Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 225, komentářů celkem: 429541, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 431 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

rosmano
oko

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116465263
přístupů od 17. 10. 2001

Intimity: O ČEM JSME MLČELI. Film o problematice interrupce z pohledu ženy.
Vloženo Úterý, 27. květen 2008 @ 18:24:54 CEST Vložil: Olda

ULTRAS poslal Seraphim

V lednu roku 1990 jsem ještě nebyla pokřtěna a v tehdy ještě Československé televizi − studio Bratislava jsem dostala možnost vytvořit film o problematice interrupce z pohledu ženy. Mnohé z myšlenek filmu jsou dodnes – i po 18 letech – široké veřejnosti neznámé.

Film „O čem jsme mlčeli“ začíná slovy římskokatolického kněze: Interrupce je vražda. Tato slova jsme točili jako první záběr. Celý štáb se chichotal tehdy zdánlivě „bigotní a nesmyslné větě“. Kněz nás obdaroval různými brožurkami, které v autě všichni zahodili kamsi do kouta. Na konci natáčení však mnozí po brožurkách sáhli a začetli se do nich… Program natáčení jsem totiž volila tak, že se před členy štábu podobně jako před divákem odhalovala tehdy úplně nová a neznámá fakta. Mnohé z myšlenek filmu jsou dodnes – i po 18 letech – široké veřejnosti neznámé.

Celý film jsme pojali jako stylizovaný dokument. Na internátu jsem si nahrála výpověď šestnáctileté dívky, která popisovala, jak byla rodinou i okolím dovedena k přerušení těhotenství. Půvabné děvče podobné Madoně dodalo autentickému hlasu a výpovědím (vnitřním monologům) neznámé působivou „tvář“. Některé situace jsme aranžovali jako „reality show“(i když tento pojem tehdy v dokumentaristice ještě neexistoval). Naši mladou herečku jsem zavedla například do ordinace a řekla jsem gynekologovi: Právě jste zjistil, že je ve 3. měsíci těhotenství. Nyní jí řekněte, co říkáte pacientkám v takové situaci. Kamera start! Autentickou reakci jsme okamžitě natočili. To, co jsem slyšela, mnou otřáslo, nikdy jsem totiž v takové situaci nebyla a nikdy mě nenapadlo, jak surově lékař „o tom“ hovoří. Neřekl, že na svět přichází nový človíček, ale „co je třeba udělat, aby se TO stihlo“. Ve scéně, kdy dívka čeká na zákrok, zazní píseň Mariky Gombitové Ave Maria, kam kráčaš, svet bez čírej lásky mám a divákovi z obrazu pohlédne do tváře přesvatá Bohorodička… když refrén vrcholí výkřiky zpěvačky, otevírají se dveře operačního sálu a čísi ruka vynáší oranžový kýbl…

Známý pražský psycholog J. Kovařík tehdy řekl, že na jedné straně čekají desítky bezdětných párů na adopci, na druhé straně jsou děti zabíjeny, přičemž vše je zamlžováno slovy, která se snaží zatajit podstatu věci. Říkáme „zastavení letu“ při narušení státní hranice místo sestřelení letadla, „přerušení těhotenství“, jako kdyby to těhotenství mohlo ještě někdy v budoucnu pokračovat, jako kdyby to nenarozené děťátko dostávalo opakovanou šanci. Dodnes také vzpomínám na sugestivní výpověď lékařky, která byla věřící katoličkou, a proto nevydržela na gynekologicko-porodnickém oddělení. Její povinností bylo totiž vyko­návat i interrupce. Citovala nám Hippokratovu přísahu a vyprávěla o svém boji za právo lékaře „nezabíjet“. Nakonec ten boj vzdala a odešla raději na onkologické oddělení. Paní doktorka Bzdúchová nám také ukázala snímky amerických lékařů, kteří nejenže prokázali, že se nenarozené dítě při zákroku brání, ale nasnímali i naturalistické záběry velikosti zabitých plodů, které se již vůbec nepodobaly „králíku“, ale bylo zřetelně vidět, že jde o malého človíčka. Tyto naturalistické záběry jsme ve filmu nepoužili, a přesto působil velmi katarzně. Kolegyně, které měly tuto neblahou životní zkušenost, při projekci s pláčem vybíhaly ze sálu. Sama jsem tehdy byla v šoku z toho, jak hluboce film působí.

Když byl v květnu 1990 uveden v ČST, očekávala jsem rozporuplné reakce. Nepřišel mi však ani jeden zlobný dopis. Psali často i muži. Po shlédnutí filmu litovali svého chování. Byly to dlouhé dopisy, plné tragických příběhů nenarozených dětí a výčitek rodičů – otců i matek, kteří se ptali (a právem): Proč nám to nikdo neřekl dříve? Proč se takové filmy nepromítají na školách? Film končil „hřbitovem nenarozených dětí“ a statistickými údaji, které v letech 1985−1989 meziročně narůstaly v bývalém Československu o několik desítek tisíc. Ta čísla byla opravdu alarmující. Film se potom začal promítat na některých školách, v univerzitní knihovně v Bratislavě a byl několikrát reprízován ve Slovenské televizi. Statistika v letech uvedení filmu zaznamenala výrazný pokles…

Po18 letech bych se k tomuto tématu ráda vrátila – snad se mi podaří sehnat prostředky nebo zaujmout televizní dramaturgii. Tehdy jsem ještě nebyla pokřtěná a neměla jsem názor na situaci, kdy je žena v ohrožení života, nebo kdy děťátko se má narodit s vrozenou vadou. Dnes vím, že všechno se děje z vůle Boží. V průběhu těch 18 let jsem si zaznamenávala různé zkušenosti a výpovědi žen. Psychiatři mi řekli, že většina pozdějších těžkých depresí žen bývá spojena právě s interrupcí a následnými výčitkami svědomí, které nelze jednoduše „léky zaléčit“ a umlčet. Podařilo se mi zaznamenat i výpověď ženy – úspěšné podnikatelky, která po několika interrupcích dala Bohu slib, že kdyby se to mělo přihodit ještě jednou, i kdyby dítě znamenalo konec její kariéry, i kdyby bylo postižené, už nikdy zákrok nebude absolvovat. Bylo jí 48 let. Skutečně otěhotněla a testy ukazovaly jednak na možné ohrožení života, jednak na vážné poškození genetiky děťátka. Přesto maminka trvala na svém. Byla vystavena obrovskému tlaku lé­kařů, kteří jí doporučovali léčbu na psychiatrii, protože naprosto nechápali důvody matky, která sveřepě odmítala interrupci. Dala mi souhlas k natáčení porodu i pozdějšího zápasu o život dítěte. Byla v 8. měsíci, když jsme točili první výpověď. Otevřeně vyznala všechno, kála se před kamerou ze svých chyb a prosila Boha o odpuštění. Nastalou situaci brala jako „trest“, kterým si musí odčinit svých předcházejících 6 (!) potratů. S radostí přijímala, že má tuto šanci, a s radostí chtěla přinést i oběť lásky matky. Za týden mi volala, že 2 dny po našem rozhovoru ji odvezli do nemocnice a děťátko porodila císařským řezem. V té době již bylo mrtvé. Podle zjištění lékařů bez vnější příčiny odešla dušička děťátka k Bohu krátce potom, co maminka učinila své vyznání…

Tento příběh, podobně jako další podobná vyprávění žen o tom, jaké následně prožívaly peklo, teprve čeká na diváka a zveřejnění…

Svatava Maria Kabošová, redaktorka Hlasu pravoslaví, O ČEM JSME MLČELI. Zkušenost dokumentaristky, březen 2008, str.36-37
http://www.hlaspravoslavi.cz/mail/casopis_HP.nsf/90286d0b3b745c6fc12573e50050d3cc/$FILE/B%C5%99ezen08.pdf


"O ČEM JSME MLČELI. Film o problematice interrupce z pohledu ženy." | Přihlásit/Vytvořit účet | 4 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: O ČEM JSME MLČELI. Film o problematice interrupce z pohledu ženy. (Skóre: 1)
Vložil: nula v Středa, 28. květen 2008 @ 08:08:35 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
--z obrazu pohlédne do tváře přesvatá Bohorodička…--

takže taková televizní manipulace,nikdo totiž dnes neví jak  Bohorodička vypadala



Stránka vygenerována za: 0.24 sekundy