|
Zaznamenali jsme 120454110 přístupů od 17. 10. 2001
|
| |
Kontrasty: Lze také u nás tolerovat reprodukci za asistence Vatikánu?
Vloženo Pátek, 05. leden 2007 @ 11:59:50 CET Vložil: Standa |
Italové omezili asistovanou reprodukci – tváří v tvář vymírání
Při oplození nesmí italská klinika nechat vzniknout více než tři embrya a z nich nesmí být žádné zmraženo pro delší uchování. Zakázáno je mražení spermatu. Mimo zákon byla postavena i tzv. předimplantační genetická diagnostika…
Prémii 1000 euro vypsala italská vláda všem, kdo mají už alespoň jedno dítě a pořídí si dalšího potomka do konce roku 2004. Itálie se tak rozhodla čelit kritickému poklesu porodnosti. V současnosti tu připadá na jednu ženu 1,2 dítěte. Oproti roku 2002 toto číslo sice mírně stouplo, ale na tom mají zásluhu především imigranti ze zemí třetího světa. Snad proto se na ně vypsaná tisícová prémie nevztahuje.
V této souvislosti působí jako příslovečná pěst na oko nový italský zákon přijatý v parlamentu 11. prosince 2003 poměrem 169 ku 90. Ten totiž výrazně omezuje využití metod asistované reprodukce představujících pro mnoho lidí stižených neplodností (podle některých odhadů až 20% populace) poslední šancí na početí dítěte. Pod tlakem silné katolické lobby bude v Itálii zakázáno využívat asistovanou reprodukci (zjednodušeně a nepřesně označovanou také jako „oplození ve zkumavce“) homosexuálními páry nebo osamělými ženami. Asistovanou reprodukci budou smět provádět jen kliniky pověřené státem a ty přijmou jen pacienty s řádným oddacím listem nebo s dokladem o „trvalém soužití“.
Při oplození nesmí italská klinika nechat vzniknout více než tři embrya a z nich nesmí být žádné zmraženo pro delší uchování. Znamená to, že ženy budou muset v případě neúspěchu „oplození ve zkumavce“ při dalším pokusu o otěhotnění znovu podstupovat hormonální ošetření, kterým se v jejich těle budí zrání většího počtu vajíček. Kromě toho, že je takové ošetření drahé, bývá i dosti nepříjemné a může mít i určité negativní zdravotní dopady. Provází je totiž „hormonální orkán“, jehož všechny dopady lze jen těžko domýšlet.
Samozřejmě, že vůbec nepřipadá do úvahy, aby bylo některé lidské embryo použito pro výzkumné účely. Italové si tedy mohou nechat jen zdát o přínosech, jež slibuje obor tzv. buněčných terapií opírající se o využití embryonálních kmenových buněk („všestranných buněk“ vypěstovaných z lidského embrya a schopných přeměny na buňky využitelné pro léčbu řady vážných nemocnění).
Zakázáno je dokonce i mražení spermatu. To je tvrdá rána pro muže, kteří trpí rakovinou varlat a musejí se podrobit operaci a následné léčbě, jež je učiní zcela neplodnými. Zatím si tito muži mohli spermie před léčbou „schovat“ do tekutého dusíku pro budoucí použití. Tak se dočkal potomků po zdolání rakoviny varlat třeba pětinásobný vítěz Tour de France americký cyklista Lance Armstrong. Pokud už mají někteří italští muži sperma uskladněno v tekutém dusíku kryobanky, měli by si s jeho využitím pospíšit, protože Italové zakázali posmrtné použití spermatu.
Mimo zákon byla postavena i tzv. předimplantační genetická diagnostika, tedy testování embryí na genetické defekty, které je velmi účinnou metodou pro eliminaci dědičných onemocnění jako třeba cystická fibróza, Duchenneova svalová dystrofie nebo hemofilie. Po oplození ve zkumavce genetik vybere ze vzniklých embryí pro přenos matce jen ta, u nichž se genetickou analýzou přesvědčil, že nenesou vybraný genetický defekt. Italští poslanci zřejmě považují za menší zlo narození dětí postižených těmito chorobami.
Není jasné, jak chtějí Italové po přijetí tohoto zákona čelit dalšímu propadu v porodnosti. Ale jedno řešení se přeci jen nabízí – absolutní zákaz potratů. Pokus o jeho uzákonění se očekává v brzké době. Pokud projde, dostoupí spokojenost Vatikánu vrcholu.
Česká republika na zákon o asistované reprodukci stále ještě marně čeká. U nás tedy na tomto poli platí v Čechách tolik oblíbená zásada „co není zakázáno, je povoleno“. Jistě to není dobrý stav, zvláště když vyhlídky na přijetí příslušného zákona v rozumné blízké době jsou prakticky nulové. Na druhé straně je ale asi opravdu lepší žádný zákon než italská ukázka právního návratu do dob středověké katolické inkvizice.
Naplní se italské porodnice a miminky? Po drastickém omezení asistované reprodukce asi těžko.
Život dítěte s hemofilií není žádá slast. Časté krvácení do kloubů je nejen bolestivé, ale nakonec vede i k těžké artróze, jež upoutá pacienta na kolečkové křeslo.
Odběr jediné buňky z embrya vzniklého oplozením ve zkumavce jasně ukáže, jestli se ze zárodku narodí zdravé dítě, nebo dítě postižené dědičnou chorobou (třeba hemofilií). Tento postup je ale v Itálii postaven mimo zákon. Och, jak humánní počin!
Autor: Jaroslav Petr
|
Eugenika jak vyšitá od nacistů ... (Skóre: 1) Vložil: jarda2005 (jvag@centrum.cz) v Pátek, 05. leden 2007 @ 13:43:33 CET (O uživateli | Poslat zprávu) | Milý Stando,
pokud si pročteš články pana experimentátora Petra, tak zjistíš, že má názory celkem shodné s nacistickými doktory (např. Mengele), kteří neváhali dělat pokusy na těhotných ženách (a nenarozených dětech) a nebo i přímo na dětech.
Humánní je se o postiženého člověka postarat, ne jej zabít jak se to provádí při potratech před narozením - v USA do prvního nadýchnutí. Chceš mi snad tvrdit, že dítě v devátém měsíci je možné zabít??? To ani jemu neuznáš nárok na život?
Pan Petr je dost protikřesťansky zaměřen a nějaká morálka nebo etika mu nic neříká. Myslel bych, že jako křesťané bychom spolu měli mít aspoň stejnou etiku - úctu k Bohu a jeho stvoření. Křesťané se vždy o slabé a nemocné starali na rozdíl od těch "nahoře".
U embryí lze ještě váhat jak na tom jsme, ale dávat do souvislostí - jak uvádí pan Petr - utrpení nemocného člověka hemofilika s potratem je zcela nevhodné. Zabránění narození jednomu postiženému dítěti se přeci nezabrání tomu, že se jinde jinak narodí postižené dítě? Neměli by vědci spíše bádat nad léčbou nežli smrtící EUGENIKOU?
jarda
|
Re: Eugenika jak vyšitá od nacistů ... (Skóre: 1) Vložil: lukin v Pátek, 05. leden 2007 @ 13:57:51 CET (O uživateli | Poslat zprávu) )http://www.theofil.cz | Milý Jardo, ono je vlastně celkem jedno, co se v tom článku píše, hlavně když jsou biti ti "katolčtí psi", ne? Holt účel světí prostředky a vědecké závěry světí zhoubnou nenávist. |
]
Re: Eugenika jak vyšitá od nacistů ... (Skóre: 1) Vložil: jarda2005 (jvag@centrum.cz) v Pátek, 05. leden 2007 @ 14:17:03 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Milý Lukine,
myslím si, že většina protestantů je jak proti eugenice (utrácení nenarozených v závislosti na jejich zdravotních dispozicích nebo pohlaví) tak proti potratům nebo experimentům s formou rodiny.
Myslím si, že ne všechny Standovy články jsou protikatolické resp. není jeho cílem vyvolávat protikatolické nálady. Vadí mu asi že církev (jedno jaká) se závazně vyjadřuje problémům světa (eugenika, potraty, homosexuální partnerství, ...). V tom to od něj schytali, pokud se pamatuji i adventisté nebo apoštolští nebo pravoslavní ... Je to takové kladivo - padni komu padni ... (((-:
jarda
|
]
|
|
Re: pro Jardu a Lukina (Skóre: 1) Vložil: Standa v Pátek, 05. leden 2007 @ 15:04:41 CET (O uživateli | Poslat zprávu) | Milý Jardo a Lukine!
Pana Jaroslava Petra neznám. Tvému tvrzení, že má názory celkem shodné s nacistickými doktory (např. Mengele), kteří neváhali dělat pokusy na těhotných ženách (a nenarozených dětech) a nebo i přímo na dětech, nemohu věřit, protože by zákonitě musel být už dávno odsouzen. Jardo to je z Tvé strany jasná mystifikace.
Ano humanní je se očlověka postarat a poskytnout mu nezbytné podmínky pro důstojný a spokojený život. Ale ne za asistence a diktátu Vatikánu. Jeho praktiky jsou podle mého názoru tmářské a ohavné.
Jardo, v souvislosti s Tvými názory na názory pana Petra jsem poznal, že zde podsouváš (doufám, že ne záměrně) něco co pan Petr vůbec nenapsal a z jeho článku to ani nevyplývá. Myslím tím tyto věty, které jsi napsal.
utrpení nemocného člověka hemofilika s potratem je zcela nevhodné. Zabránění narození jednomu postiženému dítěti se přeci nezabrání tomu, že se jinde jinak narodí postižené dítě? Neměli by vědci spíše bádat nad léčbou nežli smrtící EUGENIKOU?
_____________________________________
Já si také nepřeji žádné zásahy, které by člověku uškodily a kde by trpěl. Pán Bůh dal člověku svobodnou vůli a pravidla, kterými bychom se měli řídit. Pravidla, která určuje a zároveň i diktuje Vatikán jsou podle mě v některých věcech nepřijatelná a škodlivá.
V souvislosti k umělému přerušení těhotenství je zajímavé přečíst si tento článek. Osobně s ním souhlasím a vyjadřuje i můj názor.
POSTOJ K UMĚLÉMU PŘERUŠENÍ TĚHOTENSTVÍ
Mnohé skupiny lidí v dnešní době musely zaujmout postoj k morálním otázkám, jež se váží k umělému přerušení těhotenství - interrupci. (Interrupcí se v tomto dokumentu rozumí každý počin směřující k umělému přerušení těhotenství, které již začalo. Nerozumíme tím antikoncepci, která se snaží zabránit vzniku těhotenství. Tento dokument se zabývá pouze interrupcí.) Uvedeným problémem se zabývali také mnozí příslušníci křesťanských společenství, kteří chtějí přijmout odpovědnost chránit prenatální život a zároveň uchovat osobní svobodu žen. Potřeba určitých směrnic je zřejmá, protože se církev snaží řídit Písmem a poskytovat morální vedení, i když přitom respektuje svědomí každého jedince. Adventisté sedmého dne chtějí řešit otázku interrupce způsobem, kterým projeví svou víru v Boha jako Stvořitele a Udržovatele veškerého života, a způsobem, který vyjadřuje křesťanskou odpovědnost a svobodu. I když mezi adventisty existují rozdílné názory na otázku interrupce, snaží se tento dokument poskytnout směrnice pokud jde o zásady a základní otázky. Tyto směrnice jsou odvozeny od obecných biblických zásad, jež jsou uvedeny na konci tohoto dokumentu. (Základní orientace pro tyto směrnice vychází z důkladného studia Písma, jak je patrno z dvanáctibodového souhrnu „Zásady křesťanského pohledu na život".)
l. Prenatální lidský život je úžasný Boží dar. Boží ideál lidského života stvořeného k Božímu obrazu zvýrazňuje posvátnost lidského života a vyžaduje úctu i k životu nenarozenému. My však musíme o životě rozhodovat v situaci světa, který padl do hříchu. Interrupce není nikdy čin bez závažných morálních důsledků. Prenatální život nesmí být nikdy lehkovážně ničen. Interrupce může být uskutečněna jen z mimořádně závažných důvodů.
2. Interrupce je jedním z tragických dilemat lidské hříšnosti. Církev by měla nabídnout laskavou podporu těm, kdo musí řešit problém interrupce. Lidé, kteří přijali evangelium, nemohou zastávat odsuzující postoje. Od křesťanů se vyžaduje, aby se stali milujícím a pečujícím společenstvím víry, které pomáhá lidem v kritických situacích, kdy se musí rozhodovat mezi několika možnostmi.
3. Církev jako společenství, které pomáhá, musí vyjádřit praktickými a konkrétními způsoby své přesvědčení o hodnotě lidského života. Mezi ně patří: (a) posilování rodinných vazeb, (b) poučování příslušníků obou pohlaví o křesťanských zásadách lidské sexuality, (c) zdůrazňování společné odpovědnosti muže i ženy za plánované rodičovství, (d) volání k zodpovědnosti obou za důsledky chování, které není v souladu s křesťanskými zásadami, (e) vytvářet příznivé prostředí pro trvalý dialog o morálních otázkách, které se váží k interrupci, (f) poskytovat podporu a pomoc ženám, které se rozhodnou pro pokračování těhotenství a (g) povzbuzovat otce a pomáhat jim, aby se odpovědně podíleli na výchově svých dětí. Církev má rovněž usilovat o to, aby zmenšila nepříznivé sociální, ekonomické a psychologické faktory, které mohou vést k interrupci, a s láskou pomáhat lidem, kteří trpí v důsledku svého osobního rozhodnutí v této oblasti.
4. Církev neplní úlohu svědomí jedince, má však nabízet morální poučení. Církev nepřipouští interrupci z důvodů plánování rodičovství, výběru pohlaví dítěte nebo osobního pohodlí. Některé ženy však mohou být postaveny před mimořádné okolnosti, které vytvářejí závažné zdravotní nebo morální dilema, jako je například ohrožení života těhotné ženy, závažné ohrožení zdraví nebo jasně diagnostikovaná malformace plodu, nebo těhotenství, které je následkem znásilnění nebo pohlavního zneužití. Konečné rozhodnutí o přerušení těhotenství musí učinit těhotná žena po náležitém rozboru situace. Při rozhodování by jí měly pomáhat: přesné informace, znalost biblických zásad a vedení Duchem svatým. Navíc, nejvhodnějším prostředím pro taková rozhodnutí je prostředí zdravých rodinných vztahů.
5. Křesťané uznávají, že jsou předně a hlavně odpovědni Bohu. Usilují o vyváženost mezi svou osobní svobodou a odpovědností vůči společenství věřících a společnosti v širším slova smyslu a jejím zákonům. Rozhodují se spíše na základě Písma a podle Božích zákonů než podle měřítek lidské společnosti. Proto musí odmítnout jako omezování osobní svobody každý pokus nutit ženu, aby zůstala těhotná nebo aby těhotenství přerušila.
6. Naše církevní zdravotnické instituce musí dostat návod pro vypracování svých interních pracovních řádů v souladu s tímto prohlášením. Zaměstnanci, kteří z náboženských nebo etických důvodů nechtějí provádět interrupční zákroky, k tomu nemají být nuceni.
7. Členové církve mají být povzbuzováni, aby se účastnili trvalého zvažování morální odpovědnosti za umělé přerušení těhotenství ve světle biblického učení.
Principy křesťanského pohledu na lidský život
Úvod:
„A život věčný je v tom, když poznají tebe, jediného pravého Boha, a toho, kterého jsi poslal, Ježíše Krista." (Jan 17,3) V Kristu je zaslíbení věčného života, ale od okamžiku, kdy se lidský život stal smrtelným, jsou lidé konfrontováni s obtížnými otázkami života a smrti. Následující principy zahrnují celého člověka (tělo, duši a ducha) jako nedělitelný celek (1 Moj 2,7; 1 Tes 5,23).
Život – drahocenný Boží dar
Bůh je Zdroj, Dárce a Udržovatel všeho živého (Sk 17,25.28; Jób 33,4; 1 Moj 1,30; Žalm 36,9; Jan 1,3.4).
Lidský život má nesmírnou cenu, protože lidé, přestože padli do hříchu, byli stvořeni k Božímu obrazu (1 Moj 1,27; Řím 3,23; 1 Jan 2,2; 1 Jan 3,2; Jan 1,29; 1 Petr l,18.19).
Bůh si necení lidského života na základě lidských výkonů nebo výsledků, ale proto, že jsme Božím stvořením a předmětem jeho spasitelné lásky (Řím 5,6.8; Ef 2,2-9; 1 Tim 3,4.5; Mat 5,43-48; Jan 1,3; 10,10).
Náš postoj k Božímu daru života
I když si lidského života ceníme, není naším nejvyšším zájmem a cílem. Sebeobětování v oddanosti Bohu a jeho zásadám se může stát důležitějším než samotný život. (Zj 12,11; 1 Kor 13).
Bůh vyzývá k ochraně lidského života a bere lidstvo k odpovědnosti za jeho ničení (2 Moj 20,13; Zj 21,8; 2 Moj 23,7; 5 Moj 24,16; Př 6,16.17; Jer 7,3-34; Mich 6,7; 1 Moj 9,5.6).
Bůh se zvláště zaměřuje na ochranu slabých, bezbranných a utiskovaných (Ž 82,3.4; Jak 1,27; Mich 6,8; Sk 20,35; Př 24,11.12; Luk 1,52-54).
Křesťanská láska (agape) je důsledným zasvěcením našich životů pro zlepšení života druhých. Láska také respektuje lidskou důstojnost a neschvaluje bezohledné jednání jednoho člověka a utiskování druhého (Mat 16,21; Fil 2,1-11; 1 Jan 3,16; 4,8-11; Mat 22,39; Jan 18,22.23; 13,24).
Společenství věřících má za úkol představovat křesťanskou lásku hmatatelným, praktickým a přesvědčujícím způsobem. Bůh nás vybízí, abychom citlivě pomáhali zraněným a nalomeným (Gal 6,1.2; 1 Jan 3,17.18; Mat 1,23; Fil 2,1-11; Jan 8,2-11; Řím 8,1-14; Mat 7,1.2; 12,20; Iz 40-42; 62,2-4).
Naše právo a odpovědnost za rozhodování
Bůh dává lidem svobodu volby, dokonce i tehdy, když to vede k zneužívání a tragickým důsledkům. Jeho neochota nutit člověka k poslušnosti si vyžádala oběť jeho Syna. Bůh požaduje, abychom jeho dary používali v souladu s jeho vůlí a nakonec bude také soudit jejich zneužívání (5 Moj 30,19.20; 1 Moj 3; 1 Petr 2,24; Řím 3,5.6; 6,1.2; Gal 5,13).
Bůh každého z nás osobně vyzývá, abychom se rozhodovali morálně, studovali Písmo a hledali biblické zásady a na jejich základě se pak rozhodovali (Jan 5,39; Sk 17,11; 1 Petr 2,9; Řím 7,13-25).
Nejlépe je přijímat rozhodnutí o lidském životě od jeho počátku až do konce v prostředí zdravých rodinných vztahů s podporou společenství spoluvěřících (2 Moj 20,12; Ef 5,6).
Člověk by se měl vždy při rozhodování předně ptát po Boží vůli (Řím 12,2; Ef 6,6; Luk 22,42).
|
nepodsouvám - pro Standu (Skóre: 1) Vložil: jarda2005 (jvag@centrum.cz) v Pátek, 05. leden 2007 @ 15:23:52 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Stando,
nepodsouvám mu nic ... jen si přečti celý článek - sám píše o "absolutním zákazu potratů", který prý v Itálii Vatikán prosazuje:
citát
Není jasné, jak chtějí Italové po přijetí tohoto zákona čelit dalšímu propadu v porodnosti. Ale jedno řešení se přeci jen nabízí – absolutní zákaz potratů. Pokus o jeho uzákonění se očekává v brzké době. Pokud projde, dostoupí spokojenost Vatikánu vrcholu.
Skrze takové vsuvky nakonec končí článek srovnáním co je humánější - zda zabít embryo nebo nechat narodit hemofilika. To je otázka jak ze Sophiiny volby ...
A proč jej srovnávám s Mengelem?
Mengele experimentoval na ženách a jejich nenarozených nebo i narozených dětech s tím, že chtěl něco vyzkoumat.
Pan Petr prosazuje experimenty na embryích (i proto by chtěl aby jich bylo co nejvíce získáváno jakoukoli cestou - i mimo manželství nebo rodinu). Pan Petr se v několika článcích pro lidovky.cz vyjádřil, že je pro pokusy na embryích. Pokusy na embryích vedou např. ke klonování, to asi víš také. O klonování lidí tedy také nestojím.
Osobně si myslím, že každý život je Božím darem - i těch postižených nebo těch neplodných nebo těch homosexuálních - zákaz zabíjení by měl platit ode všech ke všem ne kvůli jedněm zabíjet druhé.
------------------------
Článek který kopíruješ je zajímavý a možná by bylo dobré jej vložit jako článek na GS. Osobně v něm s více názory nesouhlasím, ale vážím jej jako projevu názoru.
Myslím si ale stále že křesťan by potraty provádět neměl - s výjimkou těch těhotenství ohrožujících život matky.
Zabití zůstává zabitím, to si aspoň křesťan nemůže omlouvat např. sociální situací nebo příkazem shora (nacisti) ....
jarda
|
]
otázka .... (Skóre: 1) Vložil: jarda2005 (jvag@centrum.cz) v Pátek, 05. leden 2007 @ 15:31:34 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | ještě k té otázce, kterou pan Petr nakonec bohužel nepoložil - možná se sám bojí odpovědi:
Pokud Vám řekneme, že dítě bude (s určitou pravděpodobností) postižené, necháte jej zabít?
Myslím, že se na světě najde dost lidí, kteří by to raději odmítli a dítě si nechali. Možná ale více lidí bude pro zabití, otázka by tu ale měla zůstat - ne to bez ptaní řešit tak jak podsouvá a navrhuje pan Petr - jako nehumánní nechat žít a porodit.
Budu-li muset volit mezi tím mít své dítě postižené, nebo cizí zdravé, byl bych rád za skutečně křesťanskou podporu, nikoli podporu typu "zvol si výhodnější řešení - pro sebe ... i pro naši společnost".
jarda
|
]
Re: otázka .... (Skóre: 1) Vložil: Standa v Pátek, 05. leden 2007 @ 16:01:47 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Jardo. Pan Petr nikde neuvání to co ty mu stále podsouváš - jako nehumánní nechat žít a porodit. Pan Petr uvádí toto:
Život dítěte s hemofilií není žádá slast. Časté krvácení do kloubů je nejen bolestivé, ale nakonec vede i k těžké artróze, jež upoutá pacienta na kolečkové křeslo.
Odběr jediné buňky z embrya vzniklého oplozením ve zkumavce jasně ukáže, jestli se ze zárodku narodí zdravé dítě, nebo dítě postižené dědičnou chorobou (třeba hemofilií). Tento postup je ale v Itálii postaven mimo zákon. Och, jak humánní počin!
Pan Petr to dává s trochou ironie do souvislosti se zákazem odběru buňky, podle nehož se určí zda se narodí zdravé dítě. To, že tento způsob v Itálii má za následek narození postižených dětí. Tak je to myšleno a tak se na to dívej.
_____________________________________
Pokud Vám řekneme, že dítě bude (s určitou pravděpodobností) postižené, necháte jej zabít?
Nenechám.
|
]
už jen technická (Skóre: 1) Vložil: jarda2005 (jvag@centrum.cz) v Pátek, 05. leden 2007 @ 16:14:38 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | ... tak jsem asi tu jeho ironii moc nepochopil.
Když jsme letos čekali a dočkali se narození dítěte, tak jsme samozřejmě procházeli všemi vyšetřeními i nabídkami na vyšetření.
Nabídka na genetické vyšetření tzv. amniocentézy - z plodové vody je mezi 15-18.týdnem těhotenství. Dítě v té době už je samozřejmě vidět na ultrazvuku, má srdíčku a vůbec všechno. Do 24. týdne lze legálně požádat o provedení potratu ze zdravotních důvodů.
Testování z embrya je skutečně v jiném řádu, ale výsledek - mít nebo nemít dítě je stejný. Buď se po otestování embrya rozhodnu pro jeho vložení do dělohy nebo ne. Podobně jako s rozhodnutím k potratu do 24. týdne.
Já bych raději jako křesťan slyšel podporu v tom - "nechat žít, pomůžeme" - nežli dělat ironické výčitky "ukončit trápení, nebo si za to můžete sami"
Díky za Tvou odpověď, také bych chtěl stejně odpovědět .... ale i k tomu je někdy potřeba Boží pomoci, proto nesoudím ty, kteří si vyberou jinak, i když s nimi nesouhlasím a pokud by to šlo nějak rozumně je přesvědčit, tak jsem pro - např. podporuji modlitby před porodnicemi.
jarda
|
]
Re: otázky pro Jardu (Skóre: 1) Vložil: Standa v Pátek, 05. leden 2007 @ 16:12:41 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Slyšel jsi někdy svědectví o tom jaké byly poměry mezi řádovými sestrami a kněžími? Slyšel jsi o tom, že se narodily řádovým sestrám děti? Dokázali se vždy o své děti kněží řádně a zodpovědně postarat? Je možné se dočíst, že v těch nejhorších případech došlo k usmrcení dítěte i rodičky. Slyšel jsi o tom někdy? A stačilo tak málo. Zrušit povinný celibát. A zavést pro kněží možnost oženit se, nebo vstoupit do celibátu dobrovolně. Ne nuceně - dobrovolně. Standa. |
]
Re: odpovědi pro Standu (Skóre: 1) Vložil: jarda2005 (jvag@centrum.cz) v Pátek, 05. leden 2007 @ 16:21:14 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) |
- znám osobně hodně řádových sester starých i mladých - nikdy jsem o nich nebo od nich neslyšel o něčem takovém - poslední takové pomluvy šířili komunisté.
- co se týče celibátu - souhlasím s tím, aby byli svěceni na kněze i ženatí muži, nemyslím si ale že celibát je nebo byl problém který by vyvolával potraty
Slyšel jsi něco o premiérovi (nebo jiném muži), který je ženatý a pořizuje si dítě s jinou ženou? Myslíš si, že bude tlačit na potrat?
Vždy myslím záleželo na tom muži, zda se ke svému otcovství řádně postavil, nebo si raději zvolil církevní obročí. Chybou představených a biskupů bylo, že si spíše hleděli zachování kněžích (třebas nemorálně žijících), nežli odeslání takových mužů k ženám a dětem dělat otce. Koneckonců asi jsme oba otcové, tak víš ze zkušenosti, že muž také patří do rodiny. Komu je ale dáno být svobodný - budiž mu přáno!
jarda
|
]
Re: pro Jardu (Skóre: 1) Vložil: Standa v Pátek, 05. leden 2007 @ 15:44:57 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | A nechce snad Vatikán prosadit absolutní zákaz potratů? Podobné absolutní praktiky a ohavnosti prováděli již dříve jezuité.
Pak je tu problém embryjí. Podle mého laického názoru, je humanní a správné dělat pokusy na embryích ve stadiu buněčném a zcela nevyvinutém. Propaganda, že ihned po spojení spermatu s vajíčkem je zde člověk, je nesmyslná a nemá vůbec žádnou oporu v Písmu. Je to propaganda a tvrzení ŘKC. Podobné je to se svědky Jehovovými. Ti také tvrdí, že v krvi je člověk. Ano, ale jen jeho část. Jasné hereze a manipulace s lidmi. Jak ze strany ŘKC, tak i SJ.
Pro klonování člověka nejsem, ale uznávám v určité míře a směru genetické inženýrství. Pro zkvalitnění a zlepšení ogánů člověka, odstranění dědičných chorob atd. atd. Vše samozřejmě v mezích zákona a pod kontrolou proti zneužití. Srdečně zdraví Standa. |
]
Re: pro Standu (Skóre: 1) Vložil: jarda2005 (jvag@centrum.cz) v Pátek, 05. leden 2007 @ 16:04:55 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Díky za vyjádření.
Co chce Vatikán v Itálii prosadit to nevím ... ale myslím, že apeluje na zachování úcty k životu.
K lidským embyrím - jo je to problém ... Pro mě to je nehumánní na lidském embryu počatém kvůli narození člověka dělat experimenty.
Pak je ale otázka těch embryí, která jsou buď počata za jiným účelem (např. získání sourozence pro darování kostní dřeně nebo orgánu) nebo jsou nepotřebná (tedy vlastně ty z první skupiny). K tomu asi je ten italský zákon, který jednak chce aby embyro bylo vytvořeno pro budoucí dítě do rodiny (muže a ženy) a pak to omezení na jen malý počet.
Na lidském embryu určenému tak jako tak k likvidaci (LEUKL) by asi taky nemělo být možné všechno ...
To lidské genetické inženýrství se teprve rozhýbává, takže je snaha vymezit hranice. Problém některých vědců je že by byli nejraději kdyby žádné hranice nebyli .... Popularizační články pana Petra jsou v tomto stylu.
Asi to skončí tak jako to už v historii bylo několikrát - některé státy budou dělat to či ono a bude to povolené, v jiných státech to bude zakázáno. Bohužel Česká republika směřuje do prvního okruhu a např. u Brna se plánuje výstavba výzkumných laboratoří k takovým výzkumům, které by např. v USA možné nebyly.
Nevím přesně jak to Svědci mají s lidskou krví, ale doufám, že tento svůj názor také přehodnotí, tak jako katolická církev změnila názor na otáčení země nebo liturgický jazyk atd.
Přeji vše dobré
jarda
|
]
Re: pro adventistu Standu (Skóre: 1) Vložil: Seraphim v Pátek, 05. leden 2007 @ 16:05:40 CET (O uživateli | Poslat zprávu) )http://cs.gloria.tv/?user=416 | Stando, Tvůj komentář ČILI POSTOJ Adventistů sedmého dne K UMĚLÉMU PŘERUŠENÍ TĚHOTENSTVÍ mi tou nekonkrétností a uhýbáním, čili prázdnými, zdánlivě zbožnými slovy připomíná povinné školení SSM v době komunismu. Přednášející tam vznešeně něco přednášel tak, aby se zaplnila celá vyučovací hodina a nic víc. Žádný konkrétní závěr, nebo závěr takový, který říká Ano i Ne současně.
Zde např. adventistická: "Církev nepřipouští interrupci z důvodů plánování rodičovství, výběru pohlaví dítěte nebo osobního pohodlí. Některé ženy však mohou být postaveny před mimořádné okolnosti, které vytvářejí závažné zdravotní nebo morální dilema, jako je například ohrožení života těhotné ženy, závažné ohrožení zdraví nebo jasně diagnostikovaná malformace plodu, nebo těhotenství, které je následkem znásilnění nebo pohlavního zneužití."
Podle zkušeností obhájců nenarozeného života, lékaři pod pláštíkem terminologie "závažné ohrožení zdraví nebo jasně diagnostikovaná malformace plodu" zbytečně vraždí mnohá už docela velká miminka.
Avšak komentářem-článkem jsi se Stando alespoň přiznal k tomu, že Tvou nejmilejší církví jsou adventisté. No, už to nemusíš dále tajit.
Adventisté se pokládají za církev ze všech církví nejcírkvovatější, nejvyvolenější, nejvíc tupící katolíky. Začalo to papežkou-falešnou prorokyní E.G.Whiteovou a to falešné prorokování pokračuje skrze Tvou propagaci těch největších hříchů dodnes. Takové hříchy, co Ty, nepropagovala před 130 lety ani Whiteová. Destrukce její denominace se tedy prohlubuje. Škoda. Jehovisté, kteří z vás adventistů vznikli aspoň tu morálku ještě obhajují, v tom jsou poctivější, i když jejich zapšklost vůči církvím stále trvá.
Mgr. Libor Halík PhD., duchovní Pravoslavné církve |
]
Re: pro Halíka (Skóre: 1) Vložil: Standa v Pátek, 05. leden 2007 @ 16:18:00 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Pane Halíku nejsem v CASD. Adventistou je člověk, který je jejím registrovaným členem. Nelžete, nemystifikujte a raději čiňte velké pokání a lítost ze svých hříšných skutků a špatného chování. Už jednou jsem Vám to napsal. Standa. |
]
Re: pro adventistu (zatím neregistrovaného, nepřijatého) Standu (Skóre: 1) Vložil: Seraphim v Pátek, 05. leden 2007 @ 16:42:42 CET (O uživateli | Poslat zprávu) )http://cs.gloria.tv/?user=416 | Psal jsem: "Tvou nejmilejší církví jsou adventisté. No, už to nemusíš dále tajit."
Zde nebylo o tom, že jsi registrovaným členem adventistů, ale že oni jsou Tvou nejmilejší církví.
Já adventisty znám a vím, že tam se oficielně vstupuje křtem v dospělosti a po určitém slibu věrnosti zásadám. Být nezávazným pozorovatelem je také možné. To by vysvětlovalo, proč Tvé mravnostní postoje jsou pod normou běžného současného adventisty. Je dobře, že Tě s Tvými nekřesťanskými názory podporujícími homosexualitu a pedofilní adopci dětí do homosexuálních sodom-rodin, za člena církve nepřijali. To jsem si oddechl, že adventistická denominace neklesla tak hluboko.
Mgr. Libor Halík PhD., duchovní Pravoslavné církve |
]
Re: pro pravoslavě-katolického Halíka (Skóre: 1) Vložil: Standa v Pátek, 05. leden 2007 @ 20:00:27 CET (O uživateli | Poslat zprávu) ) | Plácáte nesmysly a jte opět mimo hru. Vaše jednání je opravdu nechutné a já v něm spatřuji i psychopatické rysy přecházející do paranoi. |
]
]
|
|
Re: Lze také u nás tolerovat reprodukci za asistence Vatikánu? (Skóre: 1) Vložil: Seraphim v Pátek, 05. leden 2007 @ 16:50:15 CET (O uživateli | Poslat zprávu) http://cs.gloria.tv/?user=416 | a) Stando, článek je už 3 roky starý.
Pokud chceš být aktuálním zpravodajcem, měl byl informovat o současnosti - když už kopíruješ celé články jiných lidí.
b) Autor článku Jaroslav Petr je známý protikřesťanský aktivista.
Prosím, zkus uvádět raději články prokřesťanské, jsi-li Stando křesťan, nebo se aspoň distancuj od toho, co je v článku zlé, démonické.
c) Ten 3 roky starý italský zákon přijatý v parlamentu 11. prosince 2003, je dobrým křesťanským zákonem i pro pravoslavné a protestanty, nejen pro katolíky. Především je dobrý pro miminka, i ta mikromiminka-embrya - nejsou tolik vražděna.
d) Je otázka, zda současná levicová prokomunistická většina v italském parlamentu už ten zákon zase nezrušila. Kdybys to Stando přesně věděl, dej prosím vědět.
e) Odpovědi Jardy2005 k Tvému článku jsou křesťanské, ne tak Tvůj úvodní článek.
Mgr. Libor Halík PhD., duchovní Pravoslavné církve |
|
|
|
|