Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 236, komentářů celkem: 429552, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 432 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116472582
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: CYRIL A METODĚJ, misionáři muslimů, SLOVANŠTÍ APOŠTOLOVÉ
Vloženo Sobota, 30. červen 2007 @ 07:14:51 CEST Vložil: bolek

Svědectví poslal Seraphim

CYRIL A METODĚJ, misionáři muslimů, SLOVANŠTÍ APOŠTOLOVÉ.
Cyril a Metoděj pocházejí ze Soluně, makedonského města. Jejich otec Lev byl vysoký vojenský hodnostář. Měli pět sourozenců. Nejmladší Konstantin, později nazvaný Cyril, se narodil r. 827. Po studiích se stal Konstantin knihovníkem při chrámu sv. Moudrosti.
R. 851 poslal Omar, vladař Saracénů v Melitě, do Cařihradu tento vzkaz: “Můžete-li zjevně objasnit nauku o Boží Trojici, pošlete nám muže, který nás o tom dovede přesvědčit a předčit."

Tomuto pozvání nebylo možné se vyhnout, jinak by tvrdí Saracéni řekli, že křesťané nedovedou hájit svou víru. Tak povolal princ Michal Konstantina a řekl mu: “Slyšíš, filozofe, co proti naší víře mluví Agarjané? Ty, jako sluha Nejsv. Trojice, jdi a vzepři se jim! Bůh ti dá milost a sílu, abys je přemohl jako David Goliáše."
Konstantin, znalec arabského jazyka, šel. Když přišel do Melity, zpozoroval, že Agarjané pomalovali dveře křesťanů obrazy ďáblů. Saracéni se ho posměšně ptali: “Víš, co ty obrazy znamenají?" Konstantin vtipně odpověděl: “Kde jsou obrazy ďáblů zvenčí, tam jsou uvnitř křesťané; kde obrazy ďáblů zvenčí nejsou, tam jsou bezpochyby uvnitř ďáblové."
Během učeného sporu o víru namítali Agarjané, že mezi křesťany jsou roztržky ve víře a že se jejich život nesrovnává s křesťanskou vírou. Na to řekl Konstantin: “Náš Bůh je jako mořská hlubina. Mnozí chtějí vyzkoumat jeho bytost a na tu hlubinu se vydávají; ale jen ti, kdo jsou silní duchem, ho s jeho milostí poznávají a přeplavují se šťastně vírem pochybností k pravdě; kteří však mají slabou víru, nebo se plaví na zpuchřelých korábech porušené vůle, ti utonou. Vaše mohamedánská víra je však jako úzký potůček, který může každý pohodlně překročit. Váš Mohamed vám neuložil nic těžkého, ale povolil vám oddat se hněvu a tělesným žádostem. Jinak Kristus; on pozvedl člověka od země k nebesům, a proto žádá od člověka těžké věci, aby se sebezapíráním a přemáháním tělesných chtíčů přibližoval k andělům."
Když se potom Agarjané opovážili mluvit rouhavě a potupně o Nejsv. Trojici, zakřikl je Konstantin a vyložil jim toto tajemství slovy samého Mohameda, čímž byli nevěřící nemálo zaraženi.
Později se vychloubali Saracéni svou domnělou učeností. Konstantin je však zahanbil tímto podobenstvím: “Nějaký člověk nabral z moře vodu, nalil ji do koženého měchu a chlubil se cizincům, že takovou vodu nikdo nemá. I přišel k němu muž z pomoří a řekl mu: "Blázne, že se nestydíš vychloubat se tímto s*****utým vakem! Co ty máš ve vaku, toho my máme celé moře." Tak i vy se chlubíte svou troškou moudrosti, kterou m á t e o d n á s . ”
To jsou naši otcové!
Do Cařihradu přišli poslové moravského knížete Rostislava prosit o věrozvěsty. Řekli: “Naši lidé odstoupili od pohanství, ale nemají učitele, který by jim naším jazykem vyložil pravou křesťanskou víru ." Císař zavolal Konstantina a pravil mu: “Vím, že jsi unavený, filozofe, ale je zapotřebí, abys šel na Moravu, neboť nikdo jiný by takové dílo nedokázal vykonat s úspěchem. Vezmi si bratra Metoděje, jste Soluňané a umíte dobře hovořit slovanským jazykem." Konstantin se ujal díla, vytvořil písmo pro slovanský jazyk a začal překládat Písmo svaté a bohoslužebné knihy. A pak se dali svatí bratří na cestu a horlivě hlásali pravdy Boží na Moravě. Lid jim dobře rozuměl a přilnul k nim oddanou úctou a láskou jako ke svým duchovním otcům. Za pět let byla Morava křesťanská.
Papež Mikuláš I. (858-867) se doslechl o blahodárné činnosti svatých bratří a povolal je do Říma. Poslechli rádi, neboť se už dříve chystali do Říma, aby tam donesli ostatky sv. Klimenta, aby podali obvyklou zprávu o své misionářské činnosti, vyžádali si schválení pro slovanský překlad posvátných knih a aby po¬prosili o povolení slovanské liturgie (bohoslužby).
Než došli do Říma, zemřel papež Mikuláš I. Jeho nástupce Hadrián II. se zaradoval, že nesou ostatky sv. Klimenta, a ve slavnostním průvodu je uvedl do města. Papež po zralé úvaze schválil slovanské liturgické knihy; posvětil je a položil na oltář v kostele Panny Marie Větší. Potom byla za jeho přítomnosti slou¬žena mše sv. v slovanském jazyku. Nakonec byli oba bratří vysvěceni na misionářské biskupy.
Náhle Konstantin ochuravěl a v předtuše blížící se smrti vstoupil do kláštera. Tam přijal jméno Cyril. Na smrtelném lůžku domlouval svému bratru: “Hleď, bratře! Až dosud jsme byli oba spojeni a tvořili jednu brázdu. A já nyní na brázdě padám a můj den se nachýlil. Vím, že velmi miluješ horu (tj. olympský klášter), ale nechtěj pro horu opustit své poslání na Moravě. Zůstaň u toho dobrého lidu a vyučuj ho pravdě Boží!"
Křížová cesta.
Metoděj se vrátil na Moravu sám. Byl jmenován panonským arcibiskupem. Ale jeho činnosti se postavily na odpor velké překážky. Franští biskupové si činili nároky na území Moravy a Panonie. Na jejich rozkaz byl Metoděj zajat, odvezen do Německa a uvržen do tuhého žaláře, kde ho drželi dva a půl roku. Metoděj se odvolal k papeži Janu VlIl., ten vše vyšetřil, Metoděje vysvobodil a přísně potrestal provinilé biskupy.
Metoděj se vrátil na Moravu. Moravané se velice radovali z toho, že se jim vrátil milovaný arcibiskup. V té době (r. 874) pokřtil Metoděj českého vévodu Bořivoje. To byl veliký a rozhodný krok, který vedl k tomu, že se celý český národ obrátil na křesťanskou víru. Bořivoj si vzal do Čech kněze Pavla. Bořivojova manželka, kněžna Ludmila, přilnula ke Kristu a velice brzy byl zbudován chrám na Levém Hradci a na Pražském hradě.
Němečtí biskupové však nepřestávali strojit Metodějovi úklady. Pomlouvali ho, že není pravověrný, že slouží mši svatou v barbarském jazyku, aby skryl své bludné učení. Metoděj se na pozvání papeže Jana VIII. odebral do Říma a tam osvědčil pravou katolickou víru; také přesvědčil papeže o prospěšnosti slovanských obřadů a doložil, že jejich zavedením křesťanská víra zapustila hluboké kořeny mezi Slovany. Papež shledal Metoděje za úplně pravověrného a písemně dovolil konat služby Boží jazykem slovanským.
Na žádost knížete Svatopluka byl Němec Viching vysvěcen na nitranského biskupa, ovšem s příkazem, aby ve všem podle církevních zákonů poslouchal svého arcibiskupa Metoděje. Ale biskup Viching se nad Metoděje povyšoval, lhal, že má tajné rozkazy od papeže, že prý z vůle papežovy je Metoděj postaven pod jeho dohled. Metoděj byl nucen písemně se otázat papeže, jak se věci mají. Papež arcibiskupa uklidnil a slíbil, že viníka potrestá. Tak svatému Metoději nastaly pokojné časy a mohl po tři léta klidně pokračovat ve svém apoštolském díle. Přeložil Písmo svaté - kromě knih Makabejských. Bylo mu asi šedesát let, když na Velehradě dne 6. dubna 885 zesnul v Pánu.
RUDOLF SCHIKORA: NAŠE SVĚTLA, Čtení ze životů svatých, r.1947, str.456-459


Podobná témata

Svědectví

"CYRIL A METODĚJ, misionáři muslimů, SLOVANŠTÍ APOŠTOLOVÉ" | Přihlásit/Vytvořit účet | 14 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: CYRIL A METODĚJ, misionáři muslimů, SLOVANŠTÍ APOŠTOLOVÉ (Skóre: 1)
Vložil: Farel v Sobota, 30. červen 2007 @ 17:02:17 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jestli von ten Cyril nebyl první protestant, když se mu tak udělalo špatně po návštěvě Říma.



Re: CYRIL A METODĚJ, misionáři muslimů, SLOVANŠTÍ APOŠTOLOVÉ (Skóre: 1)
Vložil: Farel v Neděle, 01. červenec 2007 @ 21:56:58 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ještě by mě zajímalo jak tobylo s tím Klimentem.

Císař Traján se rozhodl Klimenta usmrtit. S přivázanou kotvou kolem krku byl Kliment shozen z lodi do moře. Mořské vlny jeho tělo vynesly na břeh a krymští křesťané ho pochovali na malém ostrově u Kozáckého zálivu. (tolik životy svatých)

Měl bych několik otázek:

Jak mohl vyplavat když měl kotvu na krku ?

Když ho krymští křesťané pochovali na Krymu jak se dostal na Moravu ?

Jak bylo dokázáno a zdůvodněno, že jsou to zrovna ostatky Klimenta ?

Ne že bych musel mít úplně všechno logicky zdůvodněno, ale někdy mi připadá, že nás tu trochu krmíš. čus Farel



Re: Nález kostí sv.Klimenta (Skóre: 1)
Vložil: Seraphim v Pondělí, 02. červenec 2007 @ 18:58:53 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://cs.gloria.tv/?user=416
Milý Fareli, misionáři Cyril a Metoděj (či pouze jeden z nich) na Krymu byli a zde kosti svatého Klimenta nalezli. Jak je nalezli, to nevím. Možná podobným způsobem jako se objevily kosti svatého proroka Elíši:
2. Královská 13.kapitola:
13,20 I zemřel Elíša a pohřbili ho. Nastávajícího roku vpadly do země hordy Moábců.
13,21 Když Izraelci pohřbívali jednoho muže, spatřili takovou hordu. I hodili toho muže do hrobu Elíšova. Jakmile muž přišel do styku s Elíšovými kostmi, ožil a postavil se na nohy.
V Rumunsku v 80.letech 20.století se náhle objevily kosti jistého svatého křesťanského muže s darem proroka, který zemřel před staletími. Jednoduše se na jisté zahradě sama od sebe zvedla v noci hlína, a tak tam v tom minikopečku začali kopat a nalezli intenzivně příjemně vonící kosti toho svatého muže.
Třeba nějak podobně byly nalezeny kosti svatého Klimenta.




Stránka vygenerována za: 0.21 sekundy