
Akce

poslal Nepřihlášený

Vložil: Tomas v Úterý, 09. květen 2023 @ 13:47:45 CEST (461 čtenářů)
Více... | 5 komentáře | Skóre: 0Hledání: Křesťané a příroda
Zamyšlení

poslal Nepřihlášený

Rostliny a ostatní živé organismy jsou pro udržení rovnováhy v přírodě klíčové. Photosyntéza rostlin je proces, během kterého se kyslík produkuje a uvolňuje do atmosféry, což je pro udržení života na Zemi nezbytné. Zelené plochy také slouží jako přirozená regulace klimatu, čistí ovzduší, zachycují vodu a podporují biodiverzitu.


Avšak lidská činnost a urbanizace mohou vést k omezení zelených ploch a zvýšenému množství asfaltu a betonu. Toto má negativní dopad na životní prostředí, může vést k degradaci přírody a snižování biodiverzity. Proto je důležité, aby lidé věnovali pozornost ochraně přírody a snažili se minimalizovat dopad své činnosti na životní prostředí. Například mohou podporovat výsadbu nových stromů a zelených ploch, používat dopravu s nízkými emisemi a minimalizovat svůj ekologický otisk.


Existují studie a zdroje, které se zabývají měřením a sledováním ztráty zelené plochy na planetě. Podle studie Global Forest Resources Assessment z roku 2020, kterou provedla Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO), se světová lesní plocha snížila o 178 milionů hektarů za posledních 30 let! Kromě toho je mnoho dalších faktorů, které vedou ke ztrátě zelené plochy, například rozvoj městských oblastí, průmyslové znečištění, kácení pralesů a rozšiřování zemědělských ploch. Tento proces může mít negativní dopad na biodiverzitu, klima, zásobování vodou a kvalitu ovzduší.


Není toto důležitější, než jaký dopis poslal Jan Hus před 600 lety svému kamarádovi? Chápou křesťané priority nezbytné pro přežití? Mají křesťané zájem o další udržitelný život pro své děti, vnuky? 

A nejen ztráta zelené plochy, ale i zamoření přírody chemikáliemi, těžkými kovy, pesticidy, herbicidy, mikroplasty. Ztráta biodiverzity - lidská činnost způsobuje ztrátu přírodních prostředí a degradaci ekosystémů. To má za následek úbytek druhů a snižuje biodiverzitu planety.

Neměli by křesťané řešit spíše tento reálný svět, v kterém žijí oni i jejich potomci, než donekonečna rozebírat svět v době apoštola Pavla, který už není a který řešil zcela jiné problémy, než se kterými se potýkáme my dneska? 

Apoštol Pavel byl přece ve své době aktuální a řešil věci v tehdejší společnosti. Neřešil pouze duchovní věci, ale i praktické. Kdyby žil dneska, copak by zavíral oči před tím, co se dneska děje? Co by řešil dnes? A další apoštolové? 
Vložil: Tomas v Úterý, 09. květen 2023 @ 13:18:02 CEST (487 čtenářů)
Více... | 5 komentáře | Skóre: 0Hledání: 1/Manipulace? 2/Svoboda, demokracie?
Etika

poslal brusle7

1/ Proč i křesťané tak často podsouvají druhým pocity viny, když někdo nesdílí jejich názor a vnímá situace jinak?


2/ Máme ještě svobodu a demokracii, když jsou lidé kritizování a vysmíváni za svobodné sdělení politického názoru (nejen např. při volbě prezidenta ČR)?

(Vnímám souvislost a prolínání těchto dvou aktuálních témat, proto je dávám vedle sebe pod jeden "článek" k diskusi.)

Těším se na Vaše příspěvky.
Vložil: Tomas v Neděle, 22. leden 2023 @ 11:46:07 CET (1094 čtenářů)
Více... | 90 komentáře | Skóre: 0Hledání: Zasáhne snad Boží ruka, až nějaký člověk zmáčkne onen knoflík zkázy???
Společnost

poslal Frantisek100

    Přeme se zde o různých věcech, které ani v Bibli nejsou a jsou jen produktem církve či církví, které si pro udržení svého panství  a moci musely vymyslet něco, čím oklamat věřící.  A zatímco se tu přeme, tak o našem životě rozhoduje někdo, kdo bude rychlejší ve zmáčknutí knoflíku atomové války. Pak bude konec všemu.


 Prostě, kdo na krátkou dobu přežije, bude závidět mrtvým, protože jeho život bude utrpení obrovského rozsahu a už bude pozdě něco opravit. 

Kdybychom místo žvatlání o vymyšlených náboženských výmyslech raději se snažili šířit pravdu, třeba o příčině válek. Je moderní vše svést na Putina, ale zapomínáme, že na jeho místo může přijít někdo mnohem horší. A pak je příčinou všeho, co nás dnes trápí a snižuje životní úroveň jen Putin a Rusko??? Pravdu tušíme a raději mlčíme. Kdo vydělává na utrpení lidí je dnešní  svět plný zlodějů a mafiánů. Velmoci si rozdělují svět a určují nepřítele. 

Člověk je špatný tvor  a možná ta světová katastrofa, kterou  lidé nepřežijí, bude jen logickou tečkou. Jedna krásná planeta  z mnoha planet ve vesmíru bude bez života. Výstraha jiný světům, pokud existují. A my místo své záchrany se jen přeme o často zbytečné věci. Pro takovou bytost, jakou je člověk, nemůže být v nebi ani místo. Náboženství působí spíše jako droga, která zatemní mozek a nevede člověka k poznání objektivní pravdy. Jistě, že víra svůj pozitivní vliv má,  ale nesmí se předávkovat anebo brát jen formálně. Lidé mají své náboženství a dokonce v rusko-ukrajinském konfliktu stejné a k ničemu to není. Milujte své nepřátele a realita je výsměch Pánu Ježíši. Z náboženství se stávalo a stává politika, která pak brání pravdě. Lidé se za tisíce let nezměnili. Víra v Ježíše, který zemřel, aby člověka zachránil, na lidi moc nepůsobí. A pravdy se stále bojíme a někdo nás nutí, abychom ji nepoznali.   

 Zasáhne snad Boží ruka, až nějaký člověk zmáčkne onen knoflík zkázy???  
Vložil: Tomas v Středa, 31. srpen 2022 @ 15:38:17 CEST (2508 čtenářů)
Více... | 177 komentáře | Skóre: 0Hledání: Připustí Bůh třetí světovou válku a atomové utrpení?
Žhavá témata

poslal Frantisek100

  Chápu, že katolíci musí hájit svoji církev a své hodnostáře. Ale já se nedovedu smířit s tím, že tato církev páchala prostřednictvím svých obyčejných členů, ale i hodnostářů strašlivá zla. Navíc ujela duchovně, protože začal upřednostňovat Marii před Kristem. Apoštol Jan o Marii pečoval a nikde v jeho spisech není informace o tom, že jí máme ctít jako Ježíše či ještě více a modlit se k ní. Jan je zajímavý ještě  z jiného hlediska.   ·  


4Jan sedmi církvím v Asii: Milost vám a pokoj od toho, který jest a který byl a který přichází, i od sedmi duchů před jeho trůnem ·  
5a od Ježíše Krista, věrného svědka, prvorozeného z mrtvých a vládce králů země. Jemu, jenž nás miluje a svou krví nás zprostil hříchů ·  
6a učinil nás královským kněžstvem Boha, svého Otce – jemu sláva i moc navěky. Amen. ·  
7Hle, přichází v oblacích! Uzří ho každé oko, i ti, kdo ho probodli, a budou kvůli němu naříkat všechna pokolení země. Tak jest, amen. · 
 8Já jsem Alfa i Omega, praví Pán Bůh, ten, který jest a který byl a který přichází, Všemohoucí.   

 Jan tedy nepíše o jedné církvi, ale o sedmi církvích. Nenazývá je sbory či shromážděními, ale církvemi.   

 Kde  je v Božím Slově uvedeno, že jen jediná církev římská vedena papežem je jediná pravá?

 Copak pravá Kristova církev může podporovat války, násilí  a zlo? A bohužel takové jsou dějiny této a nejen této církve. I její někteří papežové byli zločinci a to je degradace Krista, když jsou prý považováni za Kristova nástupce na Zemi. Strašné!!!  

 Jan nad několika církvemi nešetřil kritikou. Boží Duch mu asi ukázal i budoucnost křesťanství složeného z mnoha církvi a ne jen jediné, která se bude povyšovat nad všechny, vytvoří si svoji ideologii  a ovládat miliony. Bude lpít na majetku a její hodnostáři budou bydlet v palácích z ukradeného zlata. Jak obrovský rozdíl od Pána Ježíše??!! 

   Mám rád malinké církve. Žijí si svůj duchovní život, duchovně rostou a hlavně na prvním místě mají Pána Ježíše. To jsem zažil jako mladý kluk, tam byla láska, úcta a přítomnost Krista. Jistě, že stejně krásně je třeba v malém venkovském katolickém kostelíku  s hodným panem farářem.   Ale proč ta vzájemná zášť? 

Vzpomínám si , jak za války katolíci vraždili v Chorvatsku pravoslavné a jinde v Polsku zase obráceně pravoslavní Ukrajinci polské katolíky. A ani evangelické církve nejsou o moc lepší. 

Jak se na to může Bůh dívat a jakou má asi trpělivost? 

Jak dlouho bude čekat? 
Připustí i třetí světovou válku a atomové utrpení?   

 Proč křestané jen mlčí a mlčí anebo přilévají oheň do ohně???!!!!          
Vložil: Tomas v Pondělí, 22. srpen 2022 @ 11:14:29 CEST (1533 čtenářů)
Více... | 173 komentáře | Skóre: 0Hledání: Pravá hora Sinaj v Arábii - výprava
Zkoušky

poslal Dzehenuti

Ahoj lidi, nedávno jsem byl v Jordánsku a už to tam dobře znám, takže plánuji příští rok cca v dubnu (pokud se nic rapidně nezmění) cestu do Saudské Arábie přes Jordánsko hlavně z finančních důvodů....letenka do Saudské Arábie je cca 20. tis, letenka do Jordánska 2 tisíce.Vložil: Tomas v Středa, 10. srpen 2022 @ 10:09:44 CEST (445 čtenářů)
Více... | 1557 bytů | 10 komentáře | Skóre: 0Hledání: Bůh proti sobě poštval Rusko a Ukrajinu? 2.část
Dotazy čtenářů

poslal Nepřihlášený

Vážení pane Martino: i kdyby bylo něco jako svobodná vůle, proč nechává bůh trpět celé generace lidí a zvířat nebo to tak realisticky vypadá? Proč tolik nadbytečné krutosti pro zkoušku člověka, proč nestačí zachránit nějakou babičku z hořícího bytu? Proč tisíce a tisíce a miliony let utrpení lidí a zvířat, umírání dětí na nemoce, za které ti daní lidé nemohli, ani jejich rodiče ne? Proč už to Ježíš neukončí? Taková zkouška je přeci šílená. Už toho bylo dost. Koho chce furt zkoušet? Do nekonečna? Proč mu nestačí méně lidí? Proč si to nevyzkouší na pár lidech a musí kvůli tomu umírat malé děti v bolestech, celé měsíce a roky na rakovinu nebo na nějakou ošklivou nemoc? To je používá jen jako materiál pro zkoušku někoho jiného? Odporné. Ježíš mě zklamal :(

Vložil: Tomas v Čtvrtek, 03. březen 2022 @ 15:01:14 CET (763 čtenářů)
Více... | 28 komentáře | Skóre: 0Hledání: Hledám křesťanskou organizaci, hudebníky
Misie

poslal Nepřihlášený

 Bratři a sestry, hledám církev nebo křesťanskou organizaci, která by podpořila evangelizaci nebo koncerty.
Vložil: Tomas v Středa, 02. březen 2022 @ 11:14:22 CET (351 čtenářů)
Více... | 615 bytů | komentáře? | Skóre: 0Hledání: Upoutávka ke článku:
Zajímavosti

poslal Vota

Nedávno v období křesťanských Vánoc zde na Grano Salis (granosalis.cz) uživatel nicku martino vložil kopii článku "Ježíš se narodil 25. prosince", který se nachází na webových stránkách RadioVaticana.cz (webový odkaz: https://www.radiovaticana.cz/clanek.php?id=864). Druhý podobný článek "Ježíš se narodil 25. prosince roku 1 před n.l." jsem nalezl na stejných webových stránkách (webový odkaz: https://www.radiovaticana.cz/clanek.php?id=15695). Oba články si pozorně přečtěte, kdo máte o toto téma zájem.


Po svém diskuzním odchodu ze zdejších stránek Grano Salis a přečtení obou článků jsem kontaktoval dva zdejší přispěvatele s dotazem, zda chtějí znát skutečnost o tom, zda je možné, že údaj uvedený v evangeliu Lukáše o dnech chrámové služby v něm uvedého Zachariáše z kněžského oddílu Abiáše (Zecharja, Avija) může souhlasit s křesťany tradovaným datem 24. září roku 2 před křesťanským letopočtem (pozn.: 23-25. září). Že jsem se současnými mými znalostmi a schopnostmi tento údaj ověřit výpočtem. Ačkoliv jsem neměl původně v úmyslu výsledky nijak zveřejnit, učiním tomu tak zde na Grano Salis, nejen kvůli zjištěnému výsledku.
Vložil: Tomas v Čtvrtek, 03. únor 2022 @ 10:06:47 CET (712 čtenářů)
Více... | 4019 bytů | 11 komentáře | Skóre: 0Hledání: Stvořil bůh Adama s kloakou?
Dotazy čtenářů

poslal Nemohouci1

Dobrý den, už nějaký čas mě zajímá tato věc: bůh vše nebo skoro vše ví dopředu, viz. předpovědi a proroctví, ale když stvořil člověka/muže, teprve potom si uvědomil, že by měl stvořit ještě ženu. Tedy dle bible. Přitom od počátku počítá s tím, že tolik a tolik lidí bude v nebi a že Marie porodí jako panna Ježíška, ale teprve po čase po stvoření muže si řekne: měl bych mu vzít žebro a udělat ještě ženskou. Přitom s Marií musel počítat předem minimálně. Tak proč si to najednou uvědomí až časem po Adamovi?

A byl teda Adam původně bez penisu? Ho přece nepotřeboval, mohl mít kloaku jako ptáci a vylučovat pevný i tekutý odpad z těla jediným otvorem. Sex bez ženy je taky dost k ničemu, leda by to měl být gay? Ale to by musel stvořit víc mužů... nebo Onan? :)

Zajímavé, u ostatních zvířat bůh stvořil od počátku samce i samici (vyjma bakterií atd.) - u člověka ale ne. :(

Velmi mě to trápí, asi přestávám věřit na Jehovu :( Zatím a někdy :)))
Vložil: Tomas v Středa, 02. únor 2022 @ 11:56:27 CET (792 čtenářů)
Více... | 11 komentáře | Skóre: 0Hledání: Zednáři = satanisté?
Zamyšlení

poslal Nepřihlášený

Co si myslíte o svobodných zednářích? V Anglii nebo Skotsku jsou mezi zednáři křesťané, aktivní členové církví. V médiích jsou ale často spojováni se satanismem. Myslíte si, že je to pravda? Spíše mám pocit, že také věří v Pána Boha, jen k němu jdou jinou cestou... Konec konců i jednotlivé církve se v učení liší... Děkuji za vaše názory a postřehy.  

Vložil: Tomas v Pondělí, 15. listopad 2021 @ 10:10:16 CET (584 čtenářů)
Více... | 3 komentáře | Skóre: 0Hledání: Proč apoštolové zvěstovali, že Ježíš je Mesiáš ? Proč ne Bůh ?
Zamyšlení

poslal rosmano


Zajímaly by mě vaše náhledy, případně biblické argumenty, proč si myslíte, že takto apoštolové Ježíše zvěstovali ?
Vložil: Tomas v Sobota, 02. říjen 2021 @ 21:46:16 CEST (2899 čtenářů)
Více... | 287 komentáře | Skóre: 0Hledání: Tvz.
Konspirace

poslal Nepřihlášený

Boží zkouška dává smysl jen pokud je bůh hajzlík. Nikoliv vševědoucí, ale řekněme hodně vědoucí hajzlík s pochybným charakterem.
 
Protože:

1) Celý koncept svobodné vůle je velmi pochybný, protože ani náhoda, ani kauzalita není svoboda. Náhoda je chaos (možná existuje, možná ne, jestli ano, tak spíš na kvantové úrovni). Rozhodování podle náhody není záslužné, protože je náhodné. Není dobré ani špatné, je chaotické, náhodné, bez pravidel. O tom je náhoda, absolutně braná. A rozhodování podle kauzality  zase vede nutně k předchozím příčinám a důsledkům, je to železný řetěz nebo řetězy. Člověk nemůže za své geny ani za svou výchovu a vliv okolí a kultury. A spojení náhody a kauzality to samé, kauzalita, která má první příčinu v chaotické náhodě není opět nic záslužného a svobodného. Svoboda jakožto kauzalita, která nějak tajemně řídí sama sebe (a musí vědomě, jinak to opět není svoboda, pokud nás řídí podvědomí, není to svoboda vědomá a nemá opět morální smysl), aniž by to bylo nutné, je něco naprosto nedokázaného a velmi pochybného. Zamyslete se nad tím.

2) Bůh jakožto inteligent (jinak by těžko stvořil náš svět, kdyby byl úplně blbej, ne?), by si určitě spočítal, že některý člověk se (pokud je svobodná vůle, jakože těžko) rozhodne správně a jiný špatně (z jeho božího pohledu) a co jako? To bych dopředu odhadl i já. No a? Co z toho jako má? To vám řeknu ještě než svět vůbec stvořím, na to ho nepotřebuji ani tvořit, že některá inteligentní bytost se svobodnou vůlí (pokud existuje svoboda vůle), se rozhodne "špatně" a jiná "dobře". A co jako?

3) Pokud už by si to chtěl vyzkoušet, stačí mu na to pár inteligentních bytostí, ne celé generace a miliardy lidí a spousta zvířat, která ani zřejmě svobodnou vůli nemají (člověk ostatně asi také ne, ale to je jiná debata, viz. bod 1). Proč utrpení miliard let organismů a krutý evoluční souboj? Jasně, občas nějaká ta slast, ale hlavně hodně bolesti... I kdyby nebyla evoluce, stejně je v přírodě hodně krutosti, vidíte, jak predátor zabíjí kořist atd...

4) No a jestli stvořil bůh jen pár lidí a vše okolo je spíš nějaký matrix, který vypadá, že je to skutečný svět a bůh zkouší jen těch pár skutečných lidí (případně jednoho člověka, třeba mě), ostatní jsou jen nějaké iluzorní snové loutky, proč ten svět stvořil tak, aby vypadal tak krutě se spoustou mrtvých zvířat a s krutou historií? Nestačilo by vyzkoušet ty pravé lidi třeba tak, jestli zachrání někoho z hořícího domu? Proč je ještě nadbytečně trápit krutou (jakoby) historií a krutou (jakoby) přírodou? Nu proč?

5) Co nás má sakra co zkoušet??? To samo o sobě není moc morální... Proč rodič, který vás "stvoří"/splodí měl mít právo vás zavřít do nějakýho sklepa a tam vás celý roky zkoušet? Takový rodič by šel do vězení, kdyby se na to přišlo a právem... Stvořitel si jako může dovolit cokoliv? To není moc morální...

Pěkný den a zasejc někdy třeba :))))
Vložil: Tomas v Čtvrtek, 08. červenec 2021 @ 18:17:04 CEST (625 čtenářů)
Více... | 7 komentáře | Skóre: 0Hledání: Tyranosaurus boží
Katolicismus

poslal Myslivec

K napsaní toto článku mne přiměl tento výrok.


Vložil: Tomas v Sobota, 03. červenec 2021 @ 00:46:01 CEST (978 čtenářů)
Více... | 2487 bytů | 41 komentáře | Skóre: 0Hledání: Incel a zpackaný život ve 49 letech
Svědectví

poslal Nepřihlášený

Jsem 49 letý homo učitel těláku a nedokážu normálně žít. Jsem psychicky i fyzicky labilní a vynahrazuji si to nadáváním ostatním lidem v diskuzích do bobků a incelů, směji se i handicapovaným lidem. Dříve jsem byl nesmírně promiskuitní a vyspal se s každým, dneska jsem sám. Co mám dělat abych byl normální podle vás věřících? Pomůže mi církev? Nebo vymítání?

Vložil: Tomas v Neděle, 28. únor 2021 @ 14:25:24 CET (675 čtenářů)
Více... | 5 komentáře | Skóre: 0
Stránka vygenerována za: 0.21 sekundy