Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 236, komentářů celkem: 429552, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 414 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

Dzehenuti

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116475509
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Chanuka - židovský Svátek světel
Vloženo Pátek, 29. listopad 2002 @ 12:17:23 CET Vložil: Bolek

Společnost poslal Tonda

  Chanuka - židovský Svátek světel Ode dneška po osm večerů můžete při procházce po setmění spatřit za oknem hořící svíčky. Dnes jednu, zítra dvě... každý další večer o jednu víc. Do křesťanských Vánoc zbývají více jak tři týdny, ale přečtěte si, proč někteří slaví Svátek světel už dnes večer.

Prastará židovská legenda vypráví o zázraku, který se udál v jedné malé daleké zemi v dobách, kdy byla Bible ještě mladá. Ve Středomoří se tenkrát rozprostírala velká říše založená Alexandrem Makedonským a řecký jazyk a kultura se rozšířily do všech koutů tehdejšího světa. Dávno před příchodem makedonských vojsk se Židé, malý vnitrozemský národ v zemi, jíž Řekové říkali Philistia, navrátili z babylónského zajetí, obnovili zničený Chrám ve svatém městě Jeruzalémě a začali znovu žít podle přikázání Zákona, svatých pěti knih Mojžíšových psaných hebrejským jazykem jejich otců. Zcestovalí obchodníci tehdy občas vyprávěli o malém lidu filosofů, který uctívá neviditelného Boha nebes.

Po Alexandrově smrti byla říše rozdělena mezi jeho následovníky a Palestina se stala jen malou zemičkou mezi mocnými rivaly, králem syrským a egyptským. Zpupný syrský král Antiochos s přízviskem Epifanés, Zjevený Bohem, začal židovský lid utlačovat. Královské vojsko plenilo Jeruzalém a znesvěcovalo Chrám, vraždilo a odvlékalo do zajetí ženy a děti. Král dal v celé své říši vyhlásit, že všichni musí být jednolitým lidem. Zakázal praktikovat prastaré židovské tradice, všechny zápalné oběti a obětní dary a začal stavět modly, pohanské oltáře, obětovat na nich vepře a jiná nečistá zvířata a nutil Židy proviňovat se proti Božímu zákonu. Byla-li u někoho kniha Zákona nalezena, byl nemilosrdně popraven. V pravověrném židovském národu se střádal veliký hněv.

Tehdy povstal Matitjahu, kněz z Jeruzaléma, a vyzval svůj lid k odporu proti bezbožným královským nařízením. Se zástupem věrných táhl zemí a bořil pohanské oltáře a obnovoval věrnost k Zákonu. Jeho syn Juda, zvaný Makabejský, nakonec po velkých bojích rozdrtil královská vojska a vešel slavnostně do jeruzalémského Chrámu, aby jej očistil od pohanských idolů. Dvacátéhopátého dne židovského měsíce kislev, ve výroční den znesvěcení svatyně pohany, přinesl Juda a jeho věrní na chrámovém oltáři poprvé oběť podle Zákona. Všechen lid slavil s velkou radostí znovuposvěcení Hospodinova oltáře celých osm dní a na paměť této oslavy byl ustanoven svátek Posvěcení, hebrejsky Chanuka.

Vypráví se, že když Juda a jeho věrní vstoupili do chrámu, marně hledali pohany neznečištěný olej pro zapálení chrámového světla. Čistá zůstala pouze jedna lahvička, uzavřená neporušenou pečetí, olej, který vystačil pouze na jeden den. Lampa však zázrakem vydržela hořet po celých osm dní, po které trvaly slavnosti. Od té doby je prý na památku onoho zázraku zvykem zapalovat v předvečer pětadvacátého dne měsíce kislev ve všech věřících domácnostech světla. Židovský kalendář je kalendář lunární, řídící se podle měsíce. Židovský měsíc tak trvá jen v průměru 29 dní a židovské svátky putují napříč kalendářem občanským, který je založen na pozorování slunce. A tak zatímco se loni slavila Chanuka téměř před Vánoci, zapaluje se letos první chanuková svíčka podle židovského kalendáře již dnes večer.

K obřadu zapalování chanukových světel se po setmění shromáždí celá rodina. Při zapálení první svíčky se pronáší požehnání Hospodinu, který pro svůj lid činil v těžkých dobách zázraky. První den se zapálí svíčka jedna, druhý den se přidá druhá, třetí den třetí... až osmého večera hoří všech osm svíček, které tak připomínají osm zázračných dní, po něž hořel olej při slavnosti posvěcení Chrámu. Chanuka je, podobně jako Vánoce, svátkem radosti a dárků, na které se těší především děti. Rodina se sjíždí dohromady, stůl je bohatě prostřen, zpívají se veselé chanukové písně.

V dobách pronásledování Židů bývalo zapalování svíček chanuky jedním ze zakázaných náboženských úkonů a hořící svíčky v domácnosti se tak staly známkou věrnosti Bohu a jeho přikázáním. Proto židovští učenci říkají, že se chanuková světla nemají stavět na rodinný stůl, neboť jejich účelem není osvětlovat. Dávají se za okno, aby je každý venku viděl a pamatoval tak na zázraky, které učinil Bůh pro svůj vyvolený lid. Až se budete v tyto dny procházet večerními ulicemi, možná zahlédnete sem tam za oknem hořet malou svíčku. Zítra dvě a pozítří tři... každý večer o jednu víc. A možná si už teď taky vzpomenete na zázrak hořící chrámové lampy, kdysi dávno, v daleké zemi, v dobách, kdy byla Bible ještě mladá...

"Chanuka - židovský Svátek světel" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.14 sekundy