Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 236, komentářů celkem: 429552, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 437 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116472506
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Proč nepřijímáme usnesení Sjezdu delegátů BJB ohledně odmítnutí vstupu do ČEA?
Vloženo Úterý, 25. září 2007 @ 17:18:02 CEST Vložil: Bolek

Charismatici poslal Benjamin

Proč nepřijímáme pro sebe usnesení Sjezdu delegátů BJB ohledně odmítnutí vstupu do ČEA?

Již poněkolikáté se setkáváme s tím, že se na programu jednání SD objevuje návrh, aby se BJB stala členem České evangelikální aliance, i když sjezd již dříve takový návrh zamítl. Bylo by na místě jednat také o tom, po jaké době se takový návrh může znovu podat. Protože by se o něm mělo znovu jednat na mimořádném SD, dovolte několik slov k zamyšlení.


Česká evangelikální aliance je novou, nikoliv přejmenovanou organizací. Sama se k tomu hlásí. Má nové stanovy, nové podmínky členství atd. Při tom zrušila Českou evangelickou alianci, která léta nezištně sloužila všem, kdo o to měli zájem.

V době komunistické vlády v Československu nesměla v ČSSR Evangelická aliance vykonávat veřejně činnost. Přesto se každoročně konaly alianční modlitební týdny, kterých se hojně zúčastňovali křesťané ze všech církví. Podkladem byly materiály, vydávané Evropskou evangelickou aliancí, které byly připravovány pokaždé v jiné zemi. Po vzniku ČR a vzniku České evangelické aliance se v tom pokračovalo. Při tom se konaly sbírky, určené k pomoci nejpotřebnějším (např. v r.1997 pro křesťany v Súdánu, v r. 1998 pro křesťany ve Rwandě). Česká evangelikální aliance zneužila dlouholetou tradici aliančních modlitebních týdnů v prvním celém týdnu v lednu, avšak dodává své vlastní materiály, které nenavazují na mezinárodně vydávané materiály. Můžete se o tom přesvědčit podle materiálů, vydaných pro alianční modlitební týden pro leden 2007 ČEA a srovnat je s tématy, vydanými Evropskou evang. aliancí, zveřejněnými v Rozsévači č. 10/2006. Sbírky z aliančních modlitebních týdnů požaduje ČEA na krytí svých nákladů. Na rozdíl od České evangelické aliance, kde pracovali dobrovolní pracovníci, má nynější evangelikální aliance aparát placený.

V květnovém Zpravodaji bratr kazatel Kuc uvádí vyznání víry, ke kterému se ČEA hlásí. S tím můžeme souhlasit. Není však pravdou, že tyto postoje nemohou sdílet římští katolíci (snad kromě bodu 7. - všeobecné kněžství) nebo protestantské lidové církve. I takoví evangelikálové jako je Ulrich Parzany a mnozí další patří do lidových církví; velmi si jich vážím jako svých bratrů v Kristu. Mám také za to, že sbory BJB sdílí s jinými církvemi Apoštolské vyznání víry. Proto můžeme být členy svazu církví, kterým je Ekumenická rada církví v ČR. Navíc ČEA není svazem či sdružením evangelikálních církví, ale sdružením občanským. Přesto chce vystupovat jménem církví před úřady - zastupovat je. Stát bude spíše zajímat postoj ERC, která je svazem církví podle zákona. Není bez zajímavosti ani to, že v ERC mají evangelikální církve (chápáno podle uvedeného vyznání) většinu. Není však důvod klást ČEA a ERC proti sobě, protože jde o nesrovnatelné; jejich právní subjektivita je umožněna podle různých zákonů.

Dříve byly aliance světová, evropská i národní zejména modlitebním hnutím jednotlivců, a to napříč církvemi a státy. Dnešní ČEA je právnickou osobou podle zákona o sdružování občanů. Při tom sdružuje jednotlivce, sbory, denominace, různé organizace a hnutí.

Jednotlivec se tak stává členem ČEA buď dobrovolně nebo proti své vůli a může být v ČEA zastoupen vlastně i několikrát; při tom sám nemusí být evangelikálem. U samostatných sborů musí být přihláška doplněna vyznáním víry sboru. Co předkládají baptistické sbory? Celou Bibli?

Kdo to vůbec jsou evangelikálové? Jsou to ti, kteří přijímají vážně Ježíšova slova: "Čiňte pokání a věřte evangeliu" (Mk 1,15), ale také :" Kdo uvěří a přijme křest, bude spasen..."(Mk 16,16)? Nebo to jsou ti, kdo si to vykládají: "Kdo uvěří a byl pokropen nebo polit vodou ve věku nemluvněte, bude spasen" ? Jsou evangelikály ti, kteří patří do státních církví, jsou to ti, jejichž hlavou je britská královna? Jsou baptisté evangelikály? Jsme ještě baptisty?

Kvůli křtu nejsme členy Leuenbergské konkordie, i když tam jsou ti, kteří nám jsou velmi blízko a o naše členství stojí. O to více nevidím potřebu, aby se BJB stávala členem sdružení občanů, které chce vystupovat jménem církví obecně, když jednotlivé denominace mají v ČEA jen mizivý hlas. Každý jednotlivec má totiž jeden hlas a každý kolektivní člen hlasy tři. Tedy 3 jednotlivci jsou postaveni na roveň tisícům členů denominace. Jedna paracírkevní organizace má také váhu denominace. Členství denominací je tedy jen vypůjčením si cizího jména, kterým se budí zdání velkého počtu.

Nejsem proti členství jednotlivců v ČEA. Jsem však proti tomu, aby tam byla BJB jako celek a kladu si otázku, zda tam mohou patřit jednotlivé sbory BJB, jestliže většina sborů BJB to opakovaně odmítla.

Dobroslav Stehlík, kazatel Sboru BJB v Žatci

Zdroj: Zpravodaj sborů BJB – září 2007


Podobná témata

Charismatici

"Proč nepřijímáme usnesení Sjezdu delegátů BJB ohledně odmítnutí vstupu do ČEA?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Proč nepřijímáme usnesení Sjezdu delegátů BJB ohledně odmítnutí vstupu do ČEA? (Skóre: 1)
Vložil: Viking (racek@racek.cz) v Středa, 26. září 2007 @ 13:20:45 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
jsem rád, že je u nás ještě někdo, kdo ví co se na baptisty sluší a patří.



Stránka vygenerována za: 0.24 sekundy