Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Emanuel.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 10, článků celkem: 16375, komentáře < 7 dní: 370, komentářů celkem: 411646, adminů: 60, uživatelů: 5157  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 324 návštěvník(ů)
a 5 uživatel(ů) online:

rosmano
brusle7
JirkaB
Willy
Myslivec

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
112129422
přístupů od 17. 10. 2001

Grano Salis: Historie

Search on This Topic:   
[ Go to Home | Select a New Topic ]

Historie: Generace Ježíše zažije konec světa
Historie

poslal Nepřihlášený

Myslím, že Ježíš Kristus myslel tím, že někteří z jeho generace zažijí konec světa  a nezemřou tak, že někteří vybraní lidé lidé z jeho generace stále žijí. Někde v horách. Je jich pár, pár vyvolených. A nikdy nezemřeli. Vypadají asi staře. Třeba na 80let, ale je jim už tisíce let. A oni stále žijí. Ježíš Kristus možná řekl, že to zažijí již brzy, ale z pohledu věčnosti je pár tisíc let brzy. Konec se blíží. A někteří lidi z generace Ježíše Krista stále žijí, někde v Sýrii a v okolí města Petry také. A tají to. Čekají na konec světa.

Vložil: Tomas v Pondělí, 09. leden 2023 @ 10:23:57 CET (384 čtenářů)
Více... | 19 komentáře | Historie | Skóre: 0Kontrasty: Nacisté a náboženství
Historie

poslal Nepřihlášený

Na OSACR.cz, webu ateistů, dnes spíš webu neomarxistů, se rozběhla zajímavá off-topic debata. Jelikož tam není svoboda, rád bych, abychom pokračovali v debatě mi zde.

https://www.osacr.cz/o-ateismu/volna-diskuse/#comment-276192
 
Tomek za "ateisty" argumentuje dost mimo s tím, že SSáci museli přísahat na boha, což ano, ale reaguje na Ježka, který neříká, že nacisté byli ateisté, ale "něcisté" a panteisté. Z toho je obvinil i papež Pius XI. v roce 1937 tou známou encyklikou Mit brennender Sorge.

Přísaha SS:
Ich schwöre Dir, Adolf Hitler, als Führer und Kanzler des Reiches Treue und Tapferkeit. Ich gelobe Dir und den von Dir bestimmten Vorgesetzten Gehorsam bis in den Tod, so wahr mir Gott helfe.“Tobě, Adolfe Hitlere, vůdci a kancléři Německé říše, přísahám věrnost a statečnost. Tobě a nadřízeným, které sám jmenuješ, slibuji poslušnost až do smrti. K tomu mi dopomáhej Bůh."
https://cs.wikipedia.org/wiki/Schutzstaffel#P%C5%99%C3%ADsaha_a_heslo_jednotek_SS

"Gott mit uns" u vojáků Wehrmachtu také známe.

Předtím papež odsoudil komunisty za ateismus v SSSR, ale to byla jiná encyklika.


A takhle je to s Tomkem se vším. I když má částečnou pravdu, že u nás zaváděli první protižidovské zákony již národní katolíci za 2. republiky ke konci roku 1938 a začátku 1939 (ale byl tam i nátlak Hitlera). Většinově to asi byli katolíci, kdo byl za 2. republiky u moci. Chtěli zavádět podobný stát jako později klerofašistiké Slovensko. Katolická církev měla hrát velkou úlohu. Hlavně ta česká tedy. Jak silné bylo napojení na tehdejší vatikán nevím. Vatikánu vadil ateismus a pohanství, ale klerofašisté jim rozhodně nevadili nebo ne vždy. Až když se moc spojovali s nacisty nebo když začali prohrávat. Kdo ví, jak by to bylo při jiném průběhu války. Ale nacisty rád Vatiká neměl.

Čili ano, nacisté později stále více pronásledovali katolickou církev v Německu, Hitler neměl ani nakonec rád celé křesťanství ( i když v projevech z 20.let ještě opačně, pak už mluvil spíš o bohu obecně či o prozřetelnosti).

Ale být proti církvi či křesťanství z vás nedělá ateistu. Jinak by byla ateista třeba prorok Mohamed .

Takže kdo by chtěl pokračovat na svobodnější diskuzi na toto téma, tak zde. Na OSACRu chcípl pes.
Vložil: Tomas v Čtvrtek, 24. listopad 2022 @ 17:00:52 CET (288 čtenářů)
Více... | 10 komentáře | Kontrasty | Skóre: 0Kontrasty: Byl Ježíš Kristus římský agent?
Historie

poslal Nepřihlášený

Jelikož se zde odehrává debata, kdo je ruský nebo emerický agent, tak do toho tak trochu přispěji svou polívčičkou. Ne každému se ale bude líbit.

Včera dávali Ben Hura na čt2. Židé v Judey nedobře snášeli římskou nadvládu, chtěli svobodu, ale Ježíš hlásal co je císařovo, dej císaři. Co je boží, dej Bohu. To je hodně prořímský přístup. Také hlásal nastav druhou tvář. To se mohlo Římanům hodit v Judey. Začalo jim to vadit až když to začali přebírat sami Římani, protože tahle idea je oslabila. Ale mezi Židy by něco takového chtěli, aby se šířili. Mezi porobenými národy a kmeny. Taková idea nenásilí a pokoření je ideální pro provincie a kolonie. Ovšem Židům se to většinově nelíbilo, byli to nacionalisté, tak ho chtěli ukřižovat a bouřili se. Tak jim Římané ustoupili a dali ho ukřižovat. Ale ta idea už byla a rostla. I když pak se začla šířit i mimo Judeu a to už se Římanům nelíbilo, hlavně když to vyznávali sami Římané. Protože potřebovali armádu a ne slabochy. Tak proti ní začali zasahovat aktivněji.

Ježíše tedy mohl platit Řím, jestli Ježíš opravdu existoval. Aby hlásal něco, co se hodilo tehdejším Římanům. Ty kouzla okolo, to už si třeba přidali lidé a pohádkáři.

Zatím a někdy :)))))
Vložil: Tomas v Neděle, 13. únor 2022 @ 15:10:39 CET (404 čtenářů)
Více... | 16 komentáře | Kontrasty | Skóre: 0Historie: Je Tall el-Hammam biblickou Sodomou?
Historie

poslal JiriBrei

V pondělí 3.1. 2022 ve 20:00 hodin běžela na ČT2 epizoda z britského dokumentárního cyklu Největší apokalypsy dějin (Ancient Apokalypse) věnovaná biblickému příběhu o Sodomě (Sodom and Gomorrah).  Již nejde v archivu spustit, nicméně nedávno vyšel v časopise NATURE podrobný rozbor. Lze ho nalézt na https://www.nature.com/articles/s41598-021-97778-3. Část archeologů si myslí, že v archeologickém nalezišti v Tal el-Hammam nedaleko Mrtvého moře nalezli biblickou Sodomu. Toto místo, podle některých archeologů, věkem i způsobem zániku odpovídá biblickému příběhu o Sodomě a Gomoře. V místě se například nalezly úlomky hornin, které byly vystaveny velkému žáru. Také nalezené kostry lidí svědčí o náhlé katastrofě. Někteří vědci se domnívají, že nad Mrtvým mořem došlo k nadzemnímu výbuchu meteoritu, který vytvořil teploty kolem 4 000 stupňů Celsia a následnou tlakovou vlnu. Výbuch zároveň způsobil vlnu tsunami z Mrtvého moře, která zalila vodou celou tuto oblast a způsobila prosolení půdy na celá staletí, takže tam po dlouho dobu nebylo možné nic pěstovat, což vysvětluje, proč tam v období 700 let po této katastrofě nenalézají stopy nějakého osídlení. Někteří vědci v tom spatřují podobnost s Tunguzským meteoritem, nebo s nedávným výbuchem meteoritu nedaleko Čeljabinsku.Opět se tedy ukazuje, že pokud mají tito archeologové (nutno přiznat, že to jsou většinou věřící) pravdu, tak i ústní podání, které bylo písemně zachyceno až o staletí později (podobně jako tomu bylo třeba v případě starověké Troje), může docela přesně tradovat jak popis události, tak její místo.


Osobně nemám problém považovat Tall al-Hammadi za Sodomu. Stejně tak mi připadá přesvědčivé i vysvětlení s výbuchem meteoritu. 


Znamená to tedy, že je pravdivý i příběh o Lotovi? Já si myslím, že ne. Proč? K neobvyklým místům na Zemi i k mnoha historickým událostem se vážou pověsti o jejich vzniku, nebo o tom, proč se udály. Tyto pověsti vznikaly v době, kdy lidé skoro vše připisovali bohům. Moře, měla svá božstva, hory, měly svá božstva a události v dějinách byly božskými činy. Lidé v té době neměli poznání o světě kolem sebe, a tak sahali po nadpřirozených vysvětleních.


Myslím si však, že i v případě Sodomy lze vystopovat důvody příběhu o Lotovi. Byl pravděpodobně sepsán v době babylonského vyhnanství Židů. Národ přišel o svojí zemi i chrám a tehdejší židovské elity, které přežily, stály před otázkou, jak zachránit alespoň národ, aby se nerozplynul v babylonském moři. K tomu mělo sloužit i písemné zachycení jeho „historie“ (podobně jako u nás v době Národního obrození, které sledovalo podobný cíl a vytvořilo třeba Staré pověsti české a Rukopisy královédvorský a zelenohorský), příběhů, které se tradovaly, s nimiž židovští učenci spojili své příběhy. Tak zřejmě vznikl nejen příběh Lota, ale třeba i příběh o stvoření (variace na babylonský epos o Gilgamešovi). Před prací židovských elit smekám. Dodnes sjednocuje židovský národ a myslím si, že bez jejich literárního díla by Židé už dávno neexistovali.
Vložil: Tomas v Středa, 26. leden 2022 @ 12:30:15 CET (446 čtenářů)
Více... | 2 komentáře | Historie | Skóre: 0Z internetu: Ještě si pořád Rosmano myslíš, že USA nepoužívá dezinformace ?
Historie

poslal Nepřihlášený


USA používají masívní dezinformace se stále stejným Modus Operandi.
Vložil: Tomas v Sobota, 06. listopad 2021 @ 13:12:45 CET (455 čtenářů)
Více... | 1122 bytů | 47 komentáře | Z internetu | Skóre: 0Historie: Bůh může měnit fyzikální zákony jak chce
Historie

poslal Nepřihlášený

Dobrý den, už nějakou dobu čtu zdejší příspěvky militantních ateistů a nechápu, jak mohou pochybovat o božské síle. Když mohl Bůh stvořit celý vesmír, proč by nemohl při potopě světa vytvořit trochu vody navíc? Nebo nechal vybublat podzemní vodu, které je dost, aby sahala až po Ararat!!!!! Prostě mohl změnit dočasně fyzikální veličiny!!!! Třeba!!!!  A Sodoma a Gomora už byla potvrzená, že jí zničil Bůh z vesmíru!!!!

"Opravdová Sodoma a Gomora? Starověké město zničil zásah shůry, odhalili vědci "

https://cnn.iprima.cz/opravdova-sodoma-a-gomora-staroveke-mesto-znicil-zasah-z-vesmiru-odhalili-vedci-34601
Vložil: Tomas v Sobota, 30. říjen 2021 @ 17:49:55 CEST (344 čtenářů)
Více... | 5 komentáře | Historie | Skóre: 0Z internetu: Kult Márie a dějiny
Historie

poslal rosmano


Kde se vzal kult Márie v katolické církvi ?
Proč katolická církev vypadá jak vypadá ?

České titulky
Vložil: Tomas v Neděle, 14. červen 2020 @ 00:24:29 CEST (5425 čtenářů)
Více... | 573 komentáře | Z internetu | Skóre: 0Historie: Bible kralická je dodnes živá. První knihtisk bible v latině je dodnes mrtvý.
Historie

poslal Nepřihlášený

První knihtisk Bible v národním jazyce byl katolicismem zakázaný!Proč čeští katolíci nečtou bibli v jejich oblíbené latině?


Oko: Náboženský pomatenče, píšeš úplně o čemsi jiném.

Jaké máš vzdělání, máš alespoň základní školu?

První knihtisk Bible kralické nebyl církví zakázán snad proto, že to byl knihtisk, ale proto*, že tento překlad neměl církevní schválení - katolická církev ani dnes nedoporučuje účelové překlady od různých nekatolických náboženských skupin heretiků, protože prostě nezaručují věrnost původních textů.


ale proto (byl zakázán)


Wikipedie:
Wikipedie:
Bible kralická je česká[1][2] tištěná bible, kterou z původních biblických jazyků (hebrejštinyaramejštiny a řečtiny) přeložili překladatelé a teologové původní Jednoty bratrské. Svůj název dostala podle místa vytištění, kterým byly jihomoravské Kralice

Je to první český překlad bible z původních jazyků, nikoli zprostředkovaně z latinské Vulgáty.
Vložil: Tomas v Čtvrtek, 07. květen 2020 @ 11:57:41 CEST (681 čtenářů)
Více... | 4 komentáře | Historie | Skóre: 0Historie: Taková chorvatská Osvětim: Jasenovac dodnes budí hrůzu
Historie

poslal mikim

Taková chorvatská Osvětim: Jasenovac dodnes budí hrůzu, zdejší tresty byly nad lidské chápání:


Připomeňme si římskokatolická zvěrstva 20 století (jen pro silné nátury):


a další zajímavé čtení:
Vatikánský holocaust Senzační odhalení nejstrašnějšího náboženského masakru 20. století, Avro Manhattan

Vložil: Tomas v Středa, 06. květen 2020 @ 12:03:35 CEST (695 čtenářů)
Více... | 4 komentáře | Historie | Skóre: 0Život víry: Pozdní židovství a Ježíš, Evangelia.
Historie

poslal MilanH

1) Pár zajímavých postřehů k Ježíšově osobě, rozbor Evangelií a podepření hypotézy, že překvapivě Janovo Evangelium je velmi ranné, ba možná první. (k přihlédnutí k opoznámce v samotném Janově evangeliu bych z toho vyvodil - Evangelia uzavírá (minimálně Matouše a Marka...) - ale je již naprosto jisté že vše před pádem Chrámu (II., tzv. Herodova)). Autor v tomhle spisku také myslím rozebírá i některé věci ohledně Jana ..

Claude Tresmontant
Hebrejský Kristus: Jazyk a stáří evangelií


2) Zajímavá biblická sonda do života první Církve v Jeruzalému, z pera katolíka, bývalého NSSJ ...

Vznik-křesťanské-církve-a-její-vývoj-do-roku-56-nl.pdf
(ke stažení v celém bloku pdf dokumentů zde: http://www.rozcesti.org/files/SJ-Materialy-pro-SJ-ke-studiu-32-PDF.zip ) 

při čténí této studie prosím nepropadat zbytečným předsudečným emocím (platí i pro KC..) ale číst tzv. nezaujatě. Mnoho velmi zajímavých vývodů.. stylem - vlastně jsme to už kdysi v NZ četli.. ale prostě jsme si to neuvědomili či nedali do souvislostí. Tuto studii doporučuji i Votovi, jehož však při tom bude zřejmě svazovat jeho "zažitý Rabanismus" (přeci jen židé - i hebrejští té doby to měli postaveno trochu jinak.. - více univerzálnosti.. - zde je zajímavá kapitola o pozadí konfliktu se Štěpánem (jáhnem Štěpánem))

3) Židovství před pádem Chrámu, tzv. "pozdní židovství":
(zatím jen v hrubých rysech..)
https://karaitskyjudaismus.estranky.cz/clanky/rozdeleni-judaismu.html


4) co je Talmud - tento středobod rabanitského židovstva?
 - obávám se, že následující obecná charakteristika (radši bez uvedení zdroje.., ale tento úryvek je nepochybně výstižný..) platí:

.. Překladatel Babylonského talmudu do němčiny Lazar Goldschmidt, kterého jsme
citovali v předchozí části hodnotí tehdejší situaci následujícími slovy: "Tu vystoupil
jeden muž, zvaný rabbi Jehuda (155 - 217), byl to izraelský hakaddoš, přibližně - svatý
muž, patriarcha a říkali mu svatý... V moudré předvídavosti podrobil se
nevyhnutelnému: lépe jest překročit zákaz ... Ústní nauky byly sebrány a uspořádány,
celé ústní podání přehlédnuto v šesti knihách zvaných sekce (sederin)... bylo
kodifikováno celé ústní učení a po římském způsobu rozděleno na traktáty, oddíly a
odstavce." Tak byla okolo r. 200 po Kr. jako první písemně zachycena Mišna (přibližný
překlad - "Učení" nebo též Druhý zákon vedle Prvního Mojžíšova, sr. J. P. Migne,
Encyclopédie théologique, Paris 1857, str. 679). Text Mišny se stal dokonalým výrazem
nového směru - rabínismu. Navazoval na proud farizejský, který kritizoval Kristus.
Proslulý Talmud (Poučení) je vlastně ohromným rozšířením a doplněním tajných
pokynů Mišny. Po staletí byla Mišna komentována. Souhrnu těchto komentářů se říká
Gemara. Postupně byla provedena kodifikace Gemary a ve spojení s textem Mišny
vznikl kolem r. 300 jednosvazkový tzv. Jeruzalémský talmud. Daleko větší počet
ústních podání však shromáždily rabínské školy v oblasti Mezopotámie (tj. dnešního
Iráku). Zde byl koncem 5. století po Kr. vytvořen druhý Talmud, mnohem většího
rozsahu. Říká se mu Talmud babylonský.
Pokud se hovoří o talmudu bez bližšího upřesnění, rozumí se jím tento druhý
rozsáhlejší Talmud babylonský. Z historického hlediska vzniká v době zániku říše
západořímské (r. 476 po Kr.), na přelomu starověku a středověku. Abychom si vytvořili
přibližnou představu o ohromném rozsahu tohoto druhého - babylonského Talmudu:
zmíněný překlad do němčiny od L. Goldschmidta má 14 svazků o téměř 10 tisících
stranách. Bylo zachováno stejné dělení jako u Mišny, tj. na šest knih. Každý odstavec
obsahuje text Mišny a je k němu připojen text Gemary. Talmud je (po vlastní Mišně)
předním zdrojem současných judaistických nauk.
Vědecké studium Talmudu v originále naráží na téměř nepřekonatelné obtíže, protože
pouze ten, kdo se jeho studiu věnoval doslova celý život, je schopen text běžně číst a
opravdu mu rozumět, všichni ostatní jej musí luštit. Nejtěžším problémem z tohoto
hlediska je interpretace nepunktovaných textů (tj. bez doplnění samohlásek), kdy je
možno většinu slov chápat v úplně jiném smyslu. Vokalizace může být libovolně
vykládána a přitom z filosofického hlediska zcela správně! Uveďme si malý příklad ...

Pokud jsou v původním textu Talmudu tato obsahem velmi rozdílná slova označena
pouze uvedenými třemi souhláskami ... , mohou být čtena a vykládána podle libosti.
Další obtíží je celá řada předpon a přípon hebrejských a aramejských sloves. To
vyžaduje opravdu mimořádnou zkušenost, odborné znalosti a zběhlost k tomu, aby text
byl vůbec správně přeĀten, natož aby mu bylo opravdu důkladně porozuměno. K tomu
přistupuje (z hlediska např. klasické biblické hebrejštiny Thóry) celá řada cizích slov
původu perského, arabského, ale i řeckého, latinského aj. Tato slova musejí být ovšem
správně pochopena a interpretována se správným zřetelem ke svému historickému
pozadí.
K ohromnému rozsahu Talmudu je nutné dodat, že kodifikovaný text je opět pouze
rámcem, ve kterém byly rabínské dodatky rozvedeny v dalších komentářích. Každý
slavný rabín v minulosti považoval za svou povinnost napsat komentář alespoň k
některým traktátům Talmudu.  ....  

 -  závěr k tomu (bod 4): Talmud je "svět sám pro sebe" a "případ sui generis" a "ráj všech mazaných právníků". Normální "smrtelník" (a zřejmě i Vota.. :-) ) se v něm nemá absolutně šanci vyznat ..

Vložil: Tomas v Úterý, 14. duben 2020 @ 14:11:02 CEST (1834 čtenářů)
Více... | 46 komentáře | Život víry | Skóre: 0Historie: Deň narodenia P.J.Krista.
Historie

poslal rudinec

Pan J.Kristus sa narodil Prvého dňa prvého židovského mesiaca v roku.Ten sa volá Nísan a pripadá na náš marec apríl.Je v slove Božom aj dôkaz,že to musel byť tento deň.
Exodus 40:1 A Hospodin hovoril Mojžišovi a riekol:
2 "Prvého dňa, prvého mesiaca postavíš príbytok, stán shromaždenia."
Vtedy Boh vo forme oblaku zostupil do stánu zhromaždenia.Z tohto sa dá usudzovať,že Židia vyrábali stan zhromaždenia deväť mesiacov.Bol vyrobený tak,že jednotlivé části príbytku presne do seba zpadali ,tak že v jednom dni ho pri putovaní po púšti dokázali Leviti poskladať a taktiež v jednom dni i rozobrať.
V podstate je to predobrazná udalosť zostúpenia Boha medzi ľudí P.J.Krista.To,že Mesiáša môžeme stotožňovať so stanom zhromaždenia je Jeho vlastný výrok:Ján 2:19 A Ježiš odpovedal a riekol im: Zborte tento chrám, a vo troch dňoch ho postavím.
Dá sa to potvrdiť ešte aj tým ,že židovský rok a prvý deň prvého mesiaca musel byť mesiac vo fáze NOV. To znamená,že sa začína NOVÝ ROK.Narodením Krista sa začala nová éra v celom svete.
Oslavovať narodenie Krista 25.decembra je vlastne uctievanie boha slnka Bála pretože v tom čase sa v histórii robila niekoľko- dňova oslava zimného slnovratu. Ešte jeden fakt na záver.V ev.Lukáša sa píše,že pastieri boli na poli:Lukáš 2:8 A pastieri boli v tom istom kraji nocujúc na poli a zamieňajúc sa po strážach strážili vnoci nad svojím stádom.
9 A hľa, razom sa postavil anjel Pánov vedľa nich, a sláva Pánova ich osvietila, a báli sa veľkou bázňou.
10 Ale anjel im povedal: Nebojte sa, lebo hľa, zvestujem vám velikú radosť, ktorá bude všetkému ľudu,
11 lebo narodil sa vám dnes Spasiteľ, ktorý je Kristus, Pán, v meste Dávidovom.
Nechápal som prečo pastieri boli v noci pri ovciach.Až neskôr som zistil,že to bolo obdobie rodenia oviec a pastieri pomáhali novonarodeným baránkom na svet a presne v tom čase sa narodil i ten skutočný baránok Boží, Kristus. Baránky ktoré sa narodili v okolí Betlehema boli dávané bokom a po dovŕšení jedného roku odosielané do chrámu v Jeruzaléme na rannú a večernú obeť.

Vložil: Tomas v Úterý, 03. prosinec 2019 @ 14:55:43 CET (731 čtenářů)
Více... | 14 komentáře | Historie | Skóre: 0Z internetu: Hranice Michaela Serveta
Historie

poslal MilanH

tak zatím asi nejobjektivnější popis toho, jak to bylo s oním upálením všestranného lékaře v Ženevě.

http://www.sklenenykostel.net/index.php/menu-studie/3329-jan-kalvin-7-hranice-michaela-serveta

Jinak k samotnému Servetovi:
Vložil: Tomas v Neděle, 29. září 2019 @ 13:08:04 CEST (467 čtenářů)
komentáře? | Z internetu | Skóre: 0Historie: Vznik křesťanské církve a její vývoj do roku 56 po Kristu
Historie

poslal Nepřihlášený

na této adrese se nachází zazipovaná tato studie:
http://www.rozcesti.org/files/SJ-Materialy-pro-SJ-ke-studiu-32-PDF.zip
Vznik-křesťanské-církve-a-její-vývoj-do-roku-56-nl.pdf

Pokud se nechcete obtěžovat se stahováním a odzipováním, dá se přečíst na této adrese, ale nemůžete z něj kopírovat a špatně se v něm posouvá, manipuluje s obrazovkou..:

V tomto díle je výborně popsán vývoj první jeruzalemské církve(zdroje: Písmo a kronikáři) od Ukřižování Krista do stětí Jakuba mečem. (pozor - byli asi 3 Jakubové..)
A velmi zajímavě je v ní popsán spor farizeové(ve skutečnosti "synagoga propuštěnců") - Štěpán. Kdo si v Písmu všimne noticky, že v Jeruzalemu bylo hned několik skupin křesťanů z farizeú .. Asi jen tento autor.

Ale lidi, co se nechtějí namáhat se čtením - prostě jen mávnou rukou - "napsal to Jehovista" - a toto zaznívá i od "více ideologizujích" katolíků.. Prostě "práce a myšlení vždy bolí" - "jak prosté milý Watsone" a "Jehovista" a "bývalý Jehovista" prostě "ideologům" splývá.
Prostě zatím mě s tím "každej poslal do *****le" :-) - ale ta kniha je v něčem geniální, zvláště v pasáži o ukamenování Štěpána.
Takže Ivane chop se jí...

Navíc může být přínosná i pro Votu.. - kdo z Izraelitů dnes ví, že Apoštol Jakub  (aspoň doufám, že to byl onen Jakub, 1.jeruzaleský biskup..) byl zároveň respektovanou židovskou autoritou a celý život - i po Letnicích.. chodil a modlil se v Chrámu.. - to je zase téma pro Votu..
("Bože, jak se to židovství změnilo od té doby ..")

Přeji mnoho zajímavého čtení ..
Vložil: Tomas v Středa, 25. září 2019 @ 00:35:18 CEST (793 čtenářů)
Více... | 26 komentáře | Historie | Skóre: 0Historie: Simcha Jacobovici - The Nail To The Cross
Historie

poslal MilanH

o hřebech nalezených v (údajné) Kaifášově osuáriu a jež mohly být oněmi hřeby, jimiž byl ukřižován Pán ..
(s českými titulky jsem to již viděl.. - ale nyní nenalezeno, tedy jen jako inspirace ..).

Tedy:
Jinak dost kontroverzní autor, ale tohle mě zaujalo:
Našli jsme hřeby, kterými byl ukřižován Ježíš Kristus, tvrdí filmař
Vložil: Tomas v Pátek, 30. srpen 2019 @ 10:10:53 CEST (470 čtenářů)
komentáře? | Historie | Skóre: 0Kontrasty: Pár otázok pre katolikov k sviatku troch kráľov.
Historie

poslal rudinec

Matúš 2:1 A keď sa narodil Ježiš v Judskom Betleheme za dní kráľa Heródesa, tu hľa, mudrci od východu slnca prišli do Jeruzalema.

Vložil: Tomas v Pondělí, 07. leden 2019 @ 10:16:31 CET (997 čtenářů)
Více... | 637 bytů | 23 komentáře | Kontrasty | Skóre: 0Život víry: ateista a materialista III.
Historie

poslal Nepřihlášený

Vložil: Tomas v Čtvrtek, 03. leden 2019 @ 12:19:58 CET (950 čtenářů)
Více... | 267 bytů | 53 komentáře | Život víry | Skóre: 0Kontrasty: Vánoční běsnění
Historie

poslal Nepřihlášený

Bůh řekl ve svém slovu: "Nepodílejte se na neužitečných skutcích tmy, naopak je nazývejte pravým jménem." 
Efezským 5:11

Vložil: Tomas v Neděle, 23. prosinec 2018 @ 14:08:54 CET (1777 čtenářů)
Více... | 1671 bytů | 44 komentáře | Kontrasty | Skóre: 0Hledání: Vánoční narození Ježíše
Historie

poslal zeryk

Vlastníci rodných listů, předtím listů křtěnců,
a předtím knihy narození a předtím ? 

Matriky jsou u nás uzákoněny až r.1781 ale vedou se nějak od r.1605 (Na Moravě 1591) 
(zdroj genea.cz)
Vložil: Tomas v Středa, 19. prosinec 2018 @ 10:52:34 CET (838 čtenářů)
Více... | 1792 bytů | 6 komentáře | Hledání | Skóre: 0Život církví: Gnóze: hledání jiného křesťanství
Historie

poslal Nepřihlášený

Výsledek polemik v druhém a třetím století určil, jak dnes chápeme křesťanskou tradici
Vložil: Tomas v Středa, 31. říjen 2018 @ 08:01:07 CET (697 čtenářů)
Více... | 15431 bytů | 4 komentáře | Život církví | Skóre: 0Z internetu: Ježíš: pro muslimy velký prorok, pro židy podvodník.
Historie

poslal dzehenuti

odkaz na článek :https://www.national-geographic.cz/clanky/jezis-pro-muslimy-velky-prorok-pro-zidy-podvodnik-buddhistum-je-to-jedno.html?photo=1

Vložil: Tomas v Úterý, 10. červenec 2018 @ 15:01:50 CEST (1407 čtenářů)
Více... | 59 komentáře | Z internetu | Skóre: 0
Stránka vygenerována za: 0.32 sekundy