Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 243, komentářů celkem: 429559, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 607 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

Ivanp
rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116482269
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Chceme práva jako ostatní, ne peníze, tvrdí nové církve
Vloženo Neděle, 30. říjen 2011 @ 11:24:42 CET Vložil: Olda

Žhavá témata poslal Nepřihlášený

Hnutí Hare Krišna a další církve registrované po roce 2002 si stěžují, že je stát diskriminuje. Pokud chtějí získat zvláštní práva, jako jsou peníze z rozpočtu nebo možnost oddávat, musí splnit podmínku, kterou déle registrované církve dodržet nemusely. Ministerstvo kultury ale úpravu nechystá.

 Příští rok uplyne deset let od registrace Obce křesťanů v ČR, Hnutí Hare Krišna, Církve křesťanská společenství a České hinduistické náboženské společnosti. Jednu z podmínek pro získání zvláštních práv tedy splňují. Druhá - podpisy zhruba deseti tisíců členů - je pro ně ale nedostižná.


Jejich zástupci však upozorňují, že sedmnáct církví, registrovaných před rokem 2002 a požívajících tato zvláštní práva, tak vysoký počet členů dokládat nemuselo. Podle posledního sčítáni lidu v roce 2001 přitom jen šest z nich má alespoň deset tisíc členů a příznivců.

    "Tento zákon je jednoznačně diskriminační. To je spíše na Ústavní soud. Pro určitou skupinu církví zvláštní práva jsou a pro ostatní nejsou. Není pro to žádný logický důvod," zlobí se Antonín Valer, mluvčí Hnutí Hare Krišna, se kterým podle něj sympatizuje maximálně dva tisíce lidí.

    Stát nemůže platit každý fanklub, tvrdí ministerstvo

    Diskriminaci zmiňuje i farář Obce křesťanů v ČR Tomáš Boněk. "Současná právní úprava zvýhodnila ta společenství, která v Československu působila oficiálně v letech 1951 až 1989. Nová a nebo dříve zakázaná společenství jsou znevýhodněna," říká představitel církve, která vznikla v roce 1925, ale od té doby byla třikrát zakázána. Po roce 1989 úřady neuznaly obnovení její činnosti a trvaly na nové registraci, na kterou však obec neměla dostatek členů.

    Ministerstvo kultury ale výhrady církví nepovažuje za oprávněné, a proto neuvažuje o snížení požadované hranice. "Určitá kritéria jsou nezbytně nutná, aby stát neplatil lidově řečeno kdejaký fanklub," říká mluvčí resortu Stanislav Brunclík.

    Ke zvláštním právům kromě přístupu k financím patří oprávnění vyučovat náboženství na státních školách, vykonávat duchovní služby v armádě či věznicích nebo při obřadech konat svatby. Zmíněné církve se ale shodují, že o státní příspěvek nestojí.

    "Všechny církve by se měly financovat z dobrovolných příspěvků svých členů. Stát a náboženství by se měly striktně oddělit," tvrdí Boněk, jehož církev má asi 350 členů a tisíc příznivců, a v minulosti se kvůli získání zvláštních práv neúspěšně snažila získat výjimku.

    Odluka od státu se nově registrovaných církví týkat nebude

    O zvláštní práva se příští rok hodlá ucházet i Církev křesťanská společenství. Ani ona ale s počtem necelých dvou tisíc aktivních členů nemá šanci. "Budeme se snažit, aby nebyla podmínka počtu členů tak velká. Chtěli bychom oddávat a mít přístup do věznic, ale peníze od státu čerpat nechceme. Nepřijde nám to správné a morální," říká pastor církve Petr Kácha.

    Daleko od požadované mety je i Česká hinduistická náboženská společnost, která podle předsedkyně představenstva Jindry Dohnalové sdružuje jen zhruba 400 členů. "Nemáme šanci, ale myslím, že jsme v pohodě a žádné státní příspěvky nepotřebujeme," říká.

    V Česku má státní registraci celkem 32 církví a náboženských společností. Peníze od ministerstva dostává sedmnáct z nich. Od ledna 2013 by ale mělo začít sedmnáctileté přechodné období, během nějž se bude státní příspěvek snižovat, až skončí úplně.

    Ministerstvo však předpokládá, že církví, které po roce 2012 získají zvláštní právo, se přechodné období týkat nebude. Státní rozpočet tím však příliš neutrpí, protože zřejmě žádná z jedenácti církví, registrovaných od roku 2002, kvůli nedostatečnému počtu členů na peníze nedosáhne.

    Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/


"Chceme práva jako ostatní, ne peníze, tvrdí nové církve" | Přihlásit/Vytvořit účet | 2 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Chceme práva jako ostatní, ne peníze, tvrdí nové církve (Skóre: 1)
Vložil: joker (www.klicnik.eu) v Neděle, 30. říjen 2011 @ 14:30:37 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ono se jim nedá moc co divit, když méně než 10.000 členů má Apoštolská církev (4565), Církev bratrská (9931), Jednota bratrská (3000), Adventisti (9757), Metodisti (2694), Řeckokatolická církev (7675), Starokatolická církev (1605), Baptisti (3622), LECAV (5412) a Unitáři (405). Všechny uvedené církve díky registraci do roku 1989 splňují tak požadavek státu.
Bylo by zajímavé sledovat vývoj, kdyby to prošlo legislativním narovnáním. Buďto by zvláštní právo získal kdokoliv, nebo by naopak mohli pozastavit toto oprávnění církvím, které podmínku nyní nesplňují.
Počty členů vychází ze sčítání z roku 2001. Některé církve údaj o počtu členů zkreslují o děti a sympatizanty, proto je asi korektní vycházet z oficiálních výsledků sčítání lidu.



Stránka vygenerována za: 0.16 sekundy