Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Kvido.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 13, článků celkem: 16386, komentáře < 7 dní: 501, komentářů celkem: 411978, adminů: 60, uživatelů: 5161  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 29 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

studentbible
oko
Frantisek100
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
112231332
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Na Slovensku mají podobnou sochu Krista jako v Riu de Janeiro
Vloženo Pondělí, 28. červenec 2008 @ 20:56:37 CEST Vložil: gojim

Zamyšlení poslal cristiano

http://sweb.cz/prokrestany/buzek.JPG
http://sweb.cz/prokrestany/buzek2.JPG

Izajáš 40:18-21  Ke komu připodobníte Boha? Jakou podobu mu přisoudíte? Řemeslník odleje modlu a zlatotepec ji potáhne zlatem, stříbrné řetízky přidělá zlatník. Chudák, který na takovou oběť nemá, vybere dřevo, které netrouchniví, a vyhledá zručného řemeslníka, aby mu zhotovil modlu, jež by se neviklala. Což o tom nevíte? Což jste neslyšeli? Neoznámili vám to už na počátku? Což nechápete, kdo položil základy zemi?


2 Mojžíšova 20:4-6 Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí. Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, Bůh žárlivě milující. Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí, ale prokazuji milosrdenství tisícům pokolení těch, kteří mě milují a má přikázání zachovávají.

Cristiano


Podobná témata

Katolicismus

"Na Slovensku mají podobnou sochu Krista jako v Riu de Janeiro" | Přihlásit/Vytvořit účet | 95 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Na Slovensku mají podobnou sochu Krista jako v Riu de Janeiro (Skóre: 1)
Vložil: Gojim (gojim@zoznam.sk) v Pondělí, 28. červenec 2008 @ 21:07:30 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Je mi to velmi luto ... doslova sa mi chce plakat ked toto sialenstvo vidim ... ale stale akoby zabudame na podstatny fakt, ze pre tychto ludi Pismo, nie je a nemoze byt Pismo zarukou pravdy ... zarukou pravdy je ucitelsky urad ich organizacie a tradicia ...

Zial ...

Pozri:Re: Na Slovensku mají podobnou sochu Krista jako v Riu de Janeiro (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (velitel@nato.cz) v Pondělí, 28. červenec 2008 @ 21:19:18 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Ta socha není ani odlitá a není potažená zlatem od zlatotepce, nemá stříbrné řetízky od zlatníka. Není ani ze dřeva, nedělal jí zjevně zručný řemeslník a lze předpokládat, že je z materiálu, který se po několika zimách rozpadne, tedy trouchniví. A z fotografií je zřejmé, že má schválně udělaný viklací základ.

  Je tedy naprosto zjevné, že ta socha není protibiblická, ale je biblická.Re: Na Slovensku mají podobnou sochu Krista jako v Riu de Janeiro (Skóre: 1)
Vložil: ivanp v Pondělí, 28. červenec 2008 @ 21:27:06 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Je pravda že nesmieme zobrazovať Boha či už ako obraz, sochu... ale pozor: Ježiš je Boh a zároveň človek a preto je možné Krista takto ilustrovať. Tak isto ilustrujeme napr. Ducha svätého ako holubicu. Iné je ak by sme sa začali klaňať, alebo vzývať sochu, alebo obraz. Ak sa na sochu Ježiša v Riu alebo na Slovensku dívame ako na ilustráciu je to podľa mňa ok. Ak sa klaniame soche Krista je to modlárstvo.
ivanpRe: Na Slovensku mají podobnou sochu Krista jako v Riu de Janeiro (Skóre: 1)
Vložil: ares v Pondělí, 28. červenec 2008 @ 22:01:30 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Co se týče zobrazování Boha... Proč Bůh ve Starém zákoně nechtěl, aby si Izrael vyrobil Jeho sochu? V Deuteronomiu máme vysvětlení: Dt 4,15-16: V den, kdy k vám Hospodin mluvil na Chorébu zprostředku ohně, jste neviděli žádnou podobu; velice se tedy střezte, abyste se nezvrhli a neudělali si tesanou sochu, žádné sochařské zpodobení: zobrazení mužství nebo ženství. Přitom už ve Starém zákoně Bůh povolil vytvořit symboly, které vedly ke spáse (měděný had, archa Smlouvy, cherubové). Co však zapříčinilo úplnou změnu, že křesťanství je jediným monoteistickým náboženstvím zobrazujícím Boha, je vtělení Boha. Bůh se vtělil a dal se dokonale poznat člověku. Apoštolové a mnozí další Boha viděli, to je ta obrovská změna oproti Staré smlouvě!

Ps.: Gojim tu o mě rozhlašuje nepravdu, přesto, že jsem ho už mnohokrát žádal o nápravu. Nebudu už znova vysvětlovat o co tehdy šlo. Přesto k tomu co tvrdí: Ježíš neřekl apoštolům: "Sepište o mne podrobnou správu a tu předejte lidem, z té poznají, že jsem Bohem!" Ne, Ježíš řekl apoštolům: "Jděte do celého světa a kažte evangelium všemu stvoření! (Mk 16,15)" Přesně to apoštolská církev dělala a dělá. Bibli dala světu ona. Evangelium hlásala a vykládala taky ona. Sv. Augistin řekl: "Nevěřil bych evangeliu, kdyby mě k tomu nepohnula autorita katolické církve!" A já k tomu říkám, že bez autority církve, ve které působí Duch posvětitel se Písmo může stát nástrojem ďábla. Písmo si vykládá, kdo chce a jak chce. Máme tu výklady Svědků Jehovových, Mormonů a dalších a dalších křesťanských sekt. Je třeba církvi uvěřit (Jan 13,20: Amen, amen, pravím vám, kdo přijímá toho, koho pošlu, mne přijímá. A kdo přijímá mne, přijímá toho, který mě poslal.") a přijmout ji. Mnoho zdejších Ježíše Krista příjmá, ale Církvi nevěří. Nejen že nevěří katolické církvi. Mnoho zdejších již nevěří žádné církvi. Je to pochopitelné, protože každá církev má na svědomí mnoho hříchů, ale uvědomte si, že každý jsme hříšní a církev tvoříme my, nikoli andělé... Sám Ježíš o tom mluvil v mnoha podobonstvích, například, když přirovnával Boží království k poli, kde vedle sebe roste pšenice i plevel. Takže moje poselství je jasné: Nebojte se přijmout Církev i přez její hříšnost. Vždyť ji založil Kristus. Kristus zemřel za církev. Církev je Kristovo tělo.Re: Na Slovensku mají podobnou sochu Krista jako v Riu de Janeiro (Skóre: 1)
Vložil: Nitram v Úterý, 29. červenec 2008 @ 09:26:30 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Je to skutečně velmi zajímavé, že pokud se zbrojí proti zpodobňování Boha, tak pouze proti sochám nebo namalovaným obrazům. Copak když řeknu např. "Bůh je láská" tak to taky není obraz? Vždyť přece jak nakreslený obraz tak i slovní popis je obrazná řeč, která vyjadřuje nějakou danou skutečnost. Problém starokzákoního zákazu zobrazování Boha bych hledal jinde než jen v daném faktu, že si na papír načmárnu ukřižovaného Krista.

Věčina polyteistických náboženství znala nejvyššího Boha, který započal stvoření světa a stvořil lidi a bohy. Ze svého stvořitelského aktu byl natolik unaven, že vzdálil do pozodí - nebe. Pro vyznavače takovýchto náboženství tento nejvyšší Bůh vůbec nebyl důležitý - byl vysoko a daleko. Proto tohle nebeské božstvo nemělo žádný kult. Lidé místo nejvyššího Boha uctívali nižší božstvo, které jim bylo blíže. Velmi důležité bylo uctívat božstvo z plodivou silou, aby lidé měli dobrou úrodu, rodili se synové atd.
Izraelite byli častokrát svedení příjmout pohanský model božstva a místo Hospodina uctívali nižší božstva v podobě Baalů a Ašerót. Zobrazování Hospodina způsobem  jak zobrazovali své bohy jejich pohanští sousedé, mohlo vést k nebezpečí že Hospodina uzavřou do pohanského systému a Hospodin se stane jen jedním ze silných bohů.
Tedy problém není ve zobrazovaní, ale v jakých obrazech je Bůh představován. Izraelité se střežili zobrazovat Hospodina jako pohanského boha. A myslím si, že my dnes bychom si měli dávat pozor, aby jsme Boha neuzavírali do obrazů (v jaké koli podobě. Jak sochy tak myšlenky.) naších představ.

Martin
Re: Na Slovensku mají podobnou sochu Krista jako v Riu de Janeiro (Skóre: 1)
Vložil: rive v Úterý, 29. červenec 2008 @ 11:01:27 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Martin: Tedy problém není ve zobrazovaní, ale v jakých obrazech je Bůh představován.

No nevím! Uvedu, jeden takový svůj otazník! Nedovedu si přestavit, že by ve školách ve třídách, kde na stěnách visí obraz prezidenta, byla zpodobenina státníka ve slipech.  V kolika kostelích visí na čelních místech obraz - vyobrazení Krista (velká událost), který stoupá do nebe, nahatý - přikrýt zcela uzoučkým plátýnkem.

Existuje vůbec uspokojivá odpověď na to, proč musí v chrámech viset lidské zpodobeniny Krista. Myslím, že neexistuje. Vždycky to bude jen vznosný blábol, proč musí obrazy zpodobenin Boha viset v chrámu. A ani zdejší přívrženci nedokážou odpovědět na otázku: Proč musí obrazy v chrámech  viset. Spíše, když čtu  argumenty (vassil, martin, ares), tak se to „proč !?“ stává naléhavější. Každý by měl mít asi zodpovězeno: Proč tam ty sochy a obrazy musí být, proč jsou tak důležité.

rive
Re: Na Slovensku mají podobnou sochu Krista jako v Riu de Janeiro (Skóre: 1)
Vložil: oko v Úterý, 29. červenec 2008 @ 13:28:30 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Exuperyho "Malý princ" nám prozradil Tajemství: "Co je důležité, je očím neviditelné"!

Všechno jme tu přece už probírali. Nezáleží na předmětu, ale na vztahu k němu. Na tom, co máme na prvním místě jako nejdůležitější.

Dle Hospodinova příkazu, kdo pohlédl na Mojžíšova bronzového hada, byl zachráněn. Had pro ně znamenal dobro.Když ale izraelité později začali toho samého hada uctívat místo Hospodina, znamenal pro ně zlo a byl zničen.

Kdyby se autor článku trochu víc seznámil s biblí, našel by od Hospodina návod na vytvoření Archy, s podrobným popisem soch dvou cherubů, našel by, že Šalomoun vyzdobil jeruzalémský chrám sochami a obrazy.

Prvním živým obrazem Boha byl sám Ježíš Kristus, dále jeho tvář, zachovaná na Veriničině roušce a na plátně, do kterého byl zabalen v hrobě.

Pokud si tedy někdo pletete sochu Krista s Bohem, neklaňte se jí. Je to čiré modlářství.  Pokus se ale modlím ke skutečnému Bohu, lépe se soustředím třeba před obraze jeho utrpení, než třeba před novinovým stánkem plným porna.Re: Na Slovensku mají podobnou sochu Krista jako v Riu de Janeiro (Skóre: 1)
Vložil: ivanp v Úterý, 29. červenec 2008 @ 17:21:51 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Je možné použiť ilusráciu Ducha svätého ako holubicu napr. v knihe?
Je to v poriadku ak existuje ilustrovaná Biblia pre deti, ktorá je plná grafických vyobrazení Ježiša Krista?ň

ivanpRe: Na Slovensku mají podobnou sochu Krista jako v Riu de Janeiro (Skóre: 1)
Vložil: vassil v Úterý, 29. červenec 2008 @ 18:07:31 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Cristiano,
rád bych ti vše nějak vysvětlil, vše nějak řekl, ale mám pocit že už toho bylo řečeno dost... Nevěříte nám. Myslíte si že se klaníme špalku, my vám vysvětlujeme že tomu tak není, proč tomu tak není,  že je nám líto těch co se klaní špalku,a vy nám na to řeknete: klaníte se špalku!
...
Napadá mě ještě jedna věc, co můžu říci. Včera jsem prožil krásné chvíle, krásné setkání s Bohem, poslouchal jsem hudbu, vnímal text, krásný text o Bohu, a můj poslech přešel v modlitbu, v nádhernou modlitbu, uvědomujíce si utrpení, pády, bolest a radost z vykoupení, kráčel jsem ke Kristu, modlil jsem se, setkával se s Bohem... Včera mi "přispěla" k modlitbě hudba, ne, jistě, nebyla nutná, mohl jsem se modlit i bez ní... Někdy vstupuji do modlitby skrze něco jiného, při čtení Božího slova když ke mě skrze písmo Bůh promlouvá, v přírodě, když rozmýšlím nad krásou díla stvořitele, jindy jen tak, když třeba přemýšlím o životě, někdy sám, občas mezi bratry a sestrami, a někdy například, když klečím před křížem a rozjímám o utrpení které Kristus pro nás podstoupil, anebo u obrazu návratu marnotratného syna, když rozmýšlím nad Božím milosrdenstvím... Neptám se vás: "je to snad špatné?", jelikož vím, jaké to je... Setkání s Bohem jsou nádherné!


snad nevadí že odpovídám sem, a ne posloupně do diskuze kterou jsem s Cristianem vedl, chtěl jsem se podělit se všemi...
Pán s Vámi bratři a sestry!Re: Na Slovensku mají podobnou sochu Krista jako v Riu de Janeiro (Skóre: 1)
Vložil: Willy v Středa, 30. červenec 2008 @ 12:01:29 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Drazí bratři katolíci!

Jestliže Bůh v Exodu 20:4-5a řekl to, co je dále citováno, pak to Slovo platí navěky, nejen po dobu trvání SZ - Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí. Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, Bůh žárlivě milující. To, že/jestli toto Slovo ve svých Biblích nemáte, není problém na Boží straně, nýbrž na vaší.

A znovu tentokrát (možná přesněji) v kraličtině: Neučiníš sobě rytiny, ani jakého podobenství [těch věcí] , kteréž jsou na nebi svrchu, ani [těch] , kteréž na zemi dole, ani [těch] , kteréž u vodách pod zemí. Nebudeš se jim klaněti, ani jich ctíti. Nebo já jsem Hospodin Bůh tvůj, [Bůh] silný, horlivý, ...

To co zde Bůh řekl, je nade vší pochybnost jasné slovo o tom, že už samo sochání a malování Boha je Bohem zakázáno, poněvadž Bůh ve své moudrosti a znalosti člověka, kterého stvořil, ví, jak je člověk náchylný k uctívání/ctění díla svých rukou. A jde-li o zpodobnění Boha, je snad ještě náchylnější. Proto Bůh zakázal, aby si člověk "vyráběl" potenciální modly. Tuto Boží známost člověka koneckonců potvrzuje i jednání Izraelitů pod horou Sínaj, ještě než to přikázání Desatera skrze Mojžíše dostali, tj. odlití sochy zlatého býčka.

Neposlechnout Boha v Jeho druhém přikázání Desatera v Božích očích znamená neposlechnout všechna Jeho přikázání! (Jk 2:10-11) Můžete namítat, co chcete, můžete argumentovat, jak chcete, můžete nesouhlasit, ale s Božím Slovem nehnete a Boží Slovo nezměníte, protože nezměníte Boha. Tož tak.

Kéž se nad vámi Bůh smiluje a dá vám světlo v této záležitosti spolu s milostí ke změně vašeho smýšlení. Amen.

willyRe: Na Slovensku mají podobnou sochu Krista jako v Riu de Janeiro (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (velitel@nato.cz) v Středa, 30. červenec 2008 @ 16:08:58 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  K článku mě ještě napadá celkem běžná praxe v Božích církvích, kterou bych s tímhle rád srovnal. Kde je hranice model a jak jí stanovit? Je možné mít film Ježíš? Je možné mít knížku, ve které jsou písmenka opisující Boha? Tady se řeší hranice typu: můžeš si vyrábět modlu, ale nemůžeš se jí klanět. Můžeš se jí klanět, ale nesmíš jí uctívat a podobně.


  Duchovní smilstvo je v bibli dost často stavěné bok po boku smilstvu tělesnému a myslím, že srovnání s tělesnou oblastí je docela namístě.

  Jak je to se sexem mimo manželství? Sexuologové znající jen úchylky, říkají: "musíš si nejprve sex ozkoušet, jinak nemáš šanci mít šťastné manželství" a podobné úchylnosti. Někteří pak říkají: "proč bychom spolu neměli spát, vždyť to není v bibli?" Přijdou do církve ze světa a těžko hledají hranice. Můžeme se líbat? Osahávat? Můžu používat pornografii? Vždyť Bůh v bibli pornografii nezakazuje, dokonce ani v deseti přikázáních není! To jsou jen lidská nařízení, která jen otravují život nesmyslnými zákazy a příkazy!

  Když někdo říká: Můžeš si vyrobit modlu, ale nesmíš se jí klanět, tak mi to připadá podobné jako říkat: Můžeme se spolu občas vyspat, v tom přece není problém, důležitý je vztah, ne?


  Nečistý sex i modly mají stejnou funkci - je to jako hrát si se sirkami ve stohu. Pokud už člověk vyrazí ze sirkami do stohu, velmi těžko hledá hranici "kam až může zajít, když si hraje". Když škrtne, je to "pěkný hukot", jen ten oheň je pak trochu jiný, než Boží.


  Proto je v Božích církvích, ve kterých žijí znovuzrození lidé běžná nulová tolerance v těchto oblastech. T.j. "se sirkami se do stohu vůbec nevyráží". Není to proto, že "bychom žili v bludu, a otravali si život nesmyslnými zákazy a příkazy, které jsou  jen nařízeními lidskými, zatímco pravý smysl nám uniká", ale proto, že si vážíme vztahu k našemu Bohu a naší manželce (byť jen zatím potenciální) víc, než čehokoliv jiného.Stránka vygenerována za: 0.61 sekundy