Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 631 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116494064
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Církevní "restituce" ohroženy
Vloženo Neděle, 14. říjen 2012 @ 20:49:39 CEST Vložil: Stepan

Církevní restituce poslal Nepřihlášený

V úterý 2. října se na půdě poslanecké sněmovny konalo veřejné slyšení, které se týkalo odevzdaných petic proti přijetí zákona o tzv. církevních restitucích.

Jednání moderovala místopředsedkyně petičního výboru poslankyně Hana Orgoníková (ČSSD), která informovala, že petice celkem podepsalo asi 75 tisíc občanů. V publiku zasedli především poslanci opozice a asi dvacet zástupců veřejnosti. V debatních příspěvcích, kde proti odborným historickým a právním argumentům opozičních poslanců (z ČSSD, KSČM a VV) spíše heslovitě uplatňovali své požadavky předkladatelé zákona ústy náměstka (nepřítomné) ministryně kultury Františka Mikeše, a zástupci ODS a TOP 09, krátce promluvil i náměstek (nepřítomného) ministra financí Jan Gregor. Zcela schematicky hájili „svou věc“ i zástupci římskokatolické církve Tomáš Holub (generální sekretář České biskupské konference) a Karel Štícha (ekonom pražské arcidiecéze). Tito posledně jmenovaní činitelé římskokatolické církve však jednací sál opustili předčasně, takže už nemohli odpovídat na otázky. V závěrečné části slyšení, kdy slovo dostali i zástupci veřejnosti, kteří petice iniciovali a organizovali, dospělo jednání k jasnému stanovisku, které zformuloval Vojtěch Filip (předseda KSČM), a protože bylo hlasováním přijato, bude je petiční výbor tlumočit sněmovně.


1. Bylo konstatováno, že vládní zákon o vyrovnání státu s církvemi je de jure zamítnut, neboť jeho nové projednání nebylo zařazeno na první schůzi sněmovny poté, co zákon zamítl senát, čímž byl porušen jednací řád sněmovny. 

2. Petiční výbor žádá ministerstvo kultury, aby do 31. října 2012 odevzdalo sněmovně podrobný soupis nemovitostí, jejichž vydání církve na ČR požadují. 

Na dotaz z publika Vojtěch Filip objasnil, že pokud se sněmovna pokusí  fakt, že zákon byl zamítnut zpochybnit a přistoupí k opožděnému hlasování o jeho novém přijetí, bude se jednat o neústavní krok  a věc bude řešit Ústavní soud. Jako účastnice veřejného slyšení ve sněmovně tedy radostně sděluji, že díky občanské aktivitě mohou i ti, co pouze tiše sympatizovali s naším úsilím, společně s námi slavit první vítězství. Současně ale upozorňuji na to, že se jedná o běh na dlouhé trati a že „protivník“ to nevzdá a bude dál pokračovat v úsilí o získání majetků, které církvím v roce 1948 už nepatřily. Nelekejme se ale a uvědomme si, že to, co jsme od ledna do října tohoto roku dokázali navzdory mediální masáži a vládnímu a katolickému zaříkávání, je velice povzbuzující! Naše společné občanské úsilí zpochybnilo církevní nároky a zahnalo vládní předkladatele do defenzívy. Všem občanským iniciativám i jedincům, kteří nás podporovali, děkujeme za jejich energii, s kterou prosazovali  pravdu. V dnešní době, kdy jsou zpochybňovány i principy, na kterých vznikla samostatná Masarykova republika, je povzbuzující, že občané (věřící i ateisté, straníci i nestraníci, přívrženci pravice i levice) jsou schopni se spojit v obraně ohrožené suverenity státu. I těm mnohým, kteří už jsou unaveni a zklamáni a už přestávají v demokracii věřit, protože vidí, že jejich život nepozvedla, toto konkrétní vítězství může dodat kuráž. Dnes získala demokracie plusový bod. Je správné si to plně uvědomit. 

Demokracie přece není dar, který na nás spadl shůry v roce 1989, ale je to proces, každodenní úvazek. Demokracie je společné dílo, a proto žádné úsilí o ni není vydáno zbytečně. I ty nejslabší z nás, kterých se zamítnutí zákona o takzvaných církevních restitucích citově už nedokáže dotknout, protože do jejich beznaděje „politické zprávy“ neproniknou, by měli jejich blízcí informovat, že se něco změnilo. Dávat naději a šířit ji je povinností nás silnějších, těch co neodešli z bojiště. Tak to bylo vždy a má to svou logiku. Říká se tomu kruhová obrana. Vnější kruh, který je v těsném dotyku s „protivníkem“ čerpá svou sílu a jistotu z vnitřních kruhů, které tvoří to zázemí… Bez Masarykových legií by republika nevznikla. Ale každý z legionářů měl za sebou kruh lidí v zázemí, kvůli kterým do toho šel. Je to už téměř sto let stará záležitost, ale její schéma není zastaralé a stále může sloužit jako návod k použití.

Podobná témata

Církevní restituce

"Církevní "restituce" ohroženy" | Přihlásit/Vytvořit účet | 3 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Církevní "restituce" ohroženy (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pondělí, 15. říjen 2012 @ 14:59:25 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Řekl bych že první republika po které následoval příklon k nacismu, komunismu a dnešní zvláštní formě demokracie je dokonalým příkladem toho co se pokaždé když se nějaký jednotlivec mebo skupina obyvatel odvrátí od Boha a od Církve a snaží se jí okrást a zničit. Plete si tím karabáč na vlastní záda a cokoliv ukradně církvi o to přijde mnohanásobně sám. Zná někdo nějaký příklad z dějin lidstva že by někdo zbohatnul na svatokrádeži, nebo že by mu přinesla štěstí ? Každá taková země vždycky zchudla, byla zmasakrována nebo přestala existovat. Od Babylóna až dodneška.
radši se všichni společně modleme ať to nepotká nás.



Nepřijetí zákona č.580 vítám (Skóre: 1)
Vložil: martino v Úterý, 16. říjen 2012 @ 10:49:45 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Církevní restituce nejsou vůbec ohroženy. To mohl napsat jen bambula, který o tom nic neví. Naopak stát je ohrožen, že bude platit jako zběsilý. Již jsem zaregistroval, že některé subjekty, které připravovaný zákon č.580 měl vyřadit z restitucí, jako řeholníci, různé právnické osoby apd. již v tichosti v souladu s rozhodnutím ÚS, svůj majetek vysoudili viz. rok 2011 a 2012.
Ústavní soud totiž před časem vydal závazné usnesení, že více jak 20ti letá nečinnost PČR, je proti ústavní a vydal dva možné návody jak stav řešit. Dohoda mezi Církví a státem nebo pokud ta dohoda nebude, možnost domáhat se vydání ukradeného majetku po 25.únoru 1948 soudní cestou, což před tím možné nebylo. ÚS soud proto pro potřebu soudů vydal i potřebnou judikaturu, které v poslední době např. využili Premonstráti a další církevní právní subjekty připravují podobné žaloby.
Takže stát vydá ukradený majetek bez přijetí zákona č.580 a ještě bude řádně a pravidelně platit duchovní, včetně těch, kteří by od 1.1.2013 přišli o tuto možnost.
Osobně nepřijetí zákona č. 580 vítám, neboť byl velmi nespravedlivý. Církvi by se vrátilo podle Duky jen 25-30% ukradeného majetku a 70% měla Církev darovat krajům a obcím. Měl se totiž dle dohody vydávat jen majetek státu, což vnímám jako hlubokou neúctu k dědictví našich předků, kteří odkazovali část a někdy i celý majetek Církvi pro potřebu Církve ve službě pro druhé, jako školy, nemocnice apd.



Stránka vygenerována za: 0.19 sekundy