Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Ondřej.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 4, článků celkem: 16266, komentáře < 7 dní: 381, komentářů celkem: 403848, adminů: 60, uživatelů: 5115  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 42 návštěvník(ů)
a 5 uživatel(ů) online:

cizinec
Danny42
Myslivec
gregorios777
oko

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
110164657
přístupů od 17. 10. 2001

Život církví: Jak je to u vás s večeří Páně? Kdo se u vás nenavečeří?
Vloženo Úterý, 18. červenec 2006 @ 19:50:26 CEST Vložil: Bolek

Ekumenismus poslal arrow

Otázka večeře Páně mě hlodá již mnoho let. Po nepěkné "charismatické" zkušenosti bych rád načerpal od vás a podělil se i o své zážitky.1. FormaCo si myslíte o chlebu? Myslím tím šumavský bochník, ten je přece kvašený. Neměl by být nekvašený? Myslíte, že na tom sejde?Já si myslím, že nesejde, halt někde máme chleba kvašený a jinde ne.Víno - u nás, představte si, žádné víno nemáme (resp. u nás už není u nás, jelikož už tam nejsem :-). Hádejte, co máme? Máme džusík! Proč ne, chleba je kvašený, proč by nemohl být džusík? Chcete vědět, proč šťávičku? Protože jsme u nás měli Amíky, kteří byli zapřisáhlí abstinenti (to je oficiální verze).Moje verze je, že to snad ani není možný, takováhle neúcta k té památce - to se tomu snad ani nevěří.Ale představte si, že se z ní může stát i prostředek vydírání! :-))2. Kdo se nenavečeří?

2.1 Co já vím, u katolíků se nenavečeří nikdo, kdo není katolík (Poslouchal jsem tuhle encykliku od JP2 De eklesia ... eucharistia - sorry za pokroucení názvu, katolík nejsem a latinsky jsem se učil tak před deseti lety naposled). Zajímalo by mě, jak to mají ošetřený, když se tam někdo náhodou připlete :-). (Manželka například dostala, i když byla u evangelíků).2.2 Jak je to u jiných církví, vůbec nevím! Dejte mi vědět, plís.2.3 Jak to bylo u nás? Tak to se podržte, když byl někdo proti, tedy proti čemukoli, tak nemohl! Musel sedět, když se podávala večeře (u nás se stojí - to jakože chcete) - takže se hned vědělo, aha, tak ten si to schytal. A když si stoupl, že chce, tak samozřejmě nedostal!!! Ajajaj, to byla ostuda ...Možná, říkám možná, neboť nejsem kovaný teolog, je lepší než být prozkoumáván ostatními, zkoumat sám sebe (1 Korintským 11:28), ale třeba je to i u Vás, že je večeře Páně prostředkem ke káznění neukázněných. Co vy na to?


"Jak je to u vás s večeří Páně? Kdo se u vás nenavečeří?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 11 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Jak je to u vás s večeří Páně? Kdo se u vás nenavečeří? (Skóre: 1)
Vložil: aviaf v Úterý, 18. červenec 2006 @ 22:50:25 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.ucl.ac.uk/ssees/people/economics-and-business-staff-folder/tomas-cvrcek
Pekny vecer,

ja pres rok pendluju mezi USA a CR a v USA (kde jsem castejc) jsem u metodistu (www.westendumc.org) a tam je vecere kazdou prvni nedeli v mesici a lamou nejakej bochnicek, no hostie to neni urcite. "K piti" je tusim grapefruitovej dzus, aby mohly k prijimani i lide mladsi 21 let (deti). Ja jsem s tim spokojenej.

Jinak je to totalne otevreny. Obzvlast kdyz to vysluhuje Ann, tak ta nikdy nezapomene specialne rict, ze "this is the LORD's table, not a table of UMC or this particular congregation."

Taky jsem udelal kdysi z charismatikama (JB Liberec) spatnou zkusenost (ale je uz to drahne let) - o to vic ted ocenuju tu otevrenou, tolerantni atmosku u UMC.Re: Jak je to u vás s večeří Páně? Kdo se u vás nenavečeří? (Skóre: 1)
Vložil: xvejvodam (xvejvodam@seznam.cz) v Úterý, 18. červenec 2006 @ 23:08:14 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://mocneevangelium.webzdarma.cz
No, u nás se navečeří každý - kdokoliv, kdo vyznává Krista, samozřejmě není nijak lustrován.
(jen děti se myslím nenavečeří)
Co se týká nekvašeného chleba, např. pravoslaví používá od počátku chléb kvašený a používání nekvašeného chleba na západě bylo také jednou z příčin neshod. V originále NZ je při poslední večeři použit výraz Artos, což znamená chléb-bochník, naproti tomu nekvašený chléb je azymos. Jinými slovy: Kristus vzal na svátek nekvašených chlebů chléb kvašený a lámal - což symbolizuje změnu smlouvy a kvásek v chlebu značí Ducha sv.
V tomto světle se mi zdá používání kvaš. chleba dokonce správnější, ale nebazíroval bych na něm - u nás sepoužívá.
Víno, normál červené, žádný džusík.Re: Jak je to u vás s večeří Páně? Kdo se u vás nenavečeří? (Skóre: 1)
Vložil: Olin v Čtvrtek, 20. červenec 2006 @ 16:17:46 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
"jste pozváni k tomuto stolu Páně, ať přicházíte z kterékoli církve - věříte-li v Ježíše krista a očekáváte-li jeho příchod"

...těmito slovy v mnoha variacích se u nás uvádí Večeře Páně. Jsme otevřené společenství. Nepatříme sami sobě, ale Pánu. Proto nemůžeme z takového místa svědectví, jako je Večeře Páně, dělat záležitost naší denominace, naší věrouky, naší kázně.

Často zdůrazňuji, že účastí na Večeři Páně si - mimo jiné - připomínáme zaslíbení, že budeme s Ježíšem jednou večeřet v Nebesích - všichni společně.

OlinRe: Jak je to u vás s večeří Páně? Kdo se u vás nenavečeří? (Skóre: 1)
Vložil: Hlavsa (hlavsa@seznam.cz) v Pátek, 21. červenec 2006 @ 00:52:42 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Mohu mluvit za svůj domovský sbor, ale podle mých zkušeností je to v ostatních sborech AC obdobné, takže:

1. Forma:
Používáme obvykle chléb nekvašený (placky), někdy chléb kvašený, tedy běžný český chléb. Dále používáme obvykle vinnou šťávu, dříve jsme používali i normální, tedy kvašené víno. Protože ve sboru jsou i lidé, kteří prošli alkoholismem, nepoužíváme běžné víno s ohledem na ně.

Jeden můj přítel, který několik let žil jako misionář v malajských horách mi vyprávěl, že místní vesničané používají při Večeři Páně "brambory a vodu". Zvláštní horské zemní brambory jsou v podstatě jejich chlebem a vinná réva tam neroste.

2. Kdo smí/nesmí
Základní podmínkou je osobní víra v Ježíše Krista. Většina sborů si klade podmínku, že dotyčný člověk musí být, jako výraz této své víry, pokřtěn, nebo být na křest připravován.
Konečnou odpovědnost za to, zda bude, či nebude přijímat Večeři Páně, má každý člověk před Bohem. Někdy u nás lidé přicházejí hromadně dopředu a tam ani není možné to nějak kontrolovat. Jindy se chléb a víno roznáší. V takovém případě je možné odmítnout člena sboru, který je v kázni. U hostů je to samozřejmě něco jiného, protože je u nás vítán každý a o jeho duchovním stavu mnohdy nic nevíme. V praxi by byl u nás odmítnut jen takový host, kterého dobře známe (takže to zas až takový "host" není) a který veřejně žije ve skutečně závažném, zjevném hříchu, který neopouští. Nedovedu vyjmenovat, co všechno by takový "host" musel provést, aby spadl do této kategorie, ale jeden typický příklad: soužití s partnerem, aniž by byli sezdáni. Pokud by to byl "host", kterého známe, sloužíme mu, a tedy víme, že tak žije a že to nehodlá změnit, tak bych ho požádal, aby k Večeři Páně nepřistupoval. Nikdy jsem nebyl svědkem toho, že by se po takové žádosti někdo domáhal přijetí, takže zatím nevím, co bych dělal, kdyby na tuto žádost nereagoval.

Štěpán Hlavsa
AC Ústí nad LabemStránka vygenerována za: 0.16 sekundy