Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Denisa.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 18, článků celkem: 16809, komentáře < 7 dní: 637, komentářů celkem: 439999, adminů: 60, uživatelů: 5263  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 348 návštěvník(ů)
a 5 uživatel(ů) online:

martino
rosmano
Frantisek100
oko
Tolstoj

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
120301894
přístupů od 17. 10. 2001

Grano Salis: Základní pravidla slušnosti /tykání a vykání
Vloženo Čtvrtek, 23. březen 2023 @ 17:04:40 CET Vložil: Tomas

Etika poslal brusle7


zdroj internet: https://www.womanonly.cz/etiketa-tykani-kdy-je-vhodne-ho-navrhnout/


Etiketa vykání a tykání. Kdy je vhodné ho navrhnout?



Rozlišování jednotného a množného čísla při oslovování bývá často zdrojem problémů. Jak by to bylo jednoduché, kdyby se u nás nerozlišovalo tykání a vykání jako například v anglicky mluvících zemích. Máte přehled o tom, jaká jsou pravidla tykání a kdy a kým je vhodné ho navrhnout?
-
Tykání jako výraz přátelství.
-
Tykáme si v rodině, s přáteli, se svými vrstevníky, tykáme dětem a také dalším členům v zájmových organizacích. Tykání někde bývá už i součástí firemní kultury, a to většinou tam, kde jsou si zaměstnanci věkově blízcí. Nabídka tykání představuje ve společnosti výraz přátelství a sympatií. Samotný rituál „potykání“ je snadný, potíž bývá v tom, jak odhadnout vhodnou dobu, kdy přejít od vykání k tykání.Pokud už si s někým začnete tykat, je dobré na to nezapomenout při příštím setkání. Nemělo by to ale být chápáno jako něco automatického, lidé, kteří se neznají, by si samozřejmě měli vykat, pokud se na tykání nedohodnou. 
-
Základní pravidlo.
-
Jestliže se často pohybujete ve společnosti, měli byste pamatovat na základní pravidlo – tykání nabízí společensky významnější osoba, tzn. žena muži, starší člověk mladšímu, nadřízený podřízenému. Žena by měla mít právo určovat vývoj společenského vztahu a měla by tedy tykání navrhovat jako první. Snad jen velmi vážený muž má právo navrhnout tykání ženě. Mladší může požádat staršího, aby mu tykal, přičemž on sám zůstane u vykání. K těmto situacím dochází poměrně často a je to v pořádku, tykání je věc vzájemné dohody. Tykání nemusí být každému příjemné, a pokud je nabídnuto proti společenským pravidlům, je možné ho odmítnout.
-
Tykání na pracovišti.
-
Jsou profese, ve kterých je tykání naprosto nepřijatelné. Určitým mezistupněm mezi vykáním a tykáním je oslovení křestním jménem doprovázené vykáním. Vždy samozřejmě záleží na konkrétní firmě a pracovnících, zda se na tykání dohodnou. Při tykání si člověka pouštíte více k tělu, vztah na pracovišti se tedy na jednu stranu stává přátelštějším, ale na druhou stranu to může být i problém.
-
Pokud se nadřízený bude snažit někomu zadat nepříjemný úkol, bude k vám mít díky tykání určitým způsobem blíže než k ostatním, a je možné, že s takovým úkolem přijde za vámi. A může toho být zneužíváno i naopak, třeba když podřízený následkem divokého nočního hýření ráno nevstane do práce a bude předpokládat, že mu to projde.
-
Ať už si s lidmi kolem vás tykáte nebo vykáte, nemění to nic na tom, že byste k sobě měli být zdvořilí. Slušné vychování a vzájemná úcta by měla být základem v každé kultuře bez ohledu na společenské konvence.
-


Tolik z internetu. Je to srozumitelné?


Je taktní někomu tykat, když si to druhá strana důrazně nepřeje?


Já jsem se s tím ještě nikde v životě netkala, vyjma zde  na Granosalis, tak se ptám, jakou s tím máte zkušenost v realitě vy? 



"Základní pravidla slušnosti /tykání a vykání " | Přihlásit/Vytvořit účet | 22 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Základní pravidla slušnosti /tykání a vykání (Skóre: 1)
Vložil: Syntezator v Čtvrtek, 23. březen 2023 @ 19:19:23 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
V reálném životě si s každým nejdříve vykám. Když se poznáme, tak tykám. Až když to někdo navrhne. 


Na internetu je běžné tykání. Mě to nevadí. A nevadí mi ani telefonická komunikace. Ty nejaktivnější, co mi pořád něco chtěli, jsem vybídl, že můžou i volat. Takže mi volali Karel Bylina z granosalis.cz, Toli Mrtvička z osacr.cz a Tonda Vlas z doktorky, nakluky a osacr a krestanske-diskuse.net. Jednu dobu mi něco pořád chtěl i LD z granosalis a osacr. Ale ten nakonec nevolal. Takže volali jen ti tři. A mně to bylo jedno, kdo chtěl volat. Já jsem to ale dopředu tušil, že v telefonu to bude jiné než v internetových oknech prohlížeče. 


Mám jasnou zkušenost, že v telefonu je to o dost jiné než tady v diskusi nebo jinde v diskusi. V telefonu ti lidi říkají něco jiného, než co píšou do diskusí. Nebudu už rozebírat každý rozhovor zvlášť. Jen to, co se vyskytovalo pokaždé. Pokaždé byl velký rozdíl mezi psaním zde nebo jinde a mezi hovorem podle hlasu. Já mám totiž pohodový, klidný hlas. A umím vést rozhovor. A nechám druhého mluvit, sám v telefonu říkám málo a spíše jen dělám takové "jasně", "ano", "dobře", "aha" atd. No a ten dotyčný bobek se vybije, pak se uklidní a najednou mele něco úplně jinšího, než proč mi původně volal. :-) Byla sranda, že mi ti bobci chtěli nejdříve nadávat a snad se i vysmívat a nakonec si to v telefonu rozmysleli a někdy se i nabídli, že za mnou přijedou v reálu. Což je fakt obrat skoro o 180° :-). Sranda no. A dva z nich už za mnou nepřijedou, páč už umřeli.  Internetoví bobci prostě nejsou stálí, ale jsou labilní. Čím více kdo v diskusi prská, tím větší beránek pak je v telefonu, když má něco říct. :-) A já bych se ani  s nikým nechtěl setkat, nemám důvod. Ale je to zvláštní, že když mi někdo volal, tak pak umřel. Nebo dostal mrtvičku. 

Je to celé vůbec zvláštní. Mám takový silný pocit, že lidi vlastně ani nevědí, co chtějí. Možná ani nevědí, proč píšou do diskusí. Možná to ani nemyslí vážně, nebo to tak nemyslí, co tu píšou. Já taky občas trochu použiju nadsázku, ale základ toho, co píšu, neměním a nikdy jsem v telefonu nemusel otočit a jsem schopen do telefonu říkat to samé, co píšu tady. V tom se liším od ostatních bobků. Většině netových bobků chybí stálost a opravdovost. Jen dělají nějaké pózy. Škoda. Páč tím pádem to nemá věrohodnost. Proto jsem točil videa a proto taky více věřím těm, co mají kanál a něco říkají do kamery. Když třeba Petr Bohuš (modrý Jelen)  něco říká na kameru, tak to má větší váhu a vidím, že si za tím stojí, než když třebas tady místní penzionovaný havíř, byť se jménem, ale schovaný vyhrožuje. U toho vím, že by se v reálu nebo v telefonu podělal a otočil. 



Re: Základní pravidla slušnosti /tykání a vykání (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Čtvrtek, 23. březen 2023 @ 19:20:30 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Já jsem zastáncem tykání. Vykání je svou podstatou mršení češtiny, do českého jazyka tento jev podle mne nepatří, je to gramaticky nepřirozené. Očima prostého člověka, který by nevěděl oč jde, je vykýní matoucí.
Sdílím názor postavy Fábery (Jindřich Plachta) z filmu Nebe a dudy, že správní chlapi si tykají. Na nejen správní chlapi. Obecně i lidé, co se živí skutečnou prací. A také sportovci. I další. Mimo jiné, v církvích, kde mají lidé k sobě tak nějak blíž se také automaticky tyká. Není neobvyklý názor, že si "vykají akorát katolíci", jímž je míněno, že v daném společenství panuje mezi účastníky podobný, nesprávně velký odstup, jako v běžném, tedy katolickém, kostele. Vidím to stejně.
Nevnucuji tykání tam, kde bych byl prvním a asi jediným. Na druhou stranu, čím dřív se vykání odžije, tím lípe. Už v minulém století bylo pozdě.

Nechť je tento jev výsadou jazyků, kde bude dávat smysl, konzistentně s celkovou strukturou příslušného jazyka.

Mimochodem, v Québecu se postupně vykat přestává (ve francouzštině se vyká stejně jako v češtině). Že by pod vlivem angličtiny?
Nevím, zda-li něco podobného neprobíhá i v muslimských zemích v Africe. V arabštině se klasicky nevyká, nicméně se odlišně oslovují muži a ženy. A jelikož se některé africké frankofonní země postupně převíjejí na angličtinu, tak bych se moc nedivil, kdyby afričané šli podobnou cestou jako Quebečané.



Re: Základní pravidla slušnosti /tykání a vykání (Skóre: 1)
Vložil: oko v Pátek, 24. březen 2023 @ 06:04:35 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
To já byl vychováván rodičům ještě "onikat".
Jako za císaře pána.
Žádné vykání - natož snad tykání.
Ale moc dobře jsem poznal, že tykání, vykání i onikání je naprosto nedůležité pro kvalitu samotného vztahu mezi lidmi a nehovoří naprosto o ničem.
Své děti jsme už v rodině vedli k tykání.



Tykání, vykání, onikání je  jen jistá "zažitá forma":

 Např.: U dnešním mladých výraz: "Ty krávo!" není žádnou snahou druhého urazit, ale je výrazem nečekaného překvapení. Na druhé straně u noblesního vyjádření: "Vy vole!" to ani vykání ve výsledku už nijak nevylepší.

Naše generace to na společenských setkáváních už asi  "doklepe" s vykáním (lidem neznámým, či společensky významným).
S rychlým rozvojem komunikace na internetu však už v diskusích masově převažuje tykání (Jakož i další nezvratné jevy, jako je neznalost gramatiky, pravopisu právě u mladších ročníků. A často až dech beroucí vulgarizace projevu .


Křesťanské stránky by měly zůstat jakýmsi specifikem; Skrze Krista jsme (biblicky!) všichni bratry a sestrami - tykání by v rodině mělo být naprosto přirozeným projevem,. Říkám tím, že toho druhého neberu jako cizího člověka, ale jako člena rodiny.



Re: Základní pravidla slušnosti /tykání a vykání (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pátek, 24. březen 2023 @ 07:39:06 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/

Tolik z internetu. Je to srozumitelné?

  Určitě. Je to zažitá praxe.

  Tykají si lidé z rodiny, lidé, co jsi jsou blízcí postoji, tématem, životem. Vykají si pak lidé, co se neznají, nemají společné věci.


Je taktní někomu tykat, když si to druhá strana důrazně nepřeje?

  Rozhodně ne. 


Já jsem se s tím ještě nikde v životě netkala, vyjma zde  na Granosalis, tak se ptám, jakou s tím máte zkušenost v realitě vy? 

  Setkal jsem se s tím v realitě, a to u duševně nemocných, co nerozpoznávali základní hodnoty a společenské normy ve společnosti, že tykali úplně všem. 


  Obecně k internetu - na netu jsou různé diskuze, v některých se tyká by default, v některých vyká. Například na sociálních sítích, kde jsou lidi jmenovitě, se obvykle dodržuje to, co v realitě - vykání, tykání tak, jak se lidé znají. V anonymních diskuzích, například odborných, se téměř výhradně vyká. V lifestyle diskuzích zase spíše tyká. 

  Že by byl nějaký obecný úzus, neřekl bych.

  Podobně je to s velkými písmeny u zájmen, ty-Ty, vy-Vy, kdy by se jakoby měla vyjadřovat úcta, slušnost.

  Ale jak tu píše jeden uživatel - u hulváta je úplně jedno, jestli tyká, nebo vyká, vykání už rozdíl v jeho vyjadřování neudělá. Stejně tak jako když někdo napíše "ale Ty jsi ..." nebo "ale Vy jste ..."  a pokračuje nějaká zlá projekce dotyčného, tak ani velké "T" či velké "V" v zájmenu, co by měla být jakoby slušnost, nijak vyjádření nevylepší.


  Tady konkrétně a osobně - většinou jsem lidem tykal, jak je tu zvykem. Jsou ale lidé, kteří se chovají takovým způsobem, že s nimi nemám nic společného ani nechci a nechci dávat najevo, že ke mně nějak patří. Což se vyjádří vykáním, pokud je vůbec třeba komunikovat. I jsem tu z tohoto důvodu začal některým lidem vykat.

  Toník




Re: Základní pravidla slušnosti /tykání a vykání (Skóre: 1)
Vložil: martino v Úterý, 28. březen 2023 @ 10:53:10 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Na internetu se v diskusích tyká pokud se nejedná o nějakou oficiální konferenci za účasti vědců apd. Jinak vše ostatní je viruální svět a nikdo z nás neví kdo se za jakým nickem skrývá, zdy je to opravdu muž nebo opravdu žena...a pak na křesťanském serveru jsou všichni bratři a sestry, takže zase tykání je forma otevřeného srdce. Vykání je součást etiky a noblesy veřejného prostoru, společenské akce apd, nikoliv virtuálního světa. A pak jsou národy, kde vykání ani neexistuje. Základní pravidla slušnosti diskuse ano, ale ve virtuálním světě s tím přijít jako s formou "základní pravidla slušnosti - tykání a vykání je vážně ujeteé. 



Stránka vygenerována za: 0.38 sekundy