Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Jan.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16684, komentáře < 7 dní: 646, komentářů celkem: 432942, adminů: 60, uživatelů: 5256  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 448 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

Danny42
rosmano
Tolstoj

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
119044710
přístupů od 17. 10. 2001

Život církví: Bratrskou jednotu baptistů čeká rušný podzim
Vloženo Neděle, 30. září 2007 @ 21:48:03 CEST Vložil: bolek

Z našich církví poslal Benjamin

Bratrskou jednotu baptistů čeká rušný podzim

komentář k vývoji situace v BJB

Na říjnové konferenci mládeže se pokusí stávající vedoucí Odboru mládeže BJB Jan Jackanič prohlasovat návrh změny Základního dokumentu BJB, která má demontovat stávající model koordinace mezisborových aktivit mládeží sborů BJB a nahradit jej týmem pracovníků, které si bude vybírat šéf týmu, jehož pozice má dle návrhu výrazně posílit směrem k autoritativnímu modelu (viz článek Jan Jackanič pokračuje v demontáži Odboru mládeže BJB v ČR).


Na listopadovém mimořádném Sjezdu delegátů proběhnou volby do Výkonného výboru BJB. Vedle dosavadní formace v čele s předsedou VV Vl. Donátem a tajemníkem BJB J. Titěrou, kteří kandidují navzdory tomu, že před dvěma lety informovali BJB o svém rozhodnutí, že v r. 2007 už nebudou kandidovat (viz článek Současný tajemník ani předseda VV BJB již nebudou v roce 2007 kandidovat), kandidují také zkušení bratři, kteří nejsou zatíženi diskutabilními výsledky činnosti stávajícího Výkonného výboru a jejichž zvolení by mohlo přinést naději solidní objektivní práce Výkonného výboru, odstranění pnutí, které kontroverzní politika stávajícího Výkonného výboru přináší, a návrat naší Jednoty ke kořenům českého baptismu (viz článek Definitivní kandidátka pro volby VV BJB - období 2007-2011).

Ve volbách do Výkonného výboru BJB dojde zřejmě k rozhodujícímu střetu mezi na jedné straně stávající pragmaticko-fundamentalistickou formací, jež Výkonný výbor BJB využívá k prosazování svých nábožensko-politických cílů, jak se ke své vůdcovské roli nepokrytě přiznává i předseda Vl. Donát: Pokud budu zvolen, nestanu se sekretářkou, jak jsem k tomu byl některými účastníky SD v poslední době vyzýván. To považuji za zásadní omyl a špatný výklad Písma, a baptistickým mainstreamovým křídlem BJB evropského ražení na straně druhé.

Je možné, že fundamentalisté zneužijí k prosazení svých kandidátů ve volbách do VV BJB baptistické charismatické evangelikály, jejichž cenné hlasy se mohou pokusit získat výměnou za evangelikály léta toužebně žádaný vstup BJB do České evangelikální aliance. Tento politický kšeft však může být pro baptistické charismatiky velkým zklamáním. Jižní baptisté v USA zažili podobnou trpkou zkušenost při převratu fundamentalistů v čele s presidentem SBC Paige Pattersonem, kdy fundamentalistická formace zneužila charismaticky orientované osoby v SBC k získání většiny a poté se jich zbavila ( viz článek Charismaticky orientovaní Jižní baptisté se cítí zrazeni a odstrčeni). Formace českých baptistických fundamentalistů nijak nezakrývá inspiraci, vazby i přímou finanční a ideovou podporu od Jižních baptistů (viz článek Napojení BTS v Pelhřimově na Jižní baptistickou konvenci prokázáno). Pro naše pragmatické fundamentalisty jistě nebude žádný problém, po získání většiny za cenu ústupku charismatikům, za rok dva z ČEA prostě vystoupit.

Ambice baptistických charismatiků vypadají ve srovnání s plány fundamentalistů nepoměrně skromněji: členství BJB v ČEA, změna Základního dokumentu BJB ohledně ODM... Zdání však klame. Cíle charismatických evangelikálů v BJB jsou dlouhodobé a sofisticky propracované do stravitelných etap bezbolestného přechodu BJB do lůna charismatického hnutí. Jejich propracovaná činnost na proškolování mládeže v učení paracírkevní kryptocharismatické organizace KAM je s nějakými sedmi studenty fundamentalistického soukromého teologického semináře v Pelhřimově nesrovnatelná. Charismatici sází na mládež, její postupnou indoktrinaci peer to peer a usilovně se snaží své špičkové figury postupně prosazovat na významná místa v baptistických sborech nebo BJB (P. Coufal, J.. Jackanič, B. Fajmon, D. Sláma...) Čas ukáže, která taktika bude účinnější, zda sázka na mládež a skryté postupné získávání pozic, které slavilo úspěch i v jiných denominacích, např. při přípravě charismatického převratu v Jednotě bratrské, nebo razantní mocenský způsob sebeprosazení fundamentalistů ve stylu "teď anebo nikdy". Způsob, jakým se pokouší ovlivňovat veřejné mínění charismatická redakce Zpravodaje sborů BJB (E. Poloha, D. Kuc) ukazuje, že baptistické charismatiky nelze podceňovat (viz článek Jak je to s cenzurou redakce Zpravodaje sborů BJB v ČR? Platí jen pro někoho.).

Mainstreamoví proevropsky orientovaní baptisté v BJB jsou možná v absolutní většině. Promítnutí této většiny do dalšího směřování BJB však brání několik maličkostí. Nemají razanci a mocenskou bezohlednost fundamentalistů ani propracovanou strategii a taktiku charismatiků. Nemají ani finanční podporu silných nadnárodních korporací (Sonlife, SBC). Nemají ani své silné figury na důležitých postech. Mají krystalickou baptistickou toleranci a ohleduplnost k jinému názoru. Mají kontraproduktivní submisivní loajálnost vůči fundamentalistickým a charismatickým vůdcům, pilně posilovanou oběma stranami (P. Coufal, E. Poloha, Ing. J. Kvasnička). Ale mají na své straně i historickou pravdu, čiré baptistické principy a zásady, ověřené v dějinách baptistického hnutí. Mají na své straně i slušnost a čisté svědomí.

Bude to stačit?


Autor: Ampel
Zdroj:
Notabene

Podobná témata

Z našich církví

"Bratrskou jednotu baptistů čeká rušný podzim" | Přihlásit/Vytvořit účet | 8 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Bratrskou jednotu baptistů čeká rušný podzim (Skóre: 1)
Vložil: Kristus v Neděle, 30. září 2007 @ 22:14:28 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Milý Benjamine,

i když se jmenuješ (je-li to tvé skutečné jméno) jako můj syn, a píšeš v závěru tvého komentáře: "... mají na své straně i historickou pravdu, čiré baptistické principy a zásady, ověřené v dějinách baptistického hnutí. Mají na své straně i slušnost a čisté svědomí.", považuji za potřebné ti sdělit, že na své straně nemají Pána Ježíše Krista, Hlavu církve! A pak je to všechno marnost.

SVStránka vygenerována za: 0.31 sekundy