Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Kvido.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 13, článků celkem: 16386, komentáře < 7 dní: 511, komentářů celkem: 411988, adminů: 60, uživatelů: 5161  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 44 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

JirkaB
brusle7
Melissokomos
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
112236085
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Z psychiatrické léčebny uprchl náboženský fanatik
Vloženo Sobota, 23. únor 2008 @ 09:31:49 CET Vložil: Bolek

Dotazy čtenářů poslal call

Po duševně nemocném Václavu Vondráškovi z Chlumu u Rokycan pátrá policie.

Šestapadesátiletý muž utekl z psychiatrické léčebny v Dobřanech.

Své okolí obtěžuje náboženským kázáním a přesvědčováním
.

Na krku nosí velký kříž s Ježíšem Kristem.„Jeho myšlení je bludné, žije v nereálném světě a pod vlivem bludů i jedná, jeho chování je nepředvídatelné. Je jisté, že po dobu útěku nebude užívat léky, a tudíž dojde ke zhoršení stavu jeho nemoci. To se může projevit zvýšenou agresivitou,“ řekla Pavla Soukupová z policejního ředitelství Plzeň-jih.

z článku na Novinky.cz


Jaký máte názor na to, že jde o duševně nemocného člověka?

Není posláním křesťanů kázat evangelium?

Není praxí probuzeneckých církví kázat svému okolí veřejně a přesvědčovat je k cestě spasení?

Patří takto horliví křesťané do psychiatrických léčeben?

Nepohybují se na hranici nebo už za hranicí psychické normálnosti všichni, kteří jsou tímto způsobem veřejně aktivní?

Patří do psychiatrických léčebn charismatičtí aktivisté, kteří dělají pouliční evangelizace?

Patří do psychiatrické léčebny pravoslavný kněz Libor Halík, který veřejně "obtěžuje své okolí" náboženským kázáním o nemorálnosti potratů a přesvědčováním, aby nebyly prováděny?

Co vy na to?


Podobná témata

Dotazy čtenářů

"Z psychiatrické léčebny uprchl náboženský fanatik" | Přihlásit/Vytvořit účet | 22 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Z psychiatrické léčebny uprchl náboženský fanatik (Skóre: 1)
Vložil: franti v Sobota, 23. únor 2008 @ 10:12:11 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Nenávidím fanatismus v jakékoliv formě. Nevím nic o panu Vondráškovi  z Rokycan. Možná je opravdu vážně nemocen a žije ve svém světě mimo realitu. Pochybuji, že by se lékaři mýlili. Psychické nemoci se nevyhýbají ani věřícím.   Kázat evangelium není tak jednoduché.  Pokud jde o teatrální vystoupení spojené s křikem a emocemi, tak ve mně vyvolává pochybnosti. Mám dojem, že fanatici především něco někomu vnucují za každou cenu a bez ohledu, že je to těm lidem nepříjemné. Tím však vyvolávají opačný efekt a odvádí lidi od víry  a poznání.Re: Z psychiatrické léčebny uprchl náboženský fanatik (Skóre: 1)
Vložil: mk (miliko(a)atlas.cz) v Sobota, 23. únor 2008 @ 12:04:27 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Neznám ho, ale srovnejme : (a)  Rasputin také kázal, ale rozkolísal carskou rodinu svými vizemi a radami. Dokonce kázal, že odpuštění se cítí více, je-li spáchán před ním hřích. Navedl jednu kněžnu aby se s ním vyspala a pak pocítila odpuštění od Boha. Synovec poškozené ho za to nenáviděl a se dvěma druhy potom Rasputina zabili. Pra Rasputina asi platí: podle ovoce je poznáte.
(b) Ale Vondráček, profesor na psychiatrii v Praze měl mezi svými pacienty také člověka, který se chystal obejet svět na kole a sháněl pro to rady. Vondráček psal, že měl dokonce čepici se štítkem Cesta okolo světa. Kdyby ten cestovatel žil dnes, nebo alespoň v době Hanzelky a Zikmnda, získal by sponzora. Ale skončil u Vondráčka na psychiatrii jako blázen. Ve své učebnici má Vondráček dále zaevidované mezi poruchami také ´náboženský reformátor´. Podle něho by zavřel i Jana Husa, Rokycanu a Luthera.
Je to myšlení pana profesora, který žil v poklidné době v Rakousku - Uhersku, kde se nic neděje a vše podezřelé se eviduje nebo zavře. Byl asi katolík, když by byl zavřel reformátory.
Upozorňuji, že Vondráčkovy názory mohou ovlivnit přes učebnici dnešní generaci podobně tak jako kdysi (ještě před 18 lety) učebnice marxismu ovlivňovaly ekonomy. 
Cituji z fondů Státní knohovny Praha (www.nkp.cz) :
Vondráček, Vladimír, 1895-1978 [sigma.nkp.cz]

Název : Lékařská psychologie a všeobecná psychiatrie : Určeno pro posluchače všeobec. lékařství /, 1. vyd. Praha : SPN, 1956.

Potom je ještě kniha vydaná v roce 1973 ještě za života : Speciální psychiatrie : Určeno pro posl. fak. všeobec. lékařství / Vladimír Vondráček, a je kniha s názvem:
Fantastické a magické z hlediska psychiatrie / [Vladimír Vondráček a František Holub], vydaná v roce 1993 a ještě v roce 2003. Tu jsem nečetl, ale předpokládám, že by bylo možné podezírat i nemocné od rybníka Bethesdy.
Z8věr: jinak vidíme vírou, jinak rozumem a jinak srdcem.Re: Z psychiatrické léčebny uprchl náboženský fanatik (Skóre: 1)
Vložil: whynot (Falešný@e-mail) v Sobota, 23. únor 2008 @ 12:08:38 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jaký máte názor na to, že jde o duševně nemocného člověka?

vubec ho neznam, muj nazor se tedy odviji od faktickeho poznani skutecnosti temi kdo ho znaji a kdo veci rozumi - jeho osetrujicich lekaru, velmi pravdepodobne se tedy jedna o dusevne nemocneho cloveka. to ze je verici mu dusevni nemoc asi nevyleci :)

jinak spekulovat o tom co je/neni na hranici normalnosti je pomerne osemetna vec. nekdo muze za synonymum ke slovu normalni povazovat slovo vetsinovy. a tak je opravdu casto chapano (napr. heterosexualita je normalni). taky to ovsem muze znamenat dany normou (zakonem, vyhlaskou, ...) a takova norma uz nemusi byt dilem nazoru vetsiny. vhodne je si uvedomit ze slovo nenormalni je obvykle chapano jako antonymum, logicky opak, ke slovu normalni. clovek tak muze byt nenormalni, prestoze je v mnoha ohledech normalni. takovymi slovicky se zpravidla ohaneji populisti, kteri chteji rozpoutat flame war (slovy media na kterem se pohybujeme), nebo si ne prilis dobre rozmysleli co vlastne chteli rict.

Patří do psychiatrické léčebny pravoslavný kněz Libor Halík, který veřejně "obtěžuje své okolí" náboženským kázáním

ten rozhodne na psychiatrii nepatri. ale urcite by na sobe mohl nejak zapracovat :)Re: Z psychiatrické léčebny uprchl náboženský fanatik (Skóre: 1)
Vložil: nula v Sobota, 23. únor 2008 @ 12:45:48 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
--Patří do psychiatrické léčebny pravoslavný kněz Libor Halík, který veřejně "obtěžuje své okolí" náboženským kázáním o nemorálnosti potratů a přesvědčováním, aby nebyly prováděny?--

To mě také napodlo,když jsem tu správu slyšel,pak L. Halík snad agresivní ještě neníRe: Z psychiatrické léčebny uprchl náboženský fanatik (Skóre: 1)
Vložil: Marek2 v Sobota, 23. únor 2008 @ 16:59:14 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Proč by věřící člověk nemohl být v psychiatrické léčebně? Proč by nemohl mít bludné myšlení? (Znám křesťana, který má občas silné bludy, je psychicky nemocný.) Jestliže tedy byl hospitalozován, patrně bude psychicky nemocný. Nemá to nic společného s tím, zda káže evangelium. Horliví křesťané jistě do léčebny nepatří, pokud jsou jinak zdraví. Další otázky je třeba hodnotit případ od případu. Libor Halík podle mého soudu do léčebny nepatří. Ne každý, kdo není "normální", patří na psychiatrii, tam patří pouze lidé s psychiatrickým onemocněním.Re: Z psychiatrické léčebny uprchl náboženský fanatik (Skóre: 1)
Vložil: zelva v Sobota, 23. únor 2008 @ 19:00:43 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)


      To je dobře, že utekl.Jestli se choval agresivně, mohla ho čekat naprosto nesnesitelná léčba. Pokud by mu dali moderní léky, ani by na něm nikdo nepoznal jak mu je hrozně. Mohl by mít z léků těžké deprese nebo mít pocity jako, kdyby mu udělali lobotomii. To vše se vrátí časem do normálu. Pokud by Václav dál takto riskoval mohl by si dost podlomit psychické i fyzické zdraví. Lepší než házet perly sviním - budit pozornost psychiatrů, ale i velmi hodných ošetřovatelů, kteří z pacinty ochotně rozmlouvají a pak vše zapisují, aniž by v tom vyděli něco špatného, je nabízet přatelství všem slabým a osamělým, modlit se s nimi a nenásilně poopravovat jejich představy o křesťanství. Lidí otevřených pro Boha i s určitými zkušenostmi s jeho mocí je víc než dost. Pokud by chtěl kázat nemocným, může v denním stacionáři. Jinak na uzavřeném oddělení je též příležitost snést psychické napadení od spolupacienta a v klidu počkat, až ho to přestane bavit a též je možnost tomu, kdo tě okrade nabídnout, ještě něco dalšího, co nutně potřebuje. 
       Jestli je psychicky nemocný bych  podle toho článku nedovedla posoudit. Hlavně jestli se má kam vrátit. Jestli má domov a církev, kám rád chodí a kde ho mají rádi. Jestli v případě psychických obtíží se má na koho obrátit, komu by se dalo věřit. kdo ho nebude ani posílat do léčebny, ani mu vnucovat dloudopůsobící injekce (tzv. depotní injekce).Re: Z psychiatrické léčebny uprchl náboženský fanatik (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (velitel@nato.cz) v Sobota, 23. únor 2008 @ 23:19:33 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
No, je otázka, co by dneska udělali s tím Ježíšem.

   To byl pěknej fanatik, Svým kázáním obtěžoval mnohé, na ramenou nesl obrovský kříž, jeho chování bylo nepředvídatelné a za bludy byl na ten kříž pověšen. Dneska by asi skončil v blázinci.

   Teď vážně. Z takového článku se přeci nedá nic usuzovat. Komunistické právo to napíše, protože jeho čtenářstvo je povděčné za zprávy tohoto typu a očekává je. Kdyby se nic takového nestalo, tak si to redaktoři vymyslí. Psychologové jsou k takovému posouzení navíc relevantní asi jako elektrikář posuzuzující stav pacienta na přístroji, který právě pomohl zapojit lékaři.

   Nenormální jsme v podstatě všichni, už jen proto, že normy, které jsme si společně stanovili, jsou nenormální.
 Cizinec (Skóre: 1)
Vložil: nula v Neděle, 24. únor 2008 @ 20:11:30 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
-- To byl pěknej fanatik, Svým kázáním obtěžoval mnohé, na ramenou nesl obrovský kříž, jeho chování bylo nepředvídatelné a za bludy byl na ten kříž pověšen. Dneska by asi skončil v blázinci.---

Ono byla jiná doba,ale v NZ přece je,že ho někteří považovali za blázna-posedlého apd. vlastní rodina by ho zřejmě do blázince strčila.kdyby ta možnost byla.Re: Z psychiatrické léčebny uprchl náboženský fanatik (Skóre: 1)
Vložil: Wwwhenryklaholanazorycz v Úterý, 26. únor 2008 @ 10:37:21 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Osobně se obvykle žádných diskusí nezůčastňuji, nicméně vy jste křesťané a tak udělám výjimku. Václava Vondráška osobně neznám, vím však, že říci o jiném člověku, že je blázen je velice lehké. Kdyby dneska žil Ježíš Kristus určitě by ho taky zavřeli do blázince, protože lidi "obtěžoval kázáním evangelia". Kdyby dneska žil svatý František z Assisi, který se rozhodl pro hlásání evengelia také by ho asi zavřeli do blázince. A tak bych mohl pokračovat. Půjde-li to dál, pak se možná člověk nakonec bude bát přiznat se k tomu, že vůbec věří v Boha. Já osobně mám například skromné náboženské webové stránky propagující víru v Ježíše Krista Boha Spasitele a Vykupitele a jak se lze na Internetu přesvědčit je hodně lidí mně kvůli nim fanaticky nenávidí, někteří z nich se dokonce ani netají tím, že si přejí moji smrt, anebo když ne smrt, tak aspoň mé označení za blázna. U mnohých lidí moje náboženské webové stránky vyvolávají nenávistné emoce což mně nesmírně překvapuje, neboť jsem toho názoru, že webové stránky které se mi nelíbí budu jednoduše ignorovat. A tedy proč tyhle emoce? Na Internetu je miliardy webových stránek. Copak jsem snad očekával, že se mi budou všechny líbit? Tyto moje skromné náboženské webové stránky sice nikoho neurážejí, nikoho nenapadají, a ani nepolitizují a přesto u části lidí se stali terčem nevybíravých útoků, vymýšlením lží s cílem mně nějak uškodit, vytvářením neexistujících fotografií pomocí fotomontáží s úmyslem mě zesměšnit atd. Nejsou blázni spíše tihle lidé, co si vymýšlejí tyto všelijaké nenávistné lži, co pořizují nenávistné fotomontáže zřejmě asi s nadějí, že tím nějako uškodí křesťanské víře? Já ovšemže uznávám, že ne každému se musí nutně líbit moje skromné náboženské webové stránky. Já rozumím tomu, že leckomu se z různých důvodů vůbec líbit nemusí. Nerozumím však ale tomu, že bych třeba já podobně jako i oni když narazím na nějakou webovou stránku která se mi nelíbí měl najednou lživě osočovat jejich autora úplně vymyšlenými "STORY" o tomto člověku s cílem uvést ostatní čtenáře Internetu v omyl a tak ho zesměšnit. Když jsem své nezávislé náboženské webové stránky www.henryklahola.nazory.cz zakládal byl jsem dokonce tak naivní, že jsem tam uvedl svou plnou adresu, ba dokonce původně jsem se divil doporučení, proč bychom mé webové stránky měl vůbec chránit nějakým heslem, copak by se snad mohl najít někdo, kdo by chtěl smazat obyčejné apolitické náboženské webové stránky? Vytvoření náboženského webu nelituji. Kdybych ho nevytvořil dělal bych si možná dodnes iluze o tom, že všichni lidé jsou stejně tolerantní k názorům jiných lidí jako já. Přesto ale našli sa i lidé, kteří skutečně hledají víru v Boha a hodnotovou orientaci a jsem šťasten, že některým z nich i já jsem svojí troškou mohl pomoci. Já vím bratři, že Vy ste spíše protestanté, nicméně to pro mně není podstatné. Váš web Grano Salis je velice hezký a určite je duchovní posilou mnohým lidem. Kéž Vám Bůh žehná. A modleme se i za toho mně úplně neznámého Václava Vondráška - ať již je to s ním jakkoliv pomoc Boží bude určitě potřebovat!

S prejevem hluboké úcty

Malý a pokorný služebník Boží Henryk LaholaRe: Z psychiatrické léčebny uprchl náboženský fanatik (Skóre: 1)
Vložil: Irena v Středa, 27. únor 2008 @ 21:45:57 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)

Dívali jste se někdo na stránky henryklahola.cz? Co na to říkáte? Mně to připadá jemně řečeno zvláštní...Neberu mu žádný titul, když se k němu dopracoval, ať ho používá, ale psát si všechny tituly při každém odkazu, no to mě podrž...Něco nebo spíš někoho mi to připomíná:-). I když tenhle pán je ještě trochu "jiný". Otevřela jsem si namátkou některé jeho úvahy, ale přiznám se, nemám nervy to číst. Musel u toho strávit půl života. No, každý jsme nějaký:-)

I.Stránka vygenerována za: 0.22 sekundy