Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 246, komentářů celkem: 429562, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 530 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

Ivanp
rosmano
Mikim

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116483693
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Kolosální význam Gutenbergova vynálezu pro život křesťana
Vloženo Čtvrtek, 29. březen 2007 @ 22:26:14 CEST Vložil: bolek

Historie poslal demagog

Dokážeme my, křes´tané, ocenit vynález pana Guttenberga a jeho přínos pro náš každodenní život? Jsme si vůbec vědomi, jaký je to obrovský dar, že můžeme mít Celé Slovo Boží kdykoliv po ruce a kdykoliv si v něm najít poučení a povzbuzení? Uvědomujeme si vůbec, že předchozí generace, naší otcové, takovouto možnost neměli?

Až na Jdžíše Krista a Adama žádný člověk tak neovlivnil svět jako Guttenberg.


V polovině patnáctého století se stalo něco převratného. Johan Guttenberg vynalezl knihtisk. Teda, on ho vlastně ani tak neobjevil, knihtisk znaly už číňané, kteří však jeho obrovských možností nevyužili. Plným právem můžeme říci, že tímto okmžikem zkončil středověk a začal novověk. Začal věk tištěného slova.

Máme sklon Guttenbergův vynález nedoceňovat. Neboť všechny důsledky tohoto objevu se vlivem setrvačnosti objevily až později, v dalších desetiletí a staletí. Pojďme se tedy bliže zamyslet nad jeho dosahem. Co se tedy stalo?

V prvé řadě, obrovským způsobem, řečeno tržně, klesla cena informace. Knihu, kterou průměrný mnich opisoval celý život, bylo možné najednou vytisknout za jedinný den. Takovýto obrovský skok v cenně se už niokdy v historii neopakoval. Roztočila se spirála. Levnější informace znamená její dostopnost více lidem, širšímu okruhu, doslova všem, toto má za následek vzrůst vzdělanosti, vzrůst vzdělanosti vede k rozšíření množiny lidských vědomostí, informací. Růst množiny informací znamená růst vzdělanosti. A tak pořád dokola.

Vzrůst vzdělanosti ale znamené také vzrůst produktivity práce. To opět má svůj důsledek v tom, že si více lidí mohlo uvolnit ruce a věnovat se studiu a rozšíření množiny informaci. Rozšíření vzrůstu vzdělání vede k vzrůstu produktivity práce a tak dokola.

Ve středověku až devadesát procent obyvatel pracovalo ve zemědlství. Podívejme se kolem sebe. Kolik lidí dneska pracuje v zemědělství? Víme vůbec, jaký to je obrovský dar, že máme tolik lékařů, vědců, učitelů, dělníků, stavařů, řidičl autobusu? Toliklidí se už v uvozovkách "osvobodilo" od práci na půdě. Dnes již pouhý zlomek lidí svou prací živí ten zbytek. To však neznamená, že ten zbytek není užitečný, že...

Uvědomujeme si, jaká je to milost, že můžeme mít Boží Slovo celý den při ruce?Že se kdykoliv můžeme do něho podívat, najít poučení, pohlazení, povzbuzení? Naši předkové tuto milost neměli. V drtivé většině to byly, v důsledku vysoké ceny informace, anaflabeti. A ti, co číst uměli, si jen málokdy mohli dovolit Bibli celou. Často měli u sebe jenom pár opsaných veršíků, vytržených z kontextu, neboť jinak to nešlo. Knihy navíc, ručně opisované knihy, nebyly ta lehce přenosné. My si můžeme doslova strčit Bibli do kapsy a jít. Uvědomujeme si vůbec, jaká obrovská je to milost? Milost od Pána Boha?

Bratr Greg mi vyčítá, že v podstatě nevěřím na jedinný správný výklad Bible a (nepřímo) neuznávám úřad učitele. Má svým způsobem pravdu. Ano, naši analfabečtí předkové potřebovali učitele, neboť sami číst nemohli. A ti, co měli k dispozici jenom pár veršíků vytržených z kontextu jakby smet. Ale dneska, dneska je jiná doba.

Učení apoštolů,to není nějaký tajemný, jedinný správný výklad Božího Slova, ale Noží Slovo samotné, Boží Slovo ve své celistvosti a kontextu. Ano, i dnes potřebujeme učitele, experty na řečtinu, experty na historii, exgenzi, hermeutiku, aby k nám dopravili ten co možná nejsprávnější překlad Písma. Ale vše, Co nám Bůh zjevuje, je právě Bible! Není li něco v Bibli, není to tam proto, že to tam Bům mít nechce. Jsouli v Bibli místa tajemná, je to proto, že je tajemstvím zabalil a zapačetil sám Bůh! Kdo jsme my, abychom jeho pečeti sdělávali a spekulovali nad tím, co v Bibli zjeveno ani není? Nač nám nestačí například krásná a jednoduchá slova Kristova: Toto je mé tělo, toto je má krev? Proč hledáme všelijaké výklady?

Učitelé jso od toho, aby ukazovaly celobiblické souvislosti, aby ukazovaly, jak například dané slovo prakticky uplatnit ve svém životě. Ne aby hledali nějaký tajný jedinný správný výklad Písma Svatého.

Jenom Kristus je Pravda!
Jenom Písmo je pravým Zjevením o Kristu!!

Amen.


Podobná témata

Historie

"Kolosální význam Gutenbergova vynálezu pro život křesťana" | Přihlásit/Vytvořit účet | 33 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Kolosální význam Gutenbergova vynálezu a gramotnosti po r.1800 a r.1900. (Skóre: 1)
Vložil: Seraphim v Pátek, 30. březen 2007 @ 08:06:55 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://cs.gloria.tv/?user=416
To jsi napsal velmi dobře, bráško pod zkratkou Demagog.
Je třeba si uvědomit, že dodnes v těch jazykových skupinách, které jsou negramotné (podobně jako naši evropští předkové před Gutenbergovým vynálezem a před povinným školním vzděláváním ve čtení a počítání po r.1800 až r.1900), tak tam lidé nejvíce přijímají evangelium ve formě pravoslavné a katolické. Proč? Protože pravoslavné a katolické bohoslužby, pomocí obrazů a obrázků (ikon, sošek apod.) na stěnách kostelů i v bytech a hlasitým opakovaným předčítáním modliteb a biblických textů, pamatují, na rozdíl od protestantských bohoslužeb, na negramotné analfabety. Církev a Kristus je totiž pro všechny skupiny obyvatel a nejen pro hrstku čtenářů - Evropanů a obyvatel USA. Bohudíky nyní některé protestantské misie používají tzv. namluvenou Bibli, biblický audiozáznam v jazyce domorodců, který spolu s elektrickými bateriemi dávají negramotným domorodcům. Ale když se baterie vybijí a dojdou, co potom? Pak pomůže pravoslavný obrázek, nebo katolická soška a to, co se domorodec naučil nazpaměť. Zde přijdou vhod modlitby typu "Věřím v Boha" apod. naučené zpaměti. Kdo je zná, ví o čem mluvím.
Mgr. Libor Halík PhD., duchovní Pravoslavné církve



Re: Kolosální význam Gutenbergova vynálezu pro život křesťana (Skóre: 1)
Vložil: joker v Pátek, 30. březen 2007 @ 08:42:34 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
I když ne se všemi závěry souhlasím, knihtisk je skutečně jeden z nejdůležitějších vynálezů v dějinách.
V této souvislosti bych jen opatrně připomenul tzv. pobělohorské období a zejména pak dobu po třicetileté válce, tedy období rekatolizace. V této době došlo k výraznému úpadku vzdělanosti a samo vlastnictví knihy bylo trestným činem.
Jinými slovy lze říct, že dostupnost informací je jedním z předpokladů pro konec autoritářského vedení. Proto se v období rekatolizace nebo nacismu pálily knihy. Proto se kmonunisté tolik báli samizdatu. A proto je tak důležité podporovat vzdělanost ve třetím světě. Hlupáka a nevzdělance opijete rohlíkem, omotáte dynamitem a odpálíte na trhu. U vzdělaných lidí s širším rozhledem se předpokládá, že v průběhu doby klesne jejich ovlivnitelnost. Není to samozřejmě jediná věc, těch činností je třeba udělat více.
Z dnešního hlediska je možná ještě významnější internet, který bourá hranice. Bohužel jak v dobrém, tak ve špatném.




Stavba na písku (Skóre: 1)
Vložil: nula v Pátek, 30. březen 2007 @ 08:49:54 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Tady jde vidět jak je ono knižní dílo prohlašované některými,že "Boží Slova"  závislé a stojí na vratných nohách -musí se splnit  x věcí,aby se to k dotyčnému dostalo- toto Božstvo potřebuje knihu,dotyční musí rozumět textu,případně umět číst, potřeba knihtisku, aby se mohlo masově šířit atd.  Ať mi tedy autor článku nebo někdo jiný vysvětlí jak je možné,že nemluvňata dle NZ znají věci Otce jsou jim zjeveny- přitom slovům nerozumí,číst neumí, žádnou Bibli,církev ani Ježíše neznají?    



Re: Kolosální význam Gutenbergova vynálezu pro život křesťana (Skóre: 1)
Vložil: Gregorios777 v Sobota, 31. březen 2007 @ 18:24:48 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
to Demagog:

proč hledáme všelijaké výklady? Protože "I řekl: Rozumíš tomu, co čteš? Kterak bych mohl, LEČ BY MI KDO VYLOŽIL." (Sk 8,30-31 )

Písmo samo zde dává odpověď na to, proč je třeba výklad Písma. Každý právník ve světské sféře ví, že každý zákon, potřebuje také výklad, aby mu lidé rozuměli.

Demagog to neví a vědět nechce... To je opravdu zvláštní... S tím jsem se ještě nesetkal.



Re: Kolosální význam Gutenbergova vynálezu pro život křesťana (Skóre: 1)
Vložil: aviaf v Neděle, 01. duben 2007 @ 07:22:37 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.ucl.ac.uk/ssees/people/economics-and-business-staff-folder/tomas-cvrcek
Ja myslim, ze tenhleten clanek ten knihtisk tak trochu precenuje. Pise se tu spravne, ze knihtisk maj na svedomi Cinani (a to o nejakejch 7 stoleti driv nez Gutenberg, tisk s pohyblivymi typy se pak objevil, tusim, v jedenactem stoleti za Sungu), ale neni tak uplne pravda, ze jeho moznosti nevyuzili. Vyuzili, ale po cinsku. Cina uz v te dobe mela mohutnou tradici s organizovanou byrokratizovanou statni spravou a knihtisk proste vydal to ovoce, ktere jedine v takovem prostredi mohl vydat: zmnozeni oficialniho papirovani. Svobodne tisteni vseho mozneho ale nenastalo. Je sice pravda, ze ve dvanactem stoleti doslo v Cine ke vzniku neokonfucianstvi (Zhu Xi), ale jak uz sam nazev napovida, nejednalo se ani tak o novou doktrinu jako o reformulaci doktriny stare. Instituce cisarstvi ovsem knihtiskem dotceny nebyly.

V Evrope prave byla situace jina. Evropa byal decentralizovana a vzdycky se tu vyskytovaly staty nebo uzemi, ktere byly relativne svobodomyslne, at uz to byly Benatky nebo Holandsko. Co se nedalo vytisknout v jednom state, dalo se vytisknout v jinem. Proto byl v Evrope knihtisk spojen se svobodnejsim uvazovanim, zatimco v Cine s utuzenim byrokraticke masinerie.

Zaver je ten, ze prevratny nebyl ani tak knihtisk sam o sobe, jako spis jeho vliv v konkretnich podminkach Evropy. Ty podminky jsou velmi velmi velmi dulezite. Podobnej pribeh se da vypravet o strelnem prachu: cinskej vynalez, kterej v Cine akorat vedl k vytvoreni noveho typu jednotky pro cisarskou armadu (artilerie), zatimco v Evrope objev kanonu zcela zmenil raz mest (zbytecnost hradeb), umoznil jejich rozvoj a tim definitivne odstavil stredovekou dominanci slechty.

Chci tim jen rict, ze na podminkach, v kterych se ten ktery vynalez uplatnuje velmi zalezi.

Dalsi vec je, ze knihtisk se nepouzival jen k tisteni hlubokomyslnych moudrych traktatu, ale ze se taky natisklo spousta kravin a zcela zavadejicich bludu (Malleo Maleficarum). Stredoveka katolicka cirkev nechtela dat Bibli do ruky laikum, protoze prej by ji stejne neumeli nalezite vykladat, pac je to fakt tezky. Reformacni pozadavek, aby mel kazdej pristup k Bozimu slovu, byl samozrejme realistickej az teprve v podminkach existence knihtisku. Reformatori tenhle ideologickej souboj vyhrali, takze katolici ten zakaz soukromeho vlastnictvi Bible nakonec zrusili, ale bohuzel negativnim dusledkem byl napriklad i vznik tupeho biblickeho literalismu (obzvlaste mezi protestanty), kterej byl stredoveke cirkvi cizi a z kteryho i dnes vetsine rozumnejch lidi vstavaj vlasy hruzou na hlave. Stredoveka cirkev se obavala, ze s volnym pristupem k Pismu prijde i tendence k povrchnimu, ale o to sebevedomejsimu vykladu. A uprimne, kdyz dneska ctu napriklad co nad Bibli plodi Gregorius, tak nemohu, nez dat tem nekdejsim katolikum za pravdu.  

Proto nejakej "vzrust vzdelanosti" vlivem knihtisku je dost spornej. Ano, dnes mame vseobecnou gramotnost, rekl bych dokonce, ze prumernej clovek toho vi o svete mnohem vic, nez jeho stredovekej protejsek. Ale o tom, ze lidi jsou moudrejsi nez pred knihtiskem bych velmi velmi pochyboval. Knihtisk sice umoznil rychlejsi cirkulaci myslenek, ale z toho jeste nevyplyva, ze z nas udelal lepsi lidi.

Mimochodem, internet ma dobrou sanci zapusobit na nase nakladani s informacemi podobne jako kdysi knihtisk. Taky zlevnuje informace a usnadnuje manipulaci s nimi. Ja sam jsem napriklad velkej fanda wikipedie a googlu-Scholaru. Ale jen malokdo by asi otevrene tvrdil, ze se z nas, internetistu, stali moudrejsi, lepsi lidi. Nestali.

Takze opatrne s tema odama.

Aviaf



Gutenbergov vynález...A INTERNET (Skóre: 1)
Vložil: daggie (http://dagg.blog.cz) v Středa, 04. duben 2007 @ 15:31:26 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
...NĚCO PODOBNÉHO JAKO GUTENBERGŮV VYNÁLEZ KNIHTISKU JE PRO MNOHO Z NÁS DNES POUŽÍVÁNÍ INTERNETU (WEB, MAIL, ICQ etc.).
...nicht wahr?!



Stránka vygenerována za: 0.29 sekundy