Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Arnošt.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 15, článků celkem: 16386, komentáře < 7 dní: 481, komentářů celkem: 411916, adminů: 60, uživatelů: 5160  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 205 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

Frantisek100
redifon
Myslivec
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
112217663
přístupů od 17. 10. 2001

Povzbuzení: Jak zacházet s katolíky
Vloženo Čtvrtek, 17. květen 2007 @ 07:09:31 CEST Vložil: bolek

Ekumenismus poslal Cizinec

Vícekrát jsem se setkal na internetu i v reálném životě s různými diskuzemi mezi katolíky a lidmi jiného vyznání. Z rozhovorů je často cítit osočování z nedostatku lásky, bojování proti katolíkům (a jiným íkům), je cítit silné nedorozumění. Často zbytečně.

Rád bych v tomto článku vysvětlil některé základní skutečnosti, které vedou k nedorozumění a uvedl pro křesťany, kteří věří bibli, některé způsoby, kterým můžete katolíkům pomoci. Zároveň uvedu způsoby, kterými katolíkovi pomoci ani při nejlepší vůli nemůžete.

Rada číslo 1
Zbytečně nediskutovat

Pokud nemáte nějaké zcela extra silné povolání na diskutování, nedělejte to. Diskuze s katolíkem je pro křesťana většinou ztráta času. Je snad jediný užitek z něčeho takového - utříbí se vám myšlenky, srovnáte si, co o daném tématu říká třeba bible. Ale pravděpodobnost, že přinesete nějaký užitek i katolíkovi, je velmi malá. Zkuste si jen trochu srovnat, kolik už takových diskuzí jste viděli a kolik už jste slyšeli svědectví: "V diskuzi jsme se hádali o spasení, já jsem se nad tím zamyslel, došlo mi to a tak jsem si vybral Boží království a jsem tady!".
Proč nediskutovat? Pokusím se uvést základní skutečnosti, které byste měli vědět, než začnete diskutovat s katolíkem: Katolík žije uzavřen v logickém systému.
Jako katolík jsem se jen smál, když se mnou někdo pokusil diskutovat na téma víry a snažil se mě nějak přesvědčit či dokonce "dostat". To, co jsem měl k dispozici, bylo z mého pohledu analytika a logika naprosto neprůstřelné. Je dobré si uvědomit, že katolický logický systém budovaly intelektuální elity desítek národů po dlouhá staletí. Systém, který představuje soustavu pojmů, slov, skutečností světa a skutečností virtuálních (vymyšlených, neověřitelných) skloubených do sebe se systémem výchovy lidí a automatické strachové ochrany proti vnějším "nepřátelským" myšlenkám, který chrání "slabá místa".
Vždycky mě udivovalo, jak dokonale je to vymyšlený systém. Určitě jeden z nejdokonalejších na světě. Systém je udělán tak, že čím inteligentnější člověk, který do něj uvízne, tím pevnější vazba na systém vzniká. Dodnes si myslím, že zevnitř toho systému je na úrovni logiky nebo slov nemožné "vykouknout" ven.
Možná jste si všimli, že v katolickém systému od určité doby už nevadí bible. To, co vám jako křesťanům může připadat na katolících nelogické, katolík díky systému a obsahu pojmů přejde úplně hladce. Může vám jako křesťanům připadat, že přece "Tenhle biblický verš je zcela jasný argument pro to či proti něčemu jinému". Pro vás ano ;-).

Rada číslo 2
Víc vysvětlovat a ptát se, než argumentovat

Katolík má nejspíše jiný obsah pojmů a slov, než vy. Obsah pojmů a slov je základní věc, která může působit nedorozumění při komunikaci mezi katolíky a kýmkoliv jiným.
Už od mala mě fascinovalo, jak se mohou lidé domluvit. Jak to, že když někdo řekne "žlutá", tak jiný ví, co si pod tím pojmem představit. Pokud řeknete třeba "na zemi leží kočka", tak si většina lidí představí stejné živé zvíře, které leží na zemi. Najde se ale pár revmatiků, kteří si budou myslet, že na zemi leží mrtvý vydělaný králík.
Stejně je to s katolíky - je důležité vědět, že katolíci mají obsah mnoha desítek základní pojmů jiný, než by "běžný" člověk předpokládal. Pro křesťana je situace o to složitější, že katolíci používají značné množství pojmů z bible či pojmů používaných v křesťanském světě. Pokud jako křesťané budete diskutovat s katolíkem na úrovni těchto pojmů, bude se vám jednou zdát, že si náramně rozumíte a za pět minut z hrůzou zjistíte, že porozumění byla jen fatamorgána. Stejně tak se vám může stát, že vám druhá strana nerozumí, ale v srdci víte, že jste na jedné lodi. Obsah pojmů se buduje v člověku dlouhá léta či desítky let a je tak zažitý, že většinu lidí ani nenapadne, že by s ním mohl být problém.
Obsah některých katolických pojmů je jiný oproti běžně známému obsahu jen o pár procent ale některé pojmy mají zcela jiný význam. Pro rozhovory a diskuze "ve víře" je podstatné, že více či méně jiný význam či obsah mají už některé základní pojmy - jen namátkou: desatero, bible, spasení, pokání, svatost, hřích, pokoj, církev, křest či čistota. To že je obsah jiný, je celkem známé na některých dalších pojmech: Sedmý den, Svatý Otec, uctívání či Neposkvrněné početí. K tomu se přidávají desítky a stovky pojmů, které existují jen v rámci katolického logického systému a jejich obsah není možno ověřit vně systému a často jejich obsah mimo systém ani není možné přenést.
Můžete tak například donekonečna diskutovat nad tím, jestli jste nebo nejste spasení, máte či nemáte spasení - když si každá strana pod pojmem "spasení" představuje něco více či méně jiného, diskuze má (kromě vzniklých následných antipatií) téměř nulový praktický význam.
Je tak dobré vědět, že když katolík čte bibli, rozumí mnohým částem zcela jinak, v rámci obsahu pojmů, které má naučené a zažité v logickém systému, ve kterém žije. Pokud tedy jako argument v diskuzi uvedete nějaký biblický verš, který vám bude připadat příhodný k tématu, může se vám stát, že se katolík nechápavě zeptá "A jak to s tím tématem souvisí?". To si katolík nedělá legraci, nešpičkuje, myslí to vážně.
Některé věci vám nepůjdou na rozum: Katolík vám třeba bez uzardění bude tvrdit, že má v mysli pokoj i depresi zároveň. Nedělá si legraci, nelže, nesnaží se podvést. Jen si pravděpodobně pod slovem "pokoj" představuje poněkud něco jiného, než je myšleno ve 4 kapitole listu Filipským.
S tím souvisí i to, že jiný je nejen obsah pojmů, ale velmi často také obsah jmen, což může být o to více matoucí. S některými katolíky můžete s překvapením zjistit, že centrální osoby, ke kterým se vztahuje jejich víra, mají sice stejné nebo podobné jméno, ale ve skutečnosti jsou jiné, než ty, které znáte vy. Když si dáte práci, zjistíte, že osoby, o kterých se bavíte, sice mají stejné jméno, ale ve skutečnosti jiný charakter.

Rada číslo 3
Buďte si vědomi reality duchovního boje.

Je potřeba si uvědomit, že jde o opravdový duchovní boj. Možná při setkání uslyšíte v duchu: "Hlášení: Tohle není cvičení. Opakuji: Tohle NENÍ cvičení". Křesťan by měl mít v každé chvíli na mysli, že ten duchovní boj NENÍ boj s katolíkem, či dokonce boj proti katolíkovi, ale je to boj o katolíka. To je základní postoj, se kterým můžete pomoci - jde tady o člověka, o jeho věčnost, ne o to, jestli zvítězí ta či ona slova či argumenty.
Katolický systém obsahuje funkční uctívání nebeských mocností, podobně jako každé jiné podobné náboženství. Jako příklad uvedu část systému, kterou jsem měl (ke své lítosti) možnost až příliš důvěrně poznat. Pokud jste křesťané, jste jimi nejspíše proto, že jste odevzdali svůj život Ježíši, Ježíš si váš život vzal, narodili jste se znovu a váš život teď Ježíši patří. Ježíš bible má ale poněkud jiný charakter, než centrální osoby katolického systému. V charakteru Ježíše je pravda, láska a hlavně svoboda, kterou nebeské mocnosti poněkud postrádají.
Zkuste si přečíst následující věty:
"Neposkvrněná, Královno nebe a země, Útočiště hříšníků a naše nejlaskavější Matko, Tobě svěřil Bůh celý řád milosrdenství. Já, ......., nehodný hříšník, padám k Tvým nohám a pokorně prosím, abys mě celého a úplně přijala za svou věc a vlastnictví a udělala se mnou, se všemi schopnostmi mé duše a mého těla i s celým mým životem, smrtí a věčností cokoliv se Ti zalíbí."
Tohle není legrace či okrajový folklór, tohle je teprve realita, na kterou když narazíte, jste u jádra pomoci. Kdo můžeš rozumět, poslouchej. Pokud vnímáš v duchu duchovní boj, je dost dobře možné, že máš před sebou ani ne tak katolíka, jako spíše Neposkvrněnou. Je dobré si uvědomit, že značná část katolíků výše uvedené věty - či věty podobné - vyslovila nahlas a když je vyslovovala, myslela je smrtelně vážně. Tak vážně, jak jen vážně jsi je myslel ty, když si něco podobného říkal Ježíši.
Kdo tyhle věci znáte, víte, že fungují. Jsou to věci duchovní a člověk, který tímto projde, vejde ve styk s duchovním světem. Takový člověk má často opravdové duchovní zážitky. Často dostane nějakou nadpřirozenou moc - věšteckého ducha, schopnost komunikace s duchy, vidí "duchovní" úkazy a podobně. Katolíci u duc***** nerozlišují příliš dobré a zlé, navíc cokoliv má "razítko" Neposkvrněné či Královny Nebes, je automaticky bráno jako duchovně dobré.
Druhá, méně příjemná stránka takovéhoto zasvěcení je podobná, jako v jakémkoliv jiném náboženském systému - odevzdání se některé z duchovních mocností nebes provází chronické hříchy a chronické nemoci. V případě Neposkvrněné to jsou typicky problémy se sexuální nečistotou a depresemi (jaký to paradox pro ducha, který si říká Neposkvrněná a hovoří jen a jen o pokoji ...).
Když už prohlédnete těžkou situaci některého z katolíků a budete se mu snažit pomoci, jako křesťané brzy zjistíte, že velmi silně vnímáte ve svém duchu boj. Duchovní boj. To je realita a jde do tuhého. A znovu musím opakovat: Křesťan by měl mít v každé chvíli takového boje na mysli, že ten duchovní boj NENÍ boj s katolíkem, či dokonce boj proti katolíkovi, ale je to boj o katolíka (viz. Ef 6,12).

Rada číslo 4
Mějte však horlivou touhu po lepších darech

To že je člověk katolík, ještě nemusí znamenat, že jeho život patří některé z mocností. A odevzdání života nebeské mocnosti nemusí zrovna znamenat to, že muž či žena, kteří odevzdání provedou, budou chodit s očima v sloup a pěnou u úst. Lidí, kteří hřeší na plný úvazek a otvírají se mocnostem je na světě čím dál více a nečistých duchů se tak poněkud nedostává. Duchové si odevzdání života mohou vybrat kdykoliv později. Počítejte s tím, že nejspíše ve chvíli, kdy se budete o člověka pod démonickou mocí zajímat, modlit se za něj a kdy za něj budete bojovat.
Jestli nemáte do situace slovo poznání, buďte opatrní - a radši si ho vezměte, tím nic nezkazíte. Vědět například jak se modlit, v kterých chvílích a jak dlouho je víc, než dlouhé hodiny diskutování. Pokud už přijde na to, že obsazený člověk "přijde sám k sobě", jsou často potřeba dary moci, víry a rozlišování duchů. Tahle válka je až příliš skutečná. Přečtěte si něco o nečistých mocnostech a nelezte se vzduchovkou na tanky.

Rada číslo 5
Katolík je člověk

I když budete mít někdy pocit, že se bavíte s katechismem a jindy zas, že máte před sebou Neposkvrněnou, vězte, že katolík je člověk vydaný stejným bídám, jako vy. Jeho vzývání model není o nic horší hřích, než když si znovuzrozený křesťan vleze na pornografické stránky, přežírá se nebo opíjí svým sobectvím. Katolík potřebuje spasení úplně stejně, jako jsi ho potřeboval ty.


Podobná témata

Ekumenismus

"Jak zacházet s katolíky" | Přihlásit/Vytvořit účet | 48 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Jak zacházet s katolíky (Skóre: 1)
Vložil: cristiano v Čtvrtek, 17. květen 2007 @ 07:29:05 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://prokrestany.cz
Drahý bratře, Cizinče,
sic jsem článek od Tebe četl prvně v životě, ale plně Ti musím dát ve všech bodech zapravdu. Velmi mě potěšilo, že se najdou lidé, kteří upřímně a s láskou chtějí zvěstovat římským katolíkům Pána Ježíše Krista - toho ukřižovaného, zmrtvychvstalého a oslaveného. Psal jsi to v Boží moudrosti a nemohu na to říci nic jiného než AMEN. Tento boj není vůči člověku, ale boj za člověka. Kéž Všemohoucí Bůh vede Tvé kroky a žehná Tvé službě, aby jméno Pána Ježíše bylo oslaveno a vyvýšeno i v životech těch, kterým máš tu výsadu sloužit. Já to vidím na každý den a děkuji za tu milost Pánu.

V lásce našeho Pána Ježíše Krista

CristianoCizinec (Skóre: 1)
Vložil: nula v Čtvrtek, 17. květen 2007 @ 08:13:42 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
by Vám řekly,že Vy  jste ten bludař - nekřesťan ,protože jste odpadl od církve,kterou na Petrovi-skále,prvním papeži zbudoval Ježíš a doložili to tímto biblickým veršem   

Matouš 16,18

A já ti pravím, že ty jsi Petr; a na té skále zbuduji svou církev a brány pekel ji nepřemohou.

No,ale chápu proč to asi děláte- katolíků je něco přes jednu miliardu,kdyby šla do nebe pos mrti většina asi by jste se tam cítil moc těsně:-) či už to nebala taková pěkná odměna,když tam může kde kdo , tak je třeba je vyřadit,nebe je místo jen pro úzkou skupinu vyvolených nevím jestli jen ne pro  těch 144000 paniců ze Zjevení. Gojim (Skóre: 1)
Vložil: nula v Čtvrtek, 17. květen 2007 @ 10:23:37 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
--Katolik Ares: Ano, čistě logicky Písmo není a nemůže být zárukou Pravdy..--


Samozřejmě,že ne jednak Bible nespadla z nebe,ale prošla dlouhým vývojem,první křesťané žádnou neměli  a za další dnes už je patrné, že jsou tam zjevné nesmysly např. o nepohybující se, pevně zakotvené Zemi a dalších x věcech
To že si někdo tuto knihu vysvětí až na modlu a splepě ji ve všem věří je u určitého typu lidí přirozený jev. 

Re: Jak zacházet s katolíky (Skóre: 1)
Vložil: Dominik22 v Čtvrtek, 17. květen 2007 @ 11:00:05 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Já jako katolík taky věřím v Ježíše a uznávám pravost bible a snažím se podle ní žít a každý správný katolík taky. Možná to před 200 lety bylo s katolíky jinak, ale ne dnes!  Vy o nás mluvíte, jako bychom věřili úplně v jiného Boha. Proč bychom nemohli diskutovat, když většinu věcí ohledně víry máme společných? KATOLÍK, KTERÝ NEUZNÁVÁ PRAVOST BIBLE NESNAŽÍ SE JI ZKOUMAT A PODLE NÍ ŽÍT, TAK NENÍ SPRÁVNÝ KATOLÍK! KATOLÍCI JSOU TAKY KŘESŤANI. JÁ TAKY JSEM KŘESŤAN JAKO VY VŠICHNI!

JÁ JSEM TAKY VYDAL SVŮJ ŽIVOT PÁNU JEŽÍŠI A VĚŘÍM, ŽE JE TO ON, KDO MNE VEDE PŘI MÉ MISIJNI PRACI MEZI DĚTMI!Re: Jak zacházet s katolíky (Skóre: 1)
Vložil: Dominik22 v Čtvrtek, 17. květen 2007 @ 11:10:32 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
POJEDTE KDO MŮŽETE NA CELOSTÁTNÍ SETKÁNÍ MLÁDEŽE DO TÁBORA AT SE TROCHU SBLÍŽÍME A PŘEKONÁME ZBYTEČNÉ PŘEDSUDKY!

RÁD BYCH SE SETKAL S MNOHÝMI BRATRY Z "JINÝCH" CÍRKVÍ.www.tabor2007.signaly.czRe: Jak zacházet s katolíky (Skóre: 1)
Vložil: Manciny v Čtvrtek, 17. květen 2007 @ 12:59:49 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ahoj,
jsem římský katolík, ale původně jsem byl členem charizmatického protestantského sboru. Musím potvrdit bod 2, že obsah pojmů je často jiný. Nejsem si ovšem úplně jistý, že chyba je u katolíků. Oni ani protestanté si mezi sebou moc nerozumí - rozumí tradiční evangelík termínům "duchovního boje"? Nejsem si jistý. Navíc v letničních sborech se mluví prapodivnou a odlidštěnou "charizmatičtinou", která mi po několika letech v takovém sboru přišla děsivá. Mám na mysli výroky typu "měl jsem rozhovor" (mluvil jsem s někým), "ještě více se otevřít Pánu" (ještě více být podřízen sborovým autoritám a jejich učení), atd atd. Lidé v letničních sborech mezi sebou nemají normální lidské vztahy, nemají mezi sebou přátelství v běžném slova smyslu, modlí se za sebe, "slouží si", pozorují kdo jak "slouží Pánu" a jak pravidelně dochází do sboru, ale vlastně se vůbec neznají a znát ani nechtějí. Tomu odpovídá i komunikace sestávající z ustálených frází. Kdo se nějakým způsobem vylomí z tohoto začarovaného kruhu, dostává cejch a jde na "pastorační rozhovor" (dá se mu na srozuměnou, že není žádoucí, aby myslel vlastním mozkem). Bohužel tyto věci jsem viděl několik let na vlastní oči a jsem rád, že katolíci jsou normální křesťané, ale i normální lidé.
Bod 3. - nejsem mariánským ctitelem v tomto smyslu. Nicméně moje dojmy např. ze setkání s členy hnutí Fokoláre (mariánské hnutí) jsou takové, že se jedná o velmi obětavé a láskyplné lidi, vskutnku příkladné křesťany. Opakuji, že mi mariánská úcta není blízká a můj dojem je ten, že bude ustupovat. Katolická církev se bude trochu protestantizovat ve smyslu hlubšího návratu k Písmu, což se ostatně i děje. SOučasný papež je zárukou, že lidová mariánská zbožnost (kterou bohužel dosti podporoval jinak vynikající papež Jan Pavel II) bude korigována.
Bod 4. že by u charizmatiků tolik oblíbené "vymítání" čehokoliv z kohokoliv...?
Bod 5. Katolík je člověk...děkuji. Pro mě je protestant bratr :)
Hezký denGNOJM O MĚ... Ares: Ano, čistě logicky Písmo není a nemůže být zárukou Pravdy.. (Skóre: 1)
Vložil: ares v Čtvrtek, 17. květen 2007 @ 13:18:29 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
GOJM LŽE... VYTRHL MOJI VĚTU Z KONTEXTU A VLOŽIL JI JAKO SAMOSTATNÝ ČLÁNEK, VE KTERÉM NAVÍC PŮVODNĚ ANI NEODKÁZAL NA DISKUZI, KDE JSEM TENTO VÍROK POUŽIL...  NAVÍC JE TO VÝROK CHYBNĚ FORMULOVANÝ A NEODPOVÍDÁ KONTEXTU DISKUZE, KTEROU JSME VEDLI... NYNÍ V JEHO ČLÁNKU "O MĚ" (!!!) JIŽ TENTO ODKAZ JE, ALE NEFUNGUJE (:-), TAKŽE  TO VYJDE NASTEJNO... OSOBNĚ JSEM JIŽ VYLÉČEN Z TOUHY DISKUTOVAT S TAKOVÝMI LIDMI JAKO JE ON, PROTOŽE KDYŽ TO ŘEKNU SLUŠNĚ A BUDU JEN CHARAKTERIZOVAT... ON NIKDY (!!!) NEUSTOUPÍ ZE SVÝCH TEORIÍ... ŘÍKÁM NIKDY, PROTOŽE HO SLEDUJI JIŽ DOCELA DLOUHO (vím, už to je chyba) A OPRAVDU NIKDY NEUSTOUPIL... NIKDY NEPŘIZNAL CHYBU; A TO NEMUSEL BÝT ZROVNA KATOLÍK S KÝM DISKUTOVAL, PROTOŽE KAŽDÉHO KDO NESOUHLASÍ S JEHO TEORIEMA OZNAČUJE V LEPŠÍM PŘÍPADĚ ZA RE-KATOLIZOVANÉHO, V HORŠÍM  ZA SKRYTÉHO ŘÍMSKO-KATOLÍKA, PŘÍPADNĚ ROVNOU ZA JEZUITU... A ON ZASE VÍ, ŽE JÁ SE TAKÉ JEHO NÁZORAMA OVLINIT NECHCI... TAKŽE JAKÉPAK DISKUZE... TEĎ JEN ABYSTE SI MOHLI UDĚLAT OBRÁZEK ZDA JSEM SKUTEČNĚ MĚL, NEBO MÁM NA MYSLI TO, CO GNOJM PÍŠE V NADPISU SVÉHO KONSPIRAČNÍHO ČLÁNKU VÁM SEM ZKOPÍRUJI CELOU DISKUZI, JAK MEZI NÁM PROBĚHLA... KDYBYSTE SI JI CHTĚLI VYHLEDAT V ARCHIVU TOHOTO PORTÁLU SAMI, TAK VĚZTE, ŽE SE JMENOVALA Patrick Madrid SOLA SCRIPTURA: NÁVOD K ANARCHII A TÝKALA SE PROTESTANTSKÉ ZÁSADY SOLA SCRIPTURA... ZJEDNODUŠENĚ ŘEČENO JSEM V TÉTO DISKUZI HÁJIL ŘÍMSKO(chceteli)-KATOLICKÝ NÁZOR, ŽE ZÁRUKOU PRAVÉ VÍRY JE KROMĚ BIBLE (ve smyslu, aby něco nešlo přímo proti jejímu duchu), TAKÉ UČITELSKÝ ÚŘAD CÍRKVE (jehož pravomoc určuje apoštolská posloupnost) A TRADICE (vnuknutá Duchem Svatým, který svou Církev vede). TENTO NÁZOR JSEM HÁJIL PROTI ONOMU PROTESTANTSKÉMU - "POUZE BIBLE". z TOHO SE CELÁ DISKUZE VYVINULA... TO BYLA PŮVODNÍ MYŠLENKA... TEĎ NECHÁM NA VAŠEM LASKAVÉM UVÁŽENÍ, POKUD TO BUDETE CHTÍT POSOUDIT, ABYSTE SI ONU DISKUZI MEZI MNOU A GOJMEM PŘEČETLI A POSOUDILI, ZDA Z KONTEXTU A MÝCH VÍROKŮ OPRAVDU VYPLÝVÁ ONA VĚTA:
Ares: Ano, čistě logicky Písmo není a nemůže být zárukou Pravdy..

TADY TO JE:

Re: Patrick Madrid SOLA SCRIPTURA: NÁVOD K ANARCHII (Skóre: 1)
od Gojim v Středa, 17. leden 2007 @ 10:39:51 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) Jasne ares. Biblia je inspirovana len vasimi katolickymi koncilmi. Duchom Svatym urcite nie, ten totiz v katolicizme akosi nema miesto...
... a tak zostava uz len verit v v syntezu pohanstva, krestanstva a okultizmu s nazvom - katolicizmus, vsak...
Re: Patrick Madrid SOLA SCRIPTURA: NÁVOD K ANARCHII (Skóre: 1)
od ares v Středa, 17. leden 2007 @ 10:51:33 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) Ale tady to je názor jednoho farního sboru České církve evangelické, jak to píšu na začátku... Je vidět, že to ani nečteš...
Re: Patrick Madrid SOLA SCRIPTURA: NÁVOD K ANARCHII (Skóre: 1)
od Gojim v Středa, 17. leden 2007 @ 23:27:56 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) To je v poriadku, čce+rkc=rkc.

A pokial sa evanjelikali nespamataju, bude to dalej pokracovat.

Zaujala ma s clanku napr. veta: "Kde se vzala autorita Bible? Na prvém místě je třeba říci, že Bible o své autoritě nikde nehovoří!"

A to je cisty katolicizmus. Len on uplne otvorene podryva autoritu Pisma, inac Mariansky kult neochrani. Zato ze to je z cce, neznamena to dnes, ze to nieje katolicizmus.

Re: Patrick Madrid SOLA SCRIPTURA: NÁVOD K ANARCHII (Skóre: 1)
od ares v Čtvrtek, 18. leden 2007 @ 10:25:25 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) Ty jsi demagog. Tvoje rovnice neplatí, přesto je stále opakuješ... Jestliže bible o svojí autoritě opravdu nemluví, tak o ni nemluví. Je to prostě tak a ty to neovlivníš. Jsi to ty který se vzpírá faktům..
Re: Patrick Madrid SOLA SCRIPTURA: NÁVOD K ANARCHII (Skóre: 1)
od Gojim v Čtvrtek, 18. leden 2007 @ 21:29:28 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) ale ako ze nemluvi, ares...

V Novej zmluve je to písané Božie Slovo a jedine ono, na ktoré sa Pán Ježiš Kristus a Jeho apoštoli odvolávajú ako na konečnú autoritu. Pri pokúšaní sa Pán Ježiš trikrát vzoprel Satanovi hovoriac „Je napísané“, ako napríklad u Matúša 4:4: „On však povedal: Napísané je: Nie samým chlebom bude človek žiť, ale každým slovom, ktoré vychádza z úst Božích.“ Tým, že vyhlásil „Je napísané“, Pán použil presne takú istú vetu, aká je použitá v Svätej Biblii štyridsaťšesťkrát. Opakovaný výskyt tejto frázy podčiarkuje jej dôležitosť. Pánovo úplné prijatie autority Starej zmluvy je zjavné z Jeho slov, ktoré nachádzame u Matúša 5:17-18: „Nemyslite si, že som prišiel zrušiť zákon alebo prorokov; neprišiel som zrušiť, ale naplniť; lebo veru vám hovorím: Dokiaľ sa nebo a zem nepominú, nepominie sa ani jediné písmenko, ani jediná čiaročka zo zákona, kým sa všetko nestane.“

pokracovanie: Biblia, absolútny základ pravdy a rímskokatolícka autorita
Re: Patrick Madrid SOLA SCRIPTURA: NÁVOD K ANARCHII (Skóre: 1)
od ares v Pátek, 19. leden 2007 @ 11:59:34 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) Ale to, že se Pán odvolává na Písmo vůbec neznamená že potvrzuje princip "Pouze Písmo"... Vy tvrdíte, že POUZE PÍSMO JE ZÁRUKOU PRAVDY. My (katolíci) tvrdíme, že učitelský úřad, Kristem ustanovený je zárukou pravdy. Vždyť Kristus se odvolává na Písmo tehdy když je pokoušen také Písmem. Satan mu říká: Jsi-li Syn Boží, vrhni se dolů; vždyť JE PSÁNO 'Svým andělům dá příkaz a na ruce tě vezmou, abys nenarazil nohou na kámen'!"

Vidíš Satan argumentuje také Písmem, kde je tedy ta záruka pravdy?? Jak můžu tedy vědět, že ty Písmo, tak jako Satan, nepřekrucuješ... Ano, čistě logicky Písmo není a nemůže být zárukou Pravdy..Re: Patrick Madrid SOLA SCRIPTURA: NÁVOD K ANARCHII (Skóre: 1)
od Gojim v Pátek, 19. leden 2007 @ 21:06:14 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) Ale ako je potom mozne, ze Vas ucitelsky urad (o ktorom v Pisme nieje ani zmienka) je po druhom Vatikanskom koncile podobny s tezami New Age?

Pozri: NOVÉ DOGMATICKÉ UČENIE RÍMSKO-KATOLÍKOV, PRIJATÉ II. VATIKÁNSKYM KONCILOM
Re: Patrick Madrid SOLA SCRIPTURA: NÁVOD K ANARCHII (Skóre: 1)
od Gojim v Pátek, 19. leden 2007 @ 21:45:09 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) Ares: Ano, čistě logicky Písmo není a nemůže být zárukou Pravdy..

A je to vonku. Viaceri sa pytate, preco je nemozna duc***** koexistencia s katolicizmom, preco tvrdim ze katolicizmus je uplne ine nabozenstvo ako krestanstvo a preco zlucenie s nim znamena duchovnu smrt. Vobec to nemyslim konkretne na aresa. Takto uvazuju predsa miliony katolikov. Konecnu pravdu ma pre nich teda ucitelsky urad organizacie, ktora este ani nema poriadne zaschnute ruky od krve milionov ludi, obzvlast vyznavajucich krestanov. Je teda spravne zlucovanie s katolicizmom v ramci ekumenizmu?

[ Odpovědět ]

Re: Patrick Madrid SOLA SCRIPTURA: NÁVOD K ANARCHII (Skóre: 1)
od ares v Sobota, 20. leden 2007 @ 19:39:09 CET
(
O uživateli | Poslat zprávu) Ano učitelský úřad má ruce od krve... Nejsou to náhodou nehodní katolíci, kteří mají ruce od krve?? Čistě logicky...

Ano Písmo není není JEDINOU OPOROU pravdy, jak to učí "protestantský učitelský úřad", protože i Písmo říká, že je to CÍRKEV ... 1. Tim 3,15...

TAK TO JE MYSLÍM VŠE. DALŠÍ NAŠE DISKUZE POKRAČOVAL JIŽ O NĚKTERÝCH DALŠÍCH TÉMATECH, KTERÉ JIŽ S TÍMTO NEMAJÍ PŘÍMOU SOUVISLOST... POSUĎTE TO SAMI. DĚKUJI VÁM POKUD SI UDĚLÁTE ČAS. ares.waresDocela zajímavej článek (Skóre: 1)
Vložil: ares v Čtvrtek, 17. květen 2007 @ 13:31:45 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Docela zajímavej článek... Oceňuji, že je psán s upřímnou touhou najít východisko a čitelnou touhou pomoci. Aniž s tím jako katolík mohu jakkoli souhlasit musím respektovat víru svého kolegy, který je přesvědčen, že katolíci žijí v bludu a je jim třeba pomoci... Líbí se mi styl tohoto kolegy, který vyzývá k modlitbam za ty se kterýma nesouhlasí... Jako ten za nejž se on a ti, kteří ho vyslyší, budou modlit se také nemusím bát, protože pokud to myslí upřímě... Bůh mě opravdu, pokud bude chtít, vyvede z bludu (ve který nevěřím) a nebo naopak jemu ukáže správnou cestu... Je to jistě správná cesta - MODLITBA...Re: Jak zacházet s katolíky (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Čtvrtek, 17. květen 2007 @ 18:53:15 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Nemám slov; článek je na houby - nemám důvod obracet znovunazorené katolíky na své pochopení písma... ostatně my protestanté máme starosti sami ze sebou, víc než řešit katolíky...

Pokud není obrácený, potom ho vedu k pravdě evangelia.
CHARIZMATICKO-ČESKÝ SLOVNÍK (Skóre: 1)
Vložil: Manciny v Pátek, 18. květen 2007 @ 09:17:58 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pro ty,kdo nejsou charizmatici a náhodou mezi charizmatiky-evangelikály zavítají jsem sestavil malý slovníček běžných konverzačních frází a pojmů, které zde uslyší:


autorita - kazatel, či jím pověřený pracocník sboru

přijal jsem - napadlo mě

mám v tom pokoj - zdá se mi to OK, líbí se mi to

probuzení -  větší skupina nevěřících lidí se stane křesťany, začne vyznávat náš výklad Bible, začne chodit k nám do sboru,  respektovat naše sborové autority a dávat do sboru finanční či jiné prostředky.

mít ducha radosti - mít dobrou náladu

mít ducha bolení hlavy - mít problémy s migrénou (většinou se skrytou narážkou na nevyznaný hřích, který je příčinou problému)
(nedělám si legraci s existence zlých duchovních mocností, jak je popisuje Písmo, ale z přepjatého vidění duchů naprosto za vším)

vzpoura, duch vzpoury, neposlušnost - mít vlastní názor neshodující se úplně s názorem autority (s hrozbou starozákoního příběhu pana Kora, pod kterým se propadla země).

pomazané chvály - vydařená produkce hudebního tělesa během bohoslužeb

pročištění sboru - lidé s vlastním názorem se ze sboru vyloučí, věrní členové s nimi nemluví a vyhýbají se jim

sloužit, služba, posloužil jsem mu/jí - má mnoho významů, může to být kázaní či přednáška hostujícího kazatele, jinak je to běžný způsob komunikace charizmatiků. Když se dva charizmatici setkají, tak se během rozhovoru v duchu modlí, jak by tomu druhému mohli "sloužit" - tzn, druhý pro mě není partner, kterého rád vidím, ale objekt mé duchovní seberealizace.

věřím, že vám tento přehled trochu usnandní komunikaci, v dalším vydání sestavím slovník katolických pojmů
Hezký denRe: Jak zacházet s katolíky (Skóre: 1)
Vložil: Marek2 v Pátek, 18. květen 2007 @ 11:20:59 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Nejen nadpis, ale i obsah článku mi připomíná statě třeba
"Jak chovat králíky" nebo "Jak zacházet s jedovatými hady".

Podle autora je katolík na zcestí, není ani křesťan,
nečte Bibli, a pokud ji čte, rozumí jí špatně.
Ale přes to všechno je to ještě pořád člověk,
tak by bylo dobré mu pomoct...Re: Jak zacházet s katolíky (myslí si nekatolík) (Skóre: 1)
Vložil: mk (miliko(a)atlas.cz) v Sobota, 19. květen 2007 @ 04:41:42 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Celý ten článek je postaven na tezi, že se katolík MÝLÍ a že POTŘEBUJE opravu.
Dále, proč se píše ´... Křesťan by měl mít v každé chvíli na mysli, že ten duchovní boj NENÍ boj s katolíkem, či dokonce boj proti katolíkovi, ale je to boj o katolíka....´ ?
To se v tomto článku píše proto, že si pisatel myslí, že je potřebí pro katolíka něco udělat:
´... To je základní postoj, se kterým můžete pomoci - jde tady o člověka, o jeho věčnost...´.
Z toho vplývá, že pisatel nevěří, že by si katolík vystačil, ale musí se mu dostat pomoc.
Opět to potvrzuje mou první myšlenku, že katolík je pro autora na nesprávné lodi.
Autor tvrdí, že ´... odevzdání se některé z duchovních mocností nebes provází chronické hříchy a chronické nemoci....ˇ, ale není to jen jeho myšlenka ? A to přesto, když v posledním odstavci se píše ´... katolík je člověk vydaný stejným bídám, jako vy...´, ale tato skutečnost ( být v potížích se sebou )  u nekatolíka v očích nekatolíka nevadí, jestli ale totiž je tomu podrobený nekatolík, je to v očích autora asi jen jeho osobní potíž, ale u katolíka to podle autora je systémově špatně (je tady hodnoceno dvojím metrem, se zaujetím dopředu)....a na té skále postavím církev svou... (Skóre: 1)
Vložil: daggie (http://dagg.blog.cz) v Čtvrtek, 24. květen 2007 @ 16:12:36 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Dovolil bych si malý komentář k výkladu Ev. dle Matouše 16,18
"A já ti pravím, že ty jsi Petr; a na té skále zbuduji svou církev a brány pekel ji nepřemohou."

Co vlastně Kristus myslel tou "skálou"?
Pokud se zamyslíme např. nad veršem 4, 32. kap z 5. Mojžíšovy: "On je Skála. Jeho dílo je dokonalé, na všech jeho cestách je právo. Bůh je věrný a bez podlosti, je spravedlivý a přímý",
musíme vzít v potaz nejen SZ poznání Hospodina, Boha Izraele, ale také jeho NZ zjevení v Ježíši Kristu Nazaretském. A to přesně tak, jak nám je zapsal ap. Pavel a ostatní NZ svědci. Tak píše např. Pavel Timoteovi (1. Tm 3,16): "Vpravdě veliké je tajemství zbožnosti: Byl zjeven v těle, ospravedlněn Duchem, viděn od andělů, hlásán národům, došel víry ve světě, byl přijat do slávy."
Řekl bych tedy, že onou "skálou" je SKÁLA ZJEVENÍ JEŽÍŠOVA MESIÁŠSKÉHO ÚKOLU - KRISTOVY SMÍRNÉ OBĚTI, SVĚDECTVÍ O JEHO VZKŘÍŠENÍ A NADĚJI NA JEHO SLAVNÝ NÁVRAT.
Koresponduje to také s Mat. 16, 16-17: "Šimon Petr odpověděl: "Ty jsi Mesiáš, Syn Boha živého."Ježíš mu odpověděl: "Blaze tobě, Šimone Jonášův, protože ti to nezjevilo tělo a krev, ale můj Otec v nebesích."Stránka vygenerována za: 1.11 sekundy