Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 244, komentářů celkem: 429560, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 528 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

Ivanp
rosmano
Mikim

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116483274
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Korán o vývoji lidského embrya
Vloženo Pondělí, 11. březen 2002 @ 12:12:55 CET Vložil: Bolek

Studijní materiály poslal Nepřihlášený

Ve Svatém Koránu Bůh hovoří o vývoji lidského embrya: "A věru jsme člověka nejdříve z části nejčistší hlíny stvořili a pak jsme jej kapkou semene v příbytku jistém učinili. Potom jsme z kapky semene hmotu přilnavou stvořili a z hmoty přilnavé jsme kousek masa (calaqa) učinili; a z kousku masa (calaqa) jsme kosti (mudgha) stvořili a kosti jsme masem obalili. A potom jsme mu ve druhém stvoření vzniknout dali. Požehnán buď Bůh, nejlepší ze stvořitelů!"
(Korán, súra 23, verš 12 - 14)
Arabské slovo calaqa má tři významy:
1. pijavice
2. suspendovaná hmota
3. krevní sraženina ad1. Při porovnání se embryo ve stádiu calaqa podobá pijavici, jak to můžeme vidět na obr.1. Embryo se v tomto stádiu vývoje vyživuje krví matky stejně jako pijavice, která se živí krví druhých.



Obr. 1: Zobrazení znázorňuje podobu mezi pijavicí a lidským embryem ve stádiu calaqa. (Zobrazení pijavice z knihy Human Development as Descibed in the Qur,an and Sunnah od Moora a kol., str. 37, upravené z knihy Intergrated Principles of Zoology od Hickmana. Obrázek embrya z knihy The Developing Human od Moora a Persauda, 5. vydání, str. 73)

ad2. Druhý význam slova calaqa je suspendovaná věc. Toto můžeme vidět na Obr. 2 a 3, které znázorňují suspenzi embrya v děloze matky.



Obr.2: Na tomto diagramu můžeme vidět suspenzi embrya v děloze matky. (The Developing Human, Moore a Persaud, 5. vydání, str. 66). 1) Syncytiotrophoblast 2) terciální ?(villus) 3) Choriový váček 4) krev 5) ?(maternal sinusoid)



Obr. 3: Na tomto fotomikrografu můžeme vidět suspenzi embrya (B) v průběhu stádia calaqa (asi 15 dní staré) v děloze matky. Skutečná velikost embrya je asi 0,6 mm. (The Developing Human, Moore, 3. vydání, str. 66, nepatrně upravené podle knihy Histology, Leeson a Leeson, str. 479)

ad3. Třetí význam slova calaqa je krevní sraženina. Pohledem zjistíme, že ve stádiu calaqa je vnější pohled na embryo a jeho vaky, obaly podoben krevní sraženině. Je to způsobené přítomností relativně velkého množství krve v embryu v tomto stádiu. (Obr. 4) Také je tu podobnost s krevní sraženinou v tom, že do konce třetího týdne krev ještě v embryu nerecykluje.



Obr. 4: Diagram primitivního kardiovaskulárního systému embrya v průběhu stádia calaqa. Vnější pohled na embryo a jeho vaky se podobá krevní sraženině. Je to způsobené přítomností velkého množství krve v embryu. (The Developing Human, 5. vydání, str. 65)

Takže tyto tři významy slova calaqa korespondují přesně s popisem embrya ve stádiu calaqa. Další stádium vývoje je stádium mudgha. V arabštině toto slovo znamená "žvýkaná substance". Pokud se žvýkačka rozžvýká v ústech a potom porovná s embryem ve stádiu mudgha, zjistíme, že embryo v tomto stádiu vypadá přesně jako ta rozžvýkaná žvýkačka. Na hřbetu embrya jsou viditelné znaky jako po vytlačených zubech, jak je to na žvýkačce. (Obr. 5, 6)



Obr. 5: Fotografie embrya ve stádiu mudgha (28 dní staré). Skutečná velikost embrya je 4 mm. (The Developing Human, Moore a Persaud, 5. vydání, str. 82, od profesora Hideo Nishimura, Universita v Kjóto, Japonsko)




Obr. 6: Když porovnáme embryo ve stádiu mudgha s kouskem žvýkačky, zjistíme, jak se podobají.
A. Obrázek embrya ve stádiu mudgha. (The Developing Human, Moore a Persaud, 5. vydání, str. 79)
B. Fotografie kousku rozžvýkané žvýkačky.

Jak by mohl mít Muhammad možnost vědět toto všechno před 1400 lety, když vědci tento vývoj prostudovali teprve nedávno a to při využití kvalitních přístrojů a silných mikroskopů, které v té době neexistovaly? Hamm a Leeuwenhoek byli první vědci, kteří pozorovali lidské spermatické buňky zdokonaleným mikroskopem v r. 1677 (1000 let po Muhammadovi). Chybně si mysleli, že spermatická buňka obsahuje miniaturu lidské bytosti, která vyroste, když se umístí do ženského pohlavního ústrojí.
Profesor Keith Moore je jedním ze světových prominentních vědců na poli anatomie a embryologie a je autorem knihy "The Developing Human" (Vývoj člověka), která byla přeložená do osmi jazyků. Tato kniha je vědeckou prací a byla zvolená speciálním výborem v USA jako nejlepší kniha od jednoho autora. Dr. Keith Moore je profesorem anatomie a buňkové biologie na universitě v Torontě v Kanadě. V roce 1984 dostal nejdůstojnější cenu prezentovanou na poli anatomie v Kanadě "J. C. B. Grant Award" z Kanadské asociace anatomů. Byl v čele mnoha mezinárodních asociací jako je Kanadská a Americká asociace anatomů a Rada Unie biologických věd.
V roce 1981 během VII. Lékařské konference v Dammamu v Saudské Arábii, prof. Moore řekl: " Bylo pro mne velké potěšení pomoci objasnit fakta v Koránu o vývoji embrya. Je jasné, že tato fakta jsou od Boha zjevená Muhammadovi, protože většina z těchto poznatků nebyla před mnohými stoletími známa. Jsou to důkazy, že Muhammad byl Božím poslem." Ihned na to se profesora Moora zeptali: " Znamená to, že věříte, že Korán je Slovo Boží?" Odpověděl: " To není těžké akceptovat."
Během jedné konference prof. Moore řekl: " Protože je vývoj embrya složitý kvůli neustálým změnám v průběhu vývoje, navrhujeme zavést nový systém klasifikace, který by zahrnoval termíny zjevené v Koránu a Sunně. Tento systém je jednoduchý, zahrnující všechno, a shoduje se s současnými embryologickými poznatky. Intenzivní studium Koránu a hadísů v posledních čtyřech letech přineslo systém klasifikace, který je obdivuhodný. I když Eric Statle, objevitel embryologie, si během studia slepičích vajec v 4. st. př. Kr. uvědomoval, že kuřecí embryo se vyvíjí ve stádiích, nezjistil žádné detaily o těchto stádiích. Jen velmi málo bylo známo o vývoji a klasifikaci lidského embrya do 12. st. Z toho důvodu popis lidského embrya v Koránu nemůže být založený na vědeckých poznatcích v 7. st. Jediným vyvozením je, že tento popis byl zjevený Muhammadovi Bohem. Muhammad nemohl znát takové detaily, protože byl člověkem, který neuměl číst a neměl absolutně žádné vědecké zkušenosti.


"Korán o vývoji lidského embrya" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Korán o vývoji lidského embrya (Skóre: 1)
Vložil: Stepan (redakce@granosalis.cz) v Úterý, 12. březen 2002 @ 06:53:09 CET
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
No, je to velmi úsměvné, jak se autor snaží dokázat pravdivost Koránu. :-)))

Způsob i argumentace je tak o tři čtyři třídy za ostatními. Řekl bych okresní přebor. A to ještě s přihmouřeným okem.

Že by byl tak propastný rozdíl mezi úrovní muslimské kultury a kulturami křesťanskou a judaistickou?



Stránka vygenerována za: 0.17 sekundy