Dobrý i Všemohoucí ... Otec
Datum: Středa, 29. listopad 2017 @ 20:50:06 CET
Téma: Zamyšlení


Veliké a podivuhodné jsou tvé činy, Pane Bože všemohoucí; spravedlivé a pravdivé jsou tvé cesty, Králi národů. - Zjevení 15:3

Mám rád logiku. Také ale vím, že logika někdy může člověka zavést do slepé uličky. To proto, že mnoho věcí a událostí v životě se neděje a neřídí podle logiky. Jeden takový případ je i údajný rozpor mezi dvěma charakteristikami biblického Boha: jeho dobrotou (jinak spravedlností) a jeho všemohoucností (schopností vykonat, cokoli chce).

Při pohledu na každodenní zlo kolem nás možná napadne, že Bůh buď není dobrý (když zlo neodstraní, ačkoli má tu moc), nebo Bůh není všemohoucí (rád by zlo odstranil, ale nemá tu moc). S touto logickou argumentací jsem se opět setkal nedávno v knize, kterou právě čtu, kde byla (z libovůle) vložena do úst samotného Alberta Einsteina. Proto jsem nad ní znovu rozjímal… až mi přišla na mysl taková ilustrace. Třeba i vám pomůže.

Představte si, že jste členem policejní zásahovky. Dostanete hlášení, že banda lupičů právě vykrádá národní banku. Když dorazíte na místo, připravíte si zbraň. Navzdory blikajícím sirénám se lupiči snaží prchnout. Jednoho z nich máte na mušce. Stačí zmačknout spoušť. Když tu se ten lupič otočí a vy poznáte jeho obličej. Je to váš syn, který před pár týdny odešel z domu a našel si novou partu. Zmačknete spoušť?

Máte k tomu moc a oprávnění! A vy jste ten dobrý, on koná zlo! Ale do hry vstupuje ještě něco, něco nelogického, a to vaše náklonnost a touha po vztahu. Možná proto ještě necháte syna jít a budete mu volat a domlouvat mu a ujišťovat ho, že lze žít jinak a že může počítat s vaší pomocí a podporou.

Bůh se nám představuje jako Všemohoucí Otec, což mj. znamená, že svou zlo-trestající moc podřizuje své otcovské lásce a touze navrátit nás do své rodiny a zbavit i nás našeho zla!!! – a to ještě dříve, než všechno bezbožné zlo v Soudný den definitivně odstraní. Bůh nechce vidět nikoho z nás mezi odsouzenými. Dal nám proto svého dokonalého Syna Ježíše, aby obnovil náš vztah a my díky Němu obstáli – až přijde onen den D.

Úvodník Pečetě víry 11-12/2017 ... viz www.luterani.cz/#pecet-viry

Tento článek najdete na Grano Salis
http://www.granosalis.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.granosalis.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2470683