Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Barbora.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 5, článků celkem: 16543, komentáře < 7 dní: 284, komentářů celkem: 423252, adminů: 60, uživatelů: 5230  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 71 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
115638834
přístupů od 17. 10. 2001

Život církví: Znamená ''odpusť '' - ''zameť pod koberec''?
Vloženo Úterý, 11. červenec 2006 @ 22:09:19 CEST Vložil: bolek

Z našich církví poslal jakobin

Před časem proběhla médii zpráva o pohřbu slovenského ministra Jana Langoše. Na historickém videozáznamu promlouval tento bývalý disident z obrazovky (parafráze):  „Já, i ostatní lidé z Ústavu paměti národa uděláme vše pro to, aby zločinci komunismu byli odhaleni. K tomu nám dopomáhej Bůh.“   Úryvek z novin: Poslední tři roky řídil Ústav paměti národa, jehož primárním cílem bylo vyrovnání se s komunistickou érou, zabýval se ale i obdobím od roku 1939. "Aby se lidé mohli svobodně rozhodovat, musí mít dostatek informací. A v tom spočívá naše podstatná povinnost. Poskytnout lidem informace potřebné pro zodpovědné a svobodné rozhodování," prohlásil Langoš v rozhovoru z roku 2004. Langoš evidentně nezastával ono křesťany často mylně interpretované: Odpusť (ve smyslu - nevzpomínej více). Naopak, odpusť a zmapuj zločiny, aby se druzí poučili. Někdy mám dojem, že to, co Langoš prosazoval, mezi křesťany legitimní není. Když se někdo pokusí o kritiku nebezpečných omylů v české (nejen) charismatické církvi, okamžitě se na něj vrhne sprška obviňování, že chyba je v něm samém. Ano, každý má spoustu chyb, znamená to ale, že nemůžeme mluvit o tom,  co v církvi s*****í? 

Ten, kdo se o to pokouší je často nazýván neetickým, nebratrským, plným hořkosti a neodpuštění a souzení. (To je moje zkušenost). Není ale naopak neetické zametat věci pod koberec, aby se napálili další? Granosalis má v podtitulu Nebojme se říci nahlas, co si myslíme .... Jakto? Zřejmě někdo v církvi zažil strach mluvit otevřeně. A asi nebyl sám. Je tedy zneužití autority v české církvi skutečně tak ojedinělý jev (jak se to někteří snaží podsunout) nebo je to jeden z nejzávažnějších problémů české církve dnes?


"Znamená ''odpusť '' - ''zameť pod koberec''?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 101 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Znamená ''odpusť '' - ''zameť pod koberec''? (Skóre: 1)
Vložil: Olin v Úterý, 11. červenec 2006 @ 22:23:40 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Milá jakobínko,

zneužívání autority není "jeden z nejzávažnějších problémů české církve dnes".

Zneužívání autority je vážný problém lidstva. Nejen dnes, nejen církve a nejen české.
K překonávání tohoto problému - který z lidstva nevymizí - máme celou řadu užitečných nástrojů, a jeden z nezbytných nástrojů se nazývá "autorita" a jiný zase "instituce". Dalším nástrojem jsou "garance práv a svobod".

K užití kteréhokoli nástroje proti zneužívání autority je však naprosto nutné osvojit si určité hodnoty a vlastnosti. Nejdůležitější z nich: - odvaha
- pravdomluvnost
- pokora

Máte-li tyto vlastnosti a jsou-li vám tyto hodnoty vlastní - nenechte příslušné nástroje zahálet a nenahrazujte je koštětem.
Nemáte-li je, raději se nejprve proměňte, sic hrozí, že si neopatrným používáním poměrně nebezpečných nástrojů něco uříznete.

OlinRe: Znamená ''odpusť '' - ''zameť pod koberec''? (Skóre: 1)
Vložil: reader v Úterý, 11. červenec 2006 @ 22:24:45 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Taky si myslím, že zneužití autority je jeden z nejzávažnějších problémů českých církví dnes. Na Olina nedej. Vidíme to tady dnes a denně, že když začne někdo mluvit o něčem, co u charismatiků s*****í, tak zdejší charismatici jirikrupa, vogel, gojim atd. v čele s Olinem to ihned začnou shazovat, posmívat se anebo dělat z autorů blbce. To je jejich program. A jinde to není lepší. Viděli sme co dělali šéfové baptistů, když se začlo mluvit o tom co s*****í u baptistů. Hned z nich dělali odpadlíky a že nejsou křesťani. U husitů jakbysmet. O katolíkách ani nemluvím, Vlk to o Te Deum rozvěsil i v kostelech.

Všichni to chtějí zamést a zavřít pusy těm, co o tom mluví. Problém je, že když se nevymačká hnis, rána se neuzdraví. Hnis je hnusnej a mačkání bolí, ale je to jediná cesta k uzdravení. Jsem rád za Grano, že je tady a byl bych rád, kdyby naučilo co nejvíc křesťanů nebát se říci nahlas, co si myslí. Až to budou dělat ve svých sborech, tak se to začne měnit k lepšímu. Bude to bolet, hnis půjde ven ale rány se uzdraví.Re: Znamená ''odpusť '' - ''zameť pod koberec''? (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Středa, 12. červenec 2006 @ 00:05:06 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Aby se člověk skoro styděl, že je letniční - to je jako být nějak postižený. Marně jsem se tady snažil vysvětlit, že jsem hodně netradiční letniční.

Ale vidím, že se nemám za co stydět. Sami mě na Grano Salis přinutili, abych se do té kategorie - letniční, případně charismatik napasoval. A já to dělám rád. Většina keců o charismaticích jsou výmysly. Já znám kluky ze Slova života a ti vedou lepší křesťanský život, než jejich oponenti

Sám nemám zájem někoho lanařit pro letniční, papeže za antikrista neprohlašuju - papeže vidím pouze jako svého bratra, novými jazyky hovořím, ale už jsem tím nepromluvil řadu měsíců, na shromáždění nezvedám ruce, nepadám, neječím, nechrochtám, neštěkám... tak jsem já ještě letniční?

A JESTLI SE NĚKDO CHOVÁ JAKO HOVADO, TAK TO NENÍ CHYBA CHARISMATIKŮ, LETNIČNÍCH, ALE CHARAKTEROVÁ VADA! JESTLI NĚKDO NĚCO UKRADL, NEBO SE SNAŽIL OVLÁDNOUT CÍRKEV JE TO JEHO CHYBA, NE CELÉHO SMĚRU KŘESŤANSTVÍ!

KarelsRe: Znamená ''odpusť '' - ''zameť pod koberec''? (Skóre: 1)
Vložil: joker v Středa, 12. červenec 2006 @ 07:24:51 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Simon Wiesenthal měl krédo "Spravedlnost, nikoliv pomstu". A o tom to asi je. Odpustit znamená jednak nepřipomínat znovu a pak taky poučit se.Re: Znamená ''odpusť '' - ''zameť pod koberec''? (Skóre: 1)
Vložil: Parochus v Středa, 12. červenec 2006 @ 13:58:57 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Myslím si, že odpustit neznamená zapomenout, nýbrž smířit se s tím, kdo spáchal hřích, skrze Ježíše Krista. Složitější je otázka "Informovat o hříchu, ano, či ne?" U husitů máme tzv. Kárný výbor, který se má zabývat kázeňskými přestupky členů CČSH, ale tahle instituce existuje pouze formálně, nemá v podstatě žádnou autoritu zejména pro funkcionáře. Pakliže funguje zásada svobody svědomí, jako v naší církvi, nemůže dobře fungovat jakýsi "pranýř", protože tím je právě svědomí každého. V naší malé církvi se navíc ihned o každém přestoupení každého ihned ví, takže jsme na tom podobně jako tento portál. Protože se také nebojíme říci nahlas, co si myslíme. Ovšem může se nám stát, že nás za to vyhodí ze služby :-))
Na Granosalis jsou skutečně vynikající slovní přestřelky různých názorů a proto tu taky jsem, ačkoliv se vším nesouhlasím. Žijeme v době plurality a postmodernismu a za naším křesťanským světem leží ještě daleko větší svět nekřesťanský, ve kterém je vhodné archivovat předešlé omyly a podávat o tom informace veřejnosti podle slov T.G.Masaryka: "Národ, který nezná svoji vlastní minulost, bude si ji muset zopakovat".
O problému autority v církvi jsem nedávno kázal ve sboru Karla Farského v Plzni, celou homilii je možno číst na www.mecholupy.unas.cz Článek se jmenuje O autoritě, bohužel, zrovna nejde server, tak nemohu vložit odkaz.Re: Znamená ''odpusť '' - ''zameť pod koberec''? (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Čtvrtek, 13. červenec 2006 @ 09:48:11 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Zdravím Tě readere,

jsem rád, že jsme se konečně k něčem dobrali...

píšeš: V případě KAMu se nejedná o zjevný hřích ani o teologii jako takovou, byla-li by jen pro vlastní potřebu. Jedná se o skryté manažersky propracované strategické působení k ovládnutí mládeže a vedoucích sborů. Je to klasické přelézání plotů.

Samozřejmě, že s tím můžeš souhlasit a je dobré, že to všichni vědí. O tom je celá naše diskuse.


TOHLE JE PODLE MĚ LEŽ! JAK TO CHCEŠ DOKÁZAT?

Z posledního článku o KAMu jsme se dozvěděli o jakémsi spojení a teologickém základu, já tam nic nečetl o propracovaných metodách k ovládnutí mládeže - tys to někde v tom článku viděl? Já teda ne. Kde potom bereš jistotu k takovému konstatování?

Ano, dozvěděl jsem se o spojení KAM s Campus Crusade....

Karels
Stránka vygenerována za: 1.33 sekundy