Re: Re: Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- důvody odvolání? (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Pátek, 14. listopad 2014 @ 21:03:52 CET (O uživateli | Poslat zprávu) |
Slávku, mne do očí nic neřekli, ale mnohé poznáš i jinak.
Prostě najednou spousta lidí ve farnosti přestala na mne normálně reagovat (po odvolání tím knězem) - a to, že jsi vyvrhel, rychle vycítíš. Konkrétně jsem ale nevěděla, vůči čemu se mám bránit.
S Tebou se mi diskutuje dobře, protože jsi nezaujatý, i když zřejmě v ŘKC (já tam taky dlouho byla).
Jinak k opatrnosti : Farář jednou zneužil v kázání tuto situaci tak, že vyhrožoval a zastrašoval právě kanonickým právem ve smyslu "pomluvy kněze" (když si někteří morálně pevní lidé mne bránící už jen ťukali na čelo a vyjadřovali se o něm v rozpacích a o jeho chybách v tomto)... |
| NadřazenýRe: Re: Re: Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- důvody odvolání? (Skóre: 1) Vložil: ssns v Pátek, 14. listopad 2014 @ 22:45:27 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Brusle, já opravdu nejsem a nebyl jsem katolík. Pro některé natvrdlé (nemyslím tebe, Brusle) - ani pravoslavný. Mám v té církvi část rodiny (mamku, ségru, synovce) a dost dobrých známých a přátel. Znám katolíky (laiky i duchovní), kteří jsou úžasnými lidmi ale i pořádné šmejdy. Jenže to není nějaká výsada ŘKC. Naprosto stejné věci jsem viděl stát se i v jiných církvích. Z mého pohledu děláte s Okem stejnou chybu - zevšeobecňujete. On zná stav ve své farnosti a pár okolo, ty zase ve své bývalé a okolí. Vaše zkušenosti jsou velmi odlišné, ale není možné je použít na celou církev. Na mě to fakt působí, že ti ublížili. Hlavním viníkem bude asi farář, pak lidé ve farnosti a možná i ten vikář (u něj mám ale pocit, že se docela pokoušel nějak to napravit - asi ne dost). No a ty jsi najednou hotova s celou církví. Já jsem docela dost let svého života prožil v zahraničí. Na GS jsem začal tuším psát, když jsem zrovna žil pár let v Anglii. No a tam jsem se setkal s tím, že nám v realitce řekli, že nám dům jako cizincům pronajmou a že jsou rádi, že nejsme Poláci, protože "Poláci kradou, opíjejí se a dělají bordel." Blbost, že? Češi také kradou, opíjejí se a dělají bordel stejně jako Angličané. Jenže v té realitce měli pár špatných zkušeností s Poláky (nebo jim je někdo vyprávěl) a už měli jasno, jak to s těmi Poláky je. Ty máš špatnou zkušenost se 100 (nebo spíš méně) katolíky, pár duchovními a máš jasno o celé ŘKC. Co když se pleteš? Co když to není problém ŘKC ale celého křesťanství? Křesťané se hádali, rozdělovali, pomlouvali ještě za života apoštolů (Písmo znáš, že?). Už ve druhém století jsme se mezi sebou rvali, udávali se a zřejmě i mordovali. Ve 4. století jsme oficiálně popravili první heretiky. Pak jsme se dál hádali, nesnášeli, pomlouvali, vraždili. Muenster za novokřtěnců či Ženeva za reformace bylo jako peklo na zemi. Čarodějnice jsme upalovali, věšeli, heretiky mordovali po stovkách bez ohledu na vyznání - pravoslavní, katolíci, protestanti. A taky jsme vesele kolaborovali s kdejakou diktaturou. A dnes? Podívej se jen na GS. To, co jsi zažila v ŘKC můžeš zažít v každé církvi.
A co když to není jen problém křesťanství? Co když je to problém náboženství jako takového? A zase mohu dávat příklady útlaku, násilí, nespravedlnosti ve jménu toho či onoho boha. Jenže totéž mohu povědět i o ateistech. Takže čí je to problém? Tohle je problém lidstva a člověka jako takového. Když lidé dokázali jít a zamordovat druhého kvůli odlišné teologii (nevěříš v trojici, věříš jinak v trojici, uznáváš papeže, neuznáváš papeže, křižuješ se dvěma prsty, křtíš jen dospělé, křtíš i děti, máš v kostele ikony, nemáš ikony) a věřili, že jednají podle evangelia, pak jsme schopni všeho. Podle mě je na to jen jeden opravdu účinný lék a tím je Ježíš. A víš proč? Jen on ti může dát sílu odpustit tomu faráři a ostatním. Já jsem to zažil. Jeden člověk mi opravdu zle a dlouho ubližoval. A pak mi dal Ježíš sílu odpustit a dokonce jít za ním a omluvit se, protože jsem neviděl to obrovské zlo, které dělal on mně, ale i to zlo (objektivně mnohem menší), které jsem dělal já. A tohle bych ti z celého srdce přál. Na tom všem špatném, co se ti stalo, neseš třeba jedno promile viny a 99,9% viny je u druhých.
Tobě ubližuje to, co píše Oko, a já se nedivím. Neprojevuje právě empatii. Věřím, že jen Ježíš ti umožní vidět, že tím, co tu píšeš o ŘKC ubližuješ druhým. Kdybych tu někomu napsal, že jeho žena, dcera, mamka je děvka, to by se ti nelíbilo, že? No ale když se tu píše dost hnusně o katolících, tak tu píšete právě o má mamce. Když se tu tak vehementně odsuzuje ŘKC a její faráři, pak se tu odsuzuje spousta skvělých lidí, kteří díky své víře v Krista dokázali obstát v situacích, kde já bych se pravděpodobně rozsypal a podělal. Ty bys dokázala vystoupit z řady a dát svůj život výměnou za život druhého, kterého ani pořádně neznáš? To je přesně to, co udělal velký mariánský ctitel, římský katolík, kněz a hlavně Kristův učedník Kolbe. Když ho Jan Pavel II. svatořečil jako mučedníka, našli se kecalové, kteří protestovali proti označení mučedník, protože prý nezemřel pro víru. |
]
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- důvody odvolání? (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Sobota, 15. listopad 2014 @ 09:07:59 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Slávku, nepíšu zde proto, abych někomu ublížila, ale proto, abych pojmenovala ten SYSTÉM, se kterým nesouhlasím.
Tento SYSTÉM už několikrát selhal i v historii a to je třeba vidět a neobhajovat ho, protože se podobné chyby stále opakují a lidé uvnitř tyto chyby nechtějí vidět a ani si připustit, že se neustále dosud dějí.
Nestačí se omlouvat za minulost, je třeba nepáchat další podobné zlo, které lze dosahnout jen ZMĚNOU SYSTĚMU, nezávisle na lidech dobrých či zlých, kteří jsou všude pomíchaní.
- A pokud ten systém nemohu nijak změnit, a ani se nechci podílet na páchání dalšího podobného zla, pak musím podle svědomí ODEJÍT...
|
]
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- důvody odvolání? (Skóre: 1) Vložil: ssns v Sobota, 15. listopad 2014 @ 11:29:14 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | No tak ten systém pojmenuj. ŘKC není tím systémem, maximálně tek jedním z projevů toho systému. Můžeme začít přímo v Novém zákoně (určitě znáš Skutky, epištoly a Zjevení). Co tam vidíš? Periodické a časté selhávání systému křesťanských církví. Dochované prameny ze starověku svědčí o tomtéž. Celý list od Klementa byl sepsán, protože tehdy v Korintu selhal systém křesťanské církve (a to jsme někdy kolem roku 90), protože nějací místní papaláši za pomoci některých dalších členů systému sebrali právo učit a kázat poctivým a věrným starším. Zřejmě je i vyhodili z církve. Křesťanská církev jako systém selhávala pořád, selhává a selhávat bude. Když budeš mít kliku, najdeš třeba nějaké malé společenství lidí, kteří budou mít v otázkách víry hodně podobné názory. Je to ale pořád stejný systém, což se ukáže hned, jak se objeví někdo s jinými názory. Zmínila jsi Cizince, Ferru a Myslivce. Co myslíš, jak bych já dopadl, kdybych začal chodit do jejich sborů? Úplně stejně jako ty, akorát by mi nejspíš aspoň řekli, proč tam nemohu kázat. Byl bych tam vyvrhel jako ty v té farnosti. Někde by se na mě koukali spíš jako na "chudáka", který ještě není Kristův. A protože křesťanství bez církve (společenství lidí) je nemyslitelné, je tím systémem samo křesťanství.
Ono je to celkem pochopitelné, když my tvrdíme, že tu máme 66 knih (já tedy více), které jsou přímo dané od Boha. Spoustu lidí ani neznepokojuje, že pořádně nevíme, jaký je text těch knih. Ty knihy obsahují chyby a vzájemně si odporují. Lidé čtou třeba evangelia vertikálně - začnou Matoušem, pak čtou Marka a to vypadá celkem podobně, pak Lukáš a zase to vypadá podobně, pak Jan, ten je trochu jiný ale i tak vypadá podobně. Přečti si to někdy horizontálně. Vem si jednu pasáž z Matouše a hned si přečti líčení téže události v ostatních evangeliích. A uvidíš ty obrovské rozdíly. Vem si dvě zprávy o narození Ježíše a jeho dětství, u každé si vypiš, co se stalo a pak to porovnej. Udělej totéž s koncem evangelií (poslední večeře až zjevení Krista) a zjistíš, že to jsou naprosto odlišné popisy. Který den byl Ježíše ukřižován? V kolik hodin se to stalo? Posmívali se mu oba lotrové nebo jen jeden. Byl Ježíš vyděšený z toho, co ho čeká, mlčel od svého zatčení až po výkřik otázky, proč ho Bůh opustil (to je Marek), nebo to bylo jako u Jana? Byla poslední večeře pašijovou nebo ne? Kdo šel k hrobu a co tam viděli? Přišel Jairos za Ježíšem, protože jeho dcera byla nemocná, nebo protože právě umřela?
Ani jedno z evangelií nepopisuje věrně a pravdivě to, co stalo. Pokud si jedno vybereš jako pravdivé, pak to platí o zbývajících 3. Můžeš si napsat své vlastní páté evangelium tak, že se pokusíš splácat všechna 4 dohromady. A tak mezi Lk 2,38 a 2,39 (to je ale souvislé vyprávění) nacpeš Mt 2,7-22.Pokud nebudeš někdy vědět, co dělat, napiš události mezi poslední večeří a nanebevstoupením Ježíše tak, že to bude obsahovat vše, co se o událostech tvrdí v evangeliích.Kdy, kdo a co dělal, viděl a říkal. No, to jsem ale odběhl. |
]
Pozdní lítost po pozdní konverzi- totalitní systém (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Neděle, 16. listopad 2014 @ 07:46:31 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Pojmenovávám ten systém jako systém podobně, jako byl systém totalitní:
Jasní a lidem nevolitelní vůdcové (v totalitě byly alespoň "jakoby" volby vůdců "zdola", i když falešné a zmanipulované).
Předem daná poslušnost systému a vůdcům za každou cenu. Kdo si dovolí špitnout cokoliv svobodně jinak než dav je nejdříve usměrňován, později je vyvrhel (mluvím o zkušenosti i jiných lidí). Naprosto stejné jako za totality.
Autorita založená na dané poslušnosti, nikoliv na vážnosti a úctě k danému "nadřízenému".
Tresty za svobodné myšlení v Kristu (podobně jako tresty v době totality, kdo se nepoddal tomu systému a nebál se říkat svobodně své názory).
Ježíšova autorita byla jiná, rozhodně nebyla založená na moci, ovládání druhých a vyžadování (slepé) poslušnosti! |
]
Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- totalitní systém (Skóre: 1) Vložil: ssns v Neděle, 16. listopad 2014 @ 10:52:04 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Pak je tím systémem ovšem křesťanská církev jako taková a kterákoli. Zajdi si do sboru k Willymu a pověz jim tam, že Watchman Nee zastával ohledně božství Ježíše bludnou nauku, u adventistů označ EGW za falešného proroka, v nějaké letniční církvi zpochybni dar jazyků andělských (nesrozumitelná řeč) a mnohde desátky, v arminiánském sboru mluv o predestinaci, v reformovaném sboru o neexistenci dekretivní vůle Boha, v malém nedenominačním sboru říkej cokoli, co se místním starším nebude líbit. Všude dopadneš stejně.
Moje zkušenost nabytá v několika zemích je taková, že největší svobodu ohledně vlastního názoru máš u kvakerů, pak v CČSH (dokud nenaštveš něčím patriarchu), anglikánské církvi (té části, které se říká low church), metodistů a ŘKC. Vždy však záleží na konkrétních lidech ve sboru či farnosti. Vlastně jde o to, jak moc ta která církev reálně uplatňuje své "vyznání víry a předpisy (psané či jen sdílené)." Kdyby ŘKC důsledně uplatňovala kanonické právo, je minimálně 90 % katolíků exkomunikovaných. Když vynecháme takové ty místní pidicírkvičky s maximálně pár desítkami členů (v podstatě spolky vedené pár malými papeži) a budeme se bavit o nadnárodně působících církvích, pak dobrou ukázkou toho, jak to vypadá, když se vlastní nauka bere vážně, jsou jehovisté, kde je ročně exkomunikováno 40 až 60 tisíc lidí. To jsou jejich čísla, ale když si porovnáš detailní statistiky, pak ti při sečtení exkomunikovaných a zesnulých ještě chybí dost lidí - to jsou ti, kteří nebyli vyloučeni, ale přestali kázat. Pohybujeme se tedy někde kolem 1% exkomunikovaných každý rok, což jsou čísla udávaná samotnou Strážnou věží. A teď si představ, jak by to asi tak vypadalo, kdyby v ŘKC exkomunikovali každého, kdo např. používá antikoncepci, smilní (třeba žije na hromádce), nevěří v nějaké dogma, chodí k různým věštcům. Dobré 3/4 katolických biblistů a profesorů by byly exkomunikovány. Leč ŘKC fak jen v těch nejhorších případech nesáhne po exkomunikaci ale odebere právo vyučovat na katolických školách. Můj názor na ŘKC je tedy takový, že tam panuje obrovská míra svobody svědomí a vyjadřování (tj. i pro fakticky nepravověrné), nebo je tam bordýlek a anarchie. Kolik kněží odmítne pokřtít dítě, protože jeho rodiče nechodí vůbec do kostela? Zatím jsem se setkal s jedním takovým a to dítě stejně pokřtili v sousední farnosti. Z toho, co jsi tu tak o svém případu napsala, mi to vypadá spíš na osobní mezilidský problém. |
]
Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- totalitní systém (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Neděle, 16. listopad 2014 @ 11:10:29 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | |
"Z toho, co jsi tu tak o svém případu napsala, mi to vypadá spíš na osobní mezilidský problém."
... Aha... Zajímavý závěr... Velmi jednoduchá obrana toho "mocenského systému zla "... Pedofilní oběti, upálené čarodejnice, jiní lidé poškození různě tímto systémem, měli myslíš "jen" mezilidský problém?
Opravdu nepřipouštíš systémový problém totalitní moci a bezbranných obětí v tomto systému? |
]
Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- totalitní systém (Skóre: 1) Vložil: ssns v Neděle, 16. listopad 2014 @ 21:38:35 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | No moment, před pár komentáři jsem ti přece psal o tom všem, co jsme my křesťané v dějinách napáchali. Čarodějnice jsem jistě zmínil, pokud jsem vynechal zneužívání dětí, pak si to dej na seznam - a zase ke všem církvím. Pokud jde o ty čarodějnice, pak za mnoha případy stál přesně problém v mezilidských vztazích. Závist, urážka či něco podobného. Leze ti na nervy sousedka, pomře nějaký dobytek, rozšíříš pomluvu o tom, jak ty krávy uhranula a už to fičí. A pak nastoupila ta totalitní moc. Kolik procent lidí, kteří byli katolickou inkvizicí souzeni jako čarodějnice, bylo podle tebe odsouzeno k smrti? Tipni si. Dvě procenta. U těch protestantských honů na čarodějnice nemám k dispozici historicky důvěryhodná data.
Podívej Brusle, není mým cílem nějak tě rozčilovat či zraňovat. Pokud jsem to udělal, pak mě to fakt mrzí. Ta tvoje tučná otázka na závěr svědčí jen o tom, že vlastně vůbec nečteš to, co ti píšu. Měl jsem marnou snahu pokusit se ti ukázat ten problém z trochu větší perspektivy. Asi blbej nápad. Takže toho nechme. Je tu dost bývalých katolíků a antikatolíků, se kterými si budeš dobře notovat. :-) |
]
Re: Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- totalitní systém (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Pondělí, 17. listopad 2014 @ 07:13:41 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ssns, samozřejmě Tvé komentáře čtu.
Ale jednostranné uplatnění moci a zla (např. při popravách čarodějnic, při pedofilním zneužívání dětí kleriky apod.) nemohu nazvat problémem v mezilidských vztazích, ale prostě jednostranným zlem ze strany ŘKC. A to i v tom případě, že by ty čarodějnice měly jiné názory ve víře (protože hájím svobodu náboženského vyznání) , nebo nezletilé oběti snad kněze samy sváděly.
Opravuji tedy ten Tvůj nešťastný výraz "problém v mezilidských vztazích" a nahrazuji ho termínem "mocenské a hříšné uplatnění moci církve proti slabším bezmocným členům". |
]
Re: Re: Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- totalitní systém (Skóre: 1) Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pondělí, 17. listopad 2014 @ 09:38:38 CET (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.cizinec.com/ | | Ahoj Brusle.
Zkus si pozorněji číst diskuze, kdo se ke komu hlásí a jak se sám chová.
Jsou tu lidé, kteří se hrdě hlásí k vraždám, pronásledování, politickému útlaku, nesvobodě, k čarodějnickým procesům, k hádkám o detaily jejich učení, proklínání, pronásledování, k papežům, biskupům, kardinálům a patriarchům. Bude jim blízké jejich jednání a budou říkat "to jsme byli my". Ty dohady budou pro ně vzorem a budou vytvářet svoje vlastní. Někteří se i hrdě přihlásí k těm, kteří s brokovnicí v ruce honili kazatele jiné církve.
A budou mít pravdu.
Pak tu zase budou lidé, kteří se budou hlásit k víře Ježíši a k dodržování jeho slov, k pokoji, ke spravedlnosti, k lásce, Bude jim bližší a bude jim vzorem Ježíš na kříži než farizeové dohadující se mezi sebeou o moc. Bude jim bližší Štěpán a křesťané v cirku. Budou jim bližší lidé pronásledovaní pro písmo, ať už křes´tané nebo židé, spíše než ti, co je pronásledovali.
Každému je něco blízké a rozpoznává i v dějinách podle charakteru chování "jo, to jsme byli my" nebo "ne, tohle je mi(nám) cizí".
Toník |
]
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- totalitní systém (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Pondělí, 17. listopad 2014 @ 14:39:53 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ahoj Toníku,
to je moc pěkné dělení. Pravdivé a výstižné. Děkuji za ně. |
]
Re: Re: Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- totalitní systém (Skóre: 1) Vložil: ssns v Pondělí, 17. listopad 2014 @ 21:47:26 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Nečteš. Já jsem totiž jasně napsal následující:
Z toho, co jsi tu tak o svém případu napsala, mi to vypadá spíš na osobní mezilidský problém.
Tím jsem si dovolil vyjádřit to, jak na mě působí tvůj konkrétní případ, o kterém tu píšeš. Tebe neupálili a ani neznásilnili, ne? Působí to na mě prostě tak, že jsi z nějakého důvodu lezla někomu na nervy (farářovi či nějakému jeho kámošovi) a výsledek znáš. Pokud jsi nehlásala z pohledu ŘKC nějaké bludy (tvrdíš, že nehlásala, a já ti věřím), pokud nežiješ nějak nemravně, pak mě prostě nenapadá jiný důvod, proč by se tě měli zbavovat, když jim tvoje služba očividně chybí. Nemají varhaníka, nikdo nepořádá ty tábory, výuka vázne. Ten kněz musel mít nějaký důvod a mně to přijde, že byl na rovině mezilidské. |
]
Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- totalitní systém (Skóre: 1) Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pondělí, 17. listopad 2014 @ 09:44:39 CET (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.cizinec.com/ | ... Aha... Zajímavý závěr... Velmi jednoduchá obrana toho "mocenského systému zla "... Pedofilní oběti, upálené čarodejnice, jiní lidé poškození různě tímto systémem, měli myslíš "jen" mezilidský problém?
Pedofilní oběti jsou přece také jen "osobní mezilidský problém", brusle.
Ale systém, který je schopen po dobu mnoha desítek let ututlat velké množství případů zneužití samozřejmě není "osobní mezilidský problém", ale je to organizovaný zločin.
|
]
Re: Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- totalitní systém (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Pondělí, 17. listopad 2014 @ 14:51:03 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
S druhou Tvou větou, Toníku, naprosto souhlasím.
Tvé první větě však opravdu nerozumím, tak jako v tomto nerozumím Slávkovi (ssns): "Pedofilní oběti jsou přece také jen "osobní mezilidský problém" .
Já totiž v tomto vidím, Toníku i Slávku, především jednostranný problém (nikoliv mezilidský, tedy nikoliv vícestranný problém ) na straně toho kněze či kněží , jehož (či které) zároveň právě obhajuje i tento právě mnohdy zločinný systém ŘKC, který podobné případy pokud možno "zametá pod koberec" a nebo viní ze zločinu oběti. |
]
Re: Re: Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- totalitní systém (Skóre: 1) Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pondělí, 17. listopad 2014 @ 20:53:07 CET (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.cizinec.com/ | | Ta první věta byla moje hloupá ironie. Měl jsem za ní napsat ten smajlik ;-)
|
]
Nebuď labuť, brusle :-) (Skóre: 1) Vložil: ssns v Pondělí, 17. listopad 2014 @ 22:09:55 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Milá brusle, to, že Cizinec není schopen pochopit jednoduché sdělení, mě už nepřekvapuje. Tobě mohu zopakovat pouze to, co jsem už napsal. Vyjádřil jsem domněnku o tom, co podle toho všeho, co jsi tu napsala, stálo za tvým případem. Opakuji tu větu:
Z toho, co jsi tu tak o svém případu napsala, mi to vypadá spíš na osobní mezilidský problém.
To, že z toho někdo udělá to, co Cizinec, je smutné a u něj očekávatelné. O těch čarodějnicích a dalších věcech jsem přece psal celkem jasně - není to problém jedné církve, jednoho náboženství. Je to problém hříchu a člověka. A naprosto stejným projevem toho hříchu je to, co jste s mým komentářem udělali vy dva. Dal jsem ti i svoji odpověď na otázku, co (spíš tedy kdo) je lékem. Pokud ti přišlo nemístné, že jsem si dovolil vyjádřit svůj názor na věc, pak se omlouvám. Nemyslel jsem to zle a spíš jsem byl k rozhovoru veden zájmem o bližního v těžké situaci. Bral jsem tě jako sestru v Kristu a bližního, protože mě to tak Ježíš naučil. Asi jsem holt špatný žák. Docela mě mrzí, že po tom, co jsem byl k tobě maximálně upřímný, napíšete o mně takovou s prominutím hovadinu. Cizinec to alibisticky udělá zase jako otázku. Ty nejsi tak zkušený manipulátor a řekneš to rovnou.
Snažil jsem se ti ukázat, že i když v celém případu neseš 0,1 % viny a tu ostatní 99,9 % viny, pak tě osvobodí odpuštění, pokání z toho promile a z vlastní zkušenosti jsem ti řekl, že omluva za to promile je cesta, kterou jsem já osobně šel. A protože se spolu jen tak bavit nebudeme, řeknu ti rovnou, o co se jednalo. Můj otec velmi holdoval alkoholu. Jeho nejoblíbenější zábavou po návratu z hospody bylo zmlátit mě. Důvod se vždy našel - špatně srovnané oblečení ve skříni, "blbý kecy", drzý pohled, cokoliv. Jestli nevíš, co je to žít v takovém prostředí, co je to třást se strachem od svých cca 6 do 15, že tě někdo (tvůj otec) zmlátí (párkrát jsem díky tomu skončil v nemocnici - rozbitá hlava, pohmožděná páteř a takové ty srandy), že musíš lhát o příčině svých šrámů (ve škole mě měli za rváče, protože každý monokl a šlinc jsem vysvětloval - musel vysvětlovat - tak, že jsem se někde venku porval), pak buď ráda. Co myslíš, jakou jsem měl na to všem vinu? A přesto je odpuštění cestou. No a teď už mi tu chybí jen Bylina, aby mi zase napsal, že jsem se svým dětstvím dosud nevyrovnal a má to negativní vliv na moji teologii a víru.
Jak jsem už napsal - byla ode mě chyba mluvit s tebou o tom. Myslím to vážně, když říkám, že se omlouvám, pokud jsem se tě dotkl. Pokud už u mě chceš vidět nějaký ten proradný postranní úmysl, pak ti ho poskytnu. Nepřál jsem ti, abys dopadla jako většina zdejších bývalých katolíků. |
]
Re: Nebuď labuť, brusle :-) (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Úterý, 18. listopad 2014 @ 17:21:18 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Slávku, děkuii za celou diskusi.
Pro mne je úžasné už jen to, že mi věříš v tomto sdílení (tj. že připouštíš, že se toto v ŘKC a i jinde děje). ...tj. že předem nevěříš pomluvám a řečem kněží či davu (které by tak snadno považovali za pravdu jiní, kdyby se ptali okolí a davu).
Prostě, je fajn, že nejsi zaujatý předem v tom, že co řekne kněz nebo dav, tak že je svaté a pravda, ale přemýšlíš dál a hlouběji, než třeba Oko.
Pravda se totiž velice často rodí v menšině.
Rozhodně se v ničem neomlouvej a za diskusi , protože mluvení o těžkých věcech uvolňuje a uzdravuje, pokud není předem jednostranným hájením zla (to naopak zraňuje).
A ještě jedna otázka: Jak dopadla většina zdejších bývalých katolíků?
|
]
Re: Re: Nebuď labuť, brusle :-) (Skóre: 1) Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Neděle, 23. listopad 2014 @ 21:11:57 CET (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.cizinec.com/ | A ještě jedna otázka: Jak dopadla většina zdejších bývalých katolíků?
Dostali se do strašlivé situace (pro někoho).
Nebojí se, nemlční a v klidu píší o tom, co v ŘKC zažili. |
]
Čert a svěcená voda se taky nemají rádi :) (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Neděle, 23. listopad 2014 @ 22:44:18 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ano, Toníku, to jsi přesně trefil :-) Hlavička na hřebíček :)
"Nebát se a nemlčet" - to je právě pro ŘKC něco takového, jako "pro čerta svěcená voda" (hrozná bolest ŘKC a zmaření manipulačních plánů s člověkem).
V tom kvílení a úpění ŘKC používá tzv. "donucovacích metod" (snaha o ponížení a zdrcení dotyčného) a je velmi bezradná, když ani tyto metody nepomáhají.
O těch donucovacích metodách by to bylo na nový článek.
Každopádně já osobně jsem, Toníku, šťastná, že mohu mluvit volně, i když jako člověk jsem hodně bojovala právě se strachem verzus odvaha (jít proti tomu proudu síly a moci nebývá lehké). Stále mám dodnes stavy, když tady třeba diskutuji s některými římsko-katolíky, že se mi z toho hájení tohoto systému od nich dělá moc špatně, když vidím, že to stále ještě podobně pokračuje. |
]
Re: Nebuď labuť, brusle :-) (Skóre: 1) Vložil: Myslivec v Úterý, 18. listopad 2014 @ 19:57:40 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | Sosno, to co jsi zakusil od svého otce je velmi bolestné. Odpuštění však jen prvním krokem. Zrada rodičů na dětech se nahrává do duše. I když týrané dítě dokáže odpustit, přesto všechno časem zjišťuje že ve svém životě podvědomě kopíruje špatnost svého rodiče. Až nyní nastává pravý duchovní boj s duchem zla, který toto všechno způsobil. S pomocí Krista lze pak vysvobodit z těchto duchovních pout jak sebe, tak svého rodiče. Veškeré lidské vztahy zemřou, a pak se opět znovuzrodí v Kristově lásce. |
]
Re: Re: Nebuď labuť, brusle :-) (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Středa, 19. listopad 2014 @ 21:52:27 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Amen. |
]
Re: Re: Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- totalitní systém (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Úterý, 18. listopad 2014 @ 16:59:37 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Aha, tak to je jiná :)) |
]
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- totalitní systém (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Úterý, 18. listopad 2014 @ 17:03:06 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | | ... patří k Toníkově ironii... |
]
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- totalitní systém (Skóre: 1) Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Neděle, 23. listopad 2014 @ 21:22:04 CET (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.cizinec.com/ | | Jsou věci, o kterých se nesluší vtipkovat.
Pokud se dva lidi někde pohádají nebo pokud někde někdo někoho znásilní, je to osobní problém.
Pokud se na to nějak přijde a určitá skupina lidí se postaví proti neprávem nařčenému či poškozenému, tak už to není osobní problém, ale selhání systému (pokud by ten systém měl sloužit dobré věci) nebo organizovaný zločin (pokud ten systém slouží opaku).
V prvních církvích se také děly různé špatné věci. Tam to fungovalo tak, že ty, kteří například vytvářeli sekty nebo druhé vylučovali apoštolové napomínali. |
]
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- totalitní systém (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Úterý, 25. listopad 2014 @ 22:22:35 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Přemýšlím, zda jde v ŘKC (v různých obdobných situacích) o selhání systému, nebo o organizovaný zločin?
Mám obavy, že to druhé... |
]
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- totalitní systé (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Čtvrtek, 27. listopad 2014 @ 04:33:43 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
A dále nevím, zda je to zločin vědomý, či v důsledku ovlivnění (a zatemnění mozku sektou apod.), ve jménu dobra?
(Plno "svatých" válek bývá bohužel i ve jménu dobra...) |
]
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- totalitní s (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Sobota, 29. listopad 2014 @ 19:17:30 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Mohu prosit o odpověď? |
]
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- totalitní s (Skóre: 1) Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pondělí, 01. prosinec 2014 @ 07:16:54 CET (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.cizinec.com/ | | Ahoj.
Vzpomeň si, jak si sama budovala celý ten systém.
Jak jsi učila děti poslušnosti knězi, biskupovi. Jak jsi je učila slavit neděli a zasívala do svědomí porušení neděle jako hřích. Jak jsi je učila klekat před kusem hmoty, jako by to byl Bůh. Jak jsi je učila "světit" dřeva a dávat je do domu na ochranu či jak si je učila utíkat se pod ochranu k lidem. Možná jsi je i učila uctít nějakou materii, podobu stvořeného na nebi či na zemi a cíleně vysvětlovala proč je to tak dobře.
Dělala jsi to schválně, vědomě, abys pomáhala budovat to, co jsi sama žila?
Schválně asi ano, vědomě spíš ne.
Alespoň já to dělal schválně, cíleně, ale s určitým zatemněním, nebyly mi jasné důsledky, nevěděl jsem, že člověk, který se spoléhá na člověka je prokletý, neznal jsem duchovní zákony.
Pokud se ale někdo dozví od oběti zločinu o zločinu a oběť zastraší a zločin zamete pod koberec, ututlá, tak odhaduju, že takovou věc už člověk musí dělat vědomě.
Toník |
]
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- totalit (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Úterý, 02. prosinec 2014 @ 21:08:26 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Ano, udělala jsem mnohé chyby, ale přesto jsem ve výuce kladla důraz na Evangelium, lásku k Bohu, bližním. Právě proto se mi dost dařilo propojit svět unitř církve se světem hledajícím (protože to , co píšeš, jsem buď nedělala, nebo okrajově).
Učila jsem děti předeším čestnosti, pravdivosti, opravdovosti.
Pamatuji se, jak jsem dělala později i takové přátelské hospitace u začínajících katechetů, a když se děti učili o Bohu, modlili se k Němu atd., pokládala jsem jim praktické otázky typu: A kde je ten Bůh? Komu to říkáte ty naučené modlitby zpaměti? Je to třeba ruka, noha, vzduch, nebo co či kdo jiný? (A nikdo nevěděl, ke komu mluví... Což jsem věděla, že nemá smysl tento postup bez vnitřního obsahu...)
Zažila jsem během 15-ti let výuky 3 různé faráře a několik kaplanů, kteří se často i se mnou radili když viděli, že děti mou výuku dost chápou (učila jsem zásadně nikoli teoreticky, ale předeším prakticky, žádné fráze atd., jak jsem bohužel i sem tam někde v okolí jinde zažila). Byla to hezká léta, ráda na ně vzpomínám, pomáhala jsem budovat předeším vztah dětí k Bohu a bližním, prakticky, lásce, pokud možno bez frází. Neuvědomovala jsem si tehdy budování špatného systému.
Poslední Tvůj odstavec je právě ale už následné zlo toho systému a v tom, jak je popisuješ, jde bohužel o zločin, který někdo přímo spáchá a ostatní ho rámci slepé poslušnosti systému (faráři) schvalují, nebo se obhajobě oběti yyhýbají, mlčí, jdou s davem, aby oni sami ukázáním svého názoru nebyli poškozeni. |
]
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pozdní lítost po pozdní konverzi- totalit (Skóre: 1) Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Pátek, 05. prosinec 2014 @ 05:02:58 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
Jinak ohledně spoléhání na člověka je chybou právě ta nadměrná povinná autorita k hierarchii jako k "nadřízeným" (protože oni nejsou bratry v Kristu, ale mají dost silnou pozemskou moc a vliv uvnitř své církve, např. uvnitř farnosti)... |
]
|
|