Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 456 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

rosmano
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116485115
přístupů od 17. 10. 2001

Recenze: Film Avatar – recenze z pohledu věřícího
Vloženo Středa, 06. leden 2010 @ 20:21:47 CET Vložil: Stepan

Zamyšlení poslal garwin

Krátce před Silvestrem jsem v pražském kině navštívil 3D projekci v současnosti populárního filmu s názvem Avatar.

3D pojetí mi není neznámé, líbí se mi a lze doporučit vyzkoušet si ho, protože nabízí jinou a podle mě lepší zkušenost při návštěvě kina.


Příběh, který film vypráví, je založen na tom, že hlavní hrdina může zastoupit svého zesnulého bratra v průmyslově vědeckém projektu na jiné planetě, kde obchodní společnost hodlá těžbou suroviny získat velké peníze. Doplňkovým projektem činnosti lidí na této planetě s názvem Pandora, je vědecký výzkum zde žijících bytostí, které tvoří určité skupiny vedené náčelníkem a duchovním vůdcem(vůdkyní) Tsahik. Hrdina filmu Jake Sully a s ním další osoby, vědci, jsou uzavření do „rakve“, tj., prostoru připomínající hibernační prostor a jejich mysl je schopná ovládat uměle vytvořené tělo Avatara, který je podobný obyvatelům planety zvaných Na´Vi. Sully má oficiální úkol získat si přízeň kmene Na´Vi a podílet se vědeckém výzkumu. Druhým, neoficiálním úkolem je přesvědčit domorodce, aby se odstěhovali z „rodného stromu“, pod kterým je bohaté naleziště drahé látky. Postupem času však Sully, který pobývá v těle Avatara přilne k domorodcům a přestává mít zájem na tom, aby splnil svůj neoficiální úkol. Dojde k řadě dramatických střetů, avšak nakonec následuje happy end, porážka ziskuchtivých a bezohledných zástupců obchodní společnosti ve velkolepě pojaté bitvě supermoderních zbraní a domorodců ozbrojených jen luky, šípy, a kterým však na pomoc přijdou i „zvířata“ obývající tuto planetu. Film končí trvalým přenesením mysli Jakea Sullyho do těla Avatara.

Člověka upoutá nádherně vykreslená příroda, hrdinství a prohlubující se vztah původně nepřátelsky naladěného Sullyho k domorodcům, podmíněný i tím, že se zamiluje do dcery náčelníka kmene. Oku křesťana však neunikne náboženské pozadí celého díla. Ponechám jiným rozbor samotného pojmu avatar, který pochází z hinduismu a značí inkarnaci nějakého božstva do lidského těla. Životem kmene domorodců prolíná vztah k entitě jménem Eiwa, která se „projevuje ve všem“, živém i neživém. Je to místní božstvo, které domorodci uctívají, pořádají rituální náboženské obřady, které jsou ve filmu také zobrazeny a to ve chvíli, kdy ji domorodci žádají o záchranu života vědkyně zraněné při boji s ozbrojenci obchodní společnosti, případně před rozhodujícím střetem. Životem kmene domorodců prolíná vztah k entitě jménem Eiwa, která se „projevuje ve všem“, živém i neživém. Je to místní božstvo, které domorodci uctívají, pořádají rituální náboženské obřady, které jsou ve filmu také zobrazeny a to ve chvíli, kdy ji domorodci žádají o záchranu života vědkyně zraněné při boji s ozbrojenci obchodní společnosti, případně před rozhodujícím střetem. Hlavní kněžkou Eiwy je manželka náčelníka kmene nesoucí titul Tsahik. Jejím úkolem je mimo jiné vykládat vůli Eiwy. Z mého pohledu se jedná o přirovnání k new age teoriím o matce zemi – Gaia, klasickým neopohanským přesvědčením. V jedu chvíli se Jake Sully „modlí“ u posvátného stromu k Eiwě, kdy zmiňuje to, že svou eiwu – na planete Zemi(tj. zřejmě přírodu) lidé už zničili a žádá jí, aby tomu ve svém případě zabránila. Toto komentuje Tsahik tak, že Eiwa není na ničí straně, pouze prý udržuje rovnováhu.

V rozhodující chvíli se pak Eiwa přeci jen přidá na stranu domorodců a vyšle proti bojující pozemní jednotce obří zvířata, které ji zcela rozpráší a následně vyšle létající tvory, aby bojovali proti vzdušným silám útočících lidí. Eiwa tedy disponuje zvířaty, ekosystémem a skrze něj jedná.

Zobrazení Eiwy a jejích činů ve filmu tedy podporuje pohanské teorie, kde není znám živý Bůh známý křesťanům. Tento Bůh je Tvůrcem a vládcem vesmíru a disponuje lidmi, zvířaty i neživou přírodou. Je schopen rozehnat nepřátele uvedením zmatků do jejich řad, zastavit Slunce, dát promluvit oslici, rozdělit moře či skrze zvířata(kobylky) ranit Egypt, odmítající propustit vyvolený lid. V Ježíši z Nazareta na sebe bere lidské tělo a nadále koná mocné činy, zvěstuje evangelium, věčný život. Jeho vtělení je ponížením se na lidskou úroveň, čehož neopohanská božstva New Age schopna nejsou. Staví se na stranu dobra, jehož je sám zdrojem( tj. neudržuje jen rovnováhu jako Eiwa, byť si nakonec Eiwa dá říci J ) a prezentuje se jako svrchovaný Vládce všeho stvoření. Tento vyvýšený Bůh se sklání k lidem, přichází v Ježíši Kristu a relativizuje od počátku Bible uctívání neživých model, stvoření. Je autorem našeho vesmíru a zaslouží si naši pokoru a úctu. Atributem jeho bytosti je láska, milosrdenství a spravedlnost. Kristovo evangelium, jeho přikázání, obětavá láska, oběť ukazují lidem cestu spasení. Jeho vzkříšení ukazuje, že zlo nemá a nebude mít poslední slovo. Věřím, že na téma biblických příběhů by mohly vznikat obdobně grandiózní filmy, námětu nabízí Písmo bezpočet( Stvoření, Adam a Eva, pád, babylonská věž, potopa, nový začátek, Exodus, dějiny Izraele, proroci, příběh Pána Ježíše, Zjevení). Filmy, které jsem viděl a které se pokusily zobrazit biblické příběhy z mého pohledu nenesly podobnou pečeť poutavosti a velikosti, snad s výjimkou Umučení Krista od Mela Gibsona, ke kterému však lze mít také některé námitky.

Na závěr:  Návštěvu filmu nedoporučuji Gregovi, mohl by být znečištěn silnou přítomností pohanského ducha. Křesťanům, kteří jsou formováni Duchem svatým, Písmem a mají schopnost rozsoudit pravdu od lži, návštěvu klidně doporučím, jako bych jim doporučil navštívit každou druhou pohádku s dobrými filmovými efekty. Osobně nepovažuji film za nejlepší co jsem kdy viděl, ale za průměrné, avšak technicky a na efekty dobře zpracované sci-fi.

Podobná témata

Zamyšlení

"Film Avatar – recenze z pohledu věřícího" | Přihlásit/Vytvořit účet | 6 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Film Avatar – recenze z pohledu věřícího (Skóre: 1)
Vložil: garwin (garwin@seznam.cz) v Středa, 06. leden 2010 @ 20:39:39 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
zajímavé může být, že režisér filmu James Cameron kdysi natočil film, kde se snažil shromáždit podklady, které by popíraly Kristovo vzkříšení. :)



Re: Film Avatar – recenze z pohledu věřícího (Skóre: 1)
Vložil: Pamplon v Středa, 06. leden 2010 @ 21:38:44 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Je to prostě pohádka jako Harry Trottel, jenže zájmové skupiny svou reklamu dělají inteligentně, a inteligentní reklama je taková, které si většina lidí ani nevšimne. Prostě nám někdo nenápadně po velice malých kapičkách podsouvá alternativu ke křesťanství.

My kteří víme odkud vítr vane, se tomu můžeme zasmát, protože je nám jasné, že za deset dvacet let půlměsíc v Evropě podřízne krk kříži jako podsvinčeti a za dalších padesát let z půlměsíce bude stejnej zkaženej, podrazáckej, arogantní a lhostejnej lempl jako z dnešních evropanů, jen pohanství tady bude furt, protože na rozdíl od křesťanství a islámu pohanství nepotřebuje jasný pravidla a kázeň, nýbrž může prosperovat i v bordelu, špíně a anarchii.

Jděte na to, jsou tam hezký obrázky.



Re: Film Avatar – recenze z pohledu věřícího (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Čtvrtek, 07. leden 2010 @ 08:11:31 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Mám z toho podobné pocity jako Vy. Krom toho mne napadlo že kdyby bylo Peklo v přírodě tak by mohlo vypadat právě takhle, i když měla celá scenérie bizardní krásu. Nebezpečný prales plný zvířecích démonů a přerostlí pruhovaní šmoulové s ocasem kteří vrčí a syčí a klaní se nějakému stromu. Ti lidičkové v sobě mají něco z predátora, aliena, skřetů bílé ruky pana profesora Tolkiena křížených s lidmi a novým prvkem který to spojuje je kočka. Taková pokřivená karikatura Ráje. Příjemně překvapil snad jen paradox jak životaschopní mohou být lidé z údajně zničené planety kteří se neklaní stromům ani zemi. I když byli vykresleni v černém světle.

Přiznám se že jsem něco podobného tak trochu čekal a to i bez nadpřirozených schopností. Stačilo poslouchat reklamu. To mnohé napoví. Základním sloganem při stavbě Titanicu bylo Tuto loď nedokáže potopit ani Bůh. Těžko si dovedu představit že bych měl chuť vlézt na něco podobného.

Na druhou stranu si myslím že ten film není lepší ani horší než všechny ostatní filmy a knihy namířené skrytě či otevřeně proti Bohu se kterými se denně setkáváme na každém kroku. Je to jen jeden z mnoha. Často se stává i to že děti a prosťáčkové projdou nedotčeni tam kde uváznou a padnou učenci a mudrcové. Nebezpečí se nemá přeceňovat ani podceňovat. Myslím si že i člověk který přijal dary Ducha je pořád ještě může zradit a ztratit pokud chce a přemůže ho pýcha. Jidáš Iškariotský chodil s Ježíšem a zradil, stejně jako mnoho jiných. Farizej Saul vydával křesťany na smrt a stal se z něho svatý Pavel naplněný Duchem a největší misionář v dějinách lidstva.




Stránka vygenerována za: 0.21 sekundy