Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Julius.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16649, komentáře < 7 dní: 269, komentářů celkem: 429334, adminů: 60, uživatelů: 5250  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 110 návštěvník(ů)
a 5 uživatel(ů) online:

Willy
Dzehenuti
gregorios777
rosmano
ivanp

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116416862
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: Kdo a proč nesmí být kněz?
Vloženo Pátek, 23. prosinec 2005 @ 15:37:02 CET Vložil: Standa

Svědectví Po přečtení tohoto článku, který jsem objevil na portálu sv. Isidora jsem si položil několik otázek. Je spravedlivé, láskyplné a milosrdné v ŘKC trvale suspendovat kněze, kteří porušili slib celibátu? A naopak. Je spravedlivé vůči trvale suspendovaným kněžím, nechávat  v úřadu kněze, kteří byli odsouzeni např. za sexuální prohřešky a nebo kněze s jinou sexuální orientaci? Je spravedlivé vůči trvale suspendovaným kněžím,  nechávat v úřadu kněze, kteří spolupracovali s bývalou státní bezpečností? Rád bych se s Vámi všemi podělil ještě o jedno zajímavé svědectví v podobě dalšího článku, který nám ukazuje jak dopadli a žijí kněží, kteří porušili slib celibátu. S přáním lásky a všeho dobrého Standa.

_________________________________________________________ „Sice jsme gayové, ale také dobří služebníci církve“ upozornili Vatikán italští kněží. Skupina homosexuálních kněží v Itálii sepsala otevřený dopis, ve kterém reagovala na poslední vatikánský dokument týkající se svěcení homosexuálů.

"Připadáme si jako nemilované a nechtěné děti" napsali kněží. Dle italské agentury Adista se pod dopisem měli podepsat desítky kněží. Neuvedla však na svých stránkách jejich jména. „Homosexualita totiž není synonymum pro nekontrolovatelný chtíč“ dodali. Uvedli také, že nemají „větší problém žít čestně a v celibátu, než mají heterosexuálové.“ Dle dopisu kněží také tvrdí, že tím že znají odstrkování na okraj společnosti, lépe chápou ty, kteří kvůli tomu trpí a proto jejich práce pro církev může být úspěšná. Vatikánský dokument vyvolal velmi široké spory. Známý a populární dominikán Timothy Radcliffe, bývalý generál řádu řekl, že během celého svého života se setkal s mnoho kněžími této orientace a nikdy nepochyboval, že i oni obdrželi od Boha milost kněžského povolání. Často právě „oni patří mezi nejvíce oddané kněze, které jsem potkal," dodal Radcliffe. Jakub Sowiński / Kosciol.pl _________________________________________________________ Řada kněží tají přítelkyně a děti
20. července 2004 0:01 Desítky kněží opustily římskokatolickou církev, aby se mohli oženit a mít děti. A říkají, že nelitují. Byla to velká láska. Taková, že si Řehoř Zywczok strašně přál, aby se ráno probudil a byl obyčejným pohřebákem nebo třeba popelářem. Čímkoliv, jen ne knězem. "Dávat ke kněžství podmínku celibátu je něco strašného," kroutí hlavou. "Je to stejné, jako kdyby se nesměl ženit třeba pracovník pohřební služby," říká dnes už bývalý římskokatolický kněz. Kvůli své lásce se vzdal práce, na kterou se léta připravoval. A přestoupil ke starokatolické církvi, která sňatky povoluje. "Zjistil jsem, že nutně potřebuju někoho, kdo mě pohladí, utěší. Pochopil jsem to, když jsem se dostal na faru, kde jsem se musel sám prát s problémy. Najednou jsem potřeboval mít někoho vedle sebe. Někoho, kdo mě pochopí," říká. "Samozřejmě - říkali nám, že Bůh je blízko. Jenže to nepomůže. Asi víte, kam mířím," přiznává Zywczok. Dnes má dvě děti a dvě starokatolické farnosti v Pacově a Pelhřimově, kam pravidelně chodí do kostela necelá dvacítka lidí. A tvrdí, že je šťastný. Byla milenkou kněze
Není sám. Mezi katolickými kněžími je řada těch, kterým chybí žena. A tak si pořizují přítelkyně a někdy i střídají milenky závratným tempem. "Jsou to čtyři roky, co za mnou přišla žena, která byla jednou z mnoha milenek oblíbeného kněze. Posílal jí esemesky: Dobrou noc, *****lko. Zamilovala se, jenže on měl takových jako ona řadu," vypráví psycholog Jeroným Klimeš. "Zvláštní je, že on měl černé svědomí ne z toho, že spí se ženami, ale že jede načerno tramvají," dodává. Přesná statistika, kolik římskokatolických duchovních v Česku prožilo milostný vztah, však neexistuje. "Myslím, že kněží, kteří odešli z církve a oženili se, je asi jedno procento, ale to je jen hrubý odhad. Spočítat ty, kteří se zapletli se ženou a jsou dál kněžími, je skoro nemožné. Dost často se to řeší mezi čtyřma očima a zůstane to mezi postiženým a biskupem," říká biskup Václav Malý. Jak tedy církev podobný poklesek řeší? Oficiálně tak, že kněze, který podlehne ženě, biskup napomene, a pokud svůj kontakt nepřeruší, suspenduje jej. Ale skutečnost je trochu odlišná. "Hraje se hra: škatulata, hýbejte se," míní Jeroným Klimeš. Církev má podle něj tak velký nedostatek kněží, že si nedovolí o ně přijít tím, že je suspenduje. A raději je překládá z místa na místo. Závazek zříci se ženy je pro muže obtížný, přesto se mnozí svůj slib Bohu rozhodli dodržet. "Po důkladných úvahách," říká devětadvacetiletý Tomáš Roule, sekretář kardinála Miloslava Vlka. "Tušil jsem, že to bude cesta náročná, což se mi potvrzuje. Ale smysl celibátu začíná kněz chápat, když vidí, jak mu pod rukama roste farnost," říká Roule. Je celibát věčný?
Někteří církevní hodnostáři připouštějí, že celibát nemusí platit věčně. "Do budoucna je klidně možné, že celibát bude dobrovolný a že vedle sebe budou žít ženatí kněží s těmi, kteří si vybrali tu druhou cestu," říká biskup Václav Malý. "Církev bude muset mnohem hlouběji uvažovat o tom, jestli bude celibát závazný pro všechny," uznává i prezident České katolické charity Miloslav Fiala. Zatím to však občas vypadá tak, že kněží žijí dvojí život. "Žiju se svou o několik let mladší přítelkyní," říká kněz středního věku. Jméno zveřejnit odmítá. Nechce totiž opustit svou práci. "Já vím, že je to pro ni těžké," říká o své přítelkyni. "Jdeme třeba spolu s několika lidmi po ulici a ona musí jít pár metrů za mnou." Že dojde ke zrušení celibátu, o tom nepochybuje. "Já už se toho ale nedožiju," míní. Jan Jandourek, Lenka Petrášová, Jakub Pokorný, MF DNES _________________________________________________________

"Kdo a proč nesmí být kněz?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 2 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Kdo a proč nesmí být kněz? (Skóre: 1)
Vložil: Standa v Pátek, 23. prosinec 2005 @ 15:51:03 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Další přídavek z portálu sv. Isidora.
_____________________________________
Pravoslaví: Shodný postoj pravoslavné a katolické církve vůči problému homosexuality

Páter Igor Wyžanov, předseda Komise pro mezikřesťanský dialog na moskevském patriarchátu poinformoval, že patriarchát plně souhlasí s postojem Vatikánu vůči problému homosexuality.

Baťuška (pravoslavný kněz) uvedl, že přes rozpory ve věci celibátu duchovních, vůči homosexuálům obě církve zaujaly stejný postoj. Páter Wyžanov dodal, že „V Písmu svatém homosexualita je označená jako hřích a nelze to jinak interpretovat“.

Těmito slovy duchovní projevil překvapení způsobené snahami některých protestantských společenství, které chtějí revidovat biblický postoj. Dle baťušky je úkolem církve dávat tvrdé a stabilní základy víry a ne zachovávat politickou korektnost.

Nakonec předseda uvedl, že pokud se laikům brání v homosexuálních stycích, tak tím víc to platí pro kandidáty kněžství.
A přece mohou být pod ochranou svatého stolce ženatí kněží§ (Skóre: 1)
Vložil: Freedy v Úterý, 27. prosinec 2005 @ 15:35:05 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.indianajones.webovastranka.cz
Svatému stolci jak známo nám všem podlehá kromě nás řimskokatoliků také ještě jedna církev východního ritu, která je nazývaná řeckokatolická církev, zde přesně jako v pravoslavném ritu jsou svěceni ženatí kněží, kteří se smějí před samotným svěcením jednou oženit a žít ve svátosti manželské a zastávat ji i po svém vysvěcení na jáhna.
Svatý stolec k tomu žádný odpor nemá a tuto tradici i nadále uznává. Jediním problémem ženatého muže zde však může být pouze znalost staroslovenštiny, která se při tomto východním obřadu v liturgii používá.Stránka vygenerována za: 0.17 sekundy