Recenze knihy Renaty Eremiášové: Viky, Viktor a Bůh
Datum: Pátek, 07. prosinec 2007 @ 16:17:22 CET
Téma: Charismatici


Recenze knihy Renaty Eremiášové: Viky, Viktor a Bůh

Jelikož jsem měl možnost číst „rukopis“ (a autorce se za to omlouvám a slibuji, že si knihu stejně koupím), odvažuji se přispět zde krátkou recenzí. O existenci románu jsem věděl a když mi daggy v diskusi napsal, jak se jmenuje, zkusil jsem ho sehnat a musím říci, že jsem se celý večer od čtení nemohl odtrhnout. To se opravdu čte jedním dechem. Chvílemi jsem se musel nahlas smát, někdy mi běhal mráz po zádech.


Tahle knížka je spíše román, než svědectví, ale přesto je hlavně svědectvím. Hlavní hrdinkou je Viky, dívka, která se obrátila a jejíž křesťanský život formují typický charismatik Kamil a bývalý charismatik Viktor. Jejich vztahy se pochopitelně proplétají na pozadí církve a charismatického hnutí.

V románu je opravdu přesně vystižena celá komedie „křesťanských“ aktivit a zvrácenost charismatického společenství. Viky bojuje svůj boj mezi přetvářkou, kterou po ní vyžaduje církev a svobodou, ke které přirozeně tíhne. Brání se myšlence, že by Bůh požadoval, aby přestala být sebou a stala se poslušnou loutkou a brání se i všem, kteří právě takového Boha chtějí, protože sami sebou být nedokáží. Román končí ve chvíli, kdy se Viky bouří. Možná je to happyend, možná není. Lepší konec si ale nedovedu představit.

Myslím si, že necharismatici při čtení tohoto románu nebudou věřit, co je možné v jednadvacátém století. Charismatici zřejmě dostanou kopřivku a bývalí charismatici si to naplno užijí.

Děj se sice odehrává ve fiktivním Týně, ale rozhodně se tam neodehrávají fiktivní zážitky. Znovu se ujišťuji v tom, že „charismatická“ zkušenost je univerzální. Kdekoli v Čechách i ve světě byste našli podobně ulítlou prorokyni, jako je sestra Vláčilová, stejné fanatiky jako je Kamil i stejné existence, jako Lucka nebo Lada. Pastor Svoboda je přímo archetypem charismatického kazatele, i když – pravda – nemohu přehlédnout, že nese výrazné rysy monstrozity Rudka Bubika.

Je to krásná knížka a moc za ni děkuji autorce i nakladatelství Kalich. Takový román tady nemá obdobu. Pokud bude opravdu v Olomouci uspořádáno autorské čtení, rád si udělám čas.

Pokud se chystáte dát někomu pod stromeček Dýku a kříž, přibalte k ní raději i knihu Viky, Viktor a Bůh – na vyvážení.Tento článek najdete na Grano Salis
http://www.granosalis.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.granosalis.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=7866