Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Kvido.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 13, článků celkem: 16386, komentáře < 7 dní: 511, komentářů celkem: 411988, adminů: 60, uživatelů: 5161  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 57 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

brusle7
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
112236342
přístupů od 17. 10. 2001

Nebezpečná učení: Oldřich Kadlec: Chvála sekt
Vloženo Čtvrtek, 08. listopad 2007 @ 15:43:08 CET Vložil: bolek

Charismatici poslal vladimir

Oldřich Kadlec: Chvála sekt

Nebezpečnější než sekta je strach ze sekt. Valná většina sekt není nijak nebezpečná, a hrůzné příběhy o nich často rozšiřují rodinní příslušníci těch, kdo - jak říkají - upadli do té sekty. Pak se to svádí na manipulaci ale skutečnost je takové, že lidé se často "dají na sektu" právě proto, že tím unikli té nejhorší manipulaci - manipulaci ze strany vlastní rodiny. A rodina jim dá maně za pravdu tím, že se s tím nechce smířit.


Sběratelé manipulačních praktik by měli poznat i takovéto případy: rodina středního věku, dnes již s dospívajícími dětmi, je po mnoho let terorizována rodiči jednoho z rodičů, na náš sbor, kde ti lidé uvěřili (žádná mládež, dospělí lidé s dětmi), se pokusili poslat Novu, udávali nás, a nakonec se nestyděli zažalovat vlastní dceru, aby si vynutili soudem vyměřený kontakt s vnoučaty, aby prý zabránili sektářské výchově.

Dokonce i sekta může znamenat pro řadu lidí azyl a zároveň symbol toho, že si dokázali něco v životě rozhodnout nezávisle a prosadit to. Tak, jak se jedna dívka dokáže jen z těchto motivů vdát, tak jiná uvěří v Boha mezi námi a vstoupí do sboru. Kdo vidí do srdcí lidí?

Na otázku sekt je třeba hleděti svobodnějšíma očima a s humorem. Asi tak, jako můj přítel Jirka Pitzmos, který je na misii v Chorvatsku - zemi, kde slovo "církev" náleží jen katolíkům. V očích lidí je sektou prostě všechno ostatní. A tam, když oni někoho zvou do sboru a ten člověk jim namítne "...ale to je sekta!" tak on odpoví něco jako: "Je, ty vole ale skvělá!"

Ty ovšem vycházíš z toho, že sekta je automaticky zlo, a že jsou tam lidé v područí.

Zkus se seznamovat se sektáři, ale bez předsudků.

Já jsem měl třeba jen z četby od Tomáše Novotného a podobných autorů nějaký obraz o tzv. moonistech, ale když mi kdysi jedni moonisti začali chodit do sboru, musel jsem jako všechno zapomenout a pozorně se dívat a vytvářet si opatrně vlastní názor. Dokonce jsem s nimi jel na nějakou mezinárodní moonistickou akci, abych to trochu pochopil.

Totéž se samozřejmě týká i nejpopulárnější sekty - jehovistů.

I v literatuře, která se považuje (často nadneseně) za odbornou, se přístupy různí: kdysi jsem četl něco z německé provenience, a tam autoři považovali sekty a nové náboženské směry za prostředí, v němž se daří tzv. "tvrdým"  sektám - jak to nazvali podle terminologie "drogové" terminologie. Tzn. že hledali ty tvrdé sekty a odlišovali je od tohoto většinového prostředí. (Už je to dlouho, ale tak si to pamatuji)

Někteří jiní (též u nás Sekta pro výzkum společnosti a nových náboženských směrů, po sametové revoluci) nejprve si charakterizují sektu jako uzavřené prostředí, kde se dostáváš do područí manipulujících vůdců, a pak podle těchto kriterií identifikují sektu. S větší, nebo menší znalostí toho, co se "tam" opravdu děje.

Já dávám přednost ontologickému přístupu.

Když to přeženu - tak lepší přístup je sledovat a studovat stravovací kulturu Italů, než nejprve dospět z literatury k přesvědčení, že Italové se živí zejména makaróny, a pak studovat lidstvo a když se "to" živí makaróny, tak je "to" Ital.

Takže si s těmi sektami dávám majzla na autoritativní negativní výroky.
 Podobná témata

Charismatici

"Oldřich Kadlec: Chvála sekt" | Přihlásit/Vytvořit účet | 26 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Oldřich Kadlec: Chvála sekt (Skóre: 1)
Vložil: Olin v Čtvrtek, 08. listopad 2007 @ 16:03:43 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
POZOR!

Ne že by mi to tak vadilo, jsou to moje slova z diskuse - ale chci upozornit, že tímto způsobem to burárum zneužívá svého postavení admina, aby bez souhlasu autora přetahoval diskusi a dělal z ní vložené články, a dokonce to falešně podepsal mým jménem.

Fúúúj! Hanba! Smrt zrádcům!
...kameny, oheň, zohavené mrtvoly...

Kdepak, napsat něco proti charismatikovi vyžaduje až šílenou odvahu. Dávejte raději bacha, abyste nedopadli jako nebohý vladímír!

Olin Re: Oldřich Kadlec: Chvála sekt (Skóre: 1)
Vložil: whynot (Falešný@e-mail) v Čtvrtek, 08. listopad 2007 @ 17:51:58 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
nechapu co je smyslem tohohle clanku ...Re: Oldřich Kadlec: Chvála sekt (Skóre: 1)
Vložil: Pattre (Pattre@seznam.cz) v Čtvrtek, 08. listopad 2007 @ 18:55:03 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Vladimíre (nebo lukáši?), mohl by jsi prosím „svými slovy“ vysvětlit a zdůvodnit, proč jsi sem olinův článek okopčil? Pokud by jsi u toho nesproval nesouvisle biblické verše, byl bych ti vděčný.Re: Oldřich Kadlec: Chvála sekt (Skóre: 1)
Vložil: vladimir v Čtvrtek, 08. listopad 2007 @ 20:00:02 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pro nechápavého pana Kadlece a jeho věrné poskoky:

Smysl tohoto článku je upozornit na názory pana Kadlece, které vyslovil v komentářích v článku Kauza Skrytá tvář - závěr a které by snadno zapadly. Laskavý čtenář jistě pochopí, že zveřejněné názory na sekty nejsou moje ale pana Kadlece, na což je dostatečně výmluvně upozorněno jednak v nadpisu článku a jednak v odkazu na konci článku, který odkazuje právě tam, kde jsou zmíněné komentáře páně Kadlece.

Vzhledem k domu, že se jedná o autentické a neupravené citáty páně Kadlece, je lhostejné, zda je jako autor označen v nadpisu článku nebo v závěru článku. Právo vkládat články, které upozorňují na názory jiných uživatelů není nikde v pravidlech tohoto portálu zpochybněno, pokud za pravidla můžeme považovat pokyny na úvodní stránce a FAQ. Nic jiného jsem zde nenalezl a budu vděčný, budu-li upozorněn, že jako uživatel Grano Salis nemám právo publikovat článek s autentickými citáty jiného uživatele.

Mnoho povyku kolem tohoto článku však není pro nic. Pan Kadlec je rozčílen asi právě proto, že jeho nekonformní názory na sekty je takto veřejně více zviditelněn. Asi by mu více vyhovovalo, kdyby nebyly tolik na očích a zapadly někam do bezedných bažin diskusí. Naopak, laskavý čtenář jistě ocení, že názory páně Kadlece má takto pohodlně na očích.Re: Oldřich Kadlec: Chvála sekt (Skóre: 1)
Vložil: aviaf v Pátek, 09. listopad 2007 @ 02:30:40 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.ucl.ac.uk/ssees/people/economics-and-business-staff-folder/tomas-cvrcek
Musim rict, Oline, ze s tema moonistama sis u me splhnul (jakkoli ti treba muze bejt jedno, co si zrovna ja myslim). Tolik lidi soudi podle dvou vet v novinach! Takze kdyz si nekdo da tu praci a dokonce s nima jede na akci, aby tem lidem lip rozumel (a lidi jde hlavne) - to je, musim rict, fakt projev hodne dobry vule. Ja v tom vidim i vyraz silne viry - jen ten, kdo si neni jistej v kramflecich, odmitne jit do prime konfrontace s necim novym. Naopak, jen ten, kdo vi, odkud je a kam patri, se odvazi vyrazit ze zahumenku do sveta - a nezapomenout pritom na svoje koreny.

Souhlasim s tebou, ze kolem "studia sekt" se mota hodne lidi, ktery maj predevsim na vsechno uz davno jasnej nazor a casto napachaj vic skody nez uzitku. Z podhoubi techto takyreligionistu ostatne pochazi i metoda deprogramovani, kdy voni na zadost rodiny unesou ze sekty rodinneho prislusnika a pak se s nim zavrou na pet dni nekde do motelu a tak dlouho mu vymejvaj mozek, az se jako vrati k rodine zdravej. Kolik sebevrazd ma tahle metoda na svedomi, to se asi nikdo nedopocita.

To bohuzel nic nemeni na skutecnosti, ze na svete existuje i mnoho dost ujetejch nabozenskejch skupin (Om sinrikjo me napada namatkou).

No, asi neexistuje jiny reseni, nez jak to popisujes: pristupovat k veci jakoby z-nova, tj. na novo a bez predsudku. Je to zpusob, kterej vyzaduje velkou miru vnitrni discipliny a notnou davku sebepoznani.

AviafRe: Oldřich Kadlec: Chvála sekt (Skóre: 1)
Vložil: whynot (Falešný@e-mail) v Pátek, 09. listopad 2007 @ 09:47:52 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
dluzno podotknout ze tyto texty, jsou vytazeny z kontextu meho rozhovoru s olinem, kde jsme diskutovali o tom co si pod pojmem sekta predstavit, co si pod nim predstavuji odbornici a co plebs, a zda sekta chapana zcela obecne - tedy tak jak ji vnima nejspis prave ten plebs - lze povazovat za neco spatneho, a zda ji prave ten plebs nahodou nepovazuje za zlo.

dluzno podotknout ze moonisti se take radi krestanum, z pohledu historickeho zakotveni jsou daleko mene sektou nez je treba CCSH nebo CCE a vetsina dalsich takecirkvi pusobicich v CR. dluzno podotknout, ze prave ten plebs jako sektu oznaci cokoliv krome katoliku a evangeliku (a mozna tech husitu - to pouze z duvodu mylneho spojovani teto cirvke s husitskym hnutim).

na priblizne takovem vyznamu pojmu sekta byl nas rozhovor staven, coz sem uz autor clanku zapomel vlozit. autor by se tedy mel zamyslet sam nad sebou, je-li clenem nejake denominace, jestli neni tato vetsinovou spolecnosti take povazovana za takesektu, a on sam tedy neni v jejich ocich takesektarem.Re: Oldřich Kadlec: Chvála sekt (Skóre: 1)
Vložil: Pastýř v Neděle, 03. květen 2009 @ 21:28:13 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
"...též u nás Sekta pro výzkum společnosti a nových náboženských směrů."

Oline, Ty opravdu považuješ SSSNNS za sektu? Pokud vím, byl tam členem i nynější pastor KS.Stránka vygenerována za: 0.21 sekundy