|
Právě je 226 návštěvník(ů) a 1 uživatel(ů) online: rosmano
Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
|
Zaznamenali jsme 124555514 přístupů od 17. 10. 2001
|
| |
Teologie: Boží Syn je původem z nebe.
Vloženo Neděle, 22. prosinec 2024 @ 21:27:46 CET Vložil: Tomas |
poslal oko Je to až jistým druhem umanutosti, jak někteří lidé dokážou lpět na svých mylných závěrech o Božím Synu.
..."Ne Stando. Boží Syn se nestal člověkem. Byl pořád člověkem. Synem člověka. Nebylo nikdy, že by Synem člověka nebyl."...
Boží Syn je věčným Bohem (Slovem, skrze které bylo všechno stvořeno).
Člověk je ze země (Adam) - i Syn člověka tedy nutně musí být ze země.
Nemůže tedy přijít Syn člověka z nebe! Kde by se tam asi vzal? Z nebe
sestoupí Bůh a vezme na sebe člověčenství - To až toto tělo Ježíše bylo
ze země - nikoli nebe - a v tomto se nám, lidem, právě připodobnil. Proto také bylo Ježíšovo tělo smrtelné jako to naše.
(J 3,12 ...) Když jsem vám pověděl věci pozemské, a nevěříte, jak uvěříte, povím-li vám věci nebeské? Nikdo nevystoupil do nebe kromě toho, který sestoupil z nebe, Syna člověka, který je v nebi.
"Věci pozemské" - má zde na mysli ony pravdy o duchovním novém narození, které jsou sice nadpřirozené, ale odehrávají se v člověku na zemi - kdežto "věci nebeské" se týkají vnitřního života samotného Boha. Nikdo jiný nemůže znát Boží tajemství , aby o nich mohl ze své autority poučovat, kromě Božího Syna, který je od věčnosti u Boha (J 1,1) a sestoupil na zem svým vtělením. Nikdo nevystoupil do nebe - narážka na Kristovo nanebevstoupení (Jan psal své evangelium až dlouho po tom), které dokazuje Ježíšův božský původ a oslavení Syna člověka ve věčné slávě.
Tento Boží Syn (nyní už také Syn člověka Ježíš) byl za svého pozemského života stále i jako Bůh Syn s Otcem v nebi (Bůh je všudypřítomný) - Byl i v Ježíši Kristu (spolu s Otcem a Duchem svatým) na zemi.
Nyní je tento Syn člověka (původem svého těla ze země) už v nebi - vstal z mrtvých vlastní mocí - mocí Syna - Bůh (Otec, Syn a Duch svatý) ho vzkřísil a tím, že vystoupil na nebesa (jako první ze vzkříšených) , pozvedl své (a tím i naše) lidství na novou vyšší úroveň. Otevřel tím i všem ostatním lidem možnost záchrany pro věčný život v nebi.
(Fp 2,5 ...) Mějte tedy v sobě to smýšlení, které bylo i v Kristu Ježíši. Ačkoli
byl ve způsobu Božím, nelpěl na tom, že je roven Bohu, nýbrž sám sebe
zmařil, vzal na sebe způsob otroka a stal se podobným lidem. A
když se ukázal v podobě člověka, ponížil se, stal se poslušným až k
smrti, a to smrti na kříži. Proto ho také Bůh povýšil nade vše a dal mu
jméno, které je nad každé jméno, aby se ve jménu Ježíše sklonilo každé
koleno; ti, kdo jsou na nebi i na zemi i pod zemí, a k slávě Boha Otce
aby každý jazyk vyznal, že Ježíš Kristus je Pán. (Pán = Bůh).
(L 1,41 ...) I stalo se, že jakmile Alžběta uslyšela
Mariin pozdrav, poskočilo dítě v jejím lůně; a Alžběta byla naplněna
Duchem Svatým a zvolala silným hlasem: „ Požehnaná jsi ty mezi ženami a
požehnaný plod tvého lůna! Jak se mi to stalo, že ke mně přišla matka mého Pána?
Kdyby byl Ježíš pouhým člověkem - z jakého důvodu by ho pak Alžběta nazvala svým Pánem?
(J 17,3)
A to je ten věčný život - aby poznali tebe, jediného pravého Boha, a toho, jehož jsi poslal, Ježíše Krista.
Aby tedy poznali jediného pravého Boha a zároveň i člověka Ježíše Krista v jedné osobě Mesiáše.
(Zj 1,5 ...) Tomu, jenž nás miluje a svou krví nás rozvázal z našich hříchů a učinil nás královstvím, kněžími svému Bohu a Otci — jemu sláva i moc na věky věků. Amen. ‚Hle, přichází s oblaky‘ a ‚uzří jej každé oko, i ti, kteří jej probodli‘, a ‚budou se pro něho bít v prsa všechny kmeny země‘. Ano, amen. Já jsem Alfa i Omega, počátek i konec, praví Pán Bůh, Ten, který jest a který byl a který přichází, ten Všemohoucí.
(Zj 22,20) Amen, přijď, Pane Ježíši!
(Zj 21,3 ...) A uslyšel jsem mocný hlas z trůnu, který řekl: „Hle, Boží stánek s lidmi; bude přebývat s nimi a oni budou jeho lid, a sám Bůh bude s nimi a bude jejich Bohem. A Bůh setře každou slzu z jejich očí. A smrti již nebude, ani žalu ani křiku ani bolesti již nebude, neboť první věci pominuly.“ Ten, který seděl na trůnu, řekl: „Hle, činím všechno nové.“ A řekl mi: „ Napiš: Tato slova jsou věrná a pravá.“ A řekl mi: „ Stalo se. Já jsem Alfa i Omega, počátek i konec. Já dám žíznivému zadarmo napít z pramene vody života.
(J 4,13 ...) Ježíš jí odpověděl: "Každý, kdo pije tuto vodu, bude znovu žíznit; ale kdo bude pít vodu, kterou mu dám, už nikdy žíznit nebude; voda,
kterou mu dám, se v něm stane pramenem vody vyvěrající k věčnému
životu."
(J 7,37 ...) Posledního dne svátků, ve velký den, Ježíš vstal a zvolal: "Žízní-li někdo, ať přijde ke mně a ať pije ten, kdo ve mne věří!" Podle slova Písma: Z jeho nitra potečou řeky živé vody. On mluvil o Duchu, jehož mají přijmout ti, kdo v něho uvěřili; Duch tam totiž ještě nebyl, protože Ježíš dosud nebyl oslaven.
|
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Neděle, 22. prosinec 2024 @ 22:08:15 CET (O uživateli | Poslat zprávu) | Není důležité za koho považovali Ježíše jiní, důležité je za koho se považoval On sám a za Boha se nepovažoval a neprohlásil ani 1x.
CSP Český studijní překlad (2009) J 8:40: "Nyní mne usilujete zabít, , který vám pověděl pravdu, kterou slyšel od Boha. To Abraham neučinil." |
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Neděle, 22. prosinec 2024 @ 22:10:05 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | A teď ještě jednou celý verš správně :):
CSP Český studijní překlad (2009) J 8:40: "Nyní mne usilujete zabít, člověka, který vám pověděl pravdu, kterou slyšel od Boha. To Abraham neučinil."
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Pondělí, 23. prosinec 2024 @ 10:13:54 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | ..."... za Boha se nepovažoval a neprohlásil ani 1x."...
Opatrně s takovým tvrzením!
Že ty, Mikime, neznáš dobře Písmo - za to nikdo z nás opravdu nemůže.
(J 1,15) Jan o něm vydával svědectví. Volal: „To je ten, o němž jsem řekl: ‚Ten, který přichází za mnou, je přede mnou, neboť byl dříve než já.‘“
(J 17,5) A nyní ty, Otče, oslav mne u sebe tou slávou, kterou jsem u tebe měl, dříve než byl svět.“
(J 8,58) Ježíš jim řekl: „Amen, amen, pravím vám, dřív než byl Abraham, já jsem.“
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Pondělí, 23. prosinec 2024 @ 13:49:14 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Jan 1:15, 30 vysvětlení pro chápavé s průměrným IQ.
To je ten, o kterém jsem mluvil, když jsem řekl: „Ten, kdo za mnou přijde, mě překonal, protože byl přede mnou.“ (NIV).
Trinitární tvrzení
Trinitáři tvrdí, že Jan 1:15 naznačuje, že existoval dříve, než existoval Jan Křtitel.
Tvrzení vs. fakta
Fakta ukazují, že preexistence není vůbec v dohledu. Jan má na mysli skutečnost, že Ježíš, který přijde po Janu Křtiteli, bude mít přednost před Janem. Jan Křtitel se stane menším a Ježíš větším.
Problém s tvrzením
1. Jan 1,30 - Člověk existoval dříve než Jan?
Téměř totožnou pasáž cituje apoštol Jan v J 1,30. V tomto případě se jedná o tzv. Zde však Jan Křtitel výslovně uvádí, že má na mysli člověka. Pokud bychom tyto verše vykládali tak, jak to dělají trinitáři, pak by to znamenalo, že před Janem Křtitelem existovala lidská bytost jménem Ježíš. To však nebude dávat žádný smysl, protože lidská bytost jménem Ježíš před Janem neexistovala. Ježíš se narodil zhruba šest měsíců po Janu Křtiteli (Lk 1,26). To nám dokazuje, že Jan rozhodně neodkazoval na dříve existujícího božského Ježíše.
2. Opisō
Jan odkazuje na ten, který přichází „za ním“. Slovo běžně překládalo jako „po“
Opisō. To naznačuje, že Ježíš byl „za ním“. Ježíš použil stejné slovo, když řekl: „Následujte mě“ a když řekl Petrovi: „Postavte se za mě Satane.“ Myšlenka je taková, že Ježíš bude následovat po Janovi; Ježíš za něj přijde.
Ten, kdo za mnou přichází, je mocnější než já a nejsem způsobilý odstranit jeho sandály. Matouš 3:11 (viz Marek 1: 7)
3. Emprosthen
Toto řecké slovo v podstatě znamená „před“. Všimněte si, co Jan říká na Jana 3:28.
Vy sami jste moji svědci, že jsem řekl: „Nejsem Kristus,„ ale „byl jsem poslán dopředu (z něj byl z nich.“ Opisō a Emprosthen jsou obvykle interpretováni Trinitáři, aby odkazovali na pozici v chronologickém čase. Tato slova se však používají k označení pozice v prostoru/umístění, ne čas. Tato slova primárně odpovídají na otázku „kde„ ne “, kdy“. Ježíš přišel „za“ Janem, protože Jan byl “před" Ježíšem.
4. Prōtos
Slovo protos jednoduše znamená „první“. Slovo může být použito k odkazování na první čas nebo první v hodnosti ve smyslu nadřazenosti nebo priority. Trinitáři jednoduše výchozí k první interpretaci času, aniž by se někdy ptali, zda to Jan zamýšlel. Když však přezkoumáme kontext, je zřejmé, že Jan odkazuje na stav, není čas.
4. Gegonen
Řecké slovo Gegonen je formou řeckého slovesa Ginomai, „být“. Je v dokonalém čase (minulý čas). Gegonen znamená, že „se stal“ nebo „se stal“. Je to stejné slovo použité ve verši 3 stejné kapitoly. Toto slovo bylo různě přeloženo do překladů založených na trojicích. Jednoduše to znamená „stal se“.
Analýza skutečností
1. Řecký text
NEB Νέα Ελληνικά βιβλία, 1901 Ιω 1:15: "Ο Ιωαννης μαρτυρει περι αυτου και εφωναξε, λεγων· Ουτος ητο περι ου ειπον, Ο οπισω μου ερχομενος ειναι ανωτερος μου, διοτι ητο προτερος μου."
NEB New Greek Books, 1901 Jan 1,15: "Jan o něm vydal svědectví a zvolal: "To byl ten, o němž jsem řekl: Ten, který přichází po mně, je můj nadřízený, protože byl mým ochráncem.""
CT WH 1885 Wescott and Hort (WH) John 1:15: "ιωανηϲ μαρτυρει περι αυτου και κεκραγεν λεγων ουτοϲ ην ο ειπων ο οπιϲω μου ερχομενοϲ εμπροϲθεν μου γεγονεν οτι πρωτοϲ μου ην"
CT WH 1885 Wescott a Hort (WH) Jan 1,15: "Jan o něm vydal svědectví a zvolal: 'Toto učinil ten, který přišel přede mnou, který mě předešel, to, co bylo přede mnou první'".
GA 03 Codex Vaticanus, designated by B or 03 John 1:15: "ιωανηϲ μαρτυρει περι αυτου και κεκραγε̅ λεγων ουτοϲ ην ο ειπω̅ ο οπιϲω μου ερχομενοϲ εμπροϲθεν μου γεγονεν οτι πρωτοϲ μου ην"
GA 03 Codex Vaticanus, označený B nebo 03 Jan 1,15: "Jan o něm vydal svědectví a on o něm vydal svědectví slovy: 'To je to, co jsem řekl, že ten, který přišel přede mnou a který mě předešel, udělal to, co bylo přede mnou první'".
Ten po mně se stal přede mnou, protože byl prvním ze mě. Všimněte si, že Ježíš se stal před Janem z hlediska nebo priority. To ukazuje, že trinitářská interpretace nedává smysl, protože interpretují verš, což znamená, že Ježíš má přednost a preference, protože byl vždy před Janem včas. Říká se nám však, že Ježíš přišel před Janem.
2. Jan 3:30
V kapitole 3 je Jan dokonale jasno, co bylo zamýšleno. Nikdo nemůže získat nic kromě toho, co mu je dáno z nebe. Vy sami mě svědčíte, že jsem řekl, že nejsem Kristus, ale byl jsem poslán dopředu (Emprosthen) o něm. Ten, kdo má nevěstu, je ženich; Přítel ženicha, který ho stojí a slyší, se velmi raduje z hlasu ženicha; Proto je moje radost z mé nyní plná. Musí se zvýšit, ale musím se snížit. V jednu chvíli byl Jan před/dopředu (Emprosthen) Ježíše. Ale Jan Křtitel nám však říká, že se musí snížit a Ježíš se musí zvýšit. Tímto způsobem se Ježíš stane dopředu (Emprosthen) Jana, když čteme v Jana 1:15 a John 1:30. 3. "První z mě" Tato slova se týkají priority Ježíše a jeho služby. Ježíš měl vždy vyšší prioritu než Jan.
Janova služba bylo jednoduše připravit lidi na Ježíšovu službu a dílo Otce skrze Ježíše. To platilo dlouho předtím, než se John Baptist narodil, protože Bůh slíbil tomuto Mesiášovi Izraeli. Ježíš byl jehněčí, který „byl zabit ze založení světa“ (Zjevení 13: 8). Mesiášovo poslání byla vždy vyšší prioritou než Jan Křtitel nebo jeho ministerstvo. Je však velmi nepravděpodobné, že Jan odkazuje na chronologický čas. Řecké slovo zde lze použít k odkazování na první čas nebo jej lze použít k tomu, aby se nejprve odkazoval na pořadí, na významu. John 1:27 objasňuje, co John zamýšlel: Ten, kdo za mnou přichází, z jehož sandálu nejsem hoden při odvaze. “ Jan zjevně měl nadřazenost důležitosti v čase, když používá slova „první ze mě“. Z tohoto důvodu se Ježíš stal před Janem. Johnova služba se snížila a Ježíšova ministerstvo se zvýšilo (Jn 3:28). Závěr Když třídíme všechna fakta, je velmi jasné, co se říká v Jana 1:15 a John 1:30 o této lidské bytosti. Jan Křtitel neříká nic o Ježíši existujícím dříve, než to udělal. John byl „před“ Ježíšem, ale Ježíš se stane „před Janem“, protože John se sníží a Ježíš se zvýší. Janova služba byla před Ježíšovou službou, ale Ježíšova ministerstvo převede Jana a bude mít přednost před Janovou službou. Protože Ježíš je Mesiáš, jeho služba byla vždy vyšší prioritou než Janův („první ze mě“). Ježíš převedl Jana, protože jeho služba byla nadřazená a důležitější než Janova. Text se ani nezmiňuje o Ježíši „již existujícím“ Janovi Křitelovi. |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Pondělí, 23. prosinec 2024 @ 19:45:34 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Kapku šílený překlad, ale dá se to pochopit :). (Ježíš byl jehněčí...to mě fakt pobavilo). |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Úterý, 24. prosinec 2024 @ 08:30:43 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Jak mnoho slov je zapotřebí na zatemnění prosté pravdy, že věčný Bůh (Pán nad životem i smrtí) se z lásky k člověku sám stal člověkem Ježíšem, aby nám všem otevřel nebe..
..."Jan Křtitel neříká nic o Ježíši existujícím dříve, .... "...
Ale říká:
(J 1,15) Jan o něm vydával svědectví. Volal: „To je ten, o němž jsem řekl: ‚Ten, který přichází za mnou, je přede mnou, neboť byl dříve než já.‘“
Také Ježíš o sobě přece říká, že byl dříve, než byl Abrahám!
Samozřejmě že tehdy nebyl ještě jako člověk Ježíš, ale jako Boží syn (duch) ve společenství s nebeským Otcem v Duchu svatém. Ovšem osoba je to pořád stejná - tatáž. Jen se stal člověkem.
Však lidé, kteří jsou pyšní očima a nadutí srdcem, tuto skutečnost o Kristu budou vytrvale popírat.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Úterý, 24. prosinec 2024 @ 08:44:20 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ahoj Stando, pěkné a požehnané svátky připomenutí narození Pána Ježíše Krista, našeho Spasitele.
To, co Bůh dříve předzvěděl, naplánoval, se stalo v Betlémě skutečností. Boží slovo, slovo zaslíbení, se uskutečnilo. Stalo se tělem.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Úterý, 24. prosinec 2024 @ 09:33:26 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Děkuji, Josefe, a taky ti přeji požehnané svátky, vylití všech Božích milostí na tvoji osobu.
Přece jenom ten, kdo byl osobně účasten nějaké události, může o ní i pravdivě svědčit. A Boží Syn právě takto svědčí o Abrahámovi:
(J 8,54) Můj Otec to je, kdo mne oslavuje a o kom vy říkáte: ‚Je to náš Bůh.‘ Vy jste ho nepoznali, ale já ho znám. Kdybych řekl, že ho neznám, budu lhář jako vy. Ale znám ho a jeho slovo zachovávám. Váš otec Abraham zajásal, že mohl uvidět můj den; uviděl jej a zaradoval se.“ Židé mu řekli: „Ještě ti nebylo padesát let, a viděl jsi Abrahama?“ Ježíš jim řekl: „Amen, amen, pravím vám, dřív než byl Abraham, já jsem.“
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Úterý, 24. prosinec 2024 @ 11:34:15 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Jan 8:56 Tvůj otec Abraham se radoval, že uvidí můj den nebo „chtěl vidět můj den“, jak to slovo správně překládají syrská a arabská verze; nebo „velmi toužící“, jak perská verze: a skutečně, to bylo to, po čem mnoho králů, proroků a spravedlivých mužů toužilo, dokonce i vidět Mesiáše a jeho den: často čteme o (xyvmh twmy), „ dny Mesiáše“: a Židé se ve svém Talmudu F25 o nich hodně přou, jak dlouho budou; jeden říká čtyřicet let, jiný sedmdesát, jiný tři věky: někteří míní, že budou podle počtu dnů v roce tři sta šedesát pět let; někteří říkají sedm tisíc let a jiní tolik, kolik bylo od počátku světa; a jiní, tolik jako od Noema; ale známe lépe den Kristův a jak dlouho byl zde na zemi; a jehož celý čas zde se nazývá jeho dnem; tento Abraham měl velmi velkou touhu vidět:
a viděl [to] a zaradoval se;
viděl to okem víry, viděl to v zaslíbení, že v jeho semeni budou požehnány všechny národy země; a když mu bylo slíbeno, že bude mít syna, což byl počátek naplnění toho druhého, zasmál se, a proto se jeho syn jmenoval Izák, na což se zde odkazuje; viděl ho při narození svého syna Izáka a radoval se, a proto nazval jeho jméno Izák, tedy „smích“: viděl také Krista a jeho den, jeho utrpení, smrt a vzkříšení z mrtvých, v postavě; ve svazování Izáka, v obětování berana a v přijímání Izáka jako z mrtvých. |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Středa, 25. prosinec 2024 @ 13:40:37 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Pokud si někdo plete minulý čas s časem budoucím, pokud si plete realitu radosti v minulosti (o které zde hovoří Pán Ježíš) s jakýmsi "chtěním Abraháma" v budoucnosti - pak jsme už dospěli ku konci jakéhokoli dokazování ...
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Úterý, 24. prosinec 2024 @ 09:48:49 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Oko stále tomu nerozumíš Ježíš nebyl dříve než Jan, protože se narodil až z měsíců po něm.Ježíš předešel Jana svým významem nikoliv časově. Opět sis vybral tendeční překlad, který s řečtinou toho nic společného nemá. V řečtině není nikde uvedeno že "byl přede mnou".
Z českých překladů do překládá správně snad jen: BKR Bible kralická, 1579 Jan 1:15: "Jan svědectví vydával o něm, a volal, řka: Tentoť jest, o němž jsem pravil, že po mně přišed, předšel mne; nebo přednější jest nežli já."
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Úterý, 24. prosinec 2024 @ 10:01:20 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Ježíš jako člověk nebyl dříve, než Jan - ale Boží Syn v nebi je spolu s Otcem v Duchu svatém už od věčnosti - dříve, než byl svět - Jak říká tento Boží Syn - nyní v těle (Ježíš).
(J 17,5) A nyní ty, Otče, oslav mne u sebe tou slávou, kterou jsem u tebe měl, dříve než byl svět.“
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Úterý, 24. prosinec 2024 @ 12:52:58 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Ne Ježíš nebyl nikdy dříve jako Boží Syn vůbec tomu nerozumíš a zřejmě ani nechceš rozumět, protože máš zkažený mozek tou Vaší nemocnou římskokatolickou ideologií.
Jan 17:5
Nyní, Otče, oslav mě spolu se sebou slávou, kterou jsem měl u tebe dříve, než byl svět.
Trinitární tvrzení
Trinitáři vykládají text tak, že Ježíš měl tuto slávu u Otce před stvořením světa, v současnosti tuto slávu neměl, protože se této slávy vzdal, a žádá, aby se mu tato sláva vrátila. Na základě tohoto výkladu tvrdí, že Ježíš před stvořením existoval jako sebevědomá osoba.
Tvrzení vs. fakta
Biblická fakta nám ukazují, že Ježíš nežádá zpět svou slávu, ani nenaznačuje, že před stvořením existoval jako sebevědomá osoba.
Problémy s reklamací
1. Trinitární eisegeze
Je třeba uznat, co si trinitáři v textu představují. Představují si, že Ježíš mluví o „době“, než čas začal, „když“ byl s Otcem a bylo to tehdy, když sdílel tuto slávu s Otcem.
2. „Než byl svět“ nebo „Než jsem sestoupil z nebe“?
Trinitáři chápou výroky jako „sestoupil jsem z nebe“ v Janovi 6:38 tak, že Ježíš byl
sebevědomou již existující osobou, která sestoupila z nebe do Mariina lůna asi před 2000 lety. Podobná myšlenka se předpokládá ve Filipským 2:5-11, kde trinitáři obvykle tvrdí, že inkarnace již existujícího Boha Syna je, když se Ježíš vzdal této zvláštní slávy.
Kdyby se již existující Ježíš vzdal své slávy, když sestoupil z nebe, aby se inkarnoval, a on žádal, aby mu byla navrácena, dalo by se očekávat, že by řekl: „Nyní, Otče, oslav mě spolu se sebou. se slávou, kterou jsem měl u tebe, než jsem sestoupil z nebe." V trinitární doktríně se Ježíš nevzdal své slávy při „založení světa“; vzdal se své slávy, když se stal člověkem. Tento problém však trojiční vykladači jednoduše ignorují.
3. Ježíš dal budoucím učedníkům stejnou slávu
U Jana 17:22 se Ježíš modlí za své budoucí učedníky. Mnoho z těchto učedníků ještě neexistuje. Ale Ježíš řekl, že dal (minulý čas) těmto budoucím učedníkům stejnou slávu. Dělá podobnou věc, když říká, že již poslal své učedníky do světa: „Jak jsi mě poslal do světa, i já jsem je poslal do světa“ ve verši 18, i když se to ve skutečnosti stalo po jeho vzkříšení, „Jako mne poslal Otec, i já posílám vás“ a on je posílá pomazáním Duchem svatým (20:21).
Neprosím jen za ně, ale i za ty, kteří ve mne věří skrze jejich slovo... Slávu, kterou jsi mi dal, jsem dal jim. Jan 17:22. Trinitářský výklad je v rozporu s těmito výroky. Pokud někdo chce interpretovat
Jana 17:5 tak, že Ježíš existoval s Otcem před stvořením, bude také nezbytně nutné důsledně interpretovat Ježíšova slova ve verši 22 tak, že jeho budoucí učedníci existovali spolu s ním, když pronášel tuto modlitbu. Trinitáři však tyto nesrovnalosti jednoduše ignorují.
4. Božská přirozenost bez slávy?
V trinitární doktríně se Ježíš nevzdává své božské přirozenosti, když se v inkarnaci stane lidskou bytostí. Ale to znamená, že trinitáři tvrdí, že Ježíš měl božskou přirozenost, která postrádala božskou slávu. Ale to je absurdní. V trinitární doktríně je božská přirozenost definována jako vlastnictví různých atributů. Nebýt žádné z těchto vlastností znamená, že nemáte božskou přirozenost, protože tato přirozenost byla definována jako vlastnictví těchto atributů. Tuto nedůslednost ignorují i trinitáři.
5. Viděli jsme jeho Slávu
V Janově 1. kapitole Jan vysvětluje, jak se Slovo stalo tělem, což trinitáři vykládají jako vtělení Boha Syna. Potom říká: "Viděli jsme jeho slávu." Jak by mohli vidět jeho božskou slávu, když se této slávy vzdal a potřebuje o ni požádat zpět u Jana 17:5. Tento problém neberou v potaz ani trinitáři.
Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi a my jsme viděli jeho slávu. 1:14
Byli jsme očitými svědky jeho majestátu, když se mu dostalo cti a slávy od Boha Otce, když mu hlas z Majestátní slávy řekl:
"Toto je můj milovaný Syn, se kterým jsem zalíben." 2. Petra 1:17
6. "Měl to" neznamená sebevědomou preexistenci
Pozorně si prohlédněte následující pasáže:
Požehnán buď Bůh a Otec našeho Pána Ježíše Krista, který nás požehnal každým duchovním požehnáním na nebeských místech v Kristu, tak jako si nás v něm vyvolil před založením světa, abychom byli před Ním svatí a bezúhonní. . Efezským 1:3-4.
Bůh nás zachránil a povolal svatým povoláním, ne podle našich skutků, ale podle svého vlastního záměru a milosti, která nám byla dána v Kristu Ježíši před časy věků, ale nyní se projevila zjevením našeho Spasitele Krista Ježíše. 2. Timoteovi 1:9-10 Pavel mluví o tom, že byl vyvolen před založením světa. Také mluví o milosti, která nám byla dána před stvořením světa. Vybral si nás. Bylo nám to dáno. Měli jsme to. Měli jsme to, ale to neznamená, že jsme již existovali jako sebevědomé osoby u založení světa. Nějakým způsobem mohou trinitáři pochopit, jak to může být pravda, ale stejná myšlenka je nenapadá ohledně Jana 17:5. A tento fakt neberou v potaz ani trinitáři. 7. Beránek, který byl zabit od založení světa Jan je autorem Jana 17:5. Trinitáři vykládají tuto slávu jako něco, co Ježíš „měl“ – minulý čas. Je to také osoba, která řekla, že Ježíš je "Beránek, který byl zabit od založení světa. Jak mohl Jan něco takového říct? Jak mohl mluvit o ukřižování v minulém čase, když řekl, že Beránek byl zabit Trinitáři intuitivně vědí, co má Jan na mysli, když tato slova Bůh dokonává od založení světa (Židům 4:3; srov. Izajáš 55:11). a On stanovil časy a období svou vlastní autoritou (Skutky 1:7) mohl hovořit o ukřižování jako o minulosti již od založení světa, protože Bůh mluvil, že je, dokončil své dílo a křížovou událost. byli Bohem předurčeni, aby se projevili v čase a období, které ustanovil, ale z nějakého důvodu nejsou trinitáři schopni použít stejnou myšlenku na Jana 17:5, a také tuto skutečnost ignorují. Analýza faktů 1. Ježíš mluví o svém oslavení, jako by ho právě měl Ježíš byl oslaven, když ho Bůh vzkřísil z mrtvých. Víme tedy, že Ježíš ještě není oslaven, když se modlí u Jana 17. Modlí se, aby byl oslaven. Jan říká, že Duch ještě nebyl dán, protože Ježíš ještě nebyl oslaven (7:39). Nemusel Mesiáš tyto věci vytrpět a pak vstoupit do své slávy? Lukáš 24:26. Ale ve verši 17:22 Ježíš naznačuje, že Bůh mu již dal tuto slávu. Ježíš mluví o svém oslavení, jako by mu již bylo dáno. 2. Stejnou slávu vzdává Ježíš svým budoucím učedníkům U Jana 17:22 se Ježíš modlí za své budoucí učedníky: "Moje modlitba není jen za ně. Modlím se také za ty, kteří ve mne uvěří skrze jejich poselství." A pak dává stejnou slávu těmto budoucím učedníkům. „Nyní, Otče, oslav mne spolu se sebou slávou, kterou jsem měl u tebe před světem... Slávu, kterou jsi mi dal, jsem dal jim, aby byli jedno, jako my jsme jedno. ....Přeji si, aby i oni, které jsi mi dal, byli se mnou tam, kde jsem já, aby viděli mou slávu, kterou jsi mi dal. Tato sláva je dána učedníkům, kteří ještě ani neexistovali. Měli to, protože jim to již dal Ježíš. Ale zatím neexistují. Je zřejmé, že totéž může platit o Ježíši. 3. Jan 17:24 Jan 17:24 objasňuje Jana 17:5. Všimněte si, jak Ježíš mluví o tom, že byl milován „před založením světa“, ale stejným dechem také říká: „sláva má, kterou jsi mi dal“. Otče, přeji si, aby i oni, které jsi mi dal, byli se mnou tam, kde jsem já, aby viděli mou slávu, kterou jsi mi dal, protože jsi mě miloval před založením světa. On (Beránek) byl předzvěstován před založením světa, ale pro vás se projevil v těchto posledních časech. 1 Petr 1:0. Beránek, který byl zabit od založení světa. Zjevení 13:8. V tomto bodě by mělo být naprosto jasné, že jazyk Jana 17:5 nutně neznamená, že Ježíš existoval jako sebevědomá osoba. V opačném případě bychom museli důsledně dospět k závěru, že křesťané také existovali dříve, než se narodili, protože byli vyvoleni před založením světa (Ef 1:4) a měli milost před časy věků (2 Tim 1: 9) a stejnou slávu jim dal Ježíš (J 17,22). Ale víme, že jsme neexistovali před stvořením, abychom něco dostali před stvořením. Tento jazyk odkazuje na Boží předurčení, to, co Bůh zamýšlel udělat, protože to, co Bůh zamýšlí, se jistě splní. Protože Bůh dokonává všechna svá díla slovem, které mluvil (Izajáš 55:1), a dokončil všechna svá díla od založení světa (Židům 4:3) a určil časy a období, kdy se věci stanou Víme, že tyto věci lze říci o křesťanech, protože Bůh již řekl, aby to pro nás udělali. Z Boží perspektivy se to stalo. 4. Výklad Jana 17:5 S použitím typického anglického překladu Jana 17:5 se Ježíš odvolává na něco, co už měl, protože mu to Bůh dal od založení světa (srov. Zj 13,8). Bůh mu to dal, ale také určil časy a období, kdy se věci stanou v našem čase a prostoru (Skutky 1:7). Bůh mu již dal tuto slávu, slávu vzkříšení, a on se ji nyní chystal přijmout. Stejně jako byl Beránek zabit od založení světa a měl být ukřižován a byla mu dána tato sláva od založení světa a chystal se tuto slávu obdržet.
5. Pochybný překlad
Jak jsme viděli, není třeba vykládat typický překlad Jana 17:5, jak to dělají trinitáři. A tak jsme se mohli zastavit přímo u toho a už nemusíme nic říkat. Existuje však další problém. Přeložili vůbec trinitáři tento verš správně? Tento spisovatel si to nemyslí.
Řecký text je následující:
a nyní mne oslav se svým otcem, u tebe je sláva, která byla před světem Ježíš se v tomto verši zmiňuje o tom, že je para Otcem dvakrát.
a nyní mne oslav se svým otcem, u tebe je sláva, která byla před světem
a nyní mne oslav, Otče, vedle tebe k té slávě, kterou jsem měl před světem, abych byl s tebou Einai
Problém s trojičním překladem je v tom, že jednoduše překládají infinitivní sloveso einai jako „byl“ a pak předpokládají, že to, co následuje („vedle vás“), není pro toto sloveso relevantní, ale patří jinam do věty. Za prvé, einai neznamená „byl“. Angličtí překladatelé někdy používají slovo „byl“ k překladu tohoto slovesa, ale ne proto, že to slovo znamená. Mohou to udělat jen proto, že anglicky mluvící mohou někdy vyjádřit podobnou myšlenku jinými slovy. Například výraz jako: "Věřili, že Ježíš je (einai) Kristus" by mohl být přeložen jako "Věřili, že Ježíš byl Kristus." Ale čtenář zde musí jasně něco pochopit. Nemohou to udělat, protože einai znamená „byl“. Mohou to udělat jen proto, že celý výraz „Věřili, že Ježíš je (einai) Kristus“ lze také anglicky vyjádřit jako „Věděli, že je Kristus“. Jde o to, že totéž můžeme říci v angličtině jinak. Jinými slovy, přesný překlad je "Věřili, že Ježíš je (einai) Kristus." Stává se však, že v angličtině vyjádříme stejnou myšlenku jako: "Věřili, že Ježíš byl Kristus." Není to skutečně skutečný překlad řeckého textu? náhodou je celý výraz jiný anglický způsob vyjádření stejné myšlenky. Řecké slovo einai prostě neznamená „byl“. Znamená to „být“.
Také infinitivní sloveso einai očekává doplněk. Toto sloveso znamená „být“ a očekává, že naznačíte, co to je být. "Věřili, že Ježíš je __?__." "Věděli, že je to Kristus." Kdykoli je použit tento infinitiv, očekává se, že pochopíme, že něco nebo někdo má být něčím nebo být někým. Očekávaný doplněk einai implicitně odpovídá na otázku "Co?" nebo "Kdo?" Trinitářský překlad Jana 17:5 však tuto skutečnost ignoruje.
Nyní se podívejme na skutečná slova, která Jan použil na konci verše, „být s tebou“. Měli bychom očekávat, že slova „vedle tebe“ jsou doplňkem, který infinitiv einai očekává.
Kromě toho budou gramatici odkazovat na einai jako na artikulární infinitiv, protože existuje modifikace členu. Všimněte si dvojitého (určitého) článku v textu:a nyní mne oslav se svým otcem, u tebe je sláva, která byla před světem. Druhý článek upravuje řecké slovo kosmos – svět. První článek je to, co dělá einai artikulárním infinitivem. Důsledkem takovéto větné struktury je, že celý výraz je upraven tímto článkem, "před THE [svět, který bude vedle tebe]." Článek upravuje vše v závorkách. Článek nemění jen samotné sloveso. Modifikuje verbální výraz a umožňuje, aby celá tato sada slov fungovala jako podstatné jméno, „něco“. Protože celý slovní výraz je určité „něco“, předchází mu člen. Jako příklad Filipským 2:6 doslova zní „být rovný Bohu“. Tento článek zde není určen pouze k úpravě slovesa einai (být), ale k úpravě celého slovního výrazu tak, aby fungoval jako podstatné jméno. V tomto případě je „něco“ rovnost s Bohem (dosl. „být rovný Bohu“), a tak celému slovnímu vyjádření předchází článek. Když tedy interpretujeme řecký text Jana 17:5, musíme si uvědomit, jak má řecká gramatika fungovat.
Co to znamená
Důsledkem této struktury je, že Ježíš říká, že měl něco „předtím“. Před čím? Před [světem, který bude vedle tebe]. Další zkoumání výrazů použitých v tomto verši dále objasní, co je míněno slovy v Janovi 17:5.
Kosmos ("svět")
Trinitářský výklad v podstatě vykládá Jana 17:5 tak, že Ježíš má na mysli slávu, kterou měl u Otce před stvořením nebes a země („dříve než byl svět“). Vykládají slovo „svět“ (kosmos) jako v podstatě synonymum pro „stvoření“ v určitém smyslu. Ale podívejme se, jak Ježíš používá slovo „svět“ v Janovi 17.
Zjevil jsem tvé jméno lidem, které jsi mi dal ze světa... Ptám se jejich jménem? Neptám se jménem světa.... I již nejsem na světě a oni sami jsou ve světě.... tyto věci mluvím ve světě .... svět je nenáviděl, protože nejsou ze světa, stejně jako já nejsem ze světa .... Nežádám Tě, abys je vzal ze světa... Nejsou ze světa, jako já nejsem ze světa... jako jsi mě poslal do světa, i já jsem poslal je do světa... Slávu, kterou jsi mi dal, jsem dal jim... aby svět poznal, že jsi mě poslal. Pečlivě pochopte, jak Ježíš používá slovo „svět“. Ježíš se modlí za učedníky, ale ne za svět. Svět nenávidí učedníky, protože nejsou z tohoto světa. Ježíš posílá své učedníky do světa, jako jej poslal Otec do světa. „Svět“ zde zjevně není planeta Země ani fyzický vesmír. Ježíš nemluví o tom, že planeta Země nebo fyzický vesmír nenávidí své učedníky, ani nás neinformuje, že se za fyzický vesmír nemodlí nebo že posílá své učedníky do vesmíru. Slovo „svět“ zde odkazuje na padlý stvořený řád, padlý stav věcí. Z tohoto důvodu se Ježíš modlí za své učedníky, kteří nejsou z tohoto světa, ale nemodlí se za „svět“, tedy za ty, kteří jsou z padlého světa, kterým učedníci nejsou.
Je-li tomu tak, musíme se pak upřímně ptát sami sebe, co Ježíš myslí „před světem“ v Janovi 17:5. Opakované použití slova „svět“ v bezprostředně následujícím kontextu nám ukazuje, že slovo „svět“ se nevztahuje na planetu Zemi nebo fyzický vesmír. Jinak se několik výroků v Janovi 17 změní v úplný nesmysl.
Takže co to všechno znamená?
Bezprostřední kontext
Trinitářský výklad Jana 17:4 ignoruje bezprostředně předcházející kontext. Pečlivě si prohlédněte, o čem Ježíš mluví v předchozích verších:
Otče, přišla hodina; oslav svého Syna, aby Syn oslavil tebe... Já jsem tě oslavil na zemi, když jsem vykonal dílo, které jsi mi svěřil, abych vykonal. Nyní, Otče, oslav mě společně se sebou, k té slávě, kterou jsem měl... Ježíš nám říká, že oslavil Otce na zemi. Jak to udělal? Janovo evangelium nám to objasňuje. Otec, který zůstal v Ježíši, konal skutky (14:10). Ježíš oslavil Otce skutky, které konal ve jménu Otce (5:43). Poté, co oslavil Otce (17:4), prosí Otce, aby ho oslavil (17:5). Skutky, které Ježíš konal, zjevily jeho slávu (2:11). Ježíš řekl, že se neoslavil tím, kým byl, ale byl to jeho Otec, kdo ho oslavil (8:54). Je to proto, že Otec, který v něm přebývá, konal skutky (14:10) a takto „sláva, která přichází od jediného Boha“, jsou skutky, které Ježíš říkal a šel (5:43-44). Tímto způsobem byl Otec oslaven v něm (12:28; 17:4), oslaven skutky, které Ježíš konal, protože přišel ve jménu svého Otce, aby konal Otcovy skutky (10:32) a Otec zůstal v on dělal ty práce.
Všimněte si také, jak Ježíš žádá, aby byl oslaven, aby v tomto oslavení oslavil Otce. Dále si všimněte, jak Ježíš řekl, že oslavil Otce na zemi ve verši 17:4. Nyní porovnejte tuto skutečnost s následujícím:"k té slávě, kterou jsem měl před světem." Sláva, kterou měl Ježíš po boku (para) Otce před světem, se nevztahuje na slávu, kterou měl Ježíš před stvořením nebe a země. Mluví o slávě, kterou měl po boku (odst.) Otce, pokud jde o skutky, které konal před lidmi světa (17:4), těmi, kteří nenáviděli Ježíše, a učedníky, kteří nejsou ze světa.
Mluvím to, co jsem viděl u svého Otce; proto i ty děláš věci, které jsi slyšel u svého otce. 8:38
Jak můžete věřit, když přijímáte slávu jeden od druhého a nehledáte slávu, která je pro jediného Boha? 5:44
Nyní poznali, že vše, co jsi mi dal, je pro tebe. 17:7.
7. Shrnutí: Překlad
Fakta nám ukazují, že Johnova slova jsou trinitárními tlumočníky zcela nesprávně interpretována. Ježíšova slova, (dosl.) „a nyní mne oslav, Otče, spolu s tebou k té slávě, kterou jsem měl před světem, aby byl s tebou“ znamenají, že Ježíš žádá, aby byl oslaven k té slávě, kterou měl po boku Otce ve smyslu skutky, které činil před světem, který nenávidí Ježíše a jeho učedníky. Tyto skutky ukazovaly jeho slávu a oslavovaly Otce, který v něm přebýval a konal skutky a který tímto způsobem oslavil Ježíše ohledně těchto skutků. V Janovi 17:5 chce být Ježíš oslaven k té slávě, kterou měl po boku Otce před světem, který ho nenáviděl, když konal ty skutky, a která slávou je „být (einai) po boku tebe“
Vpravdě, vpravdě, pravím vám, Syn od sebe nemůže nic dělat, ledaže by to viděl dělat Otce; neboť cokoli činí Otec, totéž činí Syn.
5:19.
Závěr
Ježíš byl Beránek, který byl zabit od založení světa. Trinitáři a všichni ostatní vědí, že to neznamená, že událost ukřižování již existovala. Odkazuje na Boží předurčení a Jeho předurčené věci jsou skutečností od založení světa, protože On dokončil všechna svá díla od založení světa. A také stanovil časy a období, kdy se tyto skutečnosti projeví v našem čase a prostoru stvoření.
Přijmeme-li typický trinitářský překlad tohoto verše, biblická fakta nám ukazují, že zde uvedené trojiční tvrzení je neopodstatněné. Písmo mluví o křesťanech, kteří byli vyvoleni před založením světa a kterým byla dána milost před časy věků. Tento jazyk neznamená, že v Janovi 17:5 vědomě existovalo předem, to je to, co podle trinitářů takový jazyk nutně znamená, když nám Písmo jasně ukazuje, že to není správné.
Ale trinitářské tvrzení má ještě více problémů. Jednoduchý přehled kontextu a slova „svět“ v tomto kontextu ukazuje, že trinitáři jsou úplně mimo. U Jana 17:4 se Ježíš zmiňuje o tom, jak oslavil Otce skutky, které konal. A protože Otec přebývající v Ježíši konal skutky (14:10), Otec oslavoval Ježíše podle skutků, které konal (5:44; 8:54). Fakta nás nutí interpretovat řecký text Jana 17:5 tak, že Ježíš žádá, aby byl oslaven k této slávě, tedy ke slávě, kterou měl u Otce ve smyslu skutků, které Otec skrze něho konal.
Beránek, který byl zabit od založení světa. Zjevení 13:8. |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Pátek, 27. prosinec 2024 @ 08:13:20 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Netvrdí to ani zdaleka jen trinitáři - tvrdí toto o sobě i sám Ježíš: "Já jsem tě oslavil na zemi, když jsem dokonal dílo, které jsi mi dal, abych je vykonal. A nyní ty, Otče, oslav mne u sebe tou slávou, kterou jsem u tebe měl, dříve než byl svět.“ - J 17, 4 ...
Aby bylo mezi námi jasno; hovoří se tu o Boží slávě - nyní navíc také o oslavení člověka Ježíše - Božího Syna, který se této svojí nebeské slávy vzdal a stal se člověkem jako my, aby vykoupil lidstvo z jeho hříchů.
..." A protože Otec přebývající v Ježíši konal skutky ..."...
Konal je spolu se Synem mocí Ducha svatého - protože vždycky všechno konají spolu dohromady. Žádná ze tří božských osob nedělá nic samostatně - to by byli totiž už tři odlišní bohové - a to je samozřejmě hereze triteismu.
Mikim říká: " Ježíš žádá, aby byl oslaven k té slávě, kterou měl po boku Otce ve smyslu skutky, které činil před světem"
Ve skutečnosti Ježíš žádá cosi jiného: " A nyní ty, Otče, oslav mne u sebe tou slávou, kterou jsem u tebe měl, dříve než byl svět."
(J 1,14) A Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi. Spatřili jsme jeho slávu, slávu, jakou má od Otce jediný Syn, plný milosti a pravdy.
Mikim říká: "V Janově 1. kapitole Jan vysvětluje, jak se Slovo
stalo tělem, což trinitáři vykládají jako vtělení Boha Syna. Potom říká:
"Viděli jsme jeho slávu." Jak by mohli vidět jeho božskou slávu, když
se této slávy vzdal a potřebuje o ni požádat zpět u Jana 17:5. "
Co tedy viděli apoštolové skutečně?
Viděli Ježíšovu božskou slávu, když konal své zázraky, viděli jeho božskou slávu na Hoře proměnění.
(L 9,29 ...)
A když se modlil, vzhled jeho tváře se změnil a jeho oděv se bělostně rozzářil. A hle, dva muži s ním rozmlouvali — byli to Mojžíš a Eliáš, kteří se ukázali v slávě a mluvili o jeho odchodu, který se měl naplnit v Jeruzalémě.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Pátek, 27. prosinec 2024 @ 10:42:28 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Jan 17:5
Nyní, Otče, oslav mě spolu se sebou slávou, kterou jsem měl u tebe dříve, než byl svět.
Trinitární tvrzení
Trinitáři vykládají text tak, že Ježíš měl tuto slávu u Otce před stvořením světa, v současnosti tuto slávu neměl, protože se této slávy vzdal, a žádá, aby se mu tato sláva vrátila. Na základě tohoto výkladu tvrdí, že Ježíš před stvořením existoval jako sebevědomá osoba.
Tvrzení vs. fakta
Biblická fakta nám ukazují, že Ježíš nežádá zpět svou slávu, ani nenaznačuje, že před stvořením existoval jako sebevědomá osoba.
Problémy s reklamací
1. Trinitární eisegeze
Je třeba uznat, co si trinitáři v textu představují. Představují si, že Ježíš mluví o „době“, než čas začal, „když“ byl s Otcem a bylo to tehdy, když sdílel tuto slávu s Otcem.
2. „Než byl svět“ nebo „Než jsem sestoupil z nebe“?
Trinitáři chápou výroky jako „sestoupil jsem z nebe“ v Janovi 6:38 tak, že Ježíš byl sebevědomou již existující osobou, která sestoupila z nebe do Mariina lůna asi před 2000 lety. Podobná myšlenka se předpokládá ve Filipským 2:5-11, kde trinitáři obvykle tvrdí, že inkarnace již existujícího Boha Syna je, když se Ježíš vzdal této zvláštní slávy.
Kdyby se již existující Ježíš vzdal své slávy, když sestoupil z nebe, aby se inkarnoval, a on žádal, aby mu byla navrácena, dalo by se očekávat, že by řekl: „Nyní, Otče, oslav mě spolu se sebou. se slávou, kterou jsem měl u tebe, než jsem sestoupil z nebe." V trinitární doktríně se Ježíš nevzdal své slávy při „založení světa“; vzdal se své slávy, když se stal člověkem. Tento problém však trojiční vykladači jednoduše ignorují.
3. Ježíš dal budoucím učedníkům stejnou slávu
U Jana 17:22 se Ježíš modlí za své budoucí učedníky. Mnoho z těchto učedníků ještě neexistuje. Ale Ježíš řekl, že dal (minulý čas) těmto budoucím učedníkům stejnou slávu. Dělá podobnou věc, když říká, že již poslal své učedníky do světa: „Jak jsi mě poslal do světa, i já jsem je poslal do světa“ ve verši 18, i když se to ve skutečnosti stalo po jeho vzkříšení, „Jako mne poslal Otec, i já posílám vás“ a on je posílá pomazáním Duchem svatým (20:21).
Neprosím jen za ně, ale i za ty, kteří ve mne věří skrze jejich slovo... Slávu, kterou jsi mi dal, jsem dal jim. Jan 17:22. Trinitářský výklad je v rozporu s těmito výroky. Pokud někdo chce interpretovat
Jana 17:5 tak, že Ježíš existoval s Otcem před stvořením, bude také nezbytně nutné důsledně interpretovat Ježíšova slova ve verši 22 tak, že jeho budoucí učedníci existovali spolu s ním, když pronášel tuto modlitbu. Trinitáři však tyto nesrovnalosti jednoduše ignorují.
4. Božská přirozenost bez slávy?
V trinitární doktríně se Ježíš nevzdává své božské přirozenosti, když se v inkarnaci stane lidskou bytostí. Ale to znamená, že trinitáři tvrdí, že Ježíš měl božskou přirozenost, která postrádala božskou slávu. Ale to je absurdní. V trinitární doktríně je božská přirozenost definována jako vlastnictví různých atributů. Nebýt žádné z těchto vlastností znamená, že nemáte božskou přirozenost, protože tato
přirozenost byla definována jako vlastnictví těchto atributů. Tuto nedůslednost ignorují i trinitáři.
5. Viděli jsme jeho Slávu
V Janově 1. kapitole Jan vysvětluje, jak se Slovo stalo tělem, což trinitáři vykládají jako vtělení Boha Syna. Potom říká: "Viděli jsme jeho slávu." Jak by mohli vidět jeho božskou slávu, když se této slávy vzdal a potřebuje o ni požádat zpět u Jana 17:5. Tento problém neberou v potaz ani trinitáři.
Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi a my jsme viděli jeho slávu. 1:14
Byli jsme očitými svědky jeho majestátu, když se mu dostalo cti a slávy od Boha Otce, když mu hlas z Majestátní slávy řekl:
"Toto je můj milovaný Syn, se kterým jsem zalíben." 2. Petra 1:17
6. "Měl to" neznamená sebevědomou preexistenci
Pozorně si prohlédněte následující pasáže:
Požehnán buď Bůh a Otec našeho Pána Ježíše Krista, který nás požehnal každým duchovním požehnáním na nebeských místech v Kristu, tak jako si nás v něm vyvolil před založením světa, abychom byli před Ním svatí a bezúhonní. . Efezským 1:3-4.
Bůh nás zachránil a povolal svatým povoláním, ne podle našich skutků, ale podle svého vlastního záměru a milosti, která nám byla dána v Kristu Ježíši před časy věků, ale nyní se projevila zjevením našeho Spasitele Krista Ježíše. 2. Timoteovi 1:9-10 Pavel mluví o tom, že byl vyvolen před založením světa. Také mluvío milosti, která nám byla dána před stvořením světa. Vybral si nás. Bylo nám to dáno. Měli jsme to. Měli jsme to, ale to neznamená, že jsme již existovali jako sebevědomé osoby u založení světa. Nějakým způsobem mohou trinitáři pochopit, jak to může být pravda, ale stejná myšlenka je nenapadá ohledně Jana 17:5. A tento fakt neberou v potaz ani trinitáři. 7. Beránek, který byl zabit od založení světa Jan je autorem Jana 17:5. Trinitáři vykládají tuto slávu jako něco, co Ježíš „měl“ – minulý čas. Je to také osoba, která řekla, že Ježíš je "Beránek, který byl zabit od založení světa. Jak mohl Jan něco takového říct? Jak mohl mluvit o ukřižování v minulém čase, když řekl, že Beránek byl zabit Trinitáři intuitivně vědí, co má Jan na mysli, když tato slova Bůh dokonává od založení světa (Židům 4:3; srov. Izajáš 55:11). a On stanovil časy a období svou vlastní autoritou (Skutky 1:7) mohl hovořit o ukřižování jako o minulosti již od založení světa, protože Bůh mluvil, že je, dokončil své dílo a křížovou událost. byli Bohem předurčeni, aby se projevili v čase a období, které ustanovil, ale z nějakého důvodu nejsou trinitáři schopni použít stejnou myšlenku na Jana 17:5, a také tuto skutečnost ignorují. Analýza faktů 1. Ježíš mluví o svém oslavení, jako by ho právě měl Ježíš byl oslaven, když ho Bůh vzkřísil z mrtvých. Víme tedy, že Ježíš ještě není oslaven, když se modlí u Jana 17. Modlí se, aby byl oslaven. Jan říká, že Duch ještě nebyl dán, protože Ježíš ještě nebyl oslaven (7:39). Nemusel Mesiáš tyto věci vytrpět a pak vstoupit do své slávy? Lukáš 24:26. Ale ve verši 17:22 Ježíš naznačuje, že Bůh mu již dal tuto slávu. Ježíš mluví o svém oslavení, jako by mu již bylo dáno. 2. Stejnou slávu vzdává Ježíš svým budoucím učedníkům U Jana 17:22 se Ježíš modlí za své budoucí učedníky: "Moje modlitba není jen za ně. Modlím se také za ty, kteří ve mne uvěří skrze jejich poselství." A pak dává stejnou slávu těmto budoucím učedníkům. „Nyní, Otče, oslav mne spolu se sebou slávou, kterou jsem měl u tebe před světem... Slávu, kterou jsi mi dal, jsem dal jim, aby byli jedno, jako my jsme jedno. ....Přeji si, aby i oni, které jsi mi dal, byli se mnou tam, kde jsem já, aby viděli mou slávu, kterou jsi mi dal. Tato sláva je dána učedníkům, kteří ještě ani neexistovali. Měli to, protože jim to již dal Ježíš. Ale zatím neexistují. Je zřejmé, že totéž může platit o Ježíši. 3. Jan 17:24 Jan 17:24 objasňuje Jana 17:5. Všimněte si, jak Ježíš mluví o tom, že byl milován „před založením světa“, ale stejným dechem také říká: „sláva má, kterou jsi mi dal“. Otče, přeji si, aby i oni, které jsi mi dal, byli se mnou tam, kde jsem já, aby viděli mou slávu, kterou jsi mi dal, protože jsi mě miloval před založením světa. On (Beránek) byl předzvěstován před založením světa, ale pro vás se projevil v těchto posledních časech. 1 Petr 1:0. Beránek, který byl zabit od založení světa. Zjevení 13:8. V tomto bodě by mělo být naprosto jasné, že jazyk Jana 17:5 nutně neznamená, že Ježíš existoval jako sebevědomá osoba. V opačném případě bychom museli důsledně dospět k závěru, že křesťané také existovali dříve, než se narodili, protože byli vyvoleni před založením světa (Ef 1:4) a měli milost před časy věků (2 Tim 1: 9) a stejnou slávu jim dal Ježíš (J 17,22). Ale víme, že jsme neexistovali před stvořením, abychom něco dostali před stvořením. Tento jazyk odkazuje na Boží předurčení, to, co Bůh zamýšlel udělat, protože to, co Bůh zamýšlí, se jistě splní. Protože Bůh dokonává všechna svá díla slovem, které mluvil (Izajáš 55:1), a dokončil všechna svá díla od založení světa (Židům 4:3) a určil časy a období, kdy se věci stanou Víme, že tyto věci lze říci o křesťanech, protože Bůh již řekl, aby to pro nás udělali. Z Boží perspektivy se to stalo. 4. Výklad Jana 17:5 S použitím typického anglického překladu Jana 17:5 se Ježíš odvolává na něco, co už měl, protože mu to Bůh dal od založení světa (srov. Zj 13,8). Bůh mu to dal, ale také určil časy a období, kdy se věci stanou v našem čase a prostoru (Skutky 1:7). Bůh mu již dal tuto slávu, slávu vzkříšení, a on se ji nyní chystal přijmout. Stejně jako byl Beránek zabit od založení světa a měl být ukřižován a byla mu dána tato sláva od založení světa a chystal se tuto slávu obdržet.
5. Pochybný překlad
Jak jsme viděli, není třeba vykládat typický překlad Jana 17:5, jak to dělají trinitáři. A tak jsme se mohli zastavit přímo u toho a už nemusíme nic říkat. Existuje však další problém. Přeložili vůbec trinitáři tento verš správně? Tento spisovatel si to nemyslí.
Řecký text je následující:
a nyní mne oslav se svým otcem, u tebe je sláva, která byla před světem Ježíš se v tomto verši zmiňuje o tom, že je para Otcem dvakrát.
a nyní mne oslav se svým otcem, u tebe je sláva, která byla před světem
a nyní mne oslav, Otče, vedle tebe k té slávě, kterou jsem měl před světem, abych byl s tebou Einai.
Problém s trojičním překladem je v tom, že jednoduše překládají infinitivní sloveso einai jako „byl“ a pak předpokládají, že to, co následuje („vedle vás“), není pro toto sloveso relevantní, ale patří jinam do věty. Za prvé, einai neznamená „byl“. Angličtí překladatelé někdy používají slovo „byl“ k překladu tohoto slovesa, ale ne proto, že to slovo znamená. Mohou to udělat jen proto, že anglicky mluvící mohou někdy vyjádřit podobnou myšlenku jinými slovy. Například výraz jako: "Věřili, že Ježíš je (einai) Kristus" by mohl být přeložen jako "Věřili, že Ježíš byl Kristus." Ale čtenář zde musí jasně něco pochopit. Nemohou to udělat, protože einai znamená „byl“. Mohou to udělat jen proto, že celý výraz „Věřili, že Ježíš je (einai) Kristus“ lze také anglicky vyjádřit jako „Věděli, že je Kristus“. Jde o to, že totéž můžeme říci v angličtině jinak. Jinými slovy, přesný překlad je "Věřili, že Ježíš je (einai) Kristus." Stává se však, že v angličtině vyjádříme stejnou myšlenku jako: "Věřili, že Ježíš byl Kristus." Není to skutečně skutečný překlad řeckého textu? náhodou je celý výraz jiný anglický způsob vyjádření stejné myšlenky. Řecké slovo einai prostě neznamená „byl“. Znamená to „být“.
Také infinitivní sloveso einai očekává doplněk. Toto sloveso znamená „být“ a očekává, že naznačíte, co to je být. "Věřili, že Ježíš je __?__." "Věděli, že je to Kristus." Kdykoli je použit tento infinitiv, očekává se, že pochopíme, že něco nebo někdo má být něčím nebo být někým. Očekávaný doplněk einai implicitně odpovídá na otázku "Co?" nebo "Kdo?" Trinitářský překlad Jana 17:5 však tuto skutečnost ignoruje.
Nyní se podívejme na skutečná slova, která Jan použil na konci verše, „být s tebou“. Měli bychom očekávat, že slova „vedle tebe“ jsou doplňkem, který infinitiv einai očekává.
Kromě toho budou gramatici odkazovat na einai jako na artikulární infinitiv, protože existuje modifikace členu. Všimněte si dvojitého (určitého) článku v textu: a nyní mne oslav se svým otcem, u tebe je sláva, která byla před světem Druhý článek upravuje řecké slovo kosmos – svět. První článek je to, co dělá einai artikulárním infinitivem. Důsledkem takovéto větné struktury je, že celý výraz je upraven tímto článkem, "před THE [svět, který bude vedle tebe]." Článek upravuje vše v závorkách. Článek nemění jen samotné sloveso. Modifikuje verbální výraz a umožňuje, aby celá tato sada slov fungovala jako podstatné jméno, „něco“. Protože celý slovní výraz je určité „něco“, předchází mu člen. Jako příklad Filipským 2:6 doslova zní „být rovný Bohu“. Tento článek zde není určen pouze k úpravě slovesa einai (být), ale k úpravě celého slovního výrazu tak, aby fungoval jako podstatné jméno. V tomto případě je „něco“ rovnost s Bohem (dosl. „být rovný Bohu“), a tak celému slovnímu vyjádření předchází článek. Když tedy interpretujeme řecký text Jana 17:5, musíme si uvědomit, jak má řecká gramatika fungovat.
Co to znamená
Důsledkem této struktury je, že Ježíš říká, že měl něco „předtím“. Před čím? Před [světem, který bude vedle tebe]. Další zkoumání výrazů použitých v tomto verši dále objasní, co je míněno slovy v Janovi 17:5.
Kosmos ("svět")
Trinitářský výklad v podstatě vykládá Jana 17:5 tak, že Ježíš má na mysli slávu, kterou měl u Otce před stvořením nebes a země („dříve než byl svět“). Vykládají slovo „svět“ (kosmos) jako v podstatě synonymum pro „stvoření“ v určitém smyslu. Ale podívejme se, jak Ježíš používá slovo „svět“ v Janovi 17.
Zjevil jsem tvé jméno lidem, které jsi mi dal ze světa... Ptám se jejich jménem? Neptám se jménem světa.... I již nejsem na světě a oni sami jsou ve světě.... tyto věci mluvím ve světě .... svět je nenáviděl, protože nejsou ze světa, stejně jako já nejsem ze světa .... Nežádám Tě, abys je vzal ze světa... Nejsou ze světa, jako já nejsem ze světa... jako jsi mě poslal do světa, i já jsem poslal je do světa... Slávu, kterou jsi mi dal, jsem dal jim... aby svět poznal, že jsi mě poslal. Pečlivě pochopte, jak Ježíš používá slovo „svět“. Ježíš se modlí za učedníky, ale ne za svět. Svět nenávidí učedníky, protože nejsou z tohoto světa. Ježíš posílá své učedníky do světa, jako jej poslal Otec do světa. „Svět“ zde zjevně není planeta Země ani fyzický vesmír. Ježíš nemluví o tom, že planeta Země nebo fyzický vesmír nenávidí své učedníky, ani nás neinformuje, že se za fyzický vesmír nemodlí nebo že posílá své učedníky do vesmíru. Slovo „svět“ zde odkazuje na padlý stvořený řád, padlý stav věcí. Z tohoto důvodu se Ježíš modlí za své učedníky, kteří nejsou z tohoto světa, ale nemodlí se za „svět“, tedy za ty, kteří jsou z padlého světa, kterým učedníci nejsou.
Je-li tomu tak, musíme se pak upřímně ptát sami sebe, co Ježíš myslí „před světem“ v Janovi 17:5. Opakované použití slova „svět“ v bezprostředně následujícím kontextu nám ukazuje, že slovo „svět“ se nevztahuje na planetu Zemi nebo fyzický vesmír. Jinak se několik výroků v Janovi 17 změní v úplný nesmysl.
Takže co to všechno znamená?
Bezprostřední kontext
Trinitářský výklad Jana 17:4 ignoruje bezprostředně předcházející kontext. Pečlivě si prohlédněte, o čem Ježíš mluví v předchozích verších:
Otče, přišla hodina; oslav svého Syna, aby Syn oslavil tebe... Já jsem tě oslavil na zemi, když jsem vykonal dílo, které jsi mi svěřil, abych vykonal. Nyní, Otče, oslav mě společně se sebou, k té slávě, kterou jsem měl... Ježíš nám říká, že oslavil Otce na zemi. Jak to udělal? Janovo evangelium nám to objasňuje. Otec, který zůstal v Ježíši, konal skutky (14:10). Ježíš oslavil Otce skutky, které konal ve jménu Otce (5:43). Poté, co oslavil Otce (17:4), prosí Otce, aby ho oslavil (17:5). Skutky, které Ježíš konal, zjevily jeho slávu (2:11). Ježíš řekl, že se
neoslavil tím, kým byl, ale byl to jeho Otec, kdo ho oslavil (8:54). Je to proto, že Otec, který v něm přebývá, konal skutky (14:10) a takto „sláva, která přichází od jediného Boha“, jsou skutky, které Ježíš říkal a šel (5:43-44). Tímto způsobem byl Otec oslaven v něm (12:28; 17:4), oslaven skutky, které Ježíš konal, protože přišel ve jménu svého Otce, aby konal Otcovy skutky (10:32) a Otec zůstal v on dělal ty práce.
Všimněte si také, jak Ježíš žádá, aby byl oslaven, aby v tomto oslavení oslavil Otce. Dále si všimněte, jak Ježíš řekl, že oslavil Otce na zemi ve verši 17:4. Nyní porovnejte tuto skutečnost s následujícím:
"k té slávě, kterou jsem měl před světem." Sláva, kterou měl Ježíš po boku (para) Otce před světem, se nevztahuje na slávu, kterou měl Ježíš před stvořením nebe a země. Mluví o slávě, kterou měl po boku (odst.) Otce, pokud jde o skutky, které konal před lidmi světa (17:4), těmi, kteří nenáviděli Ježíše, a učedníky, kteří nejsou ze světa.
Mluvím to, co jsem viděl u svého Otce; proto i ty děláš věci, které jsi slyšel u svého otce. 8:38
Jak můžete věřit, když přijímáte slávu jeden od druhého a nehledáte slávu, která je pro jediného Boha? 5:44
Nyní poznali, že vše, co jsi mi dal, je pro tebe. 17:7.
7. Shrnutí: Překlad
Fakta nám ukazují, že Johnova slova jsou trinitárními tlumočníky zcela nesprávně interpretována. Ježíšova slova, (dosl.) „a nyní mne oslav, Otče, spolu s tebou k té slávě, kterou jsem měl před světem, aby byl s tebou“ znamenají, že Ježíš žádá, aby byl oslaven k té slávě, kterou měl po boku Otce ve smyslu skutky, které činil před světem, který nenávidí Ježíše a jeho učedníky. Tyto skutky ukazovaly jeho slávu a oslavovaly Otce, který v něm přebýval a konal skutky a který tímto způsobem oslavil Ježíše ohledně těchto skutků. V Janovi 17:5 chce být Ježíš oslaven k té slávě, kterou měl po boku Otce před světem, který ho nenáviděl, když konal ty skutky, a která slávou je „být (einai) po boku tebe“
Vpravdě, vpravdě, pravím vám, Syn od sebe nemůže nic dělat, ledaže by to viděl dělat Otce; neboť cokoli činí Otec, totéž činí Syn.
5:19.
Závěr
Ježíš byl Beránek, který byl zabit od založení světa. Trinitáři a všichni ostatní vědí, že to neznamená, že událost ukřižování již existovala. Odkazuje na Boží předurčení a Jeho předurčené věci jsou skutečností od založení světa, protože On dokončil všechna svá díla od založení světa. A také stanovil časy a období, kdy se tyto skutečnosti projeví v našem čase a prostoru stvoření.
Přijmeme-li typický trinitářský překlad tohoto verše, biblická fakta nám ukazují, že zde uvedené trojiční tvrzení je neopodstatněné. Písmo mluví o křesťanech, kteří byli vyvoleni před založením světa a kterým byla dána milost před časy věků. Tento jazyk neznamená, že v Janovi 17:5 vědomě existovalo předem, to je to, co podle trinitářů takový jazyk nutně znamená, když nám Písmo jasně ukazuje, že to není správné.
Ale trinitářské tvrzení má ještě více problémů. Jednoduchý přehled kontextu a slova „svět“ v tomto kontextu ukazuje, že trinitáři jsou úplně mimo. U Jana 17:4 se Ježíš zmiňuje o tom, jak oslavil Otce skutky, které konal. A protože Otec přebývající v Ježíši konal skutky (14:10), Otec oslavoval Ježíše podle skutků, které konal (5:44; 8:54). Fakta nás nutí interpretovat řecký text Jana 17:5 tak, že Ježíš žádá, aby byl oslaven k této slávě, tedy ke slávě, kterou měl u Otce ve smyslu skutků, které Otec skrze něho konal.
Beránek, který byl zabit od založení světa.
Zjevení 13:8. |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Pátek, 27. prosinec 2024 @ 10:45:12 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Jan 1:14a Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi. (NIV) 1. „Slovo“ je moudrost, plán nebo záměr Boží (viz Jan 1:1) a Slovo „se stalo tělem“ jako Ježíš Kristus. Ježíš Kristus byl tedy „Slovo v těle“, což je zkráceno na „Slovo“, aby se snadněji mluvilo. Písmo je také Slovo, ale je to Slovo psané. Všichni souhlasí s tím, že písemné „Slovo“ mělo svůj počátek. Stejně tak „Slovo“ v těle. Řecký text Matouše 1:18 to říká velmi jasně: „Nyní byl počátek Ježíše Krista tímto způsobem. Některým starověkým zákoníkům byla myšlenka, že Ježíš má „počátek“, tak nepříjemná, že se pokusili změnit řecký text tak, aby zněl „zrození“, a nikoli „počátek“, ale neuspěli. Všechny novořecké texty se v Matoušovi 1:18 čtou jako „počátek“ (genesis). „Narození“ je považováno za přijatelný překlad „geneze“, protože počátkem některých věcí je narození, a tak většina překladů zní „narození“ v Matoušovi 1:18. Nicméně správné pochopení Matouše 1:18 je „počátek“ (geneze) Ježíše Krista. Na počátku měl Bůh plán, záměr, který se „stal tělem“, když byl Ježíš počat. Aby Jan 1:14 podpořil Trojici, musí nejprve existovat důkaz, že Ježíš existoval před svým narozením a byl nazýván „Slovem“. Nevěříme, že takový důkaz existuje. Existuje však velké množství důkazů, že Ježíš byl předem znám Bohem a že „Slovo“ odkazuje na Boží plán nebo záměr. Tvrdíme, že význam tohoto verše je přímočarý. Bůh měl plán (Slovo) a tento plán se stal tělem, když byl Ježíš počat. Ježíš se tak stal „Slovem v těle“. 2. Je také důležité poznamenat, že text neříká: ‚Bůh se stal tělem‘, ani to neznamená. V prologu je „slovo“ plán nebo záměr Boha, nikoli Bůh sám, je to něco jiného než Bůh v celém prologu. Je to „s“ Bohem v Janovi 1:1b a Janovi 1:2; Bůh poslal Jana Křtitele, „slovo“ neposlalo Jana Křtitele (Jan 1:6); V Janovi
1:11 se věřící stávají dětmi Božími, ne dětmi „slova“; V Janovi 1:18 Syn (Ježíš, slovo) vysvětluje Boha, Syn nevysvětluje sám sebe. Je jasné, že v celém Prologu je „slovo“ něco jiného než Bůh, není to Bůh, proto bychom neměli chápat Jana 1:14 jako ‚Bůh se stal tělem‘. 3. Je docela spravedlivé se ptát, proč Jan říká: „Slovo se stalo tělem“, což je tvrzení, které se nám zdá tak zřejmé. Samozřejmě, že Ježíš Kristus byl tělo. Narodil se, rostl, jedl a spal a Písmo ho nazývá mužem. To, co je nám však jasné nyní, nebylo v prvních stoletích křesťanské éry vůbec jasné. V našich poznámkách k Janovi 1:1 vysvětlujeme, že Bibli je třeba chápat v kontextu kultury, ve které byla napsána. V době Janova psaní získávalo „dokétické“ hnutí učedníky v křesťanství („dokétický“ pochází z řeckého slova pro „zdát se“ nebo „zjevovat se“). Doketičtí křesťané věřili, že Ježíš byl ve skutečnosti duchovní bytost nebo bůh, který se jako člověk jen „zdával“. Někteří doketisté nevěřili, že Ježíš ve skutečnosti jedl a nepil, ale pouze předstírali, že to dělá. Kromě toho si někteří Židé mysleli, že Ježíš byl anděl. V teologické literatuře tomu dnes teologové říkají „anděl-christologie“. Jan 1:14 nebyl napsán proto, aby ukázal, že Ježíš byl nějakým způsobem preexistující a pak se stal tělem. Měl ukázat, že Boží plán spasení se „stal tělem“, tj. Ježíš nebyl duch, bůh nebo andělská bytost, ale spíše člověk z masa a kostí. Velmi podobná věc je řečeno v 1. Janově 4:2, že pokud nevěříte, že Ježíš přišel v těle, nejste z Boha. Hyndman, p. 113 Rakovský katechismus, s. 117-119 |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Pátek, 27. prosinec 2024 @ 11:02:41 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | A proměnil se před nimi a jeho tvář zářila jako slunce a jeho oděv zbělel jako světlo. Bible viz další překlady na BibleGateway "přeměněno." Událost popsaná jako „Proměnění“ je zaznamenána ve třech evangeliích (Mt 17:1-9; Mk 9:2-9; Lukáš 9:28-36). V této události byl Ježíš „proměněn“ před Petrem, Jakubem a Janem a tato událost je označována jako „Proměna“, protože rané vlivné anglické verze používaly slovo „transfigured“ (srov. Tyndale’s New Testament, KJV). Dnes bychom obvykle řekli „proměněno“ nebo jeho „vzhled se změnil“ (GW) nebo „vzhled byl proměněn“ (NLT).
Proměnění bylo úžasným zázrakem Boží milosti, který připravil Ježíše na jeho mučení a smrt tím, že mu dal ochutnat jeho slavnou budoucnost a nechal ho mluvit prostřednictvím zjevení s
„Mojžíšem“ a „Eliášem“. Proměna ukazuje, jak moc Bůh miloval Ježíše i nás, a slouží jako model a připomínka toho, že Bůh vždy pracuje v zákulisí, aby připravil lidi na těžkosti, kterým budou v životě čelit.
Mnoho teologů nevěří, že Ježíš mohl být nepřesný v tom, co řekl o načasování příchodu jeho království, přestože mnoho starozákonních proroků o tom bylo nepřesných a říkali, že Den Páně přijde brzy, ale nepřišlo to brzy (srov. Joel 1:15; 2:1; 3:14; Iz 13:6; 29:17; 46:13; 51:5; Někteří teologové proto říkají, že „Království“, o kterém Kristus mluvil v Matoušovi 16:28, přišlo při Proměnění, ale existuje řada důvodů, proč tomu tak není.
Prvním a hlavním důvodem je, že Království nepřišlo při Proměnění; to, co Ježíš řekl, že se stane v Matoušovi
16:27-28, se při Proměnění nestalo a stále se nestalo. Ježíš řekl, že přijde se svými anděly, a to se nestalo, a také řekl, že až přijde království, „odplatí každému podle toho, co udělal“, a to se také ještě nestalo. Kromě toho, co řekl Kristus, starozákonní proroctví jasně říkají, že až Kristovo království přijde na zem, bude vládnout zemi z Jeruzaléma, země a voda budou uzdraveny, zvířata již nebudou nebezpečná, bude jich spousta. jídla pro každého, války ustanou a budou i jiná požehnání. Žádná z těchto věcí se při Proměnění nestala; ze všech těchto a dalších důvodů Proměna jednoduše nenaplňuje Kristova slova, nebylo to Království přicházející v moci (Marek 9:1).
Lidé tehdy věděli, stejně jako by měli vědět i nyní, že až Království přijde na zem, zůstane. Nikdo by si nikdy nepomyslel, na základě toho, co o Království řekl Starý zákon, Jan Křtitel a sám Ježíš, že přijde v krátkém vidění a odejde. Ve skutečnosti, kdyby si učedníci, kteří tam stáli s Ježíšem, mysleli, že ve skutečnosti říká: „Někteří, kteří zde stojí, nezemřou, než Bůh dá tajnou vizi budoucího Království třem mužům“, nikdo by nebyl nijak zvlášť nadšený. Bůh dal vidění Království prorokům, kteří žili před Ježíšem, jako byl Ezekiel (kapitoly 37-48), a také lidem, kteří žili po Ježíši, jako je Pavel (2. Korintským 12:1-7). Ježíšova slova byla pro učedníky vzrušující, protože dokonale rozuměli tomu, co říkal: Ježíšovo království na zemi přijde velmi brzy.
Ježíš učil, že Království je blízko od začátku své služby (Marek 1:15), a neexistuje žádný teolog, který by řekl, že Kristovo poselství „Království je blízko“, ve skutečnosti říká: „Proměnění je blízko“. Většina učenců souhlasí s tím, že Království bylo ústředním tématem Kristovy učitelské služby. Vzhledem k tomu je důležité zdůraznit, že jediným okamžikem, kdy Ježíš učil o Království, o kterém někteří učenci říkají, že mluvil o Proměnění, je událost zaznamenaná v Matoušovi 16:28, Markovi 9:1 a Lukáši 9: 27, a jejich jediný důvod, proč to řekli, je to, co řekl Ježíš o některých učednících, kteří nezemřeli, se nenaplnilo. Tvrdit, že v celém Ježíšově učení o Božím království pouze jednou v Matoušovi 16:28 „království“ znamenalo „Proměnění“, je jen sofistika, aby se to, co Ježíš řekl na tom jediném místě, stalo historicky správným. Navíc tvrzení, že království nějak přišlo při Proměnění, vnáší do záznamu evangelia zmatek, protože Ježíš se během své služby, včetně po Proměnění, modlil a učil o Království. Například, ačkoli je Proměnění zaznamenáno v Lukáši 9, v Lukáši 11 se Kristus modlil v modlitbě Páně: „Přijď království tvé. Jestliže se Kristus modlil, aby Království přišlo brzy po Proměnění, pak se zdá zřejmé, že Proměnění nebylo Královstvím.
Účelem Proměnění bylo pomoci připravit Ježíše na jeho utrpení a smrt, a ve vidění při Proměnění Mojžíš a Eliáš se zjevil Ježíšovi a mluvil s ním o jeho smrti, o jeho „odchodu“ ze života (Lukáš 9:30-31). Království by nemohlo přijít, pokud byl Mesiáš nepřijatelnou obětí, a proto bylo nesmírně důležité, aby zůstal bez hříchu až do své smrti. Lidstvo nemohlo být vykoupeno, pokud se Ježíš „zlomil“ a zhřešil při mučení nebo na kříži, a tak ho Bůh prostřednictvím vidění připravil na jeho utrpení.
Při Proměnění dostal Ježíš okusit, jaký bude v budoucnu; byl oblečený v bílém a měl honosný vzhled, který mu pomohl připravit se na „jeho odchod“. Proměnění tedy nebylo „Království nebeské přicházející k moci“ a ve skutečnosti to vůbec nebylo vidění „Království nebeského“, bylo to vidění oslaveného Krista. To potvrzuje i Petr, který napsal: „byli jsme očitými svědky jeho majestátu“, což alespoň částečně odkazovalo na to, že Petr viděl oslaveného Krista při Proměnění. Petr viděl oslaveného Krista, ale nikdy netvrdil, že království v žádném případě přišlo. Matouš 17:9 nazývá tuto zkušenost „vizí“ (ESV, HCSB, KJV, NASB). Mnoho starých proroků, a jistě i apoštolové Pavel a Jan, měli vidění budoucího Království, ale nebylo by správné tvrdit, že protože Izajáš, Zachariáš, Pavel nebo Jan dostali vizi budoucího Království, tedy Království. vlastně nějakým způsobem přišel. Podobně je nesprávné tvrdit, že vidění oslaveného Krista při Proměnění bylo to, o čem Ježíš mluvil, když mluvil o svém Království a soudech s ním spojených.
Je důležité, abychom porozuměli tomu, co Petr o vidění napsal, protože proměnění zmiňované ve 2. Petrově 1:16-17 je hlavním důvodem, proč lidé říkají, že Ježíš mluvil o svém Proměnění. V těchto verších Petr mluvil o tom, že je očitým svědkem Kristova majestátu, a byl jím, ale v prorockém smyslu. Petr neviděl realitu Krista jako vznešeného mesiášského krále, viděl její prorocký obraz. Ale vidění, které viděli Petr, Jakub a Jan, neznamená, že „království“ přišlo při Proměnění o nic víc, než když království přišlo, když o něm měli vidění Daniel, Ezekiel, Pavel nebo Jan.
Jedním z témat 2. Petra je přesvědčit své čtenáře o božském původu Písma ao tom, že je důvěryhodné. Řekl tedy, že moc a sláva Kristova příchodu nebyla „chytře vymyšleným“ příběhem, ale skutečně se stane (srov. 2 Petr 1:11; 1:16; 2:9; 3:7-14). Jako důkaz této skutečnosti mluví o tom, že je očitým svědkem Kristova majestátu v prorockém smyslu. Celý kontext zmínky o Proměnění ve 2. Petrově knize je proroctví. Ve skutečnosti proměnění učinilo „slovo proroků jistější“ (2. Petrův 1:19). Tvrdit, že Proměnění je naplněním toho, o čem Ježíš mluvil v Matoušovi 16, znamená nepochopení Ježíše i Petra.
Dalším důvodem, proč Proměnění nemůže být „Syn člověka přicházející ve svém Království“, je to, že neexistuje žádný důkaz, že Ježíš věděl, že přijde, dokud se tak nestalo. Byl to zázrak učiněný Bohem, aby pomohl připravit Krista na jeho smrt. Nebylo to předpovězeno v proroctví ani předvídáno v Písmu žádným způsobem. Jediné tři svědky to jistě zaskočilo. Ježíš mohl dostat zjevení, že se to stane krátce předtím, než se to stalo, ale žádný z učedníků o tom nic nevěděl. Aby Kristus řekl svým učedníkům, že někteří z nich nezemřou, dokud nepřijde do jeho Království, a pak nějak očekával, že si uvědomí, že mluví o neznámé budoucí události a ne o dobře známém Království, které oni a jejich předkové měli. očekávaný roky činí tento výklad nepřijatelný. Jednoduše neexistuje žádný dobrý důvod ke ztotožňování dobře známého a očekávaného „Království“ s neznámou a neočekávanou vizí oslaveného Krista.
Teologové, kteří činí z Proměnění naplnění
Ježíšových slov v Matoušovi 16:28, vytvářejí několik nepřekonatelných problémů. Jedním z těchto problémů je, že Ježíšova slova v Matouši 16 se při Proměnění nenaplnila: andělé nepřišli a lidé za své skutky nedostali odplatu.
Dalším problémem je, že to, co Ježíš řekl, se tak či onak ukázalo jako nepřesné. Pokud bylo proměnění naplněním toho, co Ježíš řekl v Matoušovi 16:28 – že „někteří“ z učedníků nezemřou, dokud neuvidí Ježíše přicházet v jeho království – pak se to rozhodně nestalo. K proměnění došlo jen asi 8 dní poté, co Ježíš promluvil v Matoušovi 16:28 (Mt 17:1; Marek 9:2; Lukáš 9:28), a je jisté, že nejen „někteří“ Ježíšovi učedníci byli stále naživu. , ale většina nebo dokonce všichni byli ještě naživu o 8 dní později.
Krátké 8denní období staví lidi, kteří říkají, že Ježíš se nemohl mýlit ohledně načasování svého přicházejícího království, do skřipce. Pokud se Ježíš nemýlil v načasování příchodu jeho království a ve skutečnosti šlo o Proměnění, pak se mýlil v tom, že jen „někteří“ z věřících byli naživu 8 dní později – většina nebo všichni budou naživu. Jestliže to, co řekl o tom, že jen někteří z učedníků byli naživu, když království přišlo k moci – a to ještě nepřišlo –, pak se mýlil, protože „někteří“ z učedníků ještě nežijí, všichni jsou nyní mrtví. Takže lidé, kteří se snaží zachránit Ježíše před prohlášením, které je historicky nepřesné, neuspějí. Řešení je snadné a biblické: Ježíš, stejně jako proroci, řekl, že druhý příchod je blízko, ale Bůh pro své vlastní účely druhý příchod oddálil.
Renomovaný učenec F. F. Bruce viděl problém s 8 dny a nevěřil, že proměnění bylo to, o čem Ježíš mluvil v Matoušovi 16:28. Napsal: „Nelze říci, že proměnění byla událost, o které Ježíš řekl, že přijde během života některých jeho posluchačů: člověk běžně nepoužívá takový jazyk k označení něčeho, co se má odehrát za týden. A
Je třeba zdůraznit, že F. F. Bruce věřil, že Království přišlo v den Letnic (Skutky 2), ale ani toto datum nenaplňuje Kristova slova. Za prvé, i kdyby Ježíšova služba trvala déle než tři roky, stále by bylo pravděpodobné, že téměř všichni učedníci, kterým Ježíš mluvil v Matouši 16, byli stále naživu, nejen „někteří“ z nich. Všichni apoštolové byli jistě stále naživu. Kromě toho v den Letnic nepřicházeli žádní andělé a nikdo nebyl souzen, odměněn ani trestán. Letnice a Věk milosti nejsou Královstvím a nejsou naplněním toho, co Kristus řekl v Matoušovi 16:27-28. Ježíš mluvil ke svým učedníkům o království, slávě, andělech, soudu, odměnách a odplatě, čemuž všemu rozuměli a nic z toho se ještě nestalo, ale nastanou při druhém příchodu Krista. Bůh má moc a pravomoc oddálit druhý příchod, a to je to, co udělal. Matouš 17.2 Dalším způsobem, jak víme, že proměnění nebylo naplněním toho, co Ježíš řekl v Matoušovi 28:16, je, že Ježíš předpověděl, že „někteří“ z jeho učedníků budou stále naživu, až přijde Království s mocí a tito učedníci to „uvidí“ ( Mt 16:28; Ale o osm dní později, když došlo k Proměnění, měli všichni apoštolové alespoň vidět Království, ale pouze Petr, Jakub a Jan byli přítomni proměnění a bylo jim přísně řečeno, aby to drželi v tajnosti (Mt 17). :9). Pokud bylo Proměnění tajemstvím mezi Ježíšem a 3 učedníky, nebylo to naplnění Ježíšova veřejného proroctví, že „někteří“ jeho učedníci (včetně alespoň všech jeho apoštolů) budou naživu, aby to viděli.
Vzhledem k tomu, že důkazem je, že proměnění nebylo příchodem jeho království, a protože sám Ježíš dal jasně najevo, že vlastně neví, kdy království přijde (Mt 24:36; Marek 13:32), důkazem je, že byl to Bůh, kdo oddálil příchod Království Kristova, ale Ježíš nevěděl, že se to stane. Ze čtení proroctví o konci časů ve Starém zákoně se dozvídáme, že Bůh to oddaloval již dříve, takže oddalování znovu nebylo pro Boha neslušné, protože ve svém velkém milosrdenství dává lidstvu stále více času, aby bylo spaseno. |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Sobota, 28. prosinec 2024 @ 09:43:12 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Mikime, "trepeš" tady samé hlouposti!
..." Mikim říká: " Ježíš žádá, aby byl oslaven k té slávě, kterou měl po boku Otce ve smyslu skutky, které činil před světem"
Ve skutečnosti Ježíš žádá cosi jiného: " A nyní ty, Otče, oslav mne u sebe tou slávou, kterou jsem u tebe měl, dříve než byl svět.""...
To jsi fakt až tak slaboduchý, že tu kopíruješ do očí až tak bijící nesmysly?
Ježíš hovoří o slávě, kterou měl u Otce dříve, než byl svět.
Mikim se nám tu snaží vnutit, že se zde jedná o slávu skrze skutky, které Ježíš činil před světem!
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Sobota, 28. prosinec 2024 @ 16:18:13 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Evidentně jsi to vysvětlení nečetl. A navic je to z řečtiny ve většině biblí přeloženo špatně. Pak se nedivím, že chceš mermomocí prosadit nesmysl. |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Pondělí, 30. prosinec 2024 @ 08:40:49 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | ..."A navic je to z řečtiny ve většině biblí přeloženo špatně."...
... Hodnotí ten, který sám biblickou řečtinu vůbec neovládá! .....
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Pondělí, 30. prosinec 2024 @ 21:32:35 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Stačí když řečtinu ovládají jiní a přeložit si řecký text umím v překladači taky :) a dnes už chytám i jednodušší řecká slůvka, která se často opakují. U hebrejštiny se ovšem nechytám ani omylem a musím jedině věřit překladatelům. |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Úterý, 31. prosinec 2024 @ 09:02:19 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ty ovšem (ve svojí ješitnosti) se odvažuješ posuzovat, kdo z nich to překládá správně a kdo špatně.
V tom je ta ironie!
|
]
|
|
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Neděle, 22. prosinec 2024 @ 22:16:06 CET (O uživateli | Poslat zprávu) | Jan 3.13 vysvětlení:
A nikdo nevystoupil do nebe, kromě toho, kdo sestoupil z nebe, Syn člověka, který je v nebi. Bible viz další překlady a[13] Poslední fráze je v některých řeckých textech vynechána "A nikdo." Ježíš nepronesl slova zaznamenaná v Janovi 3:13 (ani žádné ze slov od verše 13 do konce 3. kapitoly). Ježíš neřekl, že je v nebi, když stál v Jeruzalémě a mluvil s Nikodémem. Ježíš přestává mluvit na konci 12. verše a tam by se také měla zastavit červená písmena v biblích s červeným písmem. Verš 13 je součástí vyprávění o Janově evangeliu, nemluví Ježíš. Většina Janova evangelia je vyprávěním o Janovi. John začíná vyprávěním a většina kapitoly 1 a většina zbytku Johna je vyprávění. Jan kapitola 3 začíná vyprávěním („Byl jeden muž z farizeů...“) a toto vyprávění pokračuje ve verši 13.
Ačkoli si to většina lidí neuvědomuje, učenci diskutují o tom, jakou část Janovy kapitoly 3 pronesl Ježíš a v jakém bodě Ježíšova slova končí a vyprávění Janova evangelia začíná znovu. Ačkoli nejlepší způsob, jak vidět tuto debatu, je číst komentáře a články v teologických časopisech, snadný způsob, jak vidět debatu, je porovnat různé verze „Biblí s červenými písmeny“; červená písmena se v různých biblích zastavují na různých místech. V ESV, NASB a NIV84 Ježíš přestane mluvit (a červená písmena se zastaví) ve verši 21, ale v NIV (vydání z roku 2011) se červená písmena zastaví u Jana 3:15 a Jan 3:16 je černá dopisy a je považován za součást vyprávění. Na rozdíl od těchto dvou možností podporují textové a kontextové důkazy závěr E. W. Bullingera, který tvrdí, že Ježíš přestává mluvit ve verši 12 a vyprávění začíná veršem 13. Bullingerova Companion Bible obsahuje poznámky, které jsou dobrým důvodem pro skutečnost, že Ježíšovo mluvení končí veršem 12 a Jan, vypravěč, začíná veršem 13. Ve skutečnosti Bullinger uvádí sedm různých důvodů, proč Ježíšovo mluvení končí veršem 13. Verše 14 a 16 s tím zcela souhlasí (viz komentáře k Jan 3:14 a 3:16).
Bullingerových sedm důvodů je:
Protože minulý čas řeckých sloves, která následují po verši 12, označují dokončené události. Protože výraz „jednorozený Syn“ nepoužívá sám Pán, ale používá jej Jan, když popisuje Pána (Jan 1:14, 18, 3:16, 18; 1. Jan 4:9). Protože „ve jménu“ (Jan 3:18, s použitím řeckého slova en) nepoužívá Pán, ale Jan (Jan 1:12; 2:23; 1. Jan 5:13).
Protože „dělat pravdu“ se vyskytuje jinde pouze v 1. Janově 1:6. Protože „kdo je v nebi“ (v. 13) poukazuje na skutečnost, že Pán v době, kdy Jan psal, již vystoupil. Protože slovo „vyvýšen“ se vztahuje jak na utrpení (Jan 3:14; 8:28; 12:32, 34), tak na „slávu, která má následovat“ (Jan 8:28; 12:32; Sk 2: 33; Protože konec ve verši 13 nejlépe odpovídá kontextu, jak ukazuje struktura oddílu.a Silný a přímý důkaz toho, že Ježíš po verši 12 nemluví, pochází z pouhého čtení veršů v řečtině (a někdy dokonce i v angličtině) a pozornosti ke slovesům a obsahu veršů. Například verš 13 je velmi jasný: „Nikdo nevystoupil do nebe...kromě Syna člověka.“ Sloveso „vystoupil“ je v minulém čase v řečtině i angličtině a ukazuje nám, že Ježíš již vystoupil do nebe, když byl tento verš napsán. To potvrzuje i poslední věta verše, která říká, že Ježíš „je“ v nebi. Fráze „který je v nebi“ má všechny důkazy o tom, že je původní, a měla by se objevit v anglických biblích stejně jako v King James Version (tento bod je uveden níže v části „kdo je v nebi“).
Ortodoxní učenci přišli s „vysvětlením“, proč se domnívají, že tento verš říká, že Ježíš vystoupil do nebe, ale stále na zemi mluví s Nikodémem, ale jsou to vymyšlená vysvětlení, vymyšlená díky předpojaté teologii komentátorů. K pochopení tohoto verše není potřeba nic jiného než přímé čtení.
Slovesa v Janovi 3:14 nám nadále dávají vědět, že Ježíš již vystoupil do nebe a nebyl na zemi a nemluvil s Nikodémem. Verš 14 říká, že „tak jako“ Mojžíš „pozvedl“ hada (v řečtině čas aorist), tak i Syn člověka „byl vyzdvižen“ (také čas aorist). Čas slovesa „zvedl“ je stejný pro hada Mojžíše i Syna člověka. Přirozeným čtením textu tedy je, že jak had, tak Syn člověka byli v minulosti vyzdviženi. Samozřejmě, protože ortodoxní učení říká, že Jan 3:14 se odehrál dlouho před ukřižováním a nanebevstoupením Krista, přirozené čtení řeckého textu je ignorováno a čtení minulého slovesa v minulém čase se čte v angličtině, jako by byla to budoucnost, takže většina anglických verzí uvádí, že Syn člověka „bude“ vyzdvižen. Stejně jako ve verši 13 přirozené čtení sloves ukazuje, že Ježíš již byl ukřižován a vstal z mrtvých. Slovesa ve verši 16 i nadále ukazují, že Ježíšova smrt je minulostí a že Ježíš nemluvil s Nikodémem, ale že verš 16 je příběhem Jana (v tomto bodě mnozí komentátoři souhlasí, včetně překladatelů NIV z roku 2011 , jehož červená písmena končí veršem 15). Text jasně říká, že Bůh „miloval“ svět a „dal“ svého Syna. Tyto věci už byly hotové, ne budoucí události. Had je „vyzdvižen“, Kristus je „vyzdvižen“, že Bůh „miluje“ svět a že Bůh „dal“ svého Syna – všechna tato slovesa v čase aoristu a všechna se vztahují k minulým událostem. To je důvod, proč dokonce i anglické verze říkají, že Bůh „dal“ svého Syna místo „dá“ ho.
Jak tedy ortodoxní komentátoři vysvětlují tyto minulé napjaté události, zejména to, jak Bůh údajně „dal“ svého Syna dlouho předtím, než Ježíš zemřel? R. C. H. Lenski, v mnoha věcech velmi dobrý komentátor, vysvětluje slovesa minulého času takto: „Toto sloveso ‚dal‘ skutečně odkazuje na akt, který se odehrál na onom světě, kde by jakékoli zohlednění času bylo nedostatečné, což znamená pouze to, že jsme ubohým lidským způsobem, když mluvíme o věcech, které nás přesahují.“b Jinými slovy, Lenski tvrdí, že když Bible říká, že Bůh „dal“ svého Syna dříve, než ho skutečně „dal“, bylo to proto, že se událost stala jiný svět“, kde se čas nepočítá jako my. Toto vysvětlení je vymyšlené a ignoruje prosté čtení řečtiny. Tvrdíme, že není třeba vymýšlet tak bizarní vysvětlení veršů, které lze číst a pochopit jednoduchým a přímočarým způsobem. Koneckonců, existuje nějaké jiné místo, o kterém Ježíš mluví způsobem, kterému nemůžeme jednoduše porozumět, ale musíme ho vysvětlit tím, že Ježíš mluvil o budoucí události v minulosti, protože ten akt „se stal na onom světě“? Podle našich znalostí určitě ne.
Kromě prostého a přímočarého čtení řeckého textu, který umísťuje události po verši 12 do minulosti, je dalším důvodem, proč se domnívat, že Ježíš přestal mluvit ve verši 12 a verš 13 obnovuje vyprávění o Janovi, to, že od verše 3 k verši 12, kdykoli Ježíš mluví, používá „já“. Po verši 12 však najdeme v textu zájmeno ve třetí osobě „on“. Logickým důvodem tohoto posunu je, že od verše 13 apoštol Jan psal o „něm“. Ve verši 3 Ježíš mluví a říká: „Říkám. Ve verši 5 říká: "Říkám." Ve verši 7 říká: "Řekl jsem." Ve verši 11 říká: „Říkám“ a ve verši 12 říká: „Řekl jsem“ a „Říkám“. Ve verši 13 dochází k náhlému posunu. Už nevidíme „já“, vidíme „jeho“ a další odkazy na Ježíše ve třetí osobě. Například ve verši 13 text odkazuje na „toho“ z nebe a ve verši 14 místo toho, aby řekl „každý, kdo ve mne věří“ (což Ježíš mnohokrát udělal v Janově evangeliu, srov. Jan 6: 35, 37; a Jan 12:44, 46); Když jsou zvažovány důkazy, slova od
Jana 3:13 do konce kapitoly nevyřkl Ježíš, ale napsal je vypravěč, apoštol Jan, dlouho po Ježíšově smrti, vzkříšení a nanebevstoupení. "ale ten, který sestoupil z nebe." Bylo řečeno, že něco pochází od Boha nebo pochází z nebe, pokud byl Bůh jeho zdrojem. Například Jakub 1:17 říká, že každý dobrý dar je „shůry“ a „sestupuje“ od Boha. Co tím James myslí, je jasné. Bůh je Autorem a zdrojem dobrých věcí v našem životě. Bůh pracuje v zákulisí, aby poskytl to, co potřebujeme. Tento verš neznamená, že dobré věci v našich životech přicházejí přímo z nebe. Fráze „ten, kdo sestoupil z nebe“ v Janovi 3:13 je třeba chápat stejně, jako rozumíme Jakubovým slovům – že Bůh je zdrojem Ježíše Krista, kterým byl. Kristus byl Boží plán a Bůh pak přímo zplodil Ježíše.
Existují také další verše, které říkají, že Ježíš byl „poslán od Boha“, což je fráze, která ukazuje Boha jako konečný zdroj toho, co je posláno. Jan Křtitel byl muž „poslaný od Boha“ (Jan 1:6) a byl to on, kdo řekl, že Ježíš „přichází shůry“ a „přichází z nebe“ (Jan 3:31). Když chtěl Bůh lidem říci, že jim požehná, když budou dávat desátky, řekl jim, že otevře okna „nebe“ a vylije požehnání (Mal. 3:10). Všichni samozřejmě rozuměli použitému idiomu a nikdo nevěřil, že Bůh doslova sesype věci z nebe. Věděli, že tato fráze znamená, že původem požehnání, která obdrželi, je Bůh. Ještě dalším příkladem je, když Kristus mluvil a řekl: „Odkud byl Janův křest? Z nebe nebo lidského původu?" (Matouš 21:25). Samozřejmě, že Janův křest by byl „z nebe“, kdyby byl zdrojem zjevení Bůh. John ten nápad nedostal sám od sebe, přišel „z nebe“. Tento verš objasňuje idiom: věci mohou být „z nebe“, tj. od Boha, nebo mohou být „s muži." Tento idiom je stejný, když se používá o Ježíši. Ježíš je „z Boha“, „z nebe“ nebo „shůry“ v tom smyslu, že Bůh je jeho Otec, a tedy jeho původ.
Myšlenka přijít od Boha nebo být Bohem poslána je také objasněna Ježíšovými slovy v Janovi 17. Řekl: „Jak jste mě poslali do světa, tak jsem já poslal do světa je.“ (Jan 17:18). Dokonale rozumíme tomu, co měl Kristus na mysli, když řekl: „Poslal jsem je do světa“. Myslel tím, že nás pověřil nebo jmenoval. Toto prohlášení neznamená, že jsme byli v nebi s Kristem a poté jsme se inkarnovali do těla. Kristus řekl: "Jak jsi mě poslal, já jsem poslal je." Takže stejným způsobem, jakým nás poslal Kristus, bychom měli chápat frázi, že Bůh poslal Krista.
"Kdo je v nebi." Tato poslední fráze tohoto verše, jak se objevuje v KJV a REV, je v novořeckých textech vynechána, ale její původnost je stále sporná. Ačkoli novořecké texty jako Nestle-Aland a text SBL tuto frázi vynechávají a moderní anglické Bible založené na těchto textech ji také vynechávají, existuje dobrý důvod se domnívat, že učenci sestavující tyto moderní texty udělali v tomto případě chybu. Důvod, proč moderní texty tuto frázi vynechávají, je ten, že je vynechána v egyptských textech (alexandrijská textová rodina). Přestože egyptští svědci mají velkou váhu, nejsou konečným slovem o originalitě žádného verše. Tato fráze je zahrnuta v textech každé jiné rodiny řeckých textů a je také v raných textech jiných než řeckých, jako jsou syrské, koptské a arménské texty.
Když je slovo nebo fráze v některých řeckých rukopisech, ale ne v jiných, učenci obvykle používají řadu testů, aby se pokusili rekonstruovat původní text. Jedním z těchto testů je: „Co říkají nejstarší texty? Další je: "Existuje čtení, které je dominantní mezi všemi různými skupinami textů a ranými verzemi, které jsou v jiných jazycích?" Velmi důležitým testem je: "Které čtení je nejtěžší?" To je důležité, protože písaři obvykle brali obtížná čtení, buď obtížná gramaticky, nebo obtížně srozumitelná, a zjednodušovali je. V tomto verši je test „obtížnosti“ velmi důležitý, protože rané egyptské texty tuto frázi vynechávají, ale z čistého hlediska „obtížnosti“ je mít frázi jako součást verše mnohem obtížnější než ji nemít. Bez něj se verš čte jednodušeji. Důkazy o testu „obtížnosti“ a zejména v kombinaci se skutečností, že pouze egyptské texty tuto frázi vynechávají, by nás vedly k závěru, že fráze je původní. Jedna věc je jistá: frázi buď vymysleli písaři a přidali ji k původnímu textu, nebo byla původní a byla z původního textu vypuštěna. To nás vede k otázce: „Existují historické faktory, které by písaře přiměly změnit text tak či onak? Uvidíme, že existoval důvod, proč egyptští zákoníci vymazali frázi „kdo je v nebi“.
Fráze „kdo je v nebi“ je obtížná, protože podle křesťanské tradice slova ve verši 13 pronesl Ježíš, když byl v Jeruzalémě a mluvil s Nikodémem (což není správné, jak jsme viděli výše). Takže skutečnost, že verš říká „kdo je v nebi“, vytvořila obrovský problém. Jak mohla Bible říci, že Ježíš byl v nebi, když byl na zemi a mluvil s Nikodémem? Písaři měli snadné řešení tohoto problému: vynechat obtížná slova. I když je snadné pochopit, proč by egyptský písař chtěl tato slova vynechat, nikdo nikdy nedokázal uvést důvod, proč by kterýkoli písař chtěl tato slova vymyslet a dát je do Bible. Zdá se, že neexistuje žádný dobrý důvod, proč by raný písař dodal „kdo je v nebi“ k verši, který by se bez něj četl mnohem jasněji.
Zatímco fráze „kdo je v nebi“ se běžnému čtenáři zdá nemístná, ještě více to platilo v Egyptě, kde probíhaly obrovské debaty o Božství Kristově a kde mnoho zákoníků nevěřilo v Trojici. Přinejmenším trojiční zákoníci věřili, že Ježíš může být zároveň na zemi i v nebi, takže by neviděli potřebu verš upravovat vynecháním fráze (R. C. H. Lenski je příkladem trinitárního komentátora, který nemá problém s tím, že Ježíš je zároveň v nebi i na zemi: „…je zde i stále v nebi.“c Ale pro netrinitární zákoníky v Egyptě by nedávalo vůbec žádný smysl, že by Ježíš mohl být na na zemi a v nebi zároveň, takže v Egyptě by byl tlak na vynechání obtížné fráze „kdo je v nebi“.
Na základě testů, které se obvykle používají k určení, které texty jsou originální, a na základě skutečnosti, že správně pochopená fráze dává dokonalý smysl, tvrdíme, že fráze je originální. Netrinitární zákoníci v Egyptě odstranili frázi o tom, že Syn člověka je v nebi, protože ji špatně pochopili a viděli to jako rozpor v textu.
Ale pokud je výraz „kdo je v nebi“ originální, znamená to, že vysvětlením je víra v Trojici? rozhodně ne. Klíčem k pochopení Jana 3:13 není to, že Ježíš byl na zemi a v nebi zároveň, ale spíše to, že Ježíš nepronesl slova zaznamenaná v Janovi 3:13. Jak jsme viděli v předchozím komentáři k tomuto verši, existuje velmi jednoduchá odpověď na to, proč je v textu fráze „kdo je v nebi“: Ježíš byl v nebi a ta slova neříkal Ježíš, ale napsal je. apoštolem Janem jako součást vyprávění kapitoly. Ale proč by to zákoníci, dokonce i egyptští, nepoznali? Mělo zahrnutí fráze jiné důsledky kromě Trojice? Odpověď je ano, stalo. Verš 13 (a také Jan 3:14-21) byl také tradičně připisován Ježíši kvůli jeho implikacím o stavu mrtvých. Teologové a znalci Bible dobře chápou, že nikdo nemohl jít do nebe, než Ježíš zemřel a zaplatil za hříchy lidstva. Protože každý člověk má hřích, pokud by i jeden člověk mohl jít do nebe předtím, než Ježíš zemřel za hříchy lidstva, pak by to znamenalo, že lidé by mohli jít do nebe, aniž by za své hříchy zaplatili, a tak Ježíš nemusel zemřít. platit za hříchy – smrt Mesiáše se stala zbytečnou. Ale v prvním století se běžně věřilo, že lidské duše žijí dál po smrti těla, a pokud duše spravedlivých lidí, jako Abraham a Sára, nemohly jít do nebe, kam šly? Víme, že Bible ve skutečnosti učí, že když člověk zemře, je mrtvý a leží v zemi a čeká na vzkříšení, ale raná církev této pravdě pevně nevěřila a dodnes se jí příliš nevěří. Židé, kteří byli farizeové, kteří se znovuzrodili a připojili se k rané církvi, věřili v bezprostřední život po smrti, stejně jako Řekové a Římané. To znamenalo, že noví obrácení ke křesťanství, Židé i pohané, přinesli do Církve víru, že duše žila po smrti těla. Skutečnost, že Pavel musel psát o tom, co se stane, když lidé zemřou (1. Korintským 15), ukazuje, že o tom bylo rozdělení, i když apoštolové ještě žili, a brzy po smrti apoštolů víra, že duše (nebo duch) pokračování života poté, co člověk zemřel, bylo docela pevně stanoveno jako ortodoxie. Tak to bylo a stále je běžná víra, že duše věřících, kteří zemřeli před časem Ježíše Krista, šli na místo čekání, které někteří teologové označují jako „ráj“, a je to údajně podobné Abrahamovu ňadru v Lukášovi. 16. Co se podle ortodoxního učení stalo se spravedlivými dušemi v ráji, které čekaly na Ježíšovu smrt a vzkříšení? Čekali v „Ráji“, dokud Ježíš nevystoupil do nebe, a v té době vzal všechny ty spravedlivé duše s sebou do nebe. Nyní můžeme vidět, jak by Jan 3:13 mohl způsobit problémy lidem, kteří věřili, že duše po smrti žije dál. Protože Jan 3:13 říká, že „nikdo nevystoupil do nebe“, jestliže tato slova pronesl sám Ježíš, pak nauka o bezprostředním životě po smrti nebyla zpochybněna a nebyla ohrožena. Ježíš byl stále na zemi a mluvil s Nikodémem, takže duše spravedlivých mrtvých stále čekaly v ráji. Jestliže však verš 13 byl slovy Jana vypravěče a byl napsán poté, co Ježíš vystoupil do nebe, pak má nauka o bezprostředním životě po smrti problémy. Jestliže Jan napsal slova „nikdo nevystoupil do nebe“ dlouho poté, co Ježíš vystoupil, pak když Ježíš vystoupil do nebe, nevzal s sebou spravedlivé duše. Nebyl by žádný důvod, aby spravedlivé duše byly v „čekací zóně“ po Ježíšově nanebevstoupení, takže pokud nešly s Ježíšem nahoru do nebe, pak je logické, že ortodoxní učení, že duše žije dál po smrti těla, je špatně a že když lidé zemřou, jsou ve skutečnosti úplně mrtví a v hrobě a čekají na vzkříšení nebo vytržení (o čemž tvrdíme, že je pravým učením Písma). Při zkoumání Jana 3:13 textové důkazy podporují závěr, že poslední fráze je původní: Ježíš vystoupil do nebe a byl v nebi, ale nikdo jiný v nebi nebyl. Tvrdíme také, že textové důkazy ukazují, že Ježíš tento verš nemluvil, ale že je spíše součástí vyprávění Janova evangelia. Díky tomu je tento verš jedním z mnoha veršů v Bibli, které učí, že nikdo není v nebi. Mrtví spí, dokud Ježíš nepřijde a nevzkřísí je při vytržení, při prvním vzkříšení nebo při druhém vzkříšení.
|
|
|
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Neděle, 22. prosinec 2024 @ 22:21:23 CET (O uživateli | Poslat zprávu) |
Filipským 2:6-8 vysvětlení pro chápavé:
(6) Který, ačkoli existoval v podobě Boha, nepovažoval rovnost s Bohem za věc, kterou je třeba uchopit,
(7) ale vyprázdnil se, vzal na sebe podobu služebníka a stal se podobou lidí.
(8) Když byl nalezen jako muž, ponížil se tím, že se stal poslušným až k smrti, dokonce k smrti na kříži. (NASB)
1. Tyto verše ve Filipským jsou velmi důležité pro trinitární doktrínu (ačkoli také způsobily rozdělení mezi trinitáři) a je třeba se jimi důkladně zabývat. Do těchto dvou veršů je zabaleno několik argumentů a budeme se jimi zabývat bod po bodu. Za prvé, mnoho trinitářů tvrdí, že slovo „forma“, což je řecké slovo morphe, odkazuje na Kristovu vnitřní přirozenost jako Boha. To je tak silně tvrzeno, že ve verši 6 má NIV „být ve své podstatě Bohem“. Nevěříme, že morfe odkazuje na „vnitřní esenciální přirozenost“, a uvedeme důkaz, že odkazuje na vnější formu. Různé lexikony mají protichůdné názory na definici morfe do takové míry, že si nemůžeme představit žádné jiné slovo definované lexikony tak protichůdnými způsoby. Uvedeme definice z lexikonů, které zaujímají obě pozice, abychom ukázali rozdíly mezi nimi.
Vine's Lexicon má pod „formou“: „správně přirozenost nebo podstatu, nikoli abstraktně, ale jako skutečně existující v jednotlivci… nezahrnuje v sobě nic ‚náhodného‘ nebo oddělitelného, jako jsou konkrétní způsoby projevu. Pomocí slovníků, jako je ten Vineův, trinitáři směle tvrdí, že „přírodou“, která je základem Ježíšova lidského těla, byl Bůh. Trinitářští učenci jako Vine kontrastní morfé, o kterém tvrdí, že se vztahuje k „vnitřní, esenciální přirozenosti“, se schématem (ve verši 8 a výše přeloženým „vzhledem“), o kterém tvrdí, že odkazuje na vnější vzhled. Připouštíme, že existuje mnoho trinitářských učenců, kteří napsali lexikální záznamy nebo články o řeckém slově morphe a došli k závěru, že Kristus musí být Bůh. Trinitář, který chce dokázat svůj názor, může citovat z řady z nich. Tvrdíme však, že tyto definice jsou zaujaté a chybné. Kromě toho jsme nenašli žádné netrinitářské učence, kteří by souhlasili se závěrem trinitářských učenců, zatímco mnoho trinitárních zdrojů se shoduje na tom, že morfe odkazuje na vnější vzhled a ne na vnitřní povahu.
Studium jiných lexikonů (mnoho z nich trinitárních) poskytuje zcela jiný obrázek než Vineův lexikon. V Bullingerově kritickém lexikonu je morfe uvedena jednoslovná definice, „forma“. Odborný lexikon od Waltera Bauera, přeložený a revidovaný Arndtem a Gingrichem, má pod morfem „formu, vnější vzhled, tvar“. Teologický slovník Nového zákona, vydaný Gerhardem Kittelem, má „formu, vnější vzhled“. Kittel také poznamenává, že morfe a schéma jsou často zaměnitelné. Robert Thayer má ve svém respektovaném lexikonu pod morfe „formu, kterou osoba nebo věc zasáhne vizi; vnější vzhled." Thayer říká, že Řekové říkali, že děti odrážejí vzhled (morfé) svých rodičů, což je něco, co si snadno všimneme v každé kultuře. Thayer také poznamenává, že někteří učenci se snaží, aby morfe odkazovalo na to, co je vnitřní a podstatné, na rozdíl od toho, co je vnější a náhodné, ale říkají: „Mnozí tento rozdíl odmítají“.
Výše uvedené důkazy ukazují, že učenci se neshodnou na použití slova morphe ve Filipech. Když učenci nesouhlasí, a zvláště když se věří, že důvodem neshody je zaujatost v doktrinální otázce, je naprosto nezbytné provést co nejvíce originálního výzkumu. Skutečná definice morfe by měla být zřejmá, když zkontrolujeme zdroje dostupné v době Nového zákona. Koneckonců, toto slovo bylo v řeckém světě běžné. Tvrdíme, že studium skutečných důkazů jasně odhaluje, že morfe se nevztahuje na Kristovo vnitřní esenciální bytí, ale spíše na vnější vzhled.
Ze světských spisů se dozvídáme, že Řekové používali morfé k popisu, kdy bohové změnili svůj vzhled. Kittel poukazuje na to, že v pohanské mytologii bohové mění své formy (morfé), a zvláště poznamenává Afroditu, Demeter a Dionýsa jako tři, kteří tak učinili. Jde jednoznačně o změnu vzhledu, nikoli o přirozenost. Josephus, současník apoštolů, použil morfé k popisu tvaru soch (Bauerův lexikon).
Jiná použití morfe v Bibli podporují pozici, že morfe odkazuje na vnější vzhled. Markovo evangelium má krátký odkaz na známý příběh z Lukáše 24:13-33 o tom, jak se Ježíš zjevil dvěma mužům na cestě do Emauz. Marek nám říká, že se Ježíš těmto dvěma mužům zjevil „v jiné podobě (morfé)“, takže ho nepoznali (16:12). To je velmi jasné. Když se Ježíš zjevil dvěma učedníkům, neměl jinou „podstatnou podstatu“. Měl prostě jiný vnější vzhled.
Další důkaz pro slovo morphe, na které se odkazuje vnější vzhled lze získat ze Septuaginty, řeckého překladu Starého zákona z doby asi 250 př. Kr. Byl napsán kvůli velkému počtu řecky mluvících Židů v Izraeli a okolních zemích (důsledek dobytí Egypta Alexandrem Velikým v roce 332 př. n. l. a jeho získání kontroly nad územím Izraele). Kolem roku 250 př. n. l. mluvilo řecky tolik Židů, že vznikl řecký překlad Starého zákona, který se dnes nazývá Septuaginta. Septuaginta velmi ovlivnila Židy v době Nového zákona. Některé citace ze Starého zákona, které se objevují v Novém zákoně, jsou ve skutečnosti ze Septuaginty, nikoli z hebrejského textu. Kromě toho bylo v církvi v prvním století mnoho řecky mluvících Židů. Ve skutečnosti k prvnímu zaznamenanému kongregačnímu konfliktu došlo, když hebrejsky mluvící Židé projevili předsudky vůči řecky mluvícím Židům (Skutky 6:1).
Židé překládající Septuagintu použili morfe několikrát a vždy odkazovalo na vnější vzhled. Job říká: „Duch mi klouzal po tváři a vstávaly mi chlupy na těle. Zastavilo se to, ale nedokázal jsem říct, co to bylo. Před mýma očima stála forma (morfé) a slyšel jsem tichý hlas (Job 4:15 a 16). Není pochyb o tom, že morfe odkazuje na vnější vzhled. Izajáš má slovo morfe ve vztahu k umělým modlám: „Tesař měří čárou a dělá obrys fixou; zdrsňuje ho dláty a značí kružítkem. Utváří ji do podoby (morfé) člověka, člověka v celé jeho slávě, aby mohl přebývat ve svatyni“ (Iz 44,13). Bylo by absurdní tvrdit, že morfe v tomto verši odkazovalo na „esenciální přirozenost“, jako by dřevěná řezba mohla mít „esenciální povahu“ člověka. Verš je jasný: idol má „vnější vzhled“ muže. Podle Daniela 3:19 poté, co se Šadrach, Méšach a Abednego odmítli poklonit Nabuchodonozorově obrazu, rozzuřil se a „tvar (morfé) jeho tváře“ se změnil. NASB říká, že se „výraz jeho tváře“ změnil. V jeho povaze se nic nezměnilo, ale přihlížející lidé viděli, že se jeho vnější vzhled změnil.
Pro další dokumentaci toho, že Židé používali morfo k označení vnějšího vzhledu, se podíváme na to, co je známé jako „apokryfy“, knihy napsané v době
Malachiáše a Matouše. „Apokryfy“ doslovně znamená „nejasný“ nebo „skrytý“ a většina protestantů tyto knihy právem nepřijímá jako součást pravého kánonu, ale jsou přijímány římskými katolíky a otištěny v katolických biblích. Náš zájem o ně je dán tím, že byly napsány v době těsně před sepsáním Nového zákona, byly v té době Židům známé a obsahují slovo morfe. V apokryfech se morfe používá stejným způsobem, jakým jej používají překladatelé Septuaginty, tedy jako vnější vzhled. Například v „Šalamounově moudrosti“ je následující: „Jejich nepřátelé slyšeli jejich hlasy, ale neviděli jejich podoby“ (18:1). Studium morfe v apokryfech ukáže, že se vždy vztahovalo k vnější formě.
Důkazů je stále více. Morphe je kořenové slovo některých dalších novozákonních slov a používá se také ve složených slovech. Ty přidávají další podporu myšlence, že morfe odkazuje na vzhled nebo vnější projev. Bible mluví o zlých lidech, kteří mají „formu“ (morfózu) zbožnosti (2 Tim 3:5). Jejich vnitřní povaha byla zlá, ale navenek vypadali jako zbožní. Na hoře proměnění byl Kristus „proměněn“ (metamorphoomai) před apoštoly (Mt 17:2; Marek 9:2). Neviděli, jak Kristus dostal novou přirozenost, spíše viděli, jak se jeho vnější podoba hluboce mění. Podobně i my křesťané máme být „transformováni“ (metamorphoomai) obnovením své mysli k Písmu. Novou přirozenost nezískáme, když obnovujeme svou mysl, protože jsme již „účastníky božské přirozenosti (2. Petrův 1:4), ale dojde v nás ke změně, kterou my i ostatní můžeme hmatatelně zažít. Křesťané, kteří se transformují z tělesných křesťanů se všemi viditelnými tělesnými aktivitami, které životní styl obnáší, na křesťany podobné Kristu, se mění takovým způsobem, že ostatní lidé mohou „vidět“ rozdíl. 2. Korintským 3:18 říká totéž, když říká, že křesťané budou „proměněni“ (metamorphoomai) k obrazu Krista. To, že budeme proměněni v „obraz“, nám ukazuje, že změna je něčím viditelným navenek.
Než uděláme závěr o „morfe“, chtěli bychom upozornit ještě na jednu věc. Pokud smyslem tohoto verše je říci, že Ježíš je Bůh, tak proč to prostě neříct? Bůh má samozřejmě „esenciální přirozenost“ Boha, tak proč by to někdo zmiňoval? Tento verš neříká „Ježíši, být Bohem“, ale spíše „být v podobě Boha“. Pavel připomíná Filipanům, že Ježíš zastupoval Otce všemi možnými způsoby.
Co tedy můžeme uzavřít o morfe? Filipská církev se skládala z Židů a obrácených Řeků. Ze Septuaginty a dalších spisech byli Židé obeznámeni s morfem, které se týkalo vnějšího vzhledu, včetně podoby lidí a idolů. Pro Řeky to také odkazovalo na vnější vzhled, včetně měnícího se vnějšího vzhledu jejich bohů a podoby soch. Jediné další použití morfe v Novém zákoně mimo Filipským je v Markovi a tam se vztahuje k vnějšímu vzhledu. Také slova související s morphe jasně odkazují na vnější projev nebo vzhled. Tvrdíme, že skutečný důkaz je jasný: slovo morfe odkazuje na vnější vzhled nebo projev. Ježíš Kristus byl ve vnějším zjevu Boha natolik, že řekl: „Kdo viděl mne, viděl Otce. Kristus vždy plnil Otcovu vůli a ve všech směrech dokonale zastupoval svého Otce. Schema, jak zdůrazňuje Kittel, může být synonymem pro morfe, ale klade větší důraz na vnější ozdoby než na vnější vzhled a často poukazuje na to, co je ve své podstatě přechodnější, jako je oblečení, které nosíme, nebo vzhled, který máme. jen na krátkou dobu. Jako lidské bytosti máme vždy vnější podobu (morfé) lidských bytostí. Přesto existuje určitý smysl, ve kterém se naše schéma, náš vzhled, neustále mění. Začínáme jako děti, rosteme a vyvíjíme se, pak dospíváme a stárneme. To je natolik případ, že vnější vzhled člověka je jedním z nejčastějších témat konverzace mezi lidmi, když se setkají. Stejně jako my ostatní byl Kristus plně člověkem a měl vnější podobu (morfé) člověka. Protože však vždy plnil Otcovu vůli a projevoval zbožné chování a poslušnost, měl proto také vnější „vzhled“ (morfé) Boha. Stejně jako my ostatní se jeho vzhled (schéma) pravidelně měnil. Ve Filipským tedy může být schéma 2:8 synonymem pro morfe, nebo může klást důraz na skutečnost, že vzhled, který měl Kristus jako lidská bytost, byl ve své podstatě přechodný. Znění Filipským 2:6-8 nám nepředstavuje Bohočlověka, se kterým se nikdo z nás nemůže ztotožnit. Představuje nám spíše muže, jako jsme my, který rostl a stárl, a přesto byl v každé myšlence a skutku tak zaměřen na Boha, že dokonale představoval Otce. 2. Poté, co řekl, že Kristus byl v podobě Boha, Filipským 2:6 dále říká, že Kristus „nepovažoval rovnost s Bohem za něco, co by se mělo chápat“ (NIV). Tato věta je silným argumentem proti Trojici. Pokud by byl Ježíš Bůh, pak by vůbec nedávalo smysl říkat, že „nepochopil“ rovnost s Bohem, protože nikdo nepochopil rovnost se sebou samým. Pochválit někoho za to, že nehledá rovnost, má smysl jen tehdy, když si rovný není. Někteří trinitáři říkají: "No, neusiloval o rovnost s Otcem." To není to, co verš říká. Říká se, že Kristus nepochopil rovnost s Bohem, což činí tento verš nesmyslným, pokud by byl Bohem. 3. Úvod 7. verše obsahuje frázi, která způsobila vážné rozdělení mezi trinitáři. Říká: „Ale neudělal si žádnou pověst“ (KJV), „ale neudělal ze sebe nic“ (NIV), „ale vyprázdnil se“ (NASB, RSV, NRSV, New American Bible). Řecké slovo, o které se jedná, je kenos, což doslova znamená „vyprázdnit“. Po více než tisíc let, od církevních koncilů ve čtvrtém století až do století devatenáctého, bylo ortodoxní stanovisko církve, že Kristus byl plně Bohem a zároveň plně člověkem v jednom těle. Tato doktrína je známá jako „dvojí přirozenost Krista“ a musí být podpořena nebiblickými slovy, jako je communicatio idiomatum, doslova „komunikace idiomu“. To se týká způsobu, jakým je Kristova „boží“ přirozenost sjednocena s „lidskou“ přirozeností Krista takovým způsobem, že jednání a podmínky člověka mohou být Bohem a jednání a podmínky Boha mohou být člověkem. Dr. Justo Gonzalez, odborník na dějiny křesťanské církve, poznamenává: „Božská a lidská přirozenost existují v jediné bytosti, i když to, jak to může být, je největší tajemství víry.“ [1] Biblická pravda není „nepochopitelné tajemství“. Ve skutečnosti Bůh touží po tom, abychom Ho a Jeho pravdu poznali (viz poznámky k Lukášovi 1:35). Nauka o dvojí přirozenosti Krista byla standardním vysvětlením Kristových zázraků, jako je rozmnožování potravy, poznávání myšlenek druhých, kříšení mrtvých atd. Toto vysvětlení je zachováno navzdory skutečnosti, že proroci v Starý zákon také uměl tyto věci. Nauka o Kristově dvojí přirozenosti způsobila vážný problém, který dobře uvedl John Wren-Lewis: Až do druhé světové války nebyla nejběžnější vizí Ježíše jako člověka. Byl to Bůh v lidské podobě, plný nadpřirozených znalostí a zázračné moci, velmi podobný tomu měli být olympští bohové, když navštívili Zemi v přestrojení.“ [2] Naše zkušenost z mluvení s křesťany po celém světě potvrzuje to, co prohlásil Wren-Lewis: průměrný křesťan nemá pocit, že Kristus „byl učiněn jako jeho bratři v každém ohledu“ (Žd 2:17), ale místo toho cítí, že Kristus mohl udělat to, co udělal, protože byl zásadně jiný. Věříme, že učení o dvojí přirozenosti je nebiblické a okrádá moc lidem, kteří by se jinak snažili myslet a jednat jako Kristus. To uměle odděluje lidi od Pána Ježíše. V polovině 19. století v Německu zahájil luteránský teolog Gottfried Thomasius to, co se nyní vyvinulo v „kenotickou teologii“. Toto uvažování vzešlo z některých velmi skutečných obav, které měli někteří trinitáři o teologii dvojí přírody. Za prvé, teologie dvojí přirozenosti neumožňovala vyjádřit Kristovo plné lidství. Za druhé, zdálo se, že to proměnilo Krista v aberaci: velmi Boha a zároveň velmi člověka. Za třetí, „pokud byl Ježíš vševědoucí Bůh i omezený člověk, pak měl dvě centra, a nebyl by tedy v zásadě jedním z nás“. Kenotická teologie (která se od té doby rozpadla na řadu variant) poskytla „řešení“ těchto problémů. Protože Filipským 2:7 říká, že Kristus se „vyprázdnil“, to, co musel „vyprázdnit“, byla jeho božská přirozenost, tj. někdy před svým vtělením Kristus souhlasil se „omezením sebe sama“ a sestoupil na zem pouze jako člověk. Trojiční teologové mezi sebou ostře nesouhlasili ohledně kenotické teologie a někteří ortodoxní teologové dokonce nazývali její přívržence „kacíři“. Ústřední kritika kenotické teologie je: Za prvé, je stará jen o něco málo více než sto let a jednoduše to není historické postavení Církve. Za druhé, ortodoxní teologové říkají, že to není biblické a že Filipským 2:7 neznamená to, co říkají kenotičtí teologové. A za třetí, kenotická teologie nutí Boha ke změně – Bůh se stává člověkem – což ortodoxním trinitářům způsobuje dva problémy: Bůh se nemůže změnit a Bůh není člověk. Souhlasíme s kenotickými teology, kteří říkají, že teologie dvojí přirozenosti neumožňuje vyjádřit Kristovo lidství a že vytváří „bytost“, která je ve skutečnosti aberací a „v zásadě není jedním z nás“. Souhlasíme však také s ortodoxními trinitáři, kteří zastávají biblický postoj, že Bůh není člověk a že se Bůh nemůže změnit. Tvrdíme, že je to trinitární doktrína, která způsobila tyto problémy, a že pro ně prostě neexistuje žádné řešení, dokud člověk zastává trojiční pozici. Tvrdíme, že skutečným řešením je uvědomit si, že existuje pouze jeden Pravý Bůh, Otec, a že Ježíš Kristus je „člověk pověřený Bohem“, který se nyní stal „Pánem i Kristem“ (Skutky 2:22 a 36 ). Potom je Kristus plně člověkem a je „jedním z nás“ a Bůh je Bůh a nikdy se nezměnil ani nebyl člověkem. 4. Zatímco se Trinitáři mezi sebou dohadovali o smyslu Filipským 2:6-8, stala se nešťastná věc – ztráta skutečného významu verše. Tento verš nemluví ani o tom, že by se Kristus vzdal svého „Božství“ při své inkarnaci, ani o tom, že by jeho Boží přirozenost byla ochotna „skrýt“, aby se jeho lidská přirozenost mohla jasně projevit. Spíše to říká něco jiného. Písmo říká, že Kristus byl „obrazem Božím“ (2. Korintským 4:4) a sám Ježíš svědčil, že kdo viděl jeho, viděl Otce. Tvrzení, že Kristus byl ve „formě“ (vnějším vzhledu) Boha, jednoduše vyjadřuje tuto pravdu jiným způsobem. Na rozdíl od Adama, který pochopil, že je jako Bůh (Gn 3:5), se Kristus, poslední Adam, „vyprázdnil“ od veškeré své pověsti a věcí, které mu náleží jako pravé dítě krále. Žil stejným způsobem jako ostatní muži. Pokořil se Slovu a vůli Boží. Žil podle „Je psáno“ a podle přikázání svého Otce. Netrhal „na svůj roh“, ale místo toho se nazýval „synem člověka“, což v aramejském jazyce, kterým mluvil, znamenalo „člověk“. Důvěřoval Bohu a stal se poslušným, dokonce až k hrozné a hanebné smrti na kříži. Filipská církev si vedla dobře a podporovala Pavla, ale měla také problémy. Existovala „sobecká ctižádostivost“ (1:15; 2:3) a „marná domýšlivost“ (2:3), hádky a nedostatek ohleduplnosti k druhým (2:4 a 14) a potřeba pokory, čistoty a bezúhonnosti ( 2:3 a 15). Pavel tedy napsal věřícím výzvu, aby „váš postoj byl stejný jako postoj Krista Ježíše“ (2:5). Potom ukázal, jak Kristus neuchopil rovnost s Bohem, ale byl zcela pokorný, a v důsledku toho ho Bůh „velmi vyvýšil“. Příklad Ježíše Krista je mocný. Nepotřebujeme zajistit, aby si nás lidé všimli nebo věděli, kdo jsme. Měli bychom jednoduše sloužit v poslušnosti a pokoře a měli bychom si být jisti, že nás Bůh za naše skutky jednoho dne odmění. |
|
|
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Neděle, 22. prosinec 2024 @ 22:31:42 CET (O uživateli | Poslat zprávu) | Jan 17:3
Otče... aby poznali Tebe, jediného pravého Boha, a toho, kterého jsi poslal Ježíše Krista.
Důkaz chyby Trojice
U Jana 17:3 Ježíš označuje za jediného pravého Boha Otce, Boha, kterého zjevuje světu. Trinitární odpovědí je tvrzení, že jelikož slovo „pouze“ modifikuje/upřesňuje slovo „Bůh“, nevylučuje možnost, že Ježíš a Duch svatý jsou také „jediným pravým Bohem“. A tak rádi v reakci říkají:
Otec je jediný pravý Bůh Syn je jediný pravý Bůh Duch svatý je jediný pravý Bůh Jinými slovy, Trinitář připouští, že kdyby slovo „pouze“ kvalifikovalo slovo „Otec“, pak ano, pouze Otec by byl jediným pravým Bohem. Ale protože tomu tak není, Trinitář trvá na tom, že to nevylučuje Ježíše a Ducha svatého z toho, že jsou „jediným pravým Bohem“.
Odhalení podvodu
1. Matouš 24:36
Předně je třeba brát výše uvedené trinitářské tvrzení s rezervou. V Matoušovi 24:36 slovo „pouze“ modifikuje/kvalifikuje Otce a stále popírají zjevné důsledky tohoto verše – že pouze Otec je vševědoucí, a proto pouze Otec je Bůh. Říká se, že jen Otec zná den a hodinu. Takže můžeme vidět, že i kdyby Ježíš řekl: "Otče....toto je věčný život, že POUZE ty jsi pravý Bůh", takový jazyk by pro ně stejně nic neznamenal.
2. Nevědomé přijetí trinitárních učenců
Ve svých diskusích o Janovi 1:1 učenci trinitářů připouštějí, že použití určitého členu v Janovi 1:1c by znamenalo, že Ježíš je celým Bohem a takový jazyk by vylučoval všechny ostatní kromě Ježíše. Ve skutečnosti by podle jejich vlastních argumentů stačilo jen říci: „Otec je TEN Bůh,“ a to by vyloučilo absolutně všechny ostatní. Slova „pouze“ a „pravda“ by ani nebyla vyžadována.
3. Do očí bijící pokrytectví
Všimli jste si někdy, že trinitáři budou trvat na tom, že výraz „Bůh poslal svého jediného syna“ znamená, že nikdo jiný není Božím zplozeným synem, a že POUZE Ježíš je Božím zplozeným synem? Prosím, pečlivě zvažte význam tohoto pokrytectví. Na jedné straně trvají na tom, že slova „jediný Syn“ znamenají, že pouze Ježíš je Boží vlastní syn, zatímco zároveň trvají na tom, že slova „pouze pravý Bůh“ neznamenají, že pouze Otec je pravý Bůh. Ale situace je úplně stejná. Mluví z obou stran úst. Jejich tvrzení, že „jediný syn“ znamená, že pouze Ježíš je Boží syn, prozrazuje skutečnost, že skutečně vědí, že Jan 17:3 nám říká, že jediným pravým Bohem je pouze jedna osoba.
4. SKUTEČNÝ PROBLÉM Trinitáře
Skutečným problémem, který má Trinitář před sebou, je jeho implikovaná definice slova „Bůh“ pro tento verš. Musí se pokusit sugestivně definovat slovo „Bůh“ jako „božská ousia“ nebo „božská přirozenost“, protože zde mluvíme o jediném Bohu a jednota trinitární doktríny je božská přirozenost. Definovat „Bůh“ jako božskou přirozenost zde v tomto verši je jedinou definicí slova „Bůh“, o kterou se mohou trinitáři dokonce pokusit.
Otec je jediná pravá [božská přirozenost] Syn je jediná pravá [božská přirozenost] Duch svatý je jediná pravá [božská přirozenost] Ani to jim však neprojde. Pro Ježíše, aby identifikoval Otce jako božskou přirozenost, by bylo matoucí osobu a bytost, velké ne-ne v trinitární doktríně. Pokud je Otec identifikován jako božská přirozenost, znamenalo by to, že Ježíšovou božskou přirozeností je Otec.
5. „Ty“ a „jediný pravý Bůh“ jsou nezbytné ekvivalenty.
Když Ježíš říká: „aby poznali Tebe, jediného pravého Boha“, je zcela jasné, že má v úmyslu říci, že jeden je rovnocenný druhému. "Ty" = "jediný pravý Bůh." Avšak jediný způsob, jak mohou trinitáři definovat slovo „Bůh“, je definovat jej jako „božskou přirozenost“. To by však znamenalo, že „Ty“ a „Jediný pravý Bůh“ jsou ekvivalentní věci, které zaměňují co a kdo, osobu a bytost. Otec také NENÍ ekvivalentní božské přirozenosti, protože by to znamenalo, že Ježíšova božská přirozenost je v trinitární doktríně Otcem. Když pochopíme, jak sugestivně definují své pojmy, je jasné, že nedávají žádný smysl.
6. Nejde o poznání přírody, ale o identitu
Ježíš zde mluví o tom, že poznání Boha Otce je osobní a intimní cesta, osobní vztah s Bohem. Slova „jediný pravý Bůh“ odkazují na identitu, se kterou můžeme mít vztah. Nemáme vztahy s přírodou; máme vztahy s lidmi. A člověk, ke kterému zde máme mít vztah, je „jediný pravý Bůh“, tedy Otec.
OTEC... aby poznali TEBE, JEDINÉHO PRAVÉHO BOHA, a Ježíše Krista, kterého jsi poslal.
Slova „pouze pravý Bůh“ nemohou odkazovat na božskou přirozenost. Tato slova musí odkazovat na identitu, se kterou můžeme znát, tedy s kým můžeme mít intimní osobní vztah. Proto, jak již
připustili trinitární učenci, Otec a jediný pouze pravý Bůh" jsou koextenzivní zaměnitelné termíny a to vylučuje všechny kromě Otce z identity jako jediného pravého Boha. Mít vztah s jediným pravým Bohem znamená mít vztah s Otcem. Nelze tedy říci, že jediný pravý Bůh je také Ježíš, který bezhlavě běží do šílenství, když říká, že Ježíš je Otec.
7. Jediný pravý Bůh Ježíše Krista
V Janovi 20:17 Ježíš jasně říká, že jeho Bůh má být naším Bohem a že Bůh je jeho Otec. U Jana 17:3 se Ježíš modlí ke svému Bohu a Otci. Jeho Otec je jeho jediný pravý Bůh a jeho jediný pravý Bůh je pouze jeho Otec a je to tento jediný pravý Bůh, který poslal Ježíše, jak zde říká. Ježíš nezná nikoho jiného než svého Otce jako pravého
Boha. Můžeme si tedy být jisti, že když se v modlitbě zmiňuje o Otci jako o „jediném pravém Bohu“, myslí tím pravým Bohem pouze jeho Otec. Ve skutečnosti to Ježíš ani nemusí říkat. Kromě Jana 17:3 je jasně zřejmé, že jeho Bohem není nikdo jiný než jeho Otec.
Závěr
Je zcela zřejmé, že trinitární trik je zde sugestivně naznačit definici slova „Bůh“, které znamená „božská přirozenost“, aby mohli říci, že všechny tři osoby jsou jediným pravým Bohem, to znamená, že všechny tři osoby mají tohoto jediného. božská přirozenost. Je však zřejmé, že slovo „Bůh“ zde není přirozeností, ale identitou, osobou, Otcem, ke kterému máme osobní vztah.
Ježíš zde označuje svého jediného Boha, jediného Otce, za „jediného pravého Boha“, což tím vylučuje všechny ostatní včetně sebe. |
|
|
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Neděle, 22. prosinec 2024 @ 22:37:25 CET (O uživateli | Poslat zprávu) |
No vidíš to, Stando :-)
Přece jen se ti mistrně zfabrikovanými fabulacemi a úvahami podařilo dokázat, že Ježíš je lhář :-) A že lhal Bohu, když se k Němu modlil takto:
J 17:3: A to je ten věčný život - aby poznali tebe, jediného pravého Boha, a toho, jehož jsi poslal, Ježíše Krista.
Máš z toho dobrý pocit, že máte Boha (Boha proti své vůli) Ježíše, ale s nálepkou lháře ? :-) Že jste Mu vnutili a dokázali, že je také Bůh, a že se mýlil nebo lhal Bohu, když se k Němu modlil ?
Já osobně bych Boha lháře nechtěl mít.
|
|
|
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Neděle, 22. prosinec 2024 @ 22:52:07 CET (O uživateli | Poslat zprávu) | ...Kdyby byl Ježíš pouhým člověkem - z jakého důvodu by ho pak Alžběta nazvala svým Pánem?
Pánem neznamená Bohem. A Alžběta věděla, že mu bude dán Bohem trůn jeho otce Davida. Nikde nebylo předpovězeno ani andělem řečeno, že Ježíš (Mesiáš) bude někdy vládnout jako Bůh.
CSP Český studijní překlad (2009) L 1:32: "Ten bude veliký a bude nazván synem Nejvyššího a Pán Bůh mu dá trůn jeho otce Davida." |
|
|
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Neděle, 22. prosinec 2024 @ 22:54:45 CET (O uživateli | Poslat zprávu) |
Stando, škoda že opakuješ 100x vyvracené fabulace, dezinterpretace a překrucování Písma a jeho významu.
Asi ty argumenty ti také budu muset opakovat.
Falešné a překroucené dezinterpretace jsou tvoje úvahy ohledně:
1) J 3,12-13
2) Fp 2,5
3) J 17,3 (tak zvrácenou "logiku" jsem ještě k tomu verši neslyšel)
4) Zj 1,5
5) Zj 21,3
|
|
|
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Pondělí, 23. prosinec 2024 @ 10:06:58 CET (O uživateli | Poslat zprávu) | Skutečně nepřestávám žasnout nad tou vytrvalou umanutostí!
Dítě, které je Bůh. Bůh se rozhodl přijít k lidstvu způsobem, který nemá obdoby - stal se člověkem. Křesťanství zdůrazňuje výjimečný vztah, v němž Bůh sám sestupuje k člověku. Na rozdíl od jiných náboženství,, kde lidé hledají cesty k Bohu skrze různé praktiky a filozofie, v křesťanství je směr opačný - Bůh přichází mezi lidi. Tento Boží pohyb k člověku je základem křesťanské naděje. Skrze své vtělení se Bůh stal nejen dosažitelným, ale blízkým každému.
Ježíš Kristus je jediný prostředník mezi Bohem a lidmi..... V Něm nám Bůh zjevuje plnost své spásné lásky a přináší ji na svět. Tento jedinečný vztah s Bohem vede k plnému pochopení smyslu života. V Ježíši Kristu se každému člověku nabízí plnost Božského zjevení. Křesťanství nabízí možnost vztahu s Bohem, který přichází k lidem z vlastní iniciativy, aby je zachránil a otevřel jim věčný život.
V osobě Krista, jak píše apoštol Pavel, "přebývá plnost Božství tělesně" (Kol 2,9).
|
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Pondělí, 23. prosinec 2024 @ 13:08:26 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Koloským 2:9, vysvětlení pro chápavé s průměrným IQ.
Neboť v něm tělesně přebývá veškerá plnost božství.
Trinitární tvrzení
Trinitáři tvrdí, že tento verš naznačuje, že „Ježíš je Bůh“, protože říká, že v něm tělesně přebývá veškerá plnost božství.
Tvrzení vs. fakta
Fakta ukazují, že Pavel má na mysli oslavený stav Ježíše Krista a to, jak Bůh tělesně přebývá ve vzkříšeném Ježíši.
Problémy s reklamací
1. Překlady
"Neboť v něm tělesně přebývá veškerá plnost Božství." (Douay-Rheims).
„Neboť v něm tělesně přebývá veškerá plnost Božství“ (ASV).
„Neboť v něm tělesně přebývá veškerá plnost Božství“ (KJV).
„Neboť v něm tělesně přebývá celá plnost božství“ (ESV).
„Neboť v Kristu žije veškerá plnost Božství v tělesné podobě“ (NIV).
„Neboť v něm přebývá celá plnost božstva tělesně“ (NAB).
„Neboť v Něm přebývá veškerá plnost Božství v tělesné podobě“ (NASB).
Neboť v něm tělesně přebývá celá plnost božství (NRSV).
„Neboť v něm tělesně přebývá celá plnost božství“ (RSV),
2. Theotēs
Starší překlady přeloží řecké slovo theotēs jako "Boh". Z nějakého neznámého důvodu si mnoho trinitárních laiků myslí, že toto konkrétní slovo implikuje představu boha tří osob. Ale tato představa je prostě mylná. Toto slovo jednoduše znamenalo „Boží HOOD“ a nebylo to konkrétní slovo používané pro představu bytosti tří osob. V moderní angličtině bychom stejnou myšlenku vyjádřili tím, že bychom řekli něco jako „God-NESS“ nebo „božstvo“ v kvalitativním smyslu. Zde Pavel říká, že podstata Boha Ježíše Krista přebývá ve vzkříšeném Ježíši tělesně. Slovo theotes se nevztahuje na „koho“, ale na „co“.
3. Trojiční nedůslednost
Čím se trinitáři snaží argumentovat? Text říká, že v něm tělesně přebývá plnost božství. Jeho tělo je jeho lidská přirozenost. Na jedné straně Trinitáři tvrdí, že Ježíšovo tělesné tělo je jeho lidstvím. Na druhou stranu se tu dohadují, že je tělesně „Bůh“. Jeho božská přirozenost a jeho lidská přirozenost jsou dvě odlišné a odlišné věci v jejich vlastní doktríně. Ale tady jako by chtěli tvrdit, že jeho lidská přirozenost ("tělesná") je božství. V trinitární doktríně můžete říci, že božská identita je božstvo, ale nemůžete říci, že jeho lidská přirozenost je božstvím. Božstvo neviselo mrtvé na kříži; lidstvo bylo. Toto tvrzení nedává žádný smysl a jsou v rozporu s jejich vlastní doktrínou.
4. Chybné trojiční předpoklady
Trinitáři bezohledně předpokládají, že tento verš lze aplikovat na Ježíše „ve dnech jeho těla“ (Židům 5:5) a dělají to běžně, i když Pavel říká, že Krista již nepoznáváme podle těla (2 Kor 5:16). Ale kontext nade vší pochybnost ukazuje, že Pavel má zjevně na mysli vzkříšeného Krista.
5. Kolosanům 1:19
V Koloským 1:19 má Pavel na mysli stejnou věc, kde říká: „v něm se zalíbilo přebývat veškerá plnost“. V kontextu je zřejmé, že má na mysli oslaveného Krista, „prvorozeného z mrtvých“.
6. Koloským 2:10 a Efezským 3:19
Hned následující verš naznačuje, že Kolosané byli stvořeni, aby v nich přebývala plnost božstva. Zjevně bychom nepředpokládali, že jsou Bohem. A znovu v Efezským 3:19 Pavel říká: "Abyste byli naplněni do míry veškeré plnosti Boží." Nepředpokládali bychom, že to znamená, že věřící jsou Bůh.
7. Neříká, že Ježíš JE božstvo
Tento verš neříká, že Ježíš JE božstvo. Říká, že v něm přebývá veškerá plnost božstva. Bůh Otec přebývá ve věřících (J 14,23). To neznamená, že věřící JSOU Bůh. Věřící jsou „účastníky božské přirozenosti“ (2 Petr 1:4). To neznamená, že JSOU BŮH.
Analýza faktů
1. Pavel má konkrétně na mysli Zmrtvýchvstalého Krista
Kontext Koloským 2:9 jasně ukazuje, že Pavel má na mysli Zmrtvýchvstalého Krista.
A. Pavel má na mysli Krista v PŘÍTOMNÉM ČASE, což znamená, že má na mysli vzkříšeného Krista.
Neboť v něm tělesně přebývá veškerá plnost božství a v něm jste se naplnili a on je Hlavou veškeré vlády a moci a v něm jste byli také obřezáni obřízkou bez rukou... b. Pavel také zdůrazňuje, že všichni plní božství přebývají v Kristu tělesně, protože mluví k údům Těla Kristova a ukazuje jim, co je jejich v Kristu, „ale Tělo je Kristus“ (2,17). Tělo Kristovo jsou ti, kteří jsou „ve“ vzkříšeném Kristu. Neboť v něm tělesně přebývá veškerá plnost božství a v něm jste se naplnili a on je Hlavou veškeré vlády a moci a v něm jste byli také obřezáni obřízkou bez rukou... Pavel také říká Kolosanům, že byli „naplněni“ v Kristu. To se může týkat pouze naplnění ve vzkříšeném Kristu.
C. Když Bůh vzkřísil Ježíše z mrtvých, vzkřísil ho vysoko nad veškerou „vládu a moc“ a podřídil mu všechno (1 Kor 15,27; Židům 2,5-9). Z tohoto důvodu jsou všechny věci (rozsvíceno) v čele v Kristu (Efezským 1:9-10), o čemž Pavel mluví zde v Koloským 2:10.
Neboť v něm tělesně přebývá veškerá plnost božství a v něm jste se naplnili a on je Hlavou veškeré vlády a moci a v něm jste byli také obřezáni obřízkou bez rukou... Opět je zcela jasné, že Pavel má na mysli vzkříšeného Krista.
d. Pavel vysvětluje, že Kolosanští byli vzkříšeni z mrtvých spolu s Kristem.
Neboť v něm tělesně přebývá veškerá plnost božství a v něm jste se naplnili a on je Hlavou veškeré vlády a moci a v něm jste byli také obřezáni obřízkou bez rukou. ve svlékání těla obřízkou Kristovou; 12 spolu s ním jste byli pohřbeni ve křtu, ve kterém jste s ním byli také vzkříšeni vírou v působení Boha, který ho vzkřísil z mrtvých. Když jste byli mrtví ve svých přestoupeních a neobřízce svého těla, oživil vás spolu s ním.... Bezprostřední kontext nenechává absolutně žádné pochybnosti o tom, že Pavel konkrétně mluví o vzkříšeném Kristu. Proto neexistuje žádný důvod, abychom tento text zneužili k neukřižovanému Ježíši ve dnech jeho těla.
2. Stejná PLNOST božství přebývá ve všech pravých křesťanech
Hned v dalším verši Pavel říká Kolosanům, že jsou PLNÍ v Kristu:
Neboť v něm tělesně přebývá veškerá plnost božství a v něm jste byli naplněni. Řecké slovo použité ve verši 10 je plēroō, což je slovesný tvar podstatného jména plērōma použitého ve verši 9. Jsou to tvary sloves a podstatného jména stejného řeckého konceptu. Pavel v listě Efezanům říká v podstatě totéž: aby Kristus skrze víru přebýval ve vašich srdcích; a abyste byli zakořeněni a zakotveni v lásce, abyste byli schopni se všemi svatými pochopit, jaká je šířka a délka, výška a hloubka, a abyste poznali lásku Kristovu, která převyšuje poznání, abyste byli naplněni pro všechny plnost Boží. Efezským 3:17-19. Kološané v nich také přebývala plnost božstva. Mít plnost Boha neznamená, že JSTE Bůh. Znamená to, že ve vás přebývá plnost Ducha Božího. Veškerá plnost božství, plnost Boha byla v Ježíši tělesně. Veškerá plnost božství byla také v Kolosanech. Kolosanští byli „účastníky božské přirozenosti“ (2 Petr 1:4), což znamená, že jsou „účastníky Ducha“ (Židům 1:4), a tak jsou plni ve vzkříšeném Kristu. Zmrtvýchvstalý Kristus křtí v Duchu svatém, protože byl vzkříšen, aby byl „životodárným Duchem“ (1. Korintským 15:45); Pán JE Duch (2. Korintským 3:17; 4:5). Být „v Kristu“ znamená být ve vzkříšeném životě Ježíše, který byl vzkříšen tělem v Duchu svatosti (Řím 1,4). Už neznáme Krista podle těla, ale Krista podle Ducha (2 Kor 5,16; 1 Petr 3,18). Duch přebývá v těle Kristově, to znamená, že křesťané tvoří jeho tělo. Jsou PLNÍ ve vzkříšeném Kristu, protože plnost tohoto Ducha přebývá ve vzkříšeném Ježíši tělesně.
3. Plnost poznání a moudrosti
Ve svém prvním dopise Korinťanům Pavel vysvětluje, že „Boží moudrost“ se nám dává poznat v Duchu. Duch nám zjevuje samé hlubiny Boha. A to je přesně to, o čem Pavel mluví v Koloským 2:9. Všimněte si kontextu: ke všemu bohatství, které plyne z plné jistoty porozumění k poznání tajemství Boha a Krista, v nichž jsou ukryty všechny poklady moudrosti a poznání. Říkám to proto, aby vás nikdo neošálil přesvědčivými argumenty... Dbejte na to, aby vás nikdo neodvedl do zajetí filozofií a prázdným podvodem, podle tradice lidí, podle základních principů světa, spíše než podle Krista. Neboť v Něm přebývá veškerá plnost božství v tělesných...
Pavlova pointa je, že veškerá plnost Božího poznání a moudrosti je nám dána poznat skrze Ducha, když jsme v Kristu, protože všechna tato plnost přebývá ve vzkříšeném Kristu, který byl tělem oděn a pohlcen Duchem živého Boha, když vstal z mrtvých. Duch přebývá ve vzkříšeném Ježíši tělesně a to je samo o sobě plností božství, protože Duch nám sděluje všechny poklady Boha a nebe. Všimněte si, co řekl Pavel:
„Plnost“, kterou má Pavel na mysli, je nejkonkrétněji plnost moudrosti a vědění, které máme v Kristu, a zmiňuje se o tom Kolosanům, aby si uvědomili, že nepotřebují být vedeni lidmi a jejich filozofiemi k podvodu. Tato plnost pochází z Ducha v nás a to platí o Ježíši „tělesně“, protože jeho ukřižované tělo bylo „pohlceno“ Duchem, když vstal z mrtvých, takže je tělu „životodárným Duchem“.
Porovnejte také následující dvě pasáže z Koloským a všimněte si, že Pavel má podobné myšlenky:
nepřestali jsme se za tebe modlit a prosit, abys byl NAPLNĚN poznáním Jeho vůle ve vší duchovní moudrosti a porozumění, abyste chodili způsobem hodným Pána, abyste se mu líbili ve všech ohledech, přinášeli ovoce v každém dobrém skutku a rozvíjeli se v poznání Boha; posílen vší mocí, podle své slavné síly, k dosažení veškeré stálosti a trpělivosti; radostně děkovat Otci, který nás způsobil, abychom měli podíl na dědictví svatých ve Světle. 1:9-12. a ke všemu bohatství, které pochází z PLNÉ jistoty porozumění k poznání tajemství Boha a Krista, v němž jsou ukryty všechny poklady moudrosti a poznání. Říkám to proto, aby vás nikdo nesvedl přesvědčivými argumenty... Proto jako jste přijali Krista Ježíše Pána, tak v něm choďte, pevně zakořeněni a nyní v něm budováni a utvrzeni ve své víře. jak jsi byl poučen, a překypující vděčností. Dbejte na to, aby vás nikdo nesvedl do zajetí filozofií a prázdným podvodem, podle lidské tradice, podle základních principů světa, spíše než podle Krista. Neboť v Něm tělesně přebývá veškerá PLNOST božství a v něm jste naplnění...
4. Účastníci božské přirozenosti
Věřící jsou „účastníky božské přirozenosti“ (2 Petr 1:4), protože jsou „účastníky Ducha svatého“. To je důvod, proč v nich přebývá stejná plnost božství, jako v něm přebývá Ježíš tělesně. Křesťané mají v sobě přebývat plnost Boha ve smyslu Ducha svatého přebývajícího v jejich srdcích. Ale Kristus má plnost Boha, která v něm přebývá tělesně, protože je tělesně oslaven. Jeho ukřižované tělo bylo pohlceno a oděno Duchem svatým Božím. Ukřižované tělo je tělo, které bylo oděno nesmrtelností Ducha, který dává život. Z toho důvodu je vzkříšený Ježíš životodárným Duchem (1 Kor 15,45); Pán je Duch (2. Korintským 3:17) a my jsme proměňováni ve stejný obraz od slávy ke slávě (2. Korintským 3:17-18). A všichni věřící ponesou stejný obraz, až budou vzkříšeni (1 Kor 15,49). Křesťané, tělo Kristovo, má stejnou plnost, protože tuto plnost, protože Ježíš byl tělesně vzkříšen, aby se stal životodárným Duchem. Jako takoví jsou účastníky božské přirozenosti a až budou vzkříšeni, bude v nich tělesně přebývat veškerá plnost božstva. Toto znamená pravé synovství.
Závěr
Trinitářský nárok je postaven na domě z písku, což je falešný předpoklad. Trinitáři jednoduše předpokládají, že pokud veškerá plnost božství přebývá v Kristu, pak máme nějakým způsobem předpokládat, že je Bůh svou identitou. V Kolosanech však také přebývala plnost Boha, protože jsou údy Kristova těla. Tou plností je nebeské bohatství, které máme v Duchu Božím, který v nás přebývá, poklady moudrosti a poznání.
Požehnán buď Bůh a Otec našeho Pána Ježíše Krista, který nám požehnal každým duchovním požehnáním v nebesích v Kristu. |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Úterý, 24. prosinec 2024 @ 09:24:54 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Jestliže je sám Ježíš Bohem, tak je snad každému jasné, že Bůh přebývá v Ježíši! Bytostně přebývá!
Je to docela úsměvné, když se tu, Mikime, oháníš IQ!
..." on je Hlavou veškeré vlády a moci ..."...
I malé dítě ví, že veškerou vládu a moc má jedině sám Bůh - jen Bohu samotnému přísluší mít veškerou vládu a moc.
A toto je také důkazem Ježíšova božství!
(Mt 28,18) Byla mi dána veškerá moc na nebi i na zemi ... - říká sám Ježíš v těle - i jako člověku Ježíši byla dána tato božská moc - protože On je současně stále Bůh i člověk .... Už navěky.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Úterý, 24. prosinec 2024 @ 11:55:24 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | CEP Ekumenický překlad, 1979 Mat 28:18: "Ježíš přistoupil a řekl jim: "Je mi dána veškerá moc na nebi i na zemi."
Tato moc mu byla dána po vzkříšení stále jako člověku nikoliv výmyslu bohočlověku, nikde se nepíše, že by se Ježíš po vzkříšení stal z člověka najednou bohočlověkem. A když přijde podruhé tak nepřijde jako bohočlověk, ale jsko Syn člověka tedy člověk byť v oslaveném těle.
CEP Ekumenický překlad, 1979 Mat 24:37: "Až přijde Syn člověka, bude to jako za dnů Noé:"
Mat 24:39: "a nic nepoznali, až přišla potopa a zachvátila všecky - takový bude i příchod Syna člověka."
Mat 24:44: "Proto i vy buďte připraveni, neboť Syn člověka přijde v hodinu, kdy se nenadějete."
Mat 25:31: "Až přijde Syn člověka ve své slávě a všichni andělé s ním, posadí se na trůnu své slávy;"
Mat 26:64: "Ježíš odpověděl: "Ty sám jsi to řekl. Ale pravím vám, od nynějška uzříte Syna člověka sedět po pravici Všemohoucího a přicházet s oblaky nebeskými.""
Mar 13:26: "A tehdy uzří Syna člověka přicházet v oblacích s velikou mocí a slávou."
Luk 9:26: "Kdo se stydí za mne a za má slova, za toho se bude stydět Syn člověka, až přijde v slávě své i Otcově a svatých andělů."
Luk 12:8: "Pravím vám: Každý, kdo se ke mně přizná před lidmi, k tomu se i Syn člověka přizná před Božími anděly." Luk 12:40: "I vy buďte připraveni, neboť Syn člověka přijde v hodinu, kdy se toho nenadějete."" Luk 17:24: "Jako když se zableskne a rázem osvětlí všecko pod nebem z jednoho konce nebe na druhý, tak bude Syn člověka ve svém dni."
Luk 17:30: "Právě tak bude v den, kdy se zjeví Syn člověka."
Luk 18:8: "Ujišťuji vás, že se jich brzo zastane. Ale nalezne Syn člověka víru na zemi, až přijde?""
Luk 21:27: "A tehdy uzří Syna člověka přicházet v oblaku s mocí a velikou slávou."
Luk 21:36: "Buďte bdělí a proste v každý čas, abyste měli sílu uniknout všemu tomu, co se bude dít, a mohli stanout před Synem člověka.""
Jan 3:14: "Jako Mojžíš vyvýšil hada na poušti, tak musí být vyvýšen Syn člověka,"
Jan 5:27: "A dal mu moc konat soud, poněvadž je Syn člověka."
Jan 6:27: "Neusilujte o pomíjející pokrm, ale o pokrm zůstávající pro život věčný; ten vám dá Syn člověka, jemuž jeho Otec, Bůh, vtiskl svou pečeť.""
Jan 9:35: "Ježíš se dověděl, že ho vyhnali; vyhledal ho a řekl mu: "Věříš v Syna člověka?""
Jan 13:31: "Když Jidáš vyšel ven, Ježíš řekl: "Nyní byl oslaven Syn člověka a Bůh byl oslaven v něm;"
Skut 7:56: "a řekl: "Hle, vidím nebesa otevřená a Syna člověka, stojícího po pravici Boží.""
Zjev 14:14: "A viděl jsem, hle, bílý oblak, a na oblaku sedí někdo jako Syn člověka, na hlavě má korunu ze zlata a v ruce ostrý srp."
Oslavený Syn člověka = Ježíš a nikoliv Bůh.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Středa, 25. prosinec 2024 @ 13:36:06 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | ..." Mat 28:18: "Ježíš přistoupil a řekl jim: "Je mi dána veškerá moc na nebi i na zemi."
Tato moc mu byla dána po vzkříšení stále jako člověku"...
Božská moc a sláva nemůže nikdy být dána pouhému člověku!
(Iz 48,11) Kvůli sobě, kvůli sobě samému to učiním, vždyť jak může být mé jméno znesvěcováno? Svou slávu jinému nedám. Slyš mě, Jákobe, Izraeli, můj povolaný. Já jsem, já jsem první, já jsem také poslední.
(Iz 42,8) Já jsem Hospodin, to je mé jméno, a svou slávu jinému nedám, ani svou chválu modlám.
Ale Boží moc i sláva může být sdílena člověkem pouze v tom případě, pokud je ten člověk zároveň stále i Bohem. Už totiž skončilo období ponížení Božího Syna, nyní - po vzkříšení - už nastalo období jeho oslavení....
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 25. prosinec 2024 @ 13:42:50 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Také že Hospodin svou slávu nikomu nedal.
Pořád má svou slávu. To jen trinitární křesťané Mu ji upírají. A téměř na Boha, Hospodina zapomínají. Místo Něho se soustředí na prostředníku mezi Bohem a lidmi.
Sláva Krista je jiná než sláva Boha. Jasně o tom píše např. Zjevení, kapitola. a kapitola .
A analogie je Josef a jeho sláva a faraon a jeho sláva v Egyptě.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 25. prosinec 2024 @ 14:21:07 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | opr:
O tom rozdílu ve slávě jasně píše např. Zjevení 4. kapitola a Zjevení 5. kapitola . |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Čtvrtek, 26. prosinec 2024 @ 10:38:58 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Zj 4. Bůh (Otec, Syn a Duch svatý) odevzdává Beránkovi (Ježíši v jeho lidství) moc, aby provedl jeho rozhodnutí proti pohanským pronásledovatelům. "Někdo seděl" = Bůh. Židé totiž z velké úcty nikdy nevyslovili Boží jméno. Došlo to tak daleko, že později už ani nevěděli, jak se Boží jméno (JHWH) vyslovuje. Jan nepopisuje Boha jako někoho, kdo by byl vzhledem podobný člověku, ale pod formou světla. Celé toto vidění Boha je inspirováno proroky (Ez 1; 10; Iz 6;). Starci vykonávají úkol kněžský a královský.. Chválí Boha a klanějí se mu.. Obětují mu modlitby věřících a účastní se s ním vlády nad světem ("oblak svědků" - Žd 12,1;) a mají podíl na jeho královské moci (zlaté koruny). Tato moc pochází od Boha a zase se k němu musí vracet.
Blesky, hlasy, hromy - bývaly doprovodem zjevení Boha.
Čtyři bytosti jsou andělé, řídící hmotný svět. Oči vpředu a vzadu znamenají vševědoucnost a prozřetelnost Boží. Bez přestání vzdávají Bohu chválu pro jeho stvořitelské dílo. Jejich vzhled (lev, býk, člověk, orel) jsou křesťanské symboly čtyř evangelistů.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Čtvrtek, 26. prosinec 2024 @ 11:26:24 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ne Stando :-)
Zásadní omyl a mrzačení skutečnosti a pravdy, kterou nám Písmo zjevuje.
Nikoliv : Bůh (Otec, Syn a Duch svatý)
V celém Písmu, včetně písem NZ, nikdy, ani jednou, pojem, titul Bůh neznamená Otec, Syn a Duch svatý. Vždycky znamená Otec. Bůh Nejvyšší, Všemohoucí, který přebývá ve světle nepřístupném, nikdo z lidi Ho neviděl ani vidět nemůže. Jediný, který má nesmrtelnost.
1K 8:6: my máme jediného Boha, Otce, od něhož je všechno a pro něhož jsme my, a jediného Pána, Ježíše Krista, skrze něhož je všechno, i my jsme skrze něho. J 17:3: A to je ten věčný život - aby poznali tebe, jediného pravého Boha, a toho, jehož jsi poslal, Ježíše Krista. 1Tm 1:17: Králi věků, nesmrtelnému, neviditelnému, jedinému Bohu buď čest a sláva na věky věků! Amen. 1Tm 6:14: ..... Zůstaň bez úhony až do příchodu našeho Pána Ježíše Krista, 15 který nastane v pravý čas, jenž určí ten požehnaný a jediný Vládce, Král kralujících a Pán panujících, 16 který jediný má nesmrtelnost a přebývá v nepřístupném světle, kterého nikdo z lidí neviděl ani vidět nemůže a kterému patří čest a věčná moc. Amen. |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Pátek, 27. prosinec 2024 @ 07:38:39 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Znamená - li poznání Krista pro člověka věčný život, Kristus nemůže být nikým jiným, než právě oním Bohem - jen z boha totiž pochází veškerý život.
Jenom Bůh je zdrojem života - už nikdo další.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pátek, 27. prosinec 2024 @ 09:01:04 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ale kdepak :-)
Kristus mluví k Jedinému Pravému Bohu TY. Takže pro normální lidí to znamená, že Kristus NENÍ ten Jediný Pravý Bůh.
Kristus je prostředníkem, cestou k Bohu. Proto je poznání Jeho důležité a zásadní.
|
]
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Neděle, 29. prosinec 2024 @ 11:56:12 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ne Stando, to nehovoří Kristovo lidství. To hovoří Kristus, Pán Ježíš Kristus.
Žádný jiný či další Kristus či Syn kromě Něho není. |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Pondělí, 30. prosinec 2024 @ 08:52:36 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Když hovoří Pán Ježíš Kristus - hovoří pochopitelně lidskou řečí - jako člověk zde hovoří Ježíšovo lidství.
Zároveň ale hovoří i Ježíšovo božství - Boží Syn - Pán všeho na nebi i na zemi.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pondělí, 30. prosinec 2024 @ 10:41:40 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ať už lidství nebo božství - k Jedinému Pravému Bohu mluví Ježíš TY. |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Úterý, 31. prosinec 2024 @ 09:00:09 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | V Boží rodině si běžně tykáme.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Neděle, 29. prosinec 2024 @ 18:17:34 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Bože můj to je ale blabol co? |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Čtvrtek, 26. prosinec 2024 @ 11:01:16 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Zj 5. "Svitek" obsahuje Boží rozhodnutí o budoucnosti světa a církve. "Sedm pečetí" - na znamení velké tajemnosti Božích úradků. Svitky jsou popsány z obou stran - Je tím naznačeno, že těch rozhodnutí je mnoho.
Vnější kruh tvoří "čtyřiadvacet starců, vnitřní pak trůn se čtyřmi bytostmi; Beránek je uprostřed. "Jako zabitý" - protože na svém těle nese jizvy po ranách, které dokazují, že se za nás obětoval. "Roh" - znamená ve východním vyjadřování sílu. "Sedm rohů" = svrchovaná síla (7 je číslovka plnosti). "Sedm očí" - je všudypřítomný - vidí všechno.
"Sedm duchů" = plná míra Boží moci.
Bereme - li ony duchy jako jednotlivé osoby, , jsou to andělé, kteří na zemi vykonávají Beránkovy rozkazy.
"Který seděl na trůně" - je Hospodin (Otec, Syn a Duch svatý). On Beránkovi (člověku v jeho lidství, tvoru) svěřil uskutečňování své vůle a soud nad vším stvořením.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Čtvrtek, 26. prosinec 2024 @ 09:44:07 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
To ale přece vůbec není takto!
Ježíš ve svém lidství je jediným prostředníkem naší spásy - ve svém božství je ta samá osoba Ježíše pořád i Bohem.
Sláva Ježíše - člověka - je jiná (Fp 2,6), Ačkoli byl ve způsobu Božím, nelpěl na tom, že je roven Bohu, nýbrž sám sebe zmařil, vzal na sebe způsob otroka a stal se podobným lidem. A když se ukázal v podobě člověka, 8ponížil se, stal se poslušným až k smrti, a to smrti na kříži. Proto ho také Bůh povýšil nade vše a dal mu jméno, které je nad každé jméno, aby se ve jménu Ježíše sklonilo každé koleno; ti, kdo jsou na nebi i na zemi i pod zemí, a k slávě Boha Otce aby každý jazyk vyznal, že Ježíš Kristus je Pán.
Sláva Božího Slova (které bylo Bůh a které se stalo člověkem - J 1,1- 14) - je zrovna tak jiná. O této slávě hovoří Pán Ježíš zase třeba zde: (J 17,5) A nyní ty, Otče, oslav mne u sebe tou slávou, kterou jsem u tebe měl, dříve než byl svět.“ |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Čtvrtek, 26. prosinec 2024 @ 11:10:20 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ne Stando :-)
Nejsou 2 Ježíšové - jeden ve svém lidství, a druhý ve svém božství.
Stando, já vím, jaké bývá v trinitárních církvích vyučování, středobod kázání i uctívání. Včetně písní, chval, ke komu se většinově lidé v trinitárních církvích modlí. Stává se, že během celé bohoslužby se Boha ani nevzpomene.
Jedna perlička : Byl jsem například svého času přítomen shromáždění o Velikonocích. Mnoho písní, chval, uctívání. Zkrátka všechno jak má být. A paradoxně Ten, který to všechno způsobil - Bůh, který Ježíše vzkřísil z mrtvých, nebyl ani větou vzpomenut.
A také se stává, že některá témata, o kterých jasně a zřetelně Písmo hovoří, se celé roky obchází a ani se je nevzpomene. Jsou zakázána. Protože nepasují do trinitárního obrazu Boha.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Čtvrtek, 26. prosinec 2024 @ 13:07:15 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Je jedna osoba Ježíše , která má jak božskou přirozenost, tak i lidskou přirozenost. Bůh se stal člověkem....
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Čtvrtek, 26. prosinec 2024 @ 13:38:36 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Bůh v člověku Ježíši přebýval, bydlel, skrze Něho působil. Byl s Ním, jak říká ap. Petr
Sk 10:38: Jak Bůh pomazal Duchem Svatým a mocí Ježíše, toho z Nazareta, jenž procházel zemí, činil dobře a uzdravoval všechny, kteří trpěli pod mocí Ďábla, protože Bůh byl s ním.
Sk 2:22: „Muži izraelští, slyšte tato slova: Ježíše Nazaretského, muže dosvědčeného vám od Boha mocnými činy, divy a znameními, které Bůh uprostřed vás skrze něho učinil, jak sami víte, |
]
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Čtvrtek, 26. prosinec 2024 @ 19:48:25 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ne, nestal se sám tímto člověkem.
To by potom apoštol Petr musel o Ježíši lhát. Jeho vyjádření o Ježíši a o Bohu by byla lživá. A to nepředpokládám. |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Pátek, 27. prosinec 2024 @ 08:53:45 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | To jenom tvoje pochopení smyslu Petrových slov je mylné, Josefe.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pátek, 27. prosinec 2024 @ 09:39:47 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Jo Stando :-)
Petr neřekl to, co řekl. A to co řekl, znamená něco jiného, než řekl :-)
Když Petr řekl:
Sk 10:38: Jak Bůh pomazal Duchem Svatým a mocí Ježíše, toho z Nazareta, jenž procházel zemí, činil dobře a uzdravoval všechny, kteří trpěli pod mocí Ďábla, protože Bůh byl s ním.
tak vlastně neřekl, že Bůh byl s Ním, s Ježíšem, s tím z Nazareta, ale řekl, že On byl Bůh.
A smysl Petrových slov Sk 2:22: „Muži izraelští, slyšte tato slova: Ježíše Nazaretského, muže dosvědčeného vám od Boha mocnými činy, divy a znameními, které Bůh uprostřed vás skrze něho učinil, jak sami víte,
vlastně neznamená, že Bůh skrze Ježíše Nazaretského učinil mocné činy a znamení, ale znamená, že Ježíš Bůh učinil ty činy a znamení :-)
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Sobota, 28. prosinec 2024 @ 10:01:42 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Bůh takto učinil skrze lidství Božího Syna - protože přímo to nešlo.
(Žd 2,17) Proto se musel ve všem připodobnit svým bratrům, aby se stal v jejich vztahu k Bohu milosrdným a věrným veleknězem pro usmíření hříchů lidu.
Připodobnil se nám v našem lidství - nestal se však hříšníkem, jako jsme my hříšníky. Hřích k lidské přirozenosti nepatří - člověka Bůh původně stvořil jako bezhříšného.
Člověk Ježíš z moci svého lidství nemohl činit "mocné činy a znamení" - Boží Syn ve svém božství toto činit mohl.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Sobota, 28. prosinec 2024 @ 12:28:05 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
No ne, Stando :-)
Trinitární myšlení vás stále nutí překrucovat prostá biblická sdělení.
/ Člověk Ježíš z moci svého lidství nemohl činit "mocné činy a znamení" - Boží Syn ve svém božství toto činit mohl. /
Kdepak. To co říká Petr je zcela jiné. Boží Syn toto nečinil. Činil to Bůh skrze člověka Ježíše z Nazareta. Toto říká ap. Petr, toto říká Písmo. Toto říká i sám Ježíš
Sk 2:22: „Muži izraelští, slyšte tato slova: Ježíše Nazaretského, muže dosvědčeného vám od Boha mocnými činy, divy a znameními, které Bůh uprostřed vás skrze něho učinil, jak sami víte, J 14:10: Nevěříš, že já jsem v Otci a Otec je ve mně? Slova, která k vám mluvím, nemluvím sám ze sebe; Otec, který ve mně přebývá, činí své skutky.
J 14:11: Věřte mi, že já jsem v Otci a Otec ve mně; ne-li, věřte aspoň pro ty skutky.
J 11:40: Ježíš jí říká: „Neřekl jsem ti, že jestliže uvěříš, uvidíš Boží slávu?“ 41 Odstranili tedy kámen. Ježíš pozvedl oči vzhůru a řekl: „Otče, děkuji ti, že jsi mne vyslyšel. 42 Já jsem věděl, že mne vždycky slyšíš, ale řekl jsem to kvůli zástupu, který tu stojí okolo, aby uvěřili, že ty jsi mne poslal.“
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Neděle, 29. prosinec 2024 @ 11:38:39 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | ..."Boží Syn toto nečinil. Činil to Bůh skrze člověka Ježíše z Nazareta."...
Jistěže to činí Bůh skrze člověka Ježíše! Boží Syn se stal člověkem a skrze tohoto člověka přišla k nám spása.
Protože jinak to nešlo: Bůh se stal člověkem a jako člověk dal oběť usmíření za celé lidstvo. |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Neděle, 29. prosinec 2024 @ 12:23:37 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ne Stando :-)
Boží Syn se nestal člověkem.
Je to přesně opačně. To člověk, Ježíš z Nazareta, byl ustanoven za Božího Syna.
Jak nám říká Boží evangelium, ap. Pavel:
Ř 1:1: Pavel, otrok Krista Ježíše, povolaný apoštol, oddělený pro Boží evangelium, 2 které Bůh předem zaslíbil skrze své proroky ve svatých Písmech, 3 evangelium o jeho Synu, jenž povstal podle těla z potomstva Davidova 4 a podle Ducha svatosti byl vzkříšením z mrtvých ustanoven za Syna Božího v moci, evangelium o Ježíši Kristu, našem Pánu. |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Pondělí, 30. prosinec 2024 @ 08:48:58 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Má - li být Syn skutečným jednorozeným Synem nebeského Otce, musel být tímto Otcem zplozen - nikoli tedy ustanoven.
Ustanoven za Božího Syna mohl být až člověk Ježíš - navzdory lidské přirozenosti povýšen k Otci na jeho trůn.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Pondělí, 30. prosinec 2024 @ 21:20:12 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | NEB Νέα Ελληνικά βιβλία, 1901 Ρωμ 1:4: "και απεδειχθη Υιος Θεου εν δυναμει κατα το πνευμα της αγιωσυνης δια της εκ νεκρων αναστασεως, Ιησου Χριστου του Κυριου ημων,"
NEB Nová řecká bible, 1901 Římanům 1:4: "A on byl ukázán jako Syn Boží s mocí skrze ducha posvěcení skrze vzkříšení z mrtvých, Ježíš Kristus, náš Pán".
CEP Ekumenický překlad, 1979 Řím 1:4: "ale Duchem svatým byl ve svém zmrtvýchvstání uveden do moci Božího Syna, evangelia o Ježíši Kristu, našem Pánu."
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Neděle, 29. prosinec 2024 @ 18:21:20 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Bůh se nestal člověkem, protože Bůh je Bůh a nemůže se stát člověkem. Proto Bůh zplodil člověka Ježíše Krista skrze kterého působil a uzdravoval. |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Úterý, 31. prosinec 2024 @ 08:59:30 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Bůh je všemohoucí a může se tedy stát člověkem - když bude chtít.
Vždyť kdo z proroků může o sobě říci, že přebývá v náruči nebeského Otce? (J 1,18).
Kdo z proroků má plnost božství? (Kol 1, 19; Kol 2,9; ).
(J 1,15) Z jeho plnosti jsme my všichni vzali, a to milost za milostí.
Dárcem milostí je jedině sám Bůh - a zde se hovoří i Ježíšově plnosti, ze které dostáváme milosti.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Úterý, 31. prosinec 2024 @ 21:32:54 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
/ Bůh je všemohoucí a může se tedy stát člověkem - když bude chtít. /
No ale Bůh to nechce a také to nedělá a nikdy to nedělal. Bůh se může stát i zvířetem, ale také to nedělá. Bůh se může stát i stromem, ale také to nedělá. Místo aby se Bůh stal člověkem, tak povolal nadpřirozeným způsobem k existenci předem předzvěděného a zaslíbeného člověka, na kterého vložil svého Ducha, kterého pomazal svým Duchem, přivedl Ho k dokonalosti skrze utrpení a učinil Ho Pánem i Mesiášem, a původcem naší spásy.
/ Z jeho plnosti jsme my všichni vzali, a to milost za milostí. Dárcem milostí je jedině sám Bůh - a zde se hovoří i Ježíšově plnosti, ze které dostáváme milosti./
No, jedině Bůh sám.... tady se mluví o milosti člověka Ježíše Krista : Ř 5:15: Avšak s darem milosti tomu není tak jako s proviněním. Jestliže proviněním jednoho člověka mnozí zemřeli, mnohem více se na mnohé rozhojnila Boží milost a dar spravedlnosti v milosti toho jednoho člověka, Ježíše Krista. |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Čtvrtek, 02. leden 2025 @ 09:07:30 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Dárcem milostí člověku je vždycky jenom sám Bůh - nikdo jiný nemá tuto moc.
Ř 5,15 je tedy přímým svědectvím apoštola o božské přirozenosti člověka Ježíše Krista. Svědectvím o tom, že Boží Syn je sám Bůh.
Proto o něm apoštol na jiném místě zase píše:
(Kol 1,15 ...) On je obraz neviditelného Boha, prvorozený všeho stvoření, neboť v něm bylo stvořeno všechno na nebesích i na zemi, věci viditelné i neviditelné, ať trůny nebo panstva, vlády nebo autority; všechno je stvořeno skrze něho a pro něho. On je přede vším a všechno v něm spočívá. A on je hlavou těla, církve. On je počátek, prvorozený z mrtvých, aby on sám zaujal ve všem první místo, neboť se Otci zalíbilo, aby v něm přebývala veškerá plnost a aby skrze něho smířil všechno se sebou a způsobil pokoj skrze krev jeho kříže — aby skrze něho smířil vše jak na zemi, tak v nebesích.
(Kol 2,9) Neboť v něm tělesně přebývá veškerá plnost Božství.
(On je počátek - on je počátek i konec, alfa i omega ).
(Zj 22,12 ...) „Hle, přijdu brzy a moje mzda se mnou, abych odplatil každému podle toho, jaké je jeho dílo. Já jsem Alfa i Omega, první i poslední, počátek i konec.“
„Blahoslavení ti, kdo si perou roucha, aby měli právo ke stromu života a aby branami vstoupili do města. Venku zůstanou psi, kouzelníci, smilníci, vrahové a modloslužebníci i každý, kdo miluje a činí lež.“ „Já, Ježíš, jsem poslal svého anděla, aby vám ve sborech tyto věci dosvědčil. Já jsem kořen a rod Davidův, jasná hvězda jitřní.“
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Čtvrtek, 02. leden 2025 @ 12:25:52 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
/ Dárcem milostí člověku je vždycky jenom sám Bůh - nikdo jiný nemá tuto moc.
Ř 5,15 je tedy přímým svědectvím apoštola o božské přirozenosti člověka Ježíše Krista. Svědectvím o tom, že Boží Syn je sám Bůh. /
Ne Stando. To opravdu není. To by ap. Pavel i další apoštolové museli něco o tom vědět a také v takovém duchu psát, takový narrativ používat. A nemyslím si, že byste toho věděli víc a rozuměli tomu lépe než ap. Pavel.
Ř 5:15: Avšak s darem milosti tomu není tak jako s proviněním. Jestliže proviněním jednoho člověka mnozí zemřeli, mnohem více se na mnohé rozhojnila Boží milost a dar spravedlnosti v milosti toho jednoho člověka, Ježíše Krista.
Ano, Ježíš je obraz neviditelného Boha. Ale není Bůh. Když máš u sebe fotku své manželky (nebo dětí), a ukážeš ji někomu a řekneš : Toto je moje manželka. No, není tak doslova. Je to jen její obraz. Manželka je doma u plotny... :-)
V Něm přebývala plnost božství. Ano, Bůh v člověku Ježíši přebýval, byl v Něm. Což Ježíš mnohokrát říkal i dokazoval tím, co Bůh skrze Něho dělal. Ale On, Ježíš, nebyl ten Bůh, který v Něm přebýval.
Ano, Ježíš je počátek. Je první, prvorozený z mrtvých, první, který byl vzkříšen z mrtvých a smrt nad Ním už nepanuje.
Ježíš není Alfa i Omega. Alga i Omega je Bůh. Bůh Jediný, Nejvyšší. Bůh a Otec Pána Ježíše Krista.
Zj 22, 12.. mluví Bůh. Autor Zjevení. Respektive anděl Boha jménem Boha (jako Šalijah). Ne Ježíš. A to až do verše 15. Teprve od verše 16. mluví Ježíš.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Čtvrtek, 26. prosinec 2024 @ 14:30:26 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Ježíš nemá božskou a lidskou přirozenost, to se nikde nepíše a my to nevíme. Ale 100% víme, že byl člověkem. Za Boha ho považovali jen někteří hloupí židé, ale Ježíš jim to vyvrátil s tím, že ke Boží Syn a nikoliv Bůh za kterého ho považovali. Bůh se nestal člověkem, ale Boží záměr se stal tělem člověkem Ježíšem Kristem. |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Pátek, 27. prosinec 2024 @ 07:45:06 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | ..."ale Boží záměr se stal tělem člověkem Ježíšem Kristem. "...
Existence každého z nás je přece Božím záměrem úplně stejným způsobem. V tomto směru přece existence Ježíše Krista se od té naší existence v ničem neodlišuje!
A pouhý člověk nemůže usmířit žádnou svojí obětí hříchy celého světa - to je neadekvátní!
To sám Bůh se smiřuje se světem!
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Pátek, 27. prosinec 2024 @ 10:01:15 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Jenže Bůh nemůže umřít, protože je jediný nesmrtelný. |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pátek, 27. prosinec 2024 @ 22:03:51 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
/ A pouhý člověk nemůže usmířit žádnou svojí obětí hříchy celého světa - to je neadekvátní! /
Toto tvrzení je ovšem v rozporu s tím, co nás učí Písmo, o čem je Evangelium. A sice:
Ř 5:15: Avšak s darem milosti tomu není tak jako s proviněním. Jestliže proviněním jednoho člověka mnozí zemřeli, mnohem více se na mnohé rozhojnila Boží milost a dar spravedlnosti v milosti toho jednoho ČLOVĚKA, Ježíše Krista.Ř 5:18: A tak tedy: jako skrze provinění jednoho člověka přišlo na všechny lidi odsouzení, tak i skrze spravedlivý čin jednoho ČLOVĚKA přišlo na všechny lidi ospravedlnění k životu. 1Tm 2:4: který (Bůh) chce, aby byli všichni lidé zachráněni a přišli K P O Z N Á N Í P R A V D Y . : 5 Je totiž jeden Bůh, jeden je také prostředník mezi Bohem a lidmi, ČLOVĚK Kristus Ježíš, 6 který (ten ČLOVĚK Kristus Ježíš) dal sám sebe jako výkupné za všechny, jako svědectví ve svůj čas. 7 K tomu jsem byl ustanoven hlasatelem a apoštolem — mluvím pravdu v Kristu, nelžu —, učitelem národů ve víře a v pravdě. 1K 15:21: Když tedy přišla skrze člověka smrt, přišlo skrze ČLOVĚKA také vzkříšení mrtvých.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Sobota, 28. prosinec 2024 @ 09:53:50 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
..." ... tak i skrze spravedlivý čin jednoho ČLOVĚKA přišlo na všechny lidi ospravedlnění k životu."...
Nebyl to lecjaký člověk! Byl to člověk z nebe!
Boží Syn se stal "Synem člověka" - Bůh se stal člověkem, oblékl na sebe naše lidství. A tento člověk usmířil lidstvo s Bohem.
(Žd 2,17) Proto se musel ve všem připodobnit svým bratrům, aby se stal v jejich vztahu k Bohu milosrdným a věrným veleknězem pro usmíření hříchů lidu.
(Ř 5,10) Jestliže jsme jako nepřátelé byli usmířeni s Bohem smrtí jeho Syna, tím spíše jako usmíření budeme zachráněni jeho životem.
(Ez 16,62 ...) Já tedy ustanovím svou smlouvu s tebou a poznáš, že já jsem Hospodin, aby ses rozpomenula a styděla ses a už sis kvůli své ostudě nedovolila otevřít ústa, až se s tebou usmířím za všechno, co jsi spáchala, je výrok Panovníka Hospodina.
Bůh tedy usmířil lidstvo sám se sebou!
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Sobota, 28. prosinec 2024 @ 12:38:52 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Bůh se nestal člověkem. Takové "učení" se v Písmu nenachází.
Bůh je neměnný, stále tentýž. Alfa i Omega. Ten, který jest, který byl i který přichází.
Bůh se nemění, nestává se člověkem, nestává se zvířetem, nestává se kamenem ... ani andělem, ani kýmkoli a čímkoli jiným. Nepřevléká se za člověka, ani za zvíře, ani za žádného jiného tvora.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Neděle, 29. prosinec 2024 @ 11:31:37 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Neděle, 29. prosinec 2024 @ 12:14:08 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
/.. když se Bůh stal člověkem../
Bůh se nikdy nestal člověkem. Je stále Bohem, neměnným.
Že se "slovo (Logos) stalo tělem", vůbec neříká nic o tom, že "Bůh se stal člověkem".
Bůh povolal k životu předzvěděného, zaslíbeného Mesiáše, člověka, kterého pomazal Duchem svatým a mocí, přebýval svým Duchem v Něm a konal skrze Něho mocné skutky.
Jak o Něm prorokoval Izajáš:
Mt 12:17: To proto, aby se naplnilo, co bylo řečeno skrze proroka Izaiáše:
‚Hle, můj služebník, kterého jsem si vyvolil, můj milovaný, kterého si oblíbila má duše. Vložím na něho svého Ducha a ohlásí soud národům. 19 Nebude se přít ani křičet, na ulicích nikdo neuslyší jeho hlas. 20 Nalomený rákos nedolomí a doutnající knot neuhasí, dokud nepřivede právo k vítězství. 21 A v jeho jméno budou národy skládat naději.‘ Bůh si nevyvolil za svého služebníka samého sebe. Ani na samého sebe nevložil svého Ducha.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Pondělí, 30. prosinec 2024 @ 08:44:46 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Bůh sám se z lásky k lidem stal služebníkem v lidském těle.
A na toto lidské tělo Ježíše vložil svého Ducha (Protože Duch svatý vychází z Otce i ze Syna). |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pondělí, 30. prosinec 2024 @ 10:28:12 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ale ne Stando :-) To jsi převrátil...
V tomto textu Izajáše není řeč o služebníku lidí, ale o služebníku Boha :
‚Hle, můj služebník, kterého jsem si vyvolil, můj milovaný, kterého si oblíbila má duše. Vložím na něho svého Ducha a ohlásí soud národům. 19 Nebude se přít ani křičet, na ulicích nikdo neuslyší jeho hlas. 20 Nalomený rákos nedolomí a doutnající knot neuhasí, dokud nepřivede právo k vítězství. 21 A v jeho jméno budou národy skládat naději.‘
A Bůh se nestal služebníkem samému sobě. Bůh si nevybral za svého služebníka samého sebe..
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Úterý, 31. prosinec 2024 @ 08:38:44 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Není mým zvykem převracet.
Iz 53) Kdo by jen uvěřil zprávě, kterou jsme slyšeli? A při kom se zjevila Hospodinova paže? Vyrostl před ním jako výhonek a jako kořen z vyprahlé země. Neměl vzezření ani důstojnost, abychom na něho hleděli s úctou, ani vzhled, abychom po něm toužili. Opovržený a lidmi zavržený, muž bolestí, který znal nemoci; jako někdo, před nímž člověk skryje tvář — všemi opovržený, takže jsme si ho nevážili. Jenže to byly naše nemoci, které snášel, a naše bolesti, které nesl; a my jsme si o něm mysleli, že je zasažen a ubit Bohem a zkrušen. Ale on byl proboden za naše přestoupení, zdeptán za naše provinění, na něho dolehla kázeň pro náš pokoj a jeho šrámy jsme uzdraveni. My všichni jsme zabloudili jako ovce, jeden každý jsme se obrátili na svou cestu, a Hospodin na něho nechal dopadnout vinu nás všech. ...
Co myslíš, Josefe, byla tato Ježíšova služba ve svých důsledcích k prospěchu Boha, nebo k užitku lidstva?
To Bůh smířil lidstvo sám se sebou. A Písmo musí mít pravdu.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Úterý, 31. prosinec 2024 @ 20:02:03 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | To vůbec nemusí být proroctví o Ježíši;:
CSP Český studijní překlad (2009) Iz 53:2-4,10: "Vyrostl před ním jako výhonek a jako kořen z vyprahlé země. Neměl vzezření ani důstojnost, abychom na něho hleděli s úctou, ani vzhled, abychom po něm toužili. Opovržený a lidmi zavržený, muž bolestí, který znal nemoci; jako někdo, před nímž člověk skryje tvář -- všemi opovržený, takže jsme si ho nevážili. Jenže to byly naše nemoci, které snášel, a naše bolesti, které nesl; a my jsme si o něm mysleli, že je zasažen a ubit Bohem a zkrušen. ... Hospodin si přál zdeptat ho nemocí: Když položí svou duši jako oběť za vinu, uvidí potomstvo, prodlouží své dny, a Hospodinovo přání se jeho prostřednictvím zdaří."
Myslíte si že Ježíš bez krásy a majestátnosti, který byl lidstvem opovrhován a zavržen, utlačován a sužován uvidí své potomstvo a prodlouží své dny? Kapitoly Izaiáše 41, 43, 49, 52 objasňují, že "služebníkem" je Izrael.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Středa, 01. leden 2025 @ 10:15:14 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Jistě, Boží Syn se ponížil (přestože byl rovný Bohu) a stal se člověkem Ježíšem. Ten přijal dobrovolně na svá ramena hříchy celého světa. Byl bičován trním korunován a nakonec ukřižován. Vzhledem se nepodobal člověku - zmučený, ponížený, poplivaný ....
Ježíš je pro nás bratrem v jeho lidství a otcem v jeho božství (Otec, Syn, i Duch ) jsou pořád tentýž Bůh).
O Ježíšově lidské přirozenosti platí toto Boží slovo:
(Žd 1,9) Miloval jsi spravedlnost a nenáviděl nepravost; proto pomazal tě, Bože, Bůh tvůj olejem veselí nad tvé společníky.‘
Ježíš - nyní ovšem po svém vzkříšení už ve svojí
slávě - v lidském oslaveném těle (až navěky už prodloužil svoje dny) má
nyní už také bezpočet svých dětí - učedníků, kteří jej následují.
(Žd 2,10 ...) Slušelo se totiž na toho, pro něhož je všechno a skrze něhož je všechno, když mnoho synů přivedl do slávy, aby skrze utrpení učinil dokonalým původce jejich záchrany. Neboť ten, který posvěcuje, i ti, kdo jsou posvěcováni, jsou všichni z jednoho.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Úterý, 31. prosinec 2024 @ 21:14:18 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Stando, já také netvrdím, že jsi to udělal vědomě. Asi sis prostě nevšiml. Ale ten text opravdu hovoří o tom, že Bůh má SVÉHO služebníka. Že si vyvolil SVÉHO služebníka, Ježíše.
A je jasné, že si za SVÉHO služebníka nevyvolil samého sebe.
Bůh se nestal služebníkem samému sobě. Bůh si nevybral za svého služebníka samého sebe..
‚Hle, MŮJ služebník, kterého jsem si vyvolil, můj milovaný, kterého si oblíbila má duše. Vložím na něho svého Ducha a ohlásí soud národům. 19 Nebude se přít ani křičet, na ulicích nikdo neuslyší jeho hlas. 20 Nalomený rákos nedolomí a doutnající knot neuhasí, dokud nepřivede právo k vítězství. 21 A v jeho jméno budou národy skládat naději.‘
Stejně o Ježíši jako o služebníku Boha mluví apoštolové:
Sk 4:24: Když to uslyšeli, jednomyslně pozdvihli hlas k Bohu a řekli: „Panovníku, ty, který jsi učinil nebe i zemi i moře a vše, co je v nich, 25 ty jsi skrze Ducha Svatého ústy svého služebníka, našeho otce Davida, řekl: ‚Proč zuří národy a lidé zamýšlejí marné věci? 26 Králové země se postavili a vládcové se shromáždili společně proti Pánu a proti jeho Kristu.‘ 27 V tomto městě se opravdu sešli Herodes a Pontius Pilát spolu s národy i s lidem Izraele proti TVÉMU svatému služebníku Ježíšovi, kterého jsi pomazal, 28 aby učinili, co tvá ruka a tvůj úradek předem určily, že se má stát. 29 A nyní, Pane, pohleď na jejich hrozby a dej svým otrokům se vší smělostí mluvit tvé slovo; 30 vztahuj svou ruku k tomu, aby se dála uzdravení, znamení a divy skrze jméno TVÉHO svatého služebníka Ježíše.“ / Co myslíš, Josefe, byla tato Ježíšova služba ve svých důsledcích k prospěchu Boha, nebo k užitku lidstva? /
Pro obě strany. Samozřejmě i k prospěchu lidstva. To však nic nemění na tom, že to Bůh si vybral SVÉHO SLUŽEBNÍKA a vložil na Něho Svého Ducha, -> aby se stal Božím Beránkem pro lidstvo. A nevybral si za svého služebníka samého sebe.
To Bůh smířil lidstvo sám se sebou. Skrze (prostřednictvím) svého služebníka Ježíše Krista. A Písmo má pravdu.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Středa, 01. leden 2025 @ 10:37:32 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Středa, 01. leden 2025 @ 16:27:56 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Mt 12:17: To proto, aby se naplnilo, co bylo řečeno skrze proroka Izaiáše: 18 ‚Hle, můj služebník, kterého jsem si vyvolil, můj milovaný, kterého si oblíbila má duše. Vložím na něho svého Ducha a ohlásí soud národům. 19 Nebude se přít ani křičet, na ulicích nikdo neuslyší jeho hlas. 20 Nalomený rákos nedolomí a doutnající knot neuhasí, dokud nepřivede právo k vítězství. 21 A v jeho jméno budou národy skládat naději.‘ Nic jiného. A také mít na paměti slova Jana Křtitele, který v prologu vystupuje dřív než Ježíš. Na otázku Židů a kněží "Kdo jsi ty", odpověděl, kým NENÍ. A odpověděl "Já nejsem Mesiáš". Všimni si, že neodpovídá "Já nejsem Bůh (ani Bohočlověk)". Mesiáš (nikoliv Bůh) je Ten, který přichází po mně. A já (Jan Křtitel) "nejsem ten, koho čekáte - Mesiáš". Čili tento Prolog je jednoznačně jednak o Bohu, který je na počátku všeho, i na počátku Ježíše Krista. A o Ježíši Mesiáši, kterého Bůh povolal svým Slovem k existenci, aby byl reprezentantem Boha uprostřed svého lidu, svého vlastnictví, a nositelem Slova života a Světla, kterým je Bůh přebývající v Ježíši. Stejným způsobem ap. Jan začíná také svůj první list :
1J 1:1: Co bylo od počátku, co jsme slyšeli, co jsme na vlastní oči viděli, co jsme spatřili a čeho se naše ruce dotýkaly ohledně Slova života: ...... 5 A toto je zvěst, kterou jsme od něho (od Ježíše) slyšeli a vám ji zvěstujeme: Bůh je světlo a není v něm žádná tma. A to slovo i to světlo Bůh v Ježíši zhmotnil. Skrze Ježíše se Bůh (který je světlo i Slovo) projevoval. Bůh přebýval v Ježíši a skrze Ježíše se Bůh jako Slovo života i jako světlo prezentoval. Zhmotnil to své Boží zaslíbení, ten svůj odvěký plán, to své vypovězené slovo, skrze které, tím slovem, vše stvořil. To slovo Boha je projev Boha, Jeho exprese, Bůh sám, má božskou tvůrčí moc. I to světlo, kterým je Bůh, Bůh skrze Ježíše dal poznat světu. Ježíš je odleskem Boží slávy. Co to vlastně znamená "přijmout Ježíše" ? Přijali Ježíše ? Znamená přijmout Boží slovo.
Proto apoštolové mluví o narození ze slova. Proto je to Slovo života. Proto Ježíš vyučuje o slovu jako o zrnu, které padá na rozličnou půdu, a je počátkem života, nositelem života.
1P 1:23: Vždyť jste se znovu narodili ne z pomíjitelného semene, nýbrž z nepomíjitelného, skrze živé a na věčnost zůstávající slovo Boží.
Jk 1:18: On se rozhodl a zplodil nás slovem pravdy, abychom byli jakousi prvotinou jeho stvoření. Ef 1:13: V něm i vy, když jste uslyšeli slovo pravdy, evangelium své záchrany, a když jste uvěřili, v něm jste byli zapečetěni zaslíbeným Duchem Svatým, Mt 13:37: On jim odpověděl: „Rozsévač dobrého semena je Syn člověka"..
"Ti, kteří ho přijali, dal jim moc stát se dětmi Božími" Tj. uvěřili, že Ježíš je Mesiáš. Pomazaný od Boha.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Čtvrtek, 02. leden 2025 @ 08:49:19 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Když hovoříme o "služebníku", hovoříme vždycky o tvoru - o člověku (Ježíši Kristu) v jeho lidské přirozenosti. Mesiáš musel nutně být člověkem - ale to tu přece nikdo nerozporuje!
Jakékoli dokazování, že Ježíš byl člověkem, je nošením dříví do lesa.
Jestliže si tedy Bůh (Otec, Syn a Duch svatý) takto Ježíše zvolil (vybral) a učinil ho výjimečným už od jeho početí, pak slova Izaiáše na něho platí.
Náš pohled na Ježíše (s lidským tělem a lidskou duší) se liší až v jeho vztahu k Bohu;
Ty říkáš, že "Bůh byl s ním" - tak nějak podobně, jako když je psáno o Henochovi, že "chodil s Bohem".
Já říkám, že "Bůh byl s ním přímo bytostně" - t. j. že sám Bůh Syn se stal tímto člověkem Ježíšem. Jen proto může být o něm napsáno, že: "do vlastního přišel, ale vlastní ho nepřijali".
Bůh Syn jako osoba mohl vlastnit, přijít do vlastního - nějaký jen "Boží záměr, plán" nemohl nic vlastnit, protože není osobou.
O osobě Božího Syna může platit, že skrze něj bylo všechno stvořeno. Ale o Božím plánu - o záměru, který nikdo z tvorů nezná a znát ani nemůže, by bylo trochu divné říkat, že skrze něho bylo všechno stvořeno. A že svět ho nepoznal. Jak by svět mohl poznat Boží záměry?
(J 1,10) Na světě byl, svět skrze něj vznikl, a svět ho nepoznal.....
Žádný z lidí nemá šanci poznat Boží plán, Boží záměry. Ale každý člověk může poznat osobu Božího Syna ze setkání s ním.
..."Co to vlastně znamená "přijmout Ježíše" ?"...
Znamená to přijmout Boha za ustavičného společníka na cestě tímto životem.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Čtvrtek, 02. leden 2025 @ 13:37:21 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Alfa a Omega (Zjevení 1:17; 2:8; 3:14; 21:6; 22:13)
Já jsem Alfa a Omega, První a Poslední, Počátek a Konec. Zjevení 22:13.
Trinitářský nárok
Trinitáři tvrdí, že Ježíš se identifikuje jako Jahve, protože Jahve je v Knize Izajáš označen jako „První a Poslední“ a Ježíš se identifikuje jako „První a Poslední“.
Tvrzení vs. fakta
Biblická fakta ukazují, že vzkříšený Ježíš je První a Poslední, protože on, Boží Slovo, je místem, kde začíná nové Boží stvoření.
Problémy s reklamací
1. Nesouvislé uvažování
V knize Izajáše nacházíme, jak se Jahve skrze proroka Izajáše identifikuje jako První a Poslední.
Toto praví Jahve, král Izraele a jeho Vykupitel, Jahve zástupů: "Jsem první a jsem poslední a není Boha kromě mne." Izajáš 44:6.
Poslouchej mě, Jákobe, Izraeli, kterého jsem povolal; Já jsem On, jsem první, jsem také poslední. Izajáš 48:12. Protože Jahve řekl: "Já jsem první a poslední" a Ježíš řekl: "Jsem první a poslední," předpokládají Trinitáři, že musí být Jahve. Problém je v tom, že naznačují, že Jahve a Ježíš jsou stejnou identitou, a neuvědomují si, že odporují jejich vlastní doktríně.
V nauce o Trojici Ježíš není Otec a Ježíš není Trojjediný Bůh (nebo by to znamenalo, že Ježíš je bytostí tří osob). Totéž platí naopak. V nauce o Trojici není Otec Ježíš a Trojjediný Bůh není Ježíš. KDO je tedy mluvčím u Izajáše 44:6 a Izajáše 48:12? Pokud Trinitář tvrdí, že mluví Trojjediný Bůh, pak to není Ježíš, protože Trojjediný Bůh není Ježíš a Ježíš není Trojjediný Bůh v jejich vlastní doktríně. A pokud Trinitář tvrdí, že mluví Otec, pak to není Ježíš, protože Otec není Ježíš a Ježíš není Otec v jejich vlastní doktríně. A pokud Trinitář tvrdí, že mluví Ježíš, pak to není Otec, protože Ježíš není Otec a Otec není Ježíš v jejich vlastní doktríně. A pokud Trinitář tvrdí, že mluví Ježíš, pak to není Trojjediný Bůh, protože Ježíš není Trojjediný Bůh a
Trojjediný Bůh není Ježíš v jejich vlastní doktríně. Ať se na to díváte jakkoli, nedávají žádný smysl a nesouvisle si protiřečí. KDO je vlastně mluvčí?
A jejich rozporuplná situace je ještě horší. Tvrdí, že Izajáš 44:6 se týká Jahveho a Jahveho Vykupitele Ježíše. Jinými slovy, naznačují, že se to týká Jahveho Otce a Ježíše, nebo snad Jahveho Trojjediného Boha a Ježíše. Takže pokud mluví buď Trojjediný Bůh, nebo Otec, pak to není Ježíš, protože Otec není Ježíš v jejich vlastní doktríně a Trojjediný Bůh není Ježíš v jejich vlastní nauce. Opět se zjistí, že si odporují. Pointa je, že připouštějí, že mluvčí NENÍ Ježíš v Izajášovi 44:6, když interpretují verš tak, aby odkazoval na Jahveho, který mluví o svém Vykupiteli, kterého identifikují jako Ježíše.
Poznámka: Podívejte se na článek Izajáš 44:6 na hlavní stránce, abyste viděli, proč „jeho Vykupitel“ znamená, že Jahve je Vykupitel Izraele.
A úplně stejná nesnáze platí pro Izajáše 48:12. Tvrdí, že Izajáš 48:16 se týká toho, že Jahve Bůh posílá Ježíše a Jeho Ducha. Jestliže mluví buď Trojjediný Bůh, nebo Otec, pak Ježíš není mluvčím a jsou chyceni ve stejném rozporu. Jejich tvrzení je zde absurdně nekoherentní.
A jejich situace se ještě zhorší. V Izajášovi 48:11 Bůh říká, že svou slávu nikomu nevzdá. Všichni víme, jak si tato slova vykládají. Nevzdá Ježíš svou slávu nikomu jinému? Vynechává to Otce a Ducha svatého z rovnice? Co takhle Trojjediný Bůh? Nechte čtenáře vidět, jak jsou trinitáři zcela slepí vůči důsledkům svých tvrzení a jak si odporují.
2. Izajáš 44:24
Kdo je tedy mluvčím u Izajáše 44:6? Je to stejná identita, o které mluví Izajáš 44:24.
Toto praví Jahve, tvůj Vykupitel a ten, který tě utvořil od lůna: "Já, Hospodin, jsem tvůrce všech věcí, sám od sebe rozprostírám nebesa a sám rozprostírám zemi. Trinitáři musí trvat na tom, že mluvčím je zde Trojjediný Bůh, On, jinak svou vlastní doktrínu vyvrátí. Ale Trojjediný Bůh není Ježíš a Ježíš není Trojjediný Bůh. Proto, protože tato identita není Ježíš v jejich vlastní doktríně, Ježíš není tím, kdo řekl tato slova ve verši 24, a to ukazuje, že není tím, kdo říká „Já jsem první a poslední“ ve verši 6.
3. "První a poslední" & "alfa a omega" & "začátek a konec."
Přehled těchto tří výrazů v knize Zjevení ukazuje, že každý z nich má zprostředkovat stejné pojmy a všechny zjevně znamenají totéž.
"Já jsem Alfa a Omega," praví Pán Bůh, "který je a který byl a který přijde, Všemohoucí." Zjevení 1:8.
Nebojte se; Jsem první a poslední. Zjevení 1:17.
Andělu církve ve Smyrně napiš: Toto praví první a poslední, který byl mrtvý a ožil... Zjevení 2:8.
Jsem alfa a omega, začátek a konec. Zjevení 21:6.
Jsem alfa a omega, první a poslední, začátek a konec. Zjevení 22:16 Trinitáři však obvykle ignorují jeden další významný verš.
Andělu církve v Laodiceji napiš: Toto praví Amen, věrný a pravý svědek, počátek stvoření Božího... Zjevení 3:14. Zjevení 3:14 je velmi významné, jak brzy uvidíme.
4. První a Poslední byl mrtvý: Jahve byl MRTVÝ?
Nepřekonatelný problém pro trinitáře je, že první a poslední naznačuje, že byl mrtvý. Všimněte si toho, co Ježíš říká ve Zjevení 1:17 a násl.
17 Když jsem ho uviděl, padl jsem k jeho nohám jako mrtvý. A položil na mě svou pravici a řekl: „Neboj se, já jsem první a poslední a živý; a byl jsem mrtvý, a hle, jsem živ na věky věků a mám klíče smrti. a Hádes. Má klíče smrti a Hádu. Bůh není Bohem mrtvých, ale živých. Ježíš je však Pánem živých i mrtvých, protože přemohl smrt a zvítězil nad smrtí.
Pokud je „první a poslední“ titul pro Jahveho, pak byl Jahve mrtvý. Bible nám však říká, že to není možné. Jahve je ze své podstaty nesmrtelný (viz 1 Tim 6,16; srovnej 2 Kor 13,4). Když jsi nesmrtelný, znamená to, že nemůžeš zemřít a nemůžeš být mrtvý. Pokud jsi zemřel a jsi mrtvý, znamená to, že jsi mrtvý, protože jsi smrtelný a ne nesmrtelný. Jahve je však nesmrtelný. První a poslední ve Zjevení 1:17 byl mrtvý. Jahve je nesmrtelný a nemůže zemřít ani být mrtvý. Proto je zcela nemožné identifikovat prvního a posledního jako Jahve nebo naopak. Trojiční tvrzení se tak ukazuje jako nepravdivé.
V trinitářství se běžně tvrdí, že Ježíš mluví buď podle své božské přirozenosti, nebo podle své lidské přirozenosti, jako Bůh vs. jako člověk. Nemožnost jejich tvrzení je zde demonstrována položením otázky: "Mluví Ježíš podle své božské přirozenosti nebo podle své lidské přirozenosti?" Musí tvrdit, že mluvil v souladu se svou božskou přirozeností, aby tvrdili, že se prohlašuje za Jahve tím, že řekl, že je „První a Poslední“.
Své dilema si však vytvářejí sami, protože Ježíš by také mluvil podle své božské podstaty, když řekl, že je MRTVÝ. Implicitně by to znamenalo, že Jahve řekl, že je mrtvý, a když to řekl, mluvil podle své božské přirozenosti. Absurdní. Trinitář je chycen ve svých vlastních rozporech, zda říká, že Ježíš mluví podle své božské přirozenosti, nebo zda říká, že mluvil ke své lidské přirozenosti.
5. Ještě více problémů pro trinitáře
Trinitářský nárok má ještě větší problémy, na které musí odpovídat, ale neřeší to. Ve Zjevení 1:1 čteme, že Bůh dal toto zjevení Ježíši a on toto zjevení sdělil Janovi prostřednictvím svého anděla. Kdo tedy komunikoval s Janem?
Byl jsem v Duchu v den Páně a slyšel jsem za sebou mocný hlas jako zvuk polnice (viz 4:1), který říkal: „Napiš do knihy, co vidíš, a pošli sedmi církvím: do Efesu a do Smyrny a do Pergamu a do Thyatiry a do Sard a do Filadelfie a do Laodiceje." Pak jsem se otočil a uviděl hlas, který se mnou mluvil. A když jsem se obrátil, uviděl jsem sedm zlatých svícnů; a uprostřed svícnů jsem viděl člověka podobného Synu člověka, oblečeného v roucho dosahující až k nohám a přepásaného přes hruď zlatou šerpou. Jeho hlava a vlasy byly bílé jako bílá vlna, jako sníh; a jeho oči byly jako plamen ohně. Jeho nohy byly jako leštěný bronz, když se rozžhavil v peci, a jeho hlas byl jako zvuk mnoha vod. V pravé ruce držel sedm hvězd az jeho úst vycházel ostrý dvousečný meč; a jeho tvář byla jako slunce svítící ve své síle. Když jsem ho uviděl, padl jsem mu k nohám jako mrtvý.
A položil na mě svou pravici a řekl: „Neboj se, já jsem první a poslední a živý; a byl jsem mrtvý, a hle, jsem živ na věky a mám klíče smrti. a Hádovi." Je zřejmé, že Ježíš komunikuje s Janem. Ale bylo nám řečeno, že toto Zjevení bude sděleno prostřednictvím jeho anděla. Proč tedy Ježíš mluví k Janovi? Nebo je dotyčný anděl skutečně Ježíš? Nechť čtenář poznamená, jak Ježíš nařídil Janovi, aby napsal andělovi sedmi různých církví? Komu je tento anděl, kterému Jan píše? Co v tomto kontextu znamená slovo „anděl“? Nechte čtenáře vidět, že když pochopí, jak Jan píše andělovi z každé ze sedmi církví, měl by použít stejný koncept anděla s ohledem na Ježíše a zjevení, které Bůh dal Ježíši.
To je pro trinitáře velmi velký problém, když čtenář následuje řečníka v následujících dvou pasážích. Sledujte řečníka:
A od trůnu zazněl hlas: "Vzdejte chválu našemu Bohu, všichni jeho služebníci, vy, kdo se ho bojíte, malí i velcí." 6 Tehdy jsem uslyšel něco jako hlas velkého zástupu a jako zvuk mnoha vod a jako zvuk mocných rachotů hromu, které říkají: "Aleluja! Neboť kraluje Hospodin, náš Bůh, Všemohoucí. Radujme se a buďme radujte se a vzdejte mu slávu, neboť nastala Beránkova svatba a jeho nevěsta se připravila." Bylo jí dáno, aby se oblékla do jemného prádla, světlého a čistého, protože jemné prádlo jsou spravedlivé skutky svatých: „Napiš: Blahoslavení, kteří jsou pozváni na svatební hostinu. Beránku.'" A řekl mi: "To jsou pravá slova Boží." Potom jsem padl k jeho nohám, abych se mu poklonil. Ale on mi řekl: "Nedělej to; Jsem váš spoluslužebník a vaši bratři, kteří drží svědectví o Ježíši. Uctívejte Boha. Neboť Ježíšovo svědectví je duchem proroctví." Zjevení 19:5-10
A totéž nacházíme ve Zjevení 22. Následujte řečníka:
Já, Jan, jsem ten, kdo slyšel a viděl tyto věci. A když jsem to slyšel a viděl, padl jsem, abych se poklonil u nohou anděla, který mi tyto věci ukázal. Ale on mi řekl: "Nedělej to. Jsem spoluslužebník tvůj a tvých bratří proroků a těch, kteří dbají slov této knihy. Uctívej Boha." A řekl mi: "Nezapečeťuj slova proroctví této knihy, neboť čas je blízko. Kdo dělá zlo, ať dělá zlo stále; a kdo je špinavý, ať je stále špinavý. kdo je spravedlivý, stále se snaž spravedlivě, a kdo je svatý, hle, přijdu rychle, a má odměna je se mnou, abych odplatil každému podle toho, co jsem já udělal Alfa a Omega, první a poslední, počátek a konec." Zjevení 22:8-13. To mluví samo za sebe ne? Nejen proto pečlivě porovnejte následující, zvláště poslední dva verše:
Padl jsem, abych se poklonil u nohou anděla, který mi tyto věci ukázal. 22:8
Já, Ježíš, jsem poslal svého anděla, aby vám tyto věci dosvědčil. 22:16
Ten, kdo svědčí o těchto věcech, říká: "Ano, přijdu brzy." Amen. Přijď, Pane Ježíši. 22:20. Nechť je čtenáři připomenuto, kdo komunikoval s Janem v 1. kapitole. A pak ať se čtenář zeptá, kdo o těchto věcech Janovi svědčil.
Analýza faktů
1. Jaký je účel a význam těchto titulů?
Používají se tři názvy: (1) První a poslední, (2) Začátek a konec a (3) alfa a omega. To, co v tvrzení trinitářů obvykle chybí, je jakýkoli pokus z jejich strany demonstrovat, co tyto tituly znamenají. Každý z těchto tří je považován za titul pro Jahveho a nikdo se dále nezamýšlí nad tím, co tyto tituly znamenají. Ale existují biblické důkazy, které nám říkají, co tyto termíny znamenají, a důkazy jsou přímo tam ve stejném kontextu:
Poslouchej mě, Jákobe, Izraeli, kterého jsem povolal; Já jsem On, jsem první, jsem také poslední. Má ruka zajisté založila zemi a má pravice rozprostřela nebesa.
Když na ně zavolám, stojí spolu. Izajáš 48:12-13.
Toto praví Jahve, král Izraele a jeho Vykupitel, Jahve zástupů: "Jsem první a jsem poslední a není Boha kromě mne.... Toto praví Jahve, tvůj Vykupitel a Ten, který stvořil vy z lůna: „Já, Hospodin, jsem tvůrce všech věcí, sám od sebe rozprostírám nebesa a rozprostírám zemi úplně sám. Tyto pasáže nám říkají, že tyto tituly odkazují na Boha jako Stvořitele všech věcí. On je tam, kde tvorba začíná a končí. Všimněte si také, jak následující verš vysvětluje, co tento titul znamená:
Kdo to vykonal a vykonal, svolávaje pokolení od počátku? ‚Já, Hospodin, jsem první a s posledním. Já jsem On." Izajáš 41:4
2. Zjevení 3:14 - počátek stvoření Božího
Ježíš řekl Janovi: „Andělu církve v Laodiceji piš: Toto praví Amen, věrný a pravý svědek, Počátek stvoření Božího...“ Opět nacházíme slovo „počátek“. v odkazu na Ježíše právě tak, jak to také nacházíme ve výrazu „počátek a konec“. To je další potvrzení toho, že tyto názvy odkazují na stvoření.
3. Kolosanům 1:18
Pečlivě si poznamenejte, co Pavel říká v Koloským 1:18 a porovnejte se Zjevením 1:17–18 a 3:14v němž bylo vše stvořeno....On je také hlavou těla, církve; a On je Počátek, prvorozený z mrtvých, aby byl první ve všem. Koloským 1:18 (viz Efezským 1:9–10; 20–23.
Andělu církve v Laodiceji napiš: Amen, věrný a pravý svědek, počátek stvoření Božího. 3:14
prvorozený všeho stvoření, protože v něm bylo všechno stvořeno....On je také hlavou těla, církve; a On je počátek, prvorozený z mrtvých, aby byl první ve všem. Koloským 1:18 (viz Zjevení 1:5). Já jsem první a poslední a živý; a byl jsem mrtev, a hle, jsem živ na věky a mám klíče smrti a pekla. Zjevení 1:17-18; viz 1:5. V Koloským 1:16–18 Pavel vysvětluje, jak Bůh stvořil všechny věci znovu ve vzkříšeném Synu, kterému Bůh dal veškerou moc na nebi i na zemi. To je důvod, proč se říká, že "Mohl by být první ve všech věcech." To je také důvod, proč Pavel říká, že veškerá plnost (Boží) byla zalíbena v něm přebývat. To se stalo, když Ježíš vstal z mrtvých a byl oslaven. Vzkříšený syn je první ve všech věcech v čase a postavení, protože je prvorozený z mrtvých a protože Bůh dal vzkříšenému synovi veškerou moc na nebi i na zemi.
4. Počátek Nového Stvoření
Kniha Zjevení nás v posledních kapitolách vede do nových nebes a nové země. Protože Ježíš je prvorozený z mrtvých, je prvotinou tohoto nového stvoření.
Potom jsem viděl nové nebe a novou zemi; neboť první nebe a první země pominuly... A ten, který seděl na trůnu, řekl: "Hle, tvořím všechno nové." A řekl: „Napiš, neboť tato slova jsou věrná a pravdivá (viz 3:14). Potom mi řekl: "Je dokonáno. Já jsem Alfa a Omega, Počátek a Konec." (Zjevení 21). Je zcela jasné, že Zjevení 3:14 se týká nového stvoření Boha a Ježíš je počátkem tohoto nového stvoření, protože je prvorozený z mrtvých. On je TAM, KDE začíná nové stvoření, a proto jsme my novými stvořeními v něm, to jest ve vzkříšeném Kristu (viz 2. Korintským 5:16-17). Ježíš je první a poslední z nového stvoření, protože je počátkem nového stvoření, prvorozený z mrtvých. Všechny věci jsou nově stvořeny V NĚM, ve vzkříšeném Synu, prvorozeném z mrtvých. a proto jsme nové stvoření V NĚM.
"Jsem první a poslední a živý. Byl jsem mrtev a hle, jsem živý na věky věků." Zjevení 1:17.
Andělu církve ve Smyrně napiš: Toto praví první a poslední, který byl mrtvý a ožil... Zjevení 2:8.
5. Bůh tvoří skrze své Slovo
Kde začalo stvoření Genesis? Začalo to Božím mluveným slovem. Boží mluvené Slovo bylo místem, kde začalo veškeré stvoření. Nyní se Boží Slovo stalo tělem; Ježíš je ztělesněním Božího slova. A jako takový Bůh tvoří nové stvoření skrze své Slovo: Ježíše. Všechny věci jsou v něm stvořeny znovu; Bůh Otec v něm všechno nově tvoří.
Je oděn v roucho namočené v krvi a Jeho jméno se nazývá Slovo Boží. Zjevení 19:13. Všechno začíná v Božím slově (viz Izajáš 55:11). Všechno končí Božím slovem. Bůh bude soudit prostřednictvím svého Slova (Skutky 17:31; Židům 4:12-13). Konec stvoření Genesis bude začátkem nového stvoření (viz Zjevení 20:11-21:1). To je účel a význam titulů První a Poslední, Začátek a Konec, Alfa a Omega.
Závěr
Trinitářské tvrzení nedává logický smysl ani s jejich vlastní doktrínou, protože jsou matoucí identity, o kterých jejich vlastní doktrína trvá na tom, že si je nesmíte plést. První a poslední byl mrtvý. Pouze stvořená bytost může říci, že je mrtvý. Jahve je nesmrtelný, což znamená, že nemůže být mrtvý. Z tohoto důvodu je zcela nemožné identifikovat Ježíše jako Jahveho.
Když jsou před námi všechna fakta, je jasné, že tyto tituly odkazují na stvoření a
Ježíš je počátkem nového stvoření, protože je prvorozený z mrtvých. Vše začíná a končí Otcovým slovem. Genesis akt stvoření byl uskutečněn pomocí Jeho mluveného Slova, a proto nacházíme, že je první a poslední v knize Izajáš. On je tam, kde akt stvoření Genesis začal, a protože bude soudit svět skrze muže, kterého určil, je tam, kde to také skončí. Bůh Otec stvořil prostřednictvím svého mluveného Slova a soudí svět skrze své slovo na konci věků. Bůh Otec bude skrze něho soudit svět (Sk 17,31) a Bůh Otec v něm všechno nově tvoří (Kol 1,16-18; Zjevení 21). Bůh Otec nyní tvoří všechny věci skrze vzkříšeného Krista, Jeho Slovo se stalo tělem. Nové stvoření začíná a končí u Otcova slova: vzkříšený muž, Ježíš, náš Pán. |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: rosmano v Pátek, 03. leden 2025 @ 15:28:41 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
/ Jestliže si tedy Bůh (Otec, Syn a Duch svatý) takto Ježíše zvolil (vybral)... /
Ne Stando. Bůh je JEDEN. Otec. Není jak píšeš Bůh (Otec, Syn a Duch svatý). Ukaž mi v Písmu jeden jediný text, kde slovo, pojem, titul "Bůh" znamená Otec, Syn a Duch svatý. Nic takového v Bibli není. Nikde.
/ Ty říkáš, že "Bůh byl s ním" /
To neříkám já. To říká Písmo. Konkrétně říká to ap. Petr. A říká to i sám Ježíš.
/ sám Bůh Syn se stal tímto člověkem Ježíšem. Jen proto může být o něm napsáno, že: "do vlastního přišel, ale vlastní ho nepřijali". Bůh Syn jako osoba mohl vlastnit, přijít do vlastního - nějaký jen "Boží záměr, plán" nemohl nic vlastnit, protože není osobou. /
Bůh Syn neexistuje. Bible nikoho takového nezná. A kdo to tedy přišel do svého vlastního ? Ježíš ? Nikoliv. Ježíš nebyl vlastníkem děti Izraele, vybraného národa Izraele (potažmo v širším významu světa). Vlastníkem byl Bůh - Jahwe. Izrael byl vlastním národem Boha, patřil Bohu. O tom čteme mnohokrát v SZ. To Bůh přišel skrze Ježíše Krista (v Ježíši Kristu) do svého vlastnictví. V Něm přebýval, skrze Něho konal, Ježíš mluvil k lidem to, co slyšel od Boha. Také Ježíš začal zvěstovat Boží království - království Boha. Ježíš dětem Izraele (potažmo nám) o Bohu pověděl, zjevoval Ho jako nikdo jiný před Ním, byl Jeho obrazem, reprezentantem.
Zopakuji co jsem psal výše:
Nic jiného. A také mít na paměti slova Jana Křtitele, který v prologu vystupuje dřív než Ježíš. Na otázku Židů a kněží "Kdo jsi ty", odpověděl, kým NENÍ. A odpověděl "Já nejsem Mesiáš". Všimni si, že neodpovídá "Já nejsem Bůh (ani Bohočlověk)" - takové teze nikdo nevznášel, nikdo nezvažoval, nikdo nehlásal. Mesiáš (nikoliv Bůh) je Ten, který přichází po mně - říká jinými slovy Jan Křtitel. A já (Jan Křtitel) "nejsem ten, koho čekáte - Mesiáš". Čili tento Prolog je jednoznačně jednak o Bohu, který je na počátku všeho, i na počátku Ježíše Krista. A o Ježíši Mesiáši, kterého Bůh povolal svým Slovem k existenci, aby byl reprezentantem Boha uprostřed svého lidu, svého vlastnictví, a nositelem Slova života a Světla, kterým je Bůh přebývající v Ježíši.
/ (J 1,10) Na světě byl, svět skrze něj vznikl, a svět ho nepoznal..... Žádný z lidí nemá šanci poznat Boží plán, Boží záměry. Ale každý člověk může poznat osobu Božího Syna ze setkání s ním./
To je řeč o Bohu. A o Jeho slovu, skrze které Bůh všechno učinil, stvořil. O Bohu, který skrze Ducha svatého bydlel v Ježíši, Mesiáši.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Středa, 01. leden 2025 @ 18:41:24 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Bible Boha a zároveň člověka nezná a nikde nepopisuje a nikde tento římskokatolický blud a výmysl nepodporuje. |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: Akuzativ v Čtvrtek, 02. leden 2025 @ 22:34:29 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Mikim Přečti si celou Bibli Už jsi zjistil, proč o sobě Bůh mluví v množném čísle? |
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: mikim v Středa, 25. prosinec 2024 @ 17:30:24 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Izajáš 42:8 / 48:11
Já jsem Hospodin, to je mé jméno; Nedám Svou slávu jinému. (Izajáš 42:8). Trinitářský nárok Trinitáři tvrdí, že Ježíš musí být Bohem, protože Bůh nevzdá svou slávu jinému, ale Bůh dal svou slávu Ježíši. Tvrzení vs. fakta Trinitáři by chtěli, aby text znamenal: "Nedám svou slávu jinému [osobě kromě mě]." Ale biblická fakta nám ukazují, že text znamená, že Bůh nedá svou slávu jinému [národu kromě Izraele].
Problém s reklamací
1. Člověk byl stvořen k obrazu a slávě Boží Tento verš mluví sám za sebe: Neboť muž si nemá zakrývat hlavu, protože je obrazem a slávou Boží, ale žena je slávou muže. 1. Korinťanům 11:7 2. Křesťané jsou
proměňováni do stejného obrazu jako Kristus. Tato pasáž mluví sama za sebe: Nyní je Pán Duch, a kde je Duch Páně, tam je svoboda. Ale my všichni, s odkrytou tváří, hledící jako v zrcadle na slávu Páně, jsme proměňováni v totéž od slávy ke slávě, stejně jako od Pána, Ducha.... A i když je naše evangelium zahaleno, je zahalena těm, kdo hynou, v jejichž případě Bůh tohoto věku oslepil mysl nevěřících, aby nespatřili světlo evangelia slávy Krista, který je obrazem Božím. 2. Korinťanům 3:14-4:4 3. Ježíš vzdává stejnou slávu svým učedníkům Trinitáři dělají pozorování, jako jsou následující: Bůh, který ho vzkřísil z mrtvých a vzdal mu slávu... 1 Petr 1:21 ... Ježíši, kvůli utrpení smrti korunován slávou a ctí... Židům 2:9 Bůh Abrahamův, Izákův a Jákobův, Bůh našich otců, oslavil svého služebníka Ježíše. Skutky 3:13 Nyní, Otče, oslav Mne spolu se sebou slávou, kterou jsem měl u tebe dříve, než byl svět. Jan 17:5 Takže protože Bůh řekl, že nedá svou slávu jinému, trinitáři usuzují, že Ježíš musí být také Bohem, protože tuto slávu přijal. Ale Ježíš se modlí, aby jeho učedníci dostali stejnou slávu. Nyní mě, Otče, oslavuj vedle sebe..... Slávu, kterou jsi mi dal, jsem dal jim, aby byli jedno, jako my jsme jedno.... aby viděli mou slávu, kterou jsi Ty dali mi. Jan 17,22-24. A tím problémy nekončí. Člověk by si neměl zakrývat hlavu, protože je obrazem a slávou Boží. 1. Korinťanům 11:7. Ale my všichni, s odkrytou tváří, hledící jako v zrcadle na slávu Páně, jsme proměňováni v tentýž obraz ze slávy do slávy... slávu Krista, který je obrazem Božím. 2. Korinťanům 3:18-4:4 Jaký smysl má tedy tvrdit, že když Bůh neudělí svou slávu druhému, když Ježíšovi učedníci nejsou Bohem, dostali stejnou slávu, jakou Bůh dal Ježíši?
4. Mluvčím u Izajáše 42:8 je Bůh Otec
Trojiční tvrzení se zde ukazuje jako žalostné selhání, jakmile se zjistí, že mluvčím v této pasáži je Bůh Otec. Izajáš 42:1 a násl. cituje Matouše:
Izajáš 42:1-4
Hle, služebníku můj, kterého podpírám; Můj vyvolený, v němž má duše zalíbí. Vložil jsem na něj svého Ducha; přinese spravedlnost národům. Nebude křičet ani zvyšovat hlas, ani nedávat svůj hlas slyšet na ulici. Nalomenou rákosku nezlomí a matně hořící knot neuhasí; Bude věrně přinášet spravedlnost.
Matouš 12:18-21
Tím se mělo naplnit to, co bylo řečeno prorokem Izajášem: Hle, můj služebník, kterého jsem si vyvolil, můj milovaný, v němž se těší má duše. Vložím na něj svého Ducha a on bude hlásat spravedlnost národům. Nebude se hádat ani křičet nahlas, ani nikdo neuslyší jeho hlas na ulicích; nezlomí nalomenou třtinu ani neuhasí doutnající knot, dokud nepřinese spravedlnost k vítězství.
Byl to Otec, kdo vložil svého Ducha na Ježíše. Proto víme, že Bůh Otec mluví u Izajáše 42:1–8. Nyní, když v této pasáži mluví Otec, je Trinitář chycen v nevyhnutelném dilematu. Pokud vykládá Izajáše 42:8 tak, že mluvčí odmítá vzdát svou slávu komukoli jinému, jak potom vysvětlí, že Otec vzdal svou slávu někomu jinému? V trinitární doktríně je Ježíš někdo jiný.
Analýza faktů
1. Kontext Izajáše 42:8: Bohem vyvolený služebník Izrael alias „Jakub“
Již jsme viděli, že mluvčím Izajáše 42:8 je nutně Bůh Otec. Ale v tomto kontextu je toho více, co nám říká, co se zde v tomto verši skutečně děje.
Izajáš 48:11
Nejprve se podívejme na Izajáše 48:11:
Kvůli sobě, kvůli sobě to dělám, protože jak má být znesvěceno mé jméno? Svou slávu jinému nedám. Zde zjišťujeme, že Bůh učinil výrok velmi podobný Izajášovi 42:8. Nyní si všimněte, s kým Bůh mluví:
Slyšte to, dome Jákobův, který se nazýváte jménem Izrael. (Izajáš 48:1). „Izrael“ a „Jakub“ v Izajášovi
V Izajášovi je izraelský národ zobrazen jako Boží služebník Jákob. To proto, že Jákob dostal od anděla, se kterým celou noc zápasil, také jméno Izrael. Izraelský národ je tzv. proto, že všichni jsou potomky Izraele, tedy potomky Jákoba. Národ je pojmenován po jejich předkovi Jacobovi alias „Izrael“. Z tohoto důvodu je izraelský národ zobrazován jako Jákob, Boží služebník, a Jákob, Boží vyvolený.
Nyní však poslouchej, Jákobe, můj služebníku, a Izraeli, kterého jsem si vyvolil... Neboj se, Jákobe, můj služebníku... Ó Jákobe, také Izraeli, neboť jsi můj služebník. Utvořil jsem tě, jsi můj služebník, Izraeli. Izajáš 44:1–2, 21.
Jákob, můj služebník, a Izrael můj vyvolený. (Izajáš 45). Všimněte si, že výše uvedený jazyk je stejný jako u Izajáše 42:1, kde Jahve mluví o svém vyvoleném služebníkovi. Toto je izraelský národ zobrazený jako Boží služebník Jákob. Důvod, proč se tento verš vztahuje také na Ježíše, je ten, že Ježíš byl Král Židů a Král Izraele, a proto byl celý Izrael jeho poddanými a reprezentoval celý Izrael sám o sobě.
Nyní si všimněte kontextu Izajáše 48:11:
Slyšte to, dome Jákobův, který se nazýváte jménem Izrael.... Kvůli sobě, kvůli sobě to dělám, protože jak má být znesvěceno mé jméno? Svou slávu jinému nedám. Bůh nedá svou slávu jinému kromě koho?
2. Izrael: Boží sláva
Nejenže trinitáři chybují ohledně mluvčího tohoto úryvku, ale úplně ho vyhazují z výkladu tohoto úryvku a kontext to dokazuje.
Když si přečteme všechna fakta, ukáže se trojiční omyl. Jahve neříká: "Nevzdám Svou slávu jinému než Mně" nebo "Nevzdám Svou slávu NIKOMU." Bůh říká, že nevzdá svou slávu jinému národu kromě Izraele, svého vyvoleného služebníka.
Neboť Hospodin vykoupil Jákoba a bude oslaven v Izraeli. Izajáš 44:23.
Ty jsi můj služebník, Izraeli, v němž budu oslaven. Izajáš 49:3.
Jsou to Izraelité a patří jim synovství, sláva, smlouvy, dávání zákona, uctívání a zaslíbení. Římanům 9:4.
Hle, budeš volat národy, které neznáš, a národy, které tě neznaly, přiběhnou k tobě pro Hospodina, tvého Boha, a pro Svatého Izraele, neboť on tě oslavil. Izajáš 55:5
Povstaň, zazáři; neboť přišlo tvé světlo a sláva Hospodinova vzešla nad tebou... Již nebudeš mít slunce, aby ti svítilo ve dne, ani měsíc ti nebude dávat světlo; Ale budeš mít Hospodina za světlo věčné a Boha svého k slávě své. Izajáš 60:1,19. Nyní si pečlivě prohlédněte tyto pasáže:
Nyní však toto praví Hospodin, tvůj Stvořitel, Jákobe, a ten, kdo tě utvořil, Izraeli: "Neboj se, já jsem tě vykoupil, povolal jsem tě jménem, můj jsi!... Každý, kdo je nazýván mým jménem a kterého jsem stvořil ke své slávě, kterého jsem stvořil, kterého jsem také učinil." Izajáš 43:1-7
Vložím spásu na Sion, Izraeli svou slávu. Izajáš 46:13. Izrael JE Boží slávou a byl stvořen pro Boží slávu a aby byl Boží slávou. Pokud upřímně oceníme kontext, je nadmíru jasné, že slova „nevzdám svou slávu jinému“ neznamenají „nevzdám svou slávu jinému [osobě kromě mě]; znamenají „nevzdám svou slávu“. sláva jinému [národu kromě mého vyvoleného služebníka Izraele]."
3. Základní čtení s porozuměním
Řekne-li muž své ženě: „Nedám svou lásku jiné,“ ona nepředpokládá, že jí svou lásku nedá a nenechá si ji celou pro sebe. Myslí tím, že svou lásku nedá nikomu kromě své ženy. V Izajášovi 42:8 mluví Hospodin Bůh k Izraeli prostřednictvím svého proroka Izajáše. Stejně tak, když Bůh říká: „Nevzdám svou slávu jinému, nemyslí tím, že vzdá svou slávu Izraeli, ale má v úmyslu si ji ponechat pro sebe. Myslí tím, že svou slávu nevzdá nikomu kromě Izraele.
Jsou to Izraelité a patří jim synovství, sláva, smlouvy, dávání zákona, uctívání a zaslíbení. Římanům 9:4. Pečlivě sledujte kontextové informace v Izajášovi. Kdyby Bůh dal svou slávu komukoli jinému než Izraeli, jeho jméno by bylo znesvěceno mezi národy. Bůh by byl považován za selhání, protože to byl Izrael, koho vzbudil ke své slávě.
Slyšte to, dome Jákobův, který se jmenujete Izrael... Kvůli svému jménu zdržuji svůj hněv a pro svou chválu jej zadržuji pro vás, abych vás neodřízl. Hle, zušlechtil jsem tě, ale ne jako stříbro. Zkoušel jsem tě v peci soužení. Kvůli sobě, kvůli sobě, budu jednat; Neboť jak může být mé jméno znesvěceno? A svou slávu nedám jinému. Poslouchej mě, Jákobe, i Izraeli, kterého jsem povolal. Izajáš 48:1-12
Závěr
Trinitářské tvrzení je nejprve zamořeno problémem, že lidé jsou stvořeni k obrazu a slávě Boží, my jsme přetvářeni do stejného obrazu Boha jako vzkříšený Kristus a sláva, kterou Bůh dal Ježíši, je dána také jeho učedníkům. . Matouš navíc ukazuje, že řečník u Izajáše 42:8 je Bůh Otec. Otec tedy říká, že svou slávu jinému nevzdá. Proto trojiční tvrzení vybuchlo v jejich vlastní přítomnosti, protože jakmile si uvědomili, že mluvčím je Otec, nevědomky vyloučili Ježíše svou vlastní interpretací tohoto verše.
Trinitáři, zaslepeni svou dychtivostí vytvořit trojjediného Boha, udělali zjevnou chybu tím, že násilně vytrhli Izajáše 42:8 a 48:11 z kontextu. Jelikož nám sám Bůh říká, že Izrael je stvořen pro „MOU slávu“ a Izrael je „MOJE Sláva“, nezbývá nám nic jiného, než chápat slova „Nevzdám svou slávu jinému“ jako „Nevzdám svou slávu kdokoli jiný než Izrael skrze vyvoleného služebníka."
Fakta nám nade vší pochybnost říkají, že Bůh říká, že nevzdá svou slávu jinému NÁRODU. Stvořil Izrael pro SVOU slávu. Bůh říká, že Izrael je MOJE sláva. Kontextová fakta jsou jasná. Bůh nedá svou slávu jinému národu.
Vložím spásu na Sion, Izraeli svou slávu. Izajáš 46:13. |
]
|
|
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Pondělí, 23. prosinec 2024 @ 11:15:04 CET (O uživateli | Poslat zprávu) | Větší radostí je dávat, než dostávat. Tedy pokud máte opravdu rádi.
A protože Bůh nás má opravdu rád, dal nám to nejvíc, co nám mohl dát. Sebe.
Skrze Ducha svatého přijal tělo z Marie Panny a stal se člověkem.....
Boží slovo přijalo naše lidství, celou naši přirozenost, s výjimkou hříchu.
Vtělení Božího Slova určitě zázrakem nazývat musíme, protože se vymyká přirozenému řádu. Dokonce se jedná o zázrak na více úrovních, či na více rovinách našeho chápání. V okamžiku Vtělení lze považovat za zázrak doplnění genetické informace, kterou v přirozeném řádu zajišťuje mužská pohlavní buňka, do Mariina vajíčka, které se tak stává zygotou a brzy poté lidským embryem, tedy člověkem. Tato událost byla podle Božího moudrého rozhodnutí připravena jiným zázrakem: neposkvrněným početím Panny Marie. Ta byla sice počata přirozeným způsobem z muže a ženy (tradice nám sděluje jména Jáchyma a Anny), ale zde došlo k mimořádné události v tom, že lidská přirozenost, kterou Maria při početí obdržela, nebyla zatížena prvotní vinou Adamova hříchu.
Daleko větší zázrak lze ovšem vidět v tom, že při Vtělení Božího Slova se božství spojuje s lidstvím. Nic podobného se od stvoření světa nestalo.. A je na místě připomenout, že tato událost je tak mimořádná, že se nelze divit, kolik se objevilo nauk, které tuto událost popíraly a které musela církev zavrhnout jako nauky heretické.
Teologie tuto událost vysvětluje asi takto:
Při přirozeném početí člověka z muže a ženy vzniká nejen nový lidský organismus, ale také nová osoba. Předává se lidská přirozenost, kterou máme my lidé všichni společnou a zároveň se zde objevuje zcela jedinečný člověk, neboli osoba. Při početí Božího Slova v lůně Panny Marie působením Ducha svatého, se nová osoba nevytvořila, protože je zde od věčnosti. Jinými slovy, Druhá Božská Osoba, Syn, Boží Slovo, přijímá naši lidskou přirozenost nezatíženou hříchem, a stává se zároveň i lidskou osobou, protože má lidské tělo i lidskou duši. Lze to také nazvat spojením Božské a lidské přirozenosti v jediné osobě Božího Syna - Slova, které se stalo tělem, Ježíše Krista.
Tato událost je nezbytným předpokladem pro další Boží spásné působení. Boží Syn přijal naše lidství, abychom mohli být poučeni o skutečnostech týkajících se Božího království a aby mohl zástupně za nás přinést jako člověk smírnou oběť za naše hříchy, která má univerzální rozměr právě díky spojení obou přirozeností v jeho jediné Osobě. Dalším největším zázrakem je Kristovo zmrtvýchvstání, kdy jeho oslavené lidství ukazuje cíl, který Bůh nabízí každému člověku.
(Žd 2,16) Je přece jasné, že se neujímá andělů, ale ujímá se semene Abrahamova.
|
|
|
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: Vota v Pondělí, 23. prosinec 2024 @ 12:45:48 CET (O uživateli | Poslat zprávu) | Oko, jen takový krátký dotaz k tomu Vašemu příspěvku zde:
Vy už nevěříte, že člověk je "d u c h o v n í d u š e" (duch duše, žid.: nefeš chaja, živoucí duše) ?
Už nevěříte, že člověk má svůj původ z Nebes z B-žího ducha, vdechnut ve stvořené maso formy lidské?
Jako ten Váš důkaz není moc důkazný natož průkazný, když lidský duch se po smrti těla jako vrací zpět odkud vyšel, k Tomu z něhož vyšel.
Každý člověk bez rozdílu pochází od B-ha a od Něho z Nebes. Jeho vnější forma je sice pozemská - duševní tělo či tělesná duše (, což taky znamená žijící tělesný druh, pozemská forma života, je to život také, avšak bez toho tzv. oduševnění jinak zduchovnělé podstaty, pudový, tzv. přirozený (Zemi)).
My Židé máme za to, že všichni lidé mají svůj původ z Nebes a taky pozemský ze Země. Všichni do jednoho. A B-h tak člověka taky učinil, že ho učinil nakrátko níže (tzv. ponížil) jako anděly tím, že lidského ducha vdechl do hmoty (ze) Země, ale po smrti ho povýší (tzv. korunuje) v Nebesa a to nad anděly, protože anděly neučinil tak, aby na Zemi učinili v té hmotě (či do ní) B-žím příbytkem (tedy toho B-žího ducha vycházejícího z ducha Pána Nenes a Země. Proto je lidský duch částkou B-žího ducha, každého člověka bez rozdílu. Ne jen jakéhosi jednoho jedince, který jako měl být z Nebes od B-ha a už nikdo jiný. Všichni jsou, protože veškerý lidský duch je vdechnut do lidské hmoty při jeho početí a pak formuje tu hmotu (formu lidského bytí - tělo). Jediný rozdíl mezi prvními lidmi a námi je v tom, že Adam a Eva se fakt nenarodili (tělesně - duševní tělo) z rodiček matek, jak je dnes běžné to rozmnožování. Ale lidský duch se nevytváří oplozením matky mužem, víte to že? Tak pak nechápu, co to tu tropíte....
Jste tu jakoby jednou tak, pak jinak, jak fouká, tak se klátí ... Takhle ovšem dobrá argumentace nevypadá.
|
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Úterý, 24. prosinec 2024 @ 09:13:37 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | V rovině přirozené všichni jsme vyšli od nebeského Otce.
V ideálním případě je nový člověk při svém zplození výsledkem spolupráce muže, ženy a Boha. Jen Bůh je dárcem nového života.
Tělo máme po svých rodičích, nesmrtelnou lidskou duši (která tvoří základ naší osoby, naší osobnosti vyznačující se svobodnou vůlí) máme od Boha. Přesto se rodíme jako potomci vyhnanců z ráje, kteří nemají po svých prarodičích - vyhnancích co zdědit, nemají žádné právo být ve společenství s Bohem. Kteří se nemohou nazývat Božími dětmi, protože toto právo ztratili prvotním hříchem Adama a Evy.
Nemůžeme o sobě tvrdit, že předtím, než nás Bůh stvořil, tak že jsme byli v nebi a sestoupili na zemi do svých těl! Nikoli. Bůh nás stvořil zde na této zemi. Nemáme tedy nebeský původ, ale pozemský.
My, křesťané věříme takto: Člověk je tělem ze země a duší od Boha - ten třetí v člověku má být Bůh. Jen tehdy je člověk skutečně Božím obrazem. (Tělo a duše člověka může mít společenství také se zlým duchem - pak ale už není obrazem Boha, ale je jen zpitvořenou karikaturou takového obrazu. Když totiž člověk upadne do smrtelného hříchu, Bůh z jeho srdce odchází.
Také Ježíš měl tělo ze země a duši člověka od nebeského Otce (kterou obdržel při svém zplození). Jako každý jiný člověk. však v jeho případě ono společenství lidského těla a lidské duše s Bohem bylo trvalé, neoddělitelné. Bylo to spojení Boha a člověka přímo bytostné. Boží Syn sestoupil z nebe, ponížil se pod anděly - stal se člověkem - aby mohl člověka pozvednout na novou úroveň (vzít jeho hříchy na sebe) - na úroveň Božích dětí.
Do této roviny nadpřirozené - do rodiny Božích dětí - jsme se narodili novým narozením z vody a z Ducha svatého ve křtu. Jsme tedy jenom přijatými dětmi nebeského Otce ("adoptovanými") pro zásluhy Mesiáše - na rozdíl od Božího Syna (jednorozeného), který má jak přirozenost božskou (od věčnosti), tak i lidskou přirozenost (od svého početí v Marii).
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: Vota v Středa, 25. prosinec 2024 @ 12:22:50 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Děkuji za odpověď. Mé poznámky k ní:
Píšete: "V ideálním případě je nový člověk při svém zplození výsledkem spolupráce muže, ženy a Boha."
Můžete zmínit byť jen jeden NEideální případ? Snad byste mohl myslet umělé oplodnění, při kterém nedochází k pohlavnímu styku muže a ženy. Ovšem i v takovém případě lze mluvit o jisté "spolupráci" (dost nešťastný termín) mezi mužem a ženou, kdy dochází k oplodnění ženy jiným způsobem mužem - bez fyzického a emočního vzájemného styku.
Píšete: "Přesto se rodíme jako potomci vyhnanců z ráje, kteří nemají po svých prarodičích - vyhnancích co zdědit, nemají žádné právo být ve společenství s Bohem. Kteří se nemohou nazývat Božími dětmi, protože toto právo ztratili prvotním hříchem Adama a Evy."
To je protimluv k TaNaChu jako celku B-žího slova. Hašem v něm nazývá např. Židy svými dětmi, syny, dcerami. A také je psáno, že Hašem přebývá uprostřed svého lidu Jisroeile, kráčí v jeho středu, vprostřed. Také, že neopouští svůj lid, že Jisroeil je jeho prvorozený syn. Také, že je jeho Otcem i manželem. Jako nesmysl shledávám Vaše tvrzení, že se tedy člověk nemá právo nazývat B-žím dítětem, potažmo lidstvo B-žími dětmi a že nemají právo na společenství s B-hem, protože v něm už z podstaty výše mnou uvedené jsou.
Píšete: "Nemůžeme o sobě tvrdit, že předtím, než nás Bůh stvořil, tak že jsme byli v nebi a sestoupili na zemi do svých těl! Nikoli. Bůh nás stvořil zde na této zemi. Nemáme tedy nebeský původ, ale pozemský."
V tom nemáte pravdu už z podstaty toho, že Hašem "vydechuje" že svého ducha v duši (nefeš) ducha člověka. Tedy "vydechuje z Nebes", kde je původ a stvoření každého ducha a je psáno, že lidského ducha učinil jen nakrátko níže andělů (duchové v Nebesích) a pak ho korunuje slávou (povýší), lidský duch se vrací zpět ke svému Stvořiteli od něhož vzešel. Z TaNaChu zřetelně vychází, že lidský duch není stvořen na Zemi, ale již v Nebesích vychází od Hašem, tak jako andělé. Člověk má tedy původ právě v Nebesích a je vdechnut do lidského těla, které tak Hašen tvoří (tká, spřádá) v těle ženy. Forma života má svůj původ a základ právě v neviditelné sféře Nebes pro hmotný (fyzický zrak). Lidský duch se nepředává rozmnožováním se člověka.
|
]
Re: Boží Syn je původem z nebe. (Skóre: 1) Vložil: oko v Středa, 25. prosinec 2024 @ 13:22:11 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | ..." "V ideálním případě je nový člověk při svém zplození výsledkem spolupráce muže, ženy a Boha."
Můžete zmínit byť jen jeden NEideální případ? "...
Ahoj. Já rozeznávám hodně "nuancí" od ideálního případu. (Přesněji: měl jsem napsat: "V ideálním případě je nový člověk při svém zplození výsledkem spolupráce muže, ženy a Boha v ovzduší jejich vzájemné lásky").
Mimo to může být zplození člověka třeba i bez ovzduší vzájemné lásky (např. při znásilnění ženy, člověk může být zplozen také jenom z tělesné vášně svých rodičů, případně i pouze z jednostranné pohlavní touhy muže, či z mocenské touhy muže zplodit vlastního potomka. Např. Jindřich VIII a jeho šest žen).. Samozřejmě i nepřirozené početí "ze zkumavky" nepatří ani zdaleka mezi ideální.
V našem Písmu se na toto téma hovoří tady: "Ti se nenarodili z krve ani z vůle těla ani z vůle muže, nýbrž z Boha. - J 1,13"
..."Hašem v něm nazývá např. Židy svými dětmi, syny, dcerami."...
Já rozeznávám hned tři různé úrovně Božího "synovství".
1). Ta nejnižší úroveň "Božího synovství" je v rovině přirozené - dárcem života každého z nás i dárcem života všeho živého je jenom Bůh. Z jeho ruky jsme všichni bez rozdílu vyšli. Člověk navíc obdrží nejenom život těla, ale také od Boha nesmrtelnou duši (základ naší osobnosti). Pořád se toto všechno ale děje zde na zemi (Bůh je všudypřítomný), my jsme jako osoby nesestoupily z nebe! Bůh nás stvořil komplexně při početí zde na zemi! Bůh přece nemá v nebi žádnou zásobu nějakých lidských duší, které by při početí transportoval z nebe na zemi!
2.) Boží synovství podle krve (Vyvolený národ Izraele) - Bůh Abrahámovi slíbil, že z jeho potomstva vzejde požehnání pro všechny národy světa. Proto skrze běh dějin vychovával Izrael zvláštním jedinečným způsobem, chránil jej před úplným zničením i trestal jejich nevěru, aby se k němu navraceli. Každopádně Izraelského národa si zvláště cením, protože Bůh nikdy nebere své vyvolení zpět!
3.) Boží synovství podle zaslíbení.
Kdyby první lidé v ráji vůbec nezhřešili, žili bychom na zemi šťastně po celý život a až by se naplnil tento náš pozemský čas, beze smrti bychom přešli do nebe k Bohu. Ale lidé si hříchem zvolili jiný úděl - a byli vyhnáni z ráje a stali se smrtelnými. Popřáli totiž sluchu "rádci" satanovi - dostali se tak pod jeho přímý vliv. Satan se od té doby stal "knížetem tohoto světa". Bůh však má pro lidi plán záchrany. Poprvé jej zmiňuje v "Protoevangeliu - Gn 3,15. Bůh smířil skrze Ježíše Krista svět sám se sebou a otevřel tím znovu lidem cestu po smrti do nebe. Dědici nebe jsme se stali z pouhé Boží milosti a bez vlastních zásluh v okamžiku křtu (pro zásluhy Krista). V tom okamžiku nás nebeský Otec přijal za svoje děti, odpustil nám všechny hříchy (pokud jsme je měli) a ve křtu jsme se stali dědici věčného života v nebi. Naše synovství odvozujeme tedy z onoho Božího zaslíbení Abrahámovi, že skrze něho budou požehnány všechny národy země. Ve křtu jsme se stali potomky Abrahámovými z Božího zaslíbení.
Taková je naše víra.
|
]
|
|
|
|