Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Kvido.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 13, článků celkem: 16386, komentáře < 7 dní: 497, komentářů celkem: 411974, adminů: 60, uživatelů: 5161  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 152 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

studentbible
oko

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
112230867
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Stručná historie Moravských bratří
Vloženo Středa, 02. září 2009 @ 19:55:39 CEST Vložil: Stepan

Historie poslal Nepřihlášený

Vznik a vývoj Moravských bratří - Unitas fratrumDůvěřuj Hospodinu celým svým srdcem, poznávej ho na všech svých cestách.“ Př. 3;5-6
Kdo jsou Moravští bratří - Moravané? Po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 se v Českých zemích změnila politická situace. Nastala doba velkého pronásledování a náboženské nesvobody. Některé historické údaje říkají, že v těch dobách bylo až tři čtvrtiny všeho obyvatelstva protestantského /evangelického/ vyznání, a to bylo najednou úředně zakázané. Takže pro většinu obyvatel vyvstala otázka: Čemu vlastně věřím? Jak to s mojí vírou ve skutečnosti je? Stojí mi za to, abych kvůli svému přesvědčení měl takové problémy? Abych se kvůli tomu dostal do vězení nebo mi zabavili majetek nebo musel odejít někam do ciziny? Má to cenu, aby mě kvůli tomu, že věřím Pánu Ježíši a mám doma Bibli, mučili nebo zabili nebo pronásledovali moji rodinu?
Ti, kteří chtěli zachovat věrnost své víře, začali mít velké potíže. Mnozí to taky vzdali a řekli si, že je jedno jaké mají vyznání. Někteří ale opustili celý svůj majetek, domy, hospodářství, známé a příbuzné a sami nebo s rodinou odešli za hranice. Tyto odchody – emigrace probíhaly v několika vlnách. První emigrační vlna mířila do Polska (Lešno). Další do Německa (Ochranov) a další do Ameriky. Byli to především křesťané z Jednoty bratrské z Moravy. Všude kam přišli šířili Boží Slovo a mluvili o své víře, zakládali osady a misie. Začalo se o nich říkat, že to jsou Moravané, Moravští bratři.

V roce 1722 pod vedením Kristiána Davida, tesaře ze Ženklavy, založili křesťané ze severní Moravy město Herrnhut - česky Ochranov. Město leží v dnešním Německu. Tehdy to bylo svobodné panství saského hraběte Mikuláše Zinzendorfa. V době přísné náboženské nesvobody v letech 1722-1781 do Ochranova postupně přicházely stovky křesťanů z Moravy. Zinzendorf se snažil, aby splynuli s luterskou církví, ale oni se chtěli řídit řády Jednoty bratrské, i za cenu, že budou nuceni opět odejít a znovu hledat svobodu. Když se blíže s bratrskými řády seznámil, umožnil jim setrvat a připojil se k nim. Jako den obnovy Jednoty bratrské se připomíná 13. srpen 1727. Z dobových záznamů vyplývá, že ochranovské události jsou jedinečným fenoménem, který rozhádané osadníky sjednotil a dal jejich životu nový směr. Věnovali se evangelizační a misijní práci doslova v celém světě. Byla zde zahájena činnost tiskárny, kde se tiskly Bible a další křesťanská a misijní literatura. Ta se šířila dál po světě a pašovala se i do Čech. Mnozí se vydávali na misie na druhý konec světa, nebo šli povzbuzovat ty, kdo zůstali v Čechách a na Moravě bez ohledu na strádání, oběti, hlad, nemoci a často smrt.

Misie
Během dvaceti let založili více misií, než celá protestantská církev v uplynulých dvou stoletích. Za necelých třicet let z jediného městečka vyšlo celkem 226 misionářů do všech kontinentů, k nejopovrhovanějším etnickým skupinám. 1732 k černým otrokům na Karibské ostrovy, 1733 k eskymákům do Grónska, 1734 k Laponcům, 1735 k Indiánům v severní i jižní Americe, 1737 do Jižní Afriky, Guineje, Estonska, Litvy a do Ruska, 1738 na Cejlon, 1739 do Alžíru a Cařihradu, 1742 ke Kalmykům, dále do Egypta, Etiopie, Indie, na Labrador, na Jamajku, do Nikaragui, Austrálie, Himalájí i Izraele. 'Bratři' šli do míst, kam se jiní báli a nepřicházeli s pocitem nadřazenosti „bílých pánů“, kteří jdou „civilizovat divochy“. Naopak, mezi domorodci žili a pracovali jako oni. Jestliže kupříkladu černoši tehdy nebyli považováni za lidi, a bratrští misionáři se s nimi nesměli stýkat, chtěli se sami stát otroky, aby s nimi mohli žít. Majitelé plantáží to většinou nedovolili, ale umožnili jim k otrokům přístup.
Světová církev - mnoho názvů a jmen
Jednota bratrská ve světě užívá starý latinský název Unitas Fratrum. V Německu působí jako Brüder-Unität nebo Brüdergemeine. Protože do Ochranova přišli exulanti z Moravy, vešli do historie jako „Moravané“. Jednota se tak stala po celém světě známou pod názvem Moravian Church, ve španělsky mluvících oblastech Iglesia Morava.
„Unitas Fratrum – Moravian Church“ je svazkem 19 samosprávných celků tzv. provincií. Struktura není hierarchická, každá provincie je spravována a pracuje samostatně. Jako celek Unitas Fratrum podporuje několik projektů: Star Mountain u Ramallah poblíž Jeruzaléma (péče o mentálně postižené dívky), Radžpúr v Tibetu (škola pro hindustánské a buddhistické děti), Kajmaní ostrovy v Karibiku (práce mezi Indiány Garifuna) a Aljaška (práce mezi eskymáky Yuppik).
V Čechách a na Moravě
Jednota bratrská se mohla vrátit do českých zemí a obnovit práci až v roce 1867. Jako první založila sirotčinec v Čermné v Orlických horách. V roce 1870 vznikl první sbor v Potštejně. V počátcích nesměla Jednota užívat své původní jméno, byla státem uznána pod jménem „Evangelická církev bratrská“, a teprve od roku 1921 se opět směla nazývat Jednota bratrská. V současné době se k ní hlásí zhruba 3500 členů ve dvaceti sborech, provozuje dvě základní školy a řadu dalších sociálních aktivit.
Mezinárodní rozmanitost
Ve světové Unitas Fratrum panuje veliká šíře zvyků a různých důrazů, jak se církev přizpůsobovala místním okolnostem a prostředí. V Evropě má menšinový charakter, ale např. v Tanzánii v Africe nebo v jihoamerickém Surinamu má statisíce členů.
Unitas fratrum vždy aktivně vystupovala proti útlaku a rasové segregaci. Například „First Moravian Church“ na Manhattanu byl založen bílými osadníky roku 1748 a stal se prvním rasově smíšeným sborem v New Yorku.

Požehnané zrnko víry Početně byli původně Moravští bratři malou skupinou. Na mnoha místech však skrze jejich odhodlání, poslušnost a trpělivou práci konal Bůh velké skutky. Od počátku kladli důraz na naprostou důvěru a spolehnutí se na Boha za všech okolností. Nechat se vést a následovat Pána Ježíše opravdově a bez ústupků.


Podobná témata

Historie

"Stručná historie Moravských bratří" | Přihlásit/Vytvořit účet | 5 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Stručná historie Moravských bratří (Skóre: 1)
Vložil: Lu v Čtvrtek, 03. září 2009 @ 17:41:43 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Velice děkuji za tento článek. Povzbuzující.
Možná by bylo ještě vhodné podrobněji přiblížit, co se stalo onu neděli 13.srpna 1727.Re: Stručná historie Moravských bratří (Skóre: 1)
Vložil: dargo v Čtvrtek, 03. září 2009 @ 19:05:30 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Co se tedy stalo v létě 1727...PROBUZENÍ působením Ducha sv. skze JEDNOTU A MODLITBY.
Asi tak nějak jak je popsáno v knize Skutků apoš. 4,
31 Místo, na kterém se shromáždili, se po jejich modlitbě zatřáslo. Všichni byli naplněni Duchem svatým a začali směle mluvit Boží slovo.
32 Celé to množství věřících mělo jedno srdce a jednu duši. Nikdo nic nenazýval svým vlastním majetkem, ale měli všechno společné.
33 Apoštolové vydávali svědectví o vzkříšení Pána Ježíše s velikou mocí a na všech spočívala veliká milost.

Z toho co víme... po asi pětiletém období svárů a neshod...v srpnu začalo vřelé modlitební probuzení mezi dětmi i dospělými. Spontánně se konala řada modlitebních shromáždění po domech i venku, během dne i v noci. Postupná proměna myslí i srdcí vyvrcholila při svaté večeři Páně v Berthelsdorfu 13.srpna 1727. Už cestou do kostela si lidé navzájem vyznávali hříchy, prosili za odpuštění. Slzy pokání i radosti z odpuštění tekly proudem. Roztržky, sektářství, samospravedlnost, neláska mizely. Duch svatý mocně očistil celé město "pod ochranou Páně" Herrnhut, Ochranov. Modlitební život nově probuzený dal vznik krásné tradici. Inspirováno slovy Písma, Izajáš 62,6: Na zdech tvých, Jeruzaléme, postavím strážné, kteří přes celý den i přes celou noc nikdy nebudou mlčeti... vyrostlo přesvědčení, že by bylo dobré a užitečné také v Ochranově ustanovit strážné, kteří by se nepřetržitě modlili za církev, za bratry a sestry doma i na cestách i za Boží království ve světě. 27.srpna 1727 se rozhodlo 24 bratří započít modlitební stráž. Dnem i nocí se konaly modlitby za druhé. Modlitební stráž trvala celých 100 let...

Podrobněji viz:

Web Obnovená Jednota bratrská-NáchodStránka vygenerována za: 0.20 sekundy