Od počátku máš daný cíl a tvá snaha či nezájem je k ničemu.
Datum: Neděle, 07. leden 2018 @ 00:40:12 CET
Téma: Zamyšlení"Mluvíš o vyvolení ale to pak znamenalo, pokud to budeme brát doslovně, že už od počátku máš daný cíl a tvá snaha či nezájem je k ničemu. Samozřejmě se tak otevírá spousta dalších otázek."

I mne se při podobných úvahách otevírá řada otázek, některé z nich jsem položil před pár lety v článku "Životní motivace". 

Jaký máte pohled vy? Také pro vás vyvolení a daný cíl znamená, že vaše snaha či nezájem je k ničemu?
  Přemýšlel jsem v diskuzi nad tím tématem a dal další otázky. 

  Například Panna Marie. Tu si Bůh vyvolil k nějakému konkrétnímu úkolu. Málokoho si Bůh tak vyvolil, jako právě jí. Znamenalo to, že snaha Marie či její zájem/nezájem byla k ničemu? Nevypadalo to tak. Přesto, že Marie byla vyvolená z mnoha lidí, předurčená ke konkrétnímu úkolu, její snaha i zájem byly hodně k něčemu.

  Jiný příklad byl Abram. Toho si Bůh také vyvolil k nějakému úkolu. Snažil se Bohu pomoci k danému cíli a nedá se zrovna říci, že by jeho snaha pomoci byla k ničemu ;-) Ale užitečná tedy moc nebyla.

  Pak je tu Izrael. Ten si Bůh vyvolil ze všech národů. U něj je zjevné, že jeho snaha byla k něčemu: Díky Izraeli máme například Pána Ježíše nebo většinu nositelů Nobelovy ceny. Ale taky světový bankovní systém ;-). Jeho snaha byla tedy velmi užitečná. Na druhou stranu se díky nezájmu Izraele dostalo spasení k nám, pohanům. I ten nezájem byl tedy užitečný.


  Když přemýšlím nad "vyvolením" a "daným cílem", uvažuji obvykle opačně než autor úvahy "vyvolení by znamenalo, že už od počátku máš daný cíl a tvá snaha či nezájem je k ničemu."

  Když něco dělám, nutně k životu potřebuji vnitřní jistotu ve věcech, v práci. Jistotu, že dobře dopadnou. 

  Pokud mám jistotu, že něco dobře dopadne, že se daná věc povede, že dosáhnu cíle, vede mne to silně k práci, ke snaze cíle dosáhnout. Čím menší je jistota, že se cíle dosáhne, tím menší mám motivaci něco dělat k tomu, aby se cíle dosáhlo. Ve chvíli, kdy je pravděpodobnost dosažení cíle skoro nula, klesá moje ochota na takovém cíli pracovat také k nule a radši půjdu dělat něco, co má větší smysl a větší pravděpodobnost na úspěch.

  Vyvolení a daný cíl by tedy pro mne znamená to, že moje snaha a můj zájem má smysl.

  Jak to máte vy? 


Tento článek najdete na Grano Salis
http://www.granosalis.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.granosalis.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2470720