Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Slavomír.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 1, článků celkem: 15369, komentáře < 7 dní: 358, komentářů celkem: 337871, adminů: 60, uživatelů: 4850  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 244 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Vyjděte z jejich středu, můj lide!
·Recenze Parabible
·Podoba rodiny podle Bible
·Rozhovor s farářem Jana Palacha
·Vyjádření Arcibiskupství pražského k článku Duka vs. Halík na Lidovky.cz
·Reflexe: Kam zařadit Společenství baptistických sborů?
·PODOBENSTVÍ O FÍKOVNÍKU
·Texaský baptistický pastor, který schvaloval útok na gay klub, odstoupil
·Dietrich Bonhoeffer: O hlouposti
·Václav Klaus - obhájce náboženství standardního typu

více...

Počítadlo

Licence Creative Commons

GRANO SALIS
 podléhá licenci
Creative Commons
Uveďte autora-
Neužívejte komerčně
3.0 Unported

Zaznamenali jsme
97 481 279
přístupů od 17. říjen 2001

Založeno L.P. 1997


ATELIÉR PROMĚN Jitka Černíková, kosmetika, vizáž, proměny, svatební líčení
BWF Protec
BWF Profiles
technické plsti
profily PMMA PC
plexi desky
aramid
kevlar Michaela Křivánková svatební fotografie, portréty, portrétní fotografie, fotografování novorozeňat a dětí, dětská fotografie, portrétní fotografie, svatba, svatební přípravy, fotograf

Kontrasty: Svět tajných (uzavřených) společností
Vloženo Úterý, 13. prosinec 2005 @ 11:16:11 CET Vložil: Bolek

Společnost poslal Lutrik

V západní (euroamerické) kulturní a duchovní tradici je třeba se zmínit zejména   o následující linii (triádě) tajných (uzavřených) společností : templáři   - rosekruciáni - zednáři.

1) Templáři (Milites Templi, Fratres militiae Templi) - rytířský duchovní řád řídící se řeholí sv. Augustina, založen v roce 1119 v Jeruzalémě poblíž někdejšího Šalomounova chrámu ("templu") francouzskými šlechtici k ochraně poutníků v Palestině, ve 13. století nabyl obrovského bohatství, v tomto století byl rovněž zaveden do českých zemí, v roce 1312 zrušen kvůli obvinění z kacířství a okultismu, velmistr Jacques (Jakub) Molay 1314 upálen, majetek zkonfiskován ve prospěch francouzského krále Filipa IV. - Sličného, znakem templářů byl červený kříž ve stříbrném poli, templáři oblékali bílý plášť s červeným osmihrotovým křížem (symbolem mravní čistoty a utrpení pro víru) vlevo na prsou.

2) Rosenkruciáni či rosikruciáni (bratři Růžového kříže) - mezinárodní tajné společenství osob intelektuálně velmi pokročilých, zabývající se bádáním a věděním, studiem přírody, vývojem technologií, bájný zakladatel ze 14. století Christian Rosenkreuz, první veřejné vystoupení v letech 1614 - 15, hnutí se rozšířilo v 17. století zejména v Německu a v Anglii, někteří jeho stoupenci našli později útočiště v zednářských lóžích, k rosenkrucianům např. patřili Joachim Jungius - Jungem (přírodovědec, lékař a matematik) či Michael Maier (filozof, lékař a sekretář císaře Rudolfa II.), co se týče takových osobností jakými byli J. Á. Komenský, R. Descartes či G. W. Leibniz, o tom vládnout určité pochybnosti, rosenkruciáni měli ve svém znaku kříž (symbol oběti a smrti) a růži (symbol lásky a života).

3) Svobodní zednáři (Free - Masons), Královské umění - společensko - etické a charitativní hnutí náboženského a mystického založení, vzniklo v Anglie v 18. století (1717), dnes největší tajná mezinárodní společnost, mající více než 6 milionů členů, jen ve Velké Británii se předpokládá 475 000 svobodných zednářů a 8500 lóží (Právo, 6. 11. 1996). Jde o převážně výhradně mužské společenství, i když egyptské zednářství (založené hrabětem Cagliostro) a francouzské zednářství znají smíšené i výlučně ženské lóže.

Hlavní zednářské rity :

- anglosaský, yorský ritus (obřad) - konzervativní proud zednářství, uznává autoritu Spojené velké anglické lóže (Grand Lodge of England), asi 9O% zednářů ,

- francouzský ritus - autorita lóže Velký Orient Francouzský (Grand Orient de France), rozvíjí činnost i u nás, 17. 11. 1990 byla totiž v Praze slavnostně znovuotevřena zednářská lóže Řádná a dokonalá lóže Comenius 17. 11. 1989 ,

- skotský ritus - autorita Velké lože Francie, k tomuto ritu patři např. Spojené velké lóže Německa ,

Další rity - opravený skotský ritus (křesťanský), ritus soupeřivost, egyptské rity Misraim či Memphis, smíšený řád Lidské právo, francouzská Velká ženská lóže a další. Např. Židé se soustřeďují v nezávislém řádu B´nai B´rith (Synové smlouvy) - založen v New Yorku v roce 1843 židovskými emigranty, zaujímá krajně pravicový a sionistický postoj, působí i v Evropě.

Zednářské lóže mají 3 základní stupně - učedník, tovaryš a mistr zednář (Modré lóže), po dosažení třetího stupně může mistr zednář pokračovat dále např. v yorském či skotské ritu, které mají dalších 29 stupňů, nejvyšší stupeň zasvěcení je tedy 33. stupeň. Dvacet devět stupňů je rozděleno do čtyř skupin - Lóže dokonalosti (4. - 9. stupeň), následuje sdružení Růžového kříže, Rada Kadoše a Křižovníci. Chrám vrchní rady je poslední, 33. stupeň. Má sídlo v americkém Washingtonu na adrese Severo - západní ulice mezi "R" a "S" ulicí. Francouzský ritus má 21 stupňů, přičemž jeho 6. stupeň odpovídá 18. stupni ritu skotského.

Základní zednářské symboly - vševědoucí oko (symbol Nejvyšší bytosti), pyramida bez vrcholu (nedokončený Šalomounův chrám) a pracovní nářadí i oblečení za účelem dostavby chrámu - úhelník, kružítko, krokvice, zednářská lžíce (spojovací schopnost malty jako symbol bratrské lásky spojující lidstvo), zástěra (symbol čistoty a nevinnosti), rukavice (symbol síly a moci), fez. Další symboly, znaky a objekty - svícny, sloupy, trůny, oltáře, plamenný meč, schránka úmluvy, vějíře, různá semena, hadi, rostliny, lvi či sfingy, slunce, měsíc, hvězdy, písmeno G (ve významu Geometrie, řecké Gnosis - poznání, Gravitace, Génius, Generace či Velký architekt - God) a mnoho dalších.

V posledních 270 letech se zednářům připisuje značná ekonomická, politická, vojenská a kulturní úloha. Z vládců a politiků k nim prý patřili - Edward VI, Edward VII, Jiří VI, Friedrich Veliký, Jiří I (Řecko), Stanislaus II (Polsko), W. Churchill, většina amerických prezidentů (včetně R. Reagana a G. Bushe), z hudebníků - J. Haydn a W. A. Mozart, ze spisovatelů J. R. Kippling, Oscar Wilde, Mark Twain, A. S. Puškin, I. S. Turgeněv, L. N. Tolstoj, filozof Voltaire, lékař Sigmund Freud (člen vídeňské lóže řádu B´nai B´rith) a další. V řadách svobodných zednářů působili i členové obávaného bavorského (německého) Řádu iluminátů (1776 - 1785). Všeobecně je také znám skandál kolem italské lóže P - 2 (čili Propaganda - 2) vedené Liciem Gellim z roku 1981.

Z českých a slovenských osobností - J. Dobrovský, M. J. Sychra, P. J. Šafařík, F. Palacký, F. L. Čelakovský, F. L. Rieger, R. Štefánik, A. Rašín, K. Kramář, J. Stříbrný, prezident E. Beneš, dále četní architekti, přírodovědci, univerzitní profesoři (filozofie, práv, literatury), umělci (básníci, skladatelé, malíři, sochaři, herci) atd., a to údajně včetně některých současných osobností. Tradiční britské zednářství a tzv. regulérní lóže, které na ně navazují, jsou u nás nyní sdružené ve Velké lóži ČR. Tyto lóže mimo jiné odmítají členství žen, avšak v roce 1993 vznikla v České republice Velkolóže liberálního svobodného zednářství Humanitas Bohemia, sdružující smíšenou mateřskou lóži Dobrovský a její lóže dceřiné. Belgickou jurisdikcí řádu Lidské právo pak byla založena smíšená lóže Řetěz spojení. Pod patronací francouzského zednářství vzniká dokonce pražská výlučně ženská lóže (Nedělní LN, 20. 2. 1999).

Kromě zednářů však působí i jiné tajné společnosti. Existují i moderní organizace (společnosti) rosekruciánů např. moderní anglická rosekruciánská společnost byla založena v roce 1867 Wentworthem Littlem a navázala pak čilé styky s německými rosekruciány. Z britských rosekruciánů vzešla mimo jiné zasvěcenecká organizace Hermetický řád zlatého úsvitu v materiálním světě, Golden Dawn (1877 - 1939) - Woodman Mathers, S. L. Mathers, W. Westcott, Aleister Crowley - největší mág 20. století, irský básník William Butler Yeats, spisovatel A. Machen, novopohanství, zájem o tarok, byla podezřelá se spolupráce s nacisty (třeba z přípravy Hessova letu do Anglie) i s japonskými militaristy - spojenectví s japonskou buddhistickou mystickou organizací Zelený drak.

V Německu zejména Společnost Vrilu (vril je údajně všeprostupující energií, kterou mohou zasvěcenci ovládat pomocí hůlky) a Společnost Thule (Thule-Gesellschaf, podle pověstného útočiště Germánů, hlavní představitel Rudolf von Sebottendorff, šlo vlastně o krycí jméno řádu Germanenorden Walvater Svatého grálu), měly vliv na Adolfa Hitlera, idea nástupu nové rasy nadlidí, nadčlověka ("übermensch") - Neznámého nadřazence. Působily i další organizace, např. Společnost Edda (zaměřena na studium sbírky staré nordické islandské poezie), Ariosofická společnost (zaměřena na rozvoj arijských okultních věd) či novotemplářské řády O.N.T. - - Ordo Novi Templi (Řád nových templářů) či O.T.O. - Ordo Templi Orientis (Řád Východního chrámu). Jejich aktivity byly inspirací pro vznik Černého řádu SS a studijní skupiny Ahnenerbe (Dědictví předků), zabývající se studiem kulturního dědictví indogermánské rasy (arijců) - mystická stránka nacismu.

V současnosti se hovoří např. o působení Staršího řádu bratří Růžového kříže ve Francii a Apoštolské církve Růžového řádu v Belgii. V USA má zase působit velké okultní seskupení, šířící magii - Rosikruciáni, které je rozděleno do dvou nepřátelských skupin (AMORC a Společenství rosikruciánů-Rosecrucian Fellowship) . V roce 1995 se potom v Praze podle informací deníku Právo (9. 5. 1995) sešel Světový konvent Starého mystického řádu růže a kříže (AMORC - Antiquus Mysticus Ordo Rosae Crucis), který vždy po 108 letech střídá období veřejné i neveřejné aktivity (nyní veřejně působí od roku 1915, původní vedení - Američan Harvey Spencer Lewis). Imperátorem řádu byl tehdy (1995) Christian Bernard a administrátorem pro Českou republiku Manuel Brtník (již zemřel). Velká lóže jurisdikce českého a slovenského jazyka byla oficiálně ustanovena v dubnu 1997 a do jejího čela byl ve funkci Velmistra jmenován Michal Eben. Dnes má tento řád na našem území kolem 1500 členů. Rovněž u nás působí i třetí větev rosenkruciánů, která si říká Mezinárodní škola Růžového kříže (Lectorium Rosicrucianum) a je méně početná a méně úspěšnější.

Kromě již zmíněných řádů O.N.T. a O.T.O. existují i další tzv. novodobí templáři - - například Řád svatého Jiřího, Řád priorů Siona, Řád francouzských rytířů, Suverénní a vojenský řád Jeruzalémského chrámu, Obnovený řád templářů, Řád hospitalitů svatého Lazara Jeruzalémského, Řád vojenské federace Konstantina (katoličtí rytíři Byzance), Suverénní řád slunečního chrámu atd.

Nesmíme zapomínat ani na katolické řády, zejména na Tovaryšstvo Ježíšovo (Societas Iesu), jezuity, jejich řád byl založen v roce 1534 Ignácem z Loyoly, znak - - zkratka Ježíšova jména "IHS" v modrém (červeném) poli, kříž a tři hřebíky (vše v plamenné aureole); dále na Řád maltézských rytířů (johanité, Ordo Joanitarum, Ordo Melitensium), nejstarší katolický řád (počátky v letech 1030 - 1040, v roce 1119 přijali řeholi sv. Augustina, legalizovaný papežem Inocentem II v roce 1137), znakem johanitů je heroltský kříž v červeném poli, za štítem je umístěn osmihranný maltézský kříž (k maltézským rytířům se hlásí např. hrabě Černín, Karel Schwarzenberg - v letech 1990-1992 kancléř prezidenta ČSFR a rovněž k nim patřil nedávno zesnulý MUDr. František Lobkowicz); a konečně na Řád německých rytířů (Ordo Equitum Teutonicorum), založen v roce 1198, od roce 1929 byl organizován jako žebravý řád, v letech 1621 - 1939 měl sídlo v Bruntále, v současnosti obnovuje na Moravě svoji činnost.

Nejvíce spekulací ovšem vyvolává pro svou spjatost s frankistickou minulostí Řád Opus Dei (Dílo Boží), údajně usilující o nastolení diktátorského teokratismu (vlády kněží, katolického kléru). Řád byl založen v roce 1928 ve Španělsku, zakladatel - katolický kněz Josemaría Escrivá de Balaguer y Albas (svatořečen papežem Janem Pavlem II. v roce 2002, Katolický týdeník č. 42/2002), pobočky řádu vznikly ve Francii, Německu, Anglii, Itálii, USA, Kanadě a také v Asii a Africe, od roku 1949 je řád světským čili sekulárním institutem katolické církve (členové sekulárních institutů skládají sliby chudoby, čistoty a poslušnosti, ale navenek se neoddělují od běžného života, některé sekulární instituty jsou téměř zcela utajené), má vliv na univerzitní mládež, vědecký svět, administrativní aparát, státní i soukromý hospodářský sektor, je někdy označován za "Svatou mafii" - Octopus Dei (Boží chobotnici), v jeho rámci působí Kněžská společnost svatého kříže (Societas Sacerdotalis Santae Crucis), od roku 1982 je členem tohoto řádu sám papež Jan Pavel II., který do něj vstoupil bezprostředně jako personální prelátus.

Samozřejmě existují také další (třeba i nekatolické a nenáboženské) řády a pseudozednářská sdružení - např. Katarský rytířský řád, Řád koruny Stuartovců, Martinistický řád synarchie a s ním úzce spjaté synarchistické hnutím říše, založené v roce 1928, synarchie = vláda technokratů, přísně kontrolujících činnost politických stran (inspirace - "neznámý filozof" Loius Claud de Saint - Martin), Řád Brotherband (JAR), Oranžský řád (Severní Irsko, protestantský řád), Mezinárodní řád kabalistů, Společnost Johna Bircha, Lóže Prince Hall (černošská lóže), hnutí druidů, Společnost následovníků spícího proroka (Edgar Cayce), Éterická společnost, známý Ku-Klux-Klan (v USA) atd. Všechny lze jen stěží vyjmenovat.

Avšak opomenout nesmíme Rotary kluby - první klub založil v roce 1905 v Chicagu Paul Percy Hariss, dnes působí 25 000 klubů s 1 200 000 členy ve 180 zemích, podmínkou členství je dobrá pověst a dobré postavení, centrála rotariánů je v USA v Evanstonu ve státě Illinois (Mladá fronta, 23, 4. 1994). Na podobných principech vznikají i mladší Lion´s (Lví) kluby, první Lion´s Club byl založen v roce 1917 opět v Chicagu, a to Malvinem Jonesem, Loin´s kluby jsou také sdružené do celosvětové organizace a i u nás takovýto klub vyvíjí svou činnost - ve vedení českého Lion´s klubu působí např. (bývalý) ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Němec a (bývalý) generální ředitel České televize Jakub Puchalský (Právo, 30. 3. 1998).

U moderních rosenkruciánů, u Zlatého úsvitu, u některých svobodných zednářů a členů Antroposofické společnosti (založil ji R. Steiner, 1913), u G. I. Gurdijeva (působil i v Institutu pro rozvoj člověka ve Fontainebleau - Francie) lze vysledovat určité vazby na Theosofickou společnost (založenou H. P. Blavatskou, H. S. Olcottem a W. Q. Judgem v New Yorku v roce 1875), která významnou měrou přispěla k zformování hnutí New Age (Marathon, č. 2/1998). A prý mnoho celosvětových organizací a ideových center globalismu (zde nutno odlišit objektivní proces globalizace od subjektivní ideologie globalismu) se nachází pod vlivem hnutí Nového věku - např. OSN , UNESCO, Světová rada církví, Fordova nadace, Rockefellerova nadace, Výbor pro mezinárodní vztahy (CFR, americká soukromá organizace, byla založena v roce 1921, v současné době má více než 3500 členů - teoretiků, politických osobností a podnikatelů, mimo jiné vydává vlivný časopis o zahraniční politice Foreign Affairs), Bilderbergský klub (Bilderberg Group, mozkové centrum mnohonárodních sdružení - tzv. Koalice globálních investorů čili KGI, založen v roce 1954, zakladatel - princ Bernard, manžel holandské královny), Trojstranná komise (TC, založena v roce 1973, pobočka a dědic Bilderbergského klubu, sdružuje významné osobnosti korporací, bank a politických stran USA a Kanady, Západní Evropy a Japonska), Římský klub či již zmiňované Lion´s kluby a Rotary kluby. Mnozí tam prý sní o Světové ústavě a Světové vládě (The World Constitution and Parlament Association - WCPA a The World Constituent Assembly). Proto někteří, zvláště křesťané (např. M. Basilea Schlinková, Martin Herzán či PhDr. Radomír Malý), se obávají nějakého světového spiknutí (vedeného převážně svobodnými zednáři, údajně vlastnícími klíč či pečeť k Apokalypse), možná neprávem, možná právem ... Mimochodem tzv. spiklenecká (konspirační) teorie dějin např. inspirovala Umberta Eca k napsání jeho druhého světoznámého románu „Il pandelo di Foucault“ z roku 1988 (česky např. „Foucaultovo kyvadlo“, Odeon, Praha 1992).

Literatura :

Hans Baum, Robert Prantner – Svobodné zednářství a Církev, Matice cyrilometodějská s. r. o., Olomouc 1999

Jacques Bergier, Louis Pauwels - Jitro kouzelníků, vydaní druhé, reprint, Nakladatelství Svoboda, Praha 1990

Hans Giesen - Kniha Zjevení apoštola Jana, Karmelitánské nakladatelství, s.r.o., Kostelní Vydří 1999

Jacques Doukhan - Křik nebes : prorocká studie knihy Zjevení, Advent - Orion, s.r.o., Praha 1999

Josef Glückselig - Tajné společnosti, vydavatelství Magnet-Press, Praha 1993

Nicholas Goodrick-Clarke - Okultní kořeny nacismu, Rakouští a němečtí ariosofisté (1890-1935), Tajné arijské kulty a jejich vliv na nacistickou ideologii, Votobia, Praha 1998

Martin Herzán - Totalitní světovláda, Fakta a důkazy o zákulisí světové politiky, lidských právech a globalizaci, MKS, Třebíč 2000

Horst Kischke, Hellmut Andicz, Josef Haubelt - Svobodní zednáři, mýty, výmysly, skutečnost a výhledy, ETC Publishing, Praha 1997

Jitka Lenková - Spiknutí mocných s.r.o., nakladatelství AOS Publishing a nakladatelství Interkozmos, Ústí nad Labem 2000

Peter Francis Lobkowicz - Legenda svobodných zednářů, Ivo Železný, nakladatelství a vydavatelství, spol. s r.o., Praha 1996

René Fülöp-Miller- Moc a tajemství jezuitů, kulturní a duchovní dějiny, RYBKA PUBLISHERS, Praha 2000

Karol Ondriáš - Všeobecné kecy, fakta a nezodpovedané otázky, Polygrafia SAV, Bratislava 1997

Jiří Pořízka - Řád maltézských rytířů (z Palestiny na Via Condotti), Alka Press a Knižní klub, Praha 1997

Radko Pytlík - Svobodní zednáři v Praze, Obrys - kmen, týdeník pro literaturu a kulturu, č. 21/99

Kryštof Sládkovský - Dočasná porážka socialismu v Evropě očima současníka - podnět k historické analýze (Osudy socialismu IV), Orego, Dr. Milan Havlíček, Praha 1999

Anton Szanay - Úloha katolické církve v epoše fašismu, vydal JUDr. Jaroslav Weber ve spolupráci s Volnou myšlenkou, Olomouc 1996

Eugen Weber - Apokalypsy : proroctví, kulty a chiliastické představy

v průběhu staletí, Edice 21, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 1999

Text přehlédl PhDr. Zdeněk Vojtíšek.

Ing. Stanislav Heczko, Ph.D.

 
Příbuzné odkazy
· Více Společnost
· Novinky od Bolek


Nejčtenější článek Společnost:
Svět tajných (uzavřených) společností


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.25
Hlasů: 4


Prosím, ohodnoť tento článek:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Svět tajných (uzavřených) společností" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.27 sekundy