Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 225, komentářů celkem: 429541, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 438 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116462814
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Ukradnutý sviatok – alebo katolícke klamstvá o sv. Cyrilovi a sv. Metodovi
Vloženo Pondělí, 05. červenec 2010 @ 10:28:07 CEST Vložil: Stepan

Historie poslal Nepřihlášený

Deň 5. júl je v kalendári označený ako Deň slovanských vierozvestcov. Lenže spôsob, ako sa tohto štátneho sviatku v posledných rokoch zmocnili oznamovacie prostriedky a ako zo svätcov Cyrila a Metoda ťaží rímskokatolícka cirkev, vzbudzuje dojem, že sa niekomu prívlastok „slovanských" nepáči. Počúvame o tom, že solúnski bratia nám v 9. storočí „zvestovali vieru", totiž akoby „priniesli kresťanstvo našim predkom, dovtedy nevzdelaným pohanom". Ale to predsa nie je pravda. Kresťanstvo u nás už bolo niekoľko generácií predtým.


Deň 5. júl je v kalendári označený ako Deň slovanských vierozvestcov. Lenže spôsob, ako sa tohto štátneho sviatku v posledných rokoch zmocnili oznamovacie prostriedky a ako zo svätcov Cyrila a Metoda ťaží rímskokatolícka cirkev, vzbudzuje dojem, že sa niekomu prívlastok „slovanských" nepáči. Počúvame o tom, že solúnski bratia nám v 9. storočí „zvestovali vieru", totiž akoby „priniesli kresťanstvo našim predkom, dovtedy nevzdelaným pohanom". Ale to predsa nie je pravda. 

Kresťanstvo u nás už bolo niekoľko generácií predtým, veď v Mikulčiciach (južná Morava) sa našli základy kresťanskej svätyne z 8. storočia. Zásluha solúnskych rodákov, synov veliteľa tamojšej posádky, vysoko postaveného popredného činiteľa byzantskej armády, bola v tom, že našli spôsob, ako našim predkom vzdelanie v tých časoch výlučne cirkevné odovzdať v domácom jazyku písomne. Treba pripomenúť, že písmo, vynájdené Konštantínom, ktorý až tesne pred smrťou prijal mníšske meno Cyril, totiž písmo hlaholické, je tak presne šité na mieru a nárečiu našich predkov, že to dodnes vyvoláva obdiv filológov.
Kam sa na nás hrabú západoeurópske národy, poznajúce len latinku, ktorá má pôvodných znakov len 20 a po rozšírení 26. Slovania v 9. storočí potrebovali písmo s 38 znakmi, aby zaznamenali všetky hlásky svojho jazyka, a takéto písmo im Konštantín vytvoril. Na jeho základe sa o niečo neskôr sformovala cyrilská abeceda, základ súčasnej ruskej azbuky a písma východných sčasti južných Slovanov. Na škodu našej kultúry u nás čoskoro prevládla liturgická latina. Konštantínovo písmo zastaralo, ale zachovalo sa u Chorvátov, predtým aj inde, a ako bohoslužobné žije. Slovanské písmo bolo a doteraz je spojivom Slovanov, prejavom svojbytnosti národnej kultúry. Toto by sa malo každoročne pripomínať práve 5. júla.
Lenže čo počujeme z rozhlasu ? Čo vidíme v televízii ? 

Hlavne rímskokatolícke bohoslužby, prenosy z Velehradu (južná Morava), prejavy kňazov. Často aj nepravdy a skresľovanie histórie. Vytvorila sa schéma: 5. júla majú slovo katolíci, 6. júla ostatné cirkvi. To nie je dobré. A dokonca ani dátum 5.7. nie je tým správnym dňom pripomienky prínosu Solúnčanov. Pôvodne sa sviatok Cyrilov svätil 14. februára a Metodov 6. apríla, v úmrtné dni podľa juliánskeho kalendára. Až v 60-tych rokoch 19. storočia v súvislosti s miléniom pokrstenia Moravy kardinál Fürstenberg presadil u Pia IX., že deň vierozvestcov bude 5. júla a to zámerne dňa predchádzajúceho výročiu Husovej smrti. Oficiálne sa argumentovalo možnosťou konať púte v čase medzi kosbou sena a žatvami na južnej Morave. Pravý dôvod však bol úplne iný. Ideologický. V tých časoch sa prebúdzalo národné povedomie, opierajúce sa o husitskú tradíciu, bolo potrebné proti tomu postaviť iný idol. 

Nikde inde sa u Slovanov neoslavuje cyrilometodský sviatok začiatkom júla. Bulhari ho majú 24. mája, gréckokatolíci v pôvodné dni úmrtia, pravoslávni ho oslavujú viackrát v roku. Ale hlavne tu ide o obsah osláv. Rímskokatolícka cirkev nemá ani to najmenšie právo vyhlasovať Cyrila a Metoda za „svojich svätých", veď oni nabúrali monopol hebrejčiny, gréčtiny a latinčiny a žiadali šírenie cirkevného učenia v národnom jazyku svojich spoluobčanov! Robili presný opak toho, čo rímska cirkev po celý stredovek presadzovala a protinárodne presadila. Na rozdiel o kresťanov východných, ktorí národné písma rešpektovali a ich prostredníctvom šírili vzdelanie. 

Zmierime sa s tým, že sviatok, ktorý by mal byť oslavou slovanskej myšlienky a národného vzdelania ponecháme ľuďom, ktorí ho zneužívajú? Ľuďom, ktorí sa svojim chápaním cyrilometodského odkazu dopustili svätokrádeže? Nezmierujme sa! Konajme osvetové akcie o slovanskej vzdelanosti, šírme pravdu o slovanských dejinách! Poukazujme na prednosti slovanského písma, ktoré nepotrebuje dopĺňať čiarkami a háčikmi, pretože má dosť znakov. A uvážme, či by pamätný deň nemal byť v kalendári tam, kde pôvodne patrí - do niektorého z jarných dní v súlade s tradíciou našich slovanských priateľov. 

Doc. PhDr. J. Haubelt, DrSc., český historik najmä osvietenskej doby a podpredseda a hovorca Voľnej myšlienky v Česku k danému problému sa vyjadruje takto: „Katolíctvo má v Čechách opodstatnene zlú povesť. Vďačí za ňu predovšetkým svojim latinským a protislovanským usmerneniam, ktoré sa prejavili v časoch Veľkej Moravy. Vypovedajú o tom najmä tzv. panónske legendy o Konštatínovi Filozofovi a Metodovi, ktoré keď čítame pozorne, zistíme, že historickou pravdou je pravý opak toho, čo kladného tieto texty vypovedajú o latinských kňazoch, vrátane pápeža. Skutočnosť bola totiž úplne iná, ako sa nám dodnes pokúšajú nahovoriť pápeženci. 

- Je nesporné, že obaja slovanskí apoštoli boli na spiatočnej ceste do Byzancie obvinení z kacírstva a že nedošli do Solúnu, ale že boli nedobrovoľne zavlečení do pápežského Ríma,

- Prvý z nich podľahol v Ríme následkom utrpenia, ktoré podstúpil cestou.
- Metod sa vrátil na Veľkú Moravu, kde aj zomrel, ale tam boli jeho „kacírske" telesné pozostatky zrejme zhanobené a zlikvidované.
- Slovanskí žiaci Metoda boli po jeho smrti predaní do otroctva vykúpení Byzanciou a vykonali nesmierne civilizačné dielo práve na slovanskom Balkáne.
Rímskokatolícka cirkev využila nevzdelanosť slovanského národa a zneužila Cyrilometodskú legendu na upevnenie svojho politického postavenia. Je to hanba nielen pre cirkev, ale aj pre tých, ktorí jej uverili."

Zdroj: http://voltaire.netkosice.sk

Podobná témata

Historie

"Ukradnutý sviatok – alebo katolícke klamstvá o sv. Cyrilovi a sv. Metodovi" | Přihlásit/Vytvořit účet | 54 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Ukradnutý sviatok – alebo katolícke klamstvá o sv. Cyrilovi a sv. Metodovi (Skóre: 1)
Vložil: Jaela v Pondělí, 05. červenec 2010 @ 12:15:40 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Nepřihlášený
No, teď to v televizi vysvětlovali - před mší svatou na Velehradě, jak to bylo s křesťanstvím na Moravě. Tak sis měl prostudovat ty nejnovější výzkumy, ne? Ano, křesťanství tady bylo již před příchodem Cyrila Metoděje, to v televizi vysvětlovali.



Re: Ukradnutý sviatok – alebo katolícke klamstvá o sv. Cyrilovi a sv. Metodovi (Skóre: 1)
Vložil: oko v Pondělí, 05. červenec 2010 @ 18:53:45 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
No to je zase šunt!
To se zase komusi povedlo "dílko"!
Totální neznalost historie, zato však žlučovitost vůči katolické církvi z něj čouhají, jako sláma z bot. Jak se takhle může někdo sám sebe ztrapňovat! Vždyť je k dispozici dostatek pravdivých informací, jen nebýt líný.

..."- Je nesporné, že obaja slovanskí apoštoli boli na spiatočnej ceste do Byzancie obvinení z kacírstva a že nedošli do Solúnu, ale že boli nedobrovoľne zavlečení do pápežského Ríma"...

No to je zlatá perla!
Ale nějaký historický důkaz pro výše uvedené by nebyl?

Pošlu článek.






Re: Ukradnutý sviatok – alebo katolícke klamstvá o sv. Cyrilovi a sv. Metodovi (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pondělí, 05. červenec 2010 @ 22:44:02 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Článek obsahuje několik nepřesností, například i u křesťanů východních bylo v té době také běžné komunikovat pouze oficiálním jazykem - řečtinou a lze říci, že cesta našich "věrozvěstů" byla v té době spíše experimentem, než standardem.

  Jinak je ale dané téma mistrnou ukázkou dovednosti kvalitní politické propagandy a adopce mrtvých pro její potřebu. My jsme opravdu z celého srdce věřili, že "hus je ten evangelík, kdežto Konstantin a Metoděj, to jsou naši věrozvěsti", snad podobně jako někteří tomu, že "Ježíš byl první komunista a Jan Žižka jeho nástupce". Témuž zcela zjevně uvěřili i evangelíci a tato politická klička o "našich věrozvěstech" u nás zdomácněla tak, že se bere jako fakt. Dokonalá ukázka toho, ja se tisíckrát opakované lži mohou stát "pravdou" - od roku 1850 stačilo jen pár desetiletí a jistojisté "pravdy" byly na světě.

  Bylo by docela zajímavé přečíst si na tohle téma něco z trochu věrohodnějšího zdroje, než "voltaire", což jsou téměř vždy slátaniny na ntou, zamindrákované těžko říci čím. Jsem zvědav na článek z organizace, která si je jistá, že k tématu "neexistují žádné historické důkazy", neboť je sama stopila tak precizně, že se to snad ani jinde tak dobře nepovedlo. Ale byl by zajímavý i článek od někoho, kdo k nám (teda ne úpně k nám, ale o pár set kilometrů vedle) ty dva skutečně vyslal - t.j. někoho z pravoslavných církví.

  Škoda, že tu nikdo takový není.



Re: Ukradnutý sviatok – alebo katolícke klamstvá o sv. Cyrilovi a sv. Metodovi (Skóre: 1)
Vložil: JMK v Čtvrtek, 08. červenec 2010 @ 00:09:17 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Rímskokatolícka cirkev nemá ani to najmenšie právo vyhlasovať Cyrila a Metoda za „svojich svätých".

Mám pocit, jako by mi vždycky umřelo pár mozkových buněk pokaždé, když přečtu podobně kvalitní a zasvěcenou informaci.



Re: Ukradnutý sviatok – alebo katolícke klamstvá o sv. Cyrilovi a sv. Metodovi (Skóre: 1)
Vložil: marekverner (marek@kole.com) v Čtvrtek, 08. červenec 2010 @ 14:55:39 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
No to snad ne!!!! Stačí se podívat odkud tento článek je. Z webu, který hlásá bojovný ateismus.  Jak můžete takovýto blábol uveřejnit bez  křesťanských stránkách.



Re: Ukradnutý sviatok – alebo katolícke klamstvá o sv. Cyrilovi a sv. Metodovi (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pondělí, 12. červenec 2010 @ 10:37:14 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Křesťanství přišlo na naše území ještě dávno předtím než slovanský kmen vedený praotcem Čechem. První asi byla římská legie Marca Aurelia která na průzkumné výpravě překročila Dunaj. Velitel byl příliš „útlocitný“ na to aby nechal před večerem vojáky kopat opevnění provizorního tábora a studny a v rozporu s předpisy se utábořil nechráněný na jednom suchém kopci. Ráno zjistil že je obklíčen obrovskou přesilou ukrytou v okolním lese, že je strašné vedro a vojáci nemohou pro vodu k řece. Situace se rychle stala kritickou. Legát ke svému údivu zjistil že většina vojáků i důstojníků pokleká na zem a spíná ruce k modlitbě. Do té doby nevěděl že většinu legie tvoří křesťani. Za chvíli přišel veliký déšť a bouře, pravděpodobně z čistého nebe. Vojáci nachytali vodu do přilbic, napili se a bleskově se probili skrz překvapeného nepřítele. Když se o tom dozvěděl císař tak nechal legii přejmenovat na Fulminata (Blesková) a všude rozhlašovat že jí zachránil Jupiter, který podle Římanů ovládal blesky. Podle svých zákonů je měl nechat všechny popravit………….Další byla markomanská královna Fritigil (pokud si pamatuji tak někdy kolem roku 300) která poslala dopis svatému Ambrožovi do Milána aby jí poslal kněze a nechal jí pokřtít s manželem a družinou.  Základy a podezdívku nejstaršího dochovaného kostela cca z roku 450 AD záměrně pohřbili komunisti pod Karlovarskou silnicí na kraji Prahy. Někdy kolem roku 600 na naše území přišli mniši z Irska a hlásali Krista.

Odpor vůči misii z Německa  bych viděl především v posledních velkomoravských knížatech z důvodů politických. Byzanc byla daleko. Misie měla neuvěřitelný úspěch ale z politického hlediska to byl špatný tah. Když přitáhli kočovní Maďaři tak by byl býval ten Karloman s říšskými barony dobrý. Byzanc byla holt daleko.

Svatopluk si podrobil knížete Bořivoje a  když k němu povinně přijel se svojí manželkou, svatou Ludmilou tak jim dal jako pohanům servírovat jídlo na zem.  Za zdrceným  Bořivojem  pak přišel svatý Metoděj a ptal se ho proč takový skvělý muž  jako je on nechce přijmout Krista. Bořivoj se věcně zeptal  co mu to přinese a čím za to zaplatí. Biskup Metoděj tehdy vyslovil  proroctví že se stane pánem svých pánů a jeho dům bude vládnout nad jejich domem. To bylo přesně to pravé na spravení chuti.

Cyril a Metoděj tím že požádali papeže o posvěcení misie dokonale překazili  všechny náboženské  i politické čachry a spekulace.  Myslím  že jim šlo opravdu především o Boha a lidi a ne o tehdejší mocenskou hru.  Ekumenismus má hluboké a staré kořeny. Patří spolu se svatým Václavem a Ludmilou ke společným ochráncům a přímluvcům kteří nás pojí s pravoslavnými bratry a sestrami.  Po svatém Václavovi pojmenoval svého pátého syna Jaroslav Moudrý, jeden z prvních knížat rodu Rurika Dlouhé paže  v Kyjevě. Uctíval je i mistr Jan Hus. Jedno až tři kázání za den o svátcích Panny Marie a nejrůznějších světců patřily k jeho hlavní náplni práce v universitní kapli svatých Mláďátek betlémských. Zatím jsem je podrobně nestudoval  ale prý byla velice vtipná a zajímavá. Škoda že jeho vlastní spisy vycházejí velice zřídka a některé dokonce ani nebyly dodneška přeloženy z latiny.  Uctíval  a uznával  je i Jan Amos Komenský.
Co se týče Volné myšlenky tak to byla revue militantních ateistů kteří se snažili svést lidi od Boha a zničit jejich víru. Placeným lektorem byl i pozdější prezident Masaryk.  Podobných spolků je dneska spousta na internetu a některé dělají přednášky a vydávají protináboženskou literaturu. Dneska už mohou otevřeně, tehdy museli oklikou. Boj proti Bohu provozovala i většina tzv. osvícenců. Jestliže věříte v Boha tak byste měl být alespoň  trochu opatrný v tom na koho se odvoláváte. Zkuste si něco přečíst například od pana Voltaira na tohle tema.




Re: Ukradnutý sviatok – alebo katolícke klamstvá o sv. Cyrilovi a sv. Metodovi (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Úterý, 13. červenec 2010 @ 13:34:23 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Když o tom tak přemýšlím - nebylo by lepší přesunout svátek věrozvěstů přímo na výročí upálení mistra a reformátora Jana kdyby šlo panu kardinálu Fürstenberkovi právě o tohle ? Aby si musel každý otevřeně vybrat kam půjde a byl nebo nebyl na očích ? To že se slaví výročí obou věrozvěstů společně právě u nás má svojí logiku. Oni jsou věrozvěstové Moravy a Čech. Pro Poláky ( a pro Maďary) je věrozvěstem svatý Vojtěch a jeho bratr svatý Radim, který se stal v Polsku prvním biskupem. Pro všechny ostatní slovany nemá svatý Cyril a Metoděj tak zásadní význam jako pro nás a tak mají svátek zvlášť. Myslím si že společným dnem pro všechny křesťany jsou především svátek Kristova vzkříšení, narození a seslání Ducha svatého. My také nemáme jako hlavní svátek památku cca 20.000 kněží, řeholníků a jeptišek ubitých a umučených chiliastickými zástupy a husitským vojskem a nebabráme se v tom. Podsouvat podobné myšlenky evangelíkům mi nepřipadá spravedlivé. Co se týče sdělovacích prostředků tak ať klidně ukážou nějaké pěkné evangelické nebo ekumenické bohoslužby, na svátek věrozvěstů nebo kdykoliv jindy.
Přijde mi také docela zvláštní když nás někdo obviňuje z toho že jsme někomu ukradli SVATÉHO Cyrila a Metoděje.



Stránka vygenerována za: 0.39 sekundy