Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 237, komentářů celkem: 429553, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 425 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

Dzehenuti

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116476085
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Světy bez náboženství
Vloženo Čtvrtek, 06. duben 2017 @ 22:36:35 CEST Vložil: Tomas

Misie poslal Nepřihlášený

V článku jsou vybrané ukázky ze dvou článků o přírodních kmenech v Amazonii a Bengálském zálivu, které neznají žádnou náboženskou mytologii a žijí realitou. 

Francouz natočil zpověď nejstarších potomků lidí na světě. Kmeni Džaravů hrozí vyhynutí
      



Dokument sleduje jejich denní rituály. Od ranního probuzení, přes lov a sběr, hraní si s dětmi až po kreativní činnosti, jako je líčení nebo vytváření čelenek. "Každé ráno vstaneme a zpíváme, jsme tady tak šťastní," popisuje jedna z příslušnic kmene. A dodává, že mají vždy co dělat.   


"Tohle je film o štěstí, protože tihle lidé jsou šťastní a volní. Zajímavé také je, že Džaravové nemají žádnou víru ani náboženství. Nemají šamanismus, žádný spiritualismus, nic takového. Džaravové jsou vlastně moderní. Existuje tam rovnoprávnost mezi muži a ženami, muž se stará o děti, zatímco žena jde lovit ryby,"   



Indiánov mal obrátiť na vieru, namiesto toho sa stal ateistom   






Boli to tí najšťastnejší ľudia, akých som kedy videl. Mojou úlohou bolo ich presvedčiť, že sú stratení a potrebujú Ježiša, hovorí v rozhovore DANIEL EVERETT.
 Ako reagovali ľudia z národa Piraha, keď sa dozvedeli o Bohu?Pirahovia nemali o Boha záujem, jedine ak zo zvedavosti. Povedali mi, že neveria v Boha tak, ako Američania a nechcú o ňom počúvať. Jedného dňa, po tom, ako som v ich dedine žil s prestávkami 14 mesiacov, prišiel za mnou Kóhoi a povedal „Potrebujem s tebou hovoriť. Pirahovia vedia, že si opustil rodinu a vlastnú krajinu, aby si prišiel sem a žil s nami. Vieme, že to robíš preto, aby si nám povedal o Ježišovi. Chceš, aby sme žili ako Američania. Ale Pirahovia nechcú žiť ako Američania. Radi pijeme. Máme radi viac ako jednu ženu. Nechceme Ježiša. Ale máme radi teba. Môžeš s nami ostať. Ale už viac nechceme počuť o Ježišovi.“Kultúra Pirahov je spečifická relatívnou absenciou akýchkoľvek rituálov a spoločensky podmienenou sústredenosťou na prítomnosť. Nenájdeme u nich mýty o stvorení, tradičné príbehy ani fikciu, inými slovami Pirahovia komunikujú iba o udalostiach, ktoré sú ukotvené v danom momente. Tento princíp priameho zážitku znamená, že pokiaľ niečo nezažijete na vlastnej koži, vaše príbehy o tom sú viac menej irelevantné. Preto sú do veľkej miery hluchí voči snahám misionárov, ktorí zakladajú svoje učenie na príbehoch z dávnej minulosti. Akékoľvek mýty o stvorení nemajú šancu ustáť ich požiadavku priameho dôkazu.
Prečo ste začali prehodnocovať svoje misionárske zámery?Prehodnocoval som svoj misionársky postoj z dvoch kľúčových dôvodov. Po prvé, Pirahovia nevyzerali, že by z duchovného hľadiska niečo potrebovali – boli to tí najšťastnejší a psychologicky najzdravší ľudia, o akých som kedy počul. Mojou hlavnou misionárskou výzvou teda bolo presvedčiť šťastných, spokojných ľudí, že sú stratení a potrebujú Ježiša ako svojho osobného spasiteľa. Po druhé, Pirahovia vyžadovali dôkazy všetkého, čo som povedal – je to v ich kultúre dôležitá hodnota.Keďže som nemal žiadnu priamu skúsenosť (alebo svedka) s Bohom, či Ježišom, Pirahovia spochybňovali, či mám vôbec právo hovoriť s nimi na túto tému. Keď som im jedného dňa rozprával o svojej kresťanskej viere, pozorne počúvali a potom sa opýtali: „Počuj, Dan, ako ten Ježiš vyzerá? Je tmavý ako my, alebo bledý ako ty?“ A ja som im odpovedal: „Nikdy som ho nestretol. Žil veľmi dávno. Ale mám jeho slová.“ A oni na to: „Ale Dan, ako môžeš mať jeho slová, keď si ho nikdy nepočul ani nevidel?“





"Světy bez náboženství" | Přihlásit/Vytvořit účet | 157 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Světy bez náboženství (Skóre: 1)
Vložil: Dzehenuti v Pátek, 07. duben 2017 @ 09:33:09 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Lol, tak přijede tam jakéjsi kovboj, zřejmě katolík s lidskou naukou o "trojici", které byl někde pokropen....nemá žádnou osobní zkušenost s Bohem a chce někoho přesvědčit o této lživé trojici. Je nad slunce jasné, že každý kdo logicky uvažuje ví, že trojice je nesmysl.



Re: Světy bez náboženství (Skóre: 1)
Vložil: wollek v Pátek, 07. duben 2017 @ 12:26:45 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Zaujala mne ta druhá část:

- těžko může někdo hledat Krista, když si nepřipadá ztracený a je spokojený. Ježíš taky nikoho nepřesvědčoval, ale říkal, že lékaře potřebují nemocní, nikoliv zdraví.

- pokud jim kazatel život s Ježíšem představoval něco ako život Američanů, že je to vůbec napadlo takto spojovat - taky bych neuvěřil...

- Everett opustil svou rodinu - toto je před Bohem správné? Vykašlat se na své nejbližší a jít někam, kde ho nikdo poslouchat nechce?

- podle těch slov to byl kmen, který žil jen přítomností, jenom realitou. Takto zřejmě smýšlí také zvířata - a pokud je nikdo neohrožuje, patrně jsou také spokojená. Čím více rozumu, moudrosti a vědění, tím více možností k nespokojenosti, k tomu být neštastný... přemýšlet abstraktně, o dúvodech, o původu, o vlivu našich rozhodnutí na budoucnost je patrně především výsadou člověka. Kdo nehledá, nenajde. Kde se neptá, odpověď pravděpodobně nedostane.

- pokud se kazatel nechal tak snadno zaskočit (neschopnost vysvětlit, že potřebují Ježíše, a že ne na vše potřebují 'důkazy' podle svého gusta), tak proč tedy opustil svou rodinu - čímž jí patrně ublížil?

- je mnoho lidí, které jsem v životě nepotkal, neviděl, ani neslyšel, přesto znám jejich slova - v podstatě se to týká i všech tady na GS - to je fakt argument hodný toho odpadnout od víry :-( - chápu, že je to jeden případ z tisíce, ale někdy se hodí i toto vytáhnout. Chápu to, ale pokud bych na něco neměl víru a přesvědčení, tak do toho cpát nebudu - asi tak.



Re: Světy bez náboženství (Skóre: 1)
Vložil: luteran v Pátek, 07. duben 2017 @ 12:37:08 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Náš pes je taky šťastnej tvor. Stačí mu večer nasypat do misky. Je nadšenej, když s ním jdeme na procházku. Raduje se, když občas prožene kolem lidi na kole nebo jiné pejsky.

Já nejsem pes. Chci vědět, proč tu jsem. Chci vědět, jaký smysl má můj život. Chci vědět, kdo má na svědomí tu krásu i tu ošklivost kolem mě. Chci vědět, co je zlé a dobré a jak to poznat. Chci vědět, proč se my lidé navzájem zraňujeme, nebo proč si obětavě pomáháme. Atd.

OK, někomu možná stačí myslet si, že je smítko ve vesmíru bez účelu a cíle. Možná to stačí těm kmenovým lidem (i když do mysli jim v každé chvíli nevidíme). Možná to stačí tobě.

Mně to nestačí.



Re: Světy bez náboženství (Skóre: 1)
Vložil: tele v Pátek, 07. duben 2017 @ 13:10:10 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Šalom, Jiří.


Už jsme si o tom dříve psali. Jedna si docela důležitá věc mne napadla ...


Jaké jsou jejich vztahy a vztah k vlastnictví. Jestli se u nich vyskytují vraždy, lež, rodinná neúcta, krádeže - zda tedy vůbec střádají majetek (asi ne, nebo kmenově - prostě se sdílí o vše, zda mají potíže s cizoložstvím nebo prostě mají volný sex, nějaká kmenová hierarchie - nebo k sobě přistupují prostě rovným způsobem dobrého rodinného vztahu atd. apod.



Re: Světy bez náboženství (Skóre: 1)
Vložil: uzivatelGranosalis v Pátek, 07. duben 2017 @ 13:41:59 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Tento článek jsem sem vložil z jednoho hlavního důvodu: Od mnoha věřících lidí jsem slyšel, že to mám marné, že lidi vždycky byli a budou lidmi náboženskými, že k tomu mají údajně sklony, je to v nich. A že prý jsou takoví všichni na světě. Tak jsem přinesl doklad o tom, že tomu tak není. Existují světy bez bohů, bez náboženských doktrín, bez konceptu hříchu, bez udobřování božstev, bez obětování bohům. Uznávám, že různě věřících lidí na planetě je většina, bude jich tak 5 -6 milliard, lidí bez víry je menšina, 1- 2 miliardy. Ale to nevypovídá o tom, co je přirozené a co je původní. Být věřícím bylo možná v jisté době evolučně výhodné. Možná že to přináší uživatelům benefity v podobě nějakého vnitřního uspokojení. Avšak původ všech náboženství je vždy v tom, že si někdo vymýšlí koncept ideologií a neviditelna a spoléhá na naivní posluchače ochotné věřit. Podstatné pro mě je, že existují i "primitivní" kmeny, které striktně vyžadují empirii, důkazy. Jinak nejsou ochotni přijmout nic. To je pro mě fascinující. To je pro mě důkaz, že kritické myšlení není výsadou univerzit, ale že je to součástí zdravého selského rozumu. A že je to přirozené. Být nevěřící je přirozené. Určitě byl jako výchozí stav lidí nebo předchůdců člověka nepobožnost. Pobožnost musela být naroubována jako druhá, následná možnost. Pobožnost přišla nejen s lidmi, co si vymýšlejí, ale i jako produkt moderního mozku s přemírou innformací a tvoření spojů, že se při hledání asociací mozek zavaří a hodí to errory v podobě skrytých konspirací, pověr a od toho bodu už je to jen krůček ke vzniku náboženství. 



Re: Světy bez náboženství (Skóre: 1)
Vložil: Willy (stanislav.velicky@seznam.cz) v Pátek, 07. duben 2017 @ 13:51:11 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Svět nepotřebuje náboženství - Satanův vynález. Svět potřebuje Boha v Kristu, který za nás zemřel, vstal z mrtvých a dává nám život a smysl života, který Bůh zamýšlel při stvoření člověka, stvořeného k Božímu obrazu a jako Boží podobu, aby se rozmnožili, naplnili zemi, panovali nade vším živým a podmanili si zemi.



Re: Světy bez náboženství (Skóre: 1)
Vložil: unshaken (unshaken@outlook.cz) v Pátek, 07. duben 2017 @ 22:30:51 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Je podivné, že se k těm lidem dostali misionáři a vůbec cizí lidé, když mezinárodně uznávané dohody stanoví, že s těmito lidmi je zakázáno se stýkat, aby nebyl narušen jejich přirozený životní styl.

Jinak tyto pozůstatky přírodních lidí v Amazonii doposud existují - četl jsem o několika kmenech, ví se o nich jen podle pohledu z letadel. Ale tvrzení, že nemají svá náboženství jsou od věci - každý člověk je spirituální, i když ta spiritualita může být spojena s přirozeným řádem života a nepotřebuje ani americké náboženství.



Re: Světy bez náboženství (Skóre: 1)
Vložil: uzivatelGranosalis v Sobota, 08. duben 2017 @ 12:20:10 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Internet zabíjí náboženství

http://zoom.iprima.cz/clanky/internet-zabiji-nabozenstvi-dokazali-vedci-z-mit



Re: Světy bez náboženství (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Neděle, 09. duben 2017 @ 11:37:18 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
Se zánikem Džaravů totiž zmizí také svědectví o první lidské rase. Kmen byl totiž první, jenž před 70 tisíci lety opustil Afriku a usídlil se na asijském kontinentu.

  A téhle pohádce věříte? Pokud ano, tak to už dává smysl proč jste uvěřil v životě kdejaké nesmyslné bajce a věříte jí dodnes.


Po druhé, Pirahovia vyžadovali dôkazy všetkého, čo som povedal – je to v ich kultúre dôležitá hodnota. Keďže som nemal žiadnu priamu skúsenosť (alebo svedka) s Bohom, či Ježišom, Pirahovia spochybňovali, či mám vôbec právo hovoriť s nimi na túto tému.

  Díky za zajímavý článek. Takže nějaký chlápek, který se snažil sdělit druhým něco ve stylu "jedna paní povídala", neměl úspěch a předměty jeho snahy se "neobrátily na víru". Posluchači si chtěli ověřit to, co říká. A pokud si nemohli ověřit, tak bajky z druhé ruky odmítli. 

  Byli tedy normální a rozumní. 

  Díky za zajímavý článek.



Re: Světy bez náboženství (Skóre: 1)
Vložil: timg v Pondělí, 10. duben 2017 @ 11:06:47 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
---- „Počuj, Dan, ako ten Ježiš vyzerá? Je tmavý ako my, alebo bledý ako ty?“ A ja som im odpovedal: „Nikdy som ho nestretol---

                                    Jak pak může neobrácený někoho obracet.    



Vzkaz pro pobožné (Skóre: 1)
Vložil: uzivatelGranosalis v Pondělí, 10. duben 2017 @ 15:48:15 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pobožní, nemůžu se věnovat čtení každého příspěvku a prohledávat všechny vaše slohovky. Čtu jen asi tak  10 - 20% z toho, co tu je, takže kdo mi něco chce, napište to tady na toto vlákno. Případně zase udělám kanál na pobožnost na youtube, ale už jsem se nechtěl v těch pobožných sračkách patlat. Jenže vy, pobožní, jste abnormálně aktivní a bombardujete internet. A o zachování sekulárního státu se musí bojovat, jinak vy ho demontujete a uděláte to, co Erdogan v Turecku nebo Putin a pravoslavní v Rusku nebo co udělali pobožní v Polsku. 



Stránka vygenerována za: 1.45 sekundy