poslal Standa Pulec, králík a Duch svatý získal Cenu diváka na festivalu v Jihlavě
Dokument o knězi Liboru Halíkovi, který zvolil svéráznou formu protestu proti interrupcím. Vysílá ČT2 dne 5. 12. 2007 ve 20:30 hod. Pořad připravilo Centrum dokumentární a hudební tvorby Televizního studia Brno ČT. Režie Filip Remunda. Dokument předkládá osobní i obecné souvislosti radikálního postoje brněnského pravoslavného kněze Libora Halíka, který v naší spíše liberální současnosti požaduje zákaz interrupcí.
Jak je možné vnímat muže, který již čtvrtým rokem stojí každý den před porodnicí na Obilním trhu v Brně, čte žalmy a s plakátem s nápisem „Nezabiješ!“ vystupuje proti potratům? Co jeho protest vyvolává u zaměstnanců nemocnice a pacientek? Jak ho vnímá anarchista a aktivista Ondřej Slačálek v dialogu s první hlavou pravoslavné víry u nás, vladykou Kryštofem? Co o postoji kněze Halíka soudí rodina scenáristy filmu, který se až díky přípravě dokumentu dozvěděl, jak potraty výrazně zasáhly do života jeho rodiny?
Režie: Filip Remunda
Stopáž: 26 minut
Pulec, králík a Duch svatý soutěžil v sekci Česká radost na MFDF Jihlava 2007, kde byl promítán v sobotu 27. října.
Hana Orošová
tisková mluvčí ČT TS Brno
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
Souvislosti protestu kněze požadujícího zákaz potratů a životní překvapení pro scenáristu filmu. Dokument získal Cenu diváků na MFDF Jihlava 2007. Režie: F. Remunda
Mladý scenárista Richard Komárek připravoval film o souvislostech radikálního postoje brněnského pravoslavného kněze Halíka, který požaduje zákaz potratů a to tím způsobem, že již několik let stojí téměř každý den dvě hodiny před porodnici na Obilném trhu v Brně, čte žalmy a má na sobě manifestační plakát s nápisem ?Nezabiješ!?. V průběhu příprav Komárek zjistil, že se toto téma podstatně dotýká jeho rodiny, což ho překvapilo a zaujalo natolik, že se spolu s režisérem Filipem Remundou rozhodli natočit film, který sleduje postoje a emoce hlavních aktérů Halíkova veřejného protestu a také film, který je zároveň osobní rodinnou zpovědí na dané téma. V dokumentární situační úvaze vystupují kněz Libor Halík, primář gynekologické kliniky Pavel Ventruba, arcibiskup pravoslavné církve Vladyka Kryštof, anarchista Ondřej Slačálek, scenárista filmu se svojí babičkou, maminkou a sestrou a také pacientky porodnice a lidé reagující na pouliční protest kněze Halíka. Režisérem filmu je významná osobnost nastupující generace českého dokumentu Filip Remunda, který je mimo jiné spoluautorem filmu Český sen.
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
strategie protestu - peklo a ti druzí - Bohu se líbit
Již čtvrtým rokem dochází kněz pravoslavné církve Libor Halík před brněnskou gynekologicko-porodnickou kliniku a nahlas zpívá žalmy. Každý den tak protestuje proti provádění potratů.
Snímek poodhaluje myšlení muže, který je přesvědčen, že si lidé v Česku zvolili lenost místo pracovité křesťanské lásky, že potrat je vražda, homosexualita zvrhlost a ateismus smrtelný hřích. Jeho modlitební stráž před potratnicí" vyvolává odmítavé reakce, ale on dál drží kříž a tvrdí: Není prorok prorok beze cti, nežli v domě svém a vlasti své.
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
Obrázky z filmového dokumentu Pulec, králík a Duch svatý najdete z d e .