 |
Právě je 1029 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online:
Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
|
Zaznamenali jsme 154564741 přístupů od 17. 10. 2001
|
|  |
Život víry: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026
Vloženo Čtvrtek, 29. leden 2026 @ 11:43:23 CET Vložil: Tomas |
poslal brusle7 Dne 10.1.2026 zemřel Doc. ThDr. Ivan Štampach - kněz, religionista, teolog a vysokoškolský pedagog - a především převzácný člověk, jehož duchovní a ekumenický odkaz je velmi široký a bude doceněn spíše až v budoucnu.
Prosím tímto článkem o tichou vzpomínku těch z nás, kdo jsme se s Ivanem Štampachem setkali jako s velmi skromným a s osvíceným člověkem, s učitelem, nebo jako s autorem jeho mnoha knih, článků a publikací.
S úctou a s vděkem vzpomínám (znali jsme se osobně od roku 1994).
Rozloučení s Ivanem Štampachem se konal v pátek 16.1.2026.
13.1.2026
Brusle7
|
Re: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026 (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Pátek, 30. leden 2026 @ 12:55:38 CET (O uživateli | Poslat zprávu) |
Po odchodu Ivana Štampacha rezonují ve mne tyto myšlenky a pocity, které aktuálně sdílím:
1/ Odešel mimořádně vzácný člověk, učedník Ježíše Krista, který Jej hledal a nacházel i na strmých a neuzavřených cestách, i mimo lidsky ohraničené a vybudované struktury.
2/ Odešel pastýř mnohých zbloudilých a těch nejposlednějších, kterým pomáhal na jejich též často šikmých a úzkých cestách.
3/ Odešel mystik ve smyslu nikoliv uzavřených klášterních kontemplací, ale mystik, jež poznával Boha právě uprostřed světa a uprostřed střetů se světem, kde mu byl Bůh oporou a přítomností.
4/ Odešel vzdělaný člověk vstřícný a respektující víru druhých, bez kritiky svobody víry druhých - byť s kritikou systémů, které lidi ve víře manipulovaly a omezovaly.
5/ Odešel vzácný přítel, humanista, svědek JK. Odešel člověk přesahující svým myšlením mnohé skutečnosti již za pozemského života.
6/ Odešel autor mnoha článků, duchovní literatury, učitel, pedagog - který dle mého poznání nemá ve svém rozsahu působení náhradu.
30.1.2026
Brusle7 |
Re: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026 (Skóre: 1) Vložil: martino v Pátek, 30. leden 2026 @ 14:15:39 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Pana Štampacha jsem znal 40 let, když se u nás objevil na svátek sv. Dominika a tajně jako ministrant, spolu s dalšími tajně vysvěcenými knězi maskovali před církevním dohledem v kostele, kdy ten pán vždy seděl pod kazatelnou a byl přítomen, ale nevěděl která bije, natož aby prokoukl, že všichni mají pod ministrantskou rochetou řeholní hábit a kněžskou štolu. Štampach byl to nevyzrálý katolík, který ozdoben na Wikipedii jako " byl český religionista, teolog a vysokoškolský pedagog, jeden ze zakladatelů a bývalý člen Křesťansko-sociální platformy ČSSD.[3] Od roku 2000 působil na Univerzitě Pardubice jako docent na katedře religionistiky,[4] poté [kdy?] zde působil jako externí vyučující, od roku 1997 působil také na IES v Praze " , ale již od začátku 90 let se projevoval velmi podivně, že jsem o jeho chování a vyjadřování informoval provinciála Duku, který mi napsal, že tyto informace nemá. Jak to skončilo? Štampach dezertér od Církve i od dominikánského řádu. Byl to sólista, který si vymohl, že jako řeholník žil mimo klášter, nechápu, proč to Duka dovolil. Jak to mohlo skončit, když někdo opustí společenství? Stejně jako s Lutherem. Tam také čteme, že opustil klášter a pak následoval jeho pád do hlubin. Když Odilo opustil , klášter, opustil následně ŘKC a v roce 1999 byl exkomunikován. Za 27 let exkomunikace nenašel lítost a návrat. Nevidím, žádný důvod ho dnes glorifikovat, jen lítost zůstala nad zatvrdlým srdcem. Samozřejmě, že brusle která s ním sdílí exkomunikační vyhnanství musí svého "Jidáše" glorifikovat. |
]
|
|
Re: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026 (Skóre: 1) Vložil: monsek v Sobota, 31. leden 2026 @ 09:39:36 CET (O uživateli | Poslat zprávu) | | Když jsme u vzpomínek na zesnulé, chtěl bych připomenout těm, kdo nevědí, že minulou sobotu, před týdnem, měl pohřeb Ludo Vladár, zpěvák křesťanských písní, jimiž přes 60 let evangelizoval. Kdo jste ho znali, kdo jste jeho písněmi a především popudem, vlivem a službou byli přivedeni k Bophu, vzpomeňte. Pocházel z Trenčína, žil v Lanžhotě, pracoval jako sólista a zpěvák skupiny Jaspis po celé republice a zemřel ve věku 83 let. |
]
Re: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026 (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Pondělí, 02. únor 2026 @ 21:39:36 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Tohoto zpěváka jsem neznala.
Brusle7
|
]
|
|
Re: Doc. ThDr. Ivan Štampach / CO JE MYSTIKA - ANEB SVOBODNÝ DUCH (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Neděle, 17. květen 2026 @ 12:07:57 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) |
CO JE MYSTIKA? / ANEB SVOBODNÝ DUCH
"Mystika se podle Ivana neodděluje od politiky a společnosti, nýbrž se stává zdrojem odvahy k odporu vůči nespravedlnosti, útlaku a lhostejnosti. Kontemplace a angažovanost netvoří protiklady, ale dvě strany téže duchovní cesty: čím hlouběji člověk zakouší tajemství bytí, tím méně se může smířit se světem, který toto tajemství popírá." Krásná vzpomínka na Ivana Štampacha od Adam Borzič:
https://denikalarm.cz/2026/01/odesel-svobodny-duch-ivan-stampach/?fbclid=IwY2xjawR2cixleHRuA2FlbQIxMABicmlkETBncXlrQmNRTUVaUVl5SldHc3J0YwZhcHBfaWQQMjIyMDM5MTc4ODIwMDg5MgABHn4qZwp_X3_dRtN9F3FNKki-Fyh7SGcUE11ZD1y9Nn2XFZv557nctysCGCJl_aem_dtoC9Tr8Pys11ZWEenaeEw
Brusle7 |
Re: Doc. ThDr. Ivan Štampach / CO JE MYSTIKA - ANEB SVOBODNÝ DUCH (Skóre: 1) Vložil: martino v Neděle, 17. květen 2026 @ 17:08:20 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | brusle asi máš sympatie k tomu pánu. Já ne. Člověk, který učiní jako řeholník věčné sliby a pak se po vzoru Luthera odstěhuje z kláštera a opustí společenství bratří, není věrohodný křesťan. Kněz Štampach který vstoupí do bratrstva zednářů, dezertuje z Církve=Krista, je pohoršením pro věřící. Co stále obdivuješ na lidech jako Cizinec, Myslivec, Štampach...atd.? No jasně odpadlictví od Církve=Krista, tě příjemně šimrá v uších, protože se necítíš, že sama jsi zradila. Raduješ se, že nejsi jediná a tento pocit tě svazuje a stahuje do bahna, kterému se říká hřích nevěrnosti, zrady a odpadlictví od pravé víry. Štampach co odešel z kláštera, utekl od kněžství, vyhodili ho z katolické fakulty, skončil v propadlišti dějin. Je zapomenut a vždy se objevil jen tehdy, pokud si na něj zasvítila média, aby pošpinil Katolickou Církev a to dělal rád, hlavně pokud šlo u Duku. Podle mě to byl nevěrohodný člověk, který skončil na smetišti starokatolíků, která má cca. 1500 farníků v celé ČR. Na světě pak 50 tisíc. brusle, brusle, brusle lovíš v rybníku, kde není život. |
]
Re: Doc. ThDr. Ivan Štampach / CO JE MYSTIKA - ANEB SVOBODNÝ DUCH (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Neděle, 17. květen 2026 @ 18:49:22 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Martino, pochopil jsi tu hlubokou myšlenku v uvozovkách?
Brusle7 |
]
Re: Doc. ThDr. Ivan Štampach / CO JE MYSTIKA - ANEB SVOBODNÝ DUCH (Skóre: 1) Vložil: martino v Neděle, 17. květen 2026 @ 21:45:33 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | brusle ten kdo zradí Církev=Krista nemá žádné hluboké myšlenky. Hluboké myšlenky se tváří, že mají filosofové, ale není to pravda, hluboké myšlenky mají jen mystici a Odilo neměl ani myšlenky, ani víru, pokud pravou víru zapřel a utekl od každého komu složil věčné sliby. Jak řeholi, tak kněžství. |
]
Re: Doc. ThDr. Ivan Štampach / CO JE MYSTIKA - ANEB SVOBODNÝ DUCH (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Neděle, 17. květen 2026 @ 23:13:13 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ivan Štampach nezradil Krista, ale věrně jej následoval. Až do konce. Po velmi úzké cestě, po spleti mnoha cest - našel tu jedinou - Boží.
Brusle7 |
]
Re: Doc. ThDr. Ivan Štampach / CO JE MYSTIKA - ANEB SVOBODNÝ DUCH (Skóre: 1) Vložil: martino v Pondělí, 18. květen 2026 @ 10:28:01 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | brusle
Ivan Štampach nezradil Krista, ale věrně jej následoval. Až do konce. Po velmi úzké cestě, po spleti mnoha cest - našel tu jedinou - Boží.
martino
Kdybys byla čestná, poctivá a ve víře věrná nenapsala bys takovou pitomost. Ponech to na Bohu. A pokud našel ti jedinou cestu k Bohu, která se nazývá zrada, nevěrnost, zednářství, kterým se jako jeden z mála chlubil, tak to není ta správná cesta k Bohu jak píšeš. Nezapomeň, že i ty budeš muset vydat počat ze svých skutků, slov a toto není v souladu s evangeliem opustit Církev=Krista a takové činy glorifikovat jak činíš ty. Ale máš na to právo následovat Štampacha zednáře. Celý život toužil být něčím více než ostatní a skončil jako poslední a ještě exkomunikovaný, protože se neosvědčil a zradil Církev. A takoví jsou evidentně pro tebe vzorem. Nedivím se, že pak máš problém co je odpuštění, pokání nebo zlo. Štampach by ti pravděpodobně vysvětlil, že jsi na dobré cestě. Já naopak, že na cestě do věčného ohně, pokud se včas neobrátíš. Z Boha by si nikdo legraci dělat neměl a ty na víc zkoušíš Boží Milosrdenství, kdy pohár přeteče. Stejně jako Cizinec, Myslivec a další. |
]
Re: Doc. ThDr. Ivan Štampach / CO JE MYSTIKA - ANEB SVOBODNÝ DUCH (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Pondělí, 25. květen 2026 @ 20:59:16 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ahoj Martino,
na pohřbu Ivana Štampacha byl mimo jiných dalších osobností např. i Tomáš Halík z ŘKC, který si jej také velmi vážil.
Byl to duchovně nesmírně silný a vzácný "obřad". Rozloučení s nejbližšími, s přáteli, s bývalými žáky z jeho všech fakult.
Brusle7 |
]
Re: Doc. ThDr. Ivan Štampach / CO JE MYSTIKA - ANEB SVOBODNÝ DUCH (Skóre: 1) Vložil: martino v Pondělí, 25. květen 2026 @ 21:14:58 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | brusle
na pohřbu Ivana Štampacha byl mimo jiných dalších osobností např. i Tomáš Halík z ŘKC, který si jej také velmi vážil.
martino
Milá brusle tak to jsi moc nezachránila. Halíka si dnes žádný praktikující katolík neváží, stejně jako mnohé další jako Petráček, Vacek, Martínek, Beneš a další modernisty, liberály a zednáře. Mě je Štampacha líto, vždyť jsem ho znal někdy od roku 1986 nebo 87. Dominikáni měli smůlu v 90 letech tam nalezlo mnoho zvláštních kněží a bratrů kteří následně odpadli. Štampach byl jeden z prvních a ještě se přiznal, že je zednář. Byl to tehdy v řádu skandál. |
]
Re: Doc. ThDr. Ivan Štampach / CO JE MYSTIKA - ANEB SVOBODNÝ DUCH (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Středa, 27. květen 2026 @ 08:02:58 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
MARTINO
To jsem nevěděla, že si Halíka lidé v ŘKC neváží... "Zajímavé"...
Brusle7 |
]
Re: Doc. ThDr. Ivan Štampach / CO JE MYSTIKA - ANEB SVOBODNÝ DUCH (Skóre: 1) Vložil: martino v Středa, 27. květen 2026 @ 10:54:02 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | brusle
To jsem nevěděla, že si Halíka lidé v ŘKC neváží... "Zajímavé"...
martino
Tak nyní to už víš. Do dnes je v mlze jeho "svátost kněžství" je v oblibě mezi liberály, modernisty, budhisty apd. Člověk ješitný a pyšný, který u Strakatého řekl "ano já jsem elita národa". A já říkám, kdyby to byla pravda, neříkal by to sám o sobě. To je ta jeho nadutost, kterou rozmetal např. filozof Jiří Fuchs, kterého znám více jak 40 let z Dominikánské rodiny. Vzpomínám jak jsem s ním vedl 5 hodinový dialog z Ostravy do Prahy začátkem 80 let. Tehdy ačkoliv jsme se znali jsem se dověděl, že je to ve skutečnosti člen podzemní Církve jako já.
Filozof Jiří Fuchs podrobil myšlení Tomáše Halíka ostré kritice v knize V myšlenkovém světě Tomáše Halíka: Od modernismu k neomarxismu. Hlavní tezí jeho rozboru je, že Halíkova teologie a filozofie opouští tradiční katolickou ortodoxii a přiklání se k modernismu, relativismu a neomarxismu.
https://www.forum24.cz/filozof-fuchs-soudi-ze-halik-predstavuje-zraloci-skleb-vsezrave-lacnosti-blaznivych-ideologu
|
]
Re: Doc. ThDr. Ivan Štampach / CO JE MYSTIKA - ANEB SVOBODNÝ DUCH (Skóre: 1) Vložil: Akuzativ v Čtvrtek, 28. květen 2026 @ 18:03:47 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Brusle Lidé, kteří rozbíjejí jednotu církve, působí ty rozbroje a války Církev však nezničí ani brány pekel |
]
|
|
Re: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026 (Skóre: 1) Vložil: Milka v Pondělí, 25. květen 2026 @ 21:05:03 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) |
Citace z článku uvedeného v tomto vláknu:
https://denikalarm.cz/2026/01/odesel-svobodny-duch-ivan-stampach/?fbclid=IwY2xjawR2cixleHRuA2FlbQIxMABicmlkETBncXlrQmNRTUVaUVl5SldHc3J0YwZhcHBfaWQQMjIyMDM5MTc4ODIwMDg5MgABHn4qZwp_X3_dRtN9F3FNKki-Fyh7SGcUE11ZD1y9Nn2XFZv557nctysCGCJl_aem_dtoC9Tr8Pys11ZWEenaeEw
Bůh byl pro Ivana spíše slovesem než statickou veličinou – děním, prouděním, Životem života. Zároveň byl i oním „božským Nic“, jak je zakoušeli mystikové jako Mistr Eckhart či Jan od Kříže, a jak o něm v jiné řeči vypovídají buddhističtí mistři, když hovoří o Prázdnotě – šúnjatě. vyrůstaly i jeho sympatie k mystice, hermetismu, zednářství a magii, jejichž nejušlechtilejším podobám je vlastní důraz na hrdé a svobodné lidství, které se neuzavírá světu, ale vytrvale hledá transcendenci. A odtud pramenila i jeho láska k mahájánovému buddhismu, v němž na sklonku života – zvláště v buddhismu Čisté země – nacházel stále hlubší inspiraci pro svůj vlastní duchovní život. S americkým teologem Matthewem Foxem, s nímž ho pojil do jisté míry podobný osud – Fox byl rovněž dominikánem, který se později rozešel s římskokatolickou církví a našel své duchovní útočiště v Episkopální církvi –, sdílel Ivan radostný vztah ke stvoření. Díky Foxovi jsme se ostatně kdysi seznámili. Spojovala je oba ekologická citlivost i přesvědčení, že duchovní život nelze oddělovat od úcty k Zemi jako živému, posvátnému celku. Stvoření pro ně nebylo pouhým pozadím lidských dějin, ale místem zjevení. Tyto důrazy později ještě rozvinul pod vlivem zenového mistra Thicha Nhata Hanha, který ho rovněž bytostně ovlivnil. Velké sympatie měl pro malé svobodné společenství Obec křesťanů, jež čerpá inspiraci ze spirituality zakladatele antroposofie Rudolfa Steinera.
A to asi stačí.... Je tam vše možné, jen to křesťanství se někam vytratilo.
|
Re: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026 (Skóre: 1) Vložil: Myslivec v Pondělí, 25. květen 2026 @ 21:22:54 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Milko
Nevytratilo, nikdy tam nebylo. Vytratila se jenom hraná póza. |
]
Re: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026 (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Pondělí, 25. květen 2026 @ 21:46:53 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | to může vědět jenom pán bůh, tak si na něho nehrej a nevystrkuj ho ze soudnýho stolce. je to až blasfemický... hraná póza je tvoje hraní si na znalost lidskejch srdcí a toho, co je v nich skrytý a co může vědět jedině pán bůh....
|
]
Poznání pravdy a svědectví Ducha svatého (Skóre: 1) Vložil: Myslivec v Pondělí, 25. květen 2026 @ 22:00:01 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Poučím Tě sodofko. Pravost křesťana a jeho křesťanského životního projevu dosvědčuje Duch svatý. Svědectví Ducha svatého se nemůže vytratit. A pokud se v průběhu života něčí "křesťanství" vytratilo, nemohlo to být křesťanství vůbec, protože nebylo Bohem dosvědčené. Křesťanství dosvědčované teologickými tituly a moudrostí lidskou, je vždy jenom hranou pózou, která dříve či později splaskne a obnaží skutečné duchovní nitro.
- Lukáš 10, 21 [biblenet.cz]-22V té hodině zajásal v Duchu svatém a řekl: „Velebím tě, Otče, Pane nebes i země, že jsi tyto věci skryl před moudrými a rozumnými, a zjevil jsi je maličkým. Ano, Otče, tak se ti zalíbilo.
- Všechno je mi dáno od mého Otce; a nikdo neví, kdo je Syn, než Otec, ani kdo je Otec, než Syn a ten, komu by to Syn chtěl zjevit.“
Teologické studia, tituly, moudrost lidská je k ničemu pokud to Syn nezjeví a Duch svatý nedosvědčí! |
]
Re: Poznání pravdy a svědectví Ducha svatého (Skóre: 1) Vložil: sodofka v Pondělí, 25. květen 2026 @ 22:44:00 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | nepoučíš, páč já o to ani nestojím a ani ti to nečtu. vylep si to nad postel a usínej v míru velkého manitúa, bledá tváři ... :-)))
|
]
Re: Poznání pravdy a svědectví Ducha svatého (Skóre: 1) Vložil: martino v Úterý, 26. květen 2026 @ 10:51:38 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Myslivec
|
]
Re: Poznání pravdy a svědectví Ducha svatého (Skóre: 1) Vložil: Myslivec v Středa, 27. květen 2026 @ 11:45:38 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Správně jsi napsal, že dobře. To špatné do něho nepatří. |
]
Re: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026 (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Středa, 27. květen 2026 @ 11:26:53 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ahoj Milko,
Ivana Štampacha jsem znala přes 30 let osobně (z toho posledních asi 15 let poměrně "zblízka") a věř mi, prosím, alespoň to, že tam velmi bylo hluboké křesťanství. Úzká pronásledovaná cesta v tomto světě. Mystik - člověk u Boha. Věci navenek se mohou jevit jinak - a zblízka taky. Plachý, vnitřně velmi hluboký člověk, v těsné blízkosti Krista.
Brusle7 |
]
Re: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026 (Skóre: 1) Vložil: Milka v Středa, 27. květen 2026 @ 12:26:02 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Zdravím, Brusle
Já nesoudím člověka. Neznám ho. Nikdy jsem ho neviděla, nemluvila s ním.
Ale ten článek vzpomíná na něj jako na někoho, kdo byl inspirován budhismem, magií, antroposofií. O nějaké jeho věrnosti Kristu ani slovo.
Umíš si představit, že bys takto, jako jeho, popsala apoštoly? Jak je inspirovala filozofie? Moudrost jiných náboženství?
|
]
Re: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026 (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Středa, 27. květen 2026 @ 16:03:34 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
MILKA
Článek (nekrolog), na který jsem sem dodatečně vložila odkaz, jsem nepsala já ani Ivan Štampach. Zaujala mne z článku tato hluboká slova (která opravdu "sedí" a jsou velmi výstižně o něm vyjádřena):
..."mu byla blízká představa mystiky a vzdoru – mystiky, která se neuzavírá do vnitřního prožitku ani do bezpečí sakrálního prostoru, ale zůstává bdělá vůči utrpení světa. Taková mystika se podle Ivana neodděluje od politiky a společnosti, nýbrž se stává zdrojem odvahy k odporu vůči nespravedlnosti, útlaku a lhostejnosti. Kontemplace a angažovanost netvoří protiklady, ale dvě strany téže duchovní cesty: čím hlouběji člověk zakouší tajemství bytí, tím méně se může smířit se světem, který toto tajemství popírá."
Brusle7 |
]
Re: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026 (Skóre: 1) Vložil: Milka v Středa, 27. květen 2026 @ 17:47:45 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Brusle
Tenhle tvůj článek o tom Ivanu Štampachovi mi vyjasnil tvůj zájem o mystiku, ty zvláštnosti v pojmech.
|
]
Re: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026 (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Středa, 27. květen 2026 @ 18:22:06 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Děkuji, Milko, za porozumění.
Jen ještě upřesňuji, že u mystiky zpravidla nejde o zájem člověka, ale o zájem Boha směrem k člověku (nelze vůlí či zájmem NIJAK ovlivnit, člověk jen reaguje, odpovídá). Jsou tam jen jisté okolnosti, související s jeho hlubokým duchovním životem, které jsou právě o Ivanovi Štampachovi známy.
Brusle7 |
]
Re: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026 (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Středa, 27. květen 2026 @ 18:24:13 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Jinak více článek v "Katedrále":
Brusle7 |
]
Re: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026 (Skóre: 1) Vložil: Milka v Středa, 27. květen 2026 @ 19:23:45 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Brusle
To že jsem porozuměla tvému zájmu o mystiku, neznamená, že bych se o ni zajímala já. Mně bylo Bohem dáno evangelium o milosti, jistota, že Pravdou, Cestou i Životem je Kristus.
On je živé Boží Slovo. A jiné Boží slovo je mečem Ducha. Neboť Boží slovo je živé, činné a ostřejší než jakýkoli dvousečný meč; proniká až do rozdělení duše a ducha, kloubů a morku a je schopné rozsoudit myšlenky a postoje srdce. 13A žádné stvoření není před ním skryté; před očima toho, jemuž se budeme zodpovídat, je vše nahé a odkryté. 14Když tedy máme velikého velekněze, který prošel nebesy, Ježíše, Syna Božího, držme pevně to vyznání. 15Neboť nemáme takového velekněze, který by s námi nemohl soucítit v našich slabostech, nýbrž takového, který ve všem prošel zkouškami podobně jako my, avšak bez hříchu. 16Přistupujme tedy s důvěrou k trůnu milosti, abychom přijali milosrdenství a nalezli milost ku pomoci v pravý čas.
Toho se držím.
Ty mystické novotvary a filozofování , toho opravdu ne.
|
]
Re: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026 (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Čtvrtek, 28. květen 2026 @ 11:48:21 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
MILKA
Toho se držím.
Jasně. Mystika je individuální. Byla hlubokou individuální cestou i Ivana Štampacha.
Brusle7 |
]
Re: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026 (Skóre: 1) Vložil: Milka v Čtvrtek, 28. květen 2026 @ 12:49:41 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Brusle
Mystika je individuální. Byla hlubokou individuální cestou i Ivana Štampacha.
Pokud je toto pravda o I.Štampachovi:(z toho článku)
"... na sklonku života – zvláště v buddhismu Čisté země – nacházel stále hlubší inspiraci pro svůj vlastní duchovní život...."
Tak jeho cestou se stal buddhismus.
|
]
Re: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026 (Skóre: 1) Vložil: Willy (stanislav.velicky@seznam.cz) v Čtvrtek, 28. květen 2026 @ 13:25:47 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Jasně. Mystika je individuální. Byla hlubokou individuální cestou i Ivana Štampacha.
Pokud je toto pravda, pak je to jasné, neboť jediná cesta k Bohu Otci a do Božího Království je Osoba jménem Pán Ježí Kristus, Jenž Ivanovou cestou nebyl. To se ostatně projevilo a ukázalo i na tom semináři, který jsem před 32 lety v Praze navštívil. |
]
Re: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026 (Skóre: 1) Vložil: Myslivec v Středa, 27. květen 2026 @ 20:49:04 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Milka
|
]
Re: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026 (Skóre: 1) Vložil: martino v Středa, 27. květen 2026 @ 17:41:00 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | brusle
Ahoj Milko, Ivana Štampacha jsem znala přes 30 let osobně (z toho posledních asi 15 let poměrně "zblízka") a věř mi, prosím, alespoň to, že tam velmi bylo hluboké křesťanství. ...
martino
A já si roky lámu hlavu proč je brusle tak proti katolicky zatvrzelá. Ona kopíruje odpadlíka a zase ve svém mozkovém úletu povyšuje exkomunikovanou nulu, vyhozenou t teologické fakulty stejně jako Halíka, tak glorifikuje zednáře Štampacha na mystika. Brusle já vím více než ti mohl Odilo nakukat. Já o tom vím více než si myslíš, já tam byl pár let s trochu také propojen až někdy do roku 2002 a to od roku 1976. To co píšeš tak ty jsi asi ta "věrná" ovečka o kterých mluvil Odilo v médií, když říkal, že mu vstupem ke starokatolíkům zůstalo pár věrných oveček, které ho požádali o duchovní vedení. Proč si to myslím? Píšeš, že jsi ho znala 15 let zblízka. Položím otázku. Kdy vstoupil Odilo do řad zednářů? Před rokem 1989 nebo až později a kdo z toho měl pak problémy? |
]
|
|
Re: Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach 1946-2026 (Skóre: 1) Vložil: Willy (stanislav.velicky@seznam.cz) v Středa, 27. květen 2026 @ 16:44:18 CEST (O uživateli | Poslat zprávu | Blog) | | Setkal jsem se s Ivanem na akademické půdě v r. 1994 na semináři o sektách a mohu říci, že tam nevystupoval ani se nechoval způsobem, jakým je v článku popsán. Před tímto setkáním jsem ho sledoval, po něm jsem Ivana sledovat přestal. |
|
|
|
|