 |
Zaznamenali jsme 127166568 přístupů od 17. 10. 2001
|
|  |
Kontrasty: Quo vadis Brusle a Magdaleno?
Vloženo Neděle, 06. duben 2025 @ 15:08:05 CEST Vložil: Tomas |
poslal Nepřihlášený Kdo uvěří a přijme křest, bude spasen; kdo však neuvěří, bude odsouzen. Marek16,16
Uvěření-přijetí křtu-spása. Neuvěření-nepřijetí křtu-odsouzení.
Jednoduché a pochopitelné vyjádření našeho Pána Ježíše Krista. Brusle a Magdaleno, vy nerozumíte slovům Krista? Jsou to slova velmi důležitá, týkají se spásy. Pro vás dvě není podle vašich vyjádření křest pro spásu nutný. Neuvěřily jste slovům Krista. Po jaké cestě tedy jdete? Po cestě spásy určitě ne, když slovům Krista nevěříte! Vaše názory o křtu jsou svévolné a odporují slovům Krista. (Kdo uvěří a přijme křest) To řekl Kristus. Uvěříte tomu, anebo jsou vám vaše svévolné názory přednější než slova Krista?
Křesťan který Kristu uvěřil a ve víře přijal křest, by se nikdy o křtu nevyjadřoval tak jako vy dvě!
A z toho je patrné, že pokřtěné nejste, že v otázkách křtu nemáte jasno, a zatím jste křest ve víře nepřijaly. Skrýváte tuto neblahou skutečnost tím, že si obě dvě vymýšlíte svévolné výklady křtu a přitom ignorujete jasná slova Krista. Začněte pokáním, pak prosbou Boha ve jménu Syna za odpuštění, uvěřením Božímu slovu a přijetím křtu. Po uvěření a přijetí křtu ponořením do vody proste Pána Ježíše Krista o křest Duchem svatým. Amen.
Je pro Naši spásu nutnost se nechat pokřtít ? Neni , On nás očišťuje svým Duchem lásky a Spásy
Halelujah _________________ Magdalena
Brusle Hodně zajímavá otázka...
Podstatné je se potkat s Ježíšem, vnitřně, být s Ním...
Otázka není ničím zajímavá, je to otázka satanská! A odpověď autorky otázky je značně sebe odhalující. K čemu je jí uvěření Kristu, křest a spása ve víře? Spásu již dávno má. Je přece od počátku předurčená, ke spáse vyvolená, a když se něco podělá má v záloze ještě reinkarnaci a v dalším životě to napraví.
Brusle, podstatné je uvěřit a věřit slovům našeho Pána Ježíše Krista. To je podstatné! Bez uvěření bude odsouzení a nebude spása, tedy ani žádné niterné setkání s Kristem! Ten tvůj první svůdce byl a je prodchnutý duchem falešného proroka, ten druhý svůdce je prodchnutý duchem lstivého starého hada. Dávej si velký pozor Brusle! Zj.16,13. Tři nečistí duchové vyšli do celého světa, působí v lidech, ty je přitahuješ jako magnet a ve své naivitě jsi zcela bezbranná. Věř Bohu a ne lidem. Víru dává Bůh, a pokoj Kristův Tě pak bude střežit.
Magdaleno, neprovolávej "hallejujah" na své satanské otázky a rouhavé výroky, přivoláváš tím na sebe Boží trest! Tobě není divné, že ten tvůj bůh "lásky a spásy" odporuje slovům Krista? Pros Boha aby ti ve světlé Boží pravdy ukázal ducha, který tě navádí k tomu co píšeš a čemu věříš. Pokud to uděláš, připrav se na to, že to pro tebe bude strašný pohled. Bůh ti pomáhej.
Přečtěte si nepomíjející slova našeho Pána Ježíše Krista ještě jednou, a zanechte svévolných výkladů o křtu, velmi tím sobě škodíte.
Kdo uvěří a přijme křest, bude spasen; kdo však neuvěří, bude odsouzen.Marek16,16
QV
|
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Magdalena07 v Neděle, 06. duben 2025 @ 19:06:11 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) | Kam kráčíme může , pane Nepřihlášený, vám být úplně jedno, není to Vaše věc ani Vaše starost. Bohu díky, že nežijeme v době inkvizice, asi bychom byly s Bruslí upáleny na hranici 😄 Nevím. ke které církvi se hlásíte a ani mne to nezajímá, ale nedokázala bych nikomu doporučit , aby se nechal v současné době někde pokropit nebo ponořit . Znám jen jednu Církev a to Kristovu , která si povolává svůj lid z těchto lidských organizací do svého Společenství ! Není to člověk, který rozhoduje o své spáse ,ale Kristus, který si SVŮJ lid vybral před založením světa .
|
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Willy (stanislav.velicky@seznam.cz) v Neděle, 06. duben 2025 @ 20:50:33 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Vším, co tu píšeš, konkrétně na adresu bratrů sester v Kristu, svědčíš o tom, že neznáš Boha. Je to prosté:
J 14:24: „Kdo mne nemiluje, nezachovává Má slova. A slovo, které slyšíte, není Moje, ale Otce, který Mne poslal.“ 1J 3:10: Podle toho se poznají děti Boží a děti Ďáblovy: žádný, kdo nečiní spravedlnost a kdo nemiluje svého bratra, není z Boha. 1J 3:14: My víme, že jsme přešli ze smrti do života, neboť milujeme bratry; kdo nemiluje bratra, zůstává ve smrti. 1J 4:8: Kdo nemiluje, nepoznal Boha, protože Bůh je láska. 1J 4:20: Řekne-li někdo: ‚Miluji Boha,‘ a přitom nenávidí svého bratra, je lhář.' Vždyť kdo nemiluje svého bratra, kterého viděl, nemůže milovat Boha, kterého neviděl.
To ostatní, ta omáčka okolo je zbytečná. |
]
|
|
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pondělí, 07. duben 2025 @ 05:52:57 CEST (O uživateli | Poslat zprávu | Blog) http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Kristus je Ta Cesta. Ne Ta Zastavka. Po Te Ceste se jde, nestoji. Je dulezite po Ni jit, neni dukezite, jak dlouho a kam az clovek dojde. Ale nesmi z ni swjit.Ta Cesta vede od uvereni, pres krest, Vecere Pane a podobne. Jestlize clovek zemre po uvereni, kdyz "nestihne" krest, neni to nic, co by ohrozilo Jeho spasu. Kdyz krest z nejakeho neadekvatniho duvodu odmitne, pak z Te Cesty sejde a na problem.
Nejsme spaseni z orientacniho behu, pri kterem musime skutkarit a navstivit kazdy orientacni bod. |
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pondělí, 07. duben 2025 @ 06:09:03 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | PS: prijmout krest, "abych byl spasen", je jako prijmout obrizku. Spasa neni ve krtu, ale v Kristu. Prijmout krest, ze jsem spasen, je nevo uplne jineho. Je to vyhadreni viry, ktera jiz existuje v lidskem srdci a vede je spaseni
Je studiu doporucuji film Mrazik. Zadny jiny film tak krasne bevysvetluje rozdil nezi skutkarenim a skutky z lasky. Kdybys nebyl hlupakem, nestal by ses medvedem |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Syntezator v Pondělí, 07. duben 2025 @ 07:38:34 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Já tu ruskou pohádku taky mám rád. Za to budeme nahlášeni na policii zdejšími udavači. :-)
Jinak ale ta pohádka a obecně pohádky v dětech vzbuzují nesplnitelná očekávání. Líbí se mi, že jsi přiznal, že náboženství má něco společného s pohádkami. Ale spíše než to srovnání skutkaření z nutnosti nebo lásky bych poukázal na to nereálné, co tam je. Nastěnce se stačilo chovat hezky a našla si svého prince Ivana. Zpočátku příliš sebevědomého, tak ho dědeček hříbeček potrestal, když odčinil, tak zase byl zpátky v plné formě. A Nastěnka zachráněna a spoustu bohatství dostala od druhého dědy Mrazíka. Zatímco Marfuša byla potrestána nakonec a ponížena za zpupnost.
V reálu je to ovšem tak, že Nastěnku by bez asertivity ubili. A bez tvrdé dřiny nic není. Pokud se nenarodíš do bohaté rodiny.
Tato pohádka prostě vede děti do světa fikce. A kdyby to záleželo na mě, pohádky bych doprovodil dětem vysvětlujícím komentářem, jak to chodí v reálném životě. Většinou naopak. Žádný princ ani princezna nepřijde. Musí se člověk sám nadřít, i seznamování, seznamovací schůzky jsou dřina a musí si to člověk odmakat, než potká někoho kompatibilního, recipročního. Většina schůzek je balast. No a peníze většina lidí získá až díky odvedené práci. A taková pohádka bez kouzel, kde někdo potivě maká - by neměla shlédnutí. :-) Lidi chtějí ty zázraky, podvůdky, rychlé změny ze dna na vrchol. No a to ze dna na vrchol nabízí pohádky a bible. :-) |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Středa, 16. duben 2025 @ 07:46:56 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.cizinec.com/ |
Tak.
Petr píše: " Křest i vás nyní zachraňuje, ne jako odložení tělesné špíny, nýbrž jako odpověď dobrého svědomí Bohu"
A to píše dobře. To křest je. Odpověď dobrého svědomí Bohu.
Toník |
]
|
|
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Frantisek100 v Pondělí, 07. duben 2025 @ 08:28:02 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) | Otázkou je kde a kým se
nechat pokřtít. Mám pocit, že se křest až moc přeceňuje. Křtí nejen církev ,ale i
sekty. Pokřtěných jsou miliony, ale jak žijí??!
Zatím jsem se setkal spíše s tím, že křest je vstupem do společenství věřících.
Bohužel i do společenství sekt či církví, kde se musíš pak držet vedení. Pokud se
nedržíš jejich učení, vyloučí tě. Má křest
magickou moc anebo je to jen rituál?
Kdo tedy má tu pravomoc mne křtít? Proč existují křty falešné,
sektářské atd.?
|
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: oko v Středa, 09. duben 2025 @ 08:51:48 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Kdo pozná Krista a z vlastní vůle jej přesto odmítne přijmout do svého života, bude odsouzen.
Křest je uvedením křtěnce do Kristova života (spolu s Kristem pohřbeni starému životu ve křtu, spolu s Kristem pak vzkříšeni do života v novosti Božích dětí).
Každý pokřtěný se křtem stal adoptivním Božím dítětem - Kristu v jeho lidství bratrem. Skrze křest jsme se stali údy Kristova tajemného těla - církve a naše tělo se stalo chrámem Ducha svatého. Však pokud křesťan zhřeší hříchem ke smrti, Bůh z jeho srdce odchází.....
Třeba pak věci napravit svátostným smířením s Bohem. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Willy (stanislav.velicky@seznam.cz) v Středa, 09. duben 2025 @ 11:45:44 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Stando, Bůh Otec děti Boží plodí a rodí z vody a z Ducha, skrze Krista - nikde v Bibli nenajdeš, že by své děti adoptoval. Nevím, kde se tahle doktrína vzala, ale je mylná či jinak řečeno, není pravdivá. Písmo Svaté jasně zjevuje, že Pán Ježíš Kristus je náš prvorozený bratr, nikoli nevlastní bratr. V Kristu máme Boží věčný život. Adoptované děti život svých rodičů, kteří je adoptovali, přece nemají.
Bůh ti žehnej |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Středa, 09. duben 2025 @ 15:23:18 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Tuná to najdeš:
Gal 4 15 a Efez 1 5 υιοθεσιαν - adopce, přijetí za vlastní syny
Ježiš je vlastný Syn Otce a my nevlastní, přijati za vlastné
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: oko v Středa, 09. duben 2025 @ 15:42:22 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Ahoj Stando. To jsou ty rozdíly mezi námi v porozumění křesťanské víře.
Je třeba správně rozumět významu použitých slov v tom samém smyslu, jak svatopisci zamýšleli. Bůh nás zplodil duchovně znovuzrozením ve křtu (Jk 1,18). Dal nám ve křtu darem bez našich zásluh nadpřirozený život.
(Tit 3,5 ...) ... zachránil nás ne na základě skutků, které jsme my učinili ve spravedlnosti, nýbrž podle svého milosrdenství skrze koupel znovuzrození a obnovou Ducha Svatého, kterého na nás vylil hojně skrze Ježíše Krista, našeho Zachránce, abychom se ospravedlněni jeho milostí stali dědici v naději života věčného. ...
Boží Syn Ježíš Kristus je ve svém božství (Slovo, Logos) - jediným skutečným Synem nebeského Otce podle přirozenosti - Bůh z Boha, Světlo ze Světla, pravý Bůh z pravého Boha - zrozený, ne stvořený, jedné podstaty s Otcem..... Je jednorozeným Synem Božím - to znamená, že v této rovině svého božství je Synem opravdu jediným a nebeský Otec už dalšího takového Syna nemá...
Tím, že jsme my byli z milosti Boží mocí Ducha svatého sjednoceni s osobou Krista ve křtu, jsme se také stali Božími dětmi skrze toto synovství jediného Syna. Když jsme se narodili, nebyli jsme ještě přijatými dětmi nebeského Otce - narodili jsme se jako potomci vyhnanců z ráje - až ve křtu jsme se narodili znovu z vody a z Ducha svatého a až touto milostí (darem od Boha) jsme byli přičleněni ke Kristu jako jeho údy - jako jeho součást. Až tehdy jsme se stali Kristu bratry v jeho lidství. A také.dětmi nebeského Otce, protože Kristus je Synem nebeského Otce..
Ohledně našeho "zplození" nebeským Otcem: třeba mu rozumět duchovně - ve smyslu tvrzení apoštola Pavla: "Neboť i kdybyste měli deset tisíc vychovatelů v Kristu, otců mnoho nemáte, neboť v Kristu Ježíši já jsem vás zplodil skrze evangelium." (1 Kor 4,15).
..."Adoptované děti život svých rodičů, kteří je adoptovali, přece nemají."... Ale mají. Podle Starého zákona není žádného rozdílu mezi synem podle krve a mezi synem adoptovaným. Požívají stejná práva, není v tom rozdíl.
Vždyť ani my nejsme potomky Abraháma podle krve, ale jsme potomky Abraháma podle Božího zaslíbení (a to je dokonce víc, než jenom být potomkem podle krve!).
(Zj 7,9) Potom jsem uviděl, a hle, veliký zástup, který nikdo nemohl spočítat, ze všech národů, kmenů, jazyků a z každého lidu, jak stojí před trůnem a před Beránkem, oblečeni v bílá roucha, palmové ratolesti v rukou, ....
(Ř 4,13 ...) Zaslíbení, že bude dědicem světa, se Abrahamovi a jeho potomstvu nedostalo skrze Zákon, nýbrž skrze spravedlnost z víry. Neboť jsou-li dědici ti, kteří jsou jimi ze Zákona, je víra zbytečná a zaslíbení je zrušeno. Zákon působí hněv. Kde však není Zákon, tam není ani přestoupení. Dědictví je proto z víry, aby bylo podle milosti a aby bylo toto zaslíbení platné pro veškeré potomstvo, nejen pro ty, kdo jsou ze Zákona, ale i pro ty, kdo jsou z víry Abrahama, jenž je otcem nás všech, jak je napsáno: ‚ Ustanovil jsem tě za otce mnohých národů.‘ Je otcem před tím, jemuž uvěřil, před Bohem, který oživuje mrtvé a povolává to, co není, jako by bylo. On proti naději na základě naděje uvěřil, že se stane otcem mnohých národů podle toho, co je řečeno: ‚Tak bude tvé potomstvo. ...
My všichni jsme tedy přijatými dětmi nebeského Otce - přijatými z milosti bez vlastních zásluh, pro zásluhy Krista..
Srov. Ef 2,1 ...) Také vás vzkřísil, když jste byli mrtví pro svá provinění a pro své hříchy, v nichž jste kdysi žili podle věku tohoto světa, podle vládce mocnosti vzduchu, ducha, který nyní působí v synech neposlušnosti. Mezi nimi jsme kdysi i my všichni žili v žádostech svého těla, dělali jsme to, co se líbilo tělu a mysli, a tak jsme byli svou přirozeností děti hněvu tak jako ostatní. Ale Bůh, bohatý v milosrdenství, pro svou velikou lásku, kterou nás miloval, i když jsme byli mrtvi pro svá provinění, obživil nás spolu s Kristem — milostí jste zachráněni — a spolu s ním nás probudil k životu a spolu posadil na nebeských místech v Kristu Ježíši, aby ukázal v budoucích dobách oplývající bohatství své milosti v dobrotě k nám v Kristu Ježíši. Neboť jste zachráněni milostí skrze víru; a ta záchrana není z vás — je to Boží dar; není na základě skutků, aby se nikdo nechlubil. Vždyť jsme jeho dílo, stvořeni v Kristu Ježíši k dobrým skutkům, které Bůh předem připravil, abychom v nich žili.
(Stando, a už u nás také začal proces přihlašování na Kodetovu duchovní obnovu od 28.6. - 1.7. Je možno se přihlásit.)
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Willy (stanislav.velicky@seznam.cz) v Středa, 09. duben 2025 @ 17:03:53 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Ahoj Staňo, děkuji za zprávu o Vojtově duchovní obnově u vás. Jsem rád, že to pokračuje - Vojta vloni nevěděl, jestli to pod novým farářem, který vystřídal Zdeňka, bude pokračovat. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Sobota, 12. duben 2025 @ 14:21:54 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Tak čo, Willy, je v Biblii volačo o adopcii, ako som ti napísal vyššie, alebo nie, ako si písal ty? Aká je pravda? Už vieš?
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Středa, 09. duben 2025 @ 20:24:30 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Tak zrovna v zidovskem prostredi biologie nehrala az takovou ulohu (zvkast z otcovy strany). Terminy adobce a biologie stiraji svuj smysl. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Středa, 09. duben 2025 @ 20:26:17 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Dulezite bylo, aby otec se ke svemu diteti verejne priznal, vzal jej do naruce. Biologie se nezklumala. Testy otcovstvi stejne neexistovaly. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Středa, 09. duben 2025 @ 21:37:27 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | V židovském prostředí biologie nehrála až takovou roli a asi proto všude uvádzali geneaologii !! HAHAHA !! A asi proto očekávali Mesiáša jako potomka Davida. :-D
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: oko v Čtvrtek, 10. duben 2025 @ 09:42:19 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Jde o to, že když v Izraeli zemřel muž a nezanechal potomka, zplodil mu s jeho vdovou jeho bratr potomka, který byl pak brán jako pravý syn zemřelého se všemi jeho dědickými právy . Jako pokračovatel rodu zemřelého.
I když byl skutečným biologickým otcem jeho bratr, vůbec nic to neznamenalo - nebyl brán jako otec syna, kterého zplodil svému bratru. |
]
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Pondělí, 14. duben 2025 @ 20:47:45 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Naopak, leviatárne manž. nijak nepopiera dôležitosť biológie, ale je iba náhradným riešením v núdzi a naopak zdôrazňuje, ako je dôležité mať biologického potomka pre zachovanie rodu a to k tomu eště zplodeného v rámci rovnakého rodu, najbližším príbuzným. a tým je práve naopak velmi zdôraznená biológia...V kresťanstvu už je to inakšie, ide o duchovnú spriaznenosť.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pondělí, 14. duben 2025 @ 21:45:22 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Jj. Potreba biologickeho potomka se zdurazni prijetim nebiologickeho potomka za biologickeho. Jasne, mas recht. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Úterý, 15. duben 2025 @ 01:18:22 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Viem, že samostatne myslieť bez chatu GPT ti robí veľké problémy, ale áno: toto lev. manželstvo naozaj ukazuje, ako podstatné bolo pre židov BIOLOGICKÉ pokračovanie rodu, a to až tak, že ak žena ovdovela, bolo to tak dôležité, že navrhovali pre zachovanie rodu aj náhradné riešenie náhradného otca a to z najbližšieho príbuzného, teda najbližšieho BIOLOGICKY, zomretému manželovi, proste biológia na prvom mieste v každom prípade. Ale to, ako sa zdá, nepochopíš ani bez chatu ani s chatom, na to je potreba chápať súvislosti a nie iba mechanicky opisovať našepkávanie strojového chatu.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Úterý, 15. duben 2025 @ 12:53:54 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Mel bys pravdu, kdyby i v ramci leviratniho manzelstvi bylo dite uzbavano jskozto biologicky syn toho bratra. Bylo by to pravdive. Pomohlo by to socialni situaci zeny, coz je hlavni. Ske vono, prave navzdory biologie, je syn urcen otci, ktery jej bezplodil, jenom proto, aby bylo zachovano jeho jmeno. Zadny jiny duvod tam neni.
Takze jeste jednou: zachovani jmena (kupr doma Davidova) neni dulezita biologie. Neni dulezita biologie, dulezite je jmeno. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Úterý, 15. duben 2025 @ 12:57:02 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | On vlastni rod by byl zachovan i tehdy, kdyby byl syn oficialne toho bratra. Nejde o zachovani biologickeho rodu jako takiveho, jde o zachovani jmena toho jednoho konkretniho mrtveho bezdetneho. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: oko v Čtvrtek, 10. duben 2025 @ 09:47:47 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Vždyť i Mesiáš Ježíš Kristus- ačkoli nebyl biologicky zplozen Davidovým potomkem, ale byl zplozen z Ducha svatého v panenské matce bez přispění muže, se stal Davidovým potomkem tím, že ho jeho otčím Josef z rodu Davidova - manžel Marie - přijal za vlastního. Vlastně si tím Ježíše adoptoval a podle židovských zákonů Ježíš byl brán jako skutečný syn Josefův z Davidova kmene.. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Čtvrtek, 10. duben 2025 @ 11:22:49 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | i Mária byla z rodu Davida
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: oko v Pátek, 11. duben 2025 @ 13:20:26 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | To se přece neví. Byla příbuznou Alžběty a ta byla zase manželkou Zachariáše z kněžského kmene Lévi.
(L 1,27) ... k panně zasnoubené muži jménem Josef, z domu Davidova; jméno té panny bylo Marie.
Josef byl z rodu Davidova - o Marii se nic nepíše. V té době přecházela příslušnost ke konkrétnímu izraelskému kmenu přes otce, nikoli přes matku.. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Pátek, 11. duben 2025 @ 14:56:40 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Na anglickej Wikipedii o tom píšou, aj s odkazmi.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: oko v Sobota, 12. duben 2025 @ 10:31:52 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Já jenom říkám, že to není podstatné - příslušnost matky ke konkrétnímu židovskému kmenu je irelevantní, protože rod přechází z otce na syna - nikoli z matky na syna.
Tento Ježíšův rodokmen máš konkrétně v Písmu: (L 3,23 ...) Když Ježíš začínal, bylo mu asi třicet let, byl synem, jak se myslelo, Josefa, ten Heliho, ten Mathata, ten Léviho, ten Melchiho, ten Janaie, ten Josefa, 25ten Matathiáše, ten Amose, ten Nahuma, ten Esliho, ten Nagaje, ten Mahata, ten Matathiáše, ten Semeina, ten Josecha, ten Jody, ten Johanana, ten Resy, ten Zorobabela, ten Salathiela, ten Neriho, ten Melchiho, ten Addiho, ten Kosama, ten Elmadama, ten Era, ten Jesův, ten Eliezera, ten Jorima, ten Mathata, ten Léviho, ten Simeona, ten Judy, ten Josefa, ten Jonama, ten Eliakima, ten Meleie, ten Menny, ten Mattathy, ten Nathama, ten Davida, .... |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Sobota, 12. duben 2025 @ 14:18:50 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Ja som iba reagoval na tvrdenie, že pre židov nebola biológia vraj dôležitá. Pritom opak je pravdou, bola, a veľmi.
Však sa malo aj naplniť proroctvo, že Mesiáš pochádza z rodu Dávida, ako sa to aj naplnilo, ako to píše Pavel:
"evangelia o jeho Synu, který tělem pocházel z rodu Davidova"
doslova tam je v gréčtine napísené: "pochádzajúceho zo semena Dávidovho podľa tela", to znamená s dôrazom na telesnú rodovú líniu ako hlava vyvoleného národa a jeho kráľ podľa tela
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: oko v Neděle, 13. duben 2025 @ 10:29:57 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Já vysvětluji, že i adoptovaní lidé byli v Izraeli vnímáni tak, pocházeli i tělem z adoptivního otce, který nebyl jejich biologickým otcem.
Adopcí se toto změnilo.
Podobně se i nevěstka Rachab stala nedílnou součástí izraelského národa (adoptovali ji pro pomoc, kterou jim ona poskytla při pádu Jericha, když uvěřila, že Bůh Izraelců zvítězí nad Jerichem - Joz 6,25). Dokonce je Rachab uváděna i v Ježíšově rodokmenu - Mt 1,5.
V Písmu jsou totiž známi jak dědicové podle krve, tak také dědicové podle zaslíbení (dědicové z Boží milosti, z Božího vyvolení). |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Neděle, 13. duben 2025 @ 16:48:37 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Napsal jsem Nehrala az takovoz ulohu.
Argumentujete mesiasem. To je presne ono. Kristus byl synem Davudzv prave proto, ze biologie nehrala prim. Stacilo, ze jej Josef "adoptoval."
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Neděle, 13. duben 2025 @ 18:15:28 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | A ty si čo, že nerozumieš, že aj Panna Mária bola z rodu Dávida a tak apoštol Pavel mohol napísať "ek spermatos David kata sarka", čo značí, že Ježiš bol z rodu Dávida PODĽA TELA čiže biologicky??????
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pondělí, 14. duben 2025 @ 19:34:59 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Jiste a proto jsou v evangeliich dva rodokmeny Josefovi a zadnej Mariin Navic se ty dva jaksi ciste biologicky neslucuji |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pondělí, 14. duben 2025 @ 19:50:33 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Otazka pro chatgbt (ciste pro overeni infornaci)
Jak staroveci zide chapali poceti? Pokud se nepletu, meli predstavu, ze ve spermiich muze je cely zaridek a ze pribuzenstvi matky je v tom, ze zarodek odnosi a porodi? Nebo uz "vedeli" o vajicku a o oplozeni vajicka spermiemi?
Odpoved: Tvoje domněnka je velmi přesná – starověcí Židé (stejně jako většina antického světa) skutečně neměli poznání o vajíčku ani o moderním pojetí oplodnění, jak ho známe dnes. Jejich představa početí byla ovlivněna:
1. „Preformacionistický“ model
– tedy názor, že mužské semeno obsahuje celý zárodek (člověka v základu) a žena je jen „nádobou“, která poskytne místo a výživu pro jeho růst. – Tento model převládal i v řecko-římském světě. Např. Aristoteles a později středověcí myslitelé (např. Tóma Akvinský) věřili, že muž dodává „formu“ a žena „hmotu“ – tedy tělo, ale ne podstatu dítěte.
2. Biblický a rabínský pohled
– V hebrejské Bibli (Tanachu) se pojetí početí opírá o obraz „vzejít ze semene muže“ – např.:
„ze tvého semene vzejde tvůj potomek“ (2. Samuelova 7:12) – Slovo „zera“ (זרע) v hebrejštině znamená semeno i potomstvo – stejně jako řecké „sperma“. – Žena byla vnímána jako ta, která přijímá semeno a dává mu růst – analogie se zasetým semenem do půdy.
3. Status dítěte a pokrevní příbuzenství
– Matka byla biologicky důležitá (porod, kojení, vztah), ale otec měl primární roli v definici původu, jména a dědictví. – „Syn toho a toho“ vždy znamenal po otcovské linii, i když matka mohla být sociálně velmi významná.
Shrnutí:
Starověcí Židé neznali biologický princip vajíčka. Početí si představovali jako proces, kde muž předává celý „živý plán“ v semeni a žena jej nosí a porodí. Jejich pojetí bylo zčásti biologické (v rámci tehdejšího poznání), zčásti teologické (původ, linie, dědičnost).
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pondělí, 14. duben 2025 @ 19:53:55 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Jinymi slovy: i kdyby mel Pavel v citaci z nejakeho duvodu Marii a ne Josefa, stejne to ciste o biologii Krista a jeho pribuznosti s Davidem NIC NERIKA.
Ne, v souladu s tim, ze v evangeliich je 2 rodokmeny duraz na puvod Josefa a Marir, tvrdim, ze zde Pavel nehovori o Marii, ale o Josefovi a slovo spermatikus bemysli v ciste biologickem slova smyslu, ale i ve smyslu prijeti syna za sveho, byt nebiologickeho. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Pondělí, 14. duben 2025 @ 20:57:03 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Tak keď to hovorí chat GPT, tak na to je slovo Božie krátke, však? :-D
mňa tie zosypané odrobiny akože AI vôbec nezaujímajú...., často sú tak mimo, že člověk s prirodzenou inteligenciou iba neveriacky krúti hlavou používaj svoju hlavu a nauč sa kriticky myslieť a rozmýšlať nad tým, študovať relevantné zdroje, ináč je to k smiechu, možno aj k plaču
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pondělí, 14. duben 2025 @ 22:04:26 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Vis vubec, ze exustuje neco jako kontext? A ze tech kontextu je vice? A ze jeden z tech kontextu se nazyva "kulturnim" kontextem? A ze do kulturniho kontectu patri i vedecke poznani dane doby?
Takze znova. V dobe biblicke se predpokladalo, ze uz samo muzske semeno he zarodkem cliveka, ktere se umisti do tela matky. Pribuzenstvi se pocitalo z toho, ze zena semeno odnese a porodi. Ani ve snu je nenapadlo, ze by matka mohla porodit dite, ktere by nebylo biologicky pribuzne
Kristus nevznikl pohlavnim stykem Boha s Marii. Bible neni recky mytus. Ake tim, ze Kristus se stal telem v lune Marie. V te dobe to odpovidalo predstave, ze semeno je uz zarodkem, ktere muz pohlavnim stykem vklada do zeny.
Jenze to, ze se do zeny vlozi zarodek, s dnesnimi znalostmi neznamena automaticky, ze je ten zarodek, embryo, biologicky pribuzne s matkou. Tehdy to nevedeli a nemohli vedet.
S dnesnimi znamostmi je vsak potiz. Pokud je ke vzniku zarodku treba, aby semeno oplodnilo vajicko (semenk nestaci), pak pokud je Kristus biologicky pribuzny s Marii, znamena to, ze v Marii ma svuj pocatek. Ale to je ARIANSTVI, ktere popira Vecnost Krista a jeho plne Bozstvi. Pokud je Kristus gebeticka smichanina Boha a Zeny, pak je to polobuh rovny polobohum z reckych baji. Nebo je to snad clovek, ktery se au poskeze stal.Kristem? Ne, to je prenatalni Arianstvi.
Fakt, ze pribuznost zeny k diteti neni v tom, ze jej odnosi, ale v tom, ze skrze oplodneni vajicka zena preda diteti sve geny, staroveci pisatele bible a cirkevni otcove nevedeli. Odmitnuti Arianstvi s dnesnimi vedeckymi poznatky znamena, ze Jristus nemuze byt biologickym synem Marie - a tedy neni tekesnym synem Davudovym ani z matky, byt nikdo v bibli netvrdi, ze Marie he z rodu Davidova.
Dulezite vsak i z tehdejsiho uhlu pohledu je, ze Josef prijal Jezise za vlastniho. Ze ho adobtoval. Kdyz otec prijal dite za sve, tak jiz nikdo nezkoumal biologicke pribuzenstvi. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pondělí, 14. duben 2025 @ 22:32:36 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Otazka pro chatgbt: Je pravda, ze Pariz je hlavni mesto Francie?
Odpoved chatgpt: Ano, je to pravda – Paříž je hlavní město Francie. Je to nejen politické a administrativní centrum země, ale také významné evropské centrum kultury, umění, historie a ekonomiky.
Reakce nejmenovaneho diskutera na granosalis: Mne nezajima, co rika chatgbt! Pouzivam vlastni hlavu! A protoze chatgpt rika, ze Oariz je hlavni mesto francie, je to pro mne dukaz, ze jim neni! |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pondělí, 14. duben 2025 @ 22:37:53 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Otazka: Jak se nazyva krestanska hereze, ktera uci, ze Logos se pripojil k cloveku Jezisi nekdy behem zivota, cimz se Jezis stal Kristem a pak Logos opustil Krista pred smrti na krizi, tudiz umiral jen clovek Jezis?
Odpoved: Tato nauka se nejvíce podobá křesťanské herezi zvané adopcionismus, ale obsahuje prvky i z jiných směrů, zejména gnóze a dokétismu. Zde je podrobnější rozlišení:
---
1. Adopcionismus (nebo dynamický monarchianismus)
Učí, že Ježíš byl pouze člověk, který byl „adoptován“ Bohem a přijat za Božího Syna, obvykle při křtu.
Logos či Boží Duch na něj sestoupil v určitém bodě života – např. při křtu v Jordánu.
Před smrtí (např. při ukřižování) Boží přítomnost od Ježíše odstoupila, a zemřel tedy jen člověk.
To odpovídá představě, že Logos opustil Ježíše před smrtí.
---
2. Gnostická christologie (zejména některé sekty)
Někteří gnostici věřili, že Kristus (nebo Logos) sestoupil na člověka Ježíše a opustil ho před smrtí – např. Sekta dokétistů tvrdila, že Kristus jen „vypadal“, že trpí, protože duch nemůže trpět.
Tato představa se vyskytuje v textech jako Evangelium Petra, kde je naznačeno, že Kristus opustil Ježíše před ukřižováním.
---
Shrnutí:
Pokud důraz kladeš na to, že Logos se připojil a pak opustil Ježíše, pak jde o formu adopcionismu kombinovaného s gnostickou doktrínou.
Církevní otcové (např. Irenej z Lyonu) tyto nauky ostře odsoudili, protože popíraly jednotu Krista – pravého Boha i pravého člověka po celý jeho život i při smrti na kříži.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pondělí, 14. duben 2025 @ 22:50:43 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ty také, jak vidím, děláš z Ježíše lháře. A asi ti to nevadí :-)
Navzdory tomu, že Ježíš jasně a zřetelně mluví o Bohu v nebi, že je JEDINÝ PRAVÝ BŮH, ty tvrdíš, že pravý Bůh je Ježíš. Asi tomu rozumíš lépe než Ježíš.
J 17:3: A to je ten věčný život - aby poznali tebe, JEDINÉHO PRAVÉHO BOHA, a toho, jehož jsi poslal, Ježíše Krista.
|
]
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Úterý, 15. duben 2025 @ 13:31:13 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Nikoliv.
Bůh (Jediný Pravý Bůh) a Pán Ježíš Kristus jsou 2 různé bytosti, entity.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Úterý, 15. duben 2025 @ 15:40:54 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Jsou dve ruzne osoby jedne osobnisti.
Dam Vam priklad. Logos - slovo, mysleni, plany, udealy. V to. Vsem se otiskuje odobnost. Kristus rika: Cim poklad v srdci preteka, to usta promlouvaj.
Kristus, prave ten Buh s nami, ten muj Hospodin a ten muj Buh, je Logos, co byl na pocatku u Boha a co byl Buh, ten byl na pocatku u Boha. A Logos stalo se telem a prebyvalo mezi nami.
Jenom z Ducha Svateho se da podle Pavla vyznat: Jezis je Kyrios, =Adonaj, Hospodin. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Úterý, 15. duben 2025 @ 15:47:24 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Kdyz rekneme Jezis je Pan, zni nam to zcela prirozene. Zadne "vajpy", zadbe rozruseni, zadbe emoce. Neni nic, co by nam branilo rict: Jezus je Pan.
Kdyz vsak reknene Jezis je Hospodin (tj. veta o stejnem vyznamy), tak se nam rizechvehe srdce. Neco uvnitr jakoby nam branilo to vyslovit. Vetu Jezis je Hospodin muzeme vyslovit pouze po vnitrnim boji s tim necim, ci nam brani, jenom s pevnou jistotou v to, co rikame.
A proto preklad a vyznani Jezis je Hospodin je ten spravny. Schvalne zkuste tu vetu reknete nahlas, jak se pri tom budete citit. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Úterý, 15. duben 2025 @ 18:51:10 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ježíš samozřejmě není Hospodin. "Ježíš je Pán" vůbec neznamená, že Ježíš je Hospodin. To Bůh, Hospodin učinil Ježíše z Nazareta Pánem i Mesiášem (nikoliv Hospodinem).
Ježíš je Hospodinův služebník. Ježíš má svého Boha - Hospodina, který je Jeho hlavou, a pro Něhož žije.
Apoštolové o tom učí velmi jasně a zřetelně. Nic nezaměňují a nešmodrchají tak, že nakonec člověk neví, kdo je Bůh. Neví, kdo je Ježíš. To pouze lidské výmysly ze 4. a 5. století v tom udělaly dokonalý guláš.
Mt 12:16: Ale nařídil jim, aby ho nerozhlašovali. 17 Tak se mělo naplnit, co řekl prorok Izaiáš: 18 'Hle, MŮJ SLUŽEBNÍK, kterého jsem si vyvolil, můj milovaný, v němž jsem našel zalíbení! Vložím na něho svého Ducha, aby hlásal právo národům. 19 Nebude se hádat ani křičet, na ulici nikdo neuslyší jeho hlas. 20 Nalomenou třtinu nedolomí, doutnající knot neuhasí, až dopomůže právu k vítězství. 21 A v jeho jménu budou národy doufat.'
Sk 4:24: Když to uslyšeli, jednomyslně pozdvihli hlas k Bohu a řekli: „Panovníku, ty, který jsi učinil nebe i zemi i moře a vše, co je v nich, 25 Ty jsi skrze Ducha svatého řekl ústy svého služebníka, našeho otce Davida: ‚Proč se národy vzbouřily a lidé vymýšleli marnosti? 26 Králové země povstali a vládcové se spřáhli proti Hospodinu a proti jeho Pomazanému.' 27 A opravdu, Herodes a Pontius Pilát se spřáhli s pohany a s lidem Izraele proti TVÉMU SVATÉMU SLUŽEBNÍKU JEŽÍŠI, jehož jsi pomazal, 28 a provedli, co tvá ruka a tvá vůle předurčila, že se má stát. 29 Pohleď nyní na jejich výhrůžky, Hospodine, a dej svým služebníkům, ať mluví tvé slovo se vší smělostí. 30 Vztahuj svou ruku k uzdravování a dej, ať se ve jménu TVÉHO SVATÉHO SLUŽEBNÍKA JEŽÍŠE dějí divy a zázraky!"
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Úterý, 15. duben 2025 @ 23:02:31 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Shrnme si to 1) Jezis je Logos
2) Kdo vidi Jezise, vidi Otce 3) Jezis je Buh s nami, Vladce Pokoje, Otec Vecnosti 4) Jezis je Adonaj = Kyrios, Hospodin 5) Jezis nema zacatek, ani konec, nema otce, nena matku, je strjna vcera, dnes i naveky 6) Drive nez Abraham, Jezis ja Jsem 7) Jezis je syn - monogenes, tj jediny sveho druhu. Syn psa je poe druhu otce pes, syn cloveka je podle druhu otce clovek, syn Boha, jediny sceho druhu, je podke sveho druhu - kdo 8) Otec, Syn a Duch svaty maji stejne jmeno 9) Jezis nevznikl na pocatku, on uz byl na pocatku - nikdy nebyla doba, kdyvy byl Buh bez svehoo Logos - Slova, mysleni, planu, ideji. 10) vsechno co je na svete vzniko skrze Krista a pro Krista 11) Buhh svou slavu nikomu nedava 12) zakazano si z cokoliv stvoreneho udelat obraz Bozi, je zakazano tomu slouzit a uctivat to. 13) Jezis je Cesta, Pravda a Zivot 14) Jezis je vzkriseni a zivot 15) Jezis je jmeno nad vsechna jmena, pred jmenem Jezis polleknou vsechna kolena 16) Jezis je ten (s urvitym clenem) muj Hospodin a ten (s urcitym clenem) muj Buh 17) Nektere zalmy, ktere jsou sz urcene Panu =Hospodinu, jsou v NZ pripsane Panu=Kristu
Je treba si uvedomivat silu a vyznam jednotlivych slov (Adonaj, jmeno, slava, modla, obraz, atd atd.
Jezis neni stvoreni, neni andel, nebyl pocat v tom slova smyslu, ze by zacal okamzikem poceti existovat. Byl pocat ve smyslu predani prirozenosti, druhu, z Otce na Syna, je zosobnene Bozi Slovo (mysleni, ideje, charakter), zosobnene a vtelene Jeho charakteristikou, to, co xela z Krist Krista, je, ze je Buh s nami.
Prestava mi fungovat psanina mobilu.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Úterý, 15. duben 2025 @ 23:14:49 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Prispevek jsem musel vyhodit z tech duvodu předčasně.
To vse tvori jeden retez. Neco jako pruty stareho Svatopluka Mozna se da nejaky zen bod vytrhnout z.kontextu a zlomit, ale ne vsechny na jednou. Ne s vedomim toho, co znamenaj klicove biblicke pojmy (Adonaj, jmeno, Logos, atd atd).
To, ze Bible nazyva na nekolika mistech Jezise za Sluzebnika, vubec neni v rozporu s temito tezy. Pavel pise, ze nelpel na sve slave a prijal podobu Sluzebnika. V knize Zjeveni je v meste Zivych popsan jeden spolec ny trun Bozi a Berankuv, oba jsou tam opet oznacivani stejnym jmenem (alfa i om ega) Zj 1,8 a 22,13
Atd atd |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Úterý, 15. duben 2025 @ 23:43:29 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ježíš není Bůh. Bůh v člověku Ježíši přebýval. Bůh pomazal Ježíše Duchem svatým a mocí. Skrze Ježíše konal Bůh mocné činy, Bůh byl s Ním. Proto také Ježíš zvolal na kříži: "Bože můj, proč jsi mne opustil!". Kdyby byl Bůh, tak to zvolání nemá nejmenšího smyslu.
Přesně to popisuje ap. Petr ve Skutcích 2, o Letnicích, kým je Ježíš. A také u Kornelia.
Sk 10:37: Vy sami víte o tom, co se dálo po celém Judsku, počínajíc Galileou, po křtu, který hlásal Jan. 38 Jak Bůh pomazal Duchem Svatým a mocí Ježíše, toho z Nazareta, jenž procházel zemí, činil dobře a uzdravoval všechny, kteří trpěli pod mocí Ďábla, protože BŮH BYL S NÍM. (Nikoliv PROTOŽE ON BYL BŮH)
Ježíš také není Logos, jak mylně spousty křesťanů je přesvědčováno, což vymyslel z Janova prologu nějaký člověk (jméno si nepamatuji) někdy ve 2. či 3. století AD, a od té doby se ten omyl traduje. To je nesmysl. Logos je Boží mysl, plán, záměr, logické uspořádání, Boží zaslíbení i vyřčené slovo. Bez toho nevzniklo nic, co existuje. A počátek Ježíše byl následovný - Bůh měl Ježíše ve svém plánu, záměru jako nového, druhého Adama. A přivedl Ho skrze své slovo (Logos) k existenci. Stejně tak skrze Logos Bůh přivedl k existenci Slunce, Měsíc, zemi, zvířata, stromy - prostě všechno. Nic co existuje nevzniklo bez Božího Logosu. Bůh řekl, vyslovil to, co měl ve svém plánu, ve své mysli - a stalo se. Stalo se tělem.
Apoštolové NIKDY, NIKDE, NIKOMU nezvěstovali, nekázali, nepřesvědčovali, že Ježíš je Bůh. Proč asi ?
Lidé, kteří Ježíšovi uvěřili, kteří uvěřili na kázání apoštolů, nikdy nesvědčili o tom, že uvěřili v Ježíše Boha. Něco takového jim nikdo nikdy nehlásal, nezvěstoval.
Slovo, titul "Bůh" (použito v NZ okolo 1300x) nikdy neznamená Trojici. Boha Trojici. Je to vždy zřejmé z kontextu.
A ještě těch několik otázek:
1) Ukažte mi někdo v Písmu, kde apoštolové vzývají (kde se modlí k Ježíši a přitom Ho oslovují Bože) Ježíše jako Boha.
2) Kde vyučují a kážou, že Ježíš je Bůh (kázání apoštolů ve Skutcích je celkem hodně - je kde hledat)
3) Kde apoštolové vyznání, že Ježíš je Bůh, stavějí jako podmínku pro přijetí křtu a jako podmínku spasení ?
4) Ukažte mi v Písmu, kde apoštolové vedou lidi k tomu, aby uvěřili v Ježíše jako Boha a vzývali jej jako Boha. Koho k takové víře přivedli ?
5) Kde lidé, kteří uvěřili v Ježíše, svědčí o tom, že uvěřili v Ježíše Boha ? 6) Ukažte mi v Písmu, kde Ježíš o sobě tvrdí, že je Bůh."
A podotázky:
7) "Proč všichni apoštolové nezačali horlivě dělat to, na co se v těch otázkách ptám ? Což by byl jediný možný logický důsledek - všude všem zvěstovat tu ohromující zprávu, že Ježíš z Nazareta je sám Bůh Jahwe. (Hospodin) 8) To se opravdu tak zpronevěřili a zcela selhali ve svém evangelizačním a misijním úsilí ? 9) Vzepřeli se Ježíši Kristu a Jeho poslání ?
10) Své životy dali v sázku zbytečně ; marné, polovičaté věci - zvěstování, že Ježíš je Kristus, Mesiáš ?? A zapomněli zvěstovat, že Ježíš je Bůh ?"
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Úterý, 15. duben 2025 @ 23:55:46 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Ad 1) uz nekolikrat tu cituji kupr Tomase: Ten muj Hospodin s urcitym clenem a ten muj Buh s urcitym clenem.
Bible nezamaskovava, ze samotni ucednici a apostolove tapali v tom, kdo to vkastne Jezis je. Nejvice casu mel apostol Jan - a prave jeho svedectvi o Kristu je veluce pusobive. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 16. duben 2025 @ 22:41:52 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ano, svědectví Janovo je velice působivé. Mluví velmi jasně. Ovšem jinak, než si mnozí trinitariáni představují a jak je jim to vtloukáno do hlav.. :-) :
J 20:31: Tato však jsou zapsána, abyste uvěřili, že Ježíš je Mesiáš, Syn Boží, a abyste věříce měli život v jeho jménu. Tedy nikoliv : abyste uvěřili, že Ježíš je Bůh... 1J 5:1: Každý, kdo věří, že Ježíš je KRISTUS, je zrozen z Boha. Tedy nikoliv : kdo věří, že Ježíš je Bůh... 1J 2:22: Kdo je lhář, ne-li ten, kdo popírá, že Ježíš je KRISTUS ? To je ten antikrist, který popírá Otce i Syna. Tedy nikoliv : kdo popírá, že Ježíš je Bůh... to je ten antibůh,... Mimochodem - ANTIBŮH SE NIKDE V BIBLI NEVYSKYTUJE. atd. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pátek, 18. duben 2025 @ 09:03:50 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Antibuh damozrejme v bibli exustuje, jmenuje se Satan. Dokonce existuje i falesna trojice zla: Satan, Antikristus Falešny prorok. Je to samozrrjme napodobenina Bozi Trojice. Zajimave je, ze Satan a Antikristus jsou si vzhledove podobni. Pravda ne bytostne (jeden je drak, druhy selma), ale vzhledove ano. Zlo se vzdy snazi napodobit dobro, a vyjde z toho karikatura.
Ano, pro nasi spasu je dulezitejsi zvest, ze Kristus je Mesias, a ne, xd Jristus je Bu. Kdyby Kristus prisel jako soudce a ne mesias, my bychom nebyli soaseni, byt by prisel Buh.
Hlavni cil evangelii, a v tom mas pravdu, neni dokazat, ze Kristus je Buh, sle ukazat ze v Kristu (v Bohu s nami, v Logu, ci byl na pocatku u Biha a co byl Buh a co se stal telem) JSME SPASENI. Ne odsouzeni, ale spaseni
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pátek, 18. duben 2025 @ 11:54:17 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Záporem, negací, opakem k Pánu Ježíši Kristu je ANTIKRIST. Tedy podle samotného Ježíše i apoštolů.
Kdyby Ježíš byl Bůh, pak opakem, negací Ježíše by byl ANTIBŮH. Což není. Ani podle samotného Ježíše, ani podle apoštolů.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Úterý, 15. duben 2025 @ 23:58:43 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Prolog Januv: Logos stalo se telem a prebyvalo mezi nami. Videli jsme jeho (tj Logosovou) slavu, skavu, jakou ma monogenes (jediny sveho druhu) syn.
Jan hovori jasne: Jezis je Logos. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 16. duben 2025 @ 00:26:37 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Ale kdepak. Ježíš není Logos.
Ježíš byl skrze Boží Logos povolán k existenci.
Stejně tak Božím Logosem začalo existovat Slunce. A vůbec to neznamená, že Slunce je Logos. Ten Boží Logos se stal tělem - Sluncem. A vidíme ho. Také ten Boží Logos se stal například slonem, nebo žirafou. Stal se tělem. A vidíme je. A vůbec to neznamená, že slon či žirafa jsou Logos.
Jan velmi jednoduše vyvrací ty nesmysly o prologu svého evangelia: J 20:31: Tato však jsou zapsána, abyste uvěřili, že Ježíš je Mesiáš, Syn Boží (nikoliv abyste věřili, že Ježíš je Bůh), a abyste věříce měli život v jeho jménu.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pátek, 18. duben 2025 @ 09:09:56 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Prolog nerika, ze Logos provolal Jezise existenci. Rika, ze Lovos se STAL telem a prebyval mezi nami (Buh prebyval mezi nami = Imanuel) - a ze my jsme soatrili jrho (tj Logovu) slavu - slavu, jterou ma Syn monogenes (jediny sveho druhu).
Logos je tedy Syn Monogenes, Imanuel, ktery, kdyz se stal telem (tj clovekem), tak prebyval mezi nami.
Ne ne, Rosmano, prolog Jana takto proste neokecas. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pátek, 18. duben 2025 @ 09:17:19 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Monogenes = Syn jednoho druhu, jednech "genu", jedne orirozenosti.
Otec psa zplodi psa protoze otec pes predava synu psovi prirozenost psa. Muz cloveka zplodi cloveka, protoze mu preda prirozenost cloveka. Co tedy "predal" jediny oravy Buh svemu Synovi stejneho druhu, stejnych genu, stejne prirozenosti?
To slovo predal je v uvozovkach. Nebot Syn, Logos, je stejne vecny jako Otec Sam. Je li totiz Buh osoba, pak nikdy nebyla doba, kdyby byl bez Logos. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pátek, 18. duben 2025 @ 09:46:58 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Bůh je JEDEN. Vždycky byl jeden a vždycky bude jeden.
Bůh se nemnoží, nerozmnožuje, nedělí, nevytváří rodinku Bohů. To jedině v pohanství. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pátek, 18. duben 2025 @ 10:11:01 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | :-))
Logos se stal tělem.
To není nic jiného, než že to, co měl Bůh ve své mysli, ve svém záměru, plánu, ve svém předzvědění, a vyslovil to ve svých zaslíbeních či přímým svým slovem (to je význam slova Logos) - se uskutečnilo. Začalo existovat. Stalo se viditelné, hmatatelné, stalo se tělem.
Tak stejně se Boží Logos stal Sluncem, hvězdami, zvířaty
Gn 1:14: I řekl Bůh: Ať jsou světla na nebeské klenbě, aby oddělovala den od noci a byla na znamení, k určování časů, dnů a let. 15 A ať jsou světly na nebeské klenbě, aby svítila na zemi. A stalo se tak. 16 Bůh udělal dvě veliká světla: Větší světlo, aby vládlo ve dne, a menší světlo, aby vládlo v noci, a hvězdy. Boží Logos - to co měl Bůh ve své mysli, ve svém plánu, vyřkl - a stalo se. Logos se stal tělem. Gn 1:24: I řekl Bůh: Ať země vydá formy života podle jeho druhu: Dobytek, plazy a zemskou zvěř podle svého druhu. A stalo se tak. Boží Logos - to co měl Bůh ve své mysli, ve svém plánu, vyřkl - a stalo se. Logos se stal tělem. Stal se plazy, různými druhy dobytka, zemskou zvěří.
A jinak - prolog Jana okecal sám Jan. Takto:¨ J 20:31: Tato však jsou zapsána, abyste uvěřili, že Ježíš je Mesiáš, Syn Boží (nikoliv abyste uvěřili, že Ježíš je Bůh), a abyste věříce měli život v jeho jménu. Imanuel (Bůh s námi) Ano, v Ježíši přebýval Bůh, Bůh byl s člověkem Ježíšem. Proto Petr říká: Sk 10:38: Jak Bůh pomazal Duchem Svatým a mocí Ježíše, toho z Nazareta, jenž procházel zemí, činil dobře a uzdravoval všechny, kteří trpěli pod mocí Ďábla, protože Bůh byl s ním. (toto je význam pojmenování Imanuel). Ne že Ježíš byl Bůh. Ale Bůh byl s Ním. |
]
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 16. duben 2025 @ 00:38:10 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Evangelia vyučují o tom, že Ježíš je KRISTUS, MESIÁŠ. Nikoliv že je Bůh.
A ap. Pavel učí konzistentně toto:
1Tm 2:4: který (Bůh) chce, aby byli všichni lidé zachráněni a přišli k POZNÁNÍ PRAVDY. 5 Je totiž JEDEN BŮH, jeden je také prostředník mezi Bohem a lidmi, ČLOVĚK KRISTUS JEŽÍŠ, 6 který dal sám sebe jako výkupné za všechny, jako svědectví ve svůj čas. 7 K tomu jsem byl ustanoven hlasatelem a apoštolem — mluvím pravdu v Kristu, nelžu —, učitelem národů ve víře a v pravdě.
Pavel nikde netvrdí takovou herezi, že Ježíš je Hospodin. Pavel jako horlivý farizej, znalec zákona, milující Boha, po svém obrácení nezměnil Boha Jediného, Boha Izraele, Boha Abraháma, Izáka a Jákoba na Boha Trojjediného. Zůstal celý život u toho stejného Boha. Vícekrát na různých fórech opakoval, že je věrný a slouží Bohu svých otců. A otcové, Židé, neměli a neznali Boha Trojici... to dá rozum
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Středa, 16. duben 2025 @ 09:16:53 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Jeste jednou chatgpt:
Ano – přesně tak. Když apoštol Pavel říká „ho Kyrios“ (ὁ κύριος) v teologickém nebo vyznavačském kontextu, tím myslí Ježíše Krista jako Pána, a tedy:
„Ježíš je Pán“ = „Ježíš je Kyrios“ = přímý titul božství.
Ho kyrios je terninus technikus pro Adonaj. Ekvivalent Hospodin |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 16. duben 2025 @ 16:17:21 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ne. To není pravda. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pátek, 18. duben 2025 @ 09:25:57 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Naopak, je to pravda.
Musis se vzit do.mysleni zidu tu doby. Jak oni vnimali titul ho Kyrios. V zidech byl.zarezan napriklad vers:
Já jsem Hospodin, to je mé jméno. Svou slávu jinému nedám, ani svou chválu modlám.“
A ve svetle toho verse "procitit" vsechna mista v evangeliich, kde Buh dava "svou slavu" a "svou chvalu" CLOVEKU Kristu Jezisi - Bohu s nami, Logu, co byl u pocatku u Boha, co byl Buh, co se stal telem (=clovekem) a prebyval mezi nami.
Musis to procitit. Je malo znat obsahovy smysl slov. Je treba znat i ty emoce co jsou za nimi. A prozivat je. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pátek, 18. duben 2025 @ 09:41:48 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ale ne. Bůh nedal Ježíši "svou chválu". Bůh dal Ježíši Jeho, Ježíšovu chválu, Jeho čest, slávu, která přináleží Ježíši, Božímu Beránku. Obdařil Ho chválou a ctí. Tou, která Mu přináleží. Svou chválu si Bůh nechal, nikomu ji nedal. A Ježíš tu chválu, tu slávu, kterou obdržel od Boha, předal nám. Do toho je také třeba se vcítit...
J 17:22: Slávu, kterou jsi mi dal, jsem dal jim, aby byli jedno, jako my jsme jedno — To akorát trinitariáni Boha o Jeho slávu a chválu se snaží oloupit a předat ji někomu jinému. Rozmělnit ji mezi více osob. A ze svých pobožností, uctívání, Boha dost výrazně vytlačují a zapomínají na Něho. Bůh už není centrem trinitárních pobožností, oslavování. Není tím Nejvyšším, hodným uctívání. Je odsunutý někam do kouta
|
]
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Středa, 16. duben 2025 @ 00:05:25 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Ad 3): Krtete je ve jmeno (jedno jmeno) Otce i Syna i Ducha svateho. Epilog Narousova evangelia
Jmeno neni identifikace, ale charakterizace. Spolecne jmeno znamena spolecny charakter, spolecnou existenci, jednu osobnost, jednu bytost. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 16. duben 2025 @ 16:20:37 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
To není odpověď na co se ptám
|
]
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pátek, 18. duben 2025 @ 12:12:40 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ne. Kristus není Hospodin.Kristus je Hospodinův služebník. Hospodinův Pomazaný. Kterého Hospodin pomazal Duchem svatým a mocí, učinil Ho Pánem i Mesiášem. Prostředník mezi Bohem (Hospodinem) a lidmi.
Pán Ježíš Kristus má Hospodina, Boha. Ten je Jeho hlavou. A tomu žije i slouží.
Ř 6:9: A víme, že Kristus, když byl vzkříšen z mrtvých, už neumírá; smrt nad ním už nepanuje. 10 Neboť smrtí, kterou zemřel, zemřel hříchu jednou provždy; a život, který žije, žije Bohu. 11 Tak i vy se považujte za mrtvé hříchu, ale za živé Bohu v Kristu Ježíši, našem Pánu.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Středa, 16. duben 2025 @ 00:25:21 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Ad 4) je v podstate stejne jako ad 2)
Ad 5) Dejme si kupr tuto formulaci: Milost vám a pokoj od Boha Otce našeho a Pána Ježíše Krista.
Je doceka casta. Da se rict, ze v dobe apostolu to byla formulace liturgicka. Srovnejjme se Starym Zakonem: Tam slovo Pan se vyhradne smetovalo k bohu: Panovnik Hospodin (jhwh). V NZ spisech ze slovo Pan temer vyhradne spojuje pouze s Kristem. Slovo Buh se nove spojuje se slovem Otec . SZ fornulace Panovnik Buh se roztrhla na Buh Otec a Pan Jezis Kristus.
V liturgicke forne je Buh Otec a Pan Jezis Kristus zminovan jednim dechem, na jedne rovine. Opet, neslychane.
Tam, kde se titul Pan vaze vyhradne ke Kristu a jednim dechem se hovori o Bohu Otci, tam je za Boha vyznavam sam Kristus.
Toto Zide vychovavani Torou vnimali exaktne a jednoznacne. My se to pro kukturni ptopast 2000 let musime znovu ucit.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Středa, 16. duben 2025 @ 06:36:30 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Pozadal jsem zde nebavidenou chatgpt o analyzu, snad se neutazite:
Shrnutí:
Sousloví typu „Bůh Otec“ se v Tanachu přímo a přesně nevyskytuje.
Bůh je ale několikrát nazván Otcem, a to v těchto verších:
Iz 63:16
Iz 64:7 (8)
Mal 2:10
Dt 32:6
Takze krestane novozskonni doby rozdeliky titul Panovnik Hospodin s vokalizaci adonaj nad jhwh na Buh Otec a Pan Jezis. Daly to naroven.
Ze teologicky ecaktne byla Trojice zformulovana pozdeji, v tom odobne nevidim problem. Ze nz pisatele tezce hledali slovni spojeni pro tuto skutecnost taktez povazuji za prirozene. Panovnika Hospodiny rozdelili na Pana a Boha Otce.
Osobne tedy vidim jasne odpovedi na Vase otazky. Zvlast, kdyz pripoctu retez, prruty stareho Svatopluka ktera jsem zde uvedl a nad kterymi se v podstate odmitate zabyvat. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Středa, 16. duben 2025 @ 06:41:00 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Nikde v NZ se slovo Pan (ekvivalent sz panovnik) nevztahuje na Otce, ale vzdy na Jezise. Panovnik jhwh s vokalizaci adonaj se nevyskytuje, Pan (tj panovnik) Jezis v podstate na kazde strance. Navic emocni citeni Zida ke slovu Kyrios, Adonaj, odpovida ceskemu zabarvenu slova Hospodin. Pavlovo Jezis je Hospodin v Duchu Svatem je prime oznaceni Krista za jhwh. Jmeno jhwh (ja jsem, alfa i omega pocatek i konec) je spolecny Otci, Synu i Duchu Svatemu. Tak tomu svedci evangelia i spisy apostolu. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Středa, 16. duben 2025 @ 09:03:49 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Jeste jinhmi slovy: ktestane v dobe nz ZMENILI tradicni titularitu Biha, kdyz slovo "Panovnik" systematicky prirazuji ke Kristu a slovo Buh "omezuji" nebo lepe receno doplnuji a vysvetluji slovem Otec - maji tu stalou potrebu. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 16. duben 2025 @ 16:49:16 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Omlouvám se, ale to jsou samé nepravdy. Vycucané z prstu spekulace, které jsou v rozporu s Písmem. Že nikde v NZ se slovo Pán (Panovník) nevztahuje na Otce, ale vždy na Ježíše ?? :-) Opravdu ?
Tak tyto verše se zcela určitě nevztahují na Ježíše: L 1:32: Ten bude veliký a bude nazván synem Nejvyššího a Pán Bůh mu dá trůn jeho otce Davida. Zj 1:8: Já jsem Alfa i Omega, počátek i konec, praví Pán Bůh, Ten, který jest a který byl a který přichází, ten Všemohoucí. Zj 21:22: Avšak svatyni jsem v něm neviděl, neboť jeho svatyní je Pán Bůh Všemohoucí a Beránek. Zj 22:5: Noci již nebude ani nebude třeba světla lampy nebo světla slunce: Pán Bůh je bude osvěcovat a budou kralovat na věky věků. Zj 22:6: I řekl mi: „Tato slova jsou věrná a pravá; Pán Bůh duchů proroků poslal svého anděla, aby svým otrokům ukázal, co se má brzo stát. L 1:68: „ Požehnaný Pán, Bůh Izraele, protože navštívil a vykoupil svůj lid Zj 4:8: Ty čtyři živé bytosti měly každá po šesti křídlech, dokola i uvnitř plno očí. A bez přestání dnem i nocí říkají: „Svatý, svatý, svatý Pán, Bůh Všemohoucí, ten, který byl a který jest a který přichází.“ L 2:29: „Nyní, Panovníku, podle svého výroku propouštíš svého otroka v pokoji, Sk 4:24: Když to uslyšeli, jednomyslně pozdvihli hlas k Bohu a řekli: „Panovníku, ty, který jsi učinil nebe i zemi i moře a vše, co je v nich, 1Tm 6:15: které svým časem ukáže blahoslavený a jediný Panovník, Král kralujících a Pán panujících.Zj 6:10: A ti zvolali mocným hlasem: „Jak dlouho ještě, Panovníku, svatý a pravý, nebudeš soudit a trestat za naši krev ty, kdo bydlí na zemi?“ atd. Kýrios není pouze Adonaj. Kýrios je také Adon, nebo Adoni. A to je pojmenování Ježíše v žalmu 110, citovaným hojně v NZ, nikoliv Adonaj. A Adon, Adoni je lidský Pán, Panovník. Nikoli Bůh (Adonaj)
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pátek, 18. duben 2025 @ 09:34:20 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | K Lukasovi: Uz nebudes "nazyvan" Jakob, tj zakerny, ale Izrael, tj Bojuje Buh.
Jmeno, tj to, jak je ten ci onen nazyva, neni v Bibli identifikace, ale charakterizace. Kkdyz nekoho "nazves" treba oslem, v biblickem slova smysu mu davas "jmeno" osel, protoze ho tim charakterizujes.
Jezis je tedy "nazyvan" Syn Boha nejvyssiho. Ok, tech jsou desitky muzes rict, ake v prologu je charakterizovan jako Syn Monogenes - jednoho druhu, jedbech genu, jedne prirozenosti. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pátek, 18. duben 2025 @ 09:47:27 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Ok, v tom jsem se spletl. Ale ta ligurgicka ustalena formulace je jasna.
Citujes Zjeveni, kde Otec ma "jmeno" Alfa i omega - stejne jmeno ma pak i Jezis. Stejne jmeno!!!
Septuaginta od sebe odlisuje Kyrios a ho Kyrios (teda Kyrios s urcitym clenem). Ho Kyrios je Adonaj, ne Adon.
Ano, identifikace Kristus je Pan jde tak dakeko, ze nejtere zalmy ci mista proroku, ktere jsou o Otci, NZ primo prirazuje ke Kristu:
1. Joel 3,5 (ČSP; 2,32 v jiných překladech) → Římanům 10,13
Joel: „Každý, kdo bude vzývat jméno Hospodinovo, bude zachráněn.“
Římanům 10,13 (Pavel): „Každý, kdo vzývá jméno Páně, bude spasen.“ → A kontextem v Řím 10 je Ježíš Kristus (viz v. 9: „vyznáš-li ústy Ježíše jako Pána“)
2. Izajáš 40,3 → Matouš 3,3 / Jan 1,23
Izajáš: „Hlas volajícího: Připravte na poušti cestu Hospodinu.“
Evangelia (o Janu Křtiteli): „Hlas volajícího na poušti: Připravte cestu Pánu...“ → Kontext ukazuje, že „Pán“ je Ježíš, čili citát z Izajáše o JHVH je aplikován na Krista.
3.
3. Žalm 34,9 (LXX) → 1. Petr 2,3
Žalm: „Okuste a vizte, že Hospodin je dobrý.“
1. Petr 2,3: „...jestliže jste zakusili, že Pán je dobrý“ → v kontextu mluví o Ježíši Kristu jako kameni živém → Pán = Kristus = JHVH
Izajáš 8,13–14 → 1. Petr 2,7–8
Izajáš: „Jen Hospodina zástupů považujte za svatého... bude kamenem úrazu.“
1. Petr: Ježíš je ten „kámen, který stavitelé zavrhli... kamenem úrazu“ → Text o Hospodinu je explicitně aplikován na Krista
Izajáš 8,13–14 → 1. Petr 2,7–8
Izajáš: „Jen Hospodina zástupů považujte za svatého... bude kamenem úrazu.“
1. Petr: Ježíš je ten „kámen, který stavitelé zavrhli... kamenem úrazu“ → Text o Hospodinu je explicitně aplikován na Krista
Židům 1,6 – „Ať se mu klanějí všichni andělé Boží“
Citace z Deuteronomia 32,43 (v LXX) nebo event. Žalmu 97,7
Opět: klanění andělů patří jedině Bohu
Zde je přikázáno andělům klanět se Synu – což opět implikuje, že Syn sdílí božství
Židům 1,3 – „On je odlesk jeho slávy a obraz jeho podstaty“
Nejen obraz, ale vyjádření samotné Boží podstaty (charaktér tés hypostaseós)
To jde ještě dál než funkční božství – autor tvrdí, že Kristus má bytostnou účast na božství Otce
Ano, priznavam, ze s timto vyctem mi, podle meho zadank, pomahal.chatgpt.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pátek, 18. duben 2025 @ 12:36:21 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
/ Citujes Zjeveni, kde Otec ma "jmeno" Alfa i omega - stejne jmeno ma pak i Jezis. Stejne jmeno!!! /
Ale kdepak. Nemá. Jak jsi na to přišel ?
A to ostatní, to je biblický princip Šalijacha. Tak jako je v hebr. Bibli Mašijach (Mesiáš), tak je také Šalijach.
To je Boží vyslanec, ambasador, někdo nadaný autoritou od Boha, určený a poslaný Bohem, který vystupuje jménem Boha, mluví jménem Boha. Jako by to sám Bůh mluvil či jednal.
Je dost hodně příkladů v Písmu, kdy Bůh říká, že učiní to nebo ono, a nakonec to učiní (Jeho jménem) Anděl Boha. Nebo někdo jiný, prorok, soudce,..
Například Bůh v planoucím keři s Mojžíšem. Ve skutečnosti to byl anděl Boha. A ten anděl říká "Já jsem Bůh tvých otců..."
Což ovšem vůbec neznamená, že ten anděl byl Bůh. Mluvil v zastoupení Boha, jakoby by to sám Bůh mluvil.
Nebo Bůh, jak předává Mojžíšovi přikázání na hoře Sinaj. Štěpán o tom mluví tak: Sk 7:38: To je ten (Mojžíš), který byl ve shromáždění v pustině prostředníkem mezi andělem, který k němu mluvil na hoře Sinaj, a našimi otci. On přijal živá slova, aby nám je dal.
Takových příkladů a situací jsou v Bibli desítky.
A stejně tak to byl a je s Pánem Ježíšem.
Bůh říká o sobě, že je Spasitelem. A pověřuje Ježíše být tím Spasitelem. Ale z toho vůbec nevyplývá, že Bůh = Ježíš.
Nebo Bůh mluví, že bude soudit svět, že je soudcem. Ve skutečnosti soud předává Ježíši Kristu. Ten bude soudil. Ale z toho vůbec nevyplývá, že Bůh = Ježíš Kristus.
atd...
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 16. duben 2025 @ 16:24:54 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
:-))
No to jsou úžasné přemety, kotrmelce :-))
Takže odpovědi na otázku 2) a 4) jsou: NIKDE.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pátek, 18. duben 2025 @ 09:53:27 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Odpovedi 2 az 4 jsou vyse a jsou i dale rozvinuty v odpovedich na tve namitky.
ALE TVOU ODPOVED na mnou uvedeny "retez" Svatoplukovych "prutu" jsem nezaznamenal. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pátek, 18. duben 2025 @ 13:13:09 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Středa, 16. duben 2025 @ 00:27:01 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | 6) pro zidy te doby to bylo jasne prohlaseni kupr z ve vete: Drive nez Abraham, ja jsem. Prave proto jej chteli hned kamenovat. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 16. duben 2025 @ 16:59:24 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
|
]
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Středa, 16. duben 2025 @ 08:06:22 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Re: Buh v cloveku Jezis prebyval.
To he v protikladu s prologem Jana: Jan nepise Logos PREBYVAL v tele, ale Ligos SE STAL telem. Taktez jmenu Imanuel neznamena "V nen prebyva Buh s nami " Ale jedboduse Buh s nami. Otec Vecnosti, Vladce pokoje. To jsou jmena Imanuela, Krista, ne toho, kdo v Kristu pobyva. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Středa, 16. duben 2025 @ 08:18:06 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Je rozdil "pobyvat v budove" a "stat se budovou" To jsou vyznamove dve zcela odlišné veci.
Jmeno imanuel neznamena Buh ve mne, ale Buh (jedn cislo) s nami (mnozne cislo, spolecenstvi). Kristus je Buh s nami, Buh ne v jednom cloveku, ale v celem spolecenstvi, Buh s nami, Buh mezinnami, Vladce pokoje s namj, otec vecnosti s bami. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Středa, 16. duben 2025 @ 08:28:17 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Jeste overeni chatgpt:
Skvělá otázka! Stručně řečeno:
Ne, věta „Καὶ ὁ λόγος σὰρξ ἐγένετο“ (Jan 1:14) se nedá doslovně přeložit jako „Slovo přebývalo v těle“.
Tady je proč:
---
1. Sloveso „ἐγένετο“ = „stal se“, ne „přebýval“
Řecké sloveso ἐγένετο (egeneto) znamená:
stal se, nastal, vznikl, proměnil se v, zrodil se jako
vyjadřuje ontologickou proměnu nebo nový stav bytí.
Naproti tomu „přebýval“ by bylo v řečtině „ἐσκήνωσεν“ (eskénōsen) – a to se ve verši vyskytuje hned potom:
> Καὶ ὁ λόγος σὰρξ ἐγένετο καὶ ἐσκήνωσεν ἐν ἡμῖν „A Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi.“
---
2. Významový rozdíl:
„Stalo se tělem“ znamená: – Slovo se samo stalo lidskou bytostí, ne jen vstoupilo do těla. – Je to vyjádření vtělení, ne pouhého přebývání „v těle“ jako schránce.
„Přebývalo v těle“ by naznačovalo, že Slovo zůstalo oddělené, pouze „bydlelo“ v těle – to by bylo blízké gnostickým nebo doketistickým představám (že Kristus měl jen zdánlivé tělo).
---
3. Teologické důsledky:
Jan chce říct, že Slovo a tělo se staly jedním, ne že jedno bylo „v druhém“.
Překlad „přebývalo v těle“ by popíral hlubší smysl vtělení, jak ho chápe křesťanská ortodoxie.
---
Závěr:
Překlad „Slovo přebývalo v těle“ je významově zavádějící a neodpovídá řeckému originálu.
Správně:
„Slovo se stalo tělem“ (egeneto sarx)
„a přebývalo mezi námi“ (eskénōsen en hēmin)
---
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 16. duben 2025 @ 21:17:05 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ne, to není v protikladu s prologem Jana. To je v protikladu tak maximálně s falešnou interpretací prologu Jana. O které ani sám Jan, autor, nic nevěděl.
Jinak jo, Logos se stal tělem - záměr, plán Boha (Logos) se stal tělem. Uskutečnil se. Realizoval se.
A to nejen v případě Ježíše - Mesiáše, ale ve všech případech, kdy Bůh naplánoval, řekl - a stalo se. Stalo se tělem. Cokoliv Bůh povolal k existenci, vždy to bylo tak, že Logos, záměr, plán Boha se stal tělem, začal objektivně existovat. O tom nám povídá začátek Genesis o stvoření.
A jinak - je dobré si zjistit, co pro Židy znamenají jména. Mnohé význačné osobnosti, králové, proroci, měli jména (dáváno jim jména), která odkazovala k Bohu, k Bohu Nejvyššímu, k Jeho atributům, vlastnostem, k Jeho moci, údatnosti, atd.
Tak to bylo i v případě krále Chizkijáše (Iz 9,5) - dali mu jméno:
Iz 9:5: Neboť chlapec se nám narodil, syn je nám dán; na jeho rameni spočinulo panství. Dal mu jméno Podivuhodný rádce, mocný Bůh, Věčný Otec, Kníže pokoje.
To však neznamenalo, že Chizkijáš byl ten mocný Bůh, Věčný Otec, Kníže pokoje. To jsou atributy Boha, na které jméno chlapce odkazuje (které jméno chlapce obsahuje). To je o Bohu, jehož to jméno vyvyšuje a oslavuje.
A prorocky to bylo vztaženo i na Pána Ježíše Krista. Pán Ježíš není Otec věčnosti, není mocný Bůh - je nositelem jména, které Boha vyvyšuje, oslavuje a poukazuje na Jeho atributy.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Středa, 16. duben 2025 @ 08:10:19 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Boze muj, Boze muj, proc jsi mne opustil, neni amoucelne zvolani, ale pocatek Zalmu, modlitby. Ano, Kristus se modli k Otci a nazyva jej svym Bohem. Protote jsou to dve osoby (jedne osobnosti).
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 16. duben 2025 @ 21:30:24 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
/ Kristus se modli k Otci a nazyva jej svym Bohem. Protote jsou to dve osoby (jedne osobnosti). /
Ano, jsou to 2 různé postavy, dva různí jednotlivci. Jeden je Bůh, a druhý je Mesiáš (Kristus), tj Bohem Pomazaný. Ale v žádném případě ne 2 osoby jedné osobnosti. To je čírý trinitární výmysl. Fabulace, bez žádného opodstatnění.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Středa, 16. duben 2025 @ 16:38:58 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | V rozhovoru s Korneliem:
Vyzaduje viru v Krista Vyhadruje ze skrze jeho jmeno se idpousti hrichy A ze On je soudcem xivych a metvych
To vse v kontextu Boziho slova: Ja (tj Buh) svou skavu nikomu nedam, nepripustim ji modlan.
Takze bud Buh porusil slovo a svou slavu prepustil modle
Nebo Kristus modla neni - tudiz neni stvorenim. Ale Stvoritelem. Logem, skrze ktereho povetalo vse, co jest. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 16. duben 2025 @ 21:48:12 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Vyžaduje víru v Krista - Mesiáše, Spasitele. Prostředníka mezi Bohem a lidmi, člověka z Nazareta Ježíše, z rodu Davidova, Božího Beránka. Jedině skrze Něho máme živý a pravý přístup k Bohu. On je cesta k Bohu.
Bůh také nikomu svou slávu nedal. Ježíš má jinou slávu (kterou Ho ostatně obdařil Bůh - Židům 2,6-9), než samotný Bůh Nejvyšší. Výstižně o tom píše Zjevení 4. kapitola (o Bohu a Jeho slávě, uctívání) a 5. kapitola (o Beránku, Ježíši - Jeho slávě a uctívání).
Předobrazem toho vztahu a úcty je farao a Josef v Egyptě. Genesis 41,40-45. Farao v žádném případě svou slávu nikomu, ani Josefovi, nedal.
Bůh je nadále Jediným Pravým Bohem. To pouze trinitární hereze Bohu Jedinému uzmula, ukradla Jeho výjimečnost, jedinečnost, a vytvořila Bohy 3, takže Bůh Jediný, Nejvyšší byl okraden o své postavení a slávu v myslích a činech trinitářů a potlačen do pozadí, jako by skoro ani neexistoval.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Středa, 16. duben 2025 @ 16:49:22 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Ad 7) az 10)
Ale oni tak cinili, ake cinili jazykem, jtereho pres dejinou a kulturbi propadt dvou tusice let nerozumime na "prvni dobrou." Chybi nam emocionalni hloubka slov: jmeno, ho Kyrios, chybi nam hruza z modlarstvi (Buh nenecha svou slavu modlam)
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 16. duben 2025 @ 21:54:43 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | 7) "Proč všichni apoštolové nezačali horlivě dělat to, na co se v těch otázkách ptám ? Což by byl jediný možný logický důsledek - všude všem zvěstovat tu ohromující zprávu, že Ježíš z Nazareta je sám Bůh Jahwe. (Hospodin) 8) To se opravdu tak zpronevěřili a zcela selhali ve svém evangelizačním a misijním úsilí ? 9) Vzepřeli se Ježíši Kristu a Jeho poslání ?
10) Své životy dali v sázku zbytečně ; marné, polovičaté věci - zvěstování, že Ježíš je Kristus, Mesiáš ?? A zapomněli zvěstovat, že Ježíš je Bůh ?"
Ne, nečinili tak. Nikde nám Písmo neříká, že by snad tak činili. V ani jednom zaznamenaném kázání apoštolů není ani zmínka o tom, že Ježíš je Bůh. A že lidé mají či musí uvěřit, že Ježíš je Bůh, aby byli spaseni. Nic takového v celém Písmu není.
Je tedy jasné, co, čemu apoštolové věřili. A to, čemu věřili, předávali dál.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Pondělí, 14. duben 2025 @ 22:54:55 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Páči sa mi, ako som ťa vyviedol z miery :-) A to až tak, že píšeš o niečom, o čom ja som vôbec nič nepísal, a vyvraciaš ničeo, čo som vôbec netvrdil :-D Tak sa chatu opýtaj, prečo tak robíš, že píšeš úplne mimo predchádzajúce téma, já sa naprosto čudujem!
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Úterý, 15. duben 2025 @ 12:59:32 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Nevyvedl jsi mne z miry. Problem je v tom, ze sam nechapes duskedky toho, co pises. A bohuzel si to nenechavas vysvetlit. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Úterý, 15. duben 2025 @ 13:08:25 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Bud je Jezis biologicky pribuzny s Marii, pak ma v Marii svuj pocatek, beni vecny, ale je to smisenina Boha s lidskou dna, nebo je Vecny Logos bez pocatku s bez konce, vcera dnes i zitra stale stejny, pak ovsem neni biologicky pribuzny s Marii, ale stal se telem v jejim lune.
Takhke je to jednoduche, nejsou jine moznosti.
Bud jinou moznost okecas arianstvim, nebo adopcionismem. Tedy jiz veky vzvracenymi a odsouzenymi bludy. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Úterý, 15. duben 2025 @ 13:21:23 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Sorry, ja som pôvodne myslel, že si kresťan a naozaj som nevedel, že máš takú svojskú vieru. No my kresťania z Božieho Zjavenia vieme. že Ježiš je večný Boh, ktorý sa stal človekom, a že Duchom je z Boha Otca a telom je z Panny Márie, takže je skutočný Boh a zároveň skutočný človek, takže nie je nič podivného, že ako skutočný človek, ktorým sa stal v Márii, má všetko čo ostatní ľudia, to znamená aj DNA po svojich predkoch, ako to Pán Ježiš prijal od svojej ľudskej matky Márie z rodu Dávidova. No nič, však veriť si môžeš, ako sa ti páči, ale my kresťania veríme takto, ako to píše aj Písmo a svedectvo apoštolov.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Úterý, 15. duben 2025 @ 18:04:19 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | To, ze je z Panny Marie, neznamena, ze jsou biologicky pribuzni a ze ma "jeji geny"
Odpovez na zakladni namitky: pokud je biologicky pribuzny s Pannou Marii, ma v Panne Marii svuj pocatek (jinak nez pres vajicko geny predat nemohla). Ano nebo ne?
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Úterý, 15. duben 2025 @ 18:08:04 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Pokud Kristus nema v Panne Marii svuj pocatek (Logos; Drive bez Abraham, apod), tak jak muze byt jeji biologicky pribuzny? |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Úterý, 15. duben 2025 @ 18:11:20 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Kristus je nazvan "Novym Adamem" - mel stary Adam "geny po predcich?"
Naopak, biologicka nepribuznost s zadbym clovek znamena, ze na Krista se nevztahovalo prokleti "Prach jak a v prach se navratis." Tudiz toto prokleti mohl svou obeti zlomit |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Úterý, 15. duben 2025 @ 18:11:44 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Ty fetuješ? Ináč si neviem vysvetliť, prečo nechápeš biologický vzťah medzi matkou a synom. To už je naozaj ako na návšteve u pacientov na PL toto...
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Úterý, 15. duben 2025 @ 23:26:14 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | To, ze matka porodi dite, neni dukazem jejich vzajemne biologicke pribuznosti. Kdo z nas dvou nechape tento jednoduchy vedecky fakt?
Dite VZNIKA spojenim vajicka se spermii. Kdo z nas dvou nechaoe tebto jednoduchy fakt?
V minulosti vsak se nevedelo o vajicku a myslelo se, ze zaridak cliveka je uz spermie. Kdo z nas dvou nerozumi tomuto jednoduchemu faktu?
Pokud je Kristus pribuzny s Marii, musel VZNIKNOUT jako oplodnene vajicko v Marii. Jefnoduche konstatovani.
Pokud je Kristus vecny, nemuze byt zarovem biologicky pribuzny z Marii, byt ho ona porodila. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Neděle, 13. duben 2025 @ 16:53:33 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Kapitola, vers?
A i kdyby, byl Kristus biologicky pribuzny s Marii?
V minulosti se moc o reprodukci nevedelo. Nikoho ve staroveku sni ve snu nenapadlo, ze by zena mohla porodit dite, aniz by s nim byla biologicky pribuzna. Dnes ti vsak jiz vime. A baopak, vime i to, ze jestlize budeme trvat ba biologickem pribuzenstvim Jezise s Marii, dostaneme se nekam do prenaralniho arianstvi.
Ne. Slovo se stalo Telem v tele Panny Marie a tak prislo mezi nas. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Neděle, 13. duben 2025 @ 18:19:39 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | https://www.quora.com/If-Mary-the-mother-of-Jesus-was-Levite-why-is-Jesus-from-the-House-of-David |
]
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Pondělí, 14. duben 2025 @ 21:05:20 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | je smiešně, keď ty, ktorý tu sypeš jeden chat GPT za druhým sa od druhých dožaduješ vlastných slov. máš rovno napísať, že sa bojíš cudzích jazykov a že je možno ani nevieš a nie písať také smiešne humoresky
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pondělí, 14. duben 2025 @ 22:57:08 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Ok, tak abys nerekl, nechal jsem si to prelozit chatgpt:
"Můj závěr je tento: Bůh, Slovo a Duch svatý způsobili Ježíšovo narození prostřednictvím Josefa a Marie bez fyzického kontaktu mezi nimi. Právě proto v Ježíši nebyl přítomen žádný hřích (podobně jako u Adama – ten byl stvořen ze zemské hlíny, Ježíš tentokrát z „bederní oblasti“ Josefa. Přesto je v Ježíši – na rozdíl od prvního Adama – přítomen Bůh sám)."
Hm, tohle vazne myslite vazne, nebo je to vtip? |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Úterý, 15. duben 2025 @ 01:27:57 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | To sa musíš opýtať tvojho pána a radcu chatu, s tým ja nemám nič spoločného. Neviem, čo to tára. Možno proste nevieš cudzie jazyky (a o tom som teraz naozaj presvedčený) a tak si mu prikázal preložiť náhodnú somarinu mimo kontext, namiesto aby si sa sám pozrel, čo je tam podstatné k tejto téme a to si prečítal a skúsil sa nad tým zamyslieť. Ale buď si robíš zo mňa žarty, alebo naozaj neni si schopný sa v problému orientovať a riešiť túto výzvu.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Úterý, 15. duben 2025 @ 17:35:33 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | To byl preklad linku, ktery si sam poskytl. Prave proto jsem te vyzyval, abys sam zfornuloval, co chces tim linkem rict. Nebot za tim linkem se skryvala uplna blbost. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Úterý, 15. duben 2025 @ 18:39:36 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | To nebol preklad toho linku, lebo viem, čo tam bolo a stále je za komentáre, ktoré boli k veci. Ale keď nerozumieš cudziemu jazyku a nedokážeš sa orientovať, čo je čo, tak ti evidentne ani chat GPT nepomôže. Bolo tam aj je napríklad toto:
"If Jesus was the son of Mary and Joseph, but was conceived without the input of Joseph, how can he be a descendant of David?
Good question!
The importance of this question is found in the Old Testament prophecy that the Messiah would come from the line of David. 2 Samuel 7:12–13 says: “When your days are fulfilled and you lie down with your fathers, I will raise up your offspring after you, who shall come from your body, and I will establish his kingdom. He shall build a house for my name, and I will establish the throne of his kingdom forever.” So if Jesus was not from the line of David, the prophecy would have been false and Christianity would be decisively disproved. The question is: is Jesus really from the line of David?
Jesus was conceived by the Holy Spirit through Mary when she was still a virgin, so it’s true that Joseph would not have contributed genetically to Jesus’ DNA (Matthew 1:18). But the way the question is phrased assumes that Jewish lineage is always traced through biological fathers, which is false on several counts. In Jewish culture, if a man dies without children, it was common for the man’s brother to marry the widow and conceive children under the first man’s name; this practice was called “levirate marriage.” Another example can be seen in the different fathers attributed to Joseph in Matthew’s and Luke’s genealogies of Jesus. Whereas Luke records Joseph’s father as Heli (Luke 3:23), Matthew records Joseph’s father as Jacob (Matthew 1:16). A possible explanation is that one author recorded Joseph’s biological father while the other recorded his legal father, perhaps his father-in-law through Mary. Thus, given this practice of legally attributing a child’s lineage to someone who wasn’t their biological father, it’s very reasonable to conclude that Jesus was legally declared to be in the line of David through adoption by his father Joseph.
Although I think this is sufficient to resolve the issue, there’s more to be said. Matthew’s and Luke’s genealogies are totally different and seem to completely split off from David; Matthew records Jesus’ genealogy from David’s son Solomon (Matthew 1:6) while Luke records it from David’s son Nathan (Luke 3:31). Matthew was primarily writing to a Jewish audience, so it’s easy to see why he would want to use Joseph’s ancestry through Solomon, whose lineage took a more prominent role in Jewish history and would have resonated more with a Jewish audience. On the other hand, Luke was writing to a largely gentile audience and was extremely meticulous as a historian, so he was likely tracing Jesus’ biological lineage through Mary.
This means that Jesus was both a biological descendant of David through Mary as well as a legal descendant through Joseph!
Skeptics have long argued that these different genealogies are irreconcilable and have therefore dismissed them as “errors in the Bible.” It’s certainly possible, but I think a much more rational explanation is that they were entirely separate genealogies that can be understood from the intent of each author. After all, the early church fathers like Ignatius, Polycarp, and Clement have clearly read both Matthew and Luke and would have definitely noticed the obvious discrepancies in the two genealogies, but no one made a big deal about these sources, which have been indisputably included in every Biblical canon. Skeptics might fall back on the old conspiracy theory, but I think a much better explanation is that they understood the different authors’ intents in using each genealogy.
One last bit of trivia I’d like to leave you with is an explanation of why Matthew’s genealogy lists 3 sets of 14 generations. The first set in Matthew’s genealogy is borrowed from 1 Chronicles 2–3, which records 14 generations from Abraham to David as a form of gematria, an ancient numerical coding system which assigns a number to each letter. It was believed that if the sums of the numbers comprising two words were equal, then they were in some sense spiritually connected. In Hebrew, David’s name would have been written ??? (DWD because vowels were not included), which corresponds to 4–6–4, totaling 14. Thus, the number 14 was significant in Jewish culture as symbolic of King David. By including Jesus as the final generation in the 3rd set of 14, Matthew was essentially saying that Jesus was special by the very circumstances of his lineage, and that he was the fulfillment of the Davidic Covenant.
Takže pokial je to podľa teba blbosť, ako píšeš, tak iba tvoja vlastná, že neni si schopný sa orientovať v cudzom jazyku a rozumieť mu, vieš?
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Úterý, 15. duben 2025 @ 23:48:31 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | 1) To, ze Lukas psal genealogii Marie, je naprosta soekulace bez opory v textu. Prani otcem myslenky. Neni jediny duvod, proc by to Lukas nenapsal primo. Naopak, Lukas Marii ani nezminil.
Plati tzv dukaz z mlceni, v bibli dvojnasobne. Ten rika, ze jeslize neni uvedeno neco,, co by uvedeno z logiky veci byt melo, je to dukaz toho, ze ta dana vec neni skutecna. Aby byl tento dukaz vyvracen, je treba verohodne vysvetlit, proc to, co logocky uvedeno melo byt, uvedeno neni.
Biblicky text Lukase nezminuje genealogie nezminuje Marii. Pokud by zminka Marue byka dukezita, sdelil by ji. Ve skutecnosti neni puvod Marie důležitý pro evagelijni zvest. Kdyby byl, některý ze 4 (!) evangelistu by nam to sdelil. Ale vsichni 4 mlci.
Text ma pravdu v tom, ze plne staci, ze Josef Jezise prijal.
PS: link, ktery jste uvedl, mne zavedl na jinou stranku. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Středa, 16. duben 2025 @ 00:38:15 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Zajimavy postoj ma k tero otazce sam Jezis: David nazyva mesiase svym Panem, jak tedy muze byt jeho synem? |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pondělí, 14. duben 2025 @ 19:31:13 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Jezis je clenem Davidovske dynastie jen a jen proto, ze ho Josef prijal. Biologie v tom nemela nejmensi roli. Howgh. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Pondělí, 14. duben 2025 @ 21:01:18 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | pravda nezávisí na tom, či povieš Howgh alebo nie, ale na faktoch, a keďže Mária bola z rodu Judova a tým pádom z rodu Dávida, pak tvoje Howgh je iba tvoja umienenosť, ktorá nemá nič spoločného s pravdou, to znamená s faktami a zosmiešňuje teba samého. Haf!
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pondělí, 14. duben 2025 @ 22:27:11 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | rodu Judova a tým pádom z rodu Dávida...
Jasne. A ja jsem cech a tim padem premyslovec... |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Úterý, 15. duben 2025 @ 01:30:43 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Gratulujem!
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pondělí, 14. duben 2025 @ 19:22:26 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Vida, vcera jsem to psala a volala:
https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-zena-porodila-cizi-dite-na-klinice-omylem-prohodili-embrya-40517218#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=6&utm_campaign=abtest284_stream_popup #mce_temp_url#_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pátek, 11. duben 2025 @ 21:06:06 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Prave genealogie Krusta pri srivnani verze z Lukase a Matous, je naopak doklad toho, ze na biologii se duraz neklade. Kdyz otec prijme narizene dite za sve, nuc vuce se nezkouma. Vicemene testy otcovstvi tenkrat ani neexistovaly. Jo a moznost, ze by zena nohla porodit dite, se kterym neni vubec biologicky pribuzna, he ani nenapadla. A ani nemohla.
Zid je ten, kdo ma Zidovskou matku. Biologie otce jde stranou. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Sobota, 12. duben 2025 @ 14:08:09 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Máš problémy s logikou, ináč to nie je možné vysvetliť.
Genealógie sú v Bibli PRÁVE PRETO, lebo sú dôležité pre židov, lebo pre nich je dôležitý rodokmeň - biologická línia rodu! Aj Matúš to píše práve preto, lebo píše pre židov! Nie je to dôležité pre kresťanov, ale pre židov áno, to znamená aj biológia. Preto je v Bibli často zaužívané "telo z mojho tela" ako vyjadrenie pre biologickú spriaznenost a biologickú rodovú líniu
No však práve preto sa očakával Mesiáš z rodu Dávida, z ktorého mala byť aj Mária aj Jozef. A vôbec celý konštrukt izraleského spoločenstva a náboženstva ako vyvoleného ľudu je postavený práve na biologickej spriaznenosti... Však aj toho znamenie je obriezka - telesné poznačenie ako znamenie prináležitosti k vyvolenému národu
Až Ježiš všetko povýšil na duchovnú úroveň, kde dôležitá je spriaznenosť podľa Ducha a nie iba podľa tela. AJ navzdory tomu však bolo dôležité, aby bol z rodu Dávida.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Neděle, 13. duben 2025 @ 17:10:01 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Tak jeste jednou. Klicove bylo, aby ditete prijal otec. Tot vse. Jestlize otec prijal dite, jtere nebylo biologicky jeho, bylo na jeho vuli. Nikdo po biologii nepatral. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Neděle, 13. duben 2025 @ 17:22:36 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Dejte si tu prace a srovnejte rodokmen u Matouse a Lukase. Zjistite, ze Matousovo souslovi ten zplodil toho ma trosku sirsi vyznam. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Pondělí, 14. duben 2025 @ 21:08:49 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | lenže širší význam na jednom mieste nijako nevylučuje užší význam na druhom mieste, tým viac, kým je u toho uvedené "KATA SARKA", čo značí "TELESNE", "PODLA TELA" albo "BIOLOGICKY"
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pondělí, 14. duben 2025 @ 22:48:24 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Pokud to znamena biologicky, znamena to i, ze Kristus je geneticka snichanina Boha a zeny. Bravo, mate tu poloboha z reckych baji. Zidovsky Herkules. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Úterý, 15. duben 2025 @ 01:34:21 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | A na to si prišiel ako, šepkal ti chat alebo si sa udrel o trám? To ako že keď sa Boh stal človekom, tak sa stal mixtúrou? Už ti šibe či čo? NIč takého v Biblii nie je
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Úterý, 15. duben 2025 @ 17:41:48 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.bohu-a.svetu.cz/ | To primo vypliva z toho, co tu tvrdite. Protoze pokud je Kristus biologicky pribuzny s Marii, tak neni jiny zaver. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Úterý, 15. duben 2025 @ 18:50:09 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Ale je iný záver, už 2000 rokov, že Mária je matkou Ježiša, Ježiš je Máriin syn a jeho otcom je Boh Otec skrze Ducha Svätého, tak ako kresťania veria od počiatku až dodnes. Tie tvoje chýroviny sú naozaj smiešne. Ty si naozaj v hrozne zanedbanom stave čo sa týka kresťanských pravd, ktorým kresťania veria od počiatku. Hrozné.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: oko v Neděle, 13. duben 2025 @ 11:53:27 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | ..."Zid je ten, kdo ma Zidovskou matku."...
Tohle ovšem nejsou poměry z doby Starého zákona:
Abrahám zplodil Izáka, Izák zplodil Jakuba - Jakub zplodil dvanáct Izraelských kmenů.
Příslušnost k Izraeli je buď podle krve, nebo je z Božího zaslíbení.
My všichni pokřtění jsme se ve křtu stali potomky Abrahámovými (ze zaslíbení) - novým Izraelem. Přijetím daru synovství Božího Syna ve křtu jsme všichni křesťané Izraelským národem.
(Žd 8,10) Toto je smlouva, kterou sjednám s Izraelovým domem po oněch dnech, říká Pán. Vložím své zákony do jejich mysli, do jejich srdce je vyryji a budu jejich Bůh a oni budou můj lid. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Akuzativ v Pátek, 11. duben 2025 @ 07:58:56 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Frantisek100 V nebezpečí smrti tě pokřtí i kapitán na lodi
|
]
|
|
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: oko v Pondělí, 07. duben 2025 @ 11:12:35 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) | ..."A z toho je patrné, že pokřtěné nejste, že v otázkách křtu nemáte jasno, a zatím jste křest ve víře nepřijaly."...
Z učení církve vyplývá, že skutečnost křtu je výhradně dílem samotného Boha - bez ohledu na to, zda má křtěnec o křtu jasno, či zda o něm jasno nemá! Samotné rozumové vzdělání s tou skutečností, zda mě Bůh už přijal ve křtu za svoje dítě (pro zásluhy Krista) nijak nesouvisí.
A tak se může stát křesťanem i docela nerozumné batole - nebo kterýkoli imbecil. Když ho totiž jeho blízcí přivedou ke křtu pro svoji víru.
Jako byl pro víru oněch čtyř, kteří ho s touto vírou spustili k Ježíšovi otvorem ve střeše, uzdraven ochrnutý člověk.
Takový člověk (který nemá jasno, protože zde jsou přirozené mentální překážky) je také pokřtěn a pak vyučován ve víře podle míry svých schopností.
(Mt 28,19 ...) Jděte tedy a čiňte učedníky ze všech národů, křtěte je ve jméno Otce i Syna i Ducha Svatého a učte je zachovávat všechno, co jsem vám přikázal. A hle, já jsem s vámi po všechny dny až do skonání tohoto věku. Amen. “
Nechápu, proč Magdalenu a Brusli nenecháte na pokoji. Pokud máte názor, že věří v něčem mylně, v lásce trpělivě vysvětlujte..... |
|
|
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: JirkaB v Pondělí, 07. duben 2025 @ 15:30:30 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) | Články posuzující druhé lidi mi nejsou vlastní, tak se nebudu věnovat tématu, ale obsahu článku ano.
Pokud člověk cituje, měl by citace provádět přesně, jinak se nejedená o doložení názoru citací, ale pouhou manipulaci. Manipulaci v tom zlém smyslu.
cituji autora: Kdo uvěří a přijme křest, bude spasen; kdo však neuvěří, bude odsouzen.Marek16,16 Uvěření-přijetí křtu-spása. Neuvěření-nepřijetí křtu-odsouzení.
konec citace.
Pokud citaci neuvedu úplnou, tak se lehce mohu dopustit manipulace ve prospěch vlastní myšlenky, jako to učinil autor v tomto případě. Skutečná citace je jiná, tedy skutečná citace Marka 16:16 Kdo uvěří a pokřtí se, bude spasen, ale kdo neuvěří, bude odsouzen.
Pán Ježíš zde sděluje, že kdo neuvěří bude odsouzen. Neříká zde, kdo se nepokřtí bude odsouzen. Slovní spojení nepřijetí křtu - odsouzení, je tedy spojením autora nikoliv citací z Marka 16:16.
Nutno ovšem doplnit, že je bláhové si myslet, že si člověk může dělat co chce a že křest je nějaká výběrová položka, kterou si člověk volí podle své momentální nálady. Což se netýká samozřejmě jen křtu.
|
|
|
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Čtvrtek, 10. duben 2025 @ 17:03:29 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/ | Podoboně jako Jirka nebudu řešit komentování lidí, jen obsah článku.
Kdo uvěří a přijme křest, bude spasen; kdo však neuvěří, bude odsouzen.Marek16,16
Lidé v náboženství to tak mají, podle toho slova.V souladu s tím slovem. "Uvěřit" pro ně obvykle znamená náboženskou víru, "přijmout křest" pro ně znamená přijmout to, že jim pan farář udělil svátosti křtu když byli miminka.
Proto je také jen v náboženství používaná formulace "přijme křest", "přijmut křest". Dané slovo splňují sami pro sebe i lidé, kteří se nikdy pokřtít nedali a s tímto slovem budou lidé žijící v náboženství v souladu.
Marek 16, 16 pak je:
Kdo uvěří a bude pokřtěn, bude zachráněn. Kdo neuvěří, bude odsouzen.
Žádné "přijme" a "přijetí" se na daném místě nenachází. Do češtiny se překládá buď "bude pokřtěn" nebo "dá se pokřtít", "pokřtí se".
O přijetí se v Písmu také mluví. Například Skutky 2,41 " Ti, kteří radostně přijali jeho slovo, byli pokřtěni a toho dne bylo přidáno asi tři tisíce duší" nebo Skutky 10,47 " Může někdo odepřít vodu, aby nebyli pokřtěni ti, kteří přijali Ducha Svatého tak jako my?"
Nejdříve tedy bylo přijetí slova nebo rovnou přijetí Ducha svatého, pak se dávali lidé pokřtít. Dát se pokřtít bez toho prvního je poněkud nesmysl, zbytečnost. Tam je tedy třeba začít, u slova, ne křtem. Na co je křest člověku, který nepřijal radostně slovo? Obvykle na dost nepříjemné a velké rozčarování.
Spaseni jsme pak nebyli křtem, ale Ježíšem. Dávno před křtem. Křest tedy určitě pro spasení potřeba nebyl, ale pro křest bylo potřeba spasení - kdyby nás Ježíš nezachránil, nidky bychom se pokřtít nedali.
Opět tedy není potřeba začínat křtem. A bylo by to i zbytečné, kontreproduktivní. Člověk, který nepřijal křest, nezažil spasení, obvykle nerozumí, co je křest a i kdyby rozuměl, stejně by mu křest k ničemu užitečnému nebyl.
Cizinec
|
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Čtvrtek, 10. duben 2025 @ 18:11:49 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | No to bys musel znát Bibli abys spoznal, že křest zachraňuje (ale samo že díky Kristu):
To je předobraz křtu, který nyní zachraňuje vás. 1 Peter
je tam doslova sózó, co značí spasuje
takže pravdu má Bible ne ty
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pátek, 11. duben 2025 @ 07:30:59 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.cizinec.com/ |
Jej, další přehazovač vašich vlastních problémů na druhé a projektor.
Kolisko, bibli bych musel nejen znát, ale i znám. A kromě bible znám i realitu toho, o čem bible píše, stala se mi v mém životě. Jak spása, tak křest. Takže vím, že zachraňuje Bůh, Bůh je spasitel. A Bůh zachraňuje různě - například od smrti k životu zachraňuje svým Slovem, které nám dal.
Jsou pak určitě i věci, od kterých Bůh zachraňuje i křtem - tak, jako zachránila potopa Noeho. Nebo jako zachránilo moře Izrael.
Ale to není od smrti k životu. Potopa nedala Noemu život. K tomu křest není potřeba. Ani k tomu neslouží.
Proto i tady v diskuzích také kolísko můžete číst o lidech, kteří byli pokřtěni i "pokřtěni", ale žádnou spásu nezažili, nemají věčný život, jejich život je stejný, jako život bezbožníků, neustále píší o hřešení a jestli jim něco vadí a útočí na to, tak je to právě naše Spása, to, že nás Bůh spasil, že nám věčný život dal.
Hezký den Cizinec |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Akuzativ v Pátek, 11. duben 2025 @ 07:50:40 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Cizinec Vidím, že se ti evangeliace daří |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Akuzativ v Pátek, 11. duben 2025 @ 07:56:08 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Cizinec O p r a v a
Evangelizace |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Pátek, 11. duben 2025 @ 11:10:57 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Kdyby si Bibli znal,
somariny by si nepísal,
lebo aj v Bibli je napísané, že ve křtu se rodí k životu:
On nás zachránil ne pro spravedlivé skutky, které my jsme konali, nýbrž ze svého slitování; zachránil nás obmytím, jímž jsme se znovu zrodili k novému životu skrze Ducha svatého. Titus
Ale keď sa ti viac páči tvoje vlastné slovo nad slovo Pánovo, tvoja vec. Ja za seba volím radšej slovo Pána. Slovo žiadného človeka ma nezaujíma, ked stojí proti slovu Pána.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Neděle, 13. duben 2025 @ 08:10:02 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.cizinec.com/ | Kolísko, z vašeho vystupování tak tuším, kdo jsou ti vaši "pánovy". Za sebe mohu řici, že slova vašich "pánov" a jiné lhaní, útoky, mnipulace jsou tak maximálně vaše věc, vaše prezentace. A jsem rád, že jsem z vašeho světa dávno pryč.
"Diskutujete" si už sám se sebou, a vašimi problémy, ne se mnou. Nemám o takovou "diskuzi" zájem. To si podiskutujte s Martinem. Vy na něj můžete přehazovat vaše manipulace, on zase svoje.
Hezký den Cizinec |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: kolisko v Neděle, 13. duben 2025 @ 08:33:53 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Tvoje slová nedávajú žiadny zmysel. No nevadí, však máš právo písať aj somariny. Žiadny problém.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Akuzativ v Úterý, 15. duben 2025 @ 17:26:44 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Cizinec Pořád není jasné, proč chceš diskutovat jenom sám se sebou Vždyť tak to Bůh nechce |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Středa, 16. duben 2025 @ 07:00:27 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.cizinec.com/ |
Tohle je zajívavý fenomén.
Martino alespoň rozumí lžím, které píše o lidech do diskuze. Oko naproti tomu nerozumí často ani tomu, co si o lidech vymýšlí. Vam také nejsou jasné vaše přehazovačky a výmysly a lidech v diskuzi
Jak se vám Akuzativ stane, že vám není jasné ani to, co píšete a pomluvy, které si vymýšlíte o lidech?
Když vám není jasné, proč chcete diskutovat sam(a) se sebou, proč se na to nezeptáte toho, kdo vás k takovému jednání vede?
Hezký den Cizinec |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: oko v Pátek, 11. duben 2025 @ 13:10:42 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Jak to, že nedala? Skrze vody potopy byl zachráněn Noe spolu s dalšími sedmi členy jeho rodiny. Noe byl zachráněn pro další pozemský život s Bohem a lidmi - v Noemovi bylo tímto zachráněno celé lidstvo - celý osud lidstva (i náš život), které by jinak už zaniklo ve vodách potopy.
A podobně nás nyní zachraňuje křest - však o úroveň výš co se týká lidského bytí, lidské existence. Zachraňuje nás nikoli pro biologické bytí jako se stalo v případě Noeho, ale pro bytí nad naši lidskou přirozenost , jako bytí Bohem přijatých dětí - křesťanů.
Pokřtěný člověk je pro zásluhy Krista svým křtem Bohem nesmírně pozvednut ve své důstojnosti - křtem se stává členem Boží rodiny, dítětem Božím, které participuje na synovství Syna , stává se údem Kristova tajemného těla - církve.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pátek, 11. duben 2025 @ 15:57:34 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.cizinec.com/ |
Ahoj Stando.
Protože Noemu dal život Bůh. Nemusela už mu ho tedy dávat potopa. Stejně, jako nám dal život Bůh.
Noe nalezl milost u Boha, chodil s Bohem, už byl bezúhonný, spravedlivý před potopou, potopa na tom nic nezměnila. Ani nebylo potřeba aby na tom potopa něco změnila.
Ale o tom už jsme si psali mockrát.
Toník |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: oko v Sobota, 12. duben 2025 @ 10:11:37 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Zde ale nejde , Toníku, jen o nějaký Noemův biologický pozemský život, který stejně trval v poměru k existenci lidstva jenom velice krátce. A není ani zrovna tím nejpodstatnějším, jak dlouho který z nás na tomto světě bude žít.
Ale v Noemovi jsme přetrvali jako lidstvo až do dnešních dnů jenom jako jeho potomci - jako potomci oněch osmi zachráněných lidí skrze vody potopy. Všichni ostatní lidé byli potopou vyhubeni.
Takže Noe jako náš praotec trvá v nás dál - stále v nás Noe jistým způsobem žije. V našem DNA. Ale tato skutečnost se stala novou až po potopě - před potopou nebyla ....
Podobně nás křest uvádí do příbuznosti s Ježíšem Kristem (jakési duchovní DNA) - ve křtu se duchovně stáváme Ježíšovými dětmi (‚Hle, já a děti, které mi dal Bůh. - Žd 2,13)
- stáváme se ale také Ježíšovi bratry v jeho přijatém lidství ("Neboť ten, který posvěcuje, i ti, kdo jsou posvěcováni, jsou všichni z jednoho. Z toho důvodu se nestydí nazývat je bratry," - Žd 2,11).
Od křtu už všichni duchovně pocházíme z jednoho (Ježíše Krista) - podobně jako po potopě všichni tělesně pocházíme z Noema. (Spolu s Kristem ne křtu ukřižováni (Ř 6,8); spolu s Kristem ve křtu pohřbeni, spolu s Kristem ve křtu i vzkříšeni (Kol 2,12) do nového života (Ř 6,4).
Toto je ta nová skutečnost, která u nás před křtem nebyla, která nastala z Boží milosti až ve křtu: Nový život křesťana. Bez křtu člověk není křesťanem.
A ano, řekli jsme si toto spolu, Toníku, už mnohokrát. Ale jaksi pořád bez účinku - jsi podivuhodně obrněný a nepřijímáš tuto skutečnost víry. Ale vážím si toho, že i tak jsi se mnou stále schopen nějakým způsobem komunikovat.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Sobota, 12. duben 2025 @ 12:00:11 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
No, Stando (zdravím tě po delší době :-) ), až na jednu ne nepodstatnou věc.
// "Neboť ten, který posvěcuje, i ti, kdo jsou posvěcováni, jsou všichni z jednoho. Z toho důvodu se nestydí nazývat je bratry," - Žd 2,11).
Od křtu už všichni duchovně pocházíme z jednoho (Ježíše Krista) - podobně jako po potopě všichni tělesně pocházíme z Noema. //
Ten slovní obrat "jsou všichni z jednoho" NEZNAMENÁ, že pocházíme z jednoho (Ježíše Krista). A ještě k tomu "od křtu". Ten, který posvěcuje, je Ježíš. A my jsme ti, kteří jsou posvěcováni. No a logicky Ježíš nepochází z Ježíše Krista.
Jiné překlady ten text překládají daleko více srozumitelněji. Například :
Žd 2:11: Vždyť ten, kdo posvěcuje, i ti, kdo jsou posvěcováni, mají všichni týž původ. Proto se nestydí nazývat je bratry, Jeruzalémská bibleŽd 2:11: Ten, který posvěcuje, i ti, kteří jsou posvěcováni, jsou totiž všichni z jednoho Otce. Proto se nestydí nazývat je svými sourozenci, B21Žd 2:11: Neboť i ten, kdo posvěcuje, i ti, kteří jsou posvěcováni, mají týž původ. Proto se nestydí nazývati je bratřími a praví: Žilkův překlad Takže i ty dedukce a tvrzení, to "učení" postavené na nesprávném chápání Písma jsou trochu vachrlaté...
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: oko v Neděle, 13. duben 2025 @ 10:17:43 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Ahoj Josefe.
Někteří křesťané používají pro křest slovo "pokristění". Nazývají se pak proto Kristovci (Kristovi učedníci).
Čiňte mi učedníky, křtíce je a učíce je ....
Ve křtu jsme spolu s Kristem umřeli tomuto světu (spolu s Kristem jsme ukřižovali toho starého člověka v nás - Ř 6,6-8), spolu s Kristem jsme byli ve křtu pohřbeni a spolu s Kristem i vzkříšeni (Kol 2,12) do nového života (Ř 6,3-4).
To je jistě velká změna v člověku, zásadní změna - kterou ovšem vykonává Boží milost v nás pro zásluhy Krista a nikoli sám člověk. Křest je tak vstupem do velké rodiny dětí Božích. Křtem tedy opravdu duchovně pocházíme z jednoho - z Krista. Jsme tak jeho děti, které mu dal Bůh. (V Kristově božství jsme Kristu dětmi, v Kristovu lidství jsme Kristu zase bratry).
Tvé omyly ve víře, Josefe, už znám.
Podle tebe Kristus není Bůh.
(Fp 2,5) Mějte tedy v sobě to smýšlení, které bylo i v Kristu Ježíši. Ačkoli byl ve způsobu Božím, nelpěl na tom, že je roven Bohu, nýbrž sám sebe zmařil, vzal na sebe způsob otroka a stal se podobným lidem. A když se ukázal v podobě člověka, ponížil se, stal se poslušným až k smrti, a to smrti na kříži. Proto ho také Bůh povýšil nade vše a dal mu jméno, které je nad každé jméno, aby se ve jménu Ježíše sklonilo každé koleno; ti, kdo jsou na nebi i na zemi i pod zemí, a k slávě Boha Otce aby každý jazyk vyznal, že Ježíš Kristus je Pán.
Je to právě logika tohoto textu, která tu svědčí proti tobě.
1.) Nejdříve zde byl věčný Syn po způsobu Božím, roven Bohu Otci.
2.) nelpěl na tom, že je roven Bohu, ale sám sebe zmařil a stal se člověkem (Syn Boží nezačal tedy existovat až početím Ježíše). Tímto krokem se Syn ponížil ze svého božství na úroveň našeho lidství a stal se tak poslušný svého nebeského Otce až k smrti.
Na časové přímce tedy zde byl věčný Syn Boha Otce v nebeské slávě a až následně (když se naplnil čas) se ukázal také v podobě člověka.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Neděle, 13. duben 2025 @ 17:03:16 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
No, Stando, nikoli PODLE MNE Kristus není Bůh.
Kristus není Bůh podle toho, (1) co říká o Něm sám Bůh, (2) co říká o sobě samém (tedy o Kristu) sám Ježíš Kristus, (3) i co říkají o Něm apoštolové. (4) I nakonec co nám říká sám ten titul K R I S T U S.
KRISTUS je (to slovo znamená) POMAZANÝ Bohem. Nikoliv BŮH, KTERÝ Ježíše pomazal.
Já zase znám Tvé omyly ve víře, Stando, i všech trinitářů :-). Mermomocí a navzdory tomu, že Ježíš jasně mluví o tom, že pouze Bůh v nebi je JEDINÝ PRAVÝ BŮH, vy trváte na tom, že se Ježíš plete, že nemá správné poznání nebo dokonce že lže a zapírá, že je také Bůh. A na potvrzení svého omylu ve víře citujete například zkomolený překlad Fp 2,6 "nelpěl na tom, že je roven Bohu" , kteréžto znění je v rozporu s celým Písmem. Místo správného "nepokládal rovnost s Bohem za žádoucí kořist," "nepoložil sobě toho za loupež rovný býti Bohu",
Ale vraťme se k tomu textu z Židům 2,11, který jsi použil dříve:
// "Neboť ten, který posvěcuje, i ti, kdo jsou posvěcováni, jsou všichni z jednoho. Z toho důvodu se nestydí nazývat je bratry," - Žd 2,11).
Od křtu už všichni duchovně pocházíme z jednoho (Ježíše Krista) - podobně jako po potopě všichni tělesně pocházíme z Noema. //
Ten text nám jasně a zřetelně hovoří o tom, že jak Ježíš Kristus, tak i všichni my, kteří patříme Bohu, JSME Z JEDNOHO. Ježíš i my jsme z jednoho. ALE NIKOLIV JAK PÍŠEŠ "Z JEDNOHO (JEŽÍŠE KRISTA)", ale z Jednoho Otce, máme stejný původ v Otci. Proto nás Ježíš nazývá bratry. Proto Ježíš, když odcházel po vzkříšení do nebe, říkal učednikům : Odcházím ke svému Otci i k vašemu Otci (máme stejného Otce jako Ježíš, jinými slovy). Odcházím ke svému Bohu i k vašemu Bohu (máme stejného Boha jako měl a má Ježíš, jinými slovy)
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: oko v Středa, 16. duben 2025 @ 08:14:28 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | (Gal 3,27 ...) Vy všichni, pokřtění v Ježíše Krista, jste totiž oblékli Krista: není tu ani Žid, ani Řek, není tu ani otrok, ani svobodný člověk, není tu ani muž, ani žena; neboť vy všichni jste jedno v Kristu Ježíši.
Ale náležíte-li Kristu, jste tedy Abrahámovo potomstvo, dědicové podle zaslíbení.
..."nepoložil sobě toho za loupež rovný býti Bohu","...
Tak je Kristus rovný Bohu, nebo není? Jaký vnitřní smysl má vlastně mít tato zkomolená věta zkomoleného překladu? Zkus ji přetlumočit vlastními slovy,a by dávala nějaký smysl.
(Mk 14,61 ...) ... Znovu se ho velekněz otázal a řekl mu: „Jsi ty Mesiáš, Syn Požehnaného?“ Ježíš řekl: „Já jsem. A spatříte Syna člověka sedícího po pravici Moci a přicházejícího s nebeskými oblaky. “ Velekněz roztrhl svá roucha a říká: „Nač ještě potřebujeme svědky? Slyšeli jste rouhání.
(J 19,7) Židé mu odpověděli: „My máme zákon, a podle toho zákona musí zemřít, protože se vydával za Syna Božího.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Neděle, 13. duben 2025 @ 08:01:43 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.cizinec.com/ |
Určitě, Stando. Normálním způsobem jsem s tebou schopen komunikovat. A když nelžeš, neútočíš, nepomlouváš, tak i rád.
Zde ale nejde , Toníku, jen o nějaký Noemův biologický pozemský život, který stejně trval v poměru k existenci lidstva jenom velice krátce
Určitě nejde.
Šlo o obsah článku - a o to, že v Písmu žádné "přijme křest" není. Zato tam je mnohokrát jasný příkaz "dejte se pokřtít", "pokřtěte se" a svědectví o tom, že se lidé dali pokřtít.
Také je v Písmu informace o tom, že Bůh je spása, Bůh je spasitel. Mnohokrát. On je ten, kdo zachraňuje od smrti k věčnému životu, on je ten, kdo dáva život, přenáší ze smrti do života, z království temnoty do království Pána Ježíše. Bůh je také ten, kdo je pro spásu nutný. A o tom mnoho lidí svědčí, o své Spáse, o tom, jak spásu přijali a co se stalo v jejich životě.
On je ten, kdo je nutně potřeba k životu.
Křest ve vodě naproti tomu není ani spasitel, ani neumí přinést spásu, neumí přenést ze smrti do života, neumí dát život a život nedává. Není ke spáse nutný. Natožpak svátost křtu. Proto je tu také mnoho lidí, kteří "přijali" svátost křtu nebo dokonce byli pokřtěni a svědčí tu o tom, že spaseni nebyli, spásu neznají, mají "víru", co je jim k ničemu, posmívají se křtu či naší Spáse a co ještě dalšího ke své vlastní ostudě.
Umí křest ve vodě zachránit od světa a od minulosti. Jako potopa Noeho, jako Rudé moře Izrael. A od toho nejstrašlivějšího nepřítele na světě, který jediný má tu moc nás odloučit od Boží lásky. To křest umí a dobře. Víc ale ne.
Toník |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: oko v Neděle, 13. duben 2025 @ 11:44:48 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Já už, Toníku, celkem znám tvoje názory na křest.
Pán Ježíš nám ale říká, že nenarodí - li se kdo znovu z vody a z Ducha svatého, nemůže vejít do Božího království (J 3,5).
A apoštol Pavel píše o křtu toto: (Ef 2,4 ...) Ale Bůh, jenž je bohatý v milosrdenství, pro velkou lásku, kterou si nás zamiloval, zatímco my jsme byli v důsledku svých vin mrtví, nás přivedl opět k životu s Kristem - milostí jste spaseni! - spolu s ním nás vzkřísil a posadil na nebesích, v Kristu Ježíši. Chtěl tím v budoucích časech ukazovat nesmírné bohatství své milosti svou dobrotou vůči nám v Kristu Ježíši. Vždyť milostí jste opravdu spaseni, skrze víru. Ta spása nepochází z vás, je to Boží dar; nepochází ze skutků, neboť se nikdo nemůže chlubit. My jsme totiž jeho dílem, jsme stvořeni v Kristu Ježíši k dobrým skutkům, které Bůh předem připravil, abychom je konali.
Já znám tvoje názory, že tvoje děti byly prý křesťany už od svého početí. A já říkám, že v tomto se mýlíš - křesťanem se člověk stane až ve křtu (podobně se mýlíš, když mi přisuzuješ úmysly tady o tobě lhát)..
Nepokřtěné dítě křesťanů není ještě křesťanem. Pokud by byly tvoje děti křesťany už od okamžiku svého vzniku - od čeho by je měl křest vlastně zachránit, Od jaké jejich hříšné minulosti?
Chápu, že dneska je to o tvých dětech stejně už pasé. Už jsou velké a už je to jejich minulost, kterou už změnit nelze.
Pro každého člověka je nepříjemné, když ho jiný upozorňuje na nějaký jeho omyl. Ale všichni jsme přece omylní, každý z nás se někdy už zmýlil. Však uznat cosi takového o sobě - to vyžaduje opravdu celého člověka.
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pondělí, 14. duben 2025 @ 15:59:26 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.cizinec.com/ |
Já už, Toníku, celkem znám tvoje názory na křest.
Myslím, že názory na křest s tématem moc nesouvisí. A ani nevím, kdy jsem tu nějaký názor na křest psal.
Já znám tvoje názory, že tvoje děti byly prý křesťany už od svého početí.
A tohle už je zajímavý fenomén, Stando. Vždycky si míto tématu vymyslíš nějakou kravinu, jako třeba tuhle, a tu pak omíláš do zblbnutí a snažíš se tu tvojí hloupost přehodit na druhé.
Má takové tvoje jednání někajý smysl? Za jakým účelem to děláš? Proč si vymýšlíš blbosti, píšeš je do diskuze a snažíš se je přehodit na druhé? Totéž dělá Martino, ten ne první dobrou, že s tím začíná, totéž koliesko, akuzativ. To vás nějak učí v nějaké škole, takhle "diskutovat" přehazováním vaší hlouposti na druhé?
Chápu, že dneska je to o tvých dětech stejně už pasé.
Stamdo, tvoje nesmyslné výmysly o mých dětech byla pasé vždycky, nejen dneska.
Však uznat cosi takového o sobě - to vyžaduje opravdu celého člověka.
Vím, že si to řešíš, že s tím máš problém, znovu a znovu tenhle tvůj problém taháš do diskuze. Až zase bude téma Pokání, tak můžeme tenhle tvůj problém probrat.
Téma tohoto článku byl křest. Nějaký náboženský výmysl, který autor domysle do bible a v bilbli není (přijmout křest) a pak komentář k tomu, zda je křest nutný pro spásu.
A k tomu jsem zase psal já - a o to, že v Písmu žádné "přijme křest" není. Zato tam je mnohokrát jasný příkaz "dejte se pokřtít", "pokřtěte se" a svědectví o tom, že se lidé dali pokřtít.
Také je v Písmu informace o tom, že Bůh je spása, Bůh je spasitel. Mnohokrát. On je ten, kdo zachraňuje od smrti k věčnému životu, on je ten, kdo dáva život, přenáší ze smrti do života, z království temnoty do království Pána Ježíše. Bůh je také ten, kdo je pro spásu nutný. A o tom mnoho lidí svědčí, o své Spáse, o tom, jak spásu přijali a co se stalo v jejich životě.
On je ten, kdo je nutně potřeba k životu.
Křest ve vodě naproti tomu není ani spasitel, ani neumí přinést spásu, neumí přenést ze smrti do života, neumí dát život a život nedává. Není ke spáse nutný. Natožpak svátost křtu. Proto je tu také mnoho lidí, kteří "přijali" svátost křtu nebo dokonce byli pokřtěni a svědčí tu o tom, že spaseni nebyli, spásu neznají, mají "víru", co je jim k ničemu, posmívají se křtu či naší Spáse a co ještě dalšího ke své vlastní ostudě.
Křest ve vodě naproti tomu umí zachránit od světa a od minulosti. Jako potopa Noeho, jako Rudé moře Izrael. A od toho nejstrašlivějšího nepřítele na světě, který jediný má tu moc nás odloučit od Boží lásky. To křest umí a dobře. Víc ale ne.
Pokud bys měl něco k tématu, Stando, tak napiš. Vždyť ty sis dokonce vymyslel, že první učedníci, Marie, Magdalena, Petr, Jan ... ani nebyli pokřtěni. A asi snad budeš věit, že spaseni byli. Takže když už sis takovou věc vymyslel, tak bys mohl vědět, že křest ke spáse potřeba není.
Toník |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: oko v Úterý, 15. duben 2025 @ 10:51:28 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Toníku, k tématu toho mám hodně. Však s tebou se nelehko diskutuje - když už se totiž člověk domnívá, že pochopil, jak vlastně věcem rozumíš ty, najednou obrátíš a prohlásíš je za kravinu.
Tedy jen stručně:
..."Pokud bys měl něco k tématu, Stando, tak napiš.
Vždyť ty sis dokonce vymyslel, že první učedníci, Marie, Magdalena,
Petr, Jan ... ani nebyli pokřtěni. A asi snad budeš věřit, že spaseni
byli. Takže když už sis takovou věc vymyslel, tak bys mohl vědět, že
křest ke spáse potřeba není."...
Křest ke spáse potřeba je (J 3,5). Křest vodou je ale jenom jeden z možných druhů křtu.
Podstata křtu spočívá ve sjednocení života křtěnce a životem Krista - v propojení těch nejdůležitějších událostí v životě Krista takovým způsobem, aby na nich měl křtěnec osobní účast už navždycky. Tedy "Být ukřižován spolu s Kristem, být svědkem jeho smrti a zmrtvýchvstání způsobem, že sám zemřu tomuto světu a spolu s Kristem vstanu do života nového - do života dítěte Božího. Tito lidé, kteří stáli pod křížem, nebo i ti, kteří se za zavřenými dveřmi klepali strachy o svoje životy v době Ježíšova ukřižování, byli svými životy s životem Krista propojeni velice důkladně - nepotřebovali se s Kristem spojovat skrze křest vodou. Byli už spojeni. Na rozdíl od nás. Z milosti Boží také nám Bůh dopřává tuto výsadu propojit svůj život s Kristem - a to skrze křest vodou s Duchem svatým.
Jestliže jsi ty, Toníku, dneska už "obrátil" a tvoje děti už nejsou křesťany přímo od početí - kdy konkrétně _ ve který okamžik života se ony staly křesťany? Jestliže nebyly křesťany a dneska jsou křesťany - kdy u nich k této změně došlo? Jsi schopen mi to vysvětlit?
A jsi schopen mi vysvětlit, od čeho konkrétně tvoje děti křest zachránil - od jaké minulosti? Já získal z našich dřívějších rozhovorů dojem, že tvoje děti byly Božími dětmi už od početí a že vyrůstaly v Božím požehnání.
Ale pokud tě tyto moje otázky snad vytáčejí, tak na ně neodpovídej. Než spolu hovořit ve zjitřených emocích a bez dobré vůle, tak je raději lepší nehovořit vůbec.
Staňa. |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Středa, 16. duben 2025 @ 06:57:07 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.cizinec.com/ | ¨ Toníku, k tématu toho mám hodně. Však s tebou se nelehko diskutuje - když už se totiž člověk domnívá, že pochopil, jak vlastně věcem rozumíš ty, najednou obrátíš a prohlásíš je za kravinu.
. Stando, když takhle hulvátsky začneš místo diskuze k tématu lhát o diskutujících a přehazovat na ně hlouposti, co sis vymyslel, a tvoje postoje, tak není divu, že se ti těžko diskutuje. Zkus to vaše lhaní vynechat, uvidíš, že se ti bude diskutovat lehčeji a nebudeš mít problém s tím, že tě diskuze vytáčí a máš zjitřené emoce.
Stejně by mne zajímalo, proč to děláte - proč si vymýšlíte blbosti o diskutujících, vaše dezerce, somáriny, diskuze sami se sebou, děti, co jsou křesťany od početí, obracení, ...
K čemu vám to je, přehazovat vaše problémy a nápady na druhé?
Pomáhá vám to nějak?
Je vám to k něčemu užitečné?
U tebe je rozdíl, že alespoň napíšeš jeden příspěvek slušně, bez lhaní. Tím se přeci jen trochu lišíš od Martina, Akuzativ, koliesta a dalších podobných.
Křest ke spáse potřeba je (J 3,5).
A byla tedy Marie pokřtěna ve vodě?
A svatý Petr?
Nebyl jsi to Stando zrovna ty, co jsi psal, že pokřtěni nebyli?
A nevykrucuj se, Stando, neuhýbej - řeč je o křtu ve vodě. Jde o toto místo písma:
Kdo uvěří a pokřtí se (dá se pokřtít), bude spasen, ale kdo neuvěří, bude odsouzen.
Podstata křtu spočívá ve sjednocení života křtěnce a životem Krista - v propojení těch nejdůležitějších událostí v životě Krista takovým způsobem, aby na nich měl křtěnec osobní účast už navždycky. Tedy "Být ukřižován spolu s Kristem, být svědkem jeho smrti a zmrtvýchvstání způsobem, že sám zemřu tomuto světu a spolu s Kristem vstanu do života nového - do života dítěte Božího.
Tak, Stando. Přesně.
To je podstata křtu, kterým prošel Ježíš. Díky tomu křtu je náš život spojen s ním. To byl křest, který byl nutný pro naši spásu.
Na druhou stranu křest ve vodě pro naši spásu nutný nebyl, když už nás spasil Ježíš, náš spasitel. Ten nás určitě s Ježíšem nespojil. ANi to nebylo potřeba, když už náš život byl spojen s jeho.
Pro tvou informaci ke tvému lhaní a manipulacím - ohledně mých dětí jsem neobrátil.
Tvůj nápad na "křesťany od početí" je tvým nesmyslem od počátku. Mě, mého života a toho, co píšu, se netýkal nikdy. Nikdy jsem ten nesmysl nepsal, psal jsi ho ty. To se spíše zamysli ty, kde jsi tenhle nesmysl vyrobil.
Jsem schopen vysvětlit, od čeho moje děti křest zachránil a už jsem ti to vysvětloval asi 5x - proč třeba nereaguješ na to, co píšu, místo toho, abys mi přimýšlel nesmysly, co jsem nenapsal? Psal jsem to i tady v diskuzi, od čeho křest zachraňuje.
Jsem samozřejmě schopen ti vysvětlit, kdy a jak došlo k tomu, že se moje děti staly křesťany, vím to z jejich svědectví. Jen mi přijde, že když si vymýšlíš a lžeš místo diskuze, že by to nemělo pro tebe smysl. Takže někdy, až se začneš chovat slušně.
Já získal z našich dřívějších rozhovorů dojem, že tvoje děti byly Božími dětmi už od početí a že vyrůstaly v Božím požehnání.
"Získal jsi dojem"?
Jak se ti to prosím tě stalo, že "jsi získal dojem"?
Že život můj i život Cizinky patřil Bohu se vším, co je v něm, včetně našich dětí, od počátku našeho manželství, to jsem tu psal asi tak mockrát, vždy to píšu stejně, nikdy jinak.
Že se naše děti narodily Bohu, do jeho vlastnictví, a ne Satanu, jako se rodí narodily vaše děti, když patříte temnotě, lži, jsem tu psal mockrát.
Jak se ti stalo, že to nevíš a jen jsi "získal dojem"?
Není to trochu málo, "získat dojem"?
Toník
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: martino v Sobota, 12. duben 2025 @ 17:16:42 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Cizinec
Kdo uvěří a přijme křest, bude spasen; kdo však neuvěří, bude odsouzen.Marek16,16
martino
Rozumím, že Cizinec jako dezertér od Církve=Krista nerozumí Písmu. Platí, že křest je dar Církve a uděluje ho Církev a nikoliv nějaký pasák krav třeba ve vaně v paneláku. Křest je svátost nikoliv pasování na rytíře apd. a tato svátost byla dána Církvi, ne nějakým náboženským blouznivcům, kteří přebrali pravomoc apoštolského sboru a sami diktují jak, kdy a koho křtít. V Církvi náleží právo křtít pouze biskupu, který může a následně tak činí přenést tuto moc na kněze a jáhna, s tím že v ohrožení života kdy svátostní služebníci nejsou v dosahu, může pokřtít kdokoliv i nevěřící.
https://youtube.com/shorts/_I-1lNoTzRY?si=3uE2tsK0dx92ah5c
|
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Neděle, 13. duben 2025 @ 08:03:10 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.cizinec.com/ |
Tak alespoň že rozumíte vašim lžím a pomluvám, které píšete o lidech do diskuze, Martino. To jste na tom lépe, nej jiní římští katolíci, co napíší svou lež či pomluvu a rovnou k ní napíší, že jí nerozumí.
Hezký den Cizinec |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: martino v Neděle, 13. duben 2025 @ 13:42:22 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Cizinec
Tak alespoň že rozumíte vašim lžím a pomluvám, které píšete o lidech do diskuze, Martino
martino
Je morálně pokleslé, křesťansky nepřípustné druhé na cti utrhat, a nevydat svědectví. kdy, kde a koho jsem zde pomlouval nebo o druhém lhal? Jsi Cizinče dezertér / noblesné vyjádření o někom, kdo zradil Krista jako Jidáš / ano nebo ne? ANO! Co chceš ještě řešit, když pravda je tvůj největší nepřítel? |
]
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pondělí, 14. duben 2025 @ 16:01:27 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.cizinec.com/ |
Je morálně pokleslé, křesťansky nepřípustné druhé na cti utrhat, a nevydat svědectví.
To je dobře, že si to uvědomujete, Martino.
Teď ještě abyste se podle toho zachoval.
kdy, kde a koho jsem zde pomlouval nebo o druhém lhal?
To by bylo kratší uvést, kdy a kde a koho jste tu nepomlouval, Martino a o kom jste nelhal. Jen by dalo velkou práci něco takového najít.
Jsi Cizinče dezertér / noblesné vyjádření o někom, kdo zradil Krista jako Jidáš / ano nebo ne?
Ne. Hezký den Cizinec |
]
|
|
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Středa, 16. duben 2025 @ 09:19:07 CEST (O uživateli | Poslat zprávu | Blog) http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Chatgpt:
Ano – v některých kontextech Nového zákona, zejména u apoštola Pavla, lze výrok „Ježíš je Pán“ (řecky Iēsous Kyrios) přeložit jako „Ježíš je Hospodin“, a tím:
> „Ježíš je Hospodin (JHWH).“
Tento překlad není jen jazykový, ale vyjadřuje hluboký teologický záměr: přenesení starozákonního Božího jména JHWH (v řečtině Kyrios) na Ježíše Krista.
---
Proč to dává smysl?
1. Septuaginta (řecký Starý zákon):
Boží jméno JHWH je systematicky překládáno jako Κύριος (Kyrios).
Tedy když Nový zákon používá „Kyrios“ pro Ježíše, a zároveň cituje místa, kde ve SZ bylo „JHWH“, jde o přímou identifikaci.
---
2. Pavlovo použití „Kyrios“:
Filipským 2:11: „A každý jazyk vyzná: Ježíš Kristus je Pán (Kyrios)“ – citace Izajáš 45:23, kde Bůh říká: „Přede mnou se skloní každé koleno…“ – Pavel tím říká: „To, co platí o JHWH, platí o Ježíši.“
---
3. Křesťanská víra:
Vyznání „Ježíš je Pán“ (Řím 10:9) není jen úcta, ale věroučný výrok: → „Ježíš je Bůh, Hospodin Izraele, v lidském těle.“
---
4. Možný překlad:
---
Shrnutí:
Ano, „Ježíš je Kyrios“ může být přeloženo jako „Ježíš je Hospodin“, pokud si uvědomíme, že:
„Hospodin“ = překlad JHWH ve Starém zákoně,
a Kyrios = překlad JHWH v řecké Bibli.
Tento překlad zdůrazňuje božství Ježíše – přesně tak, jak to chtěl apoštol Pavel a první církev.
|
No to jsou kraviny (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 16. duben 2025 @ 15:16:08 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
No to jsou kraviny :-)
JEŽÍŠ NENÍ HOSPODIN. Bible o něčem takovém nic neví a nic takového netvrdí.
Pokud by slovní obrat "Ježíš je Pán" měl znamenat, že Ježíš je Hospodin, -> byli by Hospodinové 2 (slovy dva). To by také znamenalo, že jsou 2 (dva) Bohové JHWH.
/ Tento překlad není jen jazykový, ale vyjadřuje hluboký teologický záměr: přenesení starozákonního Božího jména JHWH (v řečtině Kyrios) na Ježíše Krista. /
Jo, ten údajně hluboký teologický záměr přenesení Božího jména JHWH na Ježíše Krista mají pouze trinitární heretici :-) Něčím ty svoje falešné filosoficko-teologické nápady musí podpořit, a tak vymýšlejí fantasmagorie :-)
Tyto úvahy jsou hloupé, plytké a falešné. Ovšem tuto slovní ekvilibristiku do určité míry umožňuje ta skutečnost, že Židé nějakých 200 let před Kristem, už v Septuagintě, striktně přestali používat svaté Boží jméno JHWH, a nahradili je slovem Pán (Kýrios), Hospodin česky. No a jelikož Bůh JHWH učinil Ježíše z Nazareta Pánem a Mesiášem, jak nám říká ap. Petr, tak si ti, kterým to pro své teologicko-filosofické konstrukce vyhovuje, vymysleli, že každý Pán = Hospodin. Jenže Bůh (Hospodin) Ježíše neučinil Hospodinem. To by byli Hospodinové dva.
Písmo jasně ukazuje, že jsou 2 různí Pánové: A jeden z nich je Bůh JHWH, a druhý je lidský Pán (Adon/Adoni), nadaný autoritou, mocí. Jeden je Jahve, druhý není Jahve.
Mk 12:36: Sám David řekl v Duchu Svatém: ‚Řekl Pán mému Pánu: Seď po mé pravici, dokud nepoložím tvé nepřátele za podnož tvých nohou. ‘ L 20:42: Vždyť sám David v knize Žalmů říká: ‚Řekl Pán mému Pánu: Seď po mé pravici, Sk 2:34: Neboť David nevystoupil na nebesa, ale sám říká: ‚Řekl Pán mému Pánu: Seď po mé pravici, Je to citace z žalmu 110, v Jeruzalémské bibli přeložena následovně: Ž 110:1: Davidův. Žalm. Jahvův výrok k mému Pánu: „Zasedni po mé pravici, dokud nepoložím tvé nepřátele za podnož tvých nohou.“ Anglická King James s obnoveným jménem ten text překládá takto: 1יהוה said unto my Master, Sit thou at my right hand, until I make thine enemies thy footstool. Jiné anglické bible rozlišují mezi jedním a druhým Pánem, aby se to nepletlo a aby bylo jasné o koho jde, následovně: 1A Psalm of David. The LORD said unto my Lord, Sit at my right hand, until I make your enemies your footstool. Tedy Boha JHWH uvádějí velkými písmeny (LORD), kdežto lidského Pána uvádějí pouze první písmeno velké (Lord)
King James Bible se Strongovými čísly: 1A Psalm H4210 of David H1732. The LORD H3068 said H5002 unto my Lord H113, Sit H3427 thou at my right hand H3225, until I make H7896 thine enemies H341 thy footstool H1916 H7272Strongovo číslo: H3068Slovo: יְהֹוָה [jehova] Jehova, svaté jméno (tetragram), Jehova Bůh Strongovo číslo: H113Slovo: אָדוֹן [adon] pán (jednotné číslo); mistr; šéf; manžel; král; princ; vládce |
]
Re: No to jsou kraviny (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 16. duben 2025 @ 16:11:46 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) ) | pokračování..
King James Bible se Strongovými čísly: 1A Psalm H4210 of David H1732. The LORD H3068 said H5002 unto my Lord H113, Sit H3427 thou at my right hand H3225, until I make H7896 thine enemies H341 thy footstool H1916 H7272Strongovo číslo: H3068Slovo: יְהֹוָה [jehova] Jehova, svaté jméno (tetragram), Jehova Bůh Strongovo číslo: H113Slovo: אָדוֹן [adon] pán (jednotné číslo); mistr; šéf; manžel; král; princ; vládce |
]
|
|
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Pátek, 18. duben 2025 @ 10:10:24 CEST (O uživateli | Poslat zprávu | Blog) http://www.bohu-a.svetu.cz/ | Pokud se neurazite, shrnuti chatglt vykladu k Zidum 1,3.
Rád – Židům 1,3 je jedním z nejhlubších teologických výroků o Ježíši Kristu v celé Bibli. Tento verš se stal klíčovým jak pro ranou christologii církve, tak pro teologické zápasy o Trojici a vtělení ve 3.–4. století. Pojďme si jej rozebrat podrobně:
---
Znění (Český studijní překlad):
> „On je zář jeho slávy a otisk jeho podstaty a nese všecko slovo své moci; když skrze sebe vykonal očištění od hříchů, posadil se po pravici Velebnosti na výsostech.“
---
1. „Zář jeho slávy“ (ἀπαύγασμα τῆς δόξης)
Řecké ἀπαύγασμα znamená: odlesk, vyzařování, záření ze světla
Kristus není jen zrcadlem Boha, ale je vyzařováním Boží slávy – něco, co z něj vychází přirozeně, z jeho podstaty
Sláva (doxa) je v Písmu výraz Boží přítomnosti a moci – Kristus nenese slávu, on je jejím projevem
---
2. „Otisk jeho podstaty“ (χαρακτὴρ τῆς ὑποστάσεως αὐτοῦ)
χαρακτήρ (charaktér) = rytina, otisk, znak ražený do kovu → výraz pro dokonalé zpodobení
ὑπόστασις (hypostasis) = bytostná podstata, reálné bytí
Tento obrat doslova říká:
> „Syn je otiskem samotného bytí Boha.“
Tedy Kristus není menší kopií, ale plným výrazem a účastníkem Boží bytosti
---
3. „Nese všecko slovem své moci“
Kristus je nejen obrazem, ale také nese (φέρων) – udržuje, drží celý svět
A to skrze své slovo – jeho mocné slovo není jen informace, ale tvůrčí a udržující síla
---
4. „Skrze sebe vykonal očištění“
Očištění od hříchů není provedeno vnějším rituálem, ale skrze osobní oběť
Vyjadřuje Kristovu kněžskou funkci – jako velekněz, ale i jako oběť
---
5. „Posadil se po pravici Velebnosti“
Narážka na Žalm 110,1 – „Řekl Hospodin mému Pánu...“
Zde vyjádřena Kristova účast na Boží vládě
„Pravice“ = čestné místo, autorita, vláda
---
Shrnutí významu:
Verš Žd 1,3 tvrdí, že Kristus:
Je věčně spojený s Bohem ve slávě a bytí
Je dokonalým zjevením Boha, nejen jeho obrazem
Má moc stvořit, udržovat i spasit
Je přítomen na trůnu Boha, nikoli mimo něj
---
Pro ranou církev:
Tento verš byl klíčový pro definici vztahu Otce a Syna (např. proti ariánům)
Byl citován na koncilech jako důkaz, že Syn má stejnou podstatu s Otcem (homoousios)
---
Chceš k tomu připojit patristický komentář (např. od Athanasia, Origena nebo Augustina)? Nebo výklad v rámci katecheze či apologetiky?
|
|
|
Re: Quo vadis Brusle a Magdaleno? (Skóre: 1) Vložil: Akuzativ v Pátek, 18. duben 2025 @ 12:18:16 CEST (O uživateli | Poslat zprávu) | Holky vedou asketický život |
|
|
|
|