Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 229, komentářů celkem: 429545, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 428 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

rosmano
oko

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116466323
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Islám, Allah, Bůh
Vloženo Pátek, 09. leden 2015 @ 09:18:31 CET Vložil: Tomas

Kritika bludů poslal karels

Jedním z naprosto zakořeněných omylů u veřejnosti, které máme spojené s islámem je, že ﷲ Allah znamená Bůh. Pokud bychom připustili, že ﷲ Allah znamená v překladu to, co v hebrejštině אלהים  Elohim, v latinském jazyce Deus, v angličtině God, v němčině Gott a v českém jazyce Bůh, potom by muslimové měli bezejmenného Boha. Boha, který nemá jméno.

Jaké je pak ale v arabštině označení Boha? Je to arabský tvar اله Ilah. Moje myšlenka se ostatně potvrzuje v tzv. islámském vyznání víry šaháda, kde uvedu její část: لا اله الا الله [la ʾilaha ʾilla-llah] – což se nesprávně překládá do českého jazyka jako: „Není božstva kromě Boha“, správný překlad pak je: „Není Boha kromě Allaha“. (překladatel, který překládá první část šahády „Není božstva kromě Boha“ - je prachsprostý lhář)

Allah neznamená Bůh, ale je to osobní jméno Boha! Allah je jednoduše Bohem uctívaným muslimy. Někteří z všemožných vykladačů se pokoušejí vysvětlit tvar Allah jako výsledek odvozený z tvaru Al+ilah (Al je určitý člen, ilah znamená Bůh), což ovšem například zamítá samotná encyklopedie muslimů Abdul Mannan Omar's Lexical Dictionary of the Quran.[I]

Substantivem „Bůh“ vyjadřujeme nadsvětnou transcendentní bytost, která je nesmrtelná a stvořila tento svět. Potom ovšem někdo může přijít s dotazem, jak se tato bytost jmenuje. Podobně se ptal i Mojžíš: „Hle, já přijdu k Izraelcům a řeknu jim: Posílá mě k vám Bůh vašich otců. Až se mě však zeptají, jaké je jeho jméno, co jim odpovím?“ Bible, Exodus 3,13

Pokud totiž připustíme možnost, že Allah znamená Bůh, potom by muslimové měli bezejmenného Boha. Allah je nepochybně osobním jménem Boha, podobně jako u židů je osobním jménem Boha יהוה Jahve a u křesťanů je oním jménem Ježíš.  

Není to jenom jakási lingvistická hra se slovíčky pro ukrácení času. Následky volby, zda rozhodnu o tom, že Allah je osobním jménem, nebo znamená Bůh, jsou zásadní.

V okamžiku, kdy přicházím na to, že Allah je osobním jménem Boha, kterého uctívají muslimové:

1. Tohle jméno nepatří do Bible. Arabští křesťané by měli vyměnit všechna místa, kam dosadili osobní jméno ﷲ Allah v Bibli, správným arabským tvarem اله Ilah tj. Bůh.

2. Vžitá představa, že muslimové, židé a křesťané mají stejného Boha tím však také dostává na „frak“. Nárokovat jedinost si může pouze jedna bytost.

„Slyš, Izraeli, יהוה Hospodin je náš Bůh, יהוה Hospodin jediný.“ Bible, Deuteronomium 6,4

Podobně jako v Koránu v súře 112 se hovoří o jedinosti Allaha. Srovnání Bible a Koránu:

יהוה אחד [Adonaj echad] Hospodin (Jahve) je jeden (Deuteronomium 6,4)

ﷲ احد [Allahu ahad] Allah je jeden (súra 112,1)

Ale jedinost Boží si může nárokovat jenom pravý Bůh! Jedinost Boží je spojená s uctíváním, s pravým Bohem, se stvořením světa tímto Bohem. Vždyť jedinost Boží vylučuje kohokoliv jiného, aby existoval ještě další „Jeden“. Buď je „jeden“ Hospodin, nebo je „jeden“ Allah. Aby čtenáři pochopili, jedinost není spojená pouze s nějakým numerickým počtem, ale v jedinosti Boží se snoubí uctívání pravého Boha.

Navíc tahle argumentace opět dokazuje pravdivost smyslu mé úvahy, že Allah neznamená Bůh, ale je jménem Boha!

3. Zůstává otázka k diskuzi, kdo a z jakého důvodu se zasadil o to, že jméno Allah začalo být chápáno namísto osobního jména Boha uctívaného muslimy jako obecné arabské označení „Bůh“.


Závěr: Rád bych vykořenil vžitý omyl o tom, že Allah znamená v arabštině Bůh. ﷲ Allah je jistě jméno Boha, kterého uctívají muslimové. Allah vůbec nepatří do arabské křesťanské Bible a s tímto jménem a činy páchané v jeho jménu, jako následovníci Ježíše Krista, nemáme naprosto nic společného.

Smysl článku byl tedy vykořenit blud, že činy muslimů jsou páchané ve jménu jediného Boha, který je společný pro muslimy a křesťany (a židy). Allah, Bůh uctívaný muslimy, nemá s křesťany, křesťanstvím a Biblí vůbec nic společného. Allah je zjeven v Koránu, doporučuji každému přednostně Bibli k osobní četbě - potom si přečtěte Korán, srovnejte s Biblí - a dáte mi za pravdu.

 
Poznámky:

I. Výkladový slovník muslimů Abdul Mannan Omar's Lexical Dictionary of the Quran:

Allah.....It is the proper noun applied to the Supreme Being, Who is the sole possessor of all perfect attributes, Who is free from all defects and Who exists necessarily by Himself. It is not a common noun. All Divine atributes mentioned in the Holy Quran are qualities of the proper name Allah. No other language has a distinctive name for the Divine being. the nsames found in other languages are either attributive or descriptive and can be used in the plural form, but the word Allah is never used for any other thing, being or deity. It is never used as a qualifying word. Sibwaih and Khalil say, Since Al in the beginign of the word is inseparable from it si it is a simple sub-stantive, not derived from any other word. the word Allah is not a contraction of al-ilah, as some people tend to believe, but quite a different word.


"Islám, Allah, Bůh" | Přihlásit/Vytvořit účet | 68 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Islám, Allah, Bůh (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pátek, 09. leden 2015 @ 10:21:45 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Řekl bych že je to může znamenat obojí. Jméno i obecné označení. Kromě toho snad všechna slova měla kdysi konkrétní význam, který může být v dnešní době zapomenutý. Slovanské slovo bůh nebo bog odvozují někteří znalci jazyků od indického slova bhaga, které znamená asi tolik co vznešený. Lord znamená v angličtině pán, v románských jazycích zase dodneška odvozují slovo bůh od řeckého Dia (1. pád Zeus), což je asi příklad dodatečného zobecnění jména.
Základní formou biblických jmen je pravděpodobně El, což znamená silný. Praotec Abraham uctíval Hospodina zménem El šadaj, což znamená Silný Všemohoucí. Existují  tvary Elohim, Eloah , El Eljon, což překládáme jako Bůh Nejvyšší. Věřím že je odtud odvozeno i slovo allah. V obecném slova smyslu i jako konkrétní jméno.



Re: Islám, Allah, Bůh (Skóre: 1)
Vložil: oko v Pátek, 09. leden 2015 @ 11:02:54 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Karle,
tohle jsou jenom intelektuální úvahy pobožného křesťana, který  už dopředu s určitým záměrem, už s určitým předzvěděním se pokouší sobě i nám cosi dokázat a účelově tomu podřizuje i patřičné "důkazy".


Slovo Alláh skutečně má vývojem jazyka svůj původ v označení Boha (ilah) a jakákoli encyklopedie muslimů je zde zcela bezpředmětná a účelová jako tento článek.
Arabští křesťané nazývali Boha slovem Alláh už několik století před Mohamedem.
Toto bylo právě (vloni či předloni?) předmětem soudního sporu, kdy muslimové chtěli donutit arabské křesťany k přepsání Bible tak, aby se tam slovo Alláh nevyskytovalo. (encyklopedie muslimů jako důkaz ale nestačí.)
Arabští křesǎtné to ovšem odmítali. Moc dobře vědí, co v jejich jazyku slovo Alláh znamená.


Doporučuji ti seznámit  se životopisem Mohameda (třeba ten nejstarší  od Ibn Isháka).


Mohamed navazoval na víru židů a křesťanů v jednoho Boha a zpočátku vůbec neměl v úmyslu ani vytvářet jiné náboženství. Byl vnitřně přesvědčen, že jeho osobní víra v jednoho Boha je totožná jak s vírou židů, tak i s vírou křesťanů. Když zjistil, že jeho podoba víry je židům jen pro smích, teprve se radikalizoval a prohlásil o nich, že židé změnili texty v Bibli a že jen ta jeho podoba náboženství je ta pravá a konečná a prohlásil se za proroka.

Pokud bys však Mohamedovi chtěl v jeho době tvrdit, že jeho Bůh není totožný s Bohem židů a křesťanů, nejspíš by ti nechal useknout hlavičku.
Vždyť samotné texty Koránu se sice zkresleně - ale přesto odvolávají na Boží zjevení Abrahámovi, Mojžíšovi, Áronovi atd. Korán je z velké části jenom folklórní slátaninou biblických textů v dobové úpravě arabského vyparvěče příběhů - Mohameda. Korán se tedy odvolává na toho samého Boha, jako mají židé i křesťané.

Proto jsou také židé i křesťané označováni Mohamedem v Koránu jako "lidé knihy".

"Knihy" - Bible, kterou dostali od toho samého Boha jako dostali muslimové Korán - jenom prý židé některá místa v Písmu údajně podle Mohameda zfalšovali. Nijak se ale nenamáhal s důkazy kdo to mohl zfalšovat, kdy se atk stalo, ani co konkrétně mělo být sfalšováno. A je toho hodně - všechno, co učí islám jinak, než popisuje Bible, logicky muselo být židy zfalšováno. No, to dá přece rozum!  :-)



Re: Islám, Allah, Bůh (Skóre: 1)
Vložil: unshaken (unshaken@outlook.cz) v Pátek, 09. leden 2015 @ 15:44:13 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Citace: "...potom by muslimové měli bezejmenného Boha. Boha, který nemá jméno."

Otázka: A křesťanský či židovský Bůh jméno má?

Trochu jsem kdysi pročítal úvod do Koránu a překladové obtíže tam jsou zmíněny. Nehledě na všechny nejasnosti nebo nesrovnalosti, jméno pravého Boha není pojmenováním, ale vyjádřením existence, jsoucnosti. Bůh se zjevuje všem lidem (Jób). To chce karels tvrdit, že kdysi se zjevoval Indiánovi tak, že se představil "Jak se máš Vinnetou? Já se jmenuji Hospodin".

Neboli autor článku nechtě potvrdil, že Alláh může být totožný s Hospodinem. Pokud si to nemyslí, doporučil bych mu přečíst něco z života proroka Muhammada, zejména to, jak k Bohu Koránu přišel z křesťanských a židovských spisů a jak neurčitého Alláha ztotožnil s konkrétním pravým Bohem. Neboli Alláh = totéž co Hospodin, jedna přezdívka je subjektem totožná s tou druhou.

A na závěr: Člověk neuctívá pravého Boha pod nějakým konkrétním jménem, ale uctívá toho, kterého ve svém srdci vyznává. Dokonce představa Boha nemusí mít nějaké konkrétní jméno, člověk ho nemusí vnímat jako konkrétní představu. Bůh se totiž dá stejně nakonec poznat sám, jinak by poznatelný vůbec nebyl. Dokonce se zjevuje těm, kteří ho neznali ani nehledali. Kdyby tomu tak nebylo, nebylo by ani žádného obráceného z ateisty. Stačí si poslechnout elementární svědectví, jak neznabozi k Bohu přišli. Copak něco věděli o Božím jménu, jak by se mohli s Bohem setkat, když by On sám nechtěl?



Re: Islám, Allah, Bůh (Skóre: 1)
Vložil: ssns v Pátek, 09. leden 2015 @ 20:12:53 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pokud totiž připustíme možnost, že Allah znamená Bůh, potom by muslimové měli bezejmenného Boha.

Já zastávám takový pošetilý názor, že když mluvím o něčí teologii, vycházím z jeho pochopení. A tak bych se podíval na verš (ajah), konkrétně 17,110 (česky, arabsky + anglicky). Co se nám tu říká? Že bůh má v samotném Koránu více jmen. A jde o jména a ne nějaké atributy, jak se má často chybně za pravdu. Gramaticky je spojení al+iiláh problematické, protože pak by častý výrok v Koránu "ja Allah" byl špatně, neboť v takovém případě je nutné určitý člen vynechat stejně jako např. u "ja rabb" (a nikdy ne ja ar-rabb). Stejně tak v 20,8 čteme o božích jménech. V hadithech (fuj, to je divné slovo - správný plurál je ahadíth) vím o dvou případech, kde Mohamed mluví o 99 jménech Alláha, konkrétně Sahíh al-Buchárí (3.50,894) a Sahih Muslim (35,6476) - očividně jde o záznam téhož výroku. 

Problém s těmi jmény je, že z Koránu ani žádného silného hadíthu (silný = považovaný za autentický) nemáme jejich seznam. Dr. Google samozřejmě najde seznam těch jmen, ale stačí se zeptat toho, kdo za ním stojí, odkud ten seznam čerpá. Neexistence toho seznamu je špatná zpráva, protože podle obou silných hadíthů postačí znalost těch 99 jmen k tomu, aby člověk šel po smrti do ráje. :-)

Četl jsem hodně teorií o tom, co vlastně slovo alláh znamená, ale zdá se, že sami muslimové v tom nemají jednotný názor. Někdo bude tvrdit, že to znamená "bůh", jiný jméno, původ se hledá v aramejštině, Babylónu a všude možně. Problém je samozřejmě s výslovností (často otázka vokalizace) a pak v časté podobnosti slov (jmen bohů), která ale nejsou prokazatelně nějak příbuzná.

Pokud bych se měl držet Koránu a silných hadíthů, řekl bych, že bůh muslimů ma 99 jmen a Alláh bude jedno z nich. Korán jich ještě pár definuje, ale přesný seznam nemáme. A tady jsme na tom podobně s Biblí. Odkud bereš tu jistotu, že JHVH je skutečným a jediným jménem Boha? Proč ne El, Eloah a Elohim? A k tomu ještě máme další jména složená, např. El šaddaj, El Eljon. Vždyť mi ani pořádně nevíme, jestli elohím je skutečně gramaticky plurál od slova el či eloah (to může být singulár či duál). A teď zkus aplikovat gramatiku na elohim podobně jako jsi to udělal s alláhem.

Eloah - klasická koncovka pro ženský rod, k tomu přidáš koncovku pro mužský plurál (+im) a máš tu elohim, tj. mužský plurál ženského slova, který se používá v jednotném čísle, např. Gn 1,26. Takže do češtiny: žena - ženové - ženové řekl. Ale klasická koncovka nemusí být směrodatná. No a připočti si k tomu aramejskou podoby elah, která může být zkráceninou el + ahjeh a odkazem na Ex 3,14 a viz též elah elahin v Dn 2,47.

Ty tvrdíš, že Elohim = Bůh, já se přikláním k tomu, že Elohim je jedno ze jmen Boha. Někteří muslimové a křesťané (viz Mt Sinai Arabic Codex 151) tvrdí, že Alláh = Bůh, ty tvrdíš (a já spíš souhlasím), že je to jméno pro boha Koránu (ale určitě ne jediné).




Re: Islám, Allah, Bůh (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Sobota, 10. leden 2015 @ 08:32:52 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Už mi to tady zaznělo několikrát, stejně jako v jednom případě na mém blogu: že i křesťané mají Boha, který nemá jméno.

A pravý Bůh nemusí mít jméno.

Jenomže podobnou argumentací bychom nakonce došli až k tomu, že pravý Bůh se nemusí zjevovat v Bibli, že i ostatní svaté knihy jako Korán, Tao te ťing jsou zjevením pravého Boha, což je v naprostém rozporu s tím, jak Bohu a víře rozumím já - alespoň podle mé zkušenosti křesťana za 20 let mého křesťanství.



Re: Islám, Allah, Bůh (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Neděle, 11. leden 2015 @ 07:02:12 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
99 jmen Boha v islámu je zde:
http://en.wikipedia.org/wiki/Names_of_God_in_Islam

Islámská stránka o tom, že Allah je jméno Boha zde:
http://www.muslim.org/islam/allah.htm



Stránka vygenerována za: 0.52 sekundy