Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Matěj.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 5, článků celkem: 16615, komentáře < 7 dní: 257, komentářů celkem: 427687, adminů: 60, uživatelů: 5242  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 80 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116133448
přístupů od 17. 10. 2001

Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: O Boží vůli (Skóre: 1)
Vložil: ssns v Sobota, 18. říjen 2014 @ 23:01:39 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Zásadní problém, který u Standy vidím, je ten, že používá nevhodně slovo "dovolil". Podle mě tím myslí "umožnil." A domnívám se, že to je i tvůj postoj. Bůh mohl zabránit zvěrstvům Hitlera a spol. a neudělal to, čímž to umožnil. Ty slovo "dovolil" používáš tak, že Bůh ti dovolil např. rozhodnout se, kam pojedeš na dovolenou. Nedovolil ti žádný hřích, ale máš možnost danou od Boha zhřešit. Je to stejné jako s touvaši svobodou hřešit. Standa tím podle mě myslí, že když se rozhodne spáchat hřích, má od Boha "svobodu" spáchat ho. Tou svobodou myslí to, že ho Bůh nechá zhřešit - ponechá mu možnost volby. Ty slovem "svoboda" myslíš něco docela jiného - myslíš tím Bohem dovolené věci. Máš svobodu modlit se kterýkoli žalm chceš, nemáš svobodu hřešit, i když máš možnost hřešit. Vzpomeň si na kterýkoli svůj poslední hřích a uvidíš, že ti Bůh dal možnost (podle Standy svobodu) vykonat ho - jinak bys ho nevykonal. Hřešit ti Bůh nedovolil ale umožnil. Slovo "dovolit" je odvozeno od slova vůle, což Staňovi podle mě uniká. Pokud to vidíš jinak, oprav mě prosím.

Podržme se toho jediného konkrétního případu, který Ti Staňa napsal - cizoložství. Předpokládejme prosím pro účel debaty, že to není jeden z hříchů, který se tě díky pokání netýká. Ty i Standa se shodnete, pokud tedy budete dávat slovům stejný význam, že nám Bůh cizoložství zakázal, tudíž ho nedovolil. Přesto oba říkáte, že vám Bůh dal možnost cizoložit. Tady Standa použije slovo "svoboda". Lišíte se totálně v pochopení pokání. V tvém případě nastane pokání z hříchu cizoložství tak, že tě Bůh toho hříchu zbaví a už se tě netýká. Standa to vidí tak, že se ho tento hřích aktuálně netýká, ale připouští, že i po pokání stále existuje možnost, že se toho hříchu dopustí. Pokud Standa mluví o "schválení, dovolení a dopuštění" hříchu Bohem, pak tím podle toho, co mi psal níže, myslí vlastně pouze dopuštění. A tak u tebe Bůh dopustil tu krádež hrachu. Nedovolil ti, nedal ti v tom svobodu, neschválil ti to, ale přesto tě nechal udělat to. Mohl tě samozřejmě zastavit mnoha způsoby, ale očividně to neudělal.

Já tvrdím, že Bůh dopouští pouze to, co je v souladu s jeho vůlí a tudíž naprosto vše, co se děje, je v souladu s Boží vůlí. V případě cizoložství tedy jasně porušíme Boží zákon, ale stane se to, protože to Bůh nejen dovolí ale chce. Myslím, že ode mě nebude neslušné požádat tě, abys mi objasnil přímo svůj pohled, když já jsem udělal totéž ohledně svého. Zkusím na těch pár otázek odpovědět tak, jak je to podle mé v souladu s tvým názorem.

Hřešíš někdy? Podle mě ano.
Můžeš být z nějakého hříchu vyléčen tak, že se ti protiví a netýká se tě? Ano, je to plod pokání.
Dovoluje ti Bůh hřešit? Ne. Bůh ti nakázal být svatý jako on. Dopustíš-li se hříchu, pak děláš něco, co ti Bůh nedovolil.
Máš svobodu hřešit či zvolit si hřích? Ne. Máš od Boha svobodu v rozsahu daném jeho dovolením. 
Umožňuje ti Bůh hřešit? Ano. Pokud by to neumožňoval, pak bys nehřešil. Bůh ti však díky daru pokání tuto možnost postupem času zmenšuje.

Chápu tě správně?

Když si někdo myslí, že hřích je boží vůle,
je to pro mne natolik absurdní

To se nedivím. :-) Pro mě to byl dlouho také šokující závěr, ale předpokládám, že už je ti jasné jak a proč jsem k němu dospěl. Víra v předurčení mi opravdu dala pokoj na duchu. Pokud budu spasen v Kristu, pak na tom nebudu mít absolutně žádný podíl. Pokud vyvolený nejsem, což může být pravda, pak to prostě bylo Boží rozhodnutí, který mě vydal (vydá) napospas mé hříšnosti. No a protože jsem součástí nové smlouvy, týkají se mě příkrá slova z Žd 6. Všimni si pěkného spojení "jestliže to Bůh dovolí" ve verši 3. Je pro mě bibličtější a přijatelnéjší představa Boha, který mě pošle do Gehenny, protože to bylo do prvopočátku jeho vůle, než Boha, který mě tam pošle, přestože to jeho vůle nebyla a hrozně moc chtěl, abych tam nemusel.


| Nadřazený

Stránka vygenerována za: 0.72 sekundy