Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Michal.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 9, článků celkem: 16224, komentáře < 7 dní: 392, komentářů celkem: 399134, adminů: 60, uživatelů: 5084  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 26 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
109591938
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Zpráva o rockové bohoslužbě
Vloženo Středa, 19. prosinec 2007 @ 12:19:08 CET Vložil: bolek

Z našich církví poslal donkichot

Zpráva o Rockové bohoslužbě, Rocková bohoslužba na ČT2, Marek Šrámek (kazatel Sboru CB v Praze 13)

Na stránkách Církve bratrské si lze přečíst Zprávu o rockové bohoslužbě (http://cb.cz/main/cs/content/document/view/952).

Autorem je Marek Šrámek, kazatel sboru církve bratrské v Praze 13. Jelikož církev bratrská uzavřela své stránky širší veřejnosti, neměl jsem možnost vyjádřit se k samochvále autora přímo u citovaného článku. Činím proto zde, všem kterým se tento přístup nelíbí, se omlouvám, ale skutečně mně nenapadl jiný způsob. Konec konců, vždyť se můžete vyjádřit i vy ostatní.

Tedy, můj pohled:

Já jsem se na zmíněnou "bohoslužbu" díval. Nelíbila se mi. Přenos zvuku byl velmi nekvalitní, moje třináctiletá dcera, která sledovala pořad se mnou, jej okomentovala následovně: "Tati, vždyť oni zpívají falešně! Že se nestydí!" Já ještě přidám k tomu, že po stránce teologické, byla zde široké veřejnosti servírovaná laciná milost, kde problémem člověka není hřích a hříšnost, ale jen samota.

Bojím se, že zmíněný pořad velmi nepřispěl k zlepšení pohledu české společnosti na český protestantismus.

Prosím Vás, kteří jste sledovali pořad, abyste i vy přidali svůj názor. Bylo to v České televizi, co je veřejná televizní stanice, na kterou platíme povinnou daň, tak máme právo se vyjádřit, byť i anonymně, vzdor tomu, že se církev bratrská kritiky bojí.


Podobná témata

Z našich církví

"Zpráva o rockové bohoslužbě" | Přihlásit/Vytvořit účet | 16 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Komentář (Skóre: 1)
Vložil: daggie (http://dagg.blog.cz) v Středa, 19. prosinec 2007 @ 12:54:30 CET
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Omlouvám se. Neviděl jsem danou "rockovou bohoslužbu", ale rád bych vyjádřil svůj názor na dané téma. Zhruba 15 let jsem se zúčastňoval bohoslužeb v evangelikálních sborech, kde se hrály tzv. moderní chvály. Ovšem v amatérském provedení provinčních sborů. To by mi moc nevadilo, kdyby to nebylo vydáváno jako "to nejlepší možné". Sentimentální náboženský text a celkem průměrná popově laděná muzika. Bohu se to jistě líbí (On nás miluje i v naší průměrnosti). Mě to moc neuchvacovalo. Já byl uchvacován Slovem evangelia, pokud bylo zvěstováno v Pravdě a Duchu. Což častokrát nebylo, žel.
Takže jsem emigroval do tradičních protestantských krajů. Tady se nehraje na city, ale na vnitřní hloubku víry v evangelium. Takže slyším varhany, staré melodie a slova těch, kteří bojovali boj víry před námi.
Jsem spokojen, a to jsem rocker tělem i duší.
Myslím, že než tahat laciné evangelium a rock na bohoslužby (abychom přitáhli lidi do církve), bylo by lepší zvěstovat Kristovo evangelium SROZUMITELNĚ pro danou cílovou skupinu na rockových koncertech či festivalech, kde by hráli i křesťanský kypely. Bylo by to více férovější.
Tady je myslím prostor pro akce typu Cornerstone festivalu nebo FreakFestu. Nebo i jiných projektů.
Ale berte to jako můj názor.

Pokoj Vám z Moravy.

David daggie GeislerRe: Zpráva o rockové bohoslužbě (Skóre: 1)
Vložil: Olin v Středa, 19. prosinec 2007 @ 14:06:09 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Kousek toho koncertu jsem viděl. Rockovýho na tom nebylo vůbec nic. To si asi vymyslela hafuša v televizi, která neví, oč jde, protože z opravdovýho rocku by se jí zježilo i obočí. Muzikanti byli - ani ne amatéři, ale normální laici z nějakého sborečku, kteří prostě zpívají a hrají jak umí. Pochybuji, že někdo ví, PROČ to bylo v televizi.
Hudebně-duchovní kritici z kraje La Mancha ať se jdou vycpat. Wodjagživa měli židi i křesťani tendenci zpívat o svém Spasiteli tak, jak jejich kultuře a vztahu k hudbě bylo přirozený. A je to tak dobře. Náš Otec je zvědavý na to, co myslíme vážně. Na dětskou besídku, kde vystupuje naše dítě, taky jdeme s jiným očekáváním, než na koncert. Když potom šéfičky církve napadne, že nějaký druh hudby a chval je duchovnější, než ostatní, a nadále se bude hrát jenom to, tak to vždycky skončí na slepé koleji a pak i duchovní služba se promění v muzejnictví.

Tajemství udržitelnosti starých chorálů spočívá  v tom, že kdysi to byly mladé chorály a kritici tehdejší doby si na ně stěžovali. Některé z nich byly napsány tak dobře, že prostě oslovují některé lidi dodnes. Ale to je vždy jen zlomek hudební "produkce" z každé doby! Podle mého názoru nejcennějším tradičním zpěvníkem v našich kostelích je evangelický kancionál (ČCE). O čem to svědčí? Přece o tom, že bratr Čep, Coufal a další, kteří ho uštrykovali ze starých i mladších songů, byli bezva muzikanti, a ne jen "archeologové". 

Olin Re: Zpráva o rockové bohoslužbě (Skóre: 1)
Vložil: IC434 v Středa, 19. prosinec 2007 @ 15:36:07 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Záznam je tady http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/10123294686-rockova-bohosluzba/20756221453.htmlRe: Zpráva o rockové bohoslužbě (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (velitel@nato.cz) v Čtvrtek, 20. prosinec 2007 @ 09:06:46 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
Komentář celkem jednoduchý.

  Je docela snadné udělat bohoslužbu. A ještě snadnější "bohoslužbu na úrovni". To v té televizi, to byla opravdu ostuda. Jak kvalita nástrojů, tak kvalita lidí, o tom, že je to falešně (což jsem si všimnul i já a to je co říci) ani nemluvě. Příště by tam neměli do tý televize lízt, televize je lepší bez nich. A vůbec, je lepší, kdyby na té dvojce běžela nějaká úchylnost od Dřevjeného Alana, nebo jiná podobná, jak je na čétéčku zvykem.

  Já myslím, že my všichni, co se nám to nelíbilo, by jsme se z toho měli poučit. Těm co tam vystupovali, to zakázat, ať nám nedělají ostudu. Napsat třeba dopis vedení církve, nebo tak. Bylo to opravdu utrpení sledovat. Nemoh jsem se od toho odtrhnout. To se pak člověk bojí i sousedovi podívat druhej den ráno do vočí, dyť von ví, že já jsem křesťan, a von je rocker tělem a duší, co když to taky viděl? Ještě že neví, že jsem protestant! To bych se pak musel úplně zahrabat do země, nebo jít ven ze vrat kanálem.

  Pak by měl někdo vydat nějaký pastýřský list, zakazující "pumpující chvály", lacinou milost a kytary. A když ne to, tak bych alespoň zakázal hrát falešně a pro ty, kdo to nepoznají, zakázat hrát na kytary programátorům, uklízečkám, čalouníkům a automechanikům (ty jsou nejhorší). Určitě bych povolil hrát v církvi jen lidem s důkladným hudebním vzděláním. Pokud by takoví nebyli, měla by církev nějakého takového získat (třeba i násilím).

  Co k tomu ještě říci? Ten pořad mě fakt rozhořčil. Po dlouhé době je v televizi opravdová, živá, charismatická církev a udělá takovou vostudu. Ještě, že se mi to tady na Granu přimpomělo, jinak bych si to ani neuvědomil.Re: Zpráva o rockové bohoslužbě (Skóre: 1)
Vložil: Krispus (ryba@iol.cz) v Čtvrtek, 20. prosinec 2007 @ 22:25:57 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Mě se to líbilo. Se všemi chybami, které tam byly.Televize neznamená dokonalost. Provinční sboreček ? Byl bych za něj vděčný .... Proč ne ? V televizi nejsou jen bezchybní. Nejde o to zda něco bylo falešně nebo ne. Myslím, že to bylo "na živo" a maně vzpomínám na "božskou" Helenu, když zpívala "živě", že jí to ujelo taky. Nedávno jsem ležel ( nemocnej)  a koukal na pořad, kde vystupoval nějakej mystik a blábolil tam nesmysly celou hodinu. Záběry na plný sál meditujících lidí .....myslím, že pohled na šeberovskou modlitebnu byl o dvě třídy lepší a mohl každého oslovit. Pořady o tom, jak žijí lidé na obrazovce chybí. Tady byl záběr jednoho sboru, jak žije, co dělá. Myslím, že to nebylo nijak vyumělkované, ale ze života. A tak to má být. Jen takových pořadů více. V televizi chybí pořady ze života a tohle bylo ze života jedné místní církve a mělo by toho být více. Když vidím pořad "Ze živtoa víry( ( v neděli odpoledne) tak je mi z toho kolikrát šoufl ..... kolikrát o sochách v kostelích, o světcích a ze života soudobé Církve nic nebo málo. Trochu to zachraňue Křesťanský magazín z Brna. Myslím, že  šeberovstí zaslouží obdiv a odsouzení za to či ono ...... že šli a ukázali jak žijou. Samozřejmě, že to mělo nějaký scénář, ale nebylo to vyumělkované.   Re: Zpráva o rockové bohoslužbě (Skóre: 1)
Vložil: Masr v Pátek, 21. prosinec 2007 @ 08:05:10 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Tak nějak nevím, co si o tomhle vláknu mám myslet. Hlavně nerozumím úvodnímu příspěvku, který do značné míry říká totéž, co jsem řekl já v té zprávě uvedené na serveru CB (jak se tam dostala, proč tam je, a proč se k tomu nedají psát komentáře, nemám tušení).

1) Mrzí mě, že někdo považuje tu zprávu za samochválu. Komu to tak opravdu připadá, tak ať si ji přečte znova a pořádně. Sám přece píšu, že to bylo falešné a že to byl příšerný zvuk (za což my opravdu nemůžeme), a že to bylo z hudebního hlediska pokořující, tak proč má někdo potřebu to znova opakovat a dělat jako že právě objevil Ameriku? Tyhle věci přece nikdo netají. Navíc, jak chcete hodotit muziku, která vůbec nebyla slyšet? Kdyby tam té muziky bylo vůči zpěvu víc, tak jak to má být, tak by se i ta falešnost zpěvu trochu utopila. To není sice výmluva, ale to, že rocková hudba prostě falešným zpěvem někdy trpí, je žel dáno tím, že se občas nepodaří správně nastavit odposlechy a zpěváci se na pódiu v tom hluku neslyší. A když se neslyšíte, tak se prostě čistě zpívá špatně. Jinak poctivý rock to byl - zeptejte se těch, kdo byli v Šeberově - v televizi to žel díky špatně odvedené práci zvukaře ČT (doposud zvučil asi jen varhany) vyznělo jinak, ale to už jsem jednou řekl, že?

2) Mrzí mě ta ta silná slova o laciné milosti. Možná by bylo lepší poslechnout si to kázání znova a zamyslet se nad jeho hlavní myšlenkou. Copak musím opravdu používat slova ze systematické teologie, abych byl dost ortodoxní a kázal tu pravou milost? Copak není skutečným problémem člověka opravdu samota - oddělení od Boha? Je opravdu důležité používat nesrozumitelná slova jako "hřích" nebo "ospravedlnění", které nelze v kratičkém přenosu plně vysvětlit a nikdo jim nerozumí správně? Zeptejte se vašich sousedů, co si představí pod slovem "hřích" a budete překvapeni, že 50% se bude divit, proč s nimi otevřeně mluvíte o sexu... Tak si říkám, proč bych měl používat v desetiminutovém televizním kázání ortodoxní jazyk, kterému nikdo nerozumí? Lidé, kterých si opravdu vážím, a kteří toho pro Pána opravdu hodně udělali, mi vesměs řekli, že to kázání bylo zvěstné, vyvážené a především přístupné pro nevěřící lidi. A potvrdily to i ohlasy mnohých nevěřících přátel členů našich sborů. Tak mě trošku mrzí, že vám některým připadá, že by bylo lepší, kdychom raději o Kristu nemluvili vůbec, když to nedokážeme udělat přesně podle vašich "ortodoxních" představ.

3) Nebojím se, že by naše rocková bohoslužbě nějak pošramotila pohled české společnosti na český protestantismus. Spíš byli někteří nevěřící lidé mile překvapeni, že církev může být i jiná, než jak si ji v mysli zaškatulkovali - často žel jako nudnou, nesrozumitelnou a nerelevantní. To je taky důvod, proč se tak neskutečně rozčílili někteří satanisté na našem webu. Najednou jim došlo, že církev může být přitažlivá i pro mladé lidi, a že nevymře s nejstarší generací, jak doufali. A to je přece dobře, ne?

Přeju všem pokojné Vánoce.

Marek Šrámek Re: Zpráva o rockové bohoslužbě (Skóre: 1)
Vložil: vladik v Pátek, 21. prosinec 2007 @ 13:09:28 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Viděl jsem to jen chvíli, ale souhlasím s autorem článku ...hráli falešně a to dost ! Jedna věc je že "nesli" kůži na trh, druhá věc je soudnost a tu zde postrádám...když už totiž chci vystoupit v TV před tisíci diváky a něco jim představit nemůže to být na takové hudební úrovni jakou představili. Já úpřimně jsem se za to styděl, jak to tshalo uši a to nejsem hudebník. Dále se mi nezamlouvalo oblečení některých lčwnů církve. Přijít na "Bohoslužbu" do církve v nátělníku (jak tam některá dívka byla oblečena) tak tento fenomém opravdu nesdílím. K panu prezidentovi by nikdo z nás také takto nešel. A Ježíš je méně než prezident?

Někdo tu říká, že kdo nic nedělá nic nezkazí...omyl tento výrok není ani Biblický a v tomto případě zde nesedí. Být chváličem nenůže stát na lidském rozhodnutí, ale jestli to má mít nějaký duchovní efekt (že se Dcuha Svatý dokne lidí) tak tam je potřeba Boží pomazání.

Závěrem, chci říct že tato kritika ať není k odsouzení, ale k přehodnocení i pro další křesťanské aktéry v TV aby opravdu seriózně zhodnotili co chtějí lidem přes TV nabídnout. Není žádná potupa říct si ...hele na to nemáme ..pozveme nějakou křesťanskou skupinu, která hraje více a lépe. Je potřeba si uvědomit, že takové vystoupení je vždy vizitkou nás všech křesťanů. A evangelium, kde je lidem oznámeno jen to dobré co Bůh nabízí bez důrazné výzvy k pokání je plopravda a polopravda je lež. Když se podívám do písma tak první slova Jan byla činnte pokání...Ježíš také říkal činte pokán, království Boží se přiblížilo..a Petr tké vedl k jasné výzvě k pokání k těm co uvěřili, když vystoupil po vylití Ducha Svatého. Jsem už celkem znechucen neustálým pochlebováním lidem jak a co jim Bůh vše chce dát a o tom že člověk je hříšný, každý osobně a že hřích jej vede do pekla ani zmínka.


Snad příště

zdraví VladikStránka vygenerována za: 0.25 sekundy