Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 503 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116486151
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Rekatolizace pokračuje
Vloženo Pondělí, 10. říjen 2005 @ 13:12:51 CEST Vložil: Bolek

Žhavá témata poslal pastýř

Nezávislí protestují proti smlouvě s Vatikánem a proti chystanému odvolání Jany Řepové Praha 5.10. 2005 - Nezávislí Jany Bobošíkové vyjadřují, v souvislosti s návštěvou Cyrila Svobody ve Vatikánu, hluboké znepokojení nad přístupem vlády premiéra Paroubka k dosud neratifikované smlouvě mezi Svatým stolcem a Českou republikou. Alarmující je podle Jany Bobošíkové shodný názor Cyrila Svobody a Vítězslava Jandáka, že na znění smlouvy není třeba nic měnit a za zcela alibistické považuje mínění obou ministrů, že na její ratifikaci není třeba spěchat. Je jasné, že ministr Svoboda bude na své cestě Vatikán informovat o souhlasu ČR se zněním smlouvy, zatímco doma si pokrytecká ČSSD nebude komplikovat předvolební období vášněmi, jež by tento kontroverzní text při jednání o ratifikaci samozřejmě vyvolal. Nezávislí důrazně upozorňují, že Cyril Svoboda by si měl být vědom, že je i při svých hluboce konzervativních katolických postojích v prvé řadě ministrem zahraničí své země.

Ministr kultury Vítězslav Jandák, v úslužné roli „vládního parlamentáře“ směrem ke katolické církvi, by si pak měl uvědomit, že při nástupu do funkce hovořil o úmyslu pokračovat v otázkách církevní problematiky v linii svého předchůdce Pavla Dostála. Právě proto jsou Nezávislí velmi znepokojeni připravovaným odvoláním ředitelky církevního odboru MK Jany Řepové, která z linie vytyčené Pavlem Dostálem, na rozdíl od svého ministra, neustupuje. Je to právě Jana Řepová, která se podílela na vypracování církevní novely, proti jejímuž projednávání se ministr Jandák staví a ačkoli odborníci na ústavní právo potvrdili, že předloha není v rozporu s naší ústavou, žádá nové expertízy. Za připravovaným odvoláním ředitelky církevního odboru můžeme tušit intervenci kardinála Vlka nebo dokonce narůstající vliv arcibiskupa Graubnera, což by byl signál navýsost varovný. Co se nepodařilo za ministra Dostála, má se zřejmě podařit za ministra Jandáka. Případné zasahování církve do personálních záležitostí Ministerstva kultury by Nezávislí museli považovat za vážné ohrožení demokratického vývoje ČR. Dále Nezávislí upozorňují, že Vatikánská smlouva je namířena proti zájmům občanů České republiky. Zakládá jednak možnost nadřazení vatikánských zákonů zákonům ČR jakožto svrchovaného státu, předjímá prakticky dohodu o restitučním majetkovém vypořádání státu a katolické církve a v neposlední řadě zvýhodňuje katolickou církev před ostatními církvemi v oblasti práva, školství a v armádě.
Volební lídr hnutí Nezávislí, poslankyně Evropského parlamentu Jana Bobošíková, vyjádřila naprosté pochopení stanovisku Jany Hamplové, poslankyně Parlamentu ČR za Nezávislé, která by ratifikaci smlouvy v žádném případě v parlamentním projednávání nepodpořila. Nezávislí konstatují, že oceňují duchovní činnost - nejen katolické církve- v kontextu nejlepších křesťanských tradic evropského kontinentu, avšak odmítají nadřazování církevních zákonů zákonům ČR, stejně jako odmítají nadřazování katolické církve jiným církevním subjektům. V neposlední řadě by představitelé hnutí považovali ratifikaci kontroverzní smlouvy za popření národní hrdosti, nejen v oblasti duchovních tradic českého státu.

Připojujeme vyjádření Jany Hamplové, poslankyně Parlamentu ČR za hnutí Nezávislí:

„Po seznámení se s textem Smlouvy mezi Českou republikou a Svatým stolcem a po konzultacích s právními experty musím konstatovat, že hlasovat pro ratifikaci této smlouvy je pro mne nepřijatelné. Důvodů je více. Za základní považuji, že ratifikací této smlouvy by byla významně narušena rovnost mezi církvemi, protože katolickou církev ratifikace podobného textu zvýhodňuje. Přiznává jí práva, která jiné církve nemají, a pokud vím, ani nepožadují. Za stejně nepřijatelné považuji, aby do našeho právního řádu bylo včleňováno právo církevní. Neumím si představit a odmítám, aby církev tak významně zasahovala do rodinného práva, jako je uzavírání sňatků a tím pochopitelně i do rozvodových řízení. Naši občané, ač věřící, by neměli být podřízení v těchto věcech Vatikánu.
Stát se ve smlouvě rovněž zavazuje k řadě věcí, s nimiž nemohu jako občan této země souhlasit. Jedná se mimo jiné též o otázky finančního zajištění katolické církve a následných majetkových záležitostí. Ratifikace této smlouvy není v souladu s našimi tradicemi a není především v zájmu občanů České republiky. Otázka víry není pro většinu věřících v ČR otázkou katolické církve, a proto není důvodu katolickou církev takto výrazně preferovat. Katolická církev stejně jako jiné subjekty může svou duchovní činnost vyvíjet vlastním jménem, na svou odpovědnost a dle obecných i svých pravidel, a v rámci ústavního pořádku má zaručeno, že jí v tom stát nemůže bránit. Smluvní zakotvení podpory katolické církve považuji za porušení našich ústavních principů, založených především na rovnosti subjektů práva. Bude-li vláda ratifikaci této smlouvy navrhovat, nebudu pro ni hlasovat, neboť je v to ve zcela principiálním rozporu s mým přesvědčením a závazkem hájit na půdě sněmovny zájmy občanů a zájmy České republiky. Podobné otázky nesmějí být pro svou významnost, nadčasovost a principiálnost předmětem politických obchodů. Ratifikaci podobné smlouvy bych považovala za nešťastný politický ústupek na úkor národní hrdosti.“

Poslankyně Jana Hamplová současně uvádí:
„Nevím, jakou podporu má ratifikace smlouvy ve sněmovně. Ale ani v případě, že by byla závislá na těsné koaliční většině 101 hlasů, v žádném případě pro ni ruku nezvednu. Pokud by i přesto ratifikace prošla na základě nějakých politických dohod, musela bych pro principiálnost této záležitosti zvážit svůj postoj k vládní koalici.“ zdroj: http://www.bobosikova.cz/web/eu.nsf/001/34E5750B30128419C125709100527AFF


"Rekatolizace pokračuje" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Rekatolizace pokračuje (Skóre: 1)
Vložil: Nemesis v Pondělí, 10. říjen 2005 @ 16:03:08 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Zachvíli ovoce uzraje a pak si dáme...



Stránka vygenerována za: 0.12 sekundy