Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 516 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116488210
přístupů od 17. 10. 2001

Život církví: Komentář mluvčího Svatého Stolce k Motu proprio
Vloženo Středa, 11. červenec 2007 @ 08:21:20 CEST Vložil: bolek

Z našich církví poslal Nepřihlášený

Není důvod k obavám

Nejlepší způsob, jak dobře pochopit smysl nového dokumentu, spočívá samozřejmě v pozorném čtení Papežova dopisu, který ho doprovází.
Benedikt XVI. nemá v úmyslu vyhlásit revoluci dnešní liturgické praxi obnované koncilem, kterou i nadále bude následovat naprostá většina věřících. Nepřikazuje žádný návrat zpátky, nechce jakékoliv oslabení autority Koncilu ani autority a odpovědnosti biskupů.

Papež chce prostě nabídnout těm, kdo cítí toto hluboké přání, jednodušší možnost slavit liturgii v té formě římského obřadu, která předcházela aktuální. Chce, aby to probíhalo v poklidu, aby se tito lidé cítili vstřícně přijati a zasazeni do velkého katolického společenství.

Jestliže Papež navzdory námitkám takto rozhodl – jak sám říká po dlouhých úvahách, konzultacích a modlitbách – ve prospěch relativně malé skupiny lidí, má jistě důvody hodné pochopení.

Benedikt XVI. má velmi hlubokou teologickou a duchovní vizi liturgie, a tedy také hlubokou úctu k tomu, co se v ní slaví, totiž Ježíšova smrt a vzkříšení. Liturgie je čímsi, co nám je dáváno, není naším produktem, je zdrojem našeho života. Eucharistie je svrchovaným místem setkání Boha a člověka. Papež tedy považuje za svůj úkol a povinnost pomáhat všem věřícím, aby prožívali toto setkání důstojně a vědomě, ať už v obnoveném římském ritu nebo - z důvodů formace, kultury či osobní zkušenosti – ve starobylém obřadu. V každém případě Papež si přeje, aby koexistence obou forem ritu nevedla k jejich kladení proti sobě a vylučování jedné pro druhou, nýbrž ke vzájemnému obohacování, na jedné straně především poskytnutím většího prostoru pro posvátnost slavení, na druhé větší různorodností.

Také pro toho, kdo nemá v úmyslu nijak měnit liturgické zvyklosti, obsahuje dokument důležité poselství. Liturgie má být slavena s péčí a úctou právě proto, že skrze ni dochází ke komunikaci s tajemstvím Boha. Chybí-li tato úcta, není to věcí jednotlivce, ale trpí tím celá církev, protože zlozvyky a zneužítí jsou vždy zárodkem rozdělení.

Jsou tací, kteří se obávají, že koeexistence dvou forem obřadu může způsobit rozdělení. Papež s obdivuhodnou rozvahou a s velkou důvěrou říká, že tyto obavy nejsou opodstatněné. Ba dokonce dává jasně na srozuměnou, že jeho záměr je zcela opačný, totiž „udělat všechno proto, aby těm, kdo skutečně touží po jednotě, bylo umožněno zůstat v této jednotě nebo ji plně nalézt.“ Benedikt XVI. cítí hlubou odpovědnost za jednotu a myslí na ty, kdo žijí mimo společenství církve, ale myslí také na ty, kdo zažívají napětí v jejím středu. Všechny proto vyzývá k vzájemné otevřenosti v jednotě téže víry. Připomíná, že tak jako není možné považovat za zakázané nebo škodlivé staré liturgické knihy, tak nikdo nemá právo uvažovat negativně o nových. Kdokoliv by se tedy chtěl odvolávat na Motu proprio s cílem vyvolat napětí spíš než posílit ducha smíření, hrubě by zradil jeho ducha.

Benedikt XVI. nám vysvětlil, že správné čtení II. vatikánského koncilu se musí zakládat na „kontinuitě“ nikoliv na „zlomu“. Také koexistenci dvou forem jediného liturgického obřadu je třeba intepretovat v této linii. Nové je vitálně zasazeno do předchozího, aniž by ho odmítalo. Papež sktriktně ujišťuje, že obava z toho, že by dokument naboural autoritu Koncilu, je neopodstatněná. Také v nedávné postsynodální exhortaci „Sacramentum caritatis“ připomněl „blahodárný vliv, který pokoncilní liturgická reforma měla na život církve.“

Kromě toho, jak vidíme, Papež slouží slavnostní liturgie pravidelně v obnoveném obřadu. Viděli jsme ho přijímat a vysvětlovat moudré a expresívní inovace slavných obřadů při inauguraci jeho pontifikátu.
Není tedy žádný důvod k obavám. Benedikt XVI. po nás nechce návrat zpátky, ale vede nás kupředu, zároveň pevně vsazené do kontinuity dějinné cesty církve. Je to cesta kupředu, která směřuje především k pokroku – ve smyslu osobním i komunitním – v hloubce setkání s Bohem.

Federico Lombardi
Překlad Johana Bronková

Zdroj: www.radiovaticana.cz


Podobná témata

Z našich církví

"Komentář mluvčího Svatého Stolce k Motu proprio" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.14 sekundy