Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Drahoslav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 15368, komentáře < 7 dní: 286, komentářů celkem: 337579, adminů: 60, uživatelů: 4850  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 267 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Rozhovor s farářem Jana Palacha
·Vyjádření Arcibiskupství pražského k článku Duka vs. Halík na Lidovky.cz
·Reflexe: Kam zařadit Společenství baptistických sborů?
·PODOBENSTVÍ O FÍKOVNÍKU
·Texaský baptistický pastor, který schvaloval útok na gay klub, odstoupil
·Dietrich Bonhoeffer: O hlouposti
·Václav Klaus - obhájce náboženství standardního typu
·Pravoslavné církve jako rukojmí politiky
·Život víry 2019/1: Vystoupí sbory z BJB?
·Komentář místopředsedy Rady Církve bratrské k rozdělení v BJB

více...

Počítadlo

Licence Creative Commons

GRANO SALIS
 podléhá licenci
Creative Commons
Uveďte autora-
Neužívejte komerčně
3.0 Unported

Zaznamenali jsme
97 361 683
přístupů od 17. říjen 2001

Založeno L.P. 1997


ATELIÉR PROMĚN Jitka Černíková, kosmetika, vizáž, proměny, svatební líčení
BWF Protec
BWF Profiles
technické plsti
profily PMMA PC
plexi desky
aramid
kevlar Michaela Křivánková svatební fotografie, portréty, portrétní fotografie, fotografování novorozeňat a dětí, dětská fotografie, portrétní fotografie, svatba, svatební přípravy, fotograf

Kniha: TANČÍCÍ SKÁLY

Brněnské nakladatelství Cesta vydalo v květnu 2003 knihu Tančící skály od autora Marka Orko Váchy. (Cena 149,- Kč, 187 stran).

Mgr. Marek (Orko - přezdívka) Vácha *1966, vystudoval molekulární biologii a genetiku v Brně, teologii studoval v Olomouci a v Bruselu, katolický kněz, vyučuje na gymnáziu.

Útlá kniha má podtitul : O vývoji života na Zemi, o člověku a o Bohu. Je určena spíše středoškolským studentům, ale obsahem není omezena pouze na tento věk.


Z úvodu:
"Profesoři náboženství pak mají před sebou úkol, který je téměř neuskutečnitelný: snaží se zprostředkovat vztah. Jistě, i v teologii máme informace: kolik knih má Bible, kdy žil král David a jak dělíme liturgický rok. Jenomže ze začátku je třeba říct, že tyto znalosti jsou k ničemu. Informace jsou v teologii dobrý odrazový můstek, to je vše. Podstatou věci je hudba, nikoli notový záznam."
"Všichni jsme na jedné lodi. nejsem na půli cesty k nebi a netahám vás vzhůru, možná vy táhnete mne. ...Jediný rozdíl mezi námi je v tom, že jsem jen o něco starší, a proto jsem kdysi slyšel o teologii o něco víc přednášek. Přál bych vám jako profesora náboženství Jana od Kříže nebo sv. Ignáce. Bohužel, musíte brát, co je."

Chemická evoluce, příroda, rozum a cesta víry. V 21 kapitolách předkládá autor zajímavá témata: Vznik života, Zvláštní vesmír, Víra a věda, Kdo je Bůh, Otázka po smyslu existence...a další.

Přednáška s názvem "Údiv nad světem" se dotýká úvah o víře: "Ateismus řekne, že existuje jen hmota a nic než hnota, člověk se svými bolestmi a štěstím není nic než chvění elektronů, protonů a neutronů. Spolu s Jeanem-Paulem Sartrem můžeme řícti, že člověk je zbytečná vášeň. ...Zbytečná vášeň. Moje biologická existence začala a zanedlouho skončí: hmota se zpátky rozpadne na prach...Moje existence je krátký výkřik, vesmírná vteřinka náhodně zorganizované hmoty, v kosmu není ani smysl ani Bůh...Všechny náboženské systémy minulosti se úplně a zásadně mýlí ve svých předpokladech a všichni věřící žijí v hlubokém bludu...
Přeskočme teď mnoho filozofických škol, které existenci Tvůrce tím nebo oním způsobem připouštějí, a podíváme se na opačný konec názorové palety, k velkým náboženským systémům, uznávajícím jednoho a tvz. osobního Boha. Člověk věřící v osobního Boha vidí věci odlišně: ano, existuje hmota, ale existuje i smysl věcí a Bůh. Člověk je tělo a duše, je kvalitativně víc než shluk atomů...Každý fyzikální zákon nebo biologický objev tak můžeme chápat jako nový díl skládanky našeho ohromného vesmírného puzzle a s trochou básnické fantazie si můžeme představit, že tak, jak nám díly skládanky přibývají, z výsledného obrazu se nám začíná rýsovat tvář Boží.

V závěrečné kapitole s názvem Poslední hodina čteme:
"O Tháletovi z Miléta se vypráví, že jednou večer prý při chůzi pozoroval hvězdnou oblohu a přitom spadl do studny s vodou. Viděla to jedna služka a Tháletovi se vysmála....Smích této služky je slyšet napříč dějinami. Je to smích lidí, kteří se nikdy nedívají vzhůru. Naopak lidé, kteří se rádi dívají na nebe, budou zřejmě v tomto světě vždy trochu směšní svou snahou dávat přednost duchovnímu před hnotmým...Proto se tak často najde v knihách, že duchovní život je nikdy nekončící cesta a každý, kdo hledá Boha, stoupá na horu. Křesťan má být na cestě, on the road. Myslím, že není náhoda, že sám zakladatel křesťanství řekl: Já jsem cesta.

Přidáno: July 14th 2003
Recenzent: Mariana Suchá
Skóre:
Související odkaz: Tančící skály
Klinkutí: 9279
Language: czech

  

[ Zpět na seznam recenzí | Poslat komentář ]

Kniha: TANČÍCÍ SKÁLY
Vložil: contomlon v 2017-11-09 19:06:02
Moje hodnocení:


It’s really awesome. I love it.very interesting and meaningfull post. I got some very important views in your post which are very good and applicable for me. I just wish that I’ll see your another post very soon. I am waiting for that.


Stránka vygenerována za: 0.19 sekundy