Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Zbyšek.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 4, článků celkem: 16667, komentáře < 7 dní: 243, komentářů celkem: 430644, adminů: 60, uživatelů: 5254  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 68 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
117057349
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Bratři katolíci! Zasluhuje zločinec Tiso církevní blahořečení?
Vloženo Sobota, 06. leden 2007 @ 16:43:14 CET Vložil: Standa

Historie

"Bratři katolíci! Zasluhuje zločinec Tiso církevní blahořečení?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 156 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Bratři katolíci! Zasluhuje zločinec Tiso církevní blahořečení? (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Sobota, 06. leden 2007 @ 19:54:06 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
To je zase jedna kauza, která se katolíkům, respektive tomu představenému nepovedla...

Podobně jako s tím varšavským arcibiskupem, který spolupracoval s tajnou policií... utrpí tím celá katolická církev...
Re: Bratři katolíci! Zasluhuje zločinec Tiso církevní blahořečení? (Skóre: 1)
Vložil: becher v Sobota, 06. leden 2007 @ 20:15:48 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Papež Pius XII. se při vzniku Slovenského štátu od Tisa zřetelně distancoval tím, že demonstrativně přijal k audienci vyslance zaniklého Československa Prokopa Drtinu namísto vyslance Slovenského štátu (viz Drtinovy paměti). I později, přestože se k Vatikánu Tiso vysloveně lísal, byl vztah Svatého stolce ke Slovenskému štátu rezervovaný. Neumím si představit, že by kterýkoli papež dal souhlas i jen k započetí beatifikačního procesu dr.Tisa.

Tiso je ovšem na Slovensku silně populární, protože chudým Slovákům zvedl životní úroveň. neradi slyší, že to bylo na úkor např. Židů, které o majetek (a životy) naopak připravil. Ze stejného důvodu je v bývalém východním Německu dodnes populární Hitler - dal lidem práci a později levné zboží z podrobených zemí.

Pro Slováky bohužel platí, že napřed jsou Slováci a až potom případně katolíci. I pro Sokola.Re: Bratři katolíci! Zasluhuje zločinec Tiso církevní blahořečení?, Něco o dějinách (Skóre: 1)
Vložil: mk (miliko(a)atlas.cz) v Neděle, 07. leden 2007 @ 14:37:42 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Několik otázek najednou:
(1) Rozdělení Československa na českou a slovenskou část se stalo podruhé o Silvestra 1991 v parlamentě v Praze a poprvé obsazením od hitlerovských vojsk 1939 a násilným rozdělením podepsaným v Berlíně – Němci si ponechali Čechy a Moravu pod správou tak zvaného ´ochranného území´, to je známý Protektorat Boehmen und Maehren a druhou část vyhlásili za Slovenský štát, který měl být samostatný. Berlín v tom připravil divadlo pro diplomacii Evropy, vyhlašovali, že i malé státy mohou žít v pokoji vedle silné Velkoněmecké říše. Pojistili si to mezinárodní smlouvou mezi Říší a Slovenskem, která vypadala nevinně.

Tím rozbili bývalou jednotu obou národů, která trvala politicky jen 20 let – od 1918 do 1939. Do 1918 patřilo Slovensko pod Uherskou část monarchie Rakousko- Uherské a hlavní město pro Slováky byla Budapešť.

(2) o konečném cíli židovských transportů nikdo nevěděl, rozšířená byla lež, že jedou do samostatného území, které je pro ně připraveno a nikdo nevěděl, že budou likvidováni, tím méně oni sami. Pravdu se dozvěděli až na místě. A víme ji my po těch letech a to nás nenapadne, že současníci nevěděli to, co víme my po skončení války a odhalení osudu transportů. Vše bylo utajeno, jako vojenské akce v průběhu války bývají, aby se nezmařil výsledek zdánlivě pokojného přesunu.
Že by ale politici pod dozorem blízké Říše něco prakticky namítat proti odsunu, to bych chyboval. Volba politiků v té době nebyla svobodná.

(3) o mládežnické organizaci jsem už psal. Všichni chlapci po dosažení věku 10 let byli jednoduše začleněni do Hitlerjugend, ani se jich nikdo neptal. Učitel zapsal celou třídu a nikdo se nedivil, vždyť to byla tělovýchovná organizace s letními tábory, podobná jako Skaut. Ani chlapec Ratzinger se nepřihlásil proto, že by v deseti letech byl fašista. Zapsali je všechny. Chlapec není fašista, ale žák ve škole, který dělá to, co se dělá v celé třídě. Stejný postup byl i v ´Ochraňovaném ´ (protektorátním ) území Čech a Moravy.
Kdo tedy dosáhl veku 10 let v rozmezí let 1935 až 1945, byl bez ptaní zapsaný do Hitlerjugend, to postihlo všechny kluky narozené v letech 1925 až 1935.
Systém vstupu mladých chlapců se změnil v roku 1945 tím, že skončila organizace, protože skončila éra německého státu. Hitler v roce 1935 vyhlásil : ´dejte mi Německo na deset let a uvidíte ,, co z něj udělám´. Ale začal válku, kterou prohrál. Německá města ležela v troskách po bombardování spojenci. Potom se v českých zemích také objevil plakát s pečenou husou na talíři a Hitlerovou tváří a slovy : dejte mi pečenou husu a uvidíte, co z ní udělám.
(4) že by ve válce věděl asistent obchodního oddělení Wojtyla, kam jde nějaký výrobek, jaké má skutečné použití, to není možné, přece vojáci neprozrazují své cíle. Sloučeniny kyanu se používají jako surovina pro výrobu hnojiv. Ale vojáci a tajné složky neprozrazují své cíle. Mohlo by dojít k sabotáži. Každá vojenská akce je příslušně zatajena. Koncentrační tábory byly také utajované, lidstvo se o nich dozvědělo až po skončení války. Němci naopak organizovali falešné zprávy pro příbuzné, ve kterých prý psali vězni (ve skutečnosti personál tábora) na korespondenčních lístcích, jak se dobře mají. To byl podvod pro oklamání lidí, kteří v civilu nic neměli vědět. Jen my to víme, tehdejší obyvatelé Německa o tom nesměli mít tušení.
Po osvobození Porýnska americkou armádou objevili Američané poblíž Dachau koncentrační tábor a velitel nařídil, aby všichni dospělá obyvatelé města navštívili tábor. Ti byli zdrceni, do té doby nevěděli, co se nedaleko města skrývá. Takové věci jsou utajené, a nevytrubují se a návštěvy tam nepovolují.
Také stalinské gulagy byly utajované a dozvěděli jsem se o nich až po perestrojce, tedy byly utajované od třicátých let do devadesátých – po dobu 60 let.Re: Bratři katolíci! Zasluhuje zločinec Tiso církevní blahořečení? (Skóre: 1)
Vložil: reformovany v Neděle, 07. leden 2007 @ 15:20:04 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)

Ahoj Stando,

Diky za clanek.

Je az zarazejici, jak mnoho rimskych katoliku sympatizuje s nacismem.

Nekdo snad namitne, ze napr. nacisticke Nemecko bylo zhruba napul evangelicke a napul katolicke. Jenze hlavni lihni nacismu bylo rimsko-katolicke Bavorsko. Koneckoncu Hitler byl z katolickeho Rakouska. Rakousti biskupove jednohlasne odsouhlasili pripojeni Rakouska k Nemecke nacisticke risi.

Katolicke staty: Italie, Chorvatsko, Slovensko, Spanelsko a jizni Francie vesele spolupracovali s Nemeckymi nacisty......

Ani Polsko 30. let 20teho stoleti nebylo zrovna demokratickou zemi.


Holt se zda, ze evangelikalni krestanstvi je nejak slucitelnejsi s demokracii nez rimsky katolicismus.....

zdravi
reformovanyRe: Další velmi zajímavé články (Skóre: 1)
Vložil: Standa v Neděle, 07. leden 2007 @ 15:49:19 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Sokol: Tiso přinesl blahobyt

Budiž pochválen. Slovenský arcibiskup Ján Sokol při mši v Trnavě.

(Foto: ČTK) BRATISLAVA/PRAHA 5. ledna 2007 | 10:46 Byla to taková klidná televizní debata a hlava slovenské katolické církve arcibiskup Ján Sokol v ní neřekl nic, co by dlouhá léta předtím nenaznačoval svými postoji. Přesto se zpráva o jeho skandálním výroku pro nepříliš sledovanou televizi dostala až do hlavního servisu britské stanice BBC – kde se normálně o Slovensku zmiňují jen v souvislosti s výsledkem parlamentních nebo prezidentských voleb.

---------------------------------------------------------

„Já si vážím pana prezidenta Tisa a vážím si ho moc, protože si ho pamatuji jako dítě. Byli jsme velmi chudí, ale když byl on, tak jsme byli na úrovni,“ řekl slovenský arcibiskup na otázku moderátorky zpravodajské televize TA3. A to jako odpověď na dotaz, co si myslí o návrhu slovenského historika a katolického kněze Milana Ďurici, že by měl být kněz a pozdější prezident slovenského státu Tiso Vatikánem blahořečen.

Nebyla to otázka od věci, protože Sokol byl spolu s dalšími obdivovateli luďáckého pronacistického režimu na konci minulého roku na představení Ďuricovy knížky o Tisovi. Ďurica, který se opěvováním Tisa a zpochybňováním jeho zločinů na Slovensku proslavil, v knize (podobně jako například Irving o Hitlerovi) tvrdí, že za protižidovská a protiromská opatření slovenského státu nebyl prezident odpovědný. Podle jeho interpretace byl Tiso upřímný křesťan, který bral antisemitská opatření (70 000 Židů a mnoho Romů bylo režimem posláno do plynu) jako nutné zlo.

Válečný zločinec
Tiso K opačnému závěru dospěli poválečné československé soudy, které odsoudily Tisa jako válečného zločince k trestu smrti, který byl před šedesáti lety přes protesty Vatikánu vykonán.

Sokolovy výroky vyvolaly pobouřené reakce slovenských Židů a Romů. „Pro nás, oběti, které přežily holokaust, je nepřijatelné takové zkreslující hodnocení totalitního slovenského státu. Především nás uráží nekritický obdiv pana arcibiskupa k tomuto rasistickému stavovskému státu,“ uvedl svaz židovských obcí. Romský aktivista Ladislav Richter se v dopise, z něhož citoval server aktualne.sk, Sokola ptá, zda „obdobím blahobytu“ myslí dobu, kdy měli Romové ve slovenském státu zákaz cestovat veřejnou dopravou, nesměli chodit do parků a veřejných budov. Richter připomíná i existenci slovenských koncentračních táborů pro Romy, jejich obyvatelé pak byli posláni do nacistických vyhlazovacích táborů. Sokol se za svá slova neomluvil a prohlásil, že na nich trvá, pouze je označil za „soukromý názor“.

Sokola podpořila i Konference biskupů Slovenska. „Pan arcibiskup má na svůj osobní názor právo,“ prohlásil mluvčí konference Jozef Kováčik. „Katolická církev se od období slovenského státu nedistancovala, protože k tomu neměla důvod,“ dodal. Tento postoj zastává slovenská katolická hierarchie už od čtyřicátých let, kdy v roce 1946 biskupové prohlásili, že Tiso měl „jen ty nejlepší úmysly“. Návrhy luďáckých katolických kruhů na blahořečení Tisa však Vatikán poměrně rezolutně odmítl. Proti této poctě Tisovi se vyslovil dokonce i sám Sokol.

Luboš Palata
_____________________________________

ČRo: Vatikán vystavoval nacistům falešné pasy, komando evangelického pastora vyvraždilo 75 000 Židů 28.1. 2005 22:47 Vlastní zpráva (Praha)

KEL MALE RACHAMIM Tak zněl název pořadu vysílaného na ČRo 3 - Vltavě ke Dni památky obětí holocaustu v pátek 28. ledna 2005.

V pořadu zazněla i zřetelná obvinění vůči chování oficiálních církevních institucí i jednotlivců.

Například to, že již během války začala vznikat konspirativní síť, která pak pomáhala k útěkům válečným zločincům. ODESSA (Organizace bývalých příslušníků SS) byla napojena na některé představitele zejména katolické církve. V Římě fungoval institut San Girolamo, ve Vatikánu se nacistům vystavovaly falešné pasy.

Vedoucím tohoto transferu byl biskup ze Štýrského Hradce Alois Hudal, zapojil se i chorvatský františkán otec Krunoslav Draganovič a další. S jejich pomocí tak především do Jižní Ameriky a do arabských států (ale i jinam) uprchli mnozí strůjci i vykonavatelé "konečného řešení židovské otázky" - Adolf Eichmann, jeho pravá ruka Alois Brunner, velitel vyhlazovacího tábora v Treblince Franz Stangl, jeho zástupce a velitel vyhlazovacího tábora v Sobiboru Gustav Wagner, velitel ghetta v Rize Eduard Roschmann, Klaus Barbie, přezdívaný "kat z Lyonu", a také osvětimský lékař Josef Mengele.

Poválečným soudům, včetně hlavního Norimberského procesu, touto cestou uniklo kolem 30 000 válečných zločinců. V dokumentech, kterými se při útěku prokazovali, byli často uváděni jako ti, kteří přežili koncentrační tábory. Až do osmdesátých let minulého století byly tyto informace součástí tajné zprávy Ministerstva zahraničí Spojených států. Pak se sice dostaly na veřejnost, ale např. v katolické církvi o nich stále ví málokdo.

Při obsazování Sovětského svazu doprovázely armádu tzv. Einsatzgruppen - zvláštní skupiny, které "čistily" prostor od Židů. Velitelem komanda D byl Otto Ohlendorf, absolvent tří vysokých škol a v civilu právník. Skupině C velel Ernst Biberstein - evangelický pastor a církevní hodnostář. Od října do prosince 1941 vyvraždilo jeho komando 75 000 Židů a zlikvidovalo celou židovskou komunitu v Kyjevě. Byli snad všichni z nich sadisté? Nikoli. Jen loajální občané Velkoněmecké říše, kteří plnili rozkazy svých nadřízených , zaznělo v rozhlasovém pořadu.

V Pátečním večeru ke Dni památky obětí holocaustu vzpomínaly tři ženy, které přežily - Zdenka Fantlová, Dita Skálová a Anita Franková. Přišli i zástupci tzv. druhé generace - ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát a rabín Karol Sidon a spolu s nimi evangelický farář Miloš Rejchrt, z katolické církve Jana Doleželová a historik Jan Stříbrný i další historici z Univerzity Karlovy a rovněž psycholožka Helena Klímová a spisovatelka Lenka Reinerová.

Informace o pořadu byly převzaty z webové stránky Českého rozhlasu (kir)
_____________________________________
Historické doplnění (Skóre: 1)
Vložil: Seraphim v Pondělí, 08. leden 2007 @ 20:42:40 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://cs.gloria.tv/?user=416
Slovenská republika skutečně byla za války spojeneckým státem nacistického Německa a účastnila se války proti Polsku a posléze proti Sovětskému svazu. Jejím prezidentem byl katolický kněz Jozef Tiso. Faktem je, že vztahy mezi Čechy a Slováky nebyly před válkou ideální. T.G.Masaryk se zavázal za první světové války v americkém Pittsburgu tamním Slovákům, že v budoucím společném státě dostanou autonomii, slib ale nedodržel. Když se vůdce slovenského národa, katolický kněz Andrej Hlinka, toho po válce domáhal a odejel kvůli tomu i na mírovou konferenci do Versailles, československé úřady jej za to uvěznily na Mírově. Pachuť hořkosti z takového jednání byla ještě posílena náboženskou nejednotou. Zatímco značná část českého národa podlehla demagogickým heslům „Pryč od Říma“ a vystupovala z katolické církve, Slováci jí zůstali věrni, neboť to bylo právě duchovenstvo, kdo zachránil slovenskou národní existenci v dobách tuhé maďarizace. Protože na Slovensku panoval katastrofální nedostatek učitelů, kteří uměli slovensky (převládali Maďaři), posílala tam pražská vláda Čechy. Mnoho jich bylo nepřátelsky zaujato proti církvi a když se octli ve škole na slovenském venkově, tak často jejich první starostí bylo odstranit kříž, který tam visel, čímž hrubě uráželi náboženské cítění tamních obyvatel. Proto Hlinkova Slovenská ľudová strana, paralela Šrámkovy lidové strany v českých zemích, čekala celou éru první republiky na vhodnou příležitost k prosazení autonomie pro Slovensko, aby si Slováci mohli své záležitosti řídit sami.
Ta se naskytla po mnichovské dohodě r. 1938.
PhDr. Radomír Malý

Slovensko, okyptené o južné kraje, stalo sa pričinením Nemecka samostatným štátom, ktorého prezidentom bol katolícky kňaz Dr. Jozef Tiso. Slovenský štát vznikol zákonom zo dňa 14. marca 1939, ktorý začína týmito slovami:
„Slovenský snem uzniesol sa na tomto zákone:
Paragraf 1. Slovenská krajina vyhlasuje sa za samostatný a nezávislý štát. Snem Slovenskej krajiny pretvára sa na zákonodarný Snem Slovenského štátu“. Slovenská republika nadviazala nové diplomatické styky s Vatikánom, ktorý sem vyslal chargé d’affaires Msgr. Burziu.
Školstvo bolo zreferované na spôsob holandský. Štátne ľudové školy prestali existovať, ostali len konfesionálne a obecné školy. Vzniklo niekoľko nových katolíckych stredných škôl. Teologickú fakultu včlenili do bratislavskej univerzity. Na povznesenie vedy vznikla v roku 1940 pri Spolku svätého Vojtecha Katolícka akadémia.
Slovenský štát v zmysle svojej ústavy chcel sa spravovať kresťanskými princípmi a večným Božím zákonom. Keď sa však pod nemeckým vplyvom, ktorý bolo možno vycítiť na každom poli verejného života, vyskytli prípady a chystali sa opatrenia, protiviace sa kresťanským zásadám a porušujúce prirodzený zákon /obmedzovanie osobnej a majetkovej slobody/, Slovenský biskupský zbor pozdvihol svoj rozhodný a vystríhavý hlas proti týmto opatreniam. Potvrdil to obežníkom, ktorý vydal 8. marca 1943 a ktorý nariadil prečítať vo všetkých kostoloch. V ňom, poukazujúc na ústavu, podľa ktorej „všetci obyvatelia bez rozdielu pôvodu, národnosti, náboženstva a povolania používajú ochranu života, slobody a majetku“, protestoval proti opatreniam, „ktorými sa masove, bez náležitého zistenia viny každého jednotlivca postihujú naši spoluveriaci a iní naši spoluobčania na ich osobnej, rodinnej a majetkovej slobode“.
ŠTURÁK, PRe: Bratři katolíci! Zasluhuje zločinec Tiso církevní blahořečení? (Skóre: 1)
Vložil: PETR-DATEL v Úterý, 09. leden 2007 @ 14:00:27 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Vážení a milý,kdysi jsem byl na fakultě na přednášce o dr.Háchovi a Tisovi.Hácha se snažil až do poslední chvíle oddálit "norimberské zákony" a jiné.Byl obklopen česk. zednáři /gen.Eliáš/ atd. a ti mu v tom pomáhali.Přesto byl po válce považován za zdrádce a v úzkostech a výčitkách zemřel.Doporučuji poslední knihu o životě dr. Háchy.Je přínosná.Pan Tiso je jiné kafe.Jeho antikomunismus a jiné anti. Jsou známé a lze je historicky doložit.On některým věcem dostatečně nečelil a nebránil jako "náš" dr.Hácha.Existuje i jeho korespondence ve které obhajuje svoje kroky jako boj proti nepřátelům církve/komunisté,židé/Slovensko té doby bylo " prosperující zem" a tak ani veřejnost znatelně neprotestovala proti arizaci židovského majetku a třeba učasti svých vojáků po boku "třetí říše"na bojištích Evropy.Slovensko byla třetí velmoc která ze severu napadla Polsko současně s Německem a SSSR.Slováci neprotestovali ani proti transportům do koncetračních táborů.To je historický fakt.Na druhé straně v Bratislavě působila židovská organizace ,která vykupovala židy z Maďarska i Slovenska a dopravovala je do bezpečí. I to se dělo se svolením slovenské oficiální vlády.Až do roku 1944 byla tato vláda odpovědná za politiku Slovenska a Tiso byl v jejim čele.Mnoho katolíků schovávalo ŽIDY nebo jiné pronásledované až do konce války i když riskovali smrt.i to je historie.Podíl katolického duchovenstva v tehdejších dobách je tedy poněkud složitá a nejednoznačná.Paradoxem je ,že v uniformách SS bylo více protestantů než katolíků.Kdo je bez viny může hodit první...Já to nebudu..Aby Standa nebyl levicovým anarchistou, informace o ŠPANĚLSKU (Skóre: 1)
Vložil: Seraphim v Úterý, 09. leden 2007 @ 16:58:10 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://cs.gloria.tv/?user=416
Nastolení „demokratické vlády“ a nepokoje ve Španělsku

Posuzovat režim generála Franka a jím vytvořený státní a politický systém, nazvaný po něm „frankismus“, nelze bez kontextu novodobých španělských dějin, jimiž se neustále prolíná zápas mezi katolickými monarchisty, tzv. karlisty a protikatolickými liberály, které ve 20. století nahradili socialisté a komunisté. Katolíci byli již v 19. stol. terčem častých fyzických útoků a násilností, které se vyostřily v době před první světovou válkou. R. 1909 např. svobodní zednáři a socialisté upálili veřejně v Barceloně na náměstí stovku katolíků, kněží, řeholnic i laiků jen proto, že jsou katolíci, bez uvedení jakéhokoliv jiného důvodu.
R. 1931 byla ve Španělsku svržena monarchie. Země se stala formálně demokratickou republikou se socialistickou vládou. Ta vyhlásila zákon o odluce Církve od státu, zrušila náboženskou výuku ve školách, zavřela církevní školy a omezila církevní tisk. Tato opatření byla doprovázena útoky na kostely. Stovky jich byly zplundrovány, některé vzácné chrámy obrovské umělecké hodnoty dokonce vyhozeny do povětří, např. katedrála v Seville. Situace se příliš nezměnila ani poté, když ve volbách r. 1933 zvítězila křesťanskodemokratická pravice. Komunisté vyvolali povstání horníků v Asturii. Povstalci systematicky VYPALOVALI CHRÁMY A KLÁŠTERY, FYZICKY NAPADALI A TÝRALI KNĚZE, MNICHY A JEPTIŠKY.
V lednu r. 1936 zvítězila ve zmanipulovaných volbách opět levice, reprezentovaná socialistickou a komunistickou stranou. Prezidentem se stal svobodný zednář Azaňa, předsedou vlády socialista Caballero. Nová vláda se otevřeně hlásila ke spojenectví se Sovětským svazem, který posílal do Madridu své agenty. Caballerova socialisticko-komunistická vláda, podporovaná ze zákulisí vlivnými zednářskými lóžemi, respektovala navenek demokratické principy republiky. LEVICOVÉ OZBROJENÉ BOJŮVKY VŠAK NAPADALY KOSTELY A KLÁŠTERY A VRAŽDILY PŘITOM DUCHOVENSTVO I AKTIVNÍ KATOLICKÉ LAIKY ZA BLAHOSKLONNÉ ASISTENCE POLICIE. Státní orgány na stížnosti Církve odpovídaly vyhýbavě s tím, že nejsou schopny zjednat pořádek. Bylo jasné, že vláda uplatnila proti Církvi taktiku alibismu: my nejsme vinni těmito vraždami, to dělají revoluční radikálové, proti nimž jsme bezmocní. Ve skutečnosti však policie poskytovala ozbrojeným bandám aktivní podporu, někde se těchto zločinů sama účastnila.

Vojenské povstání
Křesťanskodemokratičtí poslanci spolu s církevní hierarchií marně vznášeli protesty a dožadovali se nápravy. Záměrná „neschopnost“ vlády zjednat pořádek vedla naopak k radikalizaci katolíků a vůbec všech slušných lidí Španělska. Nechtěli se smířit se situací, kdy si nikdo nemohl být jist životem, kdy byla reálnou hrozba, že ho za bílého dne neznámí muži vytáhnou z bytu na ulici a zastřelí přímo před zraky nečinně přihlížejících policistů. Jedinou složkou, která mohla něco podniknout, byla armáda. Vláda sice dosadila na vedoucí pozice marxisticky smýšlející velitele, ale monarchistické, katolické a nacionalistickopravicové smýšlení mezi důstojníky bylo natolik silné, že nebylo možno všechny odstranit. Právě k nim upínali všichni slušní Španělé své naděje.
Pohár trpělivosti přetekl v červenci r. 1936, kdy ozbrojená marxistická tlupa spolu s policisty vytáhla přímo za bílého dne křesťanskodemokratického poslance Calva Sotela z jeho bytu a ostentativně před zraky veřejnosti ho zastřelila. To bylo signálem k vojenskému povstání, kdy se všichni nespokojení důstojníci semkli kolem generála Franciska Franka, který vyhlásil madridské vládě ozbrojený boj. Vypukla španělská občanská válka, trvající tři roky. Její význam přesáhl čistě španělskou politickou scénu. Caballerovu vládu vojensky podpořil Sovětský svaz, Frankovy povstalce fašistická Itálie a nacistické Německo. Španělská armáda byla rozdělena právě tak jako celá španělská společnost na provládní a povstalecké jednotky. Provládním oddílům asistovaly dobrovolnické skupiny rudých gardistů, trockistů a anarchistů, komunisté po celé Evropě organizovali oddíly tzv. interbrigadistů. Frankovy jednotky se opíraly o pomoc dobrovolnických oddílů tzv. Falangy, jež se stala politickou organizací, sdružující všechny nespokojence se socialisticko-komunistickou vládou v Madridu.
PhDr. Radomír Malý, vyučující historii na jihočeské univerzitěRe: Bratři katolíci! Zasluhuje zločinec Tiso , anebo není zločinec ? (Skóre: 1)
Vložil: mk (miliko(a)atlas.cz) v Úterý, 16. leden 2007 @ 15:16:54 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
S hlediska formální logiky - bez které se sotva dobereme pravdy - je potřebné neklást apriori tvrzení, ale zeptat se:
(1) je nebo není Tiso zločinec ?
(2) jestli není, oč běží?,
jestli ano, teprve má smysl tato diskuze.

Jinak dopadneme jako ti, kteří píší články typu ´utrápený charismatik´ a tím dokazují, že správný charismatik je utrápený a t d.

Čerstvou mysl přeje MiroStránka vygenerována za: 0.92 sekundy